Leven in een asielzoekerscentrum Nieuwe regeling oud papier Verkiezingen Provinciale Staten Hinderwet 60 Dingen voor het milieu Zelf compost maken Subsidie voor isolatie Commissies Nu ook in Nieuw en Sint Joosland, Sint Laurens en Brigdamme Tentoonstelling in bibliotheek iküyiitiMftiMittiM llfiuai. 4 GEMEENTE MIDDELBURG EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Tafeltje Dekje ■Week O- Aankomst Gezondheidszorg Vrijwilligers en activiteiten Huisregels EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Gescheiden inzamelen Acht cent per kilo Stemmen bij volmacht Stemmen in een ander stembureau Hoe komt u in het bezit van een kiezerspas Waar ontvangt u de oproepingskaart Toegankelijkheid Woensdag 6 februari 1991 DE FAAM tor het oog van de Lange Jan illllMldl Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Na enige vertraging zijn de boek jes met handige tips voor het mi lieu bij bureau Voorlichting binnengekomen. De boekjes he ten "60 Dingen die u voor het mi lieu kunt doen", het is een uitgave van het ministerie van VROM en ze zijn gratis verkrijgbaar. Er is een nieuwe voorraad com post vaten beschikbaar. Met deze vaten kunt u zelfs in een kleine tuin compost maken van uw 'groente-, fruit- en tuinafval. Zo wordt de hoeveelheid afval sterk verminderd en wordt goede com post gemaakt. De vaten kosten 120 gulden, daar van betaalt de gemeente 50 gul den, zodat een prijs van 70 gulden over blijft. De vaten zijn te ver krijgen bij de dienst Gemeente werken, Vlissingsestraat 21, telefoon 01180 - 82000. Voor de isolatie van gebouwen, en de aanschaf van energiebesparen de apparatuur en schone en zuini ge verwarmingstoestellen is subsidie mogelijk. Voor informatie, brochures over dit onderwerp en subsidie aanvragen kunt u terecht bij de Delta Nutsbedrijven aan de Poe- lendaelesingel 10, telefoon 01180 - 92111. "Tafeltje Dekje" is een activi teit van de U.V.V. voor oude ren, gehandicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltij den kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen gebeurt ook op de ze dagen. Menu van 11 februari tot en met 17 februari 1991 maandag hutspot met klapstuk dinsdag gehakt, erwten, wortelen, puree woensdag karbonade, bladspinazie, aardappelen donderdag kip met kerriesaus, rijst vrijdag hamburgers met saus, ap peltjes, rozijnen en pommes mignonettes zaterdag bami goreng speciaal zondag wat de pot schaft Komende week worden de volgen de commissievergaderingen ge houden: Commissie Verkeer, 6 februari om 19.30 uur. Secr. mw. A.C. Beije (tel: 75433). Bestuurscommissie Culturele Za ken, 7 februari om 15.45 uur. Secr. mw. J. Cijsouw (tel: 75575). Commissie Sociale Zaken, 7 fe bruari om 19.30 uur. Secr. clhr. J..I. Groenenberg (tel: 75431). Commissie Onderwijs, 11 februari om 16.00 uur. Secr. dhr. H. Groesser (tel: 75483). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, 12 februari om 19.30 uur. Secr. tel: 75422. Bestuurscommissie Welzijn, 13 fe bruari om 16.00 uur. In deze ver gadering wordt een videofilm vertoond over asielzoekerscentra. Secr. dhr. I. Bij/eve/d (tel: 75560). Gebied treintaxi uitgebreid Sinds 1 februari vorig jaar rijdt er een treintaxi in Middelburg. Deze vervoert treinreizigers vanaf en naar liet station voor een vaste prijs van 5 gulden per persoon. Het 3 jaar durende proefproject is tot nu toe een succes, maar nog steeds wordt gezocbt naar verbetering. Een van deze verbeteringen is uitbreiding van het gebied waar de trein taxi komt. Vanaf 1 februari 1991 komen de bebouwde kommen van Nieuw- en Sint Joosland, Sint Laurens en Brigdamme ook binnen het geldigheidsgebied te liggen. Waar koopt u een Treintaxi biljet? Het Treintaxi-biljet is verkrijg baar op vrijwel elk bemand stati on in Nederland. U moet wel in liet bezit zijn van een geldig ver voersbewijs. Dat wil zeggen, gel dig op de dag waarop u gebruik maakt van de Treintaxi. Het biljet is alléén verkrijgbaar aan het NS- loket. Uw Treintaxi-chauffeur of de conducteur verkoopt dus geen Treintaxi-biljetten. Wilt u voor de terugrit