A, n, Gwfc in een doolhof van regels Conservation Awards Dat gooit u toch niet weg? Vergunning Hinderwet Bestemmingsplan Welzijnsprogramma Vilvoordse vrouwen in Middelburg Boekje Bomenpad Baarmoeder- onderzoek Parkeer kelder Collecte Anjer fonds Commissies Q Braderie in Middelburg Groentefruit-, tuinafval GEMEENTE MIDDELBURG Week Tafeltje Dekje TH E Woensdag 12 juni 1991 DE FAAM 5 Door het oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. O In het kader van de vriendschaps banden lussen de zustersteden Vilvoorde en Middelburg brengt de vrouwenafdeling van de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang uil Vilvoorde van 14 tot 16 juni een bezoek aan Middelburg. Al sinds vele jaren worden er op verschillende gebieden contacten onderhouden tussen de beide ste den, zo ook in de politieke sfeer. De vrouwenafdeling van de PVV, de PVV-fractie maakt deel uit van de gemeenteraad van Vilvoorde, zal dit weekend in Middelburg be nutten om de stad in ai haar facet ten te teren kennen. Door de werkgroep Natuur- en Milieu-educatie van de gemeente Middelburg is een boekje samen gesteld met drie routebeschrijvin gen langs de bomen van Middelburg. Het boekje heet "Bomenpad" en is geschreven in begrijpelijke taal voor jong en oud. Het is al ver spreid op de scholen voor basis onderwijs en de laagste klassen voor het voortgezet onderwijs. J kunt het nu ook kopen. Voor f 7,50 is het beschikbaar bij bu reau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 en bij boekhandel Fanoy. De vrouwen die in de gemeente Middelburg wonen en geboren zijn in de jaren 1938, 1941, 1944 of 1947 hebben de afgelopen dagen een uitnodiging van de gemeente ontvangen. In de uitnodiging wordt gewezen op de mogelijkheid een afspraak met de huisarts te maken voor het maken van een zogenaamd uit- strijkje. Nadere informatie om trent de opzet en de uitvoering van het onderzoek, de kosten er van en de wijze van (mogelijke) vergoeding is opgenomen in de uitnodigingsbrief en de in de bij de brief gevoegde informatie folder. Geen uitnodiging ontvangen? In bepaalde gevallen kan het zijn dat u geen uitnodiging hebt ont vangen. Mocht het zo zijn kunt u contact opnemen met de afdeling Welzijnszaken van de gemeente (de heer West veer, tel.no. 0/180 - 75565) en daar een nieuwe uitno diging vragen. Zo spoedig moge lijk daarna kunt u dan een nieuwe brief ontvangen. Ongeveer drie weken na de ver zending van hel eerste gedeelte van de uitnodigingen, worden de vrouwen geboren in de jaren 1950, 1953 en 1956 uitgenodigd. Als u geboren bent in die jaren moet li die uitnodiging dus nog even afwachten. In een volgende editie van de Faam zullen wij nog op het onder zoek voor deze groep vrouwen te rugkomen. Op donderdag 13 en vrijdag 14 ju ni is in verband met (Ie braderie de parkeerkelder extra geopend tot 22.30 uur. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur wor den besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dag. Menu van 17 juni tot en met 23 juni 1991 maandag gesneden rundvlees, sperzie bonen, aardappelen dinsdag twee ballen gehakt, erw ten/wortelen, puree woensdag karbonade, bladspinazie, aardappelen donderdag cordonbleu, bloemkool, aard appelen vrijdag kabeljauw in fantasiesaus, wortelen zaterdag spaghetti bolognese zondag wat de pot schaft Van 16 tot en met 29 juni wordt in Middelburg de jaarlijkse Anjer collecte gehouden. De opbrengst ervan is bestemd voor het Anjer fonds Zeeland dat zich ten doe! stelt werkzaam te zijn op het ge bied van de cultuur en het natuur behoud. In de afgelopen tien jaar heeft het fonds ongeveer