Primeur van Continental De marketing schrijft hem voor SAAB 9000: to drive or not to drive Autoverkopen eerste kwartaal INHOUD Rij-impressie PZC WEEKBLADEN Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. de Buck, Auto-Poppe Wal cheren BV, P. Goedbloed, Autobedrijf Goedbloed, Th. Louisse, Louisse Auto BV J.A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen BV, J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen. J. Cevaal, Toyota Cevaal en Auto rama Walcheren Redactie: Tony Vos Eindredactie A. Hanneman. Informatie over advertenties: 01184-84000. Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen. Tweede jaargang, nummer 30 CITROEN ZX Twee wekelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger Fantasie Comfortabel IIP Mm if* Huisvader Stabilisator Caroline Woensdag 1 mei 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER Het gebeurt niet vaak dat een bandenfabri kant met een echte primeur komt. Op de Au tovak '91 introduceerde Continental Rubber de ContiAquaContact. Deze nieuwe band heeft een zeer bijzonder uiterlijk. Het is een hoge snelheidsband uit de serie brede, spor tieve banden. Brede banden hebben echter sneller last van aquaplaning, waardoor het contact met de weg wordt verloren. Bij de nieuwe band van Continental is dit effect vrij wel volledig ondervangen. Het speciale profiel op de beide loopvlakhelften dwingt het water naar een brede middenbaan. Hierdoor wordt water aan drie kanten van de band afgevoerd, in plaats van twee bij een conventionele band. Het contact met de weg blijft hierdoor onder alle omstandigheden bewaard. Het Citroën-programma is nu compleet. In de vier belangrijkste segmenten van de automarkt is het van oudsher extrava gante Franse merk nu vertegenwoordigd. Tussen de AX en BX staat vanaf septem ber bij de dealer de nieuwe ZX, een auto waarmee PSA een extra concurrent aan draagt tegen de Ford Escort en de nog voor het eind van het jaar te introduceren nieuwe VW Golf en Opel Astra. De nieu we ZX lijkt meer door de marketing afdeling te zijn ontwikkeld dan dat de ontwerpers de vrije hand hebben gehad. We reden met de Reflex, Aura en Volcane. Het grote publiek in Europa vraagt in de mid denklasse om een niet al te spectaculaire au to, waarvan kracks als de Golf en Kadett goede voorbeelden zijn. Wil je als fabrikant grote aantallen verkopen, dan ontkom je er niet aan je ontwerpers in de hand te houden. Zonder de ZX nu een grijze muis te noemen, is de nieuweling voor echte Citroën- liefhebbers niet wat ze doorgaans van hun merk gewend zijn. Bovendien zijn een aantal typische kenmerken overboord gegooid. Zo vinden we geen éénspakig stuurwiel, het embleem zit midden op de motorkap en hydropneumatische vering kon er ook niet af. Is het dan nog wel een Ci- troën zullen sommigen vragen. Gelukkig laat het merk op verschillende details zien, dat de in het verleden zo vaak getoonde fantasie nog niet helemaal op is. De twee belangrijkste noviteiten zijn de varia bele achterbank en de geprogrammeerd mee- sturende achteras. De twee middelste model len uit de collectie van vier worden met een nieuwe achterbankconstructie geleverd. Het geheel is over een lengte van 18 centimeter in verschillende standen verschuifbaar, terwijl ook de rugleuning in hellingshoek kan worden versteld. Zo kan de ZX-rijder makkelijk kiezen tussen een bagageruimte die met zo'n 100 li ter wordt vergroot of meer beenr'uimte achter. Door de aflopende daklijn wordt de hoofd ruimte achterin echter krapper naar mate de bank verder naar achteren gaat. Een tweede nieuwtje is de meesturende ach teras. Vergelijkbare constructies worden ook al door andere merken aangeboden, maar Ci- troën heeft met behulp van een speciaal rub ber in de ophanging een ondersteunende werking van de twee achterwielen in bochten weten te bewerkstelligen. Uiteraard is het ef fect bij zo'n 50 km/u niet merkbaar, maar lek ker scheurend over bochtige wegen voel je de grote stabiliteit. Wat ook meteen opvalt is het afwezig zijn van bijgeluiden zowel wat betreft onderstel als wat de carrosserie en het dash board aangaat. Onze eerste kilometers legden we af in de Au ra, het op één na duurste model. De Aura heeft een 1.6 liter injectiemotor van 89 pk waarmee een top van 177 km/u kan worden bereikt en het sprintje van 0 tot 100 in 13,7 Als we naar de autoverkopen over de eer ste drie maanden van 1991 kijken en ze vergelijken met de overeenkomstige perio de in 1990, dan lijkt het alsof de spanning