Van milieubewuste verf tot fiets bij voordeur 1 DOE HET Z El i Tl Rob de Nijs heropent Goese Zeelandhallen \2L Aanpassing in de Rainbow Color Copy Model van de Bounty Kruiswoordraadsel Foto-expositie in Rabobank Oostkapelle 'KOK AAN HUIS' SERVICE OP WALCHEREN JONG ONDERNEMEND Maatwerk Fosfaatvrije wasmiddelen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 16 januari 1991 UIT HET ZAKENHART We hebben het misschien niet zo in de gaten, maar ook wonen kan milieubewust. Dat de bewoner er niet bij stilstaat is het ergste niet, wat meer zorgen baart is dat de bouwmaatschappijen zich er ook schuldig aan maken. Daarom is in 1984 de Stichting Bewust Wo nen in het leven geroepen. Met als doelstelling: Het ontwikkelen van woningen op een zodanige manier dat er rekening wordt ge houden met technische, sociale, energetische en milieutechnische aspecten. Uiteraard in samen werking met anderen die hetzelf de doel nastreven. „Er wordt te vaak nonchalant met het milieu omgesprongen bij het bouwen van woningen", ver telt de voorzitter van de stichting, L.M. de Putter. „Elke handeling is in feite een aanslag op het milieu. En natuurlijk is het een zeer com plex gebeuren, milieubewust wo nen, er moet dan nagedacht worden bij werkelijk alles. Wat voor materialen zijn het beste om te gebruiken? Hoe verloopt de fa bricage van bakstenen, of die van kalkzandsteen, welke ingrediën ten worden er gebruikt, en hoe lang zijn die nog voorradig? Nou, en dat is nog maar één Met klinkende namen als Rob de Nijs, Marco Borsato, de broad- castdancers en showorkest de Desperado's heropenen de Zee landhallen op vrijdagavond 25 ja nuari de deuren voor het Zeeuwse publiek. Een gratis ope ningsgala, waarop iedereen wel kom is. Deze geste van de nieuwe directie is bedoeld om een streep te zetten achter de moeizame jaren die de Zeeland hallen achter de rug hebben. Me vrouw Irm van Vliet van Inter-Expo, sinds kort de nieuwe eigenares van de hallen, vertelt: „De Zeelandhallen hebben be slist levensvatbaarheid in Zeeland en we hopen dat dit openings feest de drempels weghaalt die er waren". De open avond met top-artiesten mag dan een kostbare zaak zijn, de nieuwe directie van de Zee landhallen heeft het er voor over. „Want",legt van Vliet uit, „er is wat goed te maken met het Zeeuwse publiek. Er zijn afgelo pen jaren fouten gemaakt. Daar willen we voor eens en altijd mee afrekenen". De Zeelandhallen heeft daarom grote plannen voor de toekomst. „We hebben bij voorbeeld 16 maart een concert van de Golden Earring, en we proberen om deze zomer Closeau naar Goes te halen. En met de EO zijn besprekingen gaande over een gospelprogamma op 23 april". doet de nieuwe eigenaresse uit de doeken. Inter-Expo heeft ech ter nog meer pijlen op zijn boog voor de Zeelandhallen: de bouw- beurs voor Zuid-West-Nederland, Agrarisch totaal, bedrijfspresen taties en natuurlijk niet weg te denken de horecabeurs. Met een korte samenspraak tus sen Irm van Vliet en Kees van Oosten van Opus Sound wordt vrijdagavond om 19.30 uur de heropening een officieel feit. Het belooft een feest vol 'glitter en glamour' te worden. vraagstuk. Zo zijn er nog talloze". Bewust wonen begint al tijdig, en wel bij de architect. S.J.J. Cha- muleau, secretaris van de stich ting en tevens architect, weet erover mee te praten. Hij legt