ander half miljoen gulden beschikbaar gesteld aan culturele organisaties en initiatieven in Zeeland. Met na me het muziekleven profiteert van de aktiviteiten van het fonds. Maar ook aan andere terreinen van het culturele leven gaat het Anjerfonds niet voorbij. Het Anjerfonds Zeeland is onder deel van hel landelijk Prins Bern- hard Fonds, dat veertig jaar geleden werd opgericht. Het werk van de fondsen kan alleen worden voortgezel als zij over voldoende geld beschikken. Daarom wordt ieder jaar de Anjer-collecte ge houden. Volgende week worden de volgen de commissievergaderingen ge houden. Commissie Openbare Orde en Veiligheid, 19 juni om 16.00 uur. Secr. dhr. IJ. v.d. Meijden (tel: 75430). Commissie Verkeer, 19 juni om 19.30 uur. Secr. mw. A. Beije (tel: 75433). Deze vergaderingen zijn open ba at en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. Het Bureau Sociaal Raadslieden Sinds december 1989 bestaat er in Middelburg een Bureau Sociaal Raadslieden. Vanaf de opening zijn er al honderden hulpaanvra- gen binnengekomen. 90% van de ze vragen zijn afkomstig van bewoners uit Middelburg. De rest uit de regio Walcheren. De meeste vragen gingen over belasting. huursubsidie en over sociale ze kerheid, met name over arbeids ongeschiktheidsuitkeringen, wer kloosheidsuitkeringen en kmder- bijslag. Hoewel veel mensen de weg naar het Bureau Sociaal Raadslieden gevonden hebben, bestaat er de indruk dat nog niet iedereen van AANDACHT VOOR VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST Jaarlijks kennen de Britse Con servation Foundation en Ford Ne derland B.V. prijzen toe aan particulieren en kleine organisa ties die zich intensief bezighouden met renovatie en innovatie van hun leefomgeving. Met het toe kennen van deze prijzen hopen beide organisaties een substantiële bijdrage te leveren aan kleinscha lige projecten en het creëren van nieuwe ideeën op het gebied van renovatie en innovatie van de leef omgeving te stimuleren. De prijzen zullen dit jaar voor de achtste maal worden toegekend aan kleinschalige projec ten/ideeën in vier verschillende categorieën: Stadsprojecten, Na tuurbescherming, Restauratie en Jeugdprojecten. De juryleden houden bij het be oordelen van de ingezonden pro jecten de volgende criteria aan: welk effect heeft het project op de leefomgeving; hoe groot is het enthousiasme van degenen die eraan werken; is het een originele aanpak van een reeds lang bestaand probleem of biedt het een oplossing voor een nieuw probleem; staat het te winnen bedrag in verhouding tot de kosten van het project en hoe zal het worden besteed; vormt het project een voorbeeld voor andere Europese landen en zou het project daar ook verwe zenlijkt kunnen worden. Ook de internationale jury, die de projecten van de Nationale Win naars uit 14 Europese landen be oordeelt, houdt deze criteria aan. De winnaar van iedere categorie ontvangt naast een trofee, een door Ford Nederland beschikbaar gestelde geldprijs van 6000,—. Uit de vier winnaars wijst de jury een Nationaal Winnaar aan. Deze ontvangt een trofee, een extra be drag van 15.000,— en dingt te vens mee naar de internationale titel "European Conservation Project of the Year". De jurering hiervan zal in november in Wenen plaatsvinden. in 1990 werd tot Nederlands Na tionaal Winnaar uigeroepen het project "Dorp in 't Groen, Bal- lo", tevens winnaar in de catego rie Stadsprojecten. Winnaars in de andere catego- rieën: "Kerkwerkuilgroep Achterhoek-Liemers" (Natuurbe scherming); "Stichting Bolwerk Generaliteit" uit Sas van Gent (Restauratie) en de "Stichting Kinderboek