L w Heeft de patiënt recht op het beste geneesmiddel? Duidelijke bijsluiter is van groot belang Geneesmiddelen in ons land Nederlanders zijn geen 'slikkers' ZONDAG 12 MEI HOEFT NIEMAND MET LEGE HANDEN TE STAAN Lange Viele 14 Middelburg 01180-25075 Bewaren van geneesmiddelen: kwestie van gezond verstand Goede mogelijkheden voor enthousiaste groepsbegeleid(st)ers DE FAAM DE VLISSINGER 4^ uieMLJL 4*0 ETS Balans van werking en bijwerking Birkenstock slippers en sandalen nu in de nieuwste modekleuren: sent - mint - pink en viola. Uw voeten zullen u dankbaar zijn! GEVESTIGD DR. R. UBELS opvolger van dr. E.W.J. Gunst Verschil Huisarts Misverstand Woensdag 1 mei 1991 DE FAAM 19 MOEDERDAG Orchidee VIJVERVREUGD is een centrum voor geestelijk gehandicaptenzorg in Middelburg. In totaal verblijven er 360 bewoners en werken er 425 medewerkers. In de zorgvisie van Vijvervreugd staan de wensen van de bewoners centraal. Zelfstandigheid, mondigheid en integratie zijn belang rijke elementen ven deze visie. De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) beheert in de provincie Zeeland twaalf instellingen in diverse sectoren van de gezondheidszorg. Teamwerk, functiegericht handelen en zorg-op-maat zijn kernbegrippen in de zorg voor de ongeveer 1450 bewoners/patiénten. In totaal werken er ruim 2200 mensen. ~l STICHTING VERPLEEG- EN RUSTHUIZEN ZEELAND Wij hebben plaats voor groepsbege- leid(st)ers die op oproepbasis insprin gen bij ongeplande onderbezetting. Mensen die bij voorkeur op Walcheren wonen. Daarnaast zoeken wij een groepsbegeleid(st)er voor tijdelijke vervanging van een langdurig zieke collega. Uw taken U begeleidt en verzorgt groepen bewoners, en maakt verslagen. Daarnaast heeft u contacten met verschillende disciplines en bent u aanspreekpunt voor de ouders of verzorgers van de bewoners. Wat wij vragen en bieden U beschikt over het diploma Z-. A- of B-verpleegkunde, dan wel HBO-V. Maar ook als u de opleiding ZV of MDGO-AW/VP of een vergelijkbare opleiding heeft afgerond bent u wel kom. Ervaring met de zorg voor geeste lijk gehandicapten is dan gewenst. Het salaris is afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. Belangstelling? Voorvragen kunt u bellen met mevrouw J. van der Meer, waar nemend hoofd verzorgingsdienst, telefoon 01180-25751. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen zeven dagen richten aan de afdeling Personeelszaken van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, Postbus 100, 4330 AC Middelburg, onder vermel ding van vacaturenummer VV012. Xxoenma* - r'y Erkend van Bommel schoenhersteller Scheldestraat 18, Vlissingen, 01184-13202 Kromme Weele 27, Middelburg, 01180-14772 ais huisarts te Serooskerke vanaf 1 mei '91 NIEUW PRAKTIJKADRES: Vroonstraat 11 (kruisgebouw) 4353 AD Serooskerke tel.: 01189 - 1212 Afspraak voor spreekuur: 08.00 tot 09.30 uur en 16.00 uur tot 17.00 uur. Voor huisbezoek: 08.00 uur tot 09.30 uur. Afhaaltijden apotheek: 16.00 - 17.00 uur Op 1 juli van dit jaar wil staatssecretaris Simons het Geneesmiddelen vergoedings Systeem invoeren. Het is erop gericht de groei van de uitgaven voor geneesmiddelen in Nederland af te remmen, veel Nederlanders zullen er in de praktijk mee te maken krijgen, omdat niet alle geneesmiddelen straks zonder bijbetaling verkrijgbaar zijn. De overheid bepaalt voor allerlei groe pen geneesmiddelen een maximale ver goeding. Als een produkt duurder is en men wil (of moet) het toch