Schaamte en een schaterlach strijden om voorrang in toneelspektakel 'Hooikoorts' Bibliotheek toont leven krottenwijken Delta Expo blijft publiek trekken Alaaf! Carnaval is weer in aantocht! s Twee handen op één buik: Brandon en Broderick I 1 Leve de Stichting Popmuziek Zeeland! 17 JANUARI T/M 23 JANUARI IN MIDDEN ZEELAND HET ZEEUWS POPOVERLEG IS DOOD! POPMUZIEK BESPROKEN Peter Wessel DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 16 januari 1991 m Hï M M lïï tEP Het meesterlijke theaterstuk 'Hooikoorts', wat de succesvolle toneelschrijver Noël Coward in 1925 schreef, wordt door het Pi/iiddelburgs Theater opnieuw le ven in geblazen. Zaterdag 19 ja nuari bijten de negen spelers de spits af in het Middelburgse Mini- theater. „Een gênant hilarische komedie", omschrijft regisseur Ron Lubbersen het toneelspel zelf. „We hebben ge probeerd een aantal scènes zo te scheppen dat het publiek zichzelf als voyeur ziet, dat het een be paalde géne heeft". Het verhaal handelt over een ge zin, een theatermoeder, een schrijvende vader en twee kinde ren, die weliswaar de leeltijd heb ben om op zichzelf te gaan maar het niet doen. Wie ooit wel eens de neiging heeft gehad zoonlief te slaan of moeders te schoppen kan in dit spektakel zien hoe dat af kan lopen. Het gezin krijgt op een goede -of kwade- dag gasten. Dat gaat echter niet zo goed. De gewoontes die het ge zin door de jaren heen heeft ont wikkeld, komen op de gasten wat vreemd over.. ,.We hebben het stuk natuurlijk wel een beetje aan moeten aan passen", verduidelijkt Ron Lub bersen, die de regie samen met Karin Visser heeft verzorgd. „Je voert als het ware een gesprek met een stuk. Dan kom je erach ter dat er wat dingen bijgeslepen moeten worden. Wat in die tijd als dodelijk ernstig werd gezien, is nu alleen nog maar als ironisch op te vatten. Cliché's moeten bij geschaafd worden. Gedurende de repetities is de fantasie van ons en van de spelers gaan wer ken en zodoende zijn er teksten bijgekomen of juist weggelaten. Maar het blijft natuurlijk een ac tueel onderwerp. Zolang er gezin nen zijn, zal het stuk blijven boeien". Het schouwspel is volledig geïnspireerd op het doen en laten van een ongelukkige familie. „Al spelend en repeterend kwamen we terecht op de smalle scheidslijn tussen géne en hilari teit", licht Lubbersen toe. „De schroom die omslaat in een schaterlach is een fascinerende manier om zo'n familie te bekij ken. Want het gezin is ongeluk kig. Allemaal willen ze wel weg maar ze kunnen -heel spreekwoordelijk- niet mét en niet zonder elkaar leven. We ho pen dan ook dat het stuk niet als alleen komisch wordt gezien. We kunnen natuurlijk geen hapklare brok leveren, we laten het aan het publiek over om zelf combi naties te maken". Het gezin op de bühne wordt gespeeld door Sitah Lampert en Gerard Baaijens als vader en moeder; Carla Schroot en Cees Baaijens nemen ieder de rol van kind op zich. De gasten zijn Mari anne Minnaard, Këthe Postema, Peter Adriaanse en Dick Vermeu len. Heieen Wolf zet de hulp in de huishouding neer. Het décor, dat op een verassende manier is ver weven met het verhaal, is ver zorgd door Gerard van Bliek en Jan en Loes Schouten. Na de première volgen er nog zes voor stellingen op de zaterdagen 26 januari, 9, 16 en 23 februari, zon dag 3 februari en vrijdag 1 maart. Alle voorstellingen beginnen om 20.30 uur en beslaan zo'n twee en een half uur met de pauze in begrepen. Koorschool - Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool treedt zondag 20 januari op tij dens een Vesperdienst in de Mid delburgse Oostkerk. Aanvang 16.30 uur. Kunstbeschouwing - Onder lei ding van Nico Out begint maan dag 21 januari een cursus kunstbeschouwing, getiteld 'Een nieuwe tijd'. Behandeld wordt kunst uit de jaren zeventig en tachtig. Het begin om 20 uur in het KVV-gebouw aan de Min. Le- lystraat in Vlissingen. De cursus bestaat uit twaalf theorielessen, een dagexcursie en een bezoek aan een expositie in Zeeland. Aanmelden: 01184-14928. Q: BINNENKORT EXPOSITIE OVER WINDENERGIE Delta Expo, de dagattractie over de Oosterscheldekering en wa terbouw in Nederland, trok