Provincie moet actiever naar Brussel en Den Haag Mysterie shoppers oordelen positief over Strandhotel I DOE HET Z El Tl 'De Zeeuwen denken nog altijd dat een week zes dagen heeft' Zeeuwse rock in Happy Buccaneer -JL Bedrijfsresultaten prima Grootgrutter Cok Midland BV creatiefste ondernemer 1991 Kruiswoordraadsel VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL TIJDENS NIEUWJAARSTOESPRAAK: De bedrijfsresultaten van het midden- en kleinbedrijf in Midden- en Noord- Zeeland zijn voor het eerst sinds jaren beter dan landelijk. Ook de grote onderne mingen met meer dan vijftig arbeidsplaatsen boerden goed. Dat hoeft trouwens niet te betekenen dat de toekomst er per definitie rooskleurig uitziet. Teveel is afhankelijk van de crisis in het Midden-Oosten en de daar onlosmakend aan ver bonden olieprijzen. Ook moet het rijk haar huishoudboekje op orde brengen en „de tering naar de nering zetten om het bedrijfsleven niet op te zadelen met ex tra lasten". Verder moet de provincie actiever en duidelijker in Den Haag, maar ook in Brussel (Europa 1992) aan de bel trekken. Kannekens neemt afscheid van PZEM OORKONDE VOOR PERFECTE OPVANG BUITENLANDERS VOEDERHUIS VOOR VOGELS ENGELSE AFTERNOON TEA IN BURGHT VAN ANTWERPEN De Engelse afternoon tea die Ellen van Dijk elke laat ste zondag van de maand in haar zaak De Burght van Antwerpen organiseert, is een groot succes. Haar Middelburgse tearoom aan de Turfkaai is die middagen bijna tot de laatste plaats bezet met lief hebbers van hartige en zoete scones, eccles en ver schillende soorten cake. Met daarbij natuurlijk een geurige kop Darjeeling of Earl Grey thee. Zelfs vanuit Rotterdam, Goes en vanaf de 'overkant' komt men op deze nieuwe culinaire attractie in de hoofdstad af. Alleen de Middelburgers zelf treden nog maar schoorvoetend over de drempel. „Velen denken dat de Burght nog altijd een bruin café is en bovendien zie je op zondag toch hier immers niemand op straat", stelt de jonge eigenaresse Ellen van Dijk vast, terugblikkend op tien maanden eigen onderne merschap in Zeeland. JONG ONDERNEMEND Banken reisburo van Fraassen CURSUS CAFÉBEDRIJF 295.- Woensdag 9 januari 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART Ongeveer die woorden sprak drs. C. Hartog van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland tijdens de jaarreceptie afgelopen maandag in de foy er van de Middelburgse Stads schouwburg. Hij ontleende de positieve Zeeuwse cijfers aan de zogenaamde ERBO- Bedrijfsdirecteur A.M. (Ton) Kan- nekens stapt per 1 mei op bij de PZEM. Hij treedt vervroegd uit, zoals dat heet. Kannekens is te vens directeur Zekatel, de maat schappij die de kabel exploiteert. Kannekens blijft actief in een aantal nevenfuncties zoals voor zitter van het Departement Zee land van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en secretaris penning meester van de Zeeuwse Ont wikkelingsmaatschappij. Ook is hij bestuurslid van de Stichting Zeeland in Beeld. De afscheidsreceptie is vaste- gesteld op donderdag 25 april. enquête, die maandag vrij werd gegeven. Het ministerie van economische zaken ver plicht de Kamers van Koop handel in Nederland jaarlijks in hun gebeid een onderzoek te doen. ERBO staat voor Enquê te Regionale Bedrijfs ontwikkeling. In cijfers uitgedrukt steeg de winst van het midden- en klein bedrijf met drie procent. De ex portactiviteiten in die sector stegen zelfs met zes procent. In vesteringen en werkgelegenheid stegen elk met vier procent. De grote ondernemingen zetten vo rig jaar twee procent meer om. Meer dan de helft van de grote ondernemingen sloot 1990 af met een hogere winst. Uit de en quête blijkt dat de bedrijven posi tief denken over 1991. Voorzitter Hartog blikte tijdens zijn toespraak vooruit op de Sta tenverkiezingen op woensdag 6 maart. „De provincie krijgt een steeds belangrijkere taak op het gebied van de regionaal econo mische ontwikkeling. Hij waar schuwde de provincie voor al te veel gemakzucht. „Als provincie zijn we niet erg succesvol in onze lobby-activteiten". Hij verwees naar de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra. „Over de econo mische