uit: „Als er sprake is van een goede architectuur, wordt er in de meeste gevallen niet zo snel gesloopt. En dat moeten we heb ben. Niet te snel slopen, want slopen is funest. Veranderingen zijn altijd te verkiezen boven slo pen en veranderingen, bijvoor beeld in de vorm van restauraties, zijn meestal wel mo gelijk bij een goede architectuur. Tegenwerking is een woord waar de stichting niet onbekend mee is. Fabrikanten zijn niet altijd even graag bereid informatie te geven over hun produkten en de ver vaardiging ervan. „Het is natuur lijk altijd veilig, als we de fabrikant moeten geloven'Micht van Putten toe. „Voor onze infor matie moet we het dus altijd heb ben van onderzoeken". Daarnaast blijkt de traditie van de bouw moeilijk te verbuigen. Cha- muleau:„Wij proberen gewoon bij elke woning een stapje verder te gaan. We bombarderen ze niet in één keer met onze bedoelingen. Het eerste huis dat we bouwden kreeg alleen energiebesparing, dus veel ramen op het zuiden en minder op het noorden. Nu zijn we al een stap verder, gebruiken geen tropisch hardhout en mi lieubewuste verf". „Natuurlijk zijn 'onze' huizen iets duurder, maar daar zetten we dan ook weer wat tegenover", erkent van Putten. „Wij bieden bijvoorbeeld uitbouwmogelijkhe den. Of een garage naast de deur waar heel makkelijk de fiets in en uit kan zodat minder snel naar de auto gegrepen wordt, ja, zó ver gaan we. In de straat zetten we dan een container voor geschei den afval, allemaal extra's dus". In de toekomst hopen de organi satoren een adviesbureau van de grond te krijgen. „Ons eigenlijke doel is om onszelf op te heffen, hoe tegenstrijdig dat ook mag klinken. Het is de bedoeling dat in de toekomst iedereen zo gaat bouwen, en dat ze enkel advies willen hebben", verklapt Cha- muleau. Op dit moment zijn er in de Mid delburgse Erasmuswijk zo'n ze ven huizen in aanbouw, onder het wakende oog van de stich ting Bewust Wonen. Het zijn in Middelburg de eerste woningen die onder toezicht van de stich ting van de grond komen. Om dat feit te vieren heeft de stichting voor vrijdag 15 februari wethou der G.B. Schoenmakers uit Mid delburg uitgenodigd. Hij zal dan om 14 uur de officiële dakpanbe legging van een van de huizen voor zijn rekening nemen. Om het samenspel tussen mens en natuur te symboliseren, koos de stichting daarvoor Gierzwaluw dakpannen uit. Tevens is die dag in één van de in aanbouw zijnde woningen een expositie te be zichtigen van de activiteiten van de stichting. Het is de bedoeling dat de huizen in mei of juni afge- levert worden. Gevonden - In de periode van 22 december 1990 t/m 31 de cember zijn de volgende voor werpen als gevonden aangegeven bij de gemeentepoli tie te Middelburg: Bankbiljet, wandelstok met polsband, inte graal helm, wit, herenhorloge met zw. bandje (met inscriptie), portemonnee, paars/rose met in houd, zilveren ring met inscriptie, gouden trouwring met inscriptie, div. sleutels, div. handschoenen, zwarte koffer met inhoud en een jonge poes, zwart met witte borst. Zwarte handschoen - Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 1 januari tot 9 januari, de volgende voor werpen aangegeven: een hoes voor een fototoestel, zwarte handschoen, een sjaal, een plastic tas met een herentrui en 2 foto's, 2 armbanden, 2 trouw ringen, 7 sleutels aan een sleu telhanger, een