Verkeersveiligheid Waterschappen democratischer Koningin Beatrix en prins Claus 25 jaar getrouwd vergunningen atochem VIERING IN DE HUISELIJKE KRING Subsidies (OM M I SKI i:s Provinciale staten beslissen 28 maart over veranderingen in de bestuurssamenstelling van de waterschappen in Zeeland. Zij doen dat op basis van het rapport De bakens verzet. Zetels IN BEROEP Verkiezing OP 10 maart zijn Koningin Beatrix en prins Claus 25 jaar getrouwd. Zij hebben te kennen gegeven dat zij dit slechts in huiselijke kring willen vieren. Ook van een nationaal cadeau wil het paar niets weten. In verband met de 35e Nationale Boomfeestdag zal het koninklijk paar in Bever wijk een herdenkingsboom planten in verband met hun 25-jarige echtverbintenis. Zij zullen in gezelschap zijn van 300 kinderen die de eerste bomen planten van een nieuw stadspark. Zoals ieder huwelijk heeft ook het hunne vele ups en downs gekend. Alleen al de manier waarop de relatie bekend werd leidde tot veel strubbelingen. Velen reageerden geschokt 'Het is goed' In Amsterdam Depressies provinciale griffie Koninklijk paar wil bomen als cadeau DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Tot 1 mei kunnen bij de provincie subsidies worden aangevraagd voor activiteiten die de verkeers veiligheid bevorderen. Maatregelen om beter zichtbaar te zijn in het verkeer, voorlich tingsprogramma's over ver keersveiligheid, acties die zijn gericht op het toeristenverkeer en hulpverlening aan mensen die bij een verkeersongeluk betrok ken zijn geweest zijn allemaal ac tiviteiten die met een provinciale subsidie kunnen worden verwe zenlijkt dan wel voortgezet. De provincie sluit hiermee aan op de actie van het rijk "min 25 pro cent": het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers met een kwart. Beginjaar is 1985 en het doel moet in 2000 zijn bereikt. In 1985 waren er in Nederland 49.888 verkeersslachtoffers: 1.438 doden en 48.450 gewon den. Zeeland kwam dat jaar op 1.072 verkeersslachtoffers: 44 doden en 1.028 gewonden. Sinds 1985 is het aantal ver keersdoden in de provincie niet meer zo laag geweest. In 1986 kwamen 56 mensen om in het Zeeuwse verkeer, in 1987 46, 1988 50, 1989 53en 1990 50. De meeste dodelijke slachtoffers vielen vorig jaar in het autover keer: 27 bestuurders en 10 passa giers. In de categorieën fietsers en voetgangers vielen elk 3 do den. Er kwamen 5 bromfietsers en 2 snorfietsers om. De oudere en de jongere weggebruikers lij ken het meeste risico te lopen. Van de 50 doden waren er 17 tus sen de 18 en 24 jaar en 10 waren ouder dan 65. Om het verkeer veiliger te maken is nog actie nodig en vandaar de subsidiepot die 50.000 gulden groot is. Alleen verenigingen, in stellingen en andere instanties kunnen voor de subsidie in aan merking komen. Particulieren kunnen er geen aanspraak op ma - ken. Wel kunnen zij via een instan tie proberen hun ideeën voor te dragen. De instantie kan dan op haar beurt een subsidieverzoek indienen. De provinciale bijdrage is nooit hoger dan 75 procent van de totale kosten. Subsidie aanvragen kunnen worden inge diend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Over de mogelijkheden en voor waarden is een informatieblad verschenen onder de titel Subsi dies verkeersveiligheid. Het informatieblad is gratis ver krijgbaar bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400, en bij de dienst- kringkantoren van provinciale waterstaat: Zierikzee, Haven park 8; Goes, Kloetingseweg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. Vrijdag 8 maart, 10.00 uur, verga dert de statencommissie voor bestuurszaken in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. De beleidsnota lichamelijk gehan dicapten, het kleine-kernenpro gramma 1991 en uitwerking van projecten uit Zeeland aan zet zijn enkele agendapunten. Subsidievoorstellen zijn er voor onder meer het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam, het Zeeuws Jeugdorkest, de restau ratie van het carillon in Arnemui- den, de stichting Antidiscrimina tie Zeeland en de stichting Duin behoud. Bijdragen worden ge vraagd voor het recreatiebuspro- ject langs de Noordzeekust van Zeeland en voor een fietspad langs een stuk van de weg tussen Kapelle en Yerseke. De exploitatie van de veer diensten over de Westerschelde tot 2000 en de reparatie van het roer van de veerboot Prins Willem-Alexander worden even eens besproken. De commissie geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinnigen zorg uit de provinciale raad voor de volksgezondheid wijdt haar vergadering van 14 maart, 9.45 uur, aan de zwakzinnigenzorg in Amerika. Een (Zeeuwse) delega tie is vorig jaar naar de Verenigde Staten geweest om zich daar op de hoogte te stellen van de zorg voor geestelijk gehandicapten. Aan de hand van een videoband en een inleiding van een der dele gatieleden wordt verslag ge daan. De commissie vergadert in het Magnoliagebouw, Magnolia 3, Goes. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. Woensdag 6 maart 1991 IEUWS Het dagelijks bestuur van de pro vincie is het eens met de uit gangspunten in het rapport, dat is samengesteld door een bestuur lijk/ambtelijke werkgroep onder voorzitterschap van gedeputeer de J.D. de Voogd van waterstaat en verkeer. De werkgroep heeft zich weer la ten leiden door de Waterschaps wet die eind vorig jaar in de tweede kamer is behandeld. De zeven Zeeuwse waterschap pen hebben nu gezamenlijk 390 leden in hun algemene besturen. Dat moet worden teruggebracht tot iets minder dan de helft: 185. Het huidige ruime aantal is nog een gevolg van samenvoegingen van polderbesturen in het verle den. Ook de dagelijkse besturen worden wat ingekrompen, be halve dat van Schouwen-Dui- veland, dat zes gezworenen houdt. Uit de benaming van de zetels in de waterschapsbesturen kunnen de taken van de schappen worden afgeleid. Er zijn zetels voor eigenaren en gebruikers (pachters) van onroe rend goed. Het onroerend goed wordt onderverdeeld in gebouwd en ongebouwd. Verder worden er zetels ingeruimd voor vervuilers, waarbij onderscheid wordt ge maakt in industriële en huishou delijke vervuilers. De taken van de waterschappen zijn zorg voor de waterkeringen, voor de waterhuishouding in- en uitlaat van water in de polders en de waterkwaliteit. Waterkeringen horen tot de zorg van de waterschappen Van de 185 bestuurszetels zijn er straks 57 bestemd voor de cate gorie ongebouwd (landerijen), 33 voor de categorie gebouwd, 30 voor de categorie bedrijfsge- bouwd (waarin de industriële ver vuilers vallen) en 65 voor de categorie ingezetenen, waartoe ook de huishoudelijke vervuilers worden gerekend. Vooral de groep ongebouwd, die voor een goed deel wordt ge vormd door agrariërs, moet zetels inleveren ten gunste van de huis houdelijke vervuilers. Gs schrijven in hun voorstel aan de staten dat in de nieuwe opzet de diverse belangen evenwichti ger worden vertegenwoordigd. Bovendien krijgen de water schappen door de nieuwe cate gorie ingezetenen een bredere samenstelling. Dat strookt met de hoofdlijnen van het provincia le beleid 1987-1991 Zeeland in harmonie, waarin is opgenomen dat de waterschappen verder moeten democratiseren. De heffingen die de waterschap- Een Middelburger en een Vlissin- ger zijn het niet eens met de be slissing van hun gemeentebe stuur op hun aanvraag algemene bijstand. Beiden hebben beroep ingediend bij gedeputeerde sta ten. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 12 maart, pen gaan opleggen in de nieuwe situatie zullen nogal afwijken van de huidige. Zo komt er een bedrag per inwoner en wordt voor de ca tegorie gebouwd voortaan uitge gaan van de waarde die de gemeenten hanteren voor de be rekening van hun onroerend goedbelasting. Gs delen de staten mee dat in De bakens verzet van globale bereke ningen is uitgegaan. Het uiteinde lijke cijferwerk moet worden gedaan door de waterschaps besturen in nieuwe samenstel ling. Het eindresultaat wordt dan vervolgens ter goedkeuring aan gedeputeerde staten aangebo den. Gs vinden met de werkgroep De Voogd dat de verkiezingen voor de waterschapsbesturen in de toekomst het best kunnen sa menvallen met die voor de ge meenteraden of provinciale staten. Niet alle waterschappen zijn het daarmee eens. Zij zien lie ver aparte verkiezingen. Hun campagnes worden dan niet af geleid door gemeentelijke of pro vinciale zaken. Gs houden de staten voor dat de lage opkomst percentages bij de tot nu toe ge houden aparte waterschapsver kiezingen niet wijzen op grote be trokkenheid. Daarom zien zij meer in koppeling met de gemeente- raads- dan wel statenverkie zingen. Zij adviseren de staten in te stem men met de voorstellen uit De ba kens verzet en die nader uit te werken in reglementen. Een samenvatting van De bakens verzet en het voorstel van gede puteerde aan provinciale staten zijn verkrijgbaar bij het provinci aal informatiecentrum, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. mk 10.00 uur, de Vlissinger en om 10.20 uur de Middelburger. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt twee keer zitting op woensdag 13 maart. Het bestemmingsplan Vrijburg van de gemeente Vlissingen (West-Souburg) staat centraal in de zitting van 10.00 uur. Tegen het plan zijn bezwaren ingediend door mevrouw S.J.W. Hemelaar en de heren drs. J. Hemelaar, G. van Soelen en J. de Visser uit Vlis singen, de heer A. Kluyfhout uit Middelburg en door de gewestelij ke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. De heren van Soelen en Kluyfhout vinden dat hun bedrijven buiten het plan moeten blijven. Andere bezwaren zijn dat met het plan het landschap, het milieu en het leef klimaat worden aangetast en dat via het plan versnelde onteige ning kan worden toegepast. Om 11.00 uur worden bezwaar den tegen het bestemmingsplan Groenewoud van de gemeente Westerschouwen gehoord. De natuur- en vogelwacht Schou- wen-Duiveland, mevrouw M.C. Simone-Boot en de heren J.A. Dalebout, N.A. Dambruin en C. Boot uit Burgh-Haamstede en de erven mr. H.H. Schimmpelpen- ninck van der Oije zijn de be zwaarden. De bezwaren richten zich tegen te weinig uitbreidingsmogelijk heden van standplaatsen bij fruitgaardbedrijven, teveel aan dacht voor recreatie en te weinig voor natuur, de breedte van de bufferzone tussen recreatie en natuur en de agrarische bestem ming voor camping Nieuw Leven. Alle zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. r-W&i J.-lZ Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 TOEN op 6 mei 1965 bekend werd dat prinses Beatrix ver liefd was was heel het land in rep en roer, vooral omdat het nieuws uitlekte voordat de ge lieven de tijd gekomen achtten om het nieuws wereldkundig te maken. Terwijl we nu prins Claus kennen als een hardwer kend en integer mens was in die tijd niet iedereen ingeno men met de keuze van de toenmalige kroonprinses. De 38-jarige Claus von Amsberg was immers een Duitser. Al gauw werd bekend dat hij zelfs lid van de Hitler-jugend was geweest. Ook diende hij bij een pantserafdeling van het Duitse leger in Italië, alwaar hij doorde Amerikanen krijgsgevangen werd genomen. Vooral het joodse deel van de Nederlan ders uitte haar boosheid en te leurstelling en ook het voorma lig verzet uit de Tweede We reldoorlog gaf te kennen de re latie af te keuren. Uiteindelijk besloot de regering om dr. Lou de Jong in Italië een onderzoek te laten verrichten naar het oor logsverleden van Claus. DE officiële verloving werd op 28 juni bekendgemaakt. Dit ge beurde via de televisie en de ontspannen lachende Claus von Amsberg zou direct al veel mensen voor zich innemen. Aan het einde van de perscon ferentie sprak de toenmalige koningin Juliana de voor velen geruststellende woorden: 'Het is goed'. Maar desondanks wer den steeds meer republikeinse stemmen gehoord en door in tellectuelen werd openlijk ge zegd dat Beatrix geen geschik te troonopvolgster was. Maar alle protesten ten spijt ging op 10 november 1965 de Tweede Kamer akkoord met het huwe lijk en de datum werd gesteld op 10 maart 1966. HET huwelijk werd in Amster dam gesloten. Het was een re genachtige dag en er stonden 250.000 mensen langs de route tussen de Westerkerk en het stadhuis. Er was in totaal 5.000 man ingezet, bestaande uit gemeentepolitie, rijkspolitie en marechaussee, om de orde te handhaven. Je hoorde kreten als: 'Claus d'r aus'. ledereen heeft toch nog het beeld op zijn netvlies van de trouwkoets met daarachter de rookbom. On danks alles was Beatrix een stralende bruid. Haar japon was van satijn en zij droeg een kost baar diadeem van haar groot moeder Wilhelmina. Van het tumult buiten was binnen niets te merken en een gelukkige bruid gaf vol vertrouwen het ja woord aan de man waar zij overduidelijk van hield. Later heeft Claus wel gezegd de verlovingstijd een moeilijke tijd gevonden te hebben maar dat hun liefde daardoor gelou terd en zelfs sterker was ge worden. Het paar ging op hu- welijksreid naar Mexico. De In 1963 verlaat Prinses Beatrix het ouderlijk huis en gaat wonen op het pittoreske kasteel Drakestein. In 1965 verlooft zij zich met Claus von Amsberg. Er breekt één van de moeilijkste periodes uit haar leven aan. Groepen in de Nederlandse samenleving heb ben bezwaren tegen een huwelijk 'met een Duitser' en als op 10 maart 1966 het huwelijk van Beatrix en Claus in de Westerkerk in Amsterdam wordt ingeze gend, worden vooral in de hoofdstad rookbommen tot ontploffing gebracht. In de daarop volgende jaren weet Claus von Amsberg echter de sympathie van de Nederlandse bevolking te winnen, ook bij de groeperingen, die eerst tegen hem gekant waren. Hij is nu de populairste van de schoonzonen van Prin ses Juliana. Gedurende de jaren 1967-1969 schenkt Prinses Beatrix het leven aan drie welgeschapen zoons, namelijk Willem Alexander, Johan