Cultuurbezit" uit Winsum (Jeugdprojecten). De titel "European Conservation Project of the Year 1990" ging naar het Oostenrijkse project "Erhaltung des Thaya-Thals". CATEGORIEËN Stadsprojecten Projecten die zich richten op spe cifieke behoeften en problemen in steden en dorpen. Hieronder kun nen worden verstaan speelprojec- ten, projecten voor bejaarden of gehandicapten, boom-plantacties of projecten op het gebied van ruimtelijke ordening. Zeker in de ze categorie speelt kleinschalig heid een grote rol. Natuurbescherming Instandhouding en bescherming van dieren- en plantensoorten, kustgebieden, polder- of andere bijzondere landschappen, tuinen, parken etc. Restauratie Projecten die zich ten doel stellen monumenten, gebouwen, sche pen, boeken of andere zaken die van historische waarde zijn, te be houden. Jeugdprojecten Projecten georganiseerd door en bestemd voor jongeren niet ouder dan 18 jaar. Deze projecten kun nen al dan niet onder leiding staan van ouderen en mogen een educatief karakter hebben. Inschrijving Voor formulieren kunt u schrijven naar: CONSERVATION FOUNDATI ON NEDERLAND "CONSERVATION AWARDS 1990" POSTBUS 16856 1001 RJ AMSTERDAM. De sluitingsdatum voor inschrij vingen is bepaald op 1 september 1991, inzendingen binnengeko men na deze datum dingen niet mee. Donderdag, vrijdag en zaterdag is een belangrijk gedeelte van het cen trum van Middelburg gereserveerd voor de kraampjes, stalletjes en po dia van de jaarlijkse braderie. Daarom zijn de volgende straten voor het verkeer afgesloten: Langevielebrug, Langevielc, Pottenmarkt, Plein 1940, Korte Ge,ere, Lange Geere, Markt, Vlasmarkt,' Kromme Weefe, Nieuwe Burg, Lange Delft, Segeersstraat, Korte Delft, Nieuwstraat (gedeelte tussen St. Bar- baragang en Lange Delft) en Damplein (in hel verlengde van de Korte Delft). Deze straten zijn gesloten voor alle verkeer behalve voetgangers, met uitzondering van bedienend verkeer tussen 8.00 en 10.00 uur. De bussen van lijn 56. 57 en 58 zullen deze dagen een andere route rij den en daarbij niet de Markt aandoen. Alle bussen rijden via de Seis- singel, de Tangent, Koestraat, Hoogstraat, Turfkaai en verder volgens de normale route. Passagiers voor het centrum kunnen uitstappen aan de Koestraat en de Turfkaai. Het spreekt vanzelf dat het verkeer enige hinder van dit feestelijk ge beuren zal ondervinden. Het is daarom aan te bevelen auto's op de par keerterreinen aan de rand van de stad te laten staan, foto: R. Oreel het bestaan afweet en met wat voor vragen men er terecht kan. Wat is het Bureau Sociaal Raadslieden? Het bureau sociaal raadslieden wijst de burger de weg in het dool hof van regels en instanties. U kunt er terecht voor gratis infor matie en advies over de meest uit eenlopende vragen. De sociaal raadsman/-vrouw behandelt uw gegevens vertrouwelijk dus er wordt met niemand ongevraagd over gepraat. Waarmee kunt u bij het Bureau Sociaal Raadslieden terecht? Elk Bureau Sociaal Raadslieden heeft vaste spreekuurtijden en is telefonisch bereikbaar. U kunt dus tijdens het spreekuur langs komen of bellen. Dan krijgt u antwoord op vragen over: Bijstand, huursubsidie, studiefi nanciering, belasting, huwelijk, echtscheiding, erfrecht, arbeids- en ontslagkwesties, huurovereen komsten, ziektewet en de wao, aow, ww etc. Het zouden vragen kunnen zijn zoals bijvoorbeeld: "Hoeveel mag ik bijverdienen naast mijn uitke ring?" of "Wat zijn de gevolgen als ik ga samenwonen?" of "Wanneer kom ik in aanmerking voor kinderbijslag?" De sociaal raadsvrouw/-man helpt u ook bij het invullen van formu lieren, zoals het belastingbiljet, het