Middelburgse delegatie bezoekt zusterstad in Polen "Aan de Slag" wil stimuleren De Arneburch" heropent Actie tegen zwerf vuil V Wegenwet Bestemmingsplan Zwembad gesloten Spanjaard- straat afgesloten Commissies m u 4 T, Vrouw bij brandweer Nieuwe activiteiten in kader sociale vernieuwing GEMEENTE MIDDELBURG Week Tafeltje Dekje Meerwaarde zusterstadverbinding Bezoek van Middelburgse delegatie Inhoud van de activiteiten Waar en wanneer wordt de cursus gegeven? Nadere informatie en aanmelding 12 Maart Woensdag 6 maart 1991 DE FAAM jorhet oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op 9 maart a.s. is hel zwembad Poelendaele in verband met triatlon-wedstrijden vanaf 13.00 uur gestoten. Er kan die middag dus niet recreatief worden ge zwommen. In verband met de vernieuwing van de riolering in de Span jaardstraat, gedeelte vijf Ringen- Haringplaats, is deze straat voor alle verkeer gesloten. Het werk zal naar verwachting vier weken in beslag nemen. Volgende week worden de volgen de commissievergaderingen ge houden: Bestuurscommissie Culturele Za ken, 7 maart om 15.45 uur. Secr. mw. J. Cijsouw (tel: 75575). Commissie Sociale Zaken, 7 maart om 19.30 uur. Secr. dhr. J.J. Groenenberg (tel: 75431). Commissie Onderwijs, II maart om 16.00 uur. Secr. dhr. H. Groesser (tel: 75483). Commissie Gemeentewerken, II maart om 19.30 uur. Secr. dhr. P. Meeusen (tel: 75425). Commissie Financiële Zaken, 12 maart om 16.00 uur. Secr. dhr. J.J. Braam (tel: 75533). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, 12 maart om 19.30 uur. Secr. tel: 75422. Bestuurscommissie Welzijn, 13 maart om ltS.OO uur. Secr. dhr. 1. Bijleveld (tel: 75560). Commissie Economische Zaken, 13 maart om 19.30 uur. Secr. mw. E. Klooster (tel: 75449). Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spreek recht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op 18 maart om 14.00 uur. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen gebeurt ook op de ze dagen. Menu van 11 maart tot en met 17 maart 1991 maandag zuurkool met worst dinsdag kwartponder, paprikasaus, sperziebonen, aardappelen woensdag 2 ballen gehakt, erwten/wor telen, puree donderdag gesn. rundvlees, sperziebo nen, aardappelen vrijdag karbonade, bladspinazie, aardappelen zaterdag kabeljauw, saus, wortelen, aardappelen zondag wat de pot schaft Volle aandacht voor Glogow Op 16 mei 1990 ging liet gemeentebestuur van Middelburg een officiële zusterstadverbinding aan met de Poolse stad Glogow. Voordien bad de gemeenteraad van Middelburg twee keer de wens uitgesproken een offi ciële band met een Oost-Kuropese stad te willen aangaan. Dit was bij de behandeling van de Evaluatie van de Zusterstadbetrekkingen in 1987 en bij de behandeling van de Begroting 1989. Naar aanleiding van de wens van de gemeenteraad trad het college van burgemeester en wethouders in contact met de Stichting Samenwer kingsverband Nederland-Polen (SSNP). Deze stichting legde een aantal steden voor, waaruit een keuze kon worden gemaakt. Na een uitvoerige oriëntatie werd door de gemeenteraad besloten te kiezen voor de Poolse stad Glogow. Bij de start van de zusterstadver binding, ook wel jumelage ge naamd, werd gesteld dat de band een breed draagvlak bij de lokale bevolking van Middelburg diende te hebben. Bovendien moeten er in het kader van de jumelage acti viteiten worden ontwikkeld die zowel voor de bevolking van Glo gow als de bevolking van Middel burg een duidelijke meerwaarde hebben. Het gemeentebestuur tilt zwaar aan deze aspecten en tracht er alles aan te doen het noodzake lijke draagvlak bij de Middelburg se bevolking te bewerkstelligen. Van 19 tot en