DOE HET Z Keurmerk voor sauna's met schoon zwemwater Bakkerij Mostert opent filiaal aan Langeviele Het tijdperk van de verlichting is voor Middelburg aangebroken Video en toebehoren uitgebreid belicht Kast met schoolbord voor de kinderkamer Kruiswoordraadsel Voor nieuwe eigenaar van Pom Lai in Vlissingen komt een droom uit Sinterklaas vrolijkt Middelburg op Seminar over marketing per telefoon Geen locoburgemeester en geen zeer grote stek ker in een even groot stopcontact. De officiële ingebruikname van de Middelburgse verlichting in de binnenstad liep iets anders dan vorige week in de FaamVlissinger werd aangekondigd. Met een kordate draai aan een knop zette burge meester C. Rutten - „Geen moeilijke taak voor een eenvoudige burgemeester" Middel burg voor het eerst in 10 jaar in een gloed van licht en muziek. DEMONSTRAT/EDAG BIJ COMBI FOTO BACK ■n Verplicht een bril als je goed ziet SCHERPERE EISEN AAN HYGIËNE EXTRA WAARBORG Vers water Woensdag 28 november 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER In zijn toespraak bombardeerde de eerste burger de Zeeuwse hoofdstad tot het 'Parijs van Zee land', en luidde het nieuwe tijd perk van de Verlichting in, met alle voordelen 'welvaart en wijs- Combi Foto Back houdt zaterdag 1 december een grote video demonstratie in de zaak in Vlis- singen aan de St. Jacobspassa- ge. Bij deze domonstratie worden de mogelijkheden van de video in alle facetten toegelicht. Een ver tegenwoordiger van de firma Bauer komt naar Vlissingen om van alles te demonstreren. Back - ook met zaken in Middel- Dit is een ideaal meubel om zelf te maken voor de slaapkamer of speelkamer van uw kind. De bovenste plank kan worden gebruikt voor speelgoed, boeken of miniaturen. Op de twee planken achter de schuifdeurtjes is er veel ruimte voor allerlei spullen. Erg handig is ook de ruime kantelbak die gemakkelijk toegankelijk is om er speelgoed in op te bergen. Zodoende brengt u uw kind netheid bij met dit praktische meubelstuk dat nut en spel kombineert in een minimum aan ruimte. De kast is ca. 145 cm hoog bij 123 cm breed en 28,5 cm diep. Op de tekening vindt u materiaallijsten en stap voor stap instrukties hoe u de kast kunt maken. U kunt hem bestellen door f 13,75 over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 1340 F/VI. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. burg en Goes - heeft talrijke ap paraten demonstratieklaar staan. Ook wordt montageapparatuur uitvoerig toegelicht. Datzelfde geldt voor geluid- en beeld mixers. Volgens Hans Back is er een enorme vraag naar videoappara tuur. „De klant wil nu ook leren monteren. Daardoor beleeft hij nog meer vreugde aan zijn hob by", aldus Hans Back. heid' voor iedereen vandien. Ook benadrukte hij dat Middelburg het kloppend winkelhart van Zee land blijft en zeker niet achter blijft in vergelijking met omlig gende streken. Bewondering had de burgervader voor de onderne- mersbond Lange Delft en omstre ken die de kosten voor het verlichtingsproject ruim een ton - geheel uit eigen zak hebben betaald. De voorzitter van de winkeliers vereniging, J. Bijleveld vulde de burgemeester aan. „Het had uit bundiger gekund", gaf hij toe. „Maar het is een begin. Het is jammer dat er ook winkeliers zijn die wel van de verlichting profite ren, maar er niet aan hebben meebetaald. Ik