Hinderwet Huurcommissie Donatie project Commissies Open haardenhoutkachelsallesbranders Inzethaard. lUlL..,Jj GEMEENTE MIDDELBURG ■Weekn Open haard Houtkachel en "Allesbrander" Tafeltje Dekje Glogow Ziekenhuis Binnenmilieu Overlast buren Niet energiebesparend Rookkanaal Meer informatie Woensdag 20 maart 1991 DE FAAM tor het oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. O De huurcomnmsie is een onafhankelijke commissie, die op verzoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan geven op allerlei vra gen op het gebied van huur en verhuur van woonruimte. Deze commissie houdt iedere derde donderdag van de maand spreekuur in Middelburg. Dus ook morgen 21 maart van 9.30 lot 12.30 uur in de B en W-kamer van het stadhuis. De huurcommissie is gevestigd in Goes, telefoon 01100 - 11891. Op dinsdag 26 maart zai een deputatie van de Oranje Nassau-MAVO te Middelburg om 15.30 uur in de maquettekamer van het stadhuis een be drag van f 1.300,overhandigen aan de voorzitter van de Bestuurscom missie Ontwikkelingssamenwerking, wethouder mevrouw E.M.J. van Brummelen, ten behoeve van het adoptieproject op de Kaapverdische Ei landen. Zoals u weet adopteerde de gemeente Middelburg enkele jaren ge leden samen met de zustersteden Vilvoorde, Folkestone en Nagasaki een jongereninstituut op de Kaapverdische Eilanden. Volgende week worden de volgende commissievergaderingen gehouden: Bestuurscommissie Ontwikkelingssamenwerking, 26 maart om 15.30 uur. Secr. dhr. W.J. van Kooien (tel: 75418). Commissie Bestuur-Bestuurden, 26 maart om 16.30 uur. Secr. dhr. K.W.A. de Regt (tel: 75440). Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij bu reau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aan vragen bij de commissiesecretaris. Gezellige vervuilers In het begin van de jaren 60 wer den er nog volop kolen en hout gestookt. Dat ging gepaard met flinke luchtverontreiniging in de woonwijken. Het grootscheeps overgaan op de schonere aardgas- verwarming betekende voor de luchtkwaliteit een aanzienlijke verbetering. Echter, de laatste 10 jaren zijn houtkachels, "allesbranders" en open haarden sterk in opmars. De rook van deze kachels veroor zaakt geregeld overlast (stank, be nauwdheid, roetneerslag) in woonwijken. De luchtverontreini ging blijkt, met name bij on gunstig weer, in woonwijken met 10% open haarden of "allesbran ders" zelfs buitenluchtnormen te overschrijden. Ook ligt het aantal schoorsteen branden door in brand geraakte roetaanslag landelijk weer op het niveau van de jaren 60. Dit artikel gaat in op de mogelijkheid om milieuvriendelijker met open haarden, houtkachels en "alles branders" om te gaan. Juist nu de gemeente klachten over overlast binnenkrijgt hopen wij dat u als stoker van een van genoemde haarden dit artikel wilt lezen. Een open haard wordt bij uitstek voor de gezelligheid gestookt naast een CV (centrale verwar ming). Door hun zeer geringe ren dement (ca. 10%) zijn open haarden niet geschikt voor wo ningverwarming. Bij open haar den verdwijnt namelijk het merendeel van de geproduceerde warmte door de schoorsteen. Het warmte produceren met een open haard is dus in hoge mate energie- onvriendelijk. Het stoken gebeurt met een grote luchtovermaat. Daardoor is, wanneer het hout eenmaal goed brand, de verwar ming vrij volledig. Toch ontstaan er bij open haarden door het lage rendement per hoeveelheid gele verde warmte relatief veel schade lijke produkten van onvolledige verbranding. Dit komt behalve door onvolledi ge verbranding tijdens het opsto ken en temperen (smeulen) doordat 90% van de energie ge woon via de schoorsteen verloren gaat en in rook opgaat. Naarmate verbranding onvollediger is ko men er meer schadelijke rookgas sen bij vrij zoals