Huisdier speelt voor ouderen belangrijke rol Verven, lakken, beitsen en verdunnen kan een stuk milieuvriendelijker Ouders voorstander van apart vak verzorging Knoflook vermindert risico's voor hartklachten even goed als chemische geneesmiddelen Meer glas in glasbak nodig Praktische tips EVO vestigt informatiecentrum in Bergen op Zoom Bijna 1,5 miljoen bloemengroeten verzonden in 1990 Omzetstijging 1990 ruim 10 miljoen Gezonder met huisdier Bescherming Troost bieden WERKING EN EFFECT NU WETENSCHAPPELIJK AANGETOOND Minder risico Nauwelijks bijwerkingen Standaardhoeveelheden Geen geurtjes Milieu Verf Vluchtige Organische Stoffen of VOS Verfprodukten zonder VOS Meer informatie EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF voor minder schadelijke verfprodukten Samen ouder worden 25.000 glasbakken GROEI VVV-BON ZET DOOR Nieuw ontwerp Woensdag 24 april 1991 DE FAAM 9 Huisdieren kunnen een belangrijke rol spelen in ons leven. Dat geldt vooral voor oudere mensen. Bij ouderen hebben huisdieren niet alleen positieve effecten op hun gezondheid en levenslust. Ze kunnen ook bijdragen aan een groter gevoel van veiligheid, zorgen voor meer contacten, en troost bieden in moeilijke momenten. Oudere mensen met een huisdier leven vaak langer en voelen zich beter dan mensen zonder dier. In dit IVON-persbulletin wordt wat meer ver teld over de rol van huisdieren in het leven van ouderen. IVON staat voor Informatie en Voor lichting over Huisdieren en hun Voeding in Ne derland. Dieren en hun voeding zijn onderwerpen waarover de behoefte aan infor matie erg groot is. Met onder meer persbulle tins wil de Stichting IVON in die behoefte voorzien. Eén van de meest voor de hand liggende functies van huisdieren is die van gezel schapsdier. Vooral in onze grote steden kun nen oudere mensen zeer eenzaam zijn. Met een hond of kat als huisdier zijn ze niet meer alleen en hoeven ze niet bang te zijn buiten gesloten te worden. Volgens de Amerikaanse arts Alan Beck neemt hun levensverwachting zelfs met tien tot vijftien procent toe. Uit de overlijdensstatistieken blijkt dat het percenta ge alleenstaanden, weduwen, weduwnaars en gescheiden mensen dat overlijdt veel hoger is dan het percentage gehuwden. De mens leeft niet graag alleen. En hoe jammer dat ook is: een huisdier biedt vaak de laatste en enige bescherming tegen de eenzaamheid. Het geweldige effect van huisdieren öp oude re mensen wordt bevestigd door Britse socio logen. Bij een proef met 48 mensen van zeventig jaar en ouder kreeg de helft een par kiet ter verzorging; de andere helft kreeg plan ten. Gedurende drie jaar werd herhaaldelijk geïnformeerd naar de geestelijke en lichamelij ke gezondheid. De bejaarden met een huisdier bleken duidelijk gezonder dan de plantenver- zorgers. Bovendien hadden zij duidelijk meer contacten met hun omgeving. lende buren, is het huisdier bovendien vaak het enige constante element. Bij het huisdier is men steeds welkom, het is bijna nooit slecht gehumeurd, en het dier zal nooit zijn normen of gedrag veranderen. In de Verenigde Staten is het daarom al lang normaal dat het huisdier meeverhuist naar het bejaardenhuis, of dat men daar een huisdier aanschaft. In ons land is dat helaas nog geen gewoonte. Bovenop de zorgen rond de over gang naar een bejaardentehuis komt dan vaak nog eens het pijnlijke afscheid van een ver trouwde kameraad: hond, kat of parkiet. Dat is logisch, want huisdieren