DOE HET ZELF Een glaasje wijn Wéér samenwerking tussen Delta College en V&D Kruiswoordraadsel Cursus kwaliteitszorg in de recreatiesector 'Ik hoef niet altijd met een stropdas om te lopen' SPORT SPONSOR ■HARTGRONDIG ^^=1 Themadag eenmanszaak of B.V. The Music Store, nieuwste CD-speciaalzaak in Middelburg Britse bolhoed centraal in Middelbare Hotelschool JONG ®Ad Hanneman PROJECTWEEK IN TEKEN JAREN 50 EN 60 ADRIAAN DEN HOLLENADER PLUIMVEEFOKKER EN HOBBYBOER ONDERNEMEND ZWITSERS CHALET POPPENHUIS Woensdag 6 maart 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKEN] Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers de naam van een scheikundig element. 49-20-70- 13-37-53-2-54 HORIZONTAAL: 1 raamwerk; 6 aank. werkman; 12 deel v.d. voet; 14 wisseling; 15 deel v.d. dag; 17 laatstleden; 18 sterkedrank; 20 diere- geluid; 21 per procuratie; 22 vaartuig; 24 schermwapen; 26 opge worpen aardhoogte; 28 vordering; 29 brandbare stof; 30 Spaanse titel; 32 schuw dier; 33 de onbekende; 34 kleur; 35 nobel; 37 het zelfde; 38 kerk; 39 myth, figuur; 41 vast gegeven; 42 deel v.e. ledikant; 43 lengtemaat; 47 stuk land; 50 televisie; 52 It. munt; 53 rivier in Duitsland; 54 soort onderwijs; 55 waterbewoner; 57 kloos terzuster; 58 hoofddeksel; 59 afgemat; 60 guitig; 62 universiteits bode; 64 slotwoord; 65 chem. symbool; 66 eminentie; 68 grove stof; 69 titel; 70 bekend sportevenement; 71 vogel; 73 kledingstuk; 75 herhaling 76 gezantschap. VERTIKAAL: 1 ijzeren haak met handgreep; 2 uitroep; 3 graanpak- huis; 4 korte tijdsduur; 5 oude lengtemaat; 7 paardeslee; 8 afkerig van werk; 9 goedkeuring; 10 aardr. aanduiding; 11 soort peer; 13 lichaamsdeel; 16 rivier in Duitsland; 18 kwajongen; 19 myth, tove naarster; 21 soort look; 23 Ned. Spoorwegen; 24 aanw. vnw.; 25 ongaarne; 27 bijwoord; 29 speelgoed; 31 zelfkant; 34 attribuut v.d. Nachtwacht; 36 inhoudsmaat; 38 gezichtseinder; 40 lijst der aan hangige rechtszaken; 44 metaal; 45 op het genoemde; 46 appel soort; 47 Russ. munt; 48 adelstand; 49 niet mager; 51 eenh. v. elektr. spanning; 54 ovenkrabber; 56 insekt; 59 lengtemaat; 61 wending; 63 waterkering; 64 zangstuk; 67 maand v.h. jaar; 69 insekt; 71 mil. •politie; 72 stoomschip; 73 dieregeluid 74 sint. Oplossing van Puzzelkrant 27/2 HORIZONTAAL: I shag: 4 hemel; 8 pon; 11 lakei; 13 gazel; 15 ijs; 17 lor. 18 mot; 19 zij; 20 tak; 22 ets; 24 bar; 25 neg; 26 jool; 28 lui; 30 glee; 32 geel; 33 marge; 35 eeuw; 37 Lt.; 38 mee; 40 los; 42 wij; 43 een; 44 map; 45 NS; 47 cru; 49 nar; 51 re; 52 sage; 54 waard; 57 ever; 59 Belg; 61 are; 62 sein; 63 dek; 64 nap; 66 kap; 68 set: 70 el; 71 oor; 72 min; 74 t.w.; 75 prent; 77 motor, 79 Luik; 80 otter; 81 page. VERTIKAAL: 1 spijt; 2 al; 3 gal; 4 hen; 5 ei; 6 eg; 7 lama; 8 pet; 9 O.L.; 10 twijg; 12 koel; 14 zorg; 16sajet; 10 Zeeuw; 21 koe; 23 sla; 24 big; 25 nee; 27 olm; 29 Urk; 31 les; 32 glans; 33 meeuw; 34 eland; 36 wijzer; 39 eer; 41 opa; 46 sabel; 47 cel; 48 dar; 50 ree; 51 renet; 53 gek; 55 aap; 56 rek; 58 vis; 60 gnoe; 62 spil; 63 deel; 65 Arno; 67 Amor; 69 twee; 71 ork; 73 nop; 75 pi; 76 TT; 77 me; 78 Ra. Winwoord: ZANDBLAUWTJE De koploper in de overgangsklas bij het zaalvoetbal, Middelburg I, is door sponsor Praxis Keukens uit Goes in het nieuw gestoken. Op de foto staan v.l.n.r. Ed van Sommeren (sponsor), Michel Dobbelaar, Francis Lange- maire, Frans Vogel, Marcel Lourens, John Alleman en Ruud Guequierre (sponsor). V.l.n.r. zitten Alex Conté, Jan de Rijke, Michel Sinke, Jaap de Jonge, Jacco