ontwikkelingsmogelijkhe den van het Westerscheldebekken wordt met geen woord gerept. Kunnen we Den Haag niet duidelijk maken dat Vlissingen en Terneuzen be langrijke zeehavens zijn", vroeg hij zich af. Zeeland moet „haar belangen zo effectief mogelijk behartigen. Dat is de kernvraag. Zeker in een pe riode waarin het Europa van 1992 voor de deur staat". Drs. Hartog hamerde er op dat de contacten zowel in Den Haag als in Brussel goed moeten zijn. Hij noemde ze zelfs 'onontbeerlijk'. Hij vond dat het bedrijfsleven daar het komende jaar de nodige aandacht aan moet besteden. „Laten we vooral niet denken het valt wel mee, het gaat wel goed". Dat is volgens Hartog gebeurd met de de Zeeuwse standpunten over de WOV, waarvan er vol gens hem teveel richting Den Haag werden gestuurd. Kennelijk namen de Zeeuwen het te ge makkelijk op, klonk uit zijn woor den. Bij de Raad van de Wa terstaat werden zoveel standpunten vanuit deze provin cie op tafel gelegd dat de com missie bijna acht maanden nodig had om tot een adviesprocedure te komen in plaats van de voor geschreven drie maanden. „Het bedrijfsleven is voorstander van een WOV, de Staten van Zeeland zijn nu aan zet". Verder brak Hartog nog een lans voor zijn eigen Kamer van Koop handel. Hij vond het de moeite waard om te onderzoeken of in de regio een ondernemingshuis van de grond kan komen. In dat huis zouden alle organisaties die zich bezighouden met voorlich ten en adviseren aan het be drijfsleven onder een dak gehuisvest kunnen worden. „Qua voorlichting en advisering aan het bedrijfsleven wordt de organi satiestructuur steeds ondoor zichtiger", merkte hij op. Bij de uitreiking van de oorkonde moest het belangrijkste personeel natuurlijk op de foto. Twee de van links is directeur RN. Aussems die van J. Lust (derde van rechts) de oorkonde krijgt over handigd. Het Vlissingse Strandhotel is al leraardigst voor buitenlandse gasten. Om die reden is het on derscheiden, nadat een aantal anonieme buitenlanders er had gelogeerd. Onlangs ontving di recteur RN. Aussems van het Strandhotel uit handen van J. Lust, algemeen bestuurslid van het Bedrijfsschap Horeca, een oorkonde voor „die opvallende service". Deze actie is een initiatief van het Nederlands Bureau voor Toe risme, het Bedrijfsschap Horeca en American Express Internatio nal. Het Strandhotel werd in de maanden september en oktober bezocht door zogenaamde 'my sterie shoppers' van verschillen de nationaliteit. Bij dit bezoek werd er vooral op gelet of het personeel op specifieke wensen van de gasten in zou gaan. Ook werd gekeken naar de taalvaar digheid van het personeel, vooral Engels moest worden gesproken. De actie stond in het teken van het Europees Jaar van het Toe risme 1990. In augustus werd de oorkonde uitgereikt aan het Landhotel Cox in Roermond. Kamer-voorzitter drs. C. Hartog (rechts) overhandigt de prijs aan de drie directeuren, v.l.n.r.: J. Cok, A. Moerdijk en J. Koopen van Cok Midland bv. De prijs Creatief Ondernemer schap 1991 gaat dit jaar naar Cok Midland BV uit Kapelle- Biezelinge. Dat werd maandag 7 januari tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de Kamer van Koop handel bekendgemaakt. Het feit dat de groothandel in levensmid delen zich intensief bezighoudt met de advisering en begeleiding van haar afnemers en daardoor een flinke steun in de rug voor de winkels in de kleine kernen bete kent, woog zwaar door bij de uit eindelijke beslissing van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord Zeeland in Middelburg. De direc teuren van het bedrijf, J. Koopen, J. Cok en A. Moerdijk ontvingen maandagavond uit de handen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel, drs. C. Hartog, een prijs en de bijbehorende oor konde. Is het bedrijf begonnen in augus tus 1942 als grossierderij in koek, banket, beschuit en kruideniers waren, nu, bijna vijftig jaar later, beschikt Cok Midland BV. over moderne kantoren en magazij nen, waarin zo'n 4000 artikelen zijn opgeslagen. De onderneming werd in Goes gestart door de va der van één van de huidige direc teuren. In 1971, verruilde de Gebr. Cok NV, zoals ze toedertijd