zijn een mak kelijk gespreksonderwerp. Een hond is op straat, in de lift of in het trappenhuis vaak aanleiding tot een gesprek dat zonder de hond misschien niet tot stand zou zijn gekomen. De Amerikaanse psycholoog Randall Lockwood nam met zijn medewerkers op een simpele manier de proef op de som. In Washington wandelden ze twee keer door dezelfde straat, één keer met hond en een keer zonder. Zelf stelden ze zich passief op. Het resultaat was dat ze met hond vaker en langer met voorbij gangers in gesprek kwamen. Zo maken men sen kennis met elkaar, die eikaars anders nooit zouden hebben gesproken. Door het huisdier ontstaan contacten en onverwachte relaties. Dat is vooral voor oudere mensen van belang. Ook bij ingrijpende gebeurtenissen in ons le ven kunnen huisdieren een belangrijke rol spe MensenDêar word )k nou allergisch i/an,. Al duizenden jaren gebruiken mensen over de hele wereld knoflook, omdat ze uit ervaring weten dat deze plant hun een vitaler gevoel geeft. Ook hebben velen knoflook gewaar deerd als werkzaam medicijn tegen een veel heid van klachten. Het was tot voor kort echter nauwelijks mogelijk deze ervaringen met wetenschappelijke bewijzen te on dersteunen. Dat is sinds kort geheel anders. In de afgelopen vijf jaar zijn meer dan vierhon derd wetenschappelijke onderzoeken gedaan naar de werking en de effecten van knoflook. 'Op het Tweede Internationale Knoflooksym- posium, dat afgelopen weekend in Berlijn werd gehouden, hebben ongeveer driehon derd wetenschappers uit meer dan twintig landen hun kennis en ervaring uitgewisseld. Ook zijn de nodige nieuwe onderzoeksresulta ten gepresenteerd. Professor H. Schilcher, directeur van het Insti tuut voor Farmaceutische Biologie van de Vrije Universiteit van Berlijn en voorzitter van het symposium, is blij met de vele onderzoe ken naar de werkzaamheid van knoflook. Hij zegt: 'Vroeger hadden de knoflookgebruikers geen behoefte aan wetenschappelijk onder zoek. Zij kregen er een beter gevoel van en dat was voor hen voldoende. Kritische artsen en apothekers namen daar echter geen genoe gen mee. Daarom i6 het een heel goede zaak dat nu door wetenschappelijk onderzoek is aangetoond dat knoflook heel goed als ge neesmiddel kan dienen'. Knoflook is vooral een prima middel om de ri sicofactoren voor hartklachten te verkleinen. Knoflook verbetert bijvoorbeeld de bloedsom loop. Dat geeft niet alleen een vitaler gevoel, maar voorkomt ook dat aderen dichtslibben. Ook helpt knoflook het cholesterolgehalte te verlagen, gaat het aderverkalking tegen en worden de bloedvaten beschermd. Bovendien kan de bloeddruk worden verlaagd. Professor Schilcher is er zeker van dat steeds meer artsen en apothekers overtuigd raken van de positieve werking van knoflook. 'Vroe ger zeiden zij dat het toch niet werkte en ga ven hun klanten en patiënten geen knoflook. Nu willen steeds meer medici knoflook gaan voorschrijven. Dat is niet verbazend, want de werking en de effecten van knoflook zijn vol ledig vergelijkbaar met die van 'gewone' syn thetische geneesmiddelen'. Wanneer een juiste dosering wordt gebruikt, heeft knoflook belangrijke voordelen boven chemische middelen. 