José en Ceciel wisten waar ze de Jonge aan begonnen Primeur Hollandse Nieuwe in Gevangentoren Vlissingen Fietsend met vakantie Kruiswoordraadsel Veere's bestuurders laten zich Hollandse Nieuwe goed smaken Veerse Meer informatie Afscheid van Willem Aandacht voor jèugd in binnenstad Vlissingen Kinderen bakken pannekoeken Voorbereiding Kaarten Arrangementen JONG ONDERNEMEND ■HARTGRONDIG Engelse band ANWB Woensdag 29 mei 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Fietsen komt in Nederland steeds meer in de belangstelling. Men hoeft niet ver van huis om een mooi stukje natuur te vinden. Een fietsvakantie geeft een enor me voldoening. De vrijheid die het geeft werkt verslavend; veel zien en een grote mate van onge bondenheid. Toeristisch fietsen is "in" en een fietsvakantie is het helemaal! Een goede voorbereiding is het halve werk. Het is bijvoorbeeld verstandig voorbereid te zijn op regen. U kunt dan het beste een dun kunststof regenpak dragen. Let u er wel op, dat het pak goed ventileert. Het is ook aan te beve len enkele reserve-onderdelen binnen handbereik te hebben, bij voorbeeld bandafnemers, fietspomp, reparatiemateriaal en reservelampjes. Bij de ANWB kunt u ook een reis verzekering afsluiten. Hierbij is de fiets tot een bepaald bedrag meeverzekerd. Voor een duurdere fiets is een aparte fietsverzeke- ring een betere oplossing. De ANWB kan u hierover informeren. De ANWB heeft in haar assorti ment speciale toeristische kaar ten, waarmee u zelf een fietstocht kunt uitstippelen. Ver der zijn er de ANWB fietsgidsen en de aparte fietsmappen met gedetailleerde topografische kaarten. Vorig jaar boekten ruim 180.000 Nederlanders een vakantie met de fiets als vervoermiddel. Enkele voorÖeelden: In Zeeland: een vier dagen ver wenarrangement met een fitness en beautyprogramma. In Drenthe: "Doe Drenthe op een ATB" (gebruik van een ATB inbe grepen). Of het "Rijwiel vier daagse arrangement". In Gelderland heeft men een ar rangement, waarbij u gebruik kunt maken van een fiets met hulpmotor, de Spartamet. Noord-Brabant brengt de Bour gondische Fiets vijfdaagse, met als extra's de koffer nabrengser- vice, de goed-weer-garantie en een fietsreparatiesetje. Voor ANWB-leden zijn er op de kantoren (lange Geere 29, Mid delburg) gratis informatiebrochu res verkrijgbaar: "Erkende fietsverhuurders", "Fietsend met vakantie", "Fiets mee op vakan tie", "Fietsregistratiekaart" en de folder "Fietsverzekering". Twee jonge meiden begonnen vier jaar geleden een huidverzor gingsinstituut in Middelburg. Ze beseften daarbij dat voor een dergelijk bedrijf niet zo gek veel plaats is op de Walcherse markt. Maar daartegenover - zo stelden ze vast - moest hun enthousiasme kunnen leiden tot succes. „We hebben het goed ingeschat", vertelt Ceciel de Jonge (24) nu in haar zaak aan de Lange Noordstraat. Ondanks een aantal tegenslagen waar onder een auto-ongeluk waarvan haar vier jaar oudere zus Jo sé nu nog veel last heeft en niet volop kan meedraaien in de zaak. Er werd bewust gekozen voor een duidelijke bedrijfsfilosofie. „Een parfumeriezaak met een kleine behandeling geven om de produkten te verkopen lag niet zo in ons straatje", zegt Ceciel. „We kozen voor een huidverzorgings instituut waarbij we ons richten op speciale