had liever de han den ineen geslagen". Nadat de verlichting in werking was gesteld greep J. Bijleveld de gele genheid nog aan om namens de winkeliersvereniging de burge meester een envelop met inhoud te overhandigen, voor de actie die voor de zieke poolse baby is opgezet. Als alles goed gaat wordt in december de baby ge haald om een operatie in het Rot terdamse ziekenhuis Dijkzigt te ondergaan. De SVGZ 83 met Herman Mol van BP in pak in het midden. De enige sportvereniging voor vi sueel gehandicapten die Zeeland rijk is werd op maandag 8 Okto ber door Herman Mol van BP tankstations in het zonnetje ge zet. Elk lid van de vereniging, die Mevrouw H. de Nooijer-Martens van het Bacteriologisch Con trole Station overhandigt voorzitter Piet Hardenberg van de Sau na Alliance Nederland het eerste exemplaar van het keurmerk. De sauna's die zijn aangesloten bij de Sauna Alliance Nederland krijgen een keurmerk dat aan geeft dat zij beschikken over schoon zwemwater. Sinds ook sauna's en openbare zwemin richtingen dienen te voldoen aan de Wet Hygiëne en Veiligheid Zweminrichtingen (WHVZ) zijn de exploitanten verplicht het wa ter regelmatig te laten controle ren. De controle wordt uitgevoerd door het Bacteriolo gisch Controle Station in Katwijk dat de bevinden meldt aan Pro vinciale Waterstaat. Het keurmerk geeft aan dat het water onder voortdurende con trole van het Bacteriologisch Controle Station staat en voldoet aan de eisen van de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenhe- den. Mevrouw H. de Nooijer- Martens, directrice van het Bac teriologisch Controle Station, overhandigde gisteren het eerste keurmerk aan de voorzitter van de Sauna Alliance Nederland, Piet Hardenberg uit Vlissingen. De Sauna Alliance Nederland is ingenomen met de wettelijke maatregel. Ook al brengt die voor de eigenaren en exploitanten van saunabedrijven nogal wat extra werk én extra kosten met zich mee. In de Wet Hygiëne en Veilig heid Zweminrichtingen zijn de ei sen opgenomen waaraan openbare zweminrichtingen en aanverwante bedrijven moeten voldoen. Zo zullen ook de sauna exploitanten tweemaal per dag de waterkwaliteit in zwembad en whirlpool moeten meten. De uit komsten moeten worden vastge legd in een logboek. "Blijkt er iets mis te zijn met de waterkwaliteit, dan is de sauna-exploitant ver plicht om direct maatregelen te nemen", aldus Hardenberg. Volgens voorzitter Piet Harden berg kan de saunabezoeker ver zekerd zijn van goede hygiënische omstandigheden. "In de meeste sauna's in ons land zijn de hygiënische omstan digheden prima, maar een slui tende controle was er tot op heden niet. Bij de erkende, full- service saunabedrijven kan men derhalve voortaan zonder enig probleem terecht en zeker bij de sauna's die zijn aangesloten bij de Sauna Alliance Nederland", Het is nu tien jaar geleden dat de familie Guo uit China naar Neder land kwam. Opa Guo woonde al in ons vaderland en volgens de Chinese traditie moest de familie weer bijeen gebracht worden. Eén zoon haakte daar handig op in. Hij heette Z.F. Guo. Zijn doel was om eens aan het hoofd van een Chinees restaurant te staan. Hij liet zijn oog op Vlissingen val len en sinds 7 oktober jongstle den is hij de eigenaar van Pom Lai aan de Kleine Markt. Z. F. Guo, ook wel Hao genoemd, vertelt niet geheel zonder trots