gebruik maken van de Treintaxi, dan moet u dus van te voren uw tweede biljet kopen. Hoe werkt de Treintaxi precies? Bent u eenmaal in het bezit van een Treintaxi-biljet, dan kunt u in Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Spree krecht kunt J aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op 18 februari om 14.00 uur. de betreffende stad naar elk wille keurig adres vervoerd worden, of vanaf uw huis naar het station. De taxichauffeur neemt de biljet ten in voor de rit. Hij zal u ook vragen een geldig vervoersbewijs voor de tein te tonen. Houd uw treinkaartje dus bij de hand! Het Treintaxi-biljet geldt binnen de stadsgrenzen. Buiten deze gebie den rijdt de Treintaxi niet. Ook bijbetalen kan niet. Ook bijbeta len kan niet. Voor een rit met de Treintaxi gelden de Algemene Taxivoorwaarden, inclusief een niet-roken gebod. En hoe zit het met de rit naar het station? Als u weer terug wilt naar het sta tion, moet u minimaal 1 uur voor dat u op het station wilt zijn de plaatselijke Treintaxi-centrale bel len. Natuurlijk kunt u dit ook de avond ervoor doen. (Het telefoon nummer staat op uw biljet). De centrale geeft aan hoe laat u de Treintaxi kunt verwachten. U wordt verzocht op dat tijdstip klaar te staan, zodat uw mederei zigers niet onnodig op u hoeven te wachten. Van 4 tot 16 februari staat in de Zeeuwse bibliotheek een fototen toonstelling over asielzoekerscentra, georganiseerd door het Samenwer kingsverband Middelburg-Derde Wereld, bereikbaar bij het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland, telefoon 01180 - 84291. Het COS Zeeland heeft ook onderwijsmateriaal beschikbaar over vluchte lingen. Naar verwachting wordt in april het asielzoekerscentrum aan de Kruit- molenlaan geopend. Om u een beeld te geven van het leven in en rond een dergelijk centrum plaatsen we een aantal artikelen hierover op deze pagina. Bij aankomst in het centrum wor den de asielzoekers ontvangen door een medewerker verblijf. De ze medewerker reikt aan iedere asielzoeker een pakket met toilet artikelen uit. Tevens ontvangt de asielzoeker een linnenpakket in bruikleen (beddegoed, dekens en handdoeken), en een set eetgerei (een beker, een vork, een lepel en een mes). De asielzoeker ontvangt een eenmalig bedrag voor de aan schaf van kleding. Vervolgens krijgt de asielzoeker een slaapkamer toegewezen. Ge zinnen plaatst men zoveel moge lijk bij elkaar in een wooneenheid. Alleenstaanden de len in de meeste gevallen hun ka mer met andere asielzoekers. Tijdens hun verblijf in het cen trum krijgen de asielzoekers een maal per week zakgeld. Zo spoedig mogelijk na aankomst maakt een medewerker voorlich ting de asielzoeker wegwijs in het centrum en legt uil aan welke re gels hij zich dient te houden. De voorlichtingsmedcwerker ver toont hierbij een videoprogram ma over het centrum. Ook geeft hij uitleg over de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA). Wat betreft de asielprocedure wijst deze me dewerker de asielzoeker op de af spraken die hij moet maken met de vreemdelingenpolitie, op de aanwezigheid van zowel het Bu reau voor Rechtshulp als van vrij willigers van de Vereniging voor Vluchtelingenwerk Nederland. Vrij snel na aankomst krijgen de asielzoekers een medisch onder zoek. Dit onderzoek wordt ver richt door artsen en verpleegkundigen van het Cen trum Gezondheidszorg Vluchte lingen (CGV). Het doel van het medisch onderzoek is het opspo ren van (tropische) ziekten die in Nederland niet of nauwelijks voorkomen. Eveneens gaat de arts na of er mogelijke gevolgen zijn van geweld. Een controle op tu berculose is verplicht. Aan ieder asielzoekerscentrum is een huis arts verbonden. Belangstellenden die zich willen opgeven als vrijwilliger kunnen binnenkort een oproep en nadere gegevens verwachten op deze pagina. Steeds meer vrijwilligers helpen de asielzoekers. In overleg met de vaste medewerkers van het cen trum organiseren zij sociaal- culturele activiteiten. Een deel van deze activiteiten is erop gericht de asielzoeker voor te bereiden op