met 22 maart a.s. zal er een breed samengestelde Mid delburgse delegatie een bezoek brengen aan Glogow. Het is de be doeling dat de leden van de dele gatie in Glogow concrete werkafspraken maken. De leden van de delegatie vertegenwoordi gen tal an lokale/regionale instel lingen. Tijdens het verblijf in Glogow zal er ruim tijd worden gemaakt voor ontmoetingen met de diverse zusterorganisatie in Glogow. Burgemeester mr. C.G..I. Rutten zal de delegatie leiden. In de delegatie zijn onder andere vertegenwoordigers opgenomen namens: - het gemeentebestuur; - de kerken; - de scholen; - de Middelburgse bedrijven; - de Kamer van Koophandel; - de gezondheidszorg; "Aan de Slag" is een gezamenlijk projekt van 3 instellingen, te weten het Regionaal Educatief Centrum Walcheren; de Stichting Basiseduca tie en de Stichting Sociaal Cultureel Werk Middelburg. "Aan de Slag" heeft ten doel: het organiseren van wijkgerichte aktiviteiten die er toe leiden dat wijkbewoners in de toekomst een intensiever gebruik gaan maken van stedelijke voorzieningen. Het project is bedoeld voor mensen, die langdurig werkloos zijn, geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn, of tot de groep (her)intreedsters op de arbeidsmarkt kunnen worden gerekend. Voorts is het projekt in eerste in stantie bedoeld voor de inwoners van de Magistraatwijk, omdat in deze wijk met sociale vernieuwing is gestart en uit een onderzoekje is gebleken dat aan een dergelijk projekt binnen de wijk behoefte bestaat. Bij niet voldoende deelnemers zijn inwoners uit andere wijken van harte welkom. Omdat het project past binnen de doelstellingen van sociale vernieu wing verleent de gemeente een subsidie van 11.320,—. Meer in het bijzonder is het doel van de activiteiten: deelnemers sti muleren om "acties" te onderne men bijv. door het zoeken naar werk, het volgen van een scho ling/educatie, hel uitvoeren van vrijwilligerswerk of het ontwikke len van hobbies; uit de cirkel stap pen van het eigen huis, de eigen wijk en het doorbreken van het (eventuele) isolement; vergroting van inzicht in eigen capaciteiten, werken aan het verkrijgen van een reëel zelfbeeld; om leren gaan met de eigen (on)mogelijkheden. De activiteiten worden gegeven in de vorm van een cursus en beslaan uit de volgende onderdelen: A. Vorming, maatschappelijke oriëntatie, sociale vaardigheden: groepsgesprek ken/aktiviteiten rond onderwerpen die de cursisten belangrijk vinden; - informatie over sociale wetge ving, studiefinanciering, omgaan met instanties als het Gewestelijk Arbeids Bureau, Gemeentelijke Sociale Dienst e.d.; - excursies naar stedelijke voorzie ningen die aansluiten bij de indi viduele en gemeenschappelijke situaties. B. Taal- en rekenvaardigheden, maatschappelijke- administratie ve vaardigheden: - een opfrisprogramma voor taal en rekenen; - omgaan met verschijnselen van bureaucratie zoals het leren invul len van diverse formulieren, infor matie en vaardigheden rond geld en giraal verkeer, het schrijven van brieven, telefoneren e.d. In de cursus zal veel individuele aandacht zijn voor de cursisten. In het Zuiderbaken gedurende 13 weken op een maandagmiddag, dinsdagochtend en een donderdag ochtend. Op dinsdag 26 maart a.s. van 9.30 - 11.30 uur wordt in het Zuiderba ken een informatieochtend ge houden. Voor nadere inlichtingen en aan melding kan men ook terecht bij dc Stichting Basiseducatie en Vormings- en ontwikkelingswerk, Op woensdagmiddag, 13 maart 1991 om 14.45 uur zal burgemees ter mr. GG.J. Rutten de geïnte greerde huisvesting van de openbare basisschool "De Arne- burch" officieel heropenen. Meer dan 27 jaar geleden verrees op de vrijgekomen ruimte van de oude lagere school "J" een nieu we openbare lagere school, die de naam "Arneburch" meekreeg. Adj.