fflMlKS Uw angsten de baas ian» OUDERSCHAPSVERLOF na— Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Ouderen Cursus Buurt/wijk Door drs. Thomas Klabbers 01184-17810 01180-86400 Allerlei Politiek Verenigingen Sport Gezondheid Cultuur EEN GELUKKIG 1991 (2): PSYCHOCONSULT DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 16 januari 1991 Veilig op leeftijd - De afdeling Vlissingen van de Protestants Christelijke Ouderenbond verga dert donderdag 17 januari in het jeugdgebouw van de Petruskerk aan de Dr. Ottestraat. Dr. S. War- tena behandelt dan het onder werp 'Veilig op leeftijd'. Wartena was huisarts in Vlissingen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Florida - De Amerikaanse staat Florida wordt woensdag 23 janu ari behandeld tijdens een bijeen komst van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de afdeling Vlissingen. Dat ge beurt in Bachten Reede vanaf 14 uur met een lezing, film en dia's. Er na is gratis bingo. Zelfstandig - Wat kunnen ge zinsverzorging, kruiswerk en maatschappelijk werk doen om ouderen te helpen langer zelfstandig te blijven wonen? Die vraag komt aan de orde tijdens een ANBO-bijeenkomst in Het Bastion in Middelburg op donder dag 24 januari, aanvang 14 uur. Na de pauze worden oude jour naalbeelden getoond. Volkshuisvesting - ALs het aan de ANBO (Algemene Nederland se Bond voor Ouderen) ligt wor den ouderen meer betrokken bij de bouw van huizen. Humanitas deelt die mening. Daarom begin nen beide organisaties in Middel burg met een project, getiteld 'Over wonen van ouderen gesproken'. Op systematische wijze wordt daarbij bij ouderen nagegaan wat de woonwensen en behoeften zijn. Uit de wensen en behoeften die de deelnemers aan dat project formuleren wor den uitgangspunten geformu leerd om invloed uit te oefen op het volkshuisvestingsbeleid. Se- creataris A. van Vrouwerf geeft alle gewenste informatie. Dieetkoken - Op initiatief van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen kunnen zowel mannen als vrouwen gaan deelnemen aan een cursus dieetkoken. Vooral dieëten die doorgaans worden voorgeschreven krijgen aan dacht. De eerste les is gepland op maandag 28 januari in de les- keuken van het MDGO aan de Troelstraweg in Vlissingen, aan vang 14 uur. Aanmelden: 01184-16957. Hobbymarkt - Woensdag 23 ja nuari presenteren medewerkers van de ouderensoos Open Hof in Vlissingen een hobbymarkt in hun wijkcentrum aan de Alexan der Gogelweg. Zowel ouderen als jongeren kunnen daar kennis ma ken met hobby's zoals houtsnij den, poppenmaken, volksschilderen, edelsmeden, quilten en een aantal handwer ken. Ook is er een verloting. Wie interesse heeft kan er tussen 14 en 16 uur terecht. Bingo - In Bachten Poorte in Oost-Souburg wordt dinsdag 22 januar bingo gespeeld vanaf 14 uur. Kaarten zijn in voorverkoop bij leden van Aktiva, de organisa tie die de activiteiten organiseert in Bachten Poorte. In de pauze wordt de film 'Delta Finale' ge toond, die handelt over de afslui ting van de Oosterschelde in 1988. Reanimatie - De Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Walche ren houdt in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting cursussen reanimatie. De eerste cursus wordt gehouden op de dinsdag 22 en 29 januari in Westkapelle Herrijst en op de dinsdagen 19 en 26 februari in Ons Huis in Meliskerke. De aan vangstijden zijn telkens kwart voor tien 's morgens. Kleding maken - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland houdt vanaf woensdag 30 janua ri een cursus kleding maken. Tij dens zes opeenvolgende woensdagen vertelt een ervaren docent tussen 9.30 en 11.30 uur alles over de kneepjes van het vak, de grondbeginselen dus. In het leslokaal zijn alle benodigde machines voorradig. Aanmelden: 01188-1507. Mossel - Hoe de mossel smaakt, de Zeeuwse mosselcul tuur en uitleg