koolmonoxyde en PAK's (PAK's polycyclische aromat ische koolwaterstoffen), waarvan sommige kankerverwek kend zijn. Oranje-gele vlammen en grijze rook duiden op een slechte, onvol ledige verbranding en veel lucht verontreiniging. Bij volledige verbranding zijn de vlammen blauw en is de rook wit. Er bestaan zeer vele typen. Som mige leveren vooral stralings- warmte en anders vooral warme lucht (convectiewarmte). De naam "allesbrander" is misleidend. Een kachel is nooit geschikt voor "al les", maar is ofwel voor hout of wel voor kolen ontworpen. Het verbranden van overige afvalstof fen zoals huisvuil is niet verant woord voor het milieu binnen en buiten. Het is overigens ook voor uw kachel niet aan te raden. Zelfs bij het uitsluitend stoken van schoon hout of kolen veroor zaken deze kachels, buiten en bin nen, veel meer luchtverontreiniging dan gas kachels. Bij houlkachels en "allesbran ders" verdwijnt namelijk ook veel warmte via de schoorsteen. Het rendement varieert en is altijd nog veel lager dan van een gaskachel. Het rendement van deze kachels probeert men vaak te verhogen door verlaging van de rook- gastemperatuur (smoorplaten of - kleppen) of vermindering van de luchttoevoer. Dit leidt echter tot meer onvolledige verbranding en Prioriteit Poolse stad Momenteel verblijft een delegatie van 18 personen uit Middelburg in de Poolse zusterstad Glogow. Glogow en Middelburg hebben sinds 16 mei 1990 een officiële band. Op die datum tekenden burgemeester J. Zielinsky van Glogow en burgemeester mr. GG.J. Rutten van Middelburg een jumelage-overeenkomst. De wens werd uitgesproken om met name voor de burgers van Middelburg en Glogow voorwaarden te schep pen voor het aangaan van nauwe vriendschappelijke contacten op velerlei gebied en een bijdrage te leveren aan meer begrip tussen beide culturen. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren en zieken, die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen gebeurt ook op de ze dagen. Menu van 25 maart 1991 tot en met 30 maart 1991 maandag jachtschotel, rode kool met appeltjes, puree dinsdag rundvlees, groentemix, aard appelen woensdag rundvlees, spruitjes, aard- óppelen londerdag undergehakt, witlof, aard appelen vrijdag vis, worteltjes, aardappelen zaterdag macaroni met ham en kaas Het is.de taak van de gemeente Middelburg en de stad Glogow om diverse groeperingen op maat schappelijk gebied uit zowel Mid delburg als Glogow nader met elkaar in contact te brengen. Van uit deze invalshoek is er nu een Middelburgse delegatie in Glogow op bezoek. Deze delegatie is breed samengesteld. Vertegenwoordigers van allerlei instanties maken deel uit van de delegatie. Het is de be doeling dat in Glogow met de di verse zusterorganisaties wordt gesproken teneinde concrete af spraken te kunnen maken. Op de gemeentelijke informatiepagina van twee weken geleden werd al nader ingegaan op de samenstel ling van de delegatie. Nu willen wij u nader met de stad Glogow laten kennismaken. Opmerkelijk is de structuur van de middeleeuwse stad Glogow. Deze lijkt als twee druppels water op het Middelburg van de I9e eeuw. De stad blijkt een zeer fraaie stad geweest te zijn. Alles wat binnen de veste' van de stad ligt, ligt nog steeds in puin op een kerk en de rechtbank na. Het Glo gow van lieden lijkt op het Mid delburg van kort na 1940. Begin 1945 is de stad drie maanden lang frontstad geweest en door de Rus sen totaal verwoest. Glogow ligt aan de Oder en was vroeger een centrum van handel en landbouw. Na de oorlog is er in de omgeving koper ontdekt. In de buurt van Glogow zorgen kopermijnen en koperfabrieken voor 40.000 ar beidsplaatsen. Glogow telt 73.000 inwoners. Er is nauwelijks toerisme. De om geving is tamelijk bosrijk en