'Eén van de grote voor delen is het vrijwel ontbreken van bijwerkin gen. Er zijn veel mensen die bij de apotheek een synthetisch geneesmiddel halen, maar het toch niet gaan gebruiken. Omdat ze op de bijsluiter lezen welke bijwerkingen het middel allemaal kan hebben, gooien ze het weg. Het vertrouwen van de gebruikers van knoflook in deze plant is daarentegen juist erg hoog', al dus professor Schilcher. Hij noemt nog een ander voordeel van knof look in vergelijking met andere geneesmidde len: de prijs. 'Wanneer knoflook waar dat mo gelijk is chemische geneesmiddelen gaat vervangen, kunnen aanzienlijke besparingen worden bereikt. Hoeveel die zullen gaan be dragen is natuurlijk niet precies te zeggen, maar knoflook is in ieder geval goedkoper dan andere middelen'. De belangrijkste stoffen in knoflook zijn Alliin en Allicin. Knoflook heeft het meeste effect wanneer per dag de juiste hoeveelheid van de stoffen wordt binnengekregen. De hoeveel heid werkzame stoffen is per knoflookplant echter verschillend. In het ene land kan die hoeveelheid wel dertien keer zo hoog zijn als in het andere land. Het is dus niet mogelijk om aan te geven hoeveel verse knoflook per dag het beste is. Daarom is geprobeerd om de belangrijkste stoffen uit de knoflookplant in tabletten te verwerken. Door de moderne technieken is het mogelijk geworden om in el ke tablet een standaardhoeveelheid werkzame stoffen te verwerken. Daardoor is een steeds gelijkblijvende kwaliteit gegarandeerd. 'Zeshonderd milligram per dag is het mini mum. Tussen de zes en de acht a negenhon derd milligram per dag is een goede oplossing', zegt professor Schilcher. Deze hoeveelheid komt ongeveer overeen met het drie maal per dag innemen van twee hoogge- concentreerde knoflooktabletten. Hij wijst er met nadruk op dat kopers van deze knoflook- dragees er goed op moeten letten dat op de verpakking staat vermeld welke hoeveelheden die tabletten bevatten. Sommige middelen missen zo'n aanduiding, zodat de koper niet weet welke hoeveelheden werkzame stoffen de tabletten bevatten. Veel mensen die van het nut van knoflook zijn overtuigd, hebben een hekel aan de geur die verse knoflook verspreidt. Bij dragees is daar van geen sprake. Deze tabletten worden na melijk pas in de maag actief. De vrees voor een onaangename smaak in de mond is daar mee ongegrond en hoeft dus niet langer een beletsel te zijn voor het gebruik van knoflook. len. Aan een dier kunnen zonder aarzeling pijn en zorg worden toevertrouwd. Volgens de Amerikaanse psychiater dr. Heimann kunnen bijvoorbeeld honden bij het verlies van een ge liefd medemens veel troost bieden. 'Een hond is iets levends, dat men kan aanraken of lief kozen. Hij geeft het gevoel dat men nog nodig is'. In slaapsteden of flats, met steeds wisse Voor ouderen is ook van belang dat huisdieren een belangrijke rol spelen bij ons gevoel van veiligheid. Uit een enquête bij politiebureaus van vijftig grote Duitse steden bleek dat hui zen met honden door inbrekers over het alge meen worden gemeden. Maar niet alleen thuis, ook bij wandelingen, boodschappen doen, en vooral in de schemering of het don ker voelen mensen zich aanzienlijk veiliger met een hond. Geen enkele dief," ook al is hij nog zo brutaal, zal het wagen om de handtas van een oudere dame te stelen, als ze een beetje formaat hond aan de lijn heeft. Zo zorgt de dagelijkse omgang met huisdieren voor lichamelijke en geestelijke beschermings factoren. Dat is nog eens aangetoond in een omvangrijk onderzoek van de Amerikaanse biologe professor Erika Friedmann. Bijna twee laar lang observeerde en ondervroeg zij men sen die met angina pectoris of een hartinfarct in het ziekenhuis