zijn verblijf in een gemeente. Zo worden in veel centra lessen Ne derlandse, of soms Engelse taal gegeven. De lessen worden geor- De tentoonstelling staat van 4 tot 16 februari in de Zeeuwse Bibliotheek. Foto: J. Wolterbeek. ganiseerd rond bepaalde thema's zoals inkopen doen en kennisma ken. De lessen zijn gericht op het vergroten van de zelfredzaamheid. Vrijwilligers helpen ook bij het opzetten van een bibliotheek en het organiseren van recreatieve middagen. Bingo is erg populair. Af en toe is er een disco. Op speciale vrouwenmiddagen worden onderwerpen behandeld zoals hygiëne. In veel centra wor den naailessen gegeven. Voor her stel van kleding zijn vaak één of meerdere naaimachines aanwezig. In een winkeltje voor tweede hands kleding kunnen asielzoe kers voor een symbolisch bedrag kleding kopen die geschikt is voor het Nederlandse klimaat. Deze kleding wordt meestal door de mensen uit de directe omgeving beschikbaar gesteld. Omdat er ook gezinnen onder de asielzoekers zijn, is in alle asiel zoekerscentra een kinderspeel ruimte ingericht. In een aantal kindercrèches leren kinderen spe lenderwijs een beetje Nederlands, in andere centra krijgen kinderen vanaf 6 jaar Nederlandse les. Op het terrein van de meeste asielzoe kerscentra zijn speelvoorzienin- gen aangelegd zoals schommels en klimrekken. Sport neemt een erg belangrijke plaats in. Het geeft de asielzoe kers de mogelijkheid hun span ningen in lichamelijke activiteit om te zetten. Voor voetbal zijn ve len enthousiast. Omdat asielzoekers tijdens de be handeling van het asielverzoek in de regel geen werkvergunning krijgen, is de recreatiezaal belang rijk. Daar kunnen ze lezen, spel letjes doen of televisie en video's kijken. Ook komt het voor dat gezinnen in de omgeving van een centrum zich opgeven als gastgezinnen. Zij nodigen dan asielzoekers uit voor een bezoek. In een asielzoekerscentrum woont men met velen bij elkaar. Daarom zijn er een aantal regels opgesteld. Zo wordt de asielzoekers dringend verzocht tussen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens geen lawaai te maken. Kamerbewoners dienen er gezamenlijk voor te zorgen dat de kamer of appartement/bungalow schoon blijft. Vanwege de hygiëne mag op de slaapkamers niet gekookt of gege ten worden. Het is verder niet toe gestaan in het centrum huisdieren te houden. De asielzoeker dient zijn persoon lijke kleding zelf te wassen. Daar voor zijn wasmachines, droogtrommels en strijkijzers aanwezig. Heenrit. Hier geldt de regel dat u maximaal 10 en minimaal 5 minu ten voordat u ter plekke wilt zijn op het station afgezet wordt. Zo als gezegd hebt u voor deze rit een Treintaxi-biljet nodig, dat u op het station hebt gekocht. Het kan voorkomen dat u wordt opge haald door een gewone taxi; uw Treintaxi-biljet is dan wel geldig! Voor alle duidelijkheid nogmaals de gebruiksaanwijzing. 1. U bent in het bezit van een gel dig vervoersbewijs voor de trein. 2. U reist binnen de stadsgrenzen van de stad waar uw trein arri veert. Informeer eventueel van te voren naar de ligging van uw be stemming: 06-8991121 (40 cent per minuut). 3. U koopt per stad 1 (heenrit) of 2 (heen- en terugrit) Treintaxibil jetten a 5,per persoon bij het NS-loket. 4. De Treintaxi bevindt zich voor het station. Hij is herkenbaar aan de blauwe kleur en het gele bord boven op de taxi, met vermelding Treintaxi. 5. De taxichauffeur neemt uw Treintaxi-biljet in. 6. De Treintaxi wacht minimaal 10 minuten op eventuele mederei zigers. 7. Naar het'station: bel uiterlijk 1 uur voordat u op het station wilt zijn de Treintaxi-centrale (tele foonnummer staat op uw biljet). 8. De Treintaxi-centrale geeft aan hoe laat u klaar moet staan. 