formulier voor kwijtschelding van onroerend-goedbelasting, het formulier voor huursubsidie of studiefinanciering. Bij het Bureau Sociaal Raadslieden kunt u ook terecht voor het opstellen van brieven of beroeps- en bezwaar schriften. Ook al kan de sociaal raads man/vrouw een vraag zelf niet beantwoorden, dan zal hij u altijd verwijzen naar een instelling of instantie waar men dat wel kan. Waar kunt u het Bureau Sociaal Raadslieden vinden? Het bureau in Middelburg kunt u vinden op de Breestraat 15 en de spreekuurtijden zijn: ma. en woe. van 14.00-16.00 uur en di. en do. van 9.00-12.00 uur. De raads vrouw is telefonisch bereikbaar onder het nummer: 01180-84000. Het Bureau Sociaal Raadslie den is gevestigd in Breestraat 15. foto: E. Engel Ha» Er was zo veel vraag naar de ge subsidieerde compostvaten die bij gemeentewerken verkrijgbaar zijn, dat een nieuwe serie van 250 vaten is besteld. Van deze vaten zijn er nog be schikbaar. Een vat kost 120,— inclusief BTW, de gemeente betaalt voor u hiervan 50,—, zodat een prijs overblijft van 70,—. U kunt bij de dienst Gemeente werken, Vlissingsestraat 21, een compostvat kopen, slechts één per Middelburgs gezin. Met het maken van compost levert u een wezenlijke bijdrage aan de vermindering van de stroom afval. Vuilverwerking: 'n steeds groter probleem De afvalberg groeit, maar dat kan niet onbeperkt doorgaan. We moeten voorkomen dat waarde volle grondstoffen verloren gaan en ervoor zorgen dat deze stoffen waar mogelijk via kringloop op nieuw gebruikt kunnen worden. Dat is waken over ons milieu, en over onze portemonnee. Scheiden aan de bron: voorkomt verspilling, bevordert kringloop Een wezenlijke bijdrage aan oplossen van het vuilverwer kingsprobleem is het scheiden van huisvuil aan de bron zoals: glas, papier, textiel en plastic. De glas bak en papier- en kledinginzamel- acties zijn stappen in de goede richting. Een erg belangrijke bij drage aan het beperken van de af- valstoffenstroom kunt u zelf ook leveren door groente-, fruit-, tuin en keukenafval te verwerken tot compost. Wist u dat meer dan de helft van het huisvuil op die ma nier te verwerken is? Zelf compost maken: milieu bewust werken aan het vuilprobleem! Compost is een oergezonde orga nische meststof om de bodem te verbeteren. Door de natuur haar gang te laten gaan creeërt u uw ei gen kringloop èn u beperkt de hoeveelheid huisvuil tot de helft. Zelf compost maken heeft vele voordelen: u levert een positieve bijdrage aan het milieu, u houdt er prima tuinmest aan over en... U heeft er een dankbare, leuke hob by aan. Wat is composteren? Composteren is een proces waar bij organisch afval, zoals groente-, fruit-, tuin- en keukenafval, door bacteriën en schimmels wordt ver anderd in een aardachtige massa: compost. Bij dit afbraakproces zijn kleine bodemdiertjes als wor men en larven behulpzaam. Bij het maken van compost komt warmte vrij, die kan oplopen tot 40 a 45° C. Daardoor wordt de activiteit van de noodzakelijke micro-organismen nog eens extra bevorderd. Compost maken is eenvoudig, de natuur doet het meeste werk. U hoeft alleen te zorgen voor organisch afval en de juiste omstandigheden. Organisch afval: 't komt uit de bodem en 't hoort er weer in thuis Alle afval dat biologisch afbreek baar is komt in aanmerking voor het zelf compost maken. U kunt daarbij denken aan afval uit de tuin, groente- en fruitafval, keu kenafval, bloemresten en etens resten, mest en strooisel van klei ne huisdieren. Papier is op zich composteerbaar, maar het is beter dit apart te bewaren omdat inge zameld papier makkelijk opnieuw