Tuinmeubel FeestShowi Uniek in Zeeland f 595, f399, f369,- Ér kan er maar één de Goedkoopste Gelijkwaardig meedoen Amsterdam- Brussel-Parijs Totaal Nu Superstunt f 49,- C. Harinck Bejaardenoord Ter Mantelinge heeft eigen onafhankelijke klachtencommissie TER INZAGE Driehonderd mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in een maand tijd - februari - gebruik gemaakt van de taxi's die in de re gio als aanvulling op het openbaar vervoer rijden. Dienstregeling IN BEROEP Experiment COMMISSIES it Donderdag 18 april, Vrijdag 19 april en Zaterdag 20 april. De Grootste Kollektie Tuinmeubelen voor de Allerlaagste Prijzen.!! ||k| TUINSET Venetië 9-delig Tijdens 3-daagse Feestshow TUINSET Tropical 5-delig Tijdens 3-daagse Feestshow NU HARTMAN 5-delig Volledig kunststof Ii stoelen (5-standen) 1 tafel 0 80 cm Vuil en vetafstotende kussens (colaproef). Van^ëC- Signaleren Woensdag 17 april 1991 ABDIJ Lichamelijk gehandicapten moeten op dezelfde manier als mensen zonder zo'n handicap kunnen meedoen in het maatschappelijk leven. Om dat te bereiken moeten voorzieningen worden getroffen. Dat is de strekking van de beleids nota lichamelijk gehandicapten die provinciale staten in maart hebben vastgesteld. Van de nota is een informatieblad gemaakt onder de titel Gelijkwaardig mee doen. Erin vermeld wordt, dat de pro vincie voor dit jaar 75.000 gul den beschikbaar heeft voor de aanpassing van recreatieve en toeristische voorzieningen, in clusief musea en andere attrac ties. Ook sportaccommodaties vallen onder de regeling, evenals educatieve instellingen. Met het geld kan onder meer de toegankelijkheid worden verbe terd, toiletten en doucheruimten kunnen worden aangepast, ring leidingen kunnen worden aange legd en er kunnen liften worden aangebracht. In de woningbouw is een tendens waar te nemen naar aanpasbaar bouwen: huizen worden zo ont worpen en geconstrueerd dat aanpassingen voor lichamelijk gehandicapten op betrekkelijk eenvoudige manier op een later tijdstip kunnen worden uitge voerd. Mensen die later gehandi capt worden, kunnen dan in hun huis blijven wonen. De provincie wil deze manier van bouwen sti muleren in samenwerking met de gemeenten en de woningbouw verenigingen. Verder wil de pro vincie bevorderen, dat in Goes een focusproject wordt gereali seerd: een bouwcomplex met een aantal aangepaste woningen Tot 1 juni ligt de nota Hoge-snel- heidsspoorverbinding Amsterdam-Brussel-Parijs ter in zage in het provinciaal informa tiecentrum in Middelburg. Op Zeeuws grondgebied zijn de stukken ook in te zien in de ge- meentehuizen en in de hoofd vestigingen van de openbare bibliotheken van Tholen en Rei- merswaal. In de nota staan de plannen van het rijk voor de Nederlandse aan- daarin verwerkt en een punt waar de bewoners 24 uur per dag hulp kunnen vragen bij dingen die zij door hun handicap niet zelf kun nen. Andere onderwerpen die aan bod komen, zijn sport en sportver- voer, het in dienst nemen van ge handicapte werknemers en de rol die de Zeeuwse stichting voor het gehandicaptenbeleid vervult. Het informatieblad Gelijkwaar dig meedoen is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400, en bij de dienstkringkan- toren van provinciale water staat: Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingseweg 46; Mid delburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. M sluiting op het Europese net van supersnelle treinen. Kunnen ge wone treinen een maximum snel heid van 200 kilometer per uur halen, de supersnelle trein den dert met 300 kilometer per uur voorbij. De hoge snelheid stelt speciale eisen aan het spoorweg net. Maar