behandelingen. We willen met die behandelingen de conditie van de huid op peil bren gen". Het gaat daarbij om model- lages, herstellende behandeling - bijvoorbeeld na de zomervakan tie, als de huid behoorlijk uitge droogd is - en acne-behandelingen. In de salon wordt de klant uitvoe rig behandeld, maar ook voorge licht hoe hij of zij de behandeling thuis kan voortzetten. „Zomaar een keer in de zes weken hier heen komen en er vervolgens niks meer aan doen zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. De men sen moeten precies weten hoe ze thuis de conditie van de huid op peil kunnen houden". Vier jaar geleden begonnen de zussen uit 's Heerenhoek met een handvol klanten in een pand je in het Geeregebied. Gestaag groeide de klantenkring. Het feit dat ze jong en wellicht een dosis ervaring misten, speelde voor de meeste klanten geen rol. „Inte gendeel", weet de Bevelandse stellig. „We hebben een enorm sterke band met onze klanten. Dat merkten we vooral toen we vorig jaar samen dat auto ongeluk hadden. Wekelijks kre gen we bloemen of kaartjes. De mensen leefden echt mee. We hebben in die tijd niemand verlo ren, de mensen zijn gewoon blij ven komen". Volgens Ceciel - José praat nog moeizaam als gevolg van het on geluk - is de band met de klanten heel vriendschappelijk. „Vriend- schappelijker dan in andere win kels. Ik denk dat de mensen ons steunden. Zo van: twee jonge meiden die enthousiast bezig zijn krijgen crediet van ons. Maar misschien leveren we ook wel gewoon goed werk". Zoals een farao vroeger zijn begrafenis voorbereidde - u weet wel, zo'n piramide (of is het pyramide) - zo zou ik nou ook mijn eigen einde willen invullen. U moet weten: ik ben van een ge neratie die het nog heeft meegemaakt dat de laatste eer met paard en koets werd bewezen, de wenende familieleden arm in arm er achter, elkaar troostende woorden toesprekend. Er was toen ook nog begrip voor de mate waarin men verdriet had, men accepteerde dat de één nu eenmaal meer leed dan de ander. Vaak ging ik toen naar de kerk, altijd op dagen dat er een dienst werd gehouden voor een overleden buurtbewoner. Ik was in een leeftijd dat ik dat gewoon kon doen en spijbelen was niet het woord dat op zo'n dag onder de noemer moed willig schoolverzuim kon worden gebracht. Ik hield van dat verdriet omdat het menens was. Ik was nog een puber, toen ik besefte dat ik zo ontzettend graag in de schoenen van die dode had gelegen. Ik zou namelijk zo graag hebben willen we ten wat'ie van dat geweeklaag had gevonden. Toen ik vorige week van de dood van Willem Wisse hoorde (wethouder te Vlissingen) herinnerde ik me mijn wat obscure avontuurtjes tijdens mijn puberteit. Ik weet dat Willem met de dood geen moeite had. Ik zal u het relaas besparen over de discussie die we ooit over het levenseind hadden. Hij was er klaar voor, al jaren, en wist dat het leven pas begon als je be sefte dat er een einde was. Willem Wisse was een realist en hij hield van Louis Paul Boon, omdat die Belgische schrijver het leven onderkende, dus ook de dood had geaccepteerd. Willem weet het nu. Als sociaal-democraat en diepgelovig mens laat hij ons achter met de vraag die hij nu (wellicht) stiekem beant woordt. Ik ben niet naar zijn begrafenis geweest. Ik hou niet van volgauto's. Verdriet over afscheid heb je samen. Niet met z'n tweeën of vieren in de auto, Maar arm in arm. Achter paard en wagen, achter de kist die vraagtekens oproept. Het ga je goed Willem. Ad Hanneman Indien u de letters uit de vakjes uit de hierna opgegeven nummers achter elkaar zet krijgt u de naam van een plaats. Dit is de oplossing. 