-direkteur H. Mooibroek van gemeentewerken ontwierp dit type halschool en het bouwbedrijf De Delta zorgde voor de bouw. In september 1964 mocht één dei- voorgangers van de heer Rutten, burgemeester mr. J. Drijber, de officiële opening verrichten. Al die jaren hebben honderden leer lingen in een complex van twee ge bouwen les gehad: de kleuters gingen eerst naar de in 1958 ge bouwde kleuterschool "De Kleu terhof" en stapten daarna over naar de lagere school "De Ar neburch". Vanaf januari 1991 zitten alle groepen in één gebouw. Hiervoor zijn in de afgelopen maanden zo wel op het schoolplein als in hei- schoolgebouw een aantal ingrij pende verbouwingen verricht. De o.b.s. "Dc Arneburch" is de laat ste openbare school die is aange past om te voldoen aan de wet op het basisonderwijs. Na dc officië le heropening zal er voor leerlin gen, ouders, oud-leerlingen, buurtgenoten, etc. gelegenheid zijn om onder het genot van een kopje koffie het "vernieuwde" ge bouw van half 5 tot half 6 te be zichtigen. Donderdag, 14 maart 1991 zal het voor de leerlingen van "De Arne burch" een feestelijke dag worden! Om half negen zal er eerst een toepasselijk lied worden gezon gen. Daarna wordt de school op ludieke wijze heropend door de leerlingen. Rond 10 uur vindt een "vossenjacht" plaats in de omlig gende wijken. Tussen de middag blijven alle leerlingen op school om gezamenlijk een flinke stapel pannekoeken te verorberen. Na het eten wordt deze dag voort gezet met een ballonnen wedstrijd. Als sluitstuk van deze feestelijke dag krijgen de kinderen een voorstelling te zien met een sprekende pop, zang en dans en is het gebouw ook voor hen in ge bruik genomen. Latijnse Schoolstraat 10-123, tel. nr. 16278 (vragen naar Mevr. Ge- leijnse of de heer De Ridder). orgam- - de maatschappelijke saties; - de vakbeweging. Voorts zal een journalist de reis meemaken teneinde de Middel burgse/Zeeuwse bevolking op de hoogte te houden van de ontwik kelingen tijdens het verblijf in Polen. De reis wordt per bus afgelegd en zal ongeveer 16 uur in beslag ne men. Gereisd wordt via Hannover en Berlijn. Glogow ligt in Silezië (in West-Polen) en heeft 73.000 in woners. Glogow heeft een niet on belangrijke infrastructuur. Er zijn tal van voorzieningen op diverse terreinen aanwezig. Glogow is een middeleeuwse stad en heeft gelij kenis met het Middelburg van de 19e eeuw. Het stadscentrum ligt nog steeds in puin vanwege een verwoesting door de Russen. Be gin 1945 is Glogow namelijk drie maanden frontstad geweest. Het stadsherstel komt niet op gang. De apparatuur in hel ziekenhuis is slecht, enz. De delegatieleden ho pen door het leggen van contacten een bijdrage aan dc opbouw van de stad te kunnen leveren. Via deze gemeentelijke voorlich tingspagina zal het gemeente bestuur u regelmatig op de hoogte houden omtrent de contacten met de Poolse stad Glogow. Het wapen van Glogow Op dinsdag 12 maart 1991 houdt de gemeente Middelburg een actie tegen zwerfvuil. Op deze dag gaat het personeel van de plantsoenen dienst, bestrating en reiniging in twaalf ploegen als een "witte tor nado" door Middelburg. Onder de naam "Middelburg schoon" is deze actie al vaker gehouden. Het werk concentreert zich op zwerfvuil in bermen, parkeer plaatsen, slootkanten en beplan tingen. Deze actiedag is een aanvulling op het dagelijkse werk van gemeente medewerkers, die onder meer het schoonhouden van Middelburg tot taak hebben: de handveeg- dienst, machinale veegdienst, plantsoenendienst en het papier- prikwerk. Hoe komt