Friso en Constantijn. ii/V. Het prinselijk paar liet zich in Suriname de kokosmelk goed smaken hartverwarmende beelden die daarvan op de televisie te zien waren deed de populariteit van Claus enorm stijgen. BEATRIX en Claus gingen op Drakesteijn wonen en in 1967 werd Willem-Alexander gebo ren. Nederland was door het dolle. Na zoveel jaren weer een Prins van Oranje. In de twee daarop volgende jaren werden Johan-Friso en Constantijn geboren. Beatrix werd bijna voortijdig tot de troon geroepen door de Lockheed-affaire die het Nederlandse koningshuis op zijn grondvesten deed schudden. Maar de diepgewor telde liefde voor Oranje zorgde ervoor dat de storm ging liggen en dat prinses 'Glimlach' zich nog een aantal jaren aan haar gezin kon wijden. Maar in 1980 was het dan zover. Beatrix werd in Amsterdam tot koningin gekroond. Weervon den in de hoofdstad hevige rel len plaats. Onder het motto 'Geen woning, geen kroning' zorgde de kraakbeweging dat de politie handenvol werk had. Straten werden opengebroken en vele winkelruiten gingen aan diggelen. Maar in de Nieuwe Kerk legde Beatrix in de herme lijnen mantel de eed af en ver liet als koningin de kerk. PRINS Claus hield zich bezig in de ruimtelijke ordening. Maar in 1982 bleek dat toch met een taak te zijn die overeen kwam met zijn capaciteiten. Hij kreeg 'klachten van depressieve aard'. De prins werd in Nijmegen en in Bazel behandeld. Na een lange en intensieve therapie verscheen hij weer in het open baar. Wel was duidelijk dat een ander werkterrein voor hem gevonden moest worden. In 1984 werd hij bijzonder advi seur voor het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking en tezelfder tijd Inspecteur- generaal op dit ministerie. Koningin Beatrix is een sterke vrouw en wat haar opvattingen over haar taak betreft, laat zij er geen twijfel over bestaan dat haar plicht als staatshoofd voorop staat. Claus heeft eens gezegd dat het leven in een gla zen kooi anders is dan hij had verwacht. Maar desalniettemin steekt hij de bewondering die hij koestert voor de manier waarop zijn vrouw haartaak als staatshoofd uitoefent niet on derstoelen of banken. Ook het Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Atochem Vlissingen BV te Vlissingen (voorheen M T Chemicals BV) heeft bij hen op 28 augustus 1990 een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor or ganische verbindingen, in hoofdzaak polymeren en organische tinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 519. Het betreft het verwerken van afvalstoffen van derden. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 7 maart 1991 tot en met 8 april 1991 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 7 maart 1991 tot en met 8 april 1991 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, dege nen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 9 april 1991 van kracht, tenzij over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, 1e lid van de Tij delijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 6 maart 1991. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 koninklijk paar schijnt een mo dus gevonden te hebben voor een goed huwelijk onder toch zeer moeilijke omstandighe den. Ook zij hebben moeten vechten, maar ook hier blijkt dat de aanhouder wint. Koningin Beatrix en prins Claus willen ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksju bileum op 10 maart geen na tionaal cadeau. Zij hebben in de plaats daarvan verzocht om de directe woonomgeving op te fleuren met bomen en struiken. De Provinciale Hervormde Jeugdraad Zeeland heeft sa men met de Stichting Natuur en Milieu Educatie op dat ver zoek ingehaakt met een aktie waarbij kerkeraden en jonge rengroepen worden opgeroe pen om op 9 of 10 maart overal in de Zeeuwse ge meenten een of meerdere bo men te planten. Oranjecomité's en het comité Nationale Boomfeestdag be sloten al eerder om aan het koninklijk verzoek gehoor te geven. Op 20 maart worden in veel plaatsen bomen ge plant door schoolkinderen en gemeentebesturen. De Hervormde Jeugdraad wil bovendien van april tot en met oktober samen met andere organisaties voor jeugd en jongerenwerk trainingen ge ven over hoe in groepen te werken met dit bomenproject. Op dankdag wil men het pro ject afsluiten met het nog maals planten van bomen. Voor vrijwilligers in het kerke- werk tenslotte organiseert de Hervormde Jeugdraad een spel/medidatie-cursus van vier avonden over 'Bomen in de Bijbel'. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op de num mers 01100 - 11675 of 01180 - 15353.

de Faam | 1991 | | pagina 13