op enkele plaatsen zal gebruik kunnen worden gemaakt van bestaande lijnen. Het meren deel van de huidige verbindingen is te bochtig en bovendien wordt op de stations nogal wat overlast voorzien. In de nota wordt aangegeven, dat op milieugebied geluidsoverlast een voorname factor zal zijn. Wo ningen in de directe omgeving van de verbinding zullen moeten wor den geïsoleerd. Schade aan de natuurlijke omgeving door de aanleg van de banen kan voor een deel met technische oplossingen worden beperkt en op sommige plaatsen vermeden. Alle elementen op alle trajecten zijn in de nota beschreven. Een samenvatting is gratis ver krijgbaar bij de Directie voorlich ting Verkeer en Waterstaat, post bus 20901, 2500 EX Den Haag. De nota zelf is voor 180 gulden te koop via de boekhandel. Reacties op de nota kunnen wor den gericht aan: Inspraak Nota Hogesnelheidsverbinding, post bus 97611, 2509 GA Den Haag. Wie de nota wil inzien, kan te recht in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. De openingstijden zijn op werk dagen van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. DE FAAM - DE VLISSINGER 15 IEUWS Pak de bus, 't is een taxi Om precies te zijn, waren het 302 passagiers, wat neerkomt op een gemiddelde van 75 per week dan wel 0,7 reiziger per rit. De taxibussen rijden in de regio kust West-Zeeuwsch-Vlaande- ren, Hulst-Perkpolder en Zuiddor- pe-Overslag. Tussen de regio's onderling zijn nogal verschillen in het passagiersaanbod. De meeste reizigers dienen zich aan in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Daar hebben al twee keer zo veel mensen gebruik van de taxi bus gemaakt als in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het pas sagiersgemiddelde per rit komt aan de kust op 1,11 tegen 0,5 in het oosten. Toch is op alle lijnen het aanbod te klein om maar te denken aan reguliere buslijnen op de trajec ten. Voor zo'n buslijn zijn name lijk 8 passagiers per rit nodig. Ervan uitgaande dat de gegevens betrekking hebben op de eerste maand van het proefproject openbaar vervoer kleine kernen, wordt een rit met een gemiddel de bezetting van 0,5 passagier redelijk geoordeeld. Op het to taal aantal van 23 lijnen zijn er 11 die aan die norm komen. Wordt naar de afzonderlijke ritten gekeken, dan blijkt onder andere dat de taxibuslijn Zuiddorpe- Overslag, speciaal bedoeld voor de bejaardensoos, nog geen en kele bejaarde heeft vervoerd. Er heeft zich op de lijn tot nu toe 1 passagier aangemeld. Dat was in de eerste week, daarna is de taxi steeds leeg heen en weer gere den. Ossenisse in de regio Hulst-Perk polder maken vooral mensen ge bruik die naar en van hun werk ko men. De andere lijnen binnen de regio trekken nauwelijks belang stelling. In het kustgebied blijkt de koopa vond in Oostburg terug te vinden in de vervoercijfers. Voor woon werkverkeer wordt ook hier van de taxibussen gebruik gemaakt. De lijn die aansluiting biedt op de bezoekuren in het ziekenhuis heeft eveneens een redelijke be zetting. Van het traject Kloosterzande- De' dienstregeling voor de taxi bussen is voor elke regio afzon derlijk opgenomen in de folder Pak de bus, 't is een taxi. De folder is verkrijgbaar bij de ge meentehuizen en de dorpsraden in de regio's. Ook zijn zij beschik baar bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. De taxibussen sluiten zoveel mo gelijk aan op de gewone bussen. Ook is rekening gehouden met schooltijden en met de bezoeku ren van de ziekenhuizen in Oost burg en Terneuzen. En zoals gemeld: in de regio Zuiddorpe- Overslag rijdt een speciale taxi bus op woensdagmiddag voor de bejaardensoos. Er zijn aparte hal- De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 23 april vier aanvragers van algemene bijstand. De aanvragers hebben bij de pro vincie beroep aangetekend tegen de beslissing van hun gemeente bestuur. De zittingen van 10.00 en 10.40 uur zijn gewijd aan beroepen te gen besluiten van Goes. Om 10.20 uur gaat het om een Mid delburgse en om 11.00 uur om een Borselse zaak. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 23 april, 11.20 uur, de heer J. van Steenberge uit Philippine en het gemeentebestuur van Sas van Gent. De heer Van Steenberge heeft be zwaar aangetekend tegen de be slissing van gedeputeerde staten verklaringen van geen bezwaar te weigeren voor de bouw van een huis aan de Dijckmeesterpolder in Philippine. Het gemeentebestuur heeft de verklaringen gevraagd. De hoorcommissie bestem mingsplannen buigt zich woens dag 24 april, 14.00 uur, over het bestemmingsplan Absdaalse- weg van de gemeente Hulst. Er zijn tegen het plan negen be tes. De taxibussen rijden niet in de weekeinden en niet op erkende feestdagen die op werkdagen val len. De lijnen die aansluiten op de reguliere schoolbussen worden niet gereden tijdens schoolva kanties. De tarieven hoeven geen beletsel te zijn om van de taxibussen ge bruik te maken. De prijs varieert van een tot twee gulden, afhanke lijk van de lengte van de te maken rit. Het experiment met het aanvul lend openbaar vervoer wordt in twee fasen uitgevoerd. De eerste fase die 4 februari is begonnen, eindigt op 31 mei. Op het ogenblik wordt onderzocht hoe de gebrui kers van de taxibussen erover denken. Tegelijkertijd wordt nage gaan hoe bekend de taxibussen inmiddels zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen. zwaarschriften ingediend, onder meer door Morres Meubel, Ce- HaVe in Veghel en het KNOV na mens de Middenstandsvereni ging Hulst. De bezwaren zijn gericht tegen de manier, waarop uitbreiding wordt toegestaan dan wel be lemmerd voor detailhandelsbe drijven, tegen de aantasting van het woon- en leefmilieu en de persoonlijke levenssfeer en het toestaan van bedrijven tussen detailhandelszaken. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. B9 De statencommissie voor ruim telijke ordening vergadert vrijdag 26 april, 9.30 uur. Agendapunten zijn een notitie over de Midden-Zeeland-route, decentralisatie in de volkshuis vesting en subsidievoorstellen voor aankoop van natuurgebie den in Zuid-Beveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De statencommissie voor milieu hygiëne vergadert vrijdag 26 april, 14.00 uur. Bij de samenstelling van Abdij- nieuws was de agenda nog niet beschikbaar. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. De bijeenkomsten zijn in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Mid delburg. De openingstijden van het centrum zijn op werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. HH '•'-'-Assyv" Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 .V 4 Vol-kunststof 5 standen stoelen van BEKEND MERK 'a 125,- f 500,- 4 Dikke Kussens 'a 89,- f 236,- 1 Vol-kunststof tafel van BEKEND MERK 90J3 a f 69,- 805,- De originele 5-standen relaxtauteuil garandeert maximale weerbestendigheid om vele zomers lang van te kunnen genieten. 4 Vol-kunststof 5 standen stoelen van BEKEND MERK 'a 125,- 1 Vol-kunststof Tuintafel a f500,- f 89.- f 589,- 'JUj 'Jlarinek. zit n net iets beter! Middelburg: Korte Geere 8 - Tel: 01180 - 28087 OpentfrgsOjd™ Vja-eatjgetc»* v sag9CO"6 00v-.' ZVfOiQ9W'« >700 u.' OONOERDAG KOOPAVOND Goes: J A v d Goeskade 49 Tel: 01100 - 23060 Openmgtt*^ D^scio'.