in 1990 423.000 bezoekers. Dat betekent een stijging van ruim 15.000 ten opzichte van 1989. De toename vond plaats in de periode april, mei en juni. Sinds het bestaan van de attrac tie op het eiland Neeltje Jans, was het nog nooit zo druk in de ze periode. Naar verwachting zal Delta Expo eind maart een kleine expositie openen over windenergie in Ne derland. Deze expositie geeft ook informatie over het windmo lenpark op Neeltje Jans. Tot en met oktober dit jaar blijft een wisselexpositie te bezichtigen met als onderwerp "Zeespiegel rijzing, een bedreiging!". Deze exposities zijn mede gericht op de vele duizenden herhalingsbe zoekers. Speciaal voor deze be zoekers bestaat sinds kort een voordelige jaarkaart. Clark krijgt een baantje in zijn maag gesplitst. Het zal je toch maar overkomen. Clark Kellog (Matthew Broderick) is nog geen uur in New York als al zijn geld en zijn bagage hem afhandig worden gemaakt. Niet bepaald een goed begin voor de blozende eerstejaars aan de Film academie. Wanhopig wendt hij zich tot zijn docent, tevens schrij ver van het benodigde lesmateri aal, maar die betuigt net zo weinig medeleven als zijn kille stiefvader, die enkel warm loopt voor alles wat met wilde flora en fauna te maken heeft. Logisch dat Clark geen nee kan zeggen tegen Victor Ray (Bruno Kirby), de oplichter die hem bestolen heeft en hem, om het weer goed te maken, een baantje aanbiedt. Clark's baas, Carmine Sabatini (Marlon Brando), blijkt Ray's oom te zijn, een voor aanstaand importeur, met be twistbare zakelijke belangen en een onbetwistbaar knappe doch ter. De vaderlijke Sabatini wordt de steun en toeverlaat van Clark en al snel ondervindt de eerste jaars ('freshman'dat de gebeur tenissen in zijn leven niet onderdoen voor de spanning en sensatie die hij op het witte doek te zien krijgt! The Freshman is te zien m Electro in Middelburg, vanaf vrijdag 18 januari. Dinsdag 4 december 1990 ontmoetten Jan Koopman, met zoon Pepijn in de kinde wagen, John van de Valk en ondergetekende elkaar voor de deur van Notaris Van Erkel. "Three men and a baby!", merkte deze laatste fijntjes op. Het gezelschap was ech ter niet bijeengekomen om de erfenis van de jonge Pepijn te regelen. Het was gekomen om de oprichting van de Stichting Popmuziek Zeeland te bezegelen. Dinsdag 4 de cember 1990 was dus een bij zondere dag voor de Zeeuwse Popmuziek. Reeds enige jaren was onder de hoede van de Zeeuwse Cul turele Raad het Zeeuws Pop- overleg actief. Dit overleg was een werkgroep van de Culture le Raad en werd begeleid door de energieke Hubert Leeman, die nu als adviseur verbonden is aan de nieuwe Stichting. Anders dan in veel andere pro vincies is in Zeeland NOOIT een dergelijke organisatie van uit de popmuzikanten zélf ont staan, enkele vroegtijdig overleden initiatieven daarge laten. De oorzaak daarvan is nog nooit duidelijk geworden. In muzikantenkringen rouleren hierover diverse filosofieën. Een van de belangrijkste rede nen ligt, volgens velen, in de geografische verbrokkeling van Zeeland waardoor een hecht samenwerkingsverband ernstig bemoeilijkt wordt. Vol gens anderen moet de oorzaak gezocht worden in de mentali teit van de Zeeuwse popmuzi kant. Ik vraag me af of die zoveel anders is dan die van z'n "modale" Nederlandse equivalent. Feit blijft in ieder geval wel dat de enige organi satie die Zeeland op 't gebied van de popmuziek rijk is, NIET uit de Zeeuwse muzikanten is voortgekomen. Het popoverleg ontplooide in 't verleden nogal wat aktivitei ten zoals: de organisatie van 't popconcours Hit'm or lose, bandcoachprojekten ter bevor dering van de kwaliteit van bands/musici, het treffen van subsidieregelingen voor festi vals en podia. Dit werk werd in alle bescheidenheid gedaan. Misschien was daardoor 't popoverleg niet zo heel erg be kend bij de muzikant. Daarnaast werkte de afhanke lijkheid van 't overleg ten aan zien van de subsidiegevers vaak nogal vertragend. De vor ming van een onafhankelijke stichting kan dus niet uitblij ven en nu is er dan de Stich ting Popmuziek Zeeland. En hij is er voor iedere popmuzikant in Zeeland. Het is van