Traverse G roede Tentoonstelling over musea Van school, wat nu Stichting optimistisch over haalbaarheid H istorama-project Oosterschelde ter sprake uuaterschap uualcheren Stichting wil supplement voor Zeeuws woordenboek COMMISSIES Vanaf maandag 26 november is in de Kapittelzaal in de Abdij van Middelburg te zien de tentoonstelling Museumrondgang. Zater dag, tijdens een internationale studiedag, wordt de expositie of ficieel geopend. IN BUliOEP BEDRIJFSLEVEN REAGEERT LAUWTJES OP INITIATIEF i waeterproat m Vanaf 15 december houden de katonniers van het waterschap Walcheren de jaarlijkse schouw van ca. 780 kilometer sloten. Tij dens de schouw wordt gecontroleerd of de aangelanden de aan hun perceel grenzende schouwsloten en de zich in dammen bevin dende buisleidingen goed hebben schoon gemaakt. Deze onderhoudsverplichting is gebaseerd op de Verordening Waterkering en Waterbeheersing Zeeland. Tarieven voor dijkgeschot en verontreinigings heffing 1991 mmwm ik mSSImmÊSm TT» Onderscheiding sloten Onderhoud schouwsloten Schouw Sancties Onderhoud overige sloten Onderhoud hoofdwaterlopen Methode van onderhoud Woensdag 21 november 1990 ABDI J Vrijdag 30 november, 19.30 uur, wordteen voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de verbetering van de traverse Groede in café restaurant De Wulpenhoek, Slijkstraat 9, Groede. Voornaamste onderwerp van gesprek is de Voorstraat, het eerste deel van de doorgaande weg dat verbeterd gaat worden. Volgend voorjaar wordt de klin kerbestrating vervangen door asfalt. Het gaat om het stuk van de traverse vanaf de Breskense kant. In de Voorstraat zijn de meeste huizen, die bovendien nog het dichtst op de weg staan. Door de klinkerbestrating wordt daar de meeste hinder ondervon den: lawaai en trillingen. De nieuwe asfaltbaan wordt 6 meter breed. Aan weerskanten van de straat worden - met de vrijkomende klinkers - par- keerstroken gemaakt van 2 me ter breed. Om de 15 meter worden de stroken onderbroken door verhoogde eilandjes, waar op struiken en lichtmasten ko men. Door de geparkeerde auto's en de eilandjes krijgt de weg een smal ler aanzicht, wat automobilisten >ertoe moet brengen minder hard te rijden dan nu het geval is. De Voorstraat krijgt aan de noord kant een betonnen fietspad van 2,7 meter breed, dat in twee rich tingen moet worden gebruikt. Tussen het fietspad en de par- keerstrook resteert een groen strook van 3 meter, waarin de bo men kunnen blijven staan. Het karwei kost 300.000 gulden. Wanneer het andere deel van de traverse en het aansluitende weg- vak richting Breskens kunnen worden aangepakt, is afhankelijk van de vraag wanneer daarvoor geld beschikbaar komt. De statencommissie voor bestuurszaken vergadert vrijdag 23 november, 10.00 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Seizoensverlenging via cultuur en sport komen aan de orde, alsook subsidies voor aankoop natuur gebieden, voor de bestrijding van ongedierte in het Zeeuws Mu seum en voor kinderopvang. Andere agendapunten zijn het mi lieubeleidsplan Kerend tij, de perspectieven van het vliegveld Midden-Zeeland en groot onder houd en schade aan de generato ren van de dubbeldekker Prins Willem-Alexander van de provin ciale stoombootdiensten. De herinrichting van het Abdij plein, bijdragen voor projecten ouderenzorg in Goes en Middel burg, een fonds voor de Acquisi- tiegroep Zeeland en het welzijnsonderzoek worden even eens aan de commissie voor gelegd. De vergadering is openbaar en be gint met spreekrecht voor het publiek. h De stuurgroep Oosterschelde organiseert donderdag 6 december een bijeenkomst met de Oosterschelde als onderwerp. Van de kant van de stuurgroep wordt informatie verstrekt over actue le zaken, zoals de gevolgen van de aanwijzing tot beschermd