Baljeu en Jan Dobbelaar (coach). Zekerheid - Een dezer dagen verschijnt de herziene editie van het boekje "Praktische informa tie over sociale zekerheid". Het maakt de lezer in heldere be woordingen duidelijk hoe in Ne derland de sociale zekerheid is geregeld en wordt uitgegeven door uitgeverij Kluwer in samen werking met het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering. Het is bij de boekhandel verkrijgbaar. Studiedag - De Zeeuwse Raad vor Ouderen en de Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst Zeeland houden op donderdag 7 maart van 10 tot 16.30 uur in de Middelburgse schouwburg een studiedag. Het thema is 'Preven tief ouderenbeleid vraagt om bre de samenwerking'. Inlichtingen 01180-82500 of 01100-49400. Ypsilon - De regionale afdeling van Ypsilon, de vereniging van ouders en familieleden van chro nisch psychotische en schizofre ne mensen, houdt onder het thema 'Nu voor Later' op dinsdag 5 maart een contact-avond om 19.45 in het 's-Heerhendrikshuis in 's-Heerhendrikskinderen. Monumenten - De werkgroep volkshuisvesting-milieu van de PvdA-Vlissingen houdt op don derdag 7 maart een bijeenkomst over de monumenten van recente geschiedenis in Bachten Komme om 19.30 uur. Collecte - Het Nationaal Reuma fonds houdt in de week van 11 tot 16 maart haar jaarlijkse lande lijke collecte. Er wordt weer meer gescheiden, hoorde ik op de autoradio. Heel veel huwelijken gaan kapot, en daarmee zieltjes, vertelde de vrouwenstem. De opppervlakkigheid waarmee het onder werp vervolgens werd behandeld maakte me eerst razend. Want op Radio I verwacht je toch meer. Hilversum pretendeert toch op die zender enig intellectueel allooi op ons los te laten, of in ieder geval ons de kans te geven geïnformeerd te worden. Rond 1987 daalde het aantal echtscheidingen drastisch, meldde de stem en de presentatrice ontleende de kennis aan een proefschrift waarop net iemand van drs naar dr was ge promoveerd. Die nieuwbakken dr kon - en nu citeer ik bijna let terlijk - niet aangeven waarom het toen minder en nu meer gebeurde. Wat een oen, bedacht ik. In die tijd bleef je toch gewoon bij je vrouw. Elke dag alarmeerde de krant over het naderende on heil dat aids werd genoemd. Als ik in die tijd al naar een ande re vrouw keek, moest ik me vermannen. Want je wist per slot van rekening maar nooit. In Engeland mochten de voetballers elkaar niet meer zoenen en shirtjes uitwisselen na een wed strijd, waarbij ze elkaar zowat verrot hadden geschopt, was ook al levensgevaarlijk. Daar kon je aids van krijgen, had de bondscoach daar gezegd (is dat die man die nu PSV traint?). En dan zegt zo'n oen dat ze dat niet precies kon aangeven. Het woord alleen al. Nu wordt weer meer gescheiden. Aids telt niet meer. Je moet weken teruggaan om ergens een berichtje te vinden over de ziekte. En dat bestaat dan meestal uit de hoopgevende tekst dat drs die en die of prof zus en zo weer een stap verder zijn en wellicht op korte termijn een drankje of een spuitje kunnen bieden aan aids-lijders. Toen ik na een lange rit enigszins ontdaan thuis kwam, sloeg mijn stemming onmiddellijk om. Mijn vrouw deed de kleinste in bad. Hij begint net te praten en kon als eerste woordje papa zeggen. Hij kraaide. Ik wist het zeker. Ik zou nooit op zoek moeten naar nieuwe meubels voor een kamertje ergens drie hoog en één keer in de vier weken een uurtje m'n kinderen mo gen zien. Ik ging die avond ook niet naar het café, ondanks dat het donderdag was. Ik trok