over de bereiding. Dat zijn de varianten die de Stich ting Educatief Toerisme Zeeland haar 'klanten' biedt tijdens een mosselfestijn op de drie laatste donderdagen van januari. Na de uitleg gaan de deelnemers zelf aan de slag om op Zeeuwse wij ze de mossel te bereiden. Ook sausjes en salades worden klaar gemaakt. Het culinaire festijn wordt gehouden in de leskeuken van de voormalige l.HNO-school Oranjezon in Oostkapelle. Aan- melden: 01188-1507. Peuters - Ouders van peuters kunnen deelnemen aan de cursus over opvoeden, die de Kruisvere niging Walcheren-Oost heeft op gezet. Tijdens vijf a zes bijeenkomsten wordt inzicht ge geven in de ontwikkeling, koppig heidsperiode, belonen en straffen, grenzen en regels, zin delijkheid, agressie, angst en wat de ouder zelf inbrengt. Maandag 28 januari is de eerste bijeen komst in het Wijkgezondheids centrum aan de Roozenburglaan in Middelburg. Informatie en aan- melden: 01180-14366. Penningmeester - De Zeeuwse Vrouwenraad heeft een cursus penningmeester voor gevorder den op het programma gezet. Bestuurlijke aspecten, afschrijvin gen, verzekeringen, balans en fi- nacieel verslag en reserveringen worden daarbij behandeld. Cur susleidster is Monique Royen. De bijeenkomsten worden vanaf 5 februari vanaf 9.30 uur gehou den in de Middelburgse Stads schouwburg. Aanmelden: 01180-34733. Leiding geven - Vrouwen die voorzitter zijn of die taak willen gaan uitoefenen in vrijwilligersor ganisaties kunnen een cursus lei ding geven gaan volgen bij de Zeeuwse vrouwenraad. Er wordt gericht getraind tijdens deze cur sus die wordt gehouden in de Volkshogeschool Zeeland in Aar denburg van 21 tot en met 23 fe bruari. Aanmelden: 0118034733. Conflicten - 'Omgaan met con flicten' is een cursus die de Zeeuwse Vrouwenraad heeft ge organiseerd om vrouwen in staan te stellen een positieve wending te geven aan conflictsituaties. De cursus wordt gegeven in de Volkshogeschool Aardenburg van 28 februari tot en met 2 maart. Aanmelden: 01180-34733. Kern met pit - Wie ideeën heeft om zijn of haar buurt of wijk leef baarder te maken kan daar wat mee verdienen. De Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij heeft namelijk weer de actie 'Een kern waar pit in zit' uitgeschre ven. De prijs voor het predikaat 'kern met pit' bedraagt f 1000,-. In Vlissingen is al eens zo'n prijs gevallen voor de bewonersgroep aan het Van Nispenplein. Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg Sinds 1 januari kent Nederland het ouderschapsverlof. Voor vrouwen bestaat al langer het zwangerschaps- en bevallingsverlof van 16 we ken. Hierbij blijft het inkomen gelijk. Daarnaast is er nu dus een nieuw soort verlof voor mannen en vrouwen die kinderen onder de vier jaar hebben. Het gaat om onbetaald verlof in deeltijd. Zowel de vader als de moeder opneemt, worden niet doorbe- kunnen ouderschapsverlof opne men. Voor elk kind dat nog niet naar de basisschool gaat, mag U een keer verlof nemen. Tweelin gen en meerlingen tellen in deze regeling voor 1. Na het verlof gaat U weer gewoon het oude aantal uren werken. Tenzij U met uw werkgever iets anders af spreekt natuurlijk. Het opnemen van ouderschapsverlof mag nooit de reden voor uw ontslag zijn. De voorwaarden: Om voor dit verlof in aanmerking te komen, moet U minstens een jaar bij uw werkgever in dienst zijn; Zoals gezegd, uw kinderen moeten nog onder de vier jaar zijn; De uren waarvoor U ouderschapsverlof taald; In de verlofperiode moet U minimaal 20 uur per week blijven werken; En tenslotte, het verlof duurt maximaal 6 maanden. Eventueel ziekengeld tijdens de ouderschapsverlof-periode is evenveel als het loon van dat mo ment. Voor een eventuele WW- uitkering geldt wel het loon van voor het verlof. De vader of moe der die alleen aan het hoofd van een gezin staat, opgelet. Het kan zijn dat