natuur gebied. Anderzijds wil de stuurgroep graag worden geïnformeerd over de er varingen en wensen van gebruikers van de Oosterschelde. In de stuurgroep zijn vertegenwoordigd het rijk, de provincie en de ge meenten en waterschappen rond het water. Wie technisch of anderszins ingewikkelde zaken aan de orde wil stel len, wordt gevraagd die te melden bij secretaris C. de Vos van de stuurgroep, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31615. Via die werkwijze kan de stuurgroep dieper op de materie ingaan. In de pauze en na het formele deel van de avond is er gelegenheid tot informeel contact met de leden van de stuurgroep. De bijeenkomst is donderdag 6 december, 19.30 uur, in hotel Goes, A. Fokkerstraat 100, Goes. DE FAAM - DE VLISSINGER IEUWS De provincies Oost- en West- Vlaanderen in België en Zeeland aan de Nederlandse kant houden zaterdag in de Abdij een interpro vinciale studiedag. Uitgenodigd zijn medewerkers en bestuurders van lokale en regionale musea in de drie provincies, van wie zich er inmiddels zo'n kleine honderd hebben aangemeld. Net als de tentoonstelling heeft de studiedag tot onderwerp de gang van verwerven van mu seumstukken tot het moment waarop het publiek met die stuk ken kennismaakt. Elk museum heeft met dat pro ces van doen. In een boekje dat ter gelegenheid van de expositie en de studiedag is samengesteld, wordt gemeld dat in de drie provincies ruim 200 musea zijn. De meeste moeten worden gerekend tot de regiona le en lokale musea, die verzame lingen tonen uit de eigen streek of plaats. Bedrijfsvoering, be heer, documentatie en presenta tie worden in sterke mate bepaald door het al of niet be schikbaar zijn van geld. Provinciaal museumconsulent in Zeeland drs. W.H.P. Scholten geeft onder meer een overzicht van de museumwereld in de beide Vlaanderen en Zeeland. Hij merkt op, dat de meeste musea het moeten doen met minimale fi nanciën. Verzamelbeleid, registratie en do cumentatie worden uit de doeken gedaan door museummedewer kers dr. A. Stroobants van de ste delijke musea Dendermonde en M.M. van Meerten van destedelij- ke musea in Zierikzee. Zij schrij ven in hun inleiding, dat het wezenlijke van een museum bestaat uit de collecties materiële getuigenissen van de mens en zijn omgeving. Zij onderbouwen die stelling zo: ""Een museum zon der collectie is geen museum" stelt zelfs de Nederlandse minis ter van wvc, mevrouw drs. H. d'Ancona, in haar onlangs gepu bliceerde conceptnota Kiezen voor kwaliteit." Delta-expo- medewerker K. Leeftink uit Burgh-Haamstede en mede werkster Chr. Minten van de pro vinciale dienst cultuur in West-Vlaanderen belichten de on derwerpen educatie en publieks werving. Met andere woorden: hoe maak je mensen zo nieuws gierig dat zij naar het museum toegaan en er wat van opsteken. Het boekje is geïllustreerd door Wim Hofman. Lokale en regionale musea is voor vijf gulden te koop bij de ten toonstelling in de Kapittelzaal. De expositie duurt van 26 no- vembertot 15december. Deope- ningstijden van de Kapittelzaal, Abdij 9, Middelburg, zijn op werkdagen van 9.30 tot 12.30 uurenvan 13.30tot 16.30 uur. Wie dit jaar van school gaat en nog niet weet wat daarna te doen, kan wat hebben aan de folder Van school, wat nu? In de folder wordt informatie gegeven over gedeeltelijke leerplicht, vormingswerk, beroepsopleidingen, dag/avondopleidingen en leren en werken tegelijk. Van alle instituten en instellingen die in de folder aan bod komen, worden adres en telefoonnum mer gemeld. Ook zijn tips opge nomen, bijvoorbeeld over kinder bijslag en studiekostenvergoe ding en het aangaan van arbeids- en leerovereenkomsten met een werkgever. Van school, wat nu wordt op de scholen verspreid via de regionaal consulenten van het Samenwer kingsverband