Meimaand sport maand Een prijs voor buren die samenwerken" Woonwagens in de wijk Gehandicapten beleid Horecasluiting Vergunning Hinderwet Bestemmingsplan Horeca Commissies TA Jffl LT"/n IHllMldl GEMEENTE M tfvttlllllhiitll. 4 DDELBURG Week Tafeltje Dekje Geen alledaagse verhuizing Een wagen om in te wonen De nieuwe buurtbewoners Samen wonen, samenleven Ontheffing Toegang Woensdag 5 december 1990 DE FAAM >or/tet oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. De maand mei is in Zeeland uitgeroepen tot sportmaand. De voorberei dingen voor de eerste Zeeuwse Sportmaand, volgend jaar mei, zijn in volle gang. Zoals september inmiddels bekend staat als cultuurmaand moet de maand mei bekendheid krijgen als de sportmaand bij uitstek, tof ver over de Zeeuwse grenzen. Topsport, grote sportevenementen, meerdaagse activiteiten, cursussen in de sport en de aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws sporttalent zijn de ingrediënten voor deze sport maand. Het aanbod moet zö aantrekkelijk zijn dat de toeristen ook in mei, buiten de zomermaanden, Zeeland zullen bezoeken. De organisa tie van de sportmaand is in handen van de Zeeuwse Sportraad en de Provinciale VVV Zeeland. Tot begin december kan aan de provincie subsidie worden ge vraagd voor activiteiten in Te sportmaand. Hieronder een op somming van wat zoal tot de mo gelijkheden behoort. Bij topsport wordt gedacht aan sportwedstrij den en sportdemonstraties van nationale en internationale spor ters. Hierbij moet het gaan om wedstrijden op het niveau van de si In volgende week worden de vol gende commissievergaderingen gehouden: Bestuurscommissie Culturele Za ken, 6 december om 15.45 uur. Secr. mw. Cijsouw (lei 75575). Commissie Sociale Zaken, 6 de cember om 19.30 uur. Secr. dhr. Groenenberg (tel. 75431). Commissie Onderwijs, 10 decem ber om 15.30 uur. Secr. dhr. H. Groesser (tel. 75483). Commissie Gemeentewerken, 10 december om 19.30 uur. Secr. dhr. P. Meeusen (lel.. 75425). Commissie Financiële Zaken, 11 december om 16.00 uur. Secr. dhr. IJ Braam (lei 75533). Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, II december om 19.30 uur. Secr. tel. 75422. Commissie Economische Zaken, II december om 19.30 uur. Secr. mw. E. Klooster (tel. 75449). Bestuurscommissie Welzijnsac- commodaties, II december om 19.30 uur. Secr. mw. C. Manuput- ty (tel. 75465). Bestuurscommissie We/zijn, 12 december om 16.00 uur. Secr. dhr. I. Bijleveld (tel. 75560). Commissie Verkeer, 12 december om 19.30 uur. Secr. mw. A.C. Beije (tel. 75433). Deze vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stad huis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn in te zien bij bureau Voorlichting en bij de commisiesecretaris. Spreek recht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tij delijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 10 december 1990 tot en met 16 december 1990 maandag hutspot met klapstuk dinsdag ballen gehakt, erwten/wortelen, puree woensdag cordon bleu, bloemkool donderdag grillsteak, groentemix, frietjes vrijdag gesn. rundvlees', spruitjes, aard appelen zaterdag nasi goreng speciaal met saté eredivisie, zoals bij voetbal, vol leybal, tafeltennis en de hoofd klasse als het gaat om atletiek, hockey en korfbal. Ook een wielerklassieker hoort tot de mogelijkheden. Grootscha lige evenementen worden vooral op watersportgebicd voorzien. Zeeuwse watersportactiviteiten in mei zouden eenzelfde soort repu tatie moeten krijgen als de Sneek week. Overigens worden andere sporten niet uitgesloten. Bij meer daagse activiteiten kan gedacht worden aan fiets- en wandelvier daagsen. Ook kunnen er activitei ten plaatsvinden die speciaal voor één bevolkingsgroep zijn bedoeld, zoals ouderen of gezinnen zonder schoolgaande kinderen. Via ar rangementen zouden verschillen de sporten kunnen worden aangeboden. Sportcursussen en -trainingen die door professionele sporters wor den gegeven, zullen zeker geïnte resseerden naar Zeeland lokken. De gedachten gaan uil naar golf-, surf-, tennis- en