hoe zijn uitgestippelde plan eruit zag. „Ik ben eerst in een aantal andere Chinese restaurants gaan werken, als (hulp)kok, barbedien- de en kelner. Ondertussen keek ik hoe alles werkte, deed mijn er varing op en spiekte bij mijn ba zen. Ik leerde van iedereen wel wat". Alhoewel de 34-jarige Chi nees de kunst van het onder an dere Chinees, Kantonees en Pekings koken tot In de puntjes beheerst bracht hij het in de restaurants weinig in praktijk. Ook de kunstwerken die hij uit winterpenen en andere groenten aldus Hardenberg, die er in dat verband op wijst dat het lidmaat schap van de Alliance alleen mo gelijk is voor bedrijven die aan de strengste eisen op het gebied van hygiëne en service voldoen. Op grond van de wet zal het wa ter in zwembad en whirlpool re gelmatig moeten worden ververst. "Voor elke bezoeker moet ten minste 30 liter vers wa ter in het bad worden gepompt, schrijft de wet voor. Ter controle moet een zogeheten flow-meter worden aangebracht en ook moet er in het logboek een aan tekening van worden gemaakt. "Komen er in een bepaalde sau na op een dag 100 bezoekers, dan zal er, gemeten over die dag, dus 3000 liter schoon water in de baden moeten worden ge pompt", zegt de Sauna Alliance- voorzitter. De sauna-eigenaar is verplicht om het water eenmaal per maand door een onafhankelijk la boratorium te laten bemonsteren. De uitkomst moet worden gezon den aan Provinciale Waterstaat. Die instantie is belast met het toezicht op de naleving van de wet. De kosten van de be monstering komen voor rekening van de exploitant. De Sauna Alliance heeft haar le den goed voorbereid op de gevol gen van de wet. Zo hebben vrijwel alle leden een cursus van twee dagen gevolgd bij het Bac teriologisch Controle Station in Katwijk. "Hoewel we natuurlijk best wisten wat ons te doen stond, was dat toch zeer verhelderend, omdat we uitvoerig zijn geïnfor meerd over de wijze waarop we de waterkwaliteit in orde kunnen houden". Hoewel alle sauna's die bij de Sauna Alliance zijn aangesloten, altijd al veel aandacht aan hygië ne besteedden, zijn de eisen in de wet zodanig verscherpt dat hier en daar aanvullende maatregelen nodig waren. "Dat wilde overi gens niet zeggen dat het met de hygiëne slecht gesteld was, maar wel dat de mogelijkheden voor een controle zoals de wet die nu verlangt niet voldoende waren", aldus de Sauna Alliance- voorzitter. "Verreweg de meeste sauna's hielden echter de water kwaliteit nauwlettend in het oog". Volgens Piet Hardenberg is de Sauna Alliance Nederland altijd voorstander geweest van verrui ming van de wet. "Wij hebben ons al eerder voor scherpere ei sen uitgesproken, omdat onze bezoekers moeten kunnen reke nen op uitstekende hygiënische omstandigheden. De wet zou je kunnen zien als. een extra waar borg dat dit inderdaad het geval is". Figuren zoals deze bij Pom Lay uit winterpeen worde ij gesneden. kan maken kregen de klanten daar niet te zien. „Ik heb alles be waart tot ik mijn eigen zaak had", verklaart hij. „Nu ben ik zeker de enige in Zeeland die zulke kunsten met wortels uithaalt". De menukaart is uitgebreid met een heel'scala aan gerechten uit verschillende delen uit China. Hao laat daarvoor speciaal krui den en specialiteiten uit zijn ge boorteland komen. „Jullie officieel Sportvereniging Visueel Gehandicapten Zeeland '83 (SVGZ 