lederen lapjestas met inhoud en een damestas met inhoud. Snuffelmarkt - Voor de eerste keer dit jaar wordt zaterdag 19 ja nuari weer een groots opgezette rommelmarkt gehouden in de sporthal van het Internaat van de Zeevaartschool aan de Van Ho- gendorpweg te Vlissingen. Deze verwarmde accommodatie, is op die datum weer geheel gevuld met kramen waarachter particu liere kooplui trachten hun koop waar - overgehouden van een verhuizing of schuur of zolderop ruiming - voor een schappelijk bedrag van de hand te doen. De Snuffelmarkt is geopend van 9 tot 17 uur. Het vernieuwde interieur van Rainbow Colour Copy. Er heeft zich in de Rainbow Color Copy zaak aan het Domburgs schuitvlot 19 in Middelburg een flinke verandering voltrokken. De houten loods die achter de win kel stond en altijd de functe van opslagplaats heeft vervuld, is sind half december ook winkel ruimte. In de anderhalf jaar dat de copieerzaak bestaat werd al snel duidelijk dat er gebrek aan ruimte was. Anders dan de naam doet vermoeden verkoopt eige naar Jan-Kees Francke namelijk ook kantoormeubelen en apparatuur. „We woekerden echt met de ruimte'Hegt hij uit. „De showroom-modellen van de ap paratuur moet toch ook ergens staan. Nu hebben we ongeveer 135 vierkante kilometer opper vlak. Da's bijna een verdubbe ling". Francke, die zichzelf als een 'ech te streber' omschrijft, is al 10 jaar bezig met het vak. „Ik heb eerst voor een concurrerend bedrijf in Vlissingen gewerkt, maar ik voel de toch de behoefte om alles naar eigen hand te zetten", on derkent hij. „Het nieuwste was toen de kleurencopy. Nergens op Walcheren te vinden. Dus ik zag mijn kans schoon om een zelf een bedrijf op poten te zetten. Het was een risico, dat wel. Het kan natuurlijk ook mislukken, maar dat gaat in mijn geval ge lukkig niet op, integendeel zelfs". Op de vraag wat nu de toon aan geeft in het bedrijf, het copiëren of de kantoorspullen, heeft Francke zo gauw geen antwoord. „Ik zou ze allebei voor geen goud willen missen", bekent hij tenslotte. „We hebben hier vrese lijk geavanceerde apparatuur. De copieermachine draait zo 85 co- pieën per minuut en levert in geen tijd vijftig boekwerkjes van elk vijftig bladzijden. En dan kun nen we ze ook nog inbinden. Daarentegen doet de kantoorkant het ook geweldig. Ik moet in de toekomst toch eens gaan denken over een naamsverandering". „In twee maanden was het ge beurt", vertelt de eigenaar over de verbouwing. „En in die tijd hebben we gewoon doorge draaid Als ik er nog aan terug denk.." Zijn gezicht spreekt boekdelen. „Nee, dat zou ik toch niet over willen doen. Al is het dubbel en dwars de moeite waard geweest. We kunnen er weer even tegenaan". En met 'we' bedoelt Jan-Kees Francke zijn vrouw en een medewerkster met wie hij samen de winkel draaiende houdt. Jacques Willems exposeert nog tot en met 4 februari foto's in de Rabobank in Oostkapelle onder de titel 'Spanje, de natuur....en de mens'. Deze Rotterdammer van geboor te werd de kunst met de paplepel ingegeven. Net als zijn vader te kende, fotografeerde en boet seerde hij in zijn vrije tijd er lustig op los. Na zijn studie biologie kwam die hobby hem goed van pas. Een aantal van zijn publica ties illustreerde hij zelf. Ook de fotografie was een welkome hulp bij zijn onderzoek en publicaties. De kunstenaar (Jacques