voor keuzebegelei ding en onderwijs-arbeidscon- tacten (SKOA) in Goes. De consu lenten geven voorlichting op de scholen. De folder kan ook worden aange vraagd bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. h Vrijdag 23 november, 10.00 uur, is het bestemmingsplan Burgh, derde herziening, van de ge meente Westerschouwen on derwerp van gesprek in de hoor- commissie bestemmingsplan nen. De heren ir. W.A.M. van der Made uit Wagenberg en J.C. de Feiter uit Burgh hebben bij de pro vincie bezwaar aangetekend te gen het plan, waarin geen ruimte meer is voor rond de twintig sta caravans. De grond heeft de be stemming agrarische doeleinden en uitbreiding bebouwde kom gekregen. Ook is er bezwaar te gen de bestemming openbaar groen op particuliere grond. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort twee aanvragers van algemene bijstand. In beroep worden beslissingen van het ge meentebestuur van Middelburg en van Terneuzen aangevochten bij de provincie. De zittingen zijn dinsdag 27 no vember. De Middelburgse zaak dient om 10.00 uur en de Terneu- zenseom 10.20 uur. De derde kamer uit gedeputeerde staten hoort twee families uit Oud-Gastel over hun beroep te gen het gemeentebestuur van Duiveland. De families hebben de gemeente gevraagd vast stand plaats te mogen innemen op een terrein dat als woonwagencen trum wordt voorbereid in Nieu- werkerk. Burgemeester en wet houders hebben het verzoek af gewezen, waarop de families bij gedeputeerde staten in beroep zijn gegaan. De zittingen zijn dinsdag 27 no vember om 10.40 en 11.00 uur. Inwoners van de gemeente Kapel- Ie zijn het niet eens met de beslis sing van gedeputeerde staten over de weigering tot (ver)bouw van woningen met garages in de Wilhelminastraat. De provinciale instemming is nodig, doordat de bouw afwijkt van het bestem mingsplan. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort de bezwaar den en een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur op dinsdag 27 november, 11.20 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. b Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het Historama in het Abdij complex komt er. Die zeker heid hadden zowel interim-manager Piet Klip als voorzitter Han Bogaert van de Stichting Manifestatie Abdij Middelburg. Het project dat „veelomvattender moet wor den dan het versleten klank en lichtspel" beeldt de ge schiedenis van het Abdijcom plex uit. Afgelopen maandag waren mogelijke kapitaal krachtige geldschieters uitge nodigd onder het motto: na de overheid moet nu het be drijfsleven de beurs trekken. Tweede kamerlid drs. H. Eversdijk (vol kwinkslagen), drs. F.L.M. Jansen, directeur Nationaal Bu reau voor Toerisme („Dit project speelt in op de actualiteit"), ge deputeerde W. Don („Wij hebben drie ton gegeven, wie volgt"), Toonder Studio-directeur B. Kroon („Toen ik die kogels zag was ik verloren") en historicus M.P. de Bruin waren uitgenodigd om als spreker de zaal achter het Historama te krijgen. Ook burge meester C. Rutten zat achter de sprekerstafel, maar Don had het gras voor zijn voeten wegge maaid. Sprekers van allure die bij elkaar meer dan anderhalf uur al dan niet vol vuur spraken over het plan om de geschiedenis van de Abdij in beeld te laten brengen door Toonder Studio's. Na afloop was echter slechts een handvol toezeggingen binnen. Ton van Oostrom van De Huifkar in Mid delburg wil de geschenken voor de opening na de verbouwing in februari ten goede laten komen aan het Historama. Hij rekent mi nimaal op een bijdrage van f 10.000,-. Van het Middelburgse grootwinkelbedrijf wordt volgens een tip van de sluier van Piet Klip f 5000,- per onderneming ver wacht. Nodig is echter 1,2 mil joen. „Dat halen we", was het opti mistische geluid dat de woord