wa terrijk. Glogow heeft twee gymnasia, een Hogere Techische School, een school voor autotech niek, agrarische- en bouwtech niek. Er is een verpleegstersopleiding, een peda gogische academie en een sporta- cademie. Ook is een ziekenhuis, een zwembad en een stadion aan wezig. Glogow kent voorts ver schillende goede koren, volksdansgroepen en rock- en popgroepen. Het museum van Glogow is ge vestigd in een oud slot. In het kasteel is tevens een archeologi sche dienst ondergebracht. Deze dienst is vooral gespecialiseerd in vondsten uit de brons- en de ijzer tijd. Het museum wordt jaarlijks door 30.000 mensen bezocht. Het ziekenhuis heeft 475 bedden. Het ziekenhuis heeft een verzor gingsgebied van 110.000 personen. Er zijn vier hoofdafdelingen: in terne, chirurgie, gynaecologie en kindergeneeskunde. Er worden ongeveer 13.000 patiënten per jaar geholpen. Voorts vinden er 2.800 operaties en 2.500 geboorten plaats. De apparatuur in het zie kenhuis is slecht. Men moet het doen met afdankertjes uit het bui tenland, waar men overigens zeer gelukkig mee is. Men heeft drin gend behoefte aan moderne appa ratuur. In Polen is er geen glutenvrij meel te verkrijgen. Hiervan heeft men wel zo'n 6.000 kilo per jaar nodig ten behoeve van kinderen die aan coeliakie lij den. Het gaat in Glogow om zestig kinderen. Er is dus per jaar 100 kilo glutenvrij meel per kind nodig. Bovenstaande informatie geeft u hopelijk een gedetailleerdere in druk van de stad Glogow. Nadat de delegatie in Middelburg is te ruggekeerd zal meer informatie over de reis en de stad op deze pa gina worden opgenomen. daarmee meer schadelijke rook gassen. De luchtverontreiniging per gele verde hoeveelheid warmte is bij een houtkachel of "allesbrander" dan ook vele malen groter dan bij een gaskachel. Het gaat daarbij vooral om de uitstoot van deel tjes, niet vluchtige koolwaterstof fen, PAK's en koolmonoxyde. Vaak blijft achteraf de capaciteit van de aangeschafte hout kachel of "allesbrander" te groot te zijn. In een gemiddeld modern huis is voor een kamer van 30' een capa citeit van 5 KWatt voldoende voor volledige verwarming. Bij een te grote capaciteit moet men al snel tot temperen overgaan. En juist een smeulend vuur (onvolledige verbranding) leidt tot veel lucht verontreiniging. Vooral de open haard staat ook bekend als belangrijkste stofbron in huis. Open haarden, houtka chels en "allesbranders" produce ren naast rookgassen ook roet met daarin PAK's. Vrijwel altijd komt eèn klein deel van de rookgassen, de as en het roet in de woonruimte terecht. Open haarden vervuilen het binnenmilieu meer dan hout kachels. Bij "verbranding" in houtkachels of "allesbranders" van verduur zaamd of geverfd hout of van plastics kan naast de milieuver vuiling buiten ook ontoelaatbare vervuiling van het binnenmilieu optreden. Er kunnen zeer giftige stoffen vrijkomen. Denk aan de dioxine-problematiek bij profes sionele verbranding van huisvuil met PVC daarin. Eén slecht gestookte houtkachel of open haard veroorzaakt meer luchtverontreiniging dan honderd gaskachels bij elkaar. In de prak tijk leidt het verstoken van vaste brandstoffen zoals hout en kolen geregeld tot overlast bij mede buurtbewoners. De klachten lo pen uiteen van vervuiling van het wasgoed door roetneerslag tot stank-overlast en zelfs gezond heidsklachten zoals benauwdheid in verband met de rookgassen. Er kan al sprake zijn van ernstige overlast ook wanneer er nog geen norm overschreden is. Het TNO berekende in 1983 dat in woonwijken met 10% open haar den en/of "allesbranders" de concentraties van met name PAK's hoog kunnen zijn, vooral onder ongunstige weersomstan digheden zoals windstil of mistig weer. Voor deze stoffen kan de grenswaarde voor de buitenlucht