83) heet, kreeg die dag in sporthal Reimerswaal in Kruinin- gen een Sporttas en badhand doek aangeboden van de sponsor. In 1983 kwam de Provinciale be langenorganisatie voor visueel gehandicapten tot de conclusie dat er een sportclub voor slecht ziende mensen moest komen in Zeeland. Zo gezegd, zo gedaan. De club telt momenteel zo'n der tig leden en beoefent voorname lijk goalbal. Dat betekent dat er op een een veld met de afmetin gen van een vollybalveld, twee teams van drie personen worden neergezet die dan proberen een rinkelbal in het doel van de tegen stander te krijgen. Toch is deze sport niet alleen voor slechtzien de mensen. Goedziende mensen kunnen ook best meedoen, ze krijgen dan alleen wel een soort brilletje waardoor ze slechter gaan zien. Bij de SVGZ 83 maken daar ongeveer 3 mensen gebruik van. Naast deze sport, waarmee de SVGZ 83 landelijk in de eerste klasse staat, doet de sportclub ook aan zaalhockey, weer met rinkelbal, (ritmische) gymnastiek en conditietraining. Omdat de telefoon steeds meer wordt gebruikt als marketing instrument heeft de Kamer van Koophandel in Midden- en Noord-Zeeland voor donderdag 29 november een seminar op het programma staan waar alle bij zonderheden over dit fenomeen worden toegelicht. Volgens de samenstellers van dit seminar kan een ondernemer met de tele foon in de hand meer winst ma ken, mits goed gebruikt. Er is een aantal deskundigen uit genodigd voor toespraken. Het seminar wordt gehouden in het gebouw van de kamer in Middel burg en begint om 14.30 uur. Bij goede oplossing krijgt u Pp de opgegeven nummers een spreekwoord. 66- 29- 23-70 77-31 -27- 16-75-53 1 - 2- 5-52-57 14-31 -3-6 HORIZONTAAL: 1 Russische munt; 7 werktuig; 13 vrucht; 14 snavel; 16 rivier in Duitsland; 17 stad in België; 18 kers; 20 ver grootglas; 21 chem. symbool; 22 kleur; 24 namelijk; 26 hals; 28 edelmetaal; 31 p?rs. vnw.; 33 sportevenement; 34 vrijgevig; 36 titel; 37 chem. symbool; 38 onvriendelijk; 40 vogel; 42 kist; 44 rauw,; 45 schrede, stap; 46 lijmstof; 47 bloeiwijze; 48 lichaams deel; 50 specerij; 52 gedorst koren; 53 voegwoord; 54 schijnge- halte v.d. maan; 56 ingezet stuk; 57 voorzetsel; 58 de onbekende; 59 zonderling; 61 onvriendelijk; 63 vorm van mij; 64 guirlande; 67 schuifbak; 69 telegrafisch koersbericht; 71 criminele daad; 72 oeverdam; 74 roofvogel; 76 korte kous; 77 evennachtslijn; 78 deel van Europa; 79 aanspreektitel. VERTIKAAL: 1 moerasvogel; 2 werk van componist; 3 leer v.h. heldendicht; 4 snavel; 5 lengtemaat; 6 schrikbewind; 8 voeg woord; 9 oorkonde academische senaat; 10 kleur; 11 wars van laagheid; 12 vlug; 14 kloosterzuster; 15 vogel; 18 afstandsmaat; 19 dik en lomp; 22 rechtsvoorschrift; 23 beperkt van verstand; 25 soort hond; 27 wandversiering; 29 voorm. Ned. eiland; 30 be daagde dame; 32openbaringen Mohammad; 34strafwerktuig; 35 schrijfkosten; 37 pl. in Utrecht; 39 erg los; 40 omslag; 41 oude lap; 43 knaagdier; 49 bladplant; 51 geestelijke; 52 tennisterm; 55 over blijfsel; 57 metaal; 59 vlaskam; 60 belemmering; 61 slaapplaats: 62 smal; 63 tijding; 65 noodsein; 66 zwaardwalvis; 68 afscheidsgroet; 69 aanhangend strookje; 70 griezelig; 72 deel v.e. schip; 73 alvo rens; 75 dat is; 77 soort onderwijs. Oplossing van Puzzel krant 21/11 HORIZONTAAL: 1 sandrak; 6 aalreep; 12 Pool; 14 sein; 15 mv; 17 koubeitel; 