gebruiken, dan moet men het verschil uit eigen zak bijpassen. En daarom is het belangrijk dat patiënten precies weten wat hun rech ten zijn. Volgens de overheid zal bijbetalen bijna nooit nodig zijn omdat voor de "dure" geneesmiddelen alternatieven zijn. Het is de vraag of dat voor iedere individuele Nederlander opgaat, veel patiënten verenigingen hebben daar grote zorgen over. Bovendien vindt de overheid dat u in een aantal gevallen moet bijbetalen voor gebruiksgemak: bijzondere toedie ningsvormen zoais pleisters en middelen met een vertraagde werking. Deze mid delen zijn in een aantal gevallen iets duurder en de overheid wil dat verschil alleen vergoeden als zo n geneesmiddel echt duidelijk beter is dan het standaard middel. Als een speciale toedienings vorm u alleen helpt bij het afmaken van een kuur, of wanneer het gebruik aange namer is, dan moet u een eventueel prijsverschil zelf betalen. De overheid vindt dat de eigen verantwoordelijkheid van de patiënt. voorop staat dat de huisarts of specialist beslist welk geneesmiddel moet worden gebruikt. De dokter onderzoekt de patiënt en weet dus wat er aan de hand is. Als het nieuwe vergoedingssysteem in werking is getreden, kan het voorkomen dat de dokter een ander geneesmiddel voorschrijft dan men gewend is. vanzelfsprekend is het belangrijk dat u daarvan meteen op de hoogte wordt gesteld. Anders merkt u pas bij de apotheek dat men niet het geneesmid del heeft gekregen dat men gewend was. De dokter kan als het goed is uitleggen waarom hij een andere keuze heeft gemaakt. En de dokter kan u ook vertel len wat het eventueel aan bijbetaling zou kosten, als men het vertrouwde middel wilt blijven gebruiken. Dat gaat vaak om een klein bedrag, een paar gulden. Er kan een probleem ontstaan wanneer de dokter een bepaald geneesmiddel op het recept heeft gezet zonder zich te realiseren dat men daarvoor moet bijbe talen. Mogelijk merkt de apotheker dat wel; de computer in de apotheek waarschuwt daar meestal voor. Maar de apotheker mag niet op eigen gezag een ander geneesmiddel meegeven dan op het recept stond vermeld. De rechtbank in Leeuwarden bepaalde onlangs dat in zulke gevallen de arts toestemming moet geven en de patiënt duidelijk moet worden geïnformeerd. Als de dokter er zelf niet over begint kunt u Peter meteen vragen of u het ge bruikelijke middel voorgeschreven hebt gekregen. De meeste recepten zijn niet gemakkelijk leesbaar en ais er bij de apotheek nog iets moet veranderen is dat veel ingewikkelder. Uitgangspunt is: u dient precies te krijgen wat de dokter op het recept heeft gezet. Als daarvan wordt afgeweken, dan moeten u en uw arts het daarmee eens zijn. in de meeste gevallen worden geneesmiddelen voor een heel speci fiek geval en voor een bepaalde duur voorgeschreven. Als alles goed is zouden er dus geen geneesmiddelen over hoeven te blijven. in de praktijk gaat het vaak anders. Soms stoppen mensen, eerder dan de arts bedoeld had, met het innemen van hun geneesmiddel, verstandig is dat niet. Soms blijkt dat een patiënt niet goed reageert op een voorgeschreven middel en dat er iets anders moet worden gebruikt. Maar dan heeft hij het verkeer de middel wel in huis. ook na het over lijden van oudere mensen blijkt vaak dat er nog een flinke voorraad geneesmid delen in huis is. Medicijnen die zijn overgebleven kunnen het beste naar de apotheek worden teruggebracht. Het is echt onverstandig om ze te bewaren en weer te