wanneer U tijdelijk min der uren gaat werken, uw inko men onder het sociaal minimum daalt: Een-ouder-gezinnen kun nen tijdens het ouderschapsver lof aanvullende bijstand krijgen. Wereldvluchtelingenwerk Zo'n 30 Zeeuwse actiecomité's in Zeeland van het Wereldvluch telingenwerk gaan van zondag 17 tot en met zaterdag 23 februari op stap om geld te verzamelen. Het gaat daarbij vooral om vluch telingen uit landen van de Derde Wereld. Wereldwijd zijn er zo'n vijftien miljoen vluchtelingen. De hulp verkeert momenteel in een financiële crisis zodat de extra gelden die binnenkomen worden gebruikt om programma's op te zetten. De kerken in Nederland ondersteunen de actie. Zuid China - Addy Lepoeter en Henk Rietveld, schrijvers van een boek over reiservaringen en im pressies in Zuid China, verzorgen een lezing in de aula van de Oran je Nassau Mavo in Middelburg op maandag 21 januari, aanvang 20.15 uur. Voor de organisatie van deze avond tekent de Stich ting voor Natuurlijke Gezond- heidsonwikkeling. Kamerbreed - De laatste Tros- uitzending van het programma Kamerbreed op zaterdag 19 janu ari gaat over Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. J.L. Henne- keij (VVD) vertegenwoordigt er het Zeeuwse. Het programma behandelt de Statenverkiezing die op 6 maart worden gehou den. Kamerbreed wordt op Radio 1 uitgezonden tussen 12 en 13 uur. Stoffels - De gemeenteraad van Arnemuiden kiest maandag 21 januari een nieuwe wethouder. Zoals bekend is wethouder M.A. Stoffels onlangs afgetreden. Ministatenvergadering - Leer lingen van de hoogste klassen van de basisschool worden on derwezen in provinciale politiek. De Junior Kamer Walcheren heeft daarvoor het initiatief geno men. Deze vergadering wordt ge houden in de vorm van een minicongres, dr. C. Boertien, commissaris van de koningin in Zeeland fungeert als voorzitter, iets dat hij ook bij 'normale' sta tenvergaderingen doet. Het the ma van die vergadering 'Walcherse boer boort goud aan'. Vrijdagmiddag om 12 uur begint die vergadering. Computer - De Hobby Compu terclub, regio Zeeland gaat een 'ouderwetse' computeravond houden. Dat gebeurt op maan dag 21 januari in Open Hof in Vlissingen. Tijdens die bijeen komst - waar overigens iedereen welkom is - worden computer problemen besproken. Gevraagd wordt om de eigen computer mee te nemen. De bijeenkomst begint om 20 uur. Schotse collie - Van alles wat met de Schhotse collie heeft te maken komt zondag 20 januari aan de orde tijdens een bijeen komst in het Dorspsuus van Drie wegen. Het begint allemaal om 10.30 uur. Dierenarts Ruud van Santen houdt er een lezing waar bij voeding en EHBO van het beest aandacht krijgen. Ook hoe een collie showklaar moet wor den gemaakt wordt getoond. De regio Zeeland van de Schotse collie vereniging tekent voor de organisatie. Sleepboten - Kapitein A. van de Weel vertelt vrijdag 18 januari vanaf 19.30 uur een en ander over de sleepvaart. Hij doet dat in het internaat Onze Vloot aan de Chopinlaan in Vlissingen op uit nodiging van Lekko de vereniging van belangstellenden voor de sleepvaart. Van de Weel toont bij zijn lezing dia's van de sleepbo ten Zwarte Zee en Noordzee. Teckelmiddag - De Nederlandse Teckelclub rekent voor zaterdag 19 januari op veel teckels met hun baasjes in Steenbergen. Dan wordt er daar in het Cromwiel aan de Krommeweg 2 namelijk een teckelmiddag gehouden. Het begint er om 14 uur. Op het pro gramma staat onder meer voor lichting over EHBO bij honden. Dart - Happy Buccaneer aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen is donderdag 17 januari het decor voor een open tac tic darttoer- nooi. ledereen kan er aan mee doen. Het toernooi begint om 20 uur. Winterwandeltocht - De twee de wandeltocht in de serie win terwandeltocht van de wandelsportvereniging Willen is Kunnen wordt zondag 20 januari