te verwerken is. Plastic, nylon en andere kunstvezels, textiel en zand horen in dit rijtje niet thuis, even als kattenbakvulling en de inhoud van stofzuigerzakken. Compost: een prima meststof voor de tuin Organisch afval wordt binnen 6 maanden afgebroken tot com post. Dit kan zowel aan een open composthoop als in een afgeslo ten compostsilo. Een compostsilo is daarbij te prefereren, omdat de ze hygiënischer is en minder tuin- ruimte in beslag neemt. Tijdens het composteringsproces slinkt de hoeveelheid afval enorm. Uitein delijk houdt u een prima meststof over voor uw sier- of moestuin. Van 14 tot en met 27 juni 1991 ligt op de afdeling algemene za ken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een wijzigings vergunning ter inzage voor het monumentenpand Reigerstraat 1. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Een aanvraag om een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van De Stichting Streekziekenhuis Walcheren voor een polikliniek aan het Noordpoortplein 2 te Middelburg. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan: de heer I. Comijs voor een bar-eetcafé aan het Damplein 46-48 te Mid delburg. Voor informatie over inzage en de bezwaart- en beroepsprocedu re kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel. 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 12 juni staat de officiële kennisgeving. Ontwerp-bestemmingsplan Toorenvliedt (2e herziening) De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat ingaande vrijdag 14 juni 1991 gedurende een maand ter gemeentesecreta rie, afdeling algemene zaken, de tweede herziening van het bestemmingsplan Toorenvliedt ter inzage ligt. Deze herziening heeft betrekking op het gebied, dat wordt begrensd door de Kou- dekerkseweg, de Dorus Rijkersstraat, het terrein van de S.V.R.Z. en de Vlissingse Watergang. Voorts zijn de aan de Merwe- destraat/Grevelingenstraat gelegen gronden van het Delta College en de Werkplaatsen Walcheren en omgeving in deze planverande ring begrepen. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen het ont werp voor de herziening van het bestemmingsplan schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaar kenbaar maken. Het bezwaarschrift dient dan gezonden te worden aan de raad van de gemeente Mid delburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg ma ken bekend, dat met ingang van 12 juni tot en met 11 juli 1991 het GEMEENTELIJK ONTWERP-WELZIJNSPROGRAMMA 1992 voor iedereen ter inzage ligt bij het bureau Voorlichting en de afde ling Welzijnszaken ter gemeentesecretarie, beide gevestigd Stad huisstraat 2 te Middelburg. Het ontwerp-Programma is tevens in de voorlichtingswinkel voor een bepaalde periode te leen. Daar de gevolgen van de Tussenbalans voor het gemeentelijk be leid in 1992 en volgende jaren nog niet geheel duidelijk zijn heb ben burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg besloten aan het Welzijnsprogramma 1992 voorshands een indi catief karakter toe te kennen. Dat wil zeggen dat Burgemeester en wethouders zich bij het bekend worden van nadere rege ringsmaatregelen het recht voorbehouden tot vermindering van de in dit welzijnsprogramma opgenomen subsidiebedragen. Een ieder, die door het ontwerp-Programma rechtstreeks in zijn belang is getroffen, kan gedurende de termijn van tervisieligging schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp-Programma indienen. Het bezwaarschrift dient gericht te worden aan de gemeenteraad van Middelburg, Lange Noordstraat 1, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg.

de Faam | 1991 | | pagina 5