zelfs worden overschreden. Bin nenshuis kunnen de concentraties zelfs nog hoger zijn. Bij het stoken van hout en kolen komen ook veel stofdeeltjes in de buitenlucht. Bij (bijna) windstil of mistig weer blijven die rond de woningen in de buurt hangen. Wanneer u bij smog stookt, draagt u zelf ook aan de smogvor- rning bij. Men kan de houtkachel of "alles brander" kopen met de bedoeling energie te besparen. Cijfers hier over wijzen dit alternatief echter niet als energiebesparend aan. De luchtverontreiniging door kachels voor vaste brandstoffen is al ge noemd. Het opvoeren van het ren dement van dit soort kachels met als doel energiebesparing leidt vaak tot een verhoging van de toch al hoge luchtverontreiniging door deze kachels. Beperk de overlast voor uw buren en houd rekening met uw milieu: 1. Heeft u plannen voor de aan schaf van een open haard, hout kachel of "allesbrander"? Op grond van milieuoverwegingen kunt u daar maar beter van afzien; 2. Beschikt u over een open haard, houtkachel of "allesbrander"? Stook er dan in het belang van een goed milieu niet of op zijn minst zo weinig mogelijk mee. Wanneer u stookt, stook dan verstandig. Enkele tips: - Stook niet of in elk geval zo wei nig mogelijk bij windstil en mistig weer of wintersmog; - Zorg voor voldoende toevoer van verse buitenlucht, ventileer boven dien voortdurend en voldoende; - Zorg voor een heet beginvuur (krant, aanmaakhout) om de schoorsteen op te warmen; - Zorg voor een geschikt rookka naal en laat dit jaarlijks vegen; - Koop zeker geen kachel met een te grote capaciteit; - Houd rekening met de volgende stookaanwijzingen (zie ook de hieronder genoemde brochures): - voor open haard of houtkachel: Stook uitsluitend droog, onge verfd, niet gebeitst hout zonder impregneermiddelen en lijm. Het hout moet minimaal een jaar ge droogd hebben. Gebruik van nat hout leidt tot onvolledige verbran ding. Het enige goede alternatief: van hout gemaakte briketten. Ge bruik geen briketten van ander materiaal; - voor "allesbrander": Stook de brandstof waarvoor uw kachel optimaal geschikt is, uitsluitend: ofwel hout, ofwel kolen, bij voor keur antraciet; - Stook nooit huishoudelijk afval. De bouwverordening stelt o.a. eisen aan de plaats van uitmon ding van een rookkanaal en aan de samenstelling van de wanden van rookkanalen. Informatie hierover is te verkrij gen bij de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht en Milieu van de Dienst Gemeentewerken: 01180 - 82310. Wanneer het gebruikte rookka naal niet aan de bouwvoorschrif ten voldoet (dit is helaas vaak het geval), kan dit leiden tot extra overlast en schoorsteenbrand. Vegen van het rookkanaal is bij gebruik van vaste brandstoffen vanwege de roetaanslag jaarlijks noodzakelijk. (foto: J. Wolterbeek). Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne be kend dat zij vergunning ingevolge de Hinderwet hebben verleend aan de heer J. Adamopoulos te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een Grieks restaurant, gelegen aan de Lan ge Noordstraat 14 te Middelburg. Aan deze vergunning zijn voorschriften verbonden. De beschik king en alle terzake zijnde stukken liggen ter inzage van 21 maart tot 21 april 1991 tijdens kantooruren en op donderdagavond van 18.00 - 21.00 uur in het gemeentehuis (voor inzage op donderda gavond telefonische afspreken 01180 - 75432). Ingevolge artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen staat van 21 maart tot 21 april 1991 beroep open bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig de artikelen 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht en enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijker wijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking. Het beroepsschrift