gehouden. Gestart wordt om 9.30 uur vanuit de Willem III- kazerne aan de Oranjestraat in Vlissingen. De serie bestaat uit vier tochten van telkens 35 ki lometer Sportopleidingen - De Zeeuw se Sportraad heeft een aanbod sportopleidingen gelanceerd die op aanvraag kunnen worden ge volgd. Het zijn: marketing en sport, sportsponsoring, voorzit ter, secretaris, financiën en sport, belasting en sociale verzekering, blessurepreventie en jeugdkader- begeleiding. De cursussen begin nen als er minimaal acht tot tien mensen voor hebben ingeschre ven. Marieke van der Kroft (01180-82646) van de Zeeuwse Sportraad geeft alle gewenste in formatie. Zwemlooptrio - De triathleten zijn weer gewekt uit hun win terslaap. Zaterdag 26 januari ver schijnen ze topfit in het Vlissingse sportfondsenbad waar ze starten voor drie onderdelen: 1500 meter zwemmen en 15 km lopen, 1000 meter zwemmen en 10 kilometer lopen en als laatste 500 meter zwemmen en 5 kilo meter lopen. Gestart wordt die zaterdagochtend om tien voor negen. De wedstrijd heet Vere nigde Spaarbank Zwemtrioloop. Prenten - De Vlissingse huisarts A.H. van Dijk spreekt woensdag 23 februari over oude prenten uit zijn stad. Hij doet dat op verzoek van de Heemkundige Kring Wal cheren in Hotel Walcheren in Koudekerke. Deze bijeenkomst begint om 20 uur. Zenuwstelsel - Dr. P.I.M. Johan- nesma bespreekt op uitnodiging van het Natuurkundig Gezel schap de 'informatieverwerking van het zenuwstelsel. Dat ge beurt op vrijdag 18 januari in de Zeeuwse Bibliotheek, aanvang 20 uur. Visio - Visio Zeeland is in de gro te steden van Zeeland een pos teractie gestart waarin het werk van deze organisatie voor slecht zienden en blinden duidelijk te maken. Visio is voor iedereen toegankelijk, de AWBZ (Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten) financieert deze instelling die is gevestigd in Goes, (01100-11471). Bedrijven hebben deze poster gesponsord. Angstgevoelens staan ten dienste van onze overleving. Angst is een gevoel, dat ons aanspoort om gevaarlijke situa ties te ontvluchten. Het is daarom ongewenst, om nooit angstig te zijn. Als u tijdens het autorijden geen enkele angst ervaart, bent u tot onverant woorde dingen in staat. U zou slechts een kort leven bescho ren zijn. Drs. Henk C.M. Hermans Sommige angsten zijn echter ongezond en hinderlijk. Fo bieën zijn daar een voorbeeld van. Ze leggen ernstige beper kingen op, en ze zijn bovendien onterecht. Er is namelijk geen sprake van een écht gevaar. Fobieën zijn gewoonlijk erg hardnekkig, en ze vereisen vaak specialistische hulp. In middels zijn er enkele succes volle psychotherapieën ontwikkeld, waarbij de persoon systematisch leert om datgene te doen wat hij vreest. Andere veel voorkomende vor men van irreële angst zijn de angst voor afwijzing en de angst om fouten te maken. We lijden er allemaal wel in meer of mindere mate aan. Deze angsten kunt u over het alge meen wel goed op eigen kracht aanpakken. Daarvoor is wel nodig, dat u inzicht heeft in het ontstaan van deze angsten. Zowel de angst voor afwijzing als faalangst zijn het resultaat van opvoeding. Deze opvoeding heeft geleid tot overdreven opvattingen over de ernst van afwijzing en falen. U bent er niet enkel van overtuigd, dat afwijzing en fa len vervelend kunnen zijn. U gelooft zelfs, dat dit vreselijk en onaanvaardbaar is en dat u er absoluut niet tegen kunt. Als iemand u afwijst of wan neer u een fout maakt, gaat u negatief over uzelf denken, bij voorbeeld: "Niemand is echt in mij geïnteresseerd" en "Wat ben ik toch een stommerik!". Dit is over het algemeen vol doende om uzelf behoorlijk overstuur te maken. Een sterke angst voor afwijzing kan verschillende gevolgen hebben. Ze kan ervoor zorgen, dat u dwangmatig probeert om het iedereen naar de zin te ma ken. In dat geval bent u het ty pe van de "liefdes-junk"; u heeft er alles voor over als mensen maar aardig tegen u doen. Angst voor afwijzing kan ook leiden tot vermijding van intieme banden. U gaat vriend schappen uit de weg, omdat u dan ook niet afgewezen kunt worden. Angst om te falen heeft ook twee uitingsvormen: ze kan ertoe leiden dat u dwangmatig perfectionistisch handelt, maar kan ook leiden tot inactiviteit. Uit angst om fouten te maken, doet u maar liever niets. Angst voor afwijzing en faal angst zijn allebei het resultaat van een ongezonde denkwijze. U kunt ze dan ook het beste bestrijden, door anders te gaan denken over afwijzing en fou ten maken. Immers, hoe zult u zich voelen, wanneer u ervan overtuigd bent dat andere mensen u mogen afwijzen? En wanneer u gelooft, dat u fou ten mag maken? Waarschijnlijk minder angstig en daardoor ook vrijer. Daarvoor is het no dig, dat u uw huidige denkwij ze ter discussie stelt. Misschien kunnen de volgende argumenten daarbij bruikbaar zijn:. Het is onvermijdelijk om af en toe afgewezen te worden. Afwijzing heeft vaak enkel betrekking op uw gedrag, niet op uw persoon. U kunt van afwijzing positief gebruik maken. U kunt beslui ten om in de toekomst anders te handelen. Afwijzing is zelden voor al tijd. Als iemand u nu afwijst, kan dat straks weer ver anderen. Bij alles wat u doet, riskeert u fouten te maken. U kunt van fouten leren. Niemand zal echt volmaakt heid van u eisen. Afwijzing of falen zeggen niets over uw persoonlijke waarde. Misschien bent u nu overtuigd, maar blijft u zich desondanks angstig voelen. Dan wordt het tijd om te handelen vanuit uw nieuwe denkwijze. U raakt im mers pas echt van nieuwe op vattingen overtuigd, wanneer u ze als uitgangspunt voor uw handelen neemt. Wanneer u uw angst voor afwijzing wilt verminderen, is het van belang om vaker het risico van een af wijzing te nemen. Geef bijvoor beeld eens vaker uw mening, ook als deze niet met gejuich wordt ontvangen. Overtuig uzelf er vervolgens van, dat de kritiek en afwijzing die volgt niet vreselijk is. Zeg tegen uzelf zinnetjes als "Ik kan hier te gen" en "Van afwijzing ga ik niet dood". Hetzelfde geldt voor faalangst. U raakt pas echt overtuigd van de opvatting dat u fouten mag maken, wanneer u zichzelf die fouten toestaat. Spreek uzelf toe met gedachten als "Ik mag fouten maken" en "Een stom miteit maakt me nog geen stommerik". Als u het te moeilijk vindt om meteen te handelen volgens deze nieuwe denkwijze, kunt u eerst in fantasie oefenen. Ont span uzelf, en stel u levendig voor hoe u afgewezen wordt of fouten maakt. Terwijl u deze fantasie-oefening doet, spreekt u zichzelf op bovenvermelde wijze toe. Oefening in fantasie is zo een "springplank" voor oefening in werkelijkheid. Een serieuze toepassing van deze therapie kan ertoe leiden, dat u zich voortaan nog enkel angstig maakt voor echte drei ging. U zult merken, dat u daar voldoende aan heeft. Drs. Henk C.M. Hermans Voor meer informatie: 01180-34735. Mededelingen voor deze rubriek melden vóór maan dag 15 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA MIDDELBURG, tel. 01180-81000. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. A.E. de Bruijn, 19 uur: ds. J. Hanekamp. ARIMEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 15 uur: ds. Catsburg. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", Westdijkstraat 5-7. Do. 20 uur, Zo. 10 uur. BIGGEKERKE Hervormde Gemeente. Kerkplein 1, Zo. 10 uur: mevr. Spaans-Molenaar. DOMBURG Hervormde Gemeente. Markt 8. Zo. 10.00 uur ds. C.A.Westerveen. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. elke Ie, 3e en 5e zaterdag v.d. maand 19.15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. W.P. Jansen, 14.30 uur: ds. M. de Boer, gez. dienst in Veere. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25, Zo. 10.30 uur ds. St. Spanjer. GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 en 14.30 uur: ds. N.W. v.d.. Hout. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. C. de Boon, 14.30 uur: ds. N. van der Hout, gez. dienst in Geref kerk. HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van Sint Maarten, Zo. 10.30 uur: mensenwijdingsdienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 11 uur: ds. Lukasse. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 en 17 uur: ds. E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk Dorpsplein 1. Zo. 10 uur: ds. B. de Haan. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 en 14.30 uur: ds. R.G. van der Zwan. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. 10 uur: ds. Klher-Middelhoek. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie-avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Bree 8. Zo. 10 uur: ds. M. Ezinga. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. 9.30 en 16.30 uur: drs. W. Steenbergen. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. onbekend. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Westerkerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Zo. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- '•rijszstraat 6, Zo. 09.30 uur Ds L.J.G. IJkel, 17.00 uur vesperdienst Oostkerk, Hofpleinkerk, Hofplein, 09.30 uur dhr. A.Jorritsma Vlissingen, 14.30 uur vesperdienst Oostkerk, De Hoeksteen, Roozenburglaan 22. 9.30 uur Ds. P.J. Rebel, 1700 uur vesperdienst Oostkerk, Gereformeerde Kerk IVrijgemaaktKlein Vlaanderen 75. Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Verenigingsgebouw 't Zand, De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. Zo. Nieuwe Kerk, Groenmarkt. Zo. 10.00 uur Ds. N. Raap Koorkerk, Koorkerkhof, 10.00 uur Ds. K. Hendrikse, Oostkerk Oostkerkhof, 09.30 uur Ds. P. Boekesteijn, Ontmoetingskerk, Oosterschel- destraat, 10.00 uur Ds. O.EIseman, Engelse kerk.Sim- pelhuisstraat, geen dienst, Thomaskapel, 09.30 uur Ds. B.J.W. Schelhaas, doopdienst, Wijkgemeente Gerefor meerde Bond (Oostkerk), 11.00 uur Ds. K.J. Visser, (Ontmoetingskerk) 17.00 uur Ds. C. van Vliet. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62. Za. 10 uur: bijbelstudie, 11 uur: ds. N. Kooren. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10.00 en 19.00 uur kapitein B. de Heer. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: mw. ds. Van Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk. Engelse Kerk, Simpel- huisstraat 10, Zo. 9.30 en 17 uur: ds. A. Boshuizen. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Remonstran ten. Koorkerk. Zo. onbekend. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 2, Zo. 10 uur, elke 2e en 4e zaterdag 19 uur. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 11.30 uur. Waalse Gemeente lEglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: past. L. Tonneau. Evangeliegemeente "de Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: br. C. v.d. Zanden. NIEUW EN ST. JOOSLAND Hervormde Gemeente. Zo. 11 uur: ds. H. van Oostende. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: ds. F.C. van Dijke, 17 uur: ds. J. Bouwer. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10.00 uur ds. A.C. den Hollander RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. H. van Oosten de, m.m.v. blokfluitensemble. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 10 uur: dhr. H.J. Schoenmaker, 19 uur: ds. A.V. de Nooij, SoW- dienst in Ned. Herv. kerk. Volle Evangelie. Dorpshuis de Zandput. Do. 19.30 uur: interkerkelijke bijbelstudie o.l.v. br. Cornelisse. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10.00 uur ds. H.W.J. Faassen. ST. LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 9 uur: ds. St. Spanjer. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 en 17 uur: ds. D. Westerneng. SOUBURG Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Gemeente. Kanaalstraat, Zo. 9.30 uur: ds. P. Melse, groep 1-3, 6-8. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. van Buiren, 19 uur: ds. R.E.R. van Buiren en mevr. v.d. Poel, m.m.v. R.K. kerkkoor. Bejaardenhuis "De Zoute Viever", Don- gestraat 1, Zo. 19 uur: ds. H. van Oostende. Streekzie kenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, Zo. 10 uur: dhr. J. van Leerdam. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e zaterdag v.d. maand 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19,Zo. 10 uur. VEERE Gereformeerde kerk. Zo. 10 uur: ds. J. Lukasse, 14.30 uur: ds. M. de Boer. Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. Lukasse, gez. dienst in Geref. kerk, knd, 16.00 uur dienst Nw Sandenburg, ds. Jansen. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Schelde- poort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Ever ning Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. onbekend. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. geen dienst. Gereformeerde Kerk VrijgemaaktI. De Lannoystraat 2, Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. G. Kwakkel. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Ja- cobskerk, Oude Markt, Zo. onbekend. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. onbekend. Johanneskerk, Bonedij- kestraat 165, Zo. 9.30 uur Ds. H.A.GIashouwer, Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 10.15 uur: Pastor Pv.Hecke, Ds. Kalksma en Ds. v.d. Brink, De Schaaps kooi, Papegaaienburg, Zo. 9.30 uur: Ds A. de Nooij en Mw. L.vd.Poel. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bone- dijkestraat 163, 9.15 uur: ds. N. Kooren, 10.15 uur: bij belstudie. Marnixkerk. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: ds. C.G. Vreugdenhil. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 19 uur: kpt. C.D. Bijl. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, voorganger P. Buteyn, Wo. 19.30 uur: opwekkingsdienst, voorganger P. Buteyn. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekziekenhuis Wal cheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: dhr. J. van Leerdam. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogel weg 57, Zo. 11.15 uur. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, Za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), Za. 19 uur, Zo. 9.30 uur Pastor W.vd.Riet en Ds. J. de Boer, Streekziekenhuis, Koudekerkseweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 3e, 4e en 5e zaterdag van de maand om 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Berea. Gebouw Berea, Westerbaan 16. Zo. 10 uur: samenkomst. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrouwenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. de Boer. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans, 17 uur: ds. Spaans, catechisantendienst SoW- dienst. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willibror- dusplein 2. Zo. 9.30 uur Ds. de Boer, jeugddienst. Do. 17 t/m wo. 23 januari. Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: S.A van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 39933. Zondag tot 24.00 uur: F.L. Berghauser Pont, Herenstraat 18, tel. 39933. Visi tes aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbraridylaan 6, tel. 65498. Zondag tot 24.00 uur: A.H. van Dijk, Koudekerkseweg 52, tel. 13459. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zon der afspraak). Souburg. Nieuwland, Arnemuiden, Middelburg-Zuid: zaterdag: Th. Bloos, Kanaalstraat 89, Oost-Souburg, tel. 01184-61212. zondag: J. Visser, Wachttoren 19, Middelburg-Zuid, tel. 01180-37431. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrou wenpolder, Veere en Zanddijk: zaterdag 08.00 uur tot zondag 23.00 uur: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zou- telande, Biggekerke en Koudekerke: vrijdag 18.00 uur tot zondag 24 uur: A.A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. Oost- en Midden-Walcheren: gehele weekend: B. Bou- wense, Va/kenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: za terdag en zondag: J.M.D. Rombouts, Langeviele 47, Middelburg, tel. 01180-12882. Apotheken Middelburg: van vrijdag 17.30 tot vrijdagmorgen daar opvolgend: Apotheek Stromenwijk 't Zand, Maasstraat 58, tel. 35565. Vlissingen: van vrijdag 17.30 tot vrijdagmorgen daarop volgend: Apotheek Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, tel. 66345. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: H. Klompe, tel. 71140. Middelburg: van vrijdag tot vrijdag daaropvolgend: J. Drijdijk, Segeerssingel 120, tel. 39865. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) gehele week end: Mw. C.J. Brink, Middelburg, tel. 01180-11011. Dierenarts Meliskerke: (kleine huisdieren): R. Roskam, Kelderweg 1, tel. 01189-2838. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdieren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Praktijk Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33A, Oost kapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Arne muiden, Nieuw- en St. Joosland): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel.01184-14444. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost Souburg, Ritthemen platteland van Walcheren: bereik baarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Algemeen krisis opvangcentrum "court oxhooft". Sin gelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij crisissitua ties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht be reikbaar onder tel.nr. 01180-12000. GGD Zeeland: Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissin gen, Rozengracht 6. Infectieziektenbestrijding: tel. 01180-34085. Geslachtziektenbestrijding: Koepoortstraat 6, ma. wo. en vr. van 9 tot 10 uur, tel. 01180- 34085. Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384. Alle vragen over gezondheidsvoorlichting: tel. 01180-34085. Tuberculosebestrijding: tel. 01184-18395. VBOK: (vereniging ter bescherming van het ongeboren kind), tel. 01180-35736. Algemeen Maatschappelijk Werk: de dienstdoende maatschappelijk werker is bereikbaar via het telefoon nummer 01180-84000. Algemeen maatschappelijk werk: Dienstencentrum Molenwal Westkapelle spreekuren 9 tot 10 uur alge meen maatschappelijk werk. 10.30 tot 11 uur gezins verzorging Ook buiten de spreekuurtijden worden afspraken gemaakt in het dienstencentrum, tel. 01187-2331. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling: tel. 01180-28800. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Infectieziektenbestrijding: DGD-Vlissingen (tevens cb tuberculose), Rozengracht 6: maandag en vrijdag tus sen 10 en 11 uur en na telefonische afspraak (01184-18395). Patiëntenplatform Zeeland: Leliestraat 10, Goes, tel. af- praak van 9 tot 12 uur tel. 01100-30911. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp: Molstraat 13, Middelburg, tel. 01180-12004, iedere werkdag be reikbaar van 9.30 tot 11.30 uur. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Vlissingen. Vrede hoflaan 42, tel. 01184 10795, van maandag t/m vrijdag bereikbaar van 9.00 tot 11.00 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulp- diest: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kindermis handeling binnen het gezin). Telefonisch bereikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachtenbe middeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor geheel Zeeland, dag en nacht bereikbaar tel. 01150-15595, wanneer u op de telefoonbeantwoorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u automatisch de verantwoordelijke per semafoon op.

de Faam | 1991 | | pagina 15