zwerfvuil in de stad terecht? Te vroeg geplaatst huisvuil kan zwerfvuil opleveren. (foto: J. Wolterbeek). Dit heeft twee oorzaken: verkeerd of te vroeg aangeboden huisvuil, waar katten mee aan de gang gaan, open zakken, en "achte loos" weggegooide rommel zoals peuken, strippenkaarten, papiert jes, fritesbakjes en dergelijke. De gemeente hoopt dat een scho ne stad na 12 maart alle inwoners aanspoort om de straten, plant soenen en bermen vrij van vuil te houden. De tijd dat de brandweer uitsluitend een mannenzaak was, behoort bij de brandweer van de gemeente Middelburg tot de verleden tijd. Met in gang van 1 januari 1991 is het korps uitgebreid met een brand weervrouw. Mevrouw Sylvia Maas, van beroep verpleegkundige, is op die datum als adspirant brandwacht in dienst getreden bij de vrijwillige brandweer van Middelburg. Het feit dat vrouwen een minderheid in de brandweerorganisatie vor men wordt in het algemeen geweten aan het technische karakter van het brandweervak en de benodigde krachtsinspanning die het kost. Uit on derzoek en in de praktijk is echter gebleken dat vrouwen net zoveel "mans" kunnen zijn als hun mannelijke collega's. Blijft het in Middelburg nu alleen bij deze vrouw of volgen er meer? Alleen bij vacatures voor beroepspersonecl treedt de Middelburgse brandweer naar buiten met advertenties, waarin vrouwen uitdrukkelijk worden uitgenodigd te solliciteren. Vrijwilligers hoefden tot op heden niet via advertenties te worden gezocht; zij meldden zich zelf vrijwillig aan. Tot voor kort waren dit alleen mannen. Mogelijk dat er na Sylvia Maas meer vrouwen volgen. Voor informatie kunt U bellen niet nummer 33070. Eerste brundweervrouw (foto: E. Engel) Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat het in het voornemen ligt de spoorwegovergang in de Nieuwland- seweg/Kanaalweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. De be treffende spoorwegovergang is aangegeven op een voor belanghebbenden ter inzage liggende tekening met daarbij het ontwerp-raadsvoorstel en besluit. Ingaande 11 maart 1991 tot 8 april 1991 worden belanghebben den in de gelegenheid gesteld ter gemeentesecretarie op de afde ling Algemene Zaken (ingang Lange Noordstraat) van het voorstel kennis te nemen en hun eventuele bezwaren schriftelijk bij de ge meenteraad in te dienen. Bestemmingsplan Penitentiaire Inrichting Torenweg Voor het gebied, grenzend aan de Torenweg (zuidoostzijde) en de Nieuwlandseweg wordt het bestemmingsplan Penitentiaire Inrich ting Torenweg voorbereid. Het bestemmingsplan bestaat uit: 1. een bestemmingsplankaart, waarop de bestemmingen zijn aan gegeven; 2. voorschriften, waarin een nadere regeling wordt gegeven van de bestemmingen en de bebouwings- en gebruiksmogelijkheden; 3. een toelichting. Met dit bestemmingsplan wordt beoogd op deze gronden een nieuwe Penitentiaire Inrichting te realiseren. Daarbij wordt uitge gaan van een inrichting voor de huisvesting van ca. 144 gedeti neerden. Inspraak Het ontwerp van het bestemmingsplan ligt met ingang van vrijdag 8 maart 1991 tot en met vrijdag 5 april 1991 voor een ieder ter inzage bij het bureau voorlichting van de gemeente, Stad huisstraat 2. Ook zijn daar een aantal uitleenexemplaren van het bestemmingsplan beschikbaar. Gedurende de bovenvermelde termijn kunnen schriftelijk opmer kingen over het ontwerp kenbaar worden gemaakt op daarvoor bij het bureau voorlichting aanwezige formulieren. Ook kan men zich aanmelden voor een eventueel na afloop van de bovengenoemde termijn te houden inspraakbijeenkomst. Hier voor zijn eveneens formulieren beschikbaar bij het bureau voor lichting.

de Faam | 1991 | | pagina 5