Willems is een pseudoniem) woont al 27 jaar in Zeeland, waarvan vijftien in Middelburg. Hij heeft een hele reeks exposities achter zijn naam staan. Uit en toch thuis Vanwege de muiterij op de Bounty is dit ongetwijfeld het meest be kende schip uit onze serie Historische zeilschepen. En evenals bij de andere boten is de tekening een kompleet boekwerk geworden met algemene instrukties voor het bouwen van zeilschepen, 4 bladen van 70 x 100 cm met alle onderdelen en aanzichten op ware grootte, ma- teriaallijsten en talrijke detailtekeningen. Het model dat wordt gebouwd volgens de zgn. spantbouwmethode is ca. 70 cm lang bij 26 cm breed en 52 cm hoog. Door de duidelijke stap-voor-stap instrukties kunt u deze boot ook bouwen indien u nog nooit zoiets eerder hebt gedaan. Een ideale hobby voor de lange win termaanden. De bouwtekening kunt u bestellen door f 25,00 over te maken op postrekening nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten onder vermelding van bestelnr. 4512 F/VI. U ontvangt de tekening dan met ca. 14 dagen in huis. Bent u geïnteresseerd in andere tekeningen of hobby's? Bestel dan de nieuwe Karweipost katalogus door f 10,00 over te maken op bovengenoemd gironr. onder vermelding van kat. '91. Wie thuis een diner voor familie of vrienden wil geven, maar op ziet tegen alle rompslomp van koken en afwassen, kan sinds kort een kok aan huis bestellen. Met Flipje Hoeneveld uit Grijps- kerke in de keuken, is de gast heer of gastvrouw af van het inkopen, klaarmaken en afwas sen en kan men zich die avond volledig aan zijn of haar gasten wijden. Restaurantkok Hoene veld neemt alles voor haar reke ning tot eventueel het maken van de menukaarten en het dekken van de tafel toe. Mevrouw Hoenderveld is achter in de dertig. Niet meer zo piep maar toch jong in ondernemen. Een gat in de Zeeuwse markt. Zo noemt mevrouw Hoeneveld 'de kok aan huis' service, die volgens haar in de randstad al geheel is ingeburgerd. Vooral tweeverdie ners met weinig tijd zien op te gen het werk dat de voorbereiding van een diner aan huis met zich meebrengt. „Wie kent niet de stress van alles tege lijk te moeten doen: koken, de borrel voorbereiden, tafel dekken en dan ook nog ontspannen je gasten ontvangen; dat gaat soms moeilijk samen", zegt de vrouwe lijke kok, die van huis uit ergothe rapeute is, maar in de loop der ja ren al haar papieren 'voor restaurantkok behaalde en daar bij veel ervaring opdeed in de ho reca, zowel in als buiten Zeeland. Zo werkte zij ondermeer in een pizzerria in Bussum en als kok in Hotel Zuiderduin, het Griekse restaurant Epidaurus en Café Dangeroe in Middelburg. „Hoe- Kok Flipje Hoeneveld in haar eigen keuken in Grijpskerke. wel ik het werk in de keuken al tijd leuk vond, miste ik het directe contact met de mensen, dat ik met mijn werk als ergotherapeu te wel had. Bovendien wilde ik al tijd al een eigen bedrijf beginnen, maar voor een restaurantje komt wel heel veel kijken. Zo kwam ik op het idee van 'de kok aan huis'. Wie met kok Flipje Hoeneveld in zee gaat, krijgt maatwerk gele verd, of het nu om twee of twin tig personen gaat. „In een gesprek vooraf bespreken wij het soort diner en het aantal gangen, dat men wenst. In principe kan alles: de traditioneel Franse keu ken, maar ook een geheel Mexi caans, Grieks of Indonesisch diner behoren