deltavlieg- instructie-weken. De Zeeuwse aanmoedigingsprijs voor jeugdig sporttalent, die jaar lijks beschikbaar wordt gesteld, zal voortaan in mei, de sport maand, worden toegekend. De uitreiking vindt plaats tijdens een sportgala waarbij steeds een tak van sport centraal staat. Om voor een subsidie in aanmerking te ko men geldt als voorwaarde dat het om nieuwe sportactiviteiten moet gaan, die bovendien bijdragen aan verlenging van het toeristen seizoen. Uiteraard moet de spor tieve actie in mei plaatsvinden met een mogelijke uitloop naar juni. Bij de beoordeling van de verzoe ken wordt gelet op de regionale spreiding en de spreiding over de maand mei. Voor topsport en grootschalige meerdaagse activi teiten is er een subsidie van ten hoogste vijftig procent in de ex ploitatiekosten mogelijk. De sub sidie kan niet worden gebruikt voor prijzengeld, de post diversen en consumpties. Voor de sport cursussen geldt dat ten hoogste de helft van de instructiekosten wor den betaald. Subsidie-aanvragen kunnen wor den ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA iMiddelburg. Doet li dit zo spoedig mogelijk!! Voor informatie, advies en hulp bij het opstellen van de aanvragen kunt u terecht bij de Zeeuwse Sportraad, telefoon 01180 82644/82648. (Uit: Sportraad in Zeeland, nr. 5 1990) Afgelopen maandag werden in het provinciehuis de prijzen uitgereikt voor de Zeeuwse initiatieven in de vierde leefbaarheidswedstrijd "Een kern waar pit in zit". Onder het motto "Een prijs voor buren die samenwerken": organiseert de Vereniging Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij weer voor de vijfde maal deze wedstrijd. Inschrijven kan tot 31 maart 1991, infor matie en formulieren zijn verkrijgbaar bij de genoemde vereniging, Postbus 33, 6800 LE Arnhem, telefoon 085-455146. Bij bureau Voor lichting zijn folders over de wedstrijd verkrijgbaar. 'Een kern waar pit in zit' ledereen woont in een buurt of in een dorp. Daarin gaan kinderen naar school en gaan ouders naar hun werk of doen hun bood schappen. Die omgeving veran dert voortdurend: mensen vertrekken uit of arriveren in de wijk; een weg wordt verbreed; een woonerf wordt aangelegd; nieuwe bomen worden geplant; enzo voort. Nooit is een woonomge ving ideaal te noemen, altijd blijft er wat te wensen over. Er leven ge noeg ideeën onder de dorps- of buurtgenoten om een woonomge ving (nog) beter te maken. Vaak is een klein zetje al genoeg om één zo'n idee lot uitvoering te brengen. Met 'Een kern waar pit in zit' wil de vereniging Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij buurt- en dorpsbewoners dat extra duwtje geven. Wie kan zich inschrijven? Iedereen die een duidelijk plan heeft, waarmee de leefbaarheid van de buurt of het dorp wordt verbeterd, kan zich aanmelden. Soms ligt er al een plan gereed dat kan worden uitgevoerd. Ook een deel van een plan kan worden aangemeld. Wat het zal worden, beslissen de bewoners zelf. Zij weten immers het best wat er in hun omgeving moet worden veranderd. Zo is er in het ene dorp behoefte aan plan tenbakken op het dorpsplein, wil een andere kern een muziektent en hoopt een derde een speeltuintje te maken voor de kinderen. Het gaat bij 'Een kern waar pit in zit' om de directe woonomgeving, de buurt, de wijk, het dorp, rela tief kleine kernen dus. Vereist is dat u samen met andere bewoners aan het project werkt. Binnen de kern kan een al be staande vereniging als centraal punt optreden om de deelname te verzorgen. Het mag echter ook zo maar een groep mensen zijn. Zo wel bestaande als nieuw te vormen groepen zijn welkom. Een onafhankelijke jury beoor deelt of het voorstel aan de alge mene voorwaarden voldoet. Zo moet u bijvoorbeeld wel binnen de grenzen van de wet blijven. De jury zal aan het eind ook beoor delen of de gemaakte voornemens zijn uitgevoerd. Geen wedstrijd zonder prijs Er zijn vele soorten wedstrijden. 'Een kern waar pit in zit' is er een waarbij het niet nodig is om ie mand te verslaan. In feite daagt uw groep de vereniging Koninklij ke Nederlandsche Heidemaat schappij uit. 