20 br; 21 aar; 23 dinsdag; 24 het; 25 trek; 27 wier; 28 radar; 29 tip; 31 panne; 32 as: 33 wagon; 35 ad; 36 actief; 37 korrel; 39 te; 40 betel; 42 Dr; 44 opeen: 46 lor; 47 hinde; 49 beul; 52 nier; 53 eer; 54 Pan dora; 58 set; 59 L.S.; 60 karnemelk; 62 Ni; 63 mare; 64 doos; 66 nijptang; 67 lampion. VERTIKAAL: 1 Sumatra: 2 N.P.; 3 dok; 4 rood; 5 aluin; 7 astap; 8 leeg; 9 ril; 10en; 11 portret; 13 zestig; 16 VARA; 18bn;19 id; 20 been; 22 redacteur; 24 hindernis; 26 kasteel; 27 waardin; 29 tafel; 30 poker; 33 web; 34 nol: 38 gobelin; 41 tondel; 43 dertien; 45 pees; 48 Deen; 50 varen; 51 Breda; 54 para; 55 N.N.; 56 om; 57 alom; 60 kat; 61 kop; 63 M.P.; 65 si. Wlnwoord: BRONKHORST Waar eerst nieuwe hakken onder kapotte schoenen werden gezet, zijn sinds kort ambachtelijk brood, banket en bonbons te koop. Aan de Langeviele 6 in Middelburg openden Aad en Tiny Mostert een filiaal van hun bak kerswinkel aan de Seisweg. want alles wordt in de bakkerij aan de Seisweg klaargemaakt vertelt Tiny Mostert, die samen met verkoopster Yolanda Klok op de openingsdag, omringd door bloemen, de eerste klanten be dient. „Wij zagen dit winkeltje al langere tijd leeg staan en wij kon den het zomaar huren. Boven zijn twee kamertjes, die wij willen gaan inrichten als bonbonatelier: Een plaats waar de bonbons wor den klaargemaakt en versierd. Wij verkopen namelijk bonbons van eigen fabrikaat, waar steeds meer vraag naar is". W- fe-.- I Tiny Mostert en Yolanda Klok bedienen de eerste klanten. Het filiaal van Bakkerij Mostert is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. Op maandag vanaf 14.00 en op zaterdag tot 17.00 uur. Ook op de donderdagse koopavond kan de klant er terecht. hebben hier bijvoorbeeld maar één soort champignon", klaagt hij. Verder is hij uitermate tevre den over Nederland, en zef.er voor 'vriendelijk' Vlissingen heeft hij een zwak. Klant is koning, bie spreuk is Z.F. Guo volgens hém- zelf op het lijf geschreven. Elke maand een speciaal menu,,' ca deaubonnen, een actie voor mee- neemgerechten en grote bestel lingen worden bezorgd. Sint Nicolaas en zijn zwarte knechten vereren Middelburg nogmaals met een bezoek. Zater dag 1, maandag 3, en dinsdag 4 december is het bonte gezeld- schap te vinden in de binnenstad waar weer de nodige cadeau's van de hand gaan. De gulle kin dervriend heeft die dagen voor elk wat wils. In navolging van de Paashaas deelt de Sint aan de ouders waardebonnen uit, voor zien van een winkelstempel die in de betreffende winkel kunnen worden ingeleverd. Voor de kin deren heeft Sint kleurplaten bij zich, die de kleintjes weer in kun nen leveren bij Shoerette in de Segeerstraat. Prijzen die variëren van een moutainbike, een walk man en een skateboard zijn hier bij te winnen. Zaterdag 1 december beginnen de sint en zijn knechten om 11 uur met hun feestelijke tocht door de stad, en stoppen daar om ongeveer 16 uur mee. Ze gaan maandag 3 december weer verder met uitdelen van 14 tot 17 uur, en dinsdag 4 december zijn ze met de bonnen en de kleurpla ten van 11 tot 17 uur in het cen trum te vinden. De waardebonnen zijn ter waarde van f10,-, f 15,-, en f25, en kun nen bij bijna alle 'winkeliers in de Lange Delft en omstreken be steed worden. Sinterklaas deelt waarde bonnen uit in Middelburg. UIT HET ZAKEN]

de Faam | 1990 | | pagina 23