11 -32-67 -14-27-33-60-4-58-53-64-10-60-42 HORIZONTAAL: 1 opening achter in de mond die naar de slokdarm leidt; 6 bindmateriaal; 12 onvriendelijk; 14 korst op een wond; 15 aardr. aand.; 17 muzieknoot; 18 schutsluis; 22 oude lengtemaat; 21 insekt; 22 schacht v.e. vogelveer; 24 beschermheer; 27 daaraanvol gend; 28 lage vrouwenschoen zonder sluiting; 30 vis; 31 fijngesneden rooktabak; 32 loofboom; 33 pers. vnw., 35 geslacht van mensen of dieren; 36 de oudere; 37 de onbekende; 38 tapijtachtige stof; 40 schuinte v.e. spoorbaan; 43 overdreven voorliefde voor iets; 44 naderhand; 46 veel kracht hebbend; 48 lang en mager mens (fig.); 50 trekdier; 52 bijw.; 53 uit een toneelstuk geschreven partij voor één speler; 55 per adres; 56 vorm van mij; 57 hemellichaam; 59 deel van Azië; 61 brievensnoer; 63 deel v.e. boom; 64 begunstiger van kunste naars en geleerden; 66 laagte tussen bergen; 67 eminentie; 68 uitroep van blijdschap; 69 traliewerk tot sluiting v.e. toegang; 70 Technische Hogeschool; 72 op dit ogenblik; 73 inborst, karakter; 75 onsmakelijk; 77 mannelijk beroep; 78 bespeler van zeker muziekinstrument. Tegen de schuttingen bij De Schelde en op de Oude Markt in Vlissingen wordt zaterdag 1 juni een vrijmarkt gehouden als on derdeel van een kinderdag. Er zijn talrijke activiteiten georganiseerd door de evenementencommissie van de winkeliersvereniging in Vlissingen. Het begint zaterdag om 10.30 uur. Vrijdagavond is er een concert van de Burgess Hill Marching Band op de Oude Markt. Die markt is vrijdagavond en zaterdag de hele dag autovrij verklaard. Behalve de vrijmarkt treedt de jeugd van de accordeonvereni ging Accordeola op en de padvin derij houdt een vossenjacht. Kinderen kunnen die dag worden geschminkt en Reisbureau Van Fraassen houdt een ballonnen wedstrijd. Verder zijn er Djsneyfi guren die kleurpotloden uitdelen. Vrijdagavond is er ook al feest in Vlissingen, dan treedt namelijk een Engelse jeugdband op (Bur- ges Hill Marching Youth) tussen 19 en 21 uur. De gemiddelde leeftijd van dit select gezelschap is dertien jaar, niettemin behaal de de jongeren heel veel prijzen. In 1989 kon deze band onder lei ding van Nigel Buxton de prijzen- kast met maar liefst veertig bekers bijvullen. Het repertoire is zeer gevarieerd en bestaat uit allerlei soorten mu ziek, van modern tot klassiek en ook marsmuziek wordt ten geho re gebracht. De leden van de band zijn gekleed in Ghurka-stijl uniformen. VERTIKAAL: 1 soort duif; 2 laagtij; 3 zonder moed; 4 kwinkslag; 5 verbrandingsrest; 7 paardeslee; 8 dapper, onverschrokken; 9 door- tochtgeld; 10 voegw.; 11 strubbeling (fig.); 13 handelskorting; 16 devies; 18 zeer harde wind; 19 plaats in Utrecht; 21 betrekking; 23 deel v.d. dag; 25 klaar; 26 aardr. aand.; 27 kinderuitroep; 29 bijdehand; 31 meer dan vrijmoedig; 34 orgaan; 36 vlakke streek opzij v.h. hoofd; 38 oogholte; 39 Europeaan; 41 zangstem; 42 scheepsvloer; 45 