Weinig accommodaties geschikt voor gehandicapte sporters SPRINT Veel musea open tijdens Nationaal Museumweekend Olieventer Joosse hangt zijn kan aan de wilgen MOTORRIJLES? Walcherse jeugd zwemt voor Nepal NIEUW 0 I J.P.A. Rossël tandprotheticus S Welk museum is dit weekend geopend? &hS C TAVOLA BIANCA De belangstelling voor de gehandicaptensport is in Zeeland de afgelopen vijf jaar enorm toegenomen. Dat is mede te danken aan de inspanningen van het district Zeeland van de Nederlandse Invaliden Sport bond (NIS). Maar toch blijkt slechts een heel beperkt aantal sportaccommodaties aangepast te zijn voor deze sporters. Mogelijkheden Vervoersprobleem 1***1 OLIEHANDEL IN NIEUW- EN ST. JOOSLAND NA VIER GENERATIES OPGEHEVEN NIEUWE KUNSTGEBITTEN Sociaal Juridische Dienstverlening* SPORT VOOR GEHANDICAPTEN IN ZEELAND STERK IN OPMARS PZC WEEKBLADEN Na ruim dertig jaar door weer en wind zijn klanten te hebben bediend houdt 'olieventer' Willem Joosse uit Nieuw- en St. Joosland het op 1 mei voor gezien. Door de grote terugloop in de verkoop van olie en flessegas gedurende de laatste jaren is het niet meer rendabel om olie en gas aan huis te bezorgen. Uitbreiding SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 "Speciaal geprijsd" porseleinen servies set: 6 platte borden 6 diepe borden 6 ontbijtborden 6 koffiekopjes schotels 2 dekschalen 1 vleesschotel (39 cm) 1 vlees/broodschaal (34 cm) Normaal f 1104,— NU 595, HUTSCHENREUTHER motorrijles prakti|kboek ri|bewi|S a Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt Vraag er uw rijschool om1 Mei Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 92e JAARGANG NUMMER 16 17 APRIL 1991 "De sportbeoefening is ook voor lichamelijk gehandicapten". In vijf jaar tijd steeg het aantal wekelijkse sportactiviteiten van vier naar ruim dertig. Eén van de voorwaarden voor het organise ren van dergelijke activiteiten is het voorhanden zijn van een sportaccommodatie, die bereik baar, toegankelijk en bruikbaar zijn voor mensen met een licha melijke beperking. „Een onder zoek van het district Zeeland van de NIS leerde echter dat slechts 13 van de 254 onderzochte ac commodaties aangepast blijken te zijn voor de gehandicap tensport", aldus secretaris Dirk Groenendijk uit Zierikzee. „Daar staat tegenover dat van die der tien accommodaties er slechts negen ook daadwerkelijk voor dit doel gebruikt worden." Het NIS-district wil de georgani seerde sportbeoefening door ge handicapten bevorderen. Nieuwe initiatiefnemers en verenigingen voor valide sporters, die hun acti viteiten uitbreiden met een afde ling gehandicaptensport, vinden bij de NIS een helpende hand ten aanzien van advies en begelei ding. De bond maakt zich sterk om de noodzakelijke aanpassin gen gerealiseerd te krijgen en klopt in zo'n geval bijvoorbeeld aan bij het betreffende gemeen tebestuur en verleent advies over de subsidiemogelijkheden voor de gewenste aanpassingen. Een rondje door Zeeland leert dat er elf verenigingen actief zijn op het gebied van de gehandicap tensport. Op Walcheren zijn dat de zwemclub Luctor et Emergo in Middelburg, de sportclub De Vriendenkring in Grijpskerke met rolstoelbasketbal, de Zeeuwse Ruitersportvereniging voor ge handicapten DAVID te Vlissin- gen, de rolstoelbasketbalvereniging RBVM te Middelburg waar ook het handboogschieten en rolstoeltennis kunnen worden be oefend. In Zeeuws-Vlaanderen kunnen li chamelijk gehandicapten terecht bij sportclub De Snelle Wieltjes voor rolstoelbal en - basketbal, tafeltennis, badminton en atletiek en bij SVGZ'83 voor Visueel Ge handicapten in Terneuzen waar men zich bezighoudt met goal- ball, atletiek, tandemen, langlau fen en show-down; dit is de enige vereniging in Zeeland waar sport kan worden beoefend door visueel gehandicapten. Op de Bevelanden zijn een drietal verenigingen actief: de judovere niging Reimerswaal, de Sportclub Gehandicapten Beveland met at letiek, zwemmen, tafeltennis, schietsport, rolstoelbasketbal, - dansen en -bal. De derde is de roeivereniging Scaldia in Goes. Gehandicapten in Noord-Zeeland kunnen terecht bij de Vereniging Sport