gebruiken bij een volgende gelegenheid. En het is zo mogelijk nog slechter om ze te laten gebruiken door iemand die dezelfde kwaal lijkt te hebben. in een aantal gevallen kunnen genees middelen wel langer worden bewaard. Te denken valt aan de pijnstillers en de andere geneesmiddelen die zonder re cept bij apotheker of drogist verkrijg baar zijn. Let dan op de uiterste ge- Pruiksdatum. Die staat op het etiket of op de verpakking. in het algemeen geldt dat geneesmidde len bij kamertemperatuur kunnen wor den bewaard. Hang het medicijnkastje echter nooit in de badkamer. De hoge vochtigheid daar is slecht voor de houdbaarheid van geneesmiddelen. En het is natuurlijk belangrijk dat kleine kinderen er niet bij kunnen. veel geneesmiddelen hebben'bijwerkingen. iedereen kent wel het stickertje op de verpakking, niet de waarschuwing dat het medicijn de rijvaardigheid kan beïnvloeden. Geneesmiddelen worden gebruikt om be paalde aandoeningen te bestrijden. Ergens in het lichaam is iets niet in orde en het geneesmiddel móet dat verhelpen. De stof die daarvoor moet zorgen doet echter vaak iets meer dan alleen maar dat ene probleem oplossen. Het komt voor dat er nog andere, minder gewenste effecten optreden. Wat dat betreft zijn mensen heel verschillend. De éérvmerkt er niets van, de ander heeft er echt flink last van. De vraag hoe ernstig een bijwerking is, kan niet zo makkelijk worden beantwoord. Van geneesmiddelen die je zonder recept bij de drogist of apotheker kunt kopen, mag je verwachten dat ze geen merkbare bijwer kingen hebben. Maar bij een geneesmiddel tegen e'en zeer ernstige ziekte ligt dat an ders. Mensen zijn dan bereid vervelende bijwerkingen te accepteren, zolang het middel maar werkt tegen die ernstige aan doening. Het is dus altijd de verhouding tussen wer king en bijwerking. Voor de overheid is die balans ook doorslag gevend bij het toelaten van geneesmidde len tot de Nederlandse markt. - De geneesmiddelenindustrie onderzoekt voortdurend de mogelijkheden om de wer king van geneesmiddelen verder te verbe teren en,de bijwerkingen terug te dringen. En op dat gebied zijn de laatste decennia ook behoorlijke successen gebo.ekt. Het is helaas een wijdverbreid misver stand dat je voor de meeste aan doeningen tegenwoordig geneesmid delen hebt. was het maar waar. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft uitgerekend dat voor zeventig procent van alle ziektes nog geen afdoende geneesmiddelen bestaan. De weten schap slaagt er maar stapje voor stapje in om alle geheimen van het menselijk lichaam te ontdekken. En hoe ingewik kelder het wordt, hoe langer het duurt en hoe kostbaarder het onderzoek. in totaal mochten vorig jaar in Neder land bijna 8.000 geneesmiddelen op de markt zijn. iets meer dan de helft daarvan, ruim 4.000 waren in Neder land gemaakte of officieel in Neder land geïmporteerde merkgeneesmid delen. Daarbij waren dan wel allerlei verschil lende doseringen en verschillende ma nieren van toediening meegeteld. Het zelfde geneesmiddel is vaak te krijgen als capsule, tablet, zetpil of injectievorm. Eigenlijk zijn er maar 1.650 werkelijk verschillende geneesmiddelen, voor de meeste ziektes kan de arts kiezen uit vier of vijf medicijnen. Dan zijn er ruim 1800 geneesmiddelen die identiek zijn aan merkgeneesmiddelen, en die gemaakt kunnen worden omdat het octrooi van die merkgeneesmiddelen is verlopen. De laatste groep (bijna 2000) bestaat uit parallel-import", merkgeneesmiddelen