waren opgenomen. Een jaar Steeds meer mensen vragen zich af welke produkten milieu-vriendelijk zijn. De informatie op verpakking is niet altijd even duidelijk. Sommige artikelen noemen zich wel milieu vriendelijk of groen, maar dat is niet altijd een garantie. Hoe zit het bijvoorbeeld met verf, lak en beits? Kan dat niet veel schoner? Dat kan gelukkig, daarover gaat dit artikel. De relatie tussen verf, lak, beits en het milieu kent twee kanten. Ten eerste geven zij een be schermend laagje aan goederen waardoor die langer meegaan. Schilderen geeft dus eigen lijk een bijdrage aan een duurzaam milieu. Anderzijds is en blijft verf een milieu belastend artikel. Het is een chemisch produkt dus kunt u het niet zomaar met het vuilnis meegeven. Als u er van af wilt belt u de reini gingsdienst van de gemeente. Die kan u ver tellen waar en wanneer het afval verwerkt kan worden. Maar er is meer. Veel verfprodukten bevatten zogenaamde vluchtige organische stoffen (VOS). Verfverdunners en kwastenspoelers zoals terpentine en thinner barsten van de VOS. Vluchtige Organische Stoffen verdampen. Als de VOS-houdende verf droog is, zijn alle vluchtige stoffen vervlogen. En komen ze in onze directe leefomgeving terecht. Daar kun nen ze onder bepaalde weersomstandigheden een chemische reactie aangaan met andere stoffen. En dan ontstaat er smog en zure regen. En dan te bedenken dat er jaarlijks 85 miljoen kilo VOS uit verf in de lucht verdwijnt. Dat is bijna net zoveel als 12 Eiffeltorens bij elkaar! De verffabrikanten hebben nieuwe VOS-arme verf, lak en beits ontwikkeld. Gelukkig zijn de ze produkten herkenbaar. Verfprodukten waarin weinig tot geen VOS zit, kunnen bij voorbeeld een naamaanduiding dragen met 'acryl', 'high solid' of 'waterverdunbaar'. Deze produkten zijn ook geschikt voor hout en metaal én voor klussen in- en buitenshuis. Het zijn echter nieuwe verfsoorten die dan ook op een andere manier gebruikt moeten worden. Lees daarom de gebruiksaanwijzin gen op de bus. Voor meer informatie over VOS en verf kunt u de gratis brochure 'laat de toekomst niet ver vliegen' schriftelijk aanvragen bij Ministerie van VROM, per adres DOP, Antwoordnummer 11004, 2509 VE 's-Gravenhage. Een postze gel is dan niet nodig. U kunt natuurlijk ook met vragen bij de verfvakman terecht. IAAT DE TOEKOMST NIET VERVLIEGEN Hoe zijn minder schadelijke verfprodukten herkenbaar? Verf, lak of beits zijn en blijven milieu-belastende produkten. Maar ze zijn al aanzienlijk min der schadelijk als ze geen Vluchtige Organische Stoffen (VOS) bevatten. Verven, lakken en beitsen (ook voor hout en metaal) waar weinig of geen vluchtige oplosmiddelen in zitten kunnen de volgende naamaanduiding dragen: acrylverf; acrylaatverf; oplosmiddelarme verf; high solid verf; watergedragen; waterverdunbaar; waterafdunbaar. Voor het gemak noemen wij ze hierna VOS-arm. Zijn voor het gebruik van VOS-arme verfprodukten speciale kwasten en rollers noodzakelijk? Het werken met goed en speciaal daarvoor bestemd gereedschap is voor het verkrijgen van het gewenste eindresultaat noodzakelijk. Het verdient daarom aanbeveling om de speciaal voor VOS-arme verfprodukten ontworpen kwasten en rollers te gebruiken. Deze kwasten ne men meer verf op. Dat heeft een gunstig effect op het verstrijken van de verf waardoor de vloeiing en de dekking verbetert. r Kunnen VOS-arme verfprodukten ook verspoten worden? Ja, met water als