een fles wijn open en gedroeg me alsof ik haar voor de eerste keer zag. Dat ik meer in m'n han den had dan toen, nam ik op de koop toe. Die stomme onderzoeken Voor ondernemers en leidingge venden in het toerisme en de re creatie houdt de Kamer van Koophandel een driedaagse cur sus waarin de kwaliteitsverbete ring in de recreatiesector centraal staat. De cursus wordt verzorgd door het Dienstencentrum voor Toe risme en Verkeer. De bedoeling is de ondernemer met behulp van praktijksituaties inzicht te geven in de manier waarop hij de kwali teit van zijn eigen dienst kan ver hogen. De bedrijven van de deelnemers dienen als oefenma teriaal. De cursus bestaat uit drie dagen: 8 maart, 15 maart en een nader te bepalen datum na af loop van het seizoen en wordt gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Mid delburg. In samenwerking met het IMK houdt de Kamer van Koophandel op 13 maart een themadag met de titel 'Eenmanszaak of BV?'voor ondernemers die eige naar zijn van een eenmanszaak of een vennootschap onder firma en die spelen met de gedachte om deze rechtsvorm om te zet ten in een besloten ven nootschap. Na het bijwonen van deze dag zullen de deelnemende onderne mers in staat zijn om een afwe ging te maken of een overgang naar een BV-vorm voor hem of haar interessant is. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder andere: juridische aspecten van de ondernemingsvorm, fiscale behandeling van bedrijf en gezin, man-vrouw onderneming, fiscale oudedagsvoorziening en stam- rechtsvrijstelling. De themadag vindt plaats in ho tel Arneville, Buitenruststraat 22 te Middelburg en duurt van 14 tot 18 uur. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel. Adriaan den Hollander met zijn produkten, eieren. gunnen. Maar het moet wel ver antwoord zijn, de kosten moeten opwegen tegen de baten. En Ne derland tilt nogal zwaar aan het mestprobleem. En daar zit zo'n pluimveefokker dan mee. Alhoe wel dat probleem niet echt aan de orde is in Zeeland, moet hier toch de tol worden betaald voor uitspattingen die de zandgrond- gebieden zoals Brabant hebben waar echt sprake is van een mestoverschot. De kosten daar voor komen allemaal op de ver keerde kant van de balans. En goeie alternatieven zijn er nog niet, hoewel de scharrelkip in de nabije toekomst wel mogelijkhe den biedt in het zogenaamde volière-systeem. „Maar er zijn enorm veel vooroordelen in om loop. Zelfs op de scholen wordt verteld dat de kippen dag en nacht in het licht zitten om maar zoveel mogelijk te produceren. Dat is onzin. We houden zomerse lichttijden aan en meer niet. Een kip kan bovendien hooguit één ei per dag leggen". De eieren van Adriaan den Hol lander en zijn beide medewerkers gaan voor 59 procent via een on derneming in Brabant naar het buitenland. Duitsland is met 65 procent van de geëxporteerde ei eren de grootste afnemer. „Voor het overige gaan de eieren naar alle landen van de wereld. Vroe ger exporteerden we veel naar het Midden-Oosten. Maar de Hol landers hebben daar nu zoveel kennis verkocht dat ze de eieren zelf kunnen produceren. Ook naar andere landen van de Derde Wereld exporteren we steeds minder". De toekomst ziet er ondanks de grote problemen met de mest heffingen voor de jonge Walcher- se ondernemer redelijk goed uit. „We hebben namelijk een mest quote. Dat houdt in dat je niet meer dan zoveel ton mest per jaar mag produceren. Nu zijn er wetten in de maak die regelen dat je quoten van anderen kunt kopen. Daarmee kun