heetten, Goes voor Kapelle. In 1985 tenslotte deed de zaak een gouden zet. Cok BV. fuseerde met de groothandel Midland BV. Nu maakt het grootbedrijf deel uit van landelijke organisatie Mar kant Foodmarketing BV, waarin zeven grote Nederlandse gros siers samenwerken. Inmiddels heeft de organisatie ook twee dochterbedrijven, de Zeeuwsche Vleeshandel in Mid delburg en Lammers Supermark ten in Zeeland. In totaal zijn er 200 mensen in dienst van Cok Midland BV. Een consumentge- richte organisatie kan het bedrijf niet ontzegd worden. Met de Zo- mermarkt formule werd er in het toeristische Zeeland samenge werkt met 90 campingwinkels. Daarnaast ontwikkelden zij ook de Euro-Super formule, waarbij het gaat om vijftien discountach tige supermarkten. Markant Foodmarketing voegde daar de MeerMarkt en de Attent buurt- winkel nog eens aan toe. Als het gaat sneeuwen en vriezen dan wordt het voor de vogels een stuk moeilijker om aan voedsel te komen. Het is daarom een goed idee ze een handje te helpen met een voederbak die u gemakkelijk zelf kunt maken. Dit voederhuisje kunt u op een paal monteren of ergens aan ophangen en door middel van een systeem van wieltjes en touwen bedienen vanuit een raam of vanaf de grond. Het glazen voederbakje wordt ge vuld via het scharnierend dak. Aan het eind kunt u stukjes spek e.d. bevestigen. Het voederhuisje is 37 cm lang bij 20 cm breed en 20 cm hoog. De tekening met duidelijke instukties en afbeeldingen op ware grootte, kunt u bestellen door f 8,50 over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 1010 F/VL. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u hem per omgaande toe gestuurd. Wilt u meer weten over ons tekeningen programma en de vele nieuwe hobby's bij Karweipost? Bestel dan de nieuwe katalogus door f 10,00 over te maken op bovenstaand gironr. onder vermelding van kat. '91. Na de middelbare hotelschool in Tilburg werkte zij ondermeer vijf jaar in Brussel bij hotels met de wereldwijd bekende namen als Novotel en Hyatt Regency. Met die evaring keerde de nu 27-jarige Ellen van Dijk terug naar Zeeland, waar zij eerder haar schooljaren doorbracht en haar vader, vroeger werkzaam in de bouw, twee zeventiende eeuwse panden in bezit had aan de Turfkaai. „De zaak waarin ik nu mijn tearoom gevestigd heb, is al sinds 1917 een horecagelegen heid en omdat de voorgevel van Monuméntenzorg niet veranderd mag worden, denken velen nog steeds dat er hier een bruin café gehuisvest is", legt de uitbaatster uit in haar zaak, die nu in zacht groene tinten is geschilderd. „Ik koos voor een tearoom omdat er zoiets nog niet in Middelburg was en de Engelse sfeer mij érg aan spreekt. Wij hebben een uitste kend eerste seizoen achter de rug, waarbij ook ons terras in de zomer veel bezoekers trok. Toen verkochten wij veel ijs, panne koeken en drankjes. In de winter zijn het vooral de thee met sco nes en de dagschotel, waar vraag naar is. Alles komt uit ei gen keuken en wordt vers toebe reid. Mijn beide ouders nemen dit gedeelte voor hun rekening, ter wijl ik het contact met de gasten onderhoud. Want onze benade ring is zo persoonlijk mogelijk". Ondanks haar grote horecaerva- ring was het voor Ellen van Dijk Ellen van Dijk, thee uit Engels porcelein. niet gemakkelijk van de bank een lening los te krijgen. „De horeca heeft een slechte naam en naar ervaring wordt niet gekeken. Waarschijnlijk alleen doordat ik mijn vader steeds mee nam bij het onderhoud bij de banken, is het gelukt. Ik werd niet voor vol aangezien en men richtte zich in het gesprek steeds tot mijn va der, terwijl ik toch eigenaresse en bedrijfsleidster ben. Bovendien had de bank bezwaar tegen de locatie en dacht dat er geen klan dizie voor zou zijn. Nou dat is dus heel anders uitgepakt", zegt de veel jonger ogende Ellen lachend. Sinds september kunnen de be zoekers iedere laatste zondag van de maand in de Burght van Ant werpen genieten van een echte Engelse afternoon-tea, omlijst door passende pianomuziek en feestelijk gedekte tafeltjes. Wie intekent op dit culinaire festijn kan een keuze doen uit verschil lende sandwiches, zoete en harti ge scones, eccles en diverse soorten cake. Uiteraard wordt de thee geschonken in een Engels porseleinen servies. Ellen van Dijk: „Zo wordt dit een echt mid dagje uit op de zondag, want wat is er verder hier nog te doen op zo'n dag? De Belgen die in mijn zaak komen vragen vaak of er wel inwoners in Middelburg zijn als ze de verlaten straten op zon dag zien. Soms lijkt het of in Zee land de week maar zes dagen heeft en daaraan wil ik, met respekt voor ieders overtuiging, wel iets aan veranderen". Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers de naam van een (edel-)steen. 38-34-42- 22-51 -7-25 HORIZONTAAL: 1 belastingvordering; 6 veiligheidslamp; 12 deel v.d. dag; 13 kledingstuk; 15 scheepsvloer; 16 bijwoord; 17 soort hond; 19 leerkracht; 22 oppervlaktemaat; 21 koraaleiland; 25 plant; 26 muziekstuk; 27 stad in Frankrijk; 29 telwoord; 30 het niet hebben; 31 voorzetsel; 32 paljas; 34 voorzetsel; 36 vogelprodukt; 37 met as bedekt; 38 soort weefsel; 40 bouwk. ornament; 41 bloedvat; 43 boom; 46 gez. streven; 49 laagtij; 51 rivier in Oost-Siberië; 52 stad in Zweden; 53 soort onderwijs; 54 gemene kerel; 56 scheepstype; 58 stad in België; 60 deel v.d. tong; 61 bloedplasma; 63 onvriendelijk; 64 bloeiwijze; 65 zangvogel; 67 bindmiddel; 68 chem. symbool; 69 tuinhaag; 70 klein vertrek; 72 lidwoord; 73 delfstof; 74 grote loods. VERTIKAAL: 1 muziekterm; 2 ontslag; 3 de oudere; 4 plezier; 5 stad in Duitsland; 7 praalziek; 8 plaats op Ameland; 9 maanstand; 10 zoogdier; 11 dwang; 14 kledingstuk; 18 lijmstof; 20 planteziekte; 21 uiteinde; 22 oude vochtmaat; 24 plant; 26 cirkel over de aardopper vlakte; 28 kattenras; 30 berustend; 33 verbrandingsrest 35 van een; 37 kledingaccessoire; 39 honingdrank; 42 plaats voor paardensport; 44 voegwoord; 45 effen, wollen weefsel; 46 priester in Rome; 47 lengtemaat; 48 gedrocht; 50 bijgevoegd stuk; 53 Spaanse provincie; 55 mannetjesbij; 57 havenstad in Afrika; 59 drinkkom; 61 volksover levering; 62 glasachtig mineraal; 65 soort straatsteen; 66 telwoord; 69 heer; 71 laatstgenoemde. Oplossing van Puzzelkrant 2/1 HORIZONTAAL: 1 spar; 4 kling;v 7 vlak; 10 tuba; 11 adie; 12 alom; 14 riool; 17 aula; 19 aal; 20 tin; 21 tel; 23 kom; 24 PK; 25 negentien; 28 op; 29 smal; 31 Epe; 32 kesp; 35 opeen; 37 raket; 40 aak; 41 v.e.; 42 re; 43 Ier; 44 klink; 47 serie; 49 baas; 50 ode; 52 berg; 54 Sr.; 55 pimpernel; 58 el; 60 pen; 62 eer; 63 rek; 64 lei; 65 emoe; 67 kater; 69 hals; 70 olijk; 71 trom; 72 turf; 73 atlas; 74 page. VERTICAAL: 1 slaap; 2 atol; 3 rum; 4 karig; 5 Ido; 6 galei; 7 via; 8 leuk; 9 klamp; 13 laks 15 ineen; 16 otter; 18 loop; 20 televisie; 22 lekkerbek; 25 nap; 26 N.P.; 27 nee; 30 mokka; 33 stier; 34 das; 36 een; 38 are; 39 arm; 45 Lap; 46 kopra; 47 serre; 48 iel; 49 brem; 51 de; 53 geel; 54 spelt; 56 Mekka; 57 nerts; 59 Lisse; 61 Noor; 64 lama; 66 elf; 68 til; 69 hop. WINWOORD: SNOEKBAARS rmm m 1 De Zuidbevelandse groep Surrender. Zeeuwse rock. Dat is het handelsmerk van Surrender, de Zuidbeve landse rockformatie. Met hun unieke repertoire komen ze donderdag 10 januari naar Tapperij Happerij Happy Buccaneer in Vlissingen. Ze spelen verder covers van ZZ-Top en New Adverntures. Het optreden begint om 21.30 uur. TICKETS EN VAKANTIEREIZEN Kantoren: Vlissingen. Middelburg, Goes. Terneuzen, Oostburg, Bergen op Zoom. Middelharnis. Zierikzee HOUAND INTERNATIONAL Feestelijke stemming bij het snuffelen in de gezelli ge reisprogramma's. Voor nadere informatie zijn wij u graag van dienst. Stap even binnen op een van onze 8 kantoren. We maken er een dubbel feest van! Bij boeking vóór 1 maart krijgt u een leuke attentie. Binnenkort start o.a. in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal ƒ295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ook een Brouwerij. Met dit Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel monde ling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK!!! Voor gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, Postbus 1161, Breda. Telefoon 076-710078. Da StKntwg H aftand door eta «imiter ran Ondarr.ru Watamchappan op grond *an da Wat op da £/taoda Ondar*/jtintta!hngan

de Faam | 1991 | | pagina 11