9. Aankomst op het station maxi maal 10 minuten voor tijdstip dat u op het station wilt zijn. 10. Voor meer informatie: bel 06-8991121 (40 cent per minuut). -v De treintaxi vóór het Middelburgse station. foto: J. Wolterbeek In Middelburg wordt door een aantal verenigingen, stichtingen en kerkgenootschappen oud-papier ingezameld. Sinds 1 juni 1989 hanteert de gemeente Middelburg hiervoor een subsidieregeling. Afhankelijk van de oud-papierprijs van de handelaar wordt van de zijde van de gemeente een bijdrage verleend. De subsidieregeling oud-papier heeft met ingang van 1 januari j.l. een wijziging ondergaan omdat de papiermarkt in Nederland door de enorme invoer van oud-papier uit het buitenland is ingestort. Er wordt echter van uitgegaan dat de thans ontstane situatie niet blij vend van aard is. De huidige situatie heeft wel tot gevolg dat de prijs van het oud-papier is gedaald tot 1 a 2 cent per kilo, waardoor het nauwelijks lonend is oud-papier in te zamelen. De gemeente streeft er naar dat het oud-papier gescheiden inge zameld wordt. Oud-papier dat niet wordt ingezameld is bij voorbeeld niet beschikbaar voor recycling. Dit betekent dat er een extra aanslag op onze grondstoffenvoorraad wordt ge pleegd terwijl ook de stort- kosten voor de gemeente worden verhoogd. Om het bestaande inzamel systeem in stand te houden en het gescheiden inzamelen van oud-papier verder te bevorderen heeft de gemeente de subsidie regeling gewijzigd. De nieuwe regeling is ingegaan per 1 ja nuari j.l. In het kader van de sa menwerking met de gemeente Vlissingen hanteert de gemeen te Middelburg nu dezelfde ga rantieprijsregeling als deze gemeente. Verenigingen en instellingen zonder winstoogmerk die in Middelburg oud-papier inza melen kunnen een aanvullende subsidie boven de marktprijs krijgen waarbij de som van de marktprijs en de gemeentelijke subsidie acht cent per kilo be draagt. De subsidie wordt nit- .betaaid aan de hand van duidelijke bewijsstukken, zoals weekbriefjes en kwitanties. De ze bewijsstukken moeten na 1 januari 1991 zijn gedateerd. De gemeente zal de nieuwe re geling aan het eind van 1991 evalueren. Daarbij zal een ver gelijking moeten worden op gesteld van de landelijke oud-papierprijs met de prijs die door de Middelburgse instan ties voor het verkochte papier is ontvangen. Op 6 maart 1991 worden verkie zingen gehouden voor de Provin ciale Staten. Er kunnen zich omstandigheden voordoen waardoor u niet in de gelegenheid bent om uw stem zelf uit te brengen, bijvoorbeeld we gens vakantie of ziekte. Dit zijn geen redenen om uw stem verloren te laten gaan, want na tuurlijk zijn daar regelingen voor getroffen. Hier volgen de diverse mogelijk heden voor u. U bent verhinderd door bijvoor beeld vakantie of ziekte, aan de stemming deel te nemen. U kunt een gezinslid, echtgenoot of echtgenote, een huisgenoot of een kennis die in uw buurt woont en in hetzelfde stemlokaal als u moet gaan stemmen, machtigen om uw stem uil te gaan brengen. Op de voorzijde van uw oproe- pingskaart vult u uw naam in en de naam van degene die voor u gaat sternen. U plaatst beiden een handtekening. Degene die voor u gaat stemmen neemt uw kaart mee naar het stembureau en brengt tegelijk met zijn of haar stem ook uw stem uil. Dit is de meest eenvoudige manier zonder tussenkomst van de ge meentesecretarie. Bovendien is de ze manier van volmacht geven niet aan een termijn gebonden. U kunt dit ook nog op de dag van de stemming zelf doen als u bijvoor beeld plotseling weg moet of ziek wordt. B U kunt een andere kiezer, ook in dien die buiten uw stemdistrict, maar wel in Zeeland woont, machtigen om uw stem uit te brengen. U gaat daarvoor op de gemeente secretarie, afdeling Burgerzaken even een volmachtformulier ha len. Zo nodig kunt u dit formulier telefonisch bij deze afdeling aan vragen. U vult daarop uw gegevens in en de gegevens van degene die voor u gaat stemmen. Beiden moeten het formulier on dertekenen en daarna moet u het zo spoedig mogelijk terugsturen naar de gemeentesecretarie, afde ling Burgerzaken, Stadhuisstraat 2. Het formulier moet uiterlijk op 20 februari 1991 ter secretarie zijn ontvangen. Aan degene die voor u gaat stemmen wordt dan een vol- machtbewijs toegezonden, waar mee hij of zij uw stem tegelijk met zijn/haar eigen stem kan uitbren gen in elk stembureau binnen Zeeland. Voor beide methodes geldt dat de gene die voor u