je je zaak dan uitbreiden. Dat wordt trou wens een dure zaak, want per kip betaal je een tientje bij de notaris. Voor iemand van mijn leeftijd is dat nog wel te overzien. Maar ie mand van veertig of ouder kan of wil dat nooit betalen. Reken maar eens uit als je een quote van een bedrijf overneemt van dezelfde grootte als dat van mij. Ik heb de tijd om die investering rendabel te maken". Marion van Duin en Marco Pieterse in de nieuwe Music Store Sinds vorige week donderdag heeft Middelburg er weer een speciaalzaak bij. The Music Store aan de Lange Delft 115 heeft een assortiment op het gebied van CD's, grammofoonplaten, mu- ziekcassettes en alle bijbehoren de accessoires dat is afgestemd op een breed publiek. De zaak behoort tot een winkel keten met tot nu toe 23 vestigin gen door het hele land en een hoofdkantoor annex centraal ma gazijn in Tilburg. De bedoeling is deze keten te laten uitgroeien tot 40 winkels, die sterk klantgericht zullen gaan functioneren. „Is het gewenste niet in de zaak, dan kan het ter plekke besteld wor den, want service is bij ons een belangrijk punt", legt winkelma nager Hans Maassen uit. In de Middelburgse vestiging zijn be drijfsleider Marco Pieterse en me dewerkster Marion van Duin de klant behulpzaam bij het maken van hun keuze. Als 25-jarige heeft'ie heel wat te verhapstukken. De 54.000 kippen die in zijn stal len even buiten Grijpskerke huizen leggen zo'n 45.000 ei eren per dag. Automatisch krijgen de legbatterij bewoners zo'n zes ton voer per week aangevoerd en daarnaast is hij nog hobby boer en verbouwt plus minus tien hectare grond. Voor de lol, licht hij toe, omdat een oud-oom plotseling stierf. Met Adriaan den Hollander wordt een familietraditie voortgezet. „Mijn vader en grootvader waren ook ai pluimveefokkers. Op m'n twintigste moest ik naar de rechter voor een meerderja rigverklaring". Vroom Dreesman in Middel burg en de afdeling Handelson derwijs van het Delta College hebben voor het tweede achter eenvolgende jaar samen een pro ject opgezet. Een groep leerlingen van het tweede jaar van dit middelbare beroepson derwijs krijgt daarbij de kans om een week lang het warenhuis aan de Lange Delft de ambiance van de jaren vijftig en zestig te bren gen. Demis Roussos - althans iemand die er op lijkt - rijdt zater dag 9 maart in een limousine voor en daarmee is het samen werkingsproject dan geopend. Een week later, weer op zater dag, is de laatste dag van dit unieke project. Gedurende de hele week zijn er allerlei activiteiten, die voor elk wat wils bieden Dagelijks worden kinderfilms getoond, kinderen kunnen samen met de paashaas op de foto, er is kindermode, jon ge mode, het parfumeriemerk van de weduwe van Elvis Presley wordt aangeprezen, er pronkt een Harley Davidson, films over de rumoerige jaren vijftig en zestig worden getoond en posters met sterren uit die tijd worden verkocht. Het spreekt voor zich dat ook muziek aan dacht krijgt en verder is er een re bus op te lossen waarbij op elke afdeling een letter moet worden gevonden. Onder de goede in zenders worden prijsjes verloot. Vestigingsmanager A. Heems kerk van het Middelburgse wa renhuis is reuze blij met dit project dat trouwens landelijk wordt gehouden. Hij kan op zo'n manier een beetje de kat uit de boom kijken. „Uit die opleiding moeten wij ons toekomstig mid denkader halen", legt hij uit. Maar daarnaast heeft deze actie uiteraard ook tot doel het waren huis te promoten. Dat er nu al voor het tweede jaar