verdunningsmiddel en met dezelfde spuitapparatuur als gebruikt wordt bij de klassieke (alkyd-)verven. De gebruikelijke spuitdruk is 3 atmosfeer bij een spuitopening van ongeveer 1 Vi millimeter. Lees eerst de documentatie van het betreffende produkt. Zijn er VOS-arme verfprodukten van het type hoogglans? VOS-arme verfprodukten glanzen net iets minder dan VOS-rijke. Daar staat tegenover dat de VOS-arme verfprodukten hun glans langer weten te behouden dan de VOS-rijke. Hecht VOS-arme verf net zo goed als de vanouds bekende VOS-rijke alkydverven? Op een bestaande alkydverflaag zal de hechting normaal gesproken geen problemen geven. Maar op een nog niet behandeld oppervlak moeten er twee handelingen zorgvuldig worden uitgevoerd, net zoals voor de meeste verfklussen. Ten eerste moet het te schilderen object goed gereinigd en ontvet worden, bijvoorbeeld met water en ammonia of een ander geschikt schoonmaakmiddel. Ten tweede moet het te schilderen oppervlak goed geschuurd (droog) of geslepen (nat) wor den. Daardoor maak je het oppervlak een beetje ruw, zodat het verfprodukt beter kan hechten. Stel dat een met VOS-arme verf geschilderd voorwerp beschadigd is, kan het dan gerepa reerd worden? Zo'n beschadiging kan op identieke wijze worden behandeld als we dat gewend zijn met de alkydverven. Als we het helemaal netjes willen doen, dan frioet afhankelijk van de beschadi ging eerst gegrond, gerepareerd en geplamuurd en weer gegrond worden. Daarna kan er overgeschilderd worden. Maar soms is even bijstippen gelukkig al voldoende. Zijn de resten van VOS-arme verfprodukten ook chemisch afval? Zowel de resten van VOS-arme als van VOS-rijke verfprodukten zijn chemisch afval. Dat geldt dus ook voor het water waarmee u kwasten en rollers schoonmaakt. Gooi het spul niet weg, maar neem contact op met de reinigingsdienst van uw gemeente. De reinigings dienst kan u vertellen waar en wanneer u het afval kunt inleveren. later werden de patiënten die het infarct had den overleefd opnieuw opgezocht. Professor Friedman kwam daarbij tot de verrassende conclusie dat de meesten van hen een huis dier hadden. Van 28 patiënten zonder huisdier stierven er elf, bijna de helft. Van de in totaal vijftig patiënten met huisdier stierven er slechts drie. Hond, kat of parkiet kunnen dus letterlijk van levensbelang zijn. De Commissie Ouderen en hun Huisdieren geeft de krant 'Samen ouder worden' uit. In deze krant staan handige tips om het verblijf van een huisdier in verpleeg- of verzorgingste huis voor alle partijen prettig te laten verlopen. Ook bestaat de mogelijkheid om gezamenlijk dieren te houden, als je het zelf niet meer kunt. Voor inlichtingen over de krant 'Samen ouder worden' kunt u terecht bij: De Commissie Ouderen en hun Huisdieren, Prins Johan Fri- sostraat 7, 3461 LZ Waarder, tel. 03487-1601 (mw. C. Veltkamp). De EVO, ondernemersorganisatie voor lo gistiek en transport, heeft haar regionaal in formatiecentrum voor Zuid-West Nederland verplaatst van Goes naar Boerenverdriet 18 E te Bergen op Zoom, telefoonnummer 01640-39390. Dit kantoor is een steunpunt voor ongeveer 2500 leden-ondernemingen in industrie, han del en agarische sector, die zijn gevestigd in Zeeland en westelijk Noord-Brabant. De EVO behartigt de belangen van haar leden op het gebied van het bedrijfsvervoer en geeft adviezen over alle facetten van de bedrijfslo- gistiek. Op de EVO-vestiging in Bergen op Zoom zijn