rond de Golf-ooi;log duidelijk van invloed is geweest op de verkochte aantallen. Tussen 1 januari en 31 maart werden er dit jaar 167.987 nieuwe auto's op kenteken gezet tegen 178.008 vorig jaar. Toch mag deze daling niet alleen aan de politiek worden toegeschreven. De RAI, die iedere drie maanden deze cijfers bekend maakt, heeft tot nog toe ook de auto's meegeteld die vlak na het verkrijgen van een Nederlands kenteken weer werden geëxporteerd. We hebben dus vanaf nu met geschoonde cij fers te maken. Ondanks de daling zijn er elf merken die winst wisten te boeken. Alfa Romeo deed het erg goed, voornamelijk vanwege het in grotere mate beschikbaar zijn van de nieu we 33. Ook Daihatsu zag haar resultaat licht stijgen, terwijl bij Ford het succes van de Escort duidelijk in de cijfers te zien is. Maar ook Hyundai, Lancia, Mazda en Nis san wisten hun vorig jaar behaalde resul taat nog verder te verbeteren. Ook een kleine winst voor Renault, terwijl Rover nu eindelijk op de goede weg is, wat ook geldt voor Saab. Tot slot heeft ook Toyota een forse verbetering weten te bewerkstel ligen. Dit is echter volledig te danken aan de enorme stormschade die vorig jaar in de vergelijkbare periode werd opgedaan en toen voor een forse daling van afgeleverde auto's zorgde. De merken die het minder goed deden zijn vanwege de gewijzigde manier van registreren moeilijk te noemen. Toch moesten vooral Opel, Honda, Mitsu bishi, Peugeot/Citroën, Seat, Suzuki, VW/Audi en Volvo een behoorlijke steek la ten vallen. Verder is het bijzonder triest gesteld met merken uit het Oostblok. FSO verkocht 41 nieuwe auto's tegen 247 van januari tot maart vorig jaar, Lada zag het nog altijd redelijke aantal van 2.055 weg zakken tot 887, Skoda wist de schade be perkt te houden, terwijl Yugo weer eens van 46 naar 28 auto's zakte. De top 10 ziet er nu als volgt uit (tussen haakjes de cijfers van vorig jaar): 1. GM 25.030 (27.244) 2. PSA 20.226 (23.303) 3. Ford 19.582 (17.014) 4. VW/Audi 15.905 (19.768) 5. Renault 10.793 (10.534) 6. Mazda 9.745 (8.899) 7. Nissan 9.627 (9.583) 8. Fiat 8.043 (8.733) 9. Volvo 7.041 (8.923) .10. Toyota 6.288 (4.737) seconden kan worden volbracht. Met de Aura hadden we overigens meteen de fijnste ZX te pakken. De auto heeft een complete uit rusting met ondermeer een digitaal klokje, toerenteller, dubbele koplampen, getint glas, elektrisch bediende rechter buitenspiegel, centrale vergrendeling, elektrisch bediende voorportierruiten, in twee delen neerklapbare achterbank en een bestuurdersstoel met in stelbare lendensteun. Alle uitvoeringen wor den overigens af-fabriek uitgerust met in hoogte verstelbare gordels voor en een ver stelbare stuurkolom. De stoelen hebben een korte zitting, maar zijn volgens Franse traditie comfortabel. Alleen voor het echt snelle boch tenwerk is de zijdelingse steun onvoldoende. Zeer prettig is de enorme stilte binnenin. De motor doet rustig zijn werk, terwijl ook wind-, banden- en carrosseriegeluiden zijn uitge bannen. Nummer twee die klaar stond was de Reflex, het eerste model, die met nadruk niet als ba sisuitvoering mag worden aangemerkt. Bij de ontwikkeling van de ZX-reeks heeft de marketing-afdeling voor ieder type een geheel eigen doelgroep voor ogen gehad. De Reflex is er speciaal voor de vrouwelijke automobilist en jonge gezinnen. De bumpers zijn in de koetskleur gespoten, terwijl deze versie zijn specifieke wieldoppen heeft. Het meubilair is voorzien van een kleurrijke stof. De auto komt inderdaad compleet over. De Relfex krijgt bij ons een 75 pk 1.4 liter in jectiemotor die goed is voor prestaties die net onder het niveau van de 1.6i liggen. We reden echter met de Franse versie met carburateur en een handchoke. De 1.4 is geen toonbeeld van stilte, maar presteert inderdaad zeer goed. Een bochtige weg van zo'n 40 km werd in een zeer korte tijd afgelegd. Vooral de stoelen in de Reflex schieten bij dit soort capriolen te kort. De auto heeft een behoorlijk glasopper vlak, waardoor het uitzicht uitstekend is. De besturing is ook zonder bekrachtiging uiter mate licht en direct. Tussen de Aura en de Re flex vinden we de Avantage, een auto die in Nederland zowel met de 1.4i als 1.6i motor zal worden aangeboden. De Avantage is echt de grijze muis van het stel. Citroën mikt hiermee op de brave huisvader met een beperkte kin derschaar. De auto is te herkennen aan de grij ze bumpers en dito beschermstrips op de flanken. Het is echter wel voorzien van een