Gehandicapten Schouwen- Duiveland d'Antilopen voor rolstoelbal en -basketbal, zwem men, rolstoeltennis en atletiek en bij Delta Sport Zierikzee, een vali de vereniging met een afdeling gehandicaptensport atletiek voor één van de leden. Als adspirantlid staat de tafelten nisvereniging Scaldina te Zierik zee te boek en zijn er contacten met gymnastiekvereniging Olym- pia Tholen over de opzet van een afdeling gehandicaptensport voor rolstoelsporten en atletiek. Dirk Groenendijk geeft aan dat er nog een ander groot knelpunt voor veel lichamelijk gehandicap te sporters bestaat: „Veel spor ters kampen met vervoersproblemen waardoor zij zich té afhankelijk voelen van derden. Niet zelden ziet men er tegen op om steeds maar weer een beroep te moeten doen op vervoershulp." De praktijk leert echter dat in veel gevallen een dergelijk probleem eenvoudig is op te lossen want de Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid streeft naar een optimale regeling op dit vlak. Zeeland is daartgp verdeeld in vijf regio's en per re gio is iemand aangesteld als regi onaal coördinator die beschikt over een lijst met aangepaste busjes of personenauto's. En die coördinator zorgt ervoor dat op de gewenste dag en tijdstip de gehandicapte wordt gebracht en gehaald. Secretaris van het district Zee land van de NIS is Dirk Groenen dijk, tel. 01110-15739. Een andere belangrijke informatiebron op het het gebied van de gehandicap tensport is Marieke van der Kroft, secretaris van de Commissie Ge handicapten Sport van de Zeeuwse Sportraad. Zij is telefo nisch bereikbaar op 01180-82500. In het Vlissingse Sportfondsenbad gaat maandag 22 april voor de 17e keer de Nationale Zwemvierdaagse van start. Verwacht wordt dat er weer minstens 1500 deelnemers zullen verschij nen, die vier dagen zwemmen voor een goed doel. Dit jaar is de opbrengst voor de kinderen in Nepal. Vorig jaar zwom de Walcherse jeugd f 16.000,- bijeen voor Ghana. Voor dit lande lijke evenmement wordt samengewerkt met Unicef. Tijdens de Nationale Zwemvierdaagse wordt verwacht dat de jeugd vier dagen zwemt, elke dag een baantje. Ze moeten te vens proberen om zoveel mogelijk sponsors te vinden, tenein de het goede doel te kunnen steunen. De bedragen worden vermeld op de sponsorkaart. De bedrijfsleiding van het zwem bad maakt het eindbedrag op zaterdag 1 juni bekend. Reptielenzoo Inguana in Vlissingen is één van de musea die tijdens het Nationaal Museumweekend geopend zijn. Op de foto Ad Bom met een tijger-python. Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service. Met het doel om de musea en de museumcollecties bij de start van het zomerseizoen onder de aandacht te brengen van het publiek wordt jaarlijks het Nationaal Museumweekend gehouden. Dit jaar ge beurt dat zaterdag 20 en zondag 21 april. In Zeeland is een plan ont wikkeld om het Nationaal Museumweekend een originele, Zeeuwse invulling te geven. tijdens het Museumweekend een door Ramon de Nennie ontwor pen 'Wie Weet Wat...'-kleurplaat klaar. Een groot aantal van de Zeeuwse musea zijn in dat weekend op een of op beide dagen geoepend en veelal gratis of tegen geredu ceerd tarief toegankelijk. Tijdens de openingsuren wordt in de meeste gevallen de onlangs ge presenteerde videofilm 'Het ver haal van Zeeland. Een reis langs de Zeeuwse musea' vertoond. Een ander onderdeel van het plan omhelst een wedstrijd onder de noemer 'Wie Weet Wat...in de Zeeuwse Musea'. Op een in het oog vallende plaats wordt in ie der museum een onbekend of raadselachtig voorwerp uit de ei gen collectie geëxposeerd. Aan de bezoekers wordt gevraagd dit voorwerp fantasierijk of serieus te identificeren. In het bezochte museum moet een kaartje wor den ingevuld waardoor kan wor den meegedongen naar verschillende prijzen, die per re gio ter beschikking worden gesteld. Speciaal voor de jeugdi ge bezoekers ligt er in de musea 't Oliekot: een toepasselijker naam voor de opslagplaats van Joosse is niet denkbaar. Op Walcheren zijn de volgen de musea geopend tijdens het Museumweekend: Ramschip Schorpioen, Lus- kade, Middelburg, 10-17 uur. Zeeuws Museum, Abdij 3, Middelburg, 13.30-17 uur. Zeeuws Biologisch Mu seum, Duinvlietweg 6, Oost- kapelle, 10-17 uur. De Schotse Huizen, Kaai 25-27, Veere, 10-17 uur. De Vierschaar, Markt 5, Veere, 13-17 uur. Reptielenzoo Inguana, Bel- lamypark 35, Vlissingen, 14-17.30 uur. Stedelijk Museum, Bellamy- park 19, Vlissingen, 10-17 uur. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN in de regio Rotterdam voltijd en deeltijd 010-437^0522 De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. .Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Middelburg, Lange Delft 13 Oplage: 23.755. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissingen Totale oplage 47.705 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184 84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017. 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184 84000. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215 Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. De oliehandel van Joosse dateert van omstreeks 1880 en werd destijds opgezet door zijn over grootouders. Overgrootmoeder Maria Joosse-Goedhart werd rond die tijd weduwe en had de zorg voor een groot aantal kinde ren. Om de krappe huishoudkas enigszins te spekken besloot zij petroleum te gaan verkopen. 'Marea Peterolie', zoals ze weldra werd genoemd, betrok haar pe troleum van de maatschappij De Automaat en bezorgde deze met behulp van een juk huis aan huis in Nieuwland. Aan de ene kant hing dan een kan met tien liter olie en aan de andere kant de va ten en maatbekers. Later werd de oliehandel overge nomen door haar schoondochter Greetje (Kee) Goedhart-Kuiper en haar schoonzuster Tine Kuiper. Gedurende lange tijd dreven bei de vrouwen het bedrijfje en na het overlijden van Tine zette Kee de zaak alleen voort. Veel is over die periode niet bekend maar wel dat de handel werd uitgebreid met de verkoop van briketten voor de kolenkachel en de kerkstoofjes. De zaken gingen kennelijk voorspoedig want eerst werd -een handkar aangeschaft die later weer werd vervangen door een hondekar. De derde in de lijn van eigenaren van de oliehandel was Rijk Joos se, een neef van Kee Goedhart en de vader van Willem Joosse. Vlak voor de oorlog was Rijk werkloos en knapte allerhande karweitjes op waaronder het helpen in de oliehandel. Tijdens de oorlogsja ren nam hij het bedrijfje over en liet zich in februari 1945 inschrij ven bij de Kamer van Koophan del. Velen zullen zich de verschijning van olieman Rijk Joosse in zijn bruine corduroy pak compleet met pet nog herin neren. Een tijdje werd een paard en wagen gebruikt voor het ver voer maar van deze wijze van transport werd weldra afgezien omdat het paard nogal eens op hol sloeg waardoor de oliekannen in het rond vlogen. Het paard was overigens samen met de plaatselijke bakker aangeschaft, 's Ochtends stond het voor de oliekar en 's middags voor de bakkerskar. Willem Joosse werd eigenaar van de oliehandel op 1 januari 1960 en werkte aanvankelijk met een handkar. Na enige tijd werd er echter gemechaniseerd door de aanschaf van een open truckje, de zogenaamde GH-truck; dit vervoermiddel werd later weer vervangen door een truckje met gesloten cabine: de Goliath, dat nog tot 1968 dienst heeft ge daan. De zaken liepen gesmeerd en voortdurend werd het verzor gingsgebied uitgebreid door de overname van oliewijken. Eerst werd Kleverskerke aan het rayon toegevoegd, gevolgd door Arne- muiden en Veere. Mede doo'r de komst van het aardgas begon de omzet echter geleidelijk aan te dalen. Dat leidde ertoe dat Joos se in 1976 in dienst trad bij de Cebeco in Middelburg en de olie handel in zijn vrije tijd ging drij ven. En op 1 mei is het dan zover dat de oliehandel wordt opgehe ven, waarmee een stukje historie van Walcheren tot de verleden tijd gaat behoren. Op vrijdag 26 april doet Willem Joosse zijn laat ste rondje als olieman. in de tuin van de familie Joosse in Nieuw- en St. Joosland pronkt nog de hondekar, waarmee in vroeger dagen de olie en briketten werden bezorgd. Tegen inlevering van deze bon. (geldig t/m 29 juni 1991)

de Faam | 1991 | | pagina 1