met hetzelf de concern wordt gewerkt is voor M. Boogert, dekaan van het Delta College geen enkel probleem. „We hebben inderdaad van C&A gehoord dat ook zij ooit wel eens zoiets dergelijks willen opzetten". Maar centraal staat: praktijk aan theorie koppelen. Boogert: „De leerlingen moeten ook stage lo pen. Maar dat is heel wat anders. Dan wordt alles voor ze geregeld. Bij dit project hebben ze alles zelf gedaan. Er wordt een nadrukke lijk beroep gedaan op een inventi viteit en creativiteit". De derdejaars leerlingen van de Middelbare Hotelschool van het Delta College in Middelburg ondergaan in het kader van hun opleiding een tweetal thema-weken. Deze week staat er een Exotische Week op het programma terwijl vorige week een Brit se Week werd gehouden. Het restaurant van de school werd toen het decor van allerhande zaken, die met Groot-Brittannië te maken hebben. In dat verband werd zelfs een heuse felrode Tri umph Spitfire naar binnen gereden om een extra accent aan het Britse gebeuren te geven en buiten de school stond een echte Engelse dubbeldekker-bus opgesteld. Tijdens beide weken leren de leerlingen wat het in de praktijk betekent om belast te zijn met de organsatie of het leidinggeven door iedere dag een ande re taak of funktie te vervullen binnen de opzet van de thema- weken. Naast de sportwagen in het nog niet aangeklede restau rant staan twee leerlingen die een belangrijke inbreng hadden in de realisatie van de Britse Week: Richard Dekker (I.) en Tom Montfrooy (r.). Als u uw kind of kleinkind wilt verwennen met een uniek kado, maak dan dit 5-kamer poppenhuis van 72 (H) x 73 (B) en 37 (D)cm. Het is zo ontworpen dat het vele generaties lang zal meegaan en uw kin deren en kleinkinderen zullen er volop plezier van beleven. De achter kant is toegankelijk om te spelen en het huis is van buiten net zo fraai versierd als een echt Zwitsers chalet maar zijn kan. De bouwtekening met verlichtingsinstruktie kunt u apart bestellen of samen met de voorbedrukte ramen, bloemen, gevelversieringen en tekeningen voor de meubeltjes. Op de bouwtekening met duidelijke bouwbeschrijving zijn verschillende details op ware grootte getekend zodat het u weinig moeite zal kosten dit fraaie huis te maken. Tekening Zwitsers Chalet (5 bladen), bestelnr. 1185 F/VI f 19,75 Kompleet pakket (tekening ramen bloemen decals tek. meubeltjes), bestelnr. P1185 F/VI f 39,50. Tekening of pakket te bestellen door overmaking van het betreffende bedrag op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder ver melding van het bestelnr. Voor nadere informatie (er zijn nu ook bouw pakketten van komplete poppenhuizen!) kunt u ons bellen van ma. t/m vr. tussen 9 u. en 12 u. tel: 03407 - 3855. Al vijf jaar heeft Adriaan de touwtjes in handen van een nieuw opgezet bedrijf. Her en der schraapte hij geld bijeen om toch maar vooral - ongebonden - on dernemer te zijn. „Ik ben min of meer automatisch in dit vak ge rold", licht hij toe. Een familietra ditie. „Maar het mooie er van is dat ik niet elke dag representatief hoef te zijn. Ik hoef niet altijd met een stropdas om te lopen en kan doen wat ik wil". Hij wijst op z'n werkpak en laarzen. „Als ik ga stappen zie ik er natuurlijk heel anders uit", verzekert hij. Wie een legbatterij exploiteert kan rekenen op kritische vragen. Heeft zo'n leghen nog wel wat aan haar leven. Adriaan den Hol lander geeft toe dat er aan ge werkt moet worden om de beesten een waardig bestaan te

de Faam | 1991 | | pagina 9