toerenteller, digitaal klokje, elektrisch bedien de rechter buitenspiegel, verlichting in de ba gageruimte en de verschuifbare achterbank. Naar verwachting zal dit model het meest worden verkocht. De Avantage en Reflex moeten zo'n 75% van de totaalverkopen gaan uitmaken. Aan de top staat de Volcane met zijn 122 ok sterke 1,9 liter multipoint injectiemotor. De au to haalt een top van zo'n 200 km/u en trekt binnen 10,2 seconden van 0 tot 100 km/u. Het uiterlijk is herkenbaar aan de meegespo- ten bumpers en spiegels, de lichtmetalen vel gen, extra spoiler boven de achterruit en de mistlampen in de voorbumper. Ook het interieur is aan de sportieve rij- eigenschappen van deze auto aangepast. De stoelen geven wat meer steun, zonder hier van kuipen te spreken. Over het dashboard loopt een rode lijn, terwijl ook het driespakige stuur specifiek voor de Volcane is. Aan de op hanging is weinig gewijzigd. Alleen de stabila- torstang voor is op een andere manier bevestigd, waardoor de auto iets stugger overkomt. Citroën maakt bij deze auto geluk kig gebruik van een conventionele 8-kleppenmotor, waardoor voor redelijk vlot rijden niet al te veel geschakeld dient te wor den. Tot zo'n 180 km/u gedraagt de Volcane zich voorbeeldig. De kilometers daarboven ko men er wat moeizaam uit. De motor is in ver gelijking met de 1.6 duidelijk rumoeriger, terwijl in de richting van de topsnelheid ons exemplaar motortrillingen via het gaspedaal doorgaf. De Citroën ZX heeft misschien wat uiterlijk betreft aan karakter verloren, gezeten achter het stuur blijkt het een echte Citroën te zijn. De auto is zeer comfortabel en stil. De collec tie, zoals de serie officieel door Citroën wordt genoemd, biedt leuke mogelijkheden voor ver schillende soorten automobilisten. Op de Franse televisie horen we op een spot iedere keer een deur solide dichtslaan. De bijbeho rende slagzin laat zich het makkelijkste verta len met 'Een auto zoals (je) het hoort'. Citroën wil met de ZX vooral een imago van degelijk heid krijgen. De ZX zal vanaf september bij ons worden ge leverd. Rond die tijd verschijnen in Frankrijk ook de dieselversies, terwijl een driedeurs al ver klaar schijnt te zijn. Deze variant zal in ons land zo'n 65% van de verkopen gaan uitma ken. Citroën verwacht dit jaar zo'n 232.000 eenheden van de ZX te produceren. In Neder land zullen er op jaarbasis volgens de impor teur 9000 verkocht worden. Over de prijzen is nog weinig meer bekend dan bij de statische presentatie enkele maanden geleden. Prijzen zullen op het niveau liggen van de concurren tie, zodat de serie zal starten rond de f 25.000,-. Het was zaterdag en stralend weer toen ik de nieuwe Saab 9000 2.3 16 van Wondergem Melse ging testen. Daar had ik dus typisch echt geen zin in. Totdat ik me in de chauf- feursstoel van de luxe 16-klepper liet glijden. Weg was de heimwee naar het strand. Vijf- deurs, 4 cilinder lijnmotor, 2.3 liter, 16 klep pen, 150 pk, hydraulisch bekrachtigde remmen, verwarming in de voorstoelen hoorde ik nog vaag de stem van meneer Mel se op de achtergrond. Dat was al niet meer nodig. Ik was allang verkocht. Het interieur van de Saab doet eerder denken aan een directiekantoor dan aan een auto. De eenvoudige belijning van het uiterst complete dashboard werkt beter tegen hoofdpijn dan Aspro Bruis. Alles is dichtbij en duidelijk. Met de airco kun je rustig je haar föhnen en alle knoppen, hendels en schakels (ook de trans missie) gaan bijna vanzelf. Na de eerste 300 meter met het bescheiden, maar diepe geluid van de 2300 cc motor op de achtergrond voelde ik me al goed thuis bij de zakelijke Zweedse krachtpatser. De eerste bochten komen eraan, maar de Saab blijft ijs koud doen alsof hij op zondag naar de kerk rijdt. Wat ik ook probeerde, de Saab ging per tinent niet uit het goede spoor. Remmen in een bocht? Moet kunnen, vond de 9000 en ging keurig vierkant stilstaan. Met de topsnelheid zit het natuurlijk ook wel goed. Maar het belangrijkste is niet hoe snel hij rijdt, maar hoe hij rijdt op snelheid. En dat zit heel goed bij de Saab 16-klepper. Meestal vereist echt hard rijden enorm veel concentra tie, omdat je op de weg én op de auto moet letten. Bij de snelle Zweed hoef je alleen maar op de weg te letten. Of je nu 110 of 210 rijdt, hij blijft 100% in het gareel. Het enige nadeel is dat hardrijden dan pas écht leuk wordt Als ik ooit eens twee jaarsalarissen vrij mag besteden weet u dus wat er bij mij voor de deur staat.

de Faam | 1991 | | pagina 21