'Wedden dat we ons voornemen uitvoeren?' De orga nisator neemt de weddenschap aan. Weet u uw doel te bereiken, -dan ontvangt u 1000 gulden, handje contantje. Uw dorp of buurt verwerft het predikaat: 'Een kern waar pit in zit'. Tien groepen verdienen voor hun bijzondere projecten daar nog eens 1500 gulden bovenop. Dit ge beurt omdat zij opvallen door bij voorbeeld moeilijkheidsgraad, door originaliteit of door kwa liteit. Middelburg heeft een "oud" woonwagencentrum aan de Nieuwlandsedreef. Daar komen drie nieuwe lokaties hij met elk vier standplaatsen. Twee daarvan, aan de Veidm. Montgomerylaan en de Breeweg, zijn inmiddels ge reedgekomen. Aan de derde loka- tie aan de Beneluxlaan wordt binnenkort begonnen. Het woonwagenkampje is klaar, de bewoners betrekken hun stand plaatsen. En daarmee krijgt de buurt er een aantal medebewoners bij. Voor het oog geen alledaagse verhuizing: diepladers en hoog werkers zijn nodig voor het ver voer en de plaatsing. Maar niet alleen de verhuizing is anders dan de gebruikelijke taferelen in de buurt, ook de kant-en-klaar ge plaatste woning wijkt af. In de zin van de wet zijn het wagens, maar uit zichzelf zullen ze niet rijden. Misschien is het even wennen aan deze woonvariant vlak bij de deur. Misschien is het ook even wennen aan de bewoners ervan. Woonwagenbewoners zijn gewone Nederlanders. Ze onderscheiden zich als bevolkingsgroep vooral in In de komende periode zult u in deze rubriek enige artikeltjes tegenko men over het gemeentelijk gehandicaptenbeleid. Deze serie begint met een overzichtje van de aanpassingen ten behoeve van allerlei gebouwen. In de periode van begin 1988 tot nu zijn de volgende aanpassingen tot stand gebracht. Tevens is vermeld wat hiervan de kosten zijn geweest. Gebouw: Stadsschouwburg Kuiperspoort gebouw Sporthal Nassaulaan Ontmoetings centrum Dauwendaele Wijkcentrum Zuiderbaken Gebouw Herengracht 52 Trouwzaal Stadhuis Vergaderzaal Bibliotheek Bureau voorlichting Aanpassingen: Kosten: Aanpassen lift, aanbrengen ringlei ding voor slechthorenden en andere kleine aanpassingen. 100.000,— Aanbrengen stoeltjeslift. 17.000, Toegankelijk maken sport vloer, kleedkamers, wasruimten voor ge handicapten en plaatsing invaliden toilet. 35.000 Plaatsing invalidentoilet, verwijde ren drempels, verbreden deuren en aanbrengen ringleiding. 12.000,— Aanbrengen hellingbaan voor rolstoelen, plaatsing invalidentoilet, aanbrengen ringleiding. 24.000, Aanpassen entree en plaatsing inva lidentoilet. Aanbrengen ringleiding. 25.000,- 5.000,- Bijdrage in aanschaf ringleiding. 1.000, Aanschaf mobiele ringleiding t.b.v. pers- en andere voorlichtingsbijeen komsten. 2.500, Voor 1988 zijn al in uitvoering genomen uiteenlopende werkzaamhe den. Enkele voorbeelden: hellingbanen bij het gebouw Herengracht 52, het politiebureau en de Stadsschouwburg, invalidenparkeerplaatsen bij de Stadsschouwburg, de Concert- en Gehoorzaal en het gebouw Heren gracht 52, hel drempelvrij maken van de sporthal de Voorborch, het toegankelijk maken van het pand Stadhuisstraat 2 (Burgerzaken en voorlichting), waaronder een invalidentoilet en bevordering van de toe gankelijkheid en de bruikbaarheid voor gehandicapten van sporthal de Kruitmolen. hun woonvorm van niet- woonwagenbewoners, die zij ge woonlijk 'burgers' noemen. Een woonwagen is net als een rijtjes huis, een flat, een woonboot of een villa een wettelijk erkende vorm van wonen. Veel burgers be schouwen de woonwagen als min der geschikt voor permanente bewoning. Ze weten dan niet hoe zo'n wagen er van binnen uitziet. Het is als het ware een verplaats baar huis met alle woonfuncties op de begane vloer: een woning van hout en kunststof. Er zijn veel slechte dingen over woonwagenbewoners geschreven. De goede en nuttige werkzaamhe den halen de kranteberichten niet. Misschien kent u ze nog wel van vroeger: de stoelenmatters, scha renslijpers, de seizoenwerkers in land- en tuinbouw. Het trekkersbestaan ligt nog maar kort achter ons. Door de econo mische situatie is