twee mensen werkzaam. De leiding berust bij regiosecretaris J. Derksen. Hij vertegenwoor digt de EVO in een aantal overlegorganen en commissies voor verkeer en vervoer op pro vinciaal en gemeentelijk niveau. Via de bij Fleurop Interflora aangesloten bloe misten zijn in 1990 in Nederland bijna 1,5 mil joen bloemengroeten en bloemenbonnen verzonden. Dat is vier procent meer dan in 1989 ofwel bijna 60.000 opdrachten. In geld uitgedrukt steeg de omzet met f 2,3 miljoen tot ruim f 47,3 miljoen. Dat blijkt uit het re cent gepubliceerde jaarverslag van de vereni ging Fleurop Interflora Nederland. De Nederlander gaf in 1990 gemiddeld f 0,69 meer uit per bloemengroet dan in 1989, f 35,10 tegen f 34,41. Ook aan bloe menbonnen werd meer geld besteed, gemid deld ruim f 17,00. In 1990 gingen er ruim 240.000 over de toonbank, bijna 13% meer dan in 1989. Bij Fleurop Interflora Nederland waren eind 1990 1735 bloemisten aangesloten. Leraren en ouders achten onderwijs over ver zorgingsthema's waardevol voor de ontwikke ling van jongeren. Veel ouders vinden dat 'verzorging' als apart vak in de basisvorming moet worden opgenomen. De meningen van leerlingen over verzorging zijn duidelijk sek sespecifiek, meisjes zijn positiever over dit vak dan jongens. Dat blijkt uit een onderzoek naar de stand van zaken rond het leergebied verzorging in het voortgezet onderwijs. Het onderzoek is ver richt door de Stichting Centrum voor Onder wijsonderzoek (SCO) te Amsterdam, in opdracht van het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO) in Den Haag. Verzorging is een vak waarin het gaat om een samenhangend geheel van kennis, houdingen en vaardigheden van zaken in de privésfeer. De belangrijkste onderwerpen zijn voeding, wonen, gezondheid, persoonlijke verzorging, relaties, genotmiddelen, consumentenvor ming, milieu en vrije tijd. Verzorging wordt vooral gegeven in de onderbouw van het huis- houdonderwijs en in sommige brugklassen \'an lbo- en avo/lbo-scholengemeenschappen. Op scholen waar het vak verzorging niet voor komt, wordt meestal wel een aantal onder werpen behandeld in de vakken economie, biologie en maatschappijleer. Bij deze vakken is de aanpak echter voornamelijk kennisge richt en minder thematisch van opzet. Daar naast worden er minder werkvormen gebruikt. In het lbo wordt ook bij huishoud kunde en gezondheidskunde aandacht be steed aan verzorgingsonderwerpen. Hier ligt de nadruk meer op beroepsvoorbereiding. De leraren in het voortgezet onderwijs ver schillen van mening over de manier waarop verzorgingsthema's aan bod moeten komen. Een deel vindt dat verzorging een apart vak in de basisvorming moet worden, anderen zijn van mening dat de thema's kunnen worden opgenomen in bestaande vakken. Onder havo- en vwo-leraren zijn de meeste voorstan ders van integratie in andere vakken te vin den, vooral leraren economie. Zij denken wel dat het aantal lesuren dan moet worden uit gebreid. Wanneer educatie op het gebied van verzor ging volledig thuis plaatsvindt, zo blijkt uit het onderzoek, dan is de kans groot dat de tradi tionele rolverdeling in stand wordt gehouden. Nog steeds leren meisjes thuis meer op dit ge bied en helpen zij vaker mee dan jongens, vooral bij 'vrouwelijke' activiteiten als koken, afwassen en boodschappen doen. Jongens doen vaker de minder frequent voorkomende klusjes als de auto wassen en vuilnis buiten zetten. De Stuurgroep Promotie Glasbak