-V-*3*j900:a >800iv 900to« i/OOvj- OONOERDAG KOOPAVOND Terneuzen: Zeidenrustlaan 16 en 18 bij het ziekenhuis) Tel: 01150 - 19337 Openxngiüjden: Vjaröag D««*g i- V .-OJg 9 CO W 18 00 uv Z*4t3*g 9 00 !W 17 00 u.' VR1JOAG KOOPAVOND f De klachten- en geschillencommissie van Ter Mantelinge: v./.n.r.: D. Labruyère-Bastiaanse, M.A. Verpoorten-Daansen, M. Vinke, J.P Plomp-Kroes, A. Slingenberg-Meeuse. Hét Domburgse bejaardenoora Ter Mantelinge heeft sinds vorige week een eigen onafhankelijke klachten- en geschillencommis sie. In de commissie heeft een aantal bestuurlijk onderlegde mensen uit de regio Walcheren zitting. De commissie neemt klachten in behandeling van be woners en hun familie en vam mensen, die gebruik maken van de overige diensten van Ter Man telinge, zoals de dagverzorging. Natuurlijk blijft het voor iedereen ook mogelijk direct bij de huisdi rectie aan te kloppen met een vraag of probleem. De kracht van de commissie kan echter zijn, dat onafhankelijke personen zich over een klacht buigen. Wanneer de commissie een klacht hoort, wordt er in eerste instantie meteen overlegd met het bejaar denoord, om te zien of de zaak op een eenvoudige wijze de we reld uitgeholpen kan worden. Directeur G.C. de Bruijn van de overkoepelende Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) installeerde de commissie in Ter Mantelinge. Hij zei: "Het opzetten van klachtencommis sies ligt voor de hand in een tijd, waarin mensen steeds mondiger worden. Woorden als rechtsbe scherming horen erbij. Voor ons voegt een klachtencommissie nog iets extra's toe: een klacht is een middel om tol kwaliteitsver betering van je zorgverlening te komen. Een klacht is daarom al tijd positief. Het is niet iets om van te schrikken, iets wat je moet ontlopen. Is een klacht gegrond dan kan een situatie verbeterd worden. Is een klacht ongegrond dan kun je constateren dat het schort aan een duidelijke voor lichting". Directeur De Bruijn vertelde dat de klachtencommissies van de andere tehuizen binnen de SVZR niet dagelijks werk hebben. Meestal worden slechts enkele klachten per jaar officieel in be handeling genomen, waarna een advies wordt uitgebracht aan de directie. Het is nog nooit voorge komen dat de klager daarna nog in "hoger beroep" ging bij de di rectie van de SVZR of de provin ciale klachtencommissie. Dit toont aan dat de commissies hun werk goed doen. Een klachten commissie heeft namelijk ook de taak bemiddeld op te treden en zaken al vroeg te signaleren. On uitgesproken klachten gaan dan geen eigen leven leiden. In de klaoi 1161 I Cl I yuschillencorn- missie van Ter Mantelinge heb ben zitting: mevrouw M.A. Verpoorten-Daansen uit Seroos- kerke en als plaatsvervangend lid voor haar mevrouw D. Labruyère- Bastiaanse uit Domburg, me vrouw J.P. Plomp-Kroes uit Kou- dekerke en als plaatsvervangend lid voor haar mevrouw A. Slingenberg-Meeuwse uit Zoute- lande, de heer M. Vinke uit Mid delburg. Ter Mantelinge is het laatste huis van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland waar een on afhankelijke klachten- en geschil lencommissie aan het werk gaat. De grotere huizen binnen de stichting werken al jaren met der gelijke commissies. De kleinere huizen hebben het voorbeeld van de grotere instellingen stuk voor stuk gevolgd. Het instellen van klachten- en geschillencommis sie begint steeds algemener te worden binnen verpleeghuizen en bejaardenoorden. In 'Den Haag' wordt al enige tijd gespro ken over het wettelijke regelen van een dergelijke inspraakmoge lijkheid. De SVRZ loopt voorop bij de landelijke ontwikkelingen. De stichting heeft een eigen regle ment ontworpen.

de Faam | 1991 | | pagina 15