trekken moeilijk geworden. Tegenwoordig verwij deren veel woonwagenbewoners op kleinschalige manier de autow rakken en oude metalen van onze wegwerp-/welvaartsmaatschap- pij. Ook handelen zij vaak in auto-onderdelen. Voor deze. dien sten maakt de burgerbevolking dankbaar gebruik van de woon wagenbewoners. Eind jaren '60 werden woonwagenbewoners ge dwongen op grote, afgelegen, regi onale centra te gaan wonen. Dat beleid had een averechts elTekt. Het isoleerde de woonwagenbe woners. Burgers en woonwagen bewoners raakten van elkaar vervreemd. Nu moeten zij op nieuw verhuizen en wel naar klei ne kampjes in de bebouwde kom. waar alleen gewoond en niet meer gewerkt mag worden. Het contact moet weer hersteld worden. Dat zal zijn tijd nodig hebben. Wellicht door de slechte bericht geving over woonwagenbewoners en vanwege de gegroeide ver vreemding is het begrijpelijk, dat er in wijken weerstand heerste te gen de komst van woonwagenbe woners. Maar angst voor onbekendheid met eikaars leven en werken is een slechte raadgever. Ook wagenbewoners zijn vaak on gerust, omdat ze niet weten in wat voor buurt of wijk ze terecht komen. Soms willen ze eigenlijk niet ver huizen, maar hebben ze geen keus. Bezwaren tegen de komst van woonwagenbewoners komen voort uit vooroordelen. Bijvoor beeld: "de rust en het aanzien van onze buurt worden verstoord". Te weinig wordt daarbij gedacht aan wat woonwagenbewoners zelf van hun nieuwe buurt verwachten. Zij hopen dat ze rustig en veilig, zoals de 'burgers', kunnen wonen. In een wijk waarin hun kinderen naar de basisschool gaan en met winkels en wijk voorzieningen op redelijke afstand. Samenwonen in een gezellige en veilige buurt betekent in de eerste plaats naar elkaar luisteren en el- kaars woon- en levensvisie respec teren. Pas als aan deze voorwaarden is voldaan kunnen de bewoners aan samenleven toe komen. In een leefbare buurt rei ken burgers en woonwagenbewoners elkaar de hand! Sporthal Nassaulaan (foto: J. Wollerbeek) Tijdens de jaarwisseling 1990/1991 zal evenals tijdens de jaarwisseling 1989/1990 sprake zijn van een beperkte openstelling van de horecabe drijven. Als regel geldt dat in de nacht van 31 december 1990 op 1 januari 1991 alle horecabedrijven gesloten zullen zijn tussen 20.00 uur 's avonds en 08.00 uur 's morgens. Horecabedrijven kunnen individueel voor be perkte openstelling ontheffing aanvragen. De bedrijven met ontheffing mogen open zijn vanaf 0.15 uur op 1 janu ari 1991. Bezoekers mogen worden toegelaten tot uiterlijk 01.30 uur. Daarna gaat de deur van het horecabedrijf dicht, behalve natuurlijk voor het naar buiten laten van bezoekers. Éénmaal buiten het horecabe drijf is terugkeer of bezoek aan een andere horeca-inrichting niet meer mogelijk. Er geldt voor bedrijven met ontheffing geen vast sluitingsuur. Uitzondering hierop zijn de restaurants die op 31 december 1990 tot 23.00 uur geopend mogen zijn waarna de inrichting gesloten dient te worden. Voorts kunnen zogeheten door de burgemeester aangemerkte sociale café's (buurtcafé) mits daarvoor ontheffing is verleend vanaf 20.00 uur geopend zijn. Bezoekers kunnen alleen worden toegelaten op vertoon van een bedrijfs- en persoonsgebonden toegangskaart met uitzondering van de restaurants. Maximaal wordt 1 kaart per persoon verkocht. De Horeca Aktiviteiten Middelburg (HAM) regelt centraal de verkoop van de kaar ten. De kaariconirole vindt door een verplichte portier aan de ingang plaats. De horeca-ondernemer blijft verantwoordelijk voor wie zich in het bedrijf bevindt. De houder van het toegangsbewijs dient dit op ver zoek van de politie bij controle in het horecabedrijf te kunnen tonen. De gemeente hoopt met deze regeling te bereiken dat de jaarwisseling in alle rust kan verlopen in combinatie met de openstelling van een aan tal horecabedrijven. Soms blijkt aan het einde van de wedstrijd dat het voornemen niet is verwezenlijkt. Dan kan helaas geen prijs worden uitgekeerd. Maar groepen die ondanks hard werken niet op tijd gereedkomen door veel tegenslag, kunnen