moet in tweevoud worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schor sing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Nadere informatie over de beroeps- en schorsingsprocedure en de daaraan verbonden kosten kunnen bij de afdeling Algemene Za ken verkregen worden. Houtkachels en open haarden, Gratis brochures: - "Luchtverontreiniging door sto ken van vaste brandstoffen in huiskachels en open haarden" van de gemeente Middelburg; - "Vervuilde lucht in huis, doe er wat aan" van het ministerie van VROM. Binnenmilieu-Tentoonstelling: - Tussen 11 en 22 maart is er een tentoonstelling van o.a. de GGD- Zeeland "Gezond en Veilig Bin nenmilieu" in de hal van de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg. Toegang gratis; - Bezoekers van deze tentoonstel ling krijgen de brochure "De Zeeuwse gemeenten en een ge zond en veilig binnenmilieu" gra tis. Daarin leest u korte en bondige informatie en tips over dit onderwerp en tevens adressen voor nader advies en hulp. De bovengenoemde brochures kunt u afhalen bij Bureau Voor lichting. U kunt er ook één of meer van laten toesturen: bel dan de milieuvoorlichter van de Dienst Gemeentewerken (01180 - 82282). Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge artikel 40 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat zij onderstaande vergunningen ingevolge de Hinderwet heb ben gewijzigd: 1. het oprichten en in werking hebben van een taxibedrijf, gelegen aan de Arnesteinweg 15 te Middelburg, verleend aan Taxicentrale B.V. te Middelburg d.d. 18 maart 1986; 2. het oprichten en in werking hebben van een benzinestation, gelegen aan de Rotterdamsekaai "de Punt" te Middelburg, ver leend aan Chevron Petroleum Maatschappij (Nederland) B.V. te 's- Gravenhage (inrichting wordt thans gedreven door E. Broerman Olie te Bergen op Zoom) d.d. 11 maart 1975, gewijzigd d.d. 5 juli 1977; 3. het oprichten en in werking hebben van een fabriek voor het vervaardigen van aluminium produkten, gelegen aan de Hercules- weg 17 te Middelburg, verleend aan B.V. Koninklijke Maatschappij "De Schelde" te Vlissingen d.d. 3 november 1987. Aan de vergunningen zijn nieuwe voorschriften verbonden. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ter inzage van 21 maart tot 21 april 1991 tijdens kantooruren en op donder dagavond van 18.00 - 21.00 uur op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg. (Voor inzage op donderdagavond telefonisch afspreken, 01180 - 75432). Ingevolge artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen staat van 21 maart tot 21 april 1991 beroep open bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor: a. degene tot wie de beschikking is gericht; b. degene die overeenkomstig artikel 35 van de Wet algemene be palingen milieuhygiëne heeft verzocht tot wijziging van de vergun ning over te gaan; c. de betrokken adviseurs; d. andere betrokken overheidsorganen, indien zij overeenkomstig artikel 36 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwa ren hebben ingebracht; e. degenen die overeenkomstig artikel 38 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van de bekendmaking van het voornemen; f. enige ander belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig bovengenoemd artikel be zwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepas sing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikkingen dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet in tweevoud worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schor sing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Nadere informatie over de beroeps- en schorsingsprocedure en de daaraan verbonden kosten kunnen bij de afdeling Algemene Za ken verkregen worden.

de Faam | 1991 | | pagina 7