zeer groot belang dat de muzikan ten massaal inhaken en de stichting ondersteunen. Op dit moment wordt er gewerkt aan de voorbereidingen voor een groots "openings" feest. Het belooft een knalfeest te wor den met onder andere "De Grootste Band van Zeeland", een reünie-optreden van 's Well (enkele jaren geleden een van Zeelands populairste bands) een echte Dolly. Dat die begeleid zal worden door De Grootse Band van Zeeland. En nog veel meer wilds. Maar daarover zal nog genoeg te le zen zijn in de Zeeuwse media. Nog tot en met 31 januari wor den in de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg foto's getoond over het da gelijkse leven in de krottenwijken van Lima. Het zijn foto's van Wil lem Diepraam die ontwerper Jur- riaan Schrofer opstelde voor Novib/ Gast aan Tafel. In de ex positie wordt getoond hoe de sloppenbewoners zelf het heft in handen namen om hun wijk op te knappen. 'De jonge dorpen van Lima' is de titel van de ten toonstelling. DE JONGE DORP&I VAN LIMA Lima is een snel groeiende stad, er zijn al meer dan 400 'jonge dorpen'. De stad zelf herbergt zo'n zes miljoen inwoners. Er is in die stad gebrek aan werk en huizen. Daardoor leggen de armsten beslag op braakliggende stukken land en bouwen er hun huizen van rieten matten. Ze moeten hun gebied verdedigen. De bewo nersorganisaties in deze krotten wijken hebben al veel bereikt, een deel beschikt over electrici- teit en heeft aansluiting op water en riool. Ook zijn er al scholen gebouwd, medische voorzieningen zijn er en volkskeukens zorgen voor eten. Novib/Gast aan Tafel steunt deze groepen door voorlichting te geven over levensgewoonten. MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Ab dij). Leven en werk van drie Roo- sevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82) Joke F/oresse en Johan Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van JW. van Trirum, Din- gemans, Rob de Haan, olieverf schilderijen, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op af spraak. Kunsthandel De Witte Swaen:t Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Per manente expositie oude- en mo derne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Galerie Dauvillier. (L. Noordstraat 56). schilderijen, tel. 01180 - 29419. Dagelijks geopend. Galerie Willem Vader. (L. Noordstraat 56). schilderijen, tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel. (Grootmede 66). Staal/touw plastieken, op tel. afspraak ge opend. tel 01180-16323. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen- sedijk 7). Transcendente Medita tie techniek. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Tweede ver dieping; Gedenktekens. Openingstijden Bibliotheek, (t/m 20 januari). Zeeuws Museum. (Abdij 3). Van Zieken en van VJezen, zeven eeu wen Godshuizen in Middelburg. Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. t/m ma. van 13.30 tot 17 uur. Stichting Beeldende Kunst Zee land. (Kuiperspoort 22). Lous Martin en Suzanne Esser, siera den. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. Restaurant Den Gespleten Arent (Vlasmarkt 25). Cobie Visschers, textiele schilderijen. N.V. Delta Nutsbedrijven, (galerie, Poelendaelesingel 10). Ria Ruedi- sueli, Emoties in klei. Tijdens kan tooruren. Cafe Dangeroe. (Vlasmarkt). Rolf Fanselau, foto's, tijdens ope ningstijden. Balans 17. (Balans 17). Teja van Hoften, beelden rond het thema Water en vuur. Wo. t/m vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Rabobank. (Lapge Geere 3). An ton Wrekenborst, tijdens ope ningstijden. Klein logement. N.Z. Haven 29, expositie van meubelen en kunst, woe. 14.00- 17.00 uur, za. 13.00 - 17.00 uur, van 19 januari t/m 16 februari. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum. (Duinvlietweg 6) De laatste der Hanekammen, tentoonstelling over bedreigde paddestoelen. Tien zeeuwen zien de natuur 4, Openingstijden Za. t/m Ma. 13.30 tot 17 uur, Di. t/m Vr. 10 tot 17 uur. Rabobank. (Lantsheerstraat 1). Jacques Wi/lems, "Spanje, de natuur.... en de mens", Tijdens openingstijden. VEERE Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Wisselten toonstelling: Zeeland Waterland. Zeespiegelrijzing en Windenergie. Wo. t/m zo. van 10 tot 17 uur. Atelier Galerie Paul de Vries. (Ca- pellestraat 1). schilderijen. Dage lijks geopend, tel. 01181-1361. VLISSINGEN Iguana. (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Ma. t/m zo. van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prin ses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantie land voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Sterrenkunde, Zeeuws Planeta rium. Restaurant Valentijn. (Nieuwen- dijk 14). Diane Capello, aquarel len. Tijdens openingsuren. Atelier De Galerie. (Hobeinstraat 95). Tekeningen, handwerken en andere kruissteken. Openings uren tussen 14 en 18 uur. NMB bank. (A. Dekenstraat 1). Het Nieuwe Vlissingen, historie, verkeer, wonen, werken, winke len, overzicht van de ontwikke ling van Vlissingen. Bezichtiging tijdens kasuren NMB bank. Altena Interieurverzorging. (Scheldestraat 25-29). Hollands grafiek, expositie. Tijdens ope ningstijden. DONDERDAG 17 JANUARI "Moordspel", toneeltriller van Anthony Shaffer met Ton Lensink en Huub Stapel, Prins van Oran je, Goes, 20.00 uur. Andre Manuel en Marcel Boon, twee finalisten van het Leids Ca baret Festival 1990, Vestzak theater Vlissingen, 20.30 uur. VRIJDAG 18 JANUARI Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 en 20.00 uur. "Moordspel", toneeltriller van Anthony Shaffer met Ton Lensink en Huub Stapel, Stadsschouw burg, Middelburg, 20.00 uur. The Deep River Quartet, Con certzaal Zierikzee, 20.00 uur. ZATERDAG 19 JANUARI "Hooikoorts", komedie. Mini- theater, Verwerijstraat 53, Mid delburg, 20.30 uur. Rock Balloon Lace Wing, Dubbelconcert, Jongerencen trum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 22.00 uur. Snake Charming the Western World, concert, 't Beest, Beestenmarkt 3 te Goes, 22.00 uur The Deep River Quartet, Stads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. ZONDAG 20 JANUARI Kombinatie-Koffieconcert, Klo veniersdoelen Middelburg, 11.30 uur. Koffieconcert, Lunchcafe Goes, 12.00 uur. DINSDAG 22 JANUARI Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur. "Lange dagreis naar de nacht". Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur. WEMELDINGE Galerie L. Rijks (Chezeeweg 27). schilderijen. Tel. 01192-1373. da gelijks geopend. Dat iedereen op zijn tijd een stuk je ontspanning nodig heeft, be hoeft geen betoog. Velen zullen dan ook hun hart ophalen als het weer tijd is voor de canaval. Het ziet ernaar uit dat het ook dit jaar weer een waar feest wordt. In fe bruari gaat de canavalsmolen van de vorig jaar opgerichte carna valsstichting Oost-Souburg weer draaien om voor een sfeer van lol en leut te zorgen waaraan menig een een genoegen aan zal beleven. Voordat het feest kon beginnen, moest uiteraard weer een Prins Carnaval 1991 worden gekozen. Gezien de positieve reakties heeft het stichtingsbestuur ervoor ge kozen om Prins Jeroen I zijn tweede ambtstermijn in te laten gaan. Hij wordt daarbij terzijde gestaan door Helmut de Nar en de Canavalsraad. Zijn carna valsmotto voor dit jaar luidt: We gaan er met zijn allen tegen aan! Dat belooft wat. Er is deze keer voor gekozen om ook diverse groepen van de sa menleving die om een of andere manier verstoken zijn van een ■stukje ontspanning, op een leuke manier te verrassen. Op zaterdag 2 februari worden de verstande lijk gehandicapten in 'Ons Plekje met een bezoek van de carna valsvrienden vereerd, en op don derdag 7 februari worden de bewoners van Vijvervreugd naar discotheek de Cosmo gehaald om een feestje te bouwen. Vrij dag 8 februari zijn dan de bewo ners van verzorgingstehuis Ter Reede aan de beurt. Aansluitend daarop ontvangt Prins Jeroen I de sleutel van de stad uit handen van burgemees ter Jaap van der Doef. Op zijn beurt benoemt de Prins dan op carnavaleske wijze de collegele den in een speciale orde. Daarop volgt 's avonds het grote carna val in discotheek de Cosmo aan de Voltaweg in Vlissingen. De huiskapel Achterste Veure en Harry Slinger nemen de muzikale kant van de avond op zich. Op zaterdag 9 februari volgt er een optocht door Oost-Souburg en 's avonds een carnavalsbal in De Pup. De laatste dag, zondag 10 februari, staat volledig in het te ken van de kindercarnaval. Dat wordt ook gehouden in de Cosmo, en er zijn onder andere prijzen voor de mooiste carna valscreaties. VRIJDAG 18 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Problem Child', 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone', 19.00 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Never ending story' 19 uur. 