tot de mogelijkhe den. Wie alles vegetarisch wenst, zou de Hindustaanse keuken eens moeten proberen", zegt de enthousiaste kok in haar eigen keuken in Grijpskerke, waar ze beschikt over allerlei professione le instrumenten, die haar behulp zaam zijn bij haar culinaire hoogstandjes. „Ik koop de ingre diënten in, maak de gerechten klaar, soms gedeeltelijk bij mij thuis en kan de tafel verzorgen, indien men dat wenst. Na afloop zorg ik voor de afwas en 't oprui men van het servies, zodat de Indien u de letters uit de vakjes van de hierna opgegeven nummers achter elkaar zet krijgt u de naam van een vis. Dit is de oplossing. 36-66-5-55-29- 13-14-11 -32 -7 HORIZONTAAL: 1 slecht vioolspeler; 6 steensoort; 12 onvermengd; 14 metaal; 15 per procuratie; 17 charmant; 20 muzieknoot; 21 sport- term; 23 telwoord; 24 bewijs van betaling; kleverige stof; 27 afvoerka naal; 28 gewricht; 29 bedrog; 31 eeuwig jonge vrouwen; 32 en derge lijke; 33 houten loods; 35 lengtemaat; 36 gevat; 37 smalle duinstrook; 39 onbep. hoofdtelw.; 40 prothese; 42 paardenslee; 44 stad in Frank rijk; 46 ingezet stuk; 47 treurspel; 49 eetlust; 52 knevel; 53 hectogram; 54 vogel; 58 dwaas; 59 compagnon; 60 muziekinstrument; 62 kinder uitroep; 63 advies; 64 teken, signaal; 66 deel van een geweer; 67 wijnvat. VERTIKAAL; 1 beroep; 2 Amsterdams peil; 3 onder; 4 stad in Egypte; 5 uitbouw; 7 onderricht; 8 vloeistof; 9 deel v.d. hals; 10 titel; 11 telwoord; 13 vissersvaartuig; 16 eetbare wortel; 18 trekdier, 19 regi ment infanterie; 20 zwart paard; 22 beroep; 24 werpknots; 26 recht vaardig; 27 plakmiddel; 29 spijker; 30 myth, figuur; 33 jong varken; 34 hechtmiddel; 38 schare; 41 rang; 43 in het oogvallend; 45 rivier in Italië; 48 onverschrokkenheid; 50 rondgang; 51 plaats in Utrecht; 54 scheepsbeschuit; 55 en degelijke; 56 aardrijksk. aanduid.; 57 zangvo geltje; 60 tam; 61 zinnebeeld van kracht; 63 muzieknoot; 65 bedrijfs vorm. Oplossing van Puzzelkrant 9/1 HORIZONTAAL: 1 aanslag; 6 mijn lamp; 12 n.m.; 13 rok; 15 dek; 16 er; 17 dog; 19 lerares; 22 are; 23 atol; 25 no pal; 26 mars; 27 Nimes; 29 een. 30 ge mis; 31 te; 32 pias; 34 over; 36 ei; 37 beast; 38 kelim; 40 holm; 41 ader; 43 abeel; 46 actie, 49 eb; 51 Lena: 52 Umea; 53 L.O.; 54 nijdas; 56 kog; 58 Namen; 60 blad; 61 serum; 63 nors; 64 aar; 65 kanarie; 67 kit; 68 Ag; 69 heg; 70 cel; 72 de; 73 nefriet; 74 hangaar. VERTIKAAL. 1 andante; 2 amotie; 3 Sr.; 4 lol; 5 Aken; 7 ijdel; 8 Nes; 9 L.K.; 10merrie; 11 pressie; 14cape; 18gom; 20 roest; 21 ranok; 22 aam; 24 lepel blad; 26 meridiaan; 28 Siamees: 30 ge laten; 33 as; 35 v.e.; 37 boa; 39 mee; 42 renbaan; 44 en; 45 laken; 46 augur; 47 cm; 48 monster; 50 bijlage; 53 Lerida; 55 dar; 57 Oran; 59 mok, 61 sage; 62 mica; 65 kei; 66 een; 69 Hr.; 71 Ig. Winwoord: KORALIJN gastvrouw of gastheer echt niets meer te doen heeft. Het grote voordeel van thuis dineren is dat men in alle rust met elkaar kan praten in de eigen omgeving. Erg veel goedkoper dan in een restaurant is het niet, want ik heb zelf ook mijn kosten, maar vooral doordat de drank zelf kan worden ingekocht, bespaart men een ho ge post. Wie een boeren stamp pot wil kan mij beter niet laten komen, maar ook voor een klei nere beurs zijn er verschillende mogelijkheden". Wie inlichtingen wil over de 'kok aan huis' service kan bellen naar Flipje