toont zich zeer verbaasd over recente publikaties, waarin geheel ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat bij grote hoeveelheden ingezameld glas problemen bij de recycling daarvan zouden kunnen ontstaan. De Stuurgroep wijst er op, dat het ophalen en verwerken van het glas uit de glasbak in ons land uitstekend geregeld is en dat van stagnatie bij de verwerking geen enkele sprake is. Integendeel, minder glas in de glasbak zou de glasproduktie juist stagne ren, want er is een enorm tekort aan eenmalig glas. De Stuurgroep Promotie Glasbak, een samen werkingsverband tussen overheid en be drijfsleven, zegt het zeer te betreuren, dat op deze wijze bij de milieubewuste burger twijfel wordt gezaaid over het nut van glasrecycling. De Stuurgroep wijst er voortdurend op, dat glas niet als afval moet worden beschouwd, maar een hoogkwalitatief verpakkingsmateri aal is, dat na recycling steeds weer opnieuw kan worden gebruikt en zo het milieu spaart. VROM-minister Alders nam onlangs de 15.000ste glasbak in gebruik. De Stuurgroep streeft in 1995 naar 25.000 glasbakken en naar 80% hergebruik van glazen flessen en potten, welk percentage in het jaar 2000 gestegen moet zijn tot 95. In 1990 kwam al 66% in de glasbak terecht, een stijging van meer dan 20%. In de feestmaand december werd zelfs een record geboekt van ruim 30.000 ton, 30,6% meer dan het jaar daar voor. Nog voor de zomer start de Stuurgroep een grootscheepse campagne om genoemde doelstellingen te helpen verwezenlijken. De groei van de VVV-geschenkbon heeft zich in 1990 gestaag doorgezet. Landelijk steeg de omzet van de VVV-bon van f 75.726.750,—- over 1989 tot f 86.332.500,— over het boekjaar 1990. Voor 1991 staan verschillende promotionele activiteiten op stapel, die de po pulariteit van de meest betrouwbare algeme ne geschenkbon nog verder vergroten. In 1989 steeg de omzet van de landelijke VVV-geschenkbon met 9% tot ruim 75 mil joen gulden. In het afgelopen jaar realiseerden 277 VVV-kantoren, verenigd in de Stichting Landelijke VVV-geschenkbon (SLG) meer dan 86 miljoen gulden aan bon-omzet. Het aantal VVV-bonnen dat over de toonbank ging steeg met 432.300 bonnen tot 3.436.900 stuks. Met deze landelijke stijging van ruim 14% be houdt de VVV-geschenkbon haar positie als marktleider op het gebied van de niet branche-gebonden geschenkbonnen. De SLG en VVV's hebben zich voorgenomen in 1991 middels een aantal promotionele ac ties de feestelijke en praktische kanten van de als degelijk bekend staande bon meer naar vo ren te brengen. In het najaar van 1991 resulteert dat onder meer in een nieuw, beter beveiligd ontwerp van de boncoupures èn twee bijpassende ge schenkverpakkingen. Niet alleen de omzet, maar ook het aantal ac ceptanten van de VVV-geschenkbon steeg aanzienlijk in 1990. In heel Nederland zijn dat er inmiddels zo'n 20.000. Goed vertegen woordigde branches zijn: parfumerie artikelen, doe-het-zelf-artikelen, boeken en platen, luxe gebruiksvoorwerpen, kleding en accessoires. Steeds meer horeca gelegenheden accepteren de bon. Naast winkeliers openen ook grootwinkelbe drijven hun deuren voor besteders van de VVV-bon, Bekende warenhuizen en grootwin kelbedrijven die de bon accepteren zijn onder meer V&D, de Bijenkorf, Blokker, Peek Clop- penburg, Fleurop, Albert Heijn en Dixons. De ze maand traden de winkels van de Kijkshop toe als acceptant. QflOSMlDpE'- -JÊ

de Faam | 1991 | | pagina 9