sterk prikkelende kruiderij; 47 ineenstorting; 48 smal, recht en enigszins lang; 49 beslissing; 51 deel v.e. boom; 54 op elkaar; 56 hemellichaam; 58 eerstkomende; 59 pers. vnw.; 60 voorzetsel; 62 hetzelfde; 64 vreemde munt; 65 zonder geluid; 68 spade met gekromd blad; 71 onverduisterd schijnende; 73 uitroep van pijn; 74 lidwoord; 75 van een (afk.) 76 muzieknoot. Oplossing van Puzzelkrant 22/5 HORIZONTAAL: 1 wieling; 6 Finland: 12 dodo: 14 voos: 15 nl.; 17 regen boog: 20 la: 21 sok: 23 matelot: 24 weg: 25 toer; 27 lever; 28 peer; 29 otter; 31 Nes; 32 tarra; 33 enig; 35 wenk: 36 aldaar; 37 Londen; 39 bint; 41 loon: 43 stoet; 45 mis: 47 reder: 49 meer: 50 water; 52 rage; 53 eik; 54 portier; 56 mes; 57 el: 58 valkenier; 60 L.S.: 61 zorg; 62 mees; 64 wandaad; 65 asperge. VERTIKAAL: 1 wijnstok; 2 e.d 3 lor; 4 idem: 5 nogal: 7 ivoor; 8 noot: 9 log; 10 as; 11 diagram; 13oneven; 16loot; 18 eten; 19 bles: 20 leer; 22 ketelboek; 24 Werkendam: 26 rendier; 28 pandoer: 30 riant: 32 tenor; 34 gat: 35 wol; 38 ijsmeeuw; 40 bitter; 42 pressie; 44 teil; 45 mark: 46 sein; 48 egel: 50 Wolga; 51 Reims: 54 para: 55 reep: 58 vod; 59 ree; 61 Zn.; 63 Sr. Winwoord: WATERDRIEBLAD FOTO OSCAR VAN BEEST OUDE MARKT TWEE KEER AUTOVRIJ Rommelmarkt - De buurtvere niging Eigen Haard in Middelburg houdt zaterdag 1 juni een rom melmarkt in de Eigenhaardstraat 2 tot 14 uur. Bazar - De sportvereniging DUO houdt zaterdag 1 juni een bazar van 10 tot 16 uur bij de sportzaal Ons Huis in Middelburg. Er zijn 22 attracties en om 11 uur is er een demonstratie trampoli nespringen en acrobatische gym nastiek. FOTO AN DA VAN RIET Van 29 mei tot 26 juni kunnen kinderen tot twaalf jaar zelf pan nekoeken bakken en, versieren in het restaurant van de Maxis in Middelburg. Onder begeleiding van één van de koks van het restaurant kun nen de kinderen iedere woens dagmiddag van 14 tot 17 uur proberen een zo mooi en lekker mogelijke pannekoek te bakken. Elke week wordt een winnaar be kend gemaakt van een recepten wedstrijd: diegene die het lekkerste of meest originele re cept samenstelt mag met vier vriendjes een reuze-ijscoupe ko men nuttigen in het restaurant. Deelnameformulieren zijn bij de restaurantleiding verkrijgbaar. Terwijl het zonnetje verleden week dinsdag zachtjes een blinkend schijnsel over de zee van Vlissingen legt, verzamelt zich in restaurant De Gevangentoren op de Boulevard een gezelschap om de zilverkleuri ge Hollandse Nieuwe te proeven. Vishandelaar Jan Kees Janssen en Ad van der Heijden, eigenaar van restaurant de Gevangentoren, bie den de eerste Hollandse Nieuwe aan aan Jan Jacobs, directeur van de VVV Vlissingen. Ook in andere plaatsen op Walcheren kreeg de Hollandse Nieuwe extra aandacht. Jan Kees Janssen, net terug van de vismijn in Scheveningen, ver zekert het gezelschap dat dit jaar de haring nog beter is dan vorig jaar. Maar voegt hij er voorzichtig aan toe "dat zeggen we elk jaar". Dat Jan Kees Janssen de haring uit Scheveingen heeft gehaald komt doordat in Vlissingen geen haring wordt verhandeld die ge schikt is om rauw te verorberen. Jan Kees Janssen is verheugd dat in het gezelschap de mede werkers van de VVV Vlissingen aanwezig zijn. Door hun inzet, en de inzet van Vlissingen Promotie gaat het steeds beter met Vlis