voor hun gedeeltelijk succes toch in aanmerking komen voor een aan moedigingsprijs. Voorbeelden Aan de vorige wedstrijden deden telkens ongeveer 150 kernen mee en niet zonder succes! Om uw ge- drirhmn ip bepalen volgen hieron der enkele voorbeelden uit voorgaande oempetities: Aanleggen woonerf; Verbouwen van een oude school tot dorpshuis; Bouwen van een speeltuin Opzetten van een wijkkrant Uitzetten van een natuurpad Opknappen van en zwembad Publiceren van boeken over plaatselijke geschiedenis Herstellen van een oude molen U ziet, de menselijke geest staat voor niets. Er is genoeg te doen, ook in uw omgeving. Van 6 tot en met 19 december 1990 ligt op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een wijzi gingsvergunning ter inzage voor het monumentenpand Kinder dijk 92. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwa ren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemees ter en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Een aanvraag om een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van Straalbedrijf Boone B.V. voor het uitbreiden of wijzigen van een straal- en verfspuitbedrijf aan de Herculesweg 57 te Middelburg. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is gewijzigd van: - Steenhouwerij de Kuijper voor een steenhouwerij aan de Sint Barbaragang 6 te Middelburg; - Cebeco Zuid West voor een graansilo-, aardappelverwerkings- en kunstmest op- en overslagbedrijf aan de Kleverskerkseweg 53a. Voor informatie over inzage en de bezwaar!- en beroeps) proce dure kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel: 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 5 december 1990 staat de officiële kennisgeving. Herziening bestemmingsplan Stromenwijk Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat met ingang van vrijdag 7 december 1990 gedurende veer tien dagen ter gemeentesecretarie ter inzage ligt het ontwerp van de derde herziening van het bestemmingsplan Stromenwijk. Deze derde herziening heeft betrekking op het gebied aan de Sloestraat tussen het perceel Westerscheldestraat 50 en de ach terliggende autoboxen. Bedoeling is het vervangen van de thans geldende bestemming Verkeersdoeleinden door de bestemming Detailhandel. Gedurende bovenvermelde termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen deze herziening van het bestemmingsplan, zijn be zwaren schriftelijk kenbaar maken aan het college van burge meester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat alle horeca- inrichtingen inclusief de alcoholvrije verlofbedrijven, op grond van het bepaalde in artikel 108, eerste lid van de Algemene Poli tieverordening op 31 december 1990 vanaf 20.00 uur tot 1 ja nuari 1991 08.00 uur gesloten dienen te zijn. Horeca-ondernemers kunnen verzoeken hen op 1 januari 1991 vanaf 00.15 uur een ontheffing van deze geslotenverklaring te verlenen. Dit verzoek moet vóór 14 december 1990 bij de afde ling Algemene Zaken ter secretarie via een aanvraagformulier worden ingediend. Indien aan de horeca-ondernemer een ont heffing wordt verleend dan dient hij zich akkoord te verklaren met de voorwaarden en voorschriften waaronder de ontheffing wordt afgegeven. Eén van de voorschriften houdt in dat een horeca-ondernemer alleen personen in zijn inrichting mag toela ten die in het bezit zijn van een geldige toegangskaart voor dat bedrijf. Op de bovenstaande regeling geldt een tweetal uitzonderingen: a. horeca-inrichtingen welke in het bezit zijn van een restaurant vergunning mogen op 31 december 1990 tot 23.00 uur geopend zijn mits dat voor 14 december is gemeld. Het kaartsysteem is hierop niet van toepassing; b. de door de burgemeester aangemerkte sociale café's welke in het bezit zijn van een ontheffing mogen op 31 december 1990 vanaf 20.00 uur geopend zijn. Het systeem van de toegangs kaarten en de daarmee samenhangende voorschriften blijft ech ter onverkort gehandhaafd. De voorwaarden en voorschriften worden persoonlijk aan iedere horeca-ondernemer medegedeeld.

de Faam | 1990 | | pagina 5