Hoeneveld. Telefoon 01189-1874. Graag willen wij reageren op het artikel, getiteld "Gebruik fosfaatvrije wasmiddelen helpt" in de rubriek van het Waterschap in uw blad van 19 december. Hoewel de titel dat suggereert, en ook de slotzin van het artikel dit met nadruk stelt, wordt nergens met bewijzen aangetoond, dat het gebruik van fosfaat vrije wasmiddelen bijdraagt tot een beter milieu, want dat was toch altijd het doel: maatregelen tegen fosfaten zouden een verbetering van de kwaliteit van het Neder landse oppervlaktewater tot gevolg moeten hebben. Nu was het vanaf het begin van de hele discussie over fosfaten al duidelijk, dat het weglaten er van uit wasmid delen nooit en te nimmer zou kunnen leiden tot een meet bare verbetering van de wa terkwaliteit. Immers, uit andere bronnen dan wasmid delen komt zo veel meer fos faat in het water terecht (onze w.c.'s, de landbouw, de grote internationale rivieren etc.), dat het betrekkelijk ge ringe aandeel, dat via wasmiddelen wordt aange voerd, geen invloed meer heeft op de algengroei. Dat geldt nu, dat gold ook vroe ger, toen de wasmiddelen nog overwegend fosfaathou dend waren. Andere methoden zouden dus nodig zijn. Die waren er: de verwijdering van fosfaten op rioolwaterzuiveringsinstal laties bijvoorbeeld, via de zo genaamde 3e trap, die specifiek op fosfaatverwijde ring is gericht. Vooral in het buitenland, met name Zwe den, Duitsland en ook Zwit serland waren hiermee goede ervaringen opgedaan. Als wij het goed hebben begrepen, gaat ook het Waterschap Viet afvalwater ontdoen van fos faten door het te behandelen met ijzerchloride. Daarmee wordt een slib gevormd, dat vermoedelijk als chemisch af val zal worden aangemerkt. Graag wijzen wij het Water schap op de door het inge nieursbureau DHV ontwikkelde korrelreactor, waarmee het fosfaat uit het afvalwater wordt afgevangen en in een kringloop kan wor den gebracht, zij het tegen een hogere prijs, maar dit terzijde. Overigens lijkt het, over prij zen gesproken, niet erg waar schijnlijk, dat de jaarlijkse kosten per inwoner zouden stijgen van 6, tot 25,— wanneer de burger zou terug keren naar fosfaathoudende wasmiddelen. Dit klopt ook niet met de cijfers over de fosfaatlozingen die het artikel zelf noemt. Vermoedelijk worden hier ongelijksoortige zaken met elkaar vergeleken. In het licht van het bo venstaande is het wellicht in teressant te vermelden, dat er uit het buitenland in toene mende mate geluiden komen van een geheel andere strek king. Zo wordt door de Duit se overheid overwogen, fosfaathoudende wasmidde len weer in te zetten, voorals nog in die gebieden waar voldoende 3e trap installaties in bedrijf zijn (o.a. rond Ber lijn). De Stockholmse autori teiten hebben onlangs een dringend beroep tot hun bur gers gericht om toch vooral fosfaathoudende wasmidde len te gebruiken. Gebleken is namelijk, dat de fosfaten wèl, maar de fosfaatvervangers maar zeer ten dele bij de wa terzuivering kunnen worden verwijderd. Uw oproep, alléén fosfaat vrije wasmiddelen te kopen omdat daarmee een bijdrage aan een verbetering van het milieu zou worden geleverd, is daarom misleidend. Wij hopen, dat u in het ver volg bij dit soort publicaties een wat meer genuanceerde benadering wilt kiezen. Hoogachtend, Hoechst Holland N.V. Vestiging Vlissingen

de Faam | 1991 | | pagina 11