die door tussenhandelaren tegen lage prijzen zijn ingekocht in, bijvoorbeeld, Spanje of Italië, en die hier worden doorverkocht aan de apotheken. Als gebruiker van een geneesmiddel heeft men recht op goede mondelinge en schriftelijke informatie over het medicijn. Die informatie krijgt men van de arts, van de apotheker en in de vorm van een bijsluiter. Sinds enkele jaren worden wettelijk speciale eisen aan de bijsluiter gesteld. De tekst moet helder en begrijpelijk zijn, in duidelijke taal. Alles wat de patiënt moet weten over het geneesmiddel dient in de bijsluiter te staan, want een geneesmiddel en de informatie erover horen bij elkaar. Heel vaak kan de apotheker de door de arts voorgeschreven geneesmiddelen afleveren in de originele verpakking van de fabrikant. In al deze verpakkingen zit een patiëntenbijsluiter. Het komt echter ook nog veel voor dat de apotheker een recept klaarmaakt uit een grote verpak king, en het geneesmiddel meegeeft in het bekende apothekerspotje of - doos je. veel apothekers zorgen ervoor dat ook dan een duidelijke, leesbare bijslui ter wordt meegeven. Gebeurt dat niet, dan doet u er goed aan een bijsluiter te vragen. De apotheker heeft bijna altijd wel de mogelijkheid een kopie te maken van een bijsluiter of uit een gemakkelijk leesbaar boek over geneesmiddelen. Alleen als de apotheker speciaal voor u met de hand een geneesmiddel maakt, dan is er geen informatie op papier beschikbaar. Bij de medicijnen die men, zonder re cept, bij drogist of apotheek koopt, zit altijd een bijsluiter. De tekst daarvan kunt u, voordat u besluit een middel te kopen, Pij veel drogisten lezen op een speciale informatiezuil. Nog niet alle bijsluiters voldoen aan de eis dat ze helder en begrijpelijk zijn. De producenten van geneesmiddelen blijven echter werken aan verdere verbeteringen. Je hoort regelmatig dat in Nederland zo verschrikkelijk veel ver schillende geneesmiddelen verkrijgbaar zijn, dat je voor alle aan doeningen uit zoveel verschillende middelen kunt kiezen, wat allemaal wel minder zou kunnen. De werkelijke cijfers zijn anders. Verbruik van geneesmiddelen tegen af- fabrieksprijs per hoofd van de bevolking, exci. levering aan ziekenhuizen, 1989 Percentage diagnose van huisartsen/specialisten waarbij medicijnen werden voorgeschreven 119891 wanneer 100 Italianen naar de dokter gaan, komen er 96 met een recept voor een geneesmiddel naar buiten. Een enorm percentage, dat overigens vrij dicht benaderd wordt door België, waar 91 van de 100 consulten bij de dokter leiden tot een recept. Deze cijfers zijn scherp in tegenstelling met de situatie in Nederland. Bij ons is het percentage diagnoses dat tot het voorschrijven van een geneesmiddel leidt slechts 54. Nederlandse artsen èn Nederlandse patiënten zijn voorzichtig, terughoudend, in veel gevallen is de patiënt al voor een belangrijk deel gerustgesteld als hij/zij van de dokter heeft gehoord wat hem /haar nu precies mankeert, en of hij/zij zich daarover zorgen zou moeten maken. Er is in Europa geen land dat nóg terug houdender met geneesmiddelen om springt. Door die voorzichtigheid vallen de totale uitgaven voor geneesmiddelen in vergelijking met andere landen best mee. Per hoofd van de bevolking geven we In Nederland zo n 200 gulden per jaar uit aan medicijnen, in België is dat ruim 300 gulden, in Duitsland en Italië 400 gulden en in Frankrijk bijna 450 gulden.

de Faam | 1991 | | pagina 19