'my blue hea ven', 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Arach- nophobia' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg. 'The fresh man' 19 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent' 20 uur, 'Air America', 22.30 uur. ZATERDAG 19 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Problem child' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone', 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Never ending story' 14.00 en 19.00 uur, 'My blue heaven', 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pro blem child', 14.00 uur, 'Arachnop- hobia', 19.00 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'The fresh man' 19 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent', 20.00 uur, 'Air America', 22.30 uur. ZONDAG 20 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Problem Child' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone', 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Never ending story', 14.00 en 19.00 uur, 'My blue heaven', 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pro blem child', 14.00 uur, 'Arachnop- hobia', 19.00 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'The fres- man.' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent' 20.30 uur MAANDAG 21 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Problem child,' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My blue heaven,' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Arach- nophobia' 20 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 20 uur. Electro Middelburg, 'The fresh man,' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent' 20.30 uur. DINSDAG 22 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Problem child' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My blue heaven' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Arach- nophobia,' 20 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 20 uur. Electro Middelburg, 'The fresh man,' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent' 20.30 uur. WOENSDAG 23 JANUARI Alhambra I Vlissingen, Problem child,' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone', 14.00 en 20.00 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Never ending story', 14.00 uur, 'My blue heaven', 20.00 uur. Alhambra IV Vlissingen, Pro blem child' 14.00 uur, 'Arachnop- hobia', 20.00 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 20 uur. Electro Middelburg, 'The fresh man,' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent' 20.30 uur. DONDERDAG~24 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Problem child' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Home alone,' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My blue heaven,' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Arach- nophobia',' 20 uur. Grand theater Goes, 'Ghost' 20 uur. Electro Middelburg, 'The fresh man', 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Presumed Innocent' 20.30 uur. ZATERDAG 19 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De klei ne zeemeermin' 14 uur. Grand theater Goes, 'De kleine zeemeermin' 16 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Alle honden gaan naar de hemel' 14 uur. ZONDAG 20 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De klei ne zeemeermin' 14 uur. Grand theater Goes, 'De kleine zeemeermin' 16 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Alle honden gaan naar de hemel' 14 uur. WOENSDAG 23 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De klei ne zeemeermin' 14 uur. Grand theater Goes, 'De kleine zeemeermin' 16 uur.

de Faam | 1991 | | pagina 7