gaat stemmen in totaal niet meer dan twee machti gingen mag aannemen. Dit houdt dus in dat hij of zij drie stemmen in totaal mag uitbrengen, één voor hem- of haarzelf en twee van een volmachtgever. Deze stemmen kunnen alleen tegelijk worden uit gebracht. Om in een ander stembureau aan de verkiezingen deel te nemen, kunt u een kiezerspas aanvragen. Een kiezerspas is geldig in alle stembureaus in Zeeland. U kunt tol 5 dagen vóór de dag van de stemming met de oproe- pingskaart naar de gemeentese cretarie, bureau verkiezingen, komen en uw oproepingskaart la ten omzetten in een kiezerspas. Bent u niet in staat om naar de ge meentesecretarie te gaan of hebt u uw oproepingskaart nog niet ont vangen dan kunt u de kiezerspas ook schriftelijk aanvragen. Hiervoor is een formulier ver krijgbaar dat u telefonisch kunt aanvragen bij het bureau verkie zingen van de gemeentesecretarie. U vult dit formulier in en stuurt het daarna - eventueel samen met de oproepingskaart - terug naar de gemeentesecretarie. Het formulier moet uiterlijk op 20 februari 1991 ter gemeentesecreta rie zijn ontvangen. Denkt u er wel aan dat een een maal uitgegeven kiezerspas na verlies niet vervangen kan worden. U ontvangt de oproepingskaart 3 weken vóór de dag van de stem ming in de gemeente waar u op de dag van de kandidaatstelling (22 januari 1991) stond ingeschreven. Het kan voorkomen dat u in de periode tussen de dag van de kan didaatstelling en de dag van de <5> stemming gaat verhuizen naar een ander adres in de provincie. In dit geval kunt u dus gebruik maken van een kiezerspas. Im mers de kiezerspas geldt in alle stembureaus binnen het gebied waarvoor de verkiezing wordt ge houden. Ingeval u verhuisd bent van de éne gemeente naar een andere ge meente buiten Zeeland is alleen de regeling voor het "stemmen bij volmacht" van toepassing. Informeer hierover bij de afde ling, burgerzaken van de gemeen tesecretarie, alwaar u toch moet zijn om uw verhuizing te melden. Daar kunnen ze u alle inlichtingen verstrekken. De volgende stemlokalen zullen voor rolstoelgebruikers toeganke lijk zijn: - Bejaardentehuis "Sint Willi- brord", Bachtensteene 1; - Gereformeerde Gemeentekerk, Segeersstraat 19; - Verenigingsgebouw Sint Lau rens, v. Cittersstraat 64; - Eben Haëzer, Briandlaan 2; - Jacob Roggeveenhuis, Noordsin gel 106; - Dorpshuis Nieuw en Sint Joosland; - Chr. L.T.S. Klarenbeek, Gen. Ei- senhowerlaan 25; - Swerf-Rust, Laurens Stommes- weg 1; - Getuigeniskerk, A. Lauwe- reyszstraat 6; - Ontmoetingskerk, Oosterschel- destraat 1; - Rustenburg, Vrijlandstraat 28; - De Hoeksteen, Vrijlandstraat; - Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen- sedijk. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan: - Autoschade Van de Ree B.V. voor een autoschadebedrijf aan de Kleverkerkseweg 3 te Middelburg. - Staalbedrijf Boone B.V. voor een straal- en verfspuitbedrijf aan de Herculesweg 57 te Middelburg. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is gewijzigd van: - Werkplaatsen Walcheren voor een industrieel toeleveringsbedrijf aan de Grevelingenstraat 16 te Middelburg. - De heer J. van Helleman voor een inrichting voor onderhoud en stalling van mobiele hijskranen aan de Industrieweg 6 te Mid delburg. - L. Timmerman en Zonen B.V. voor een machinefabriek en repara tiebedrijf aan de Siloweg 1 te Middelburg. - W.F. van der Hofstede en Zoon B.V. voor een groothandel in far maceutische en kosmetische artikelen aan de Ramsburgerweg 6 te Middelburg. - Agrarische Unie Vulvaan B.V. voor een opslagplaats van kunst mest, granen, peulvruchten, zaaizaden en gewasbescher mingsmiddelen aan de Uyterschootweg 20 te Middelburg. - Elderkamp Transport B.V. voor een reparatiewerkplaats voor vrachtwagens en trailers aan de Arnesteinweg 30 te Middelburg. Voor informatie over inzage en de bezwaar (- en beroepsprocedu re kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel. 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 6 fe bruari 1991 staat de officiële kennisgeving.

de Faam | 1991 | | pagina 5