singen. Voor de Vlissingse onder nemers reden om hen samen met de directeur van de VVV Jan Ja cobs, eens in het zonnetje te zet ten. Als eerste mag Jan Jacobs de verse rauwe vis proeven. Door het plotseling overlijden van wethouder Wisse van Vlissingen houdt Jan Jacobse een sobere speech. Hij benadrukt de communicatie-functie van de VVV met zowel het bedrijfsleven, de gemeente als het publiek. Dat het beter gaat met die communi catie blijkt in ieder geval uit de waardering van het bedrijfsleven voor de VVV "En over een Hollandse Nieuwe valt heel wat te communiceren" verzekert de filosofische direc teur van de VVV "In ieder geval weten we dat smaken verschillen en iedereen zijn eigen herinnerin gen heeft bij het proeven van bij voorbeeld een Hollandse Nieuwe. Deze haring proeft zout en ver domd lekker," aldus Jan Jacobs. Ad van der Heijden, eigenaar van restaurant De Gevangentoren, presenteert bij de haring een ijs koude korenwijn. "Dit drankje hoort er absoluut bij," verzekert Ad van der Heijden. De komende zes weken staat de haring als voorgerecht op het menu van de Gevangentoren en op het terras kan men een broodje haring nuttigen. Die typische Hollandse gewoonte om een verse haring rauw te eten is minstens net zo oud als de vijf honderd jaar oude Gevangento ren. Dat vroeger de bewoners van de Gevangentoren in ieder geval geen verse rauwe haring zullen hebben gegeten staat wel vast. Het waren immers gevan genen die de toren tot 1894 be woonden. Tegenwoordig kan de bezoeker van de Gevangentoren op de eerste verdieping een ex clusief diner genieten. Op de tweede verdieping is ter gelegen heid van het vijfhonderd jarig bestaan van de toren de wissel expositie "Tijdsbeeld" gaande. Bekende kunstenaars, waaronder Eddy Quite en Peter Terhorst ex poseren werken die een relatie hebben met het gesloten karak ter van de Gevangentoren. Niet alleen op de tweede verdieping is kunst te zien. Onder elk bord in het restaurant ligt een placemat, ontworpen door een van de kunstenaars van "Tijdsbeeld". Deze placemat is ook als kunstuitgave ontworpen en te koop bij het restaurant of bij de Culturele Raad van Vlissingen. Traditioneel werd bij de firma Hertel het bedrijfsleven gefê teerd op de Hollandse Nieuwe. Dat gebeurt onder leiding van Piet van der Steen (bedrijfslei der Hertel) die het zich (foto derde van rechts) goed laat smaken. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Veere Heten zich vorige week woensdag de eerste Hollandse Nieuwe goed smaken. Dat werd voor de achtste keer in successie mogelijk gemaakt door Zeevisgroothandel Poppe bv uit die plaats. Namens de groothandel bood H.A. Luijk (links) de haring aan aan wethouder A.T.J. Bax-Broeckaert, burgemeester A.H. den Boon en gemeentesecretaris J. Wattel. Vervolgens werd het zeebanket aangeboden aan het voltallige personeel van de gemeentesecretarie en aan het personeel van de plaatselijke Rabo-bank. Directeur Adri Hoefkens van het Recreatieschap Veerse Meer biedt (rechts op de foto) zijn nieuwe magazine aan aan twee bezoekers van het Veerse Meer. Het magazine - gewoon Veerse Meer genaamd - beoogt informa tie verstrekken over het Veerse Meer alsook over de Veerse Meerdagen die binnenkort gaan plaatsvinden. V 4

de Faam | 1991 | | pagina 15