voerders van het stichtingsbestuur lieten horen. Over waarom het Historama moest komen was NBT-directeur Jansen nog het duidelijkst. Voor het commerciële gezelschap stel de hij vast dat het toekomstige toeristenbeleid er op is gericht om kwaliteit te bieden. Ook vindt er een herwaardering plaatst van cultuurhistorische waarden. Die doelstelling was terug te vinden in een regeringsnota. „Cultuur zorgt voor draagvlak in het toe risme", zei hij. En precies dat had Zeeland de vrijetijds reiziger te bieden. Zeker met een project als het Historama. Tweede kamerlid Eversdijk kwam in zijn betoog naast een aantal kwinkslagen voor een beperkt gehoor niet verder dan de constatering dat Zeeland zich niet steeds moet wegmoffelen. Verder had hij weinig aandacht voor gelegenheidsgids Jaap Tevel die een deel van het gezelschap door de Kloostergangen leidde. Een te hard gevoerd gesprek met gedeputeerde Jaap Ventevogel leidde de aandacht van Tevels ge hoor te veel af. Eversdijk was één van de eersten die huiswaarts keerde. M.P. de Bruin boeide met een ge schiedenisles over Middelburg en de Abdij. Hij had nog uren kun nen doorgaan, vonden veel aan wezigen. Bert Kroon van Toonder Studio's vond dat de Abdij teveel aan het oog van de vreemdeling was onttrokken. Ook de beheer ders zelf onderschatten de talrijke historische waarden die het ge bouw herbergt. „Kogels uit de tachtigjarige oorlog liggen zo maar in crypte zonder dat er wat mee gedaan wordt". Maar daar gaat nu iets mee gebeuren, oor deelden de leden van de stichting eenstemmig. De overheden (pro vincie en gemeente) hadden het voorbeeld gegeven door gul te geven. Het bedrijfsleven zou vol gen. „Ik heb voldoende aanwij zing om daar in te geloven", stelde voorzitter Bogaert tevre den vast bij een glaasje wijn. Het Zeeuwse woordenboek is kennelijk verouderd. Want eind oktober hebben enkele 'Zeeuwo- fielen' de koppen bij elkaar gesto ken om een supplement op het Woordenboek der Zeeuwse dia lecten te realiseren. De gevormde stichting is een initiatief van de Zeeuwsche Vereeniging voor Di alectonderzoek en heet Stichting De Zeeuwse Taele. Voor het sup plement is geld nodig. Het eerste doel van de stichting is een fonds vormen. Verder neemt de stich ting de begeleiding van de uit breidingsoperatie in handen. Het Woordenboek der Zeeuwse dialecten verscheen in 1964 van de hand van dr. H. Ghijsen. Het dialectenonderzoek werd daarna voortgezet, vooral door middel van enquêtes en vragenlijsten in het Bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuws Genootschap. Bij de uitgave van het woorden boek stond al vast dat ooit een supplement moest verschijnen om de nieuw ontdekte woorden vast te leggen. De stichting vindt dat nu de tijd rijp is om het be schikbare materiaal wetenschap pelijk te bewerken en uit te geven. Volgens de Zeeuwsche Vereeni ging is het in de loop van de tijd duidelijk geworden dat betaalde externe wetenschappelijke on dersteuning nodig is voor de uit gave. De aanstelling van een wetenschappelijk medewerker voor minstens vier jaar gaat de draagkracht van de Vereeniging echter te boven. Daarom is de stichting opgericht die zich voor al bezig houdt met het aanboren van nieuwe geldbronnen om deze wetenschapper of weten schapster voor vier jaar van sala ris te voorzien. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751 In de Algemene Vergadering van 26 oktober jl. is het ta rief voor het dijkgeschot vastgesteld op f 126,— per hectare en het tarief voor de verontreinigingsheffing op f 66,— per vervuilingseen- Schouwen sloten Nadat de waterloop is afge- dampt, kan met het delven worden begonnen. T.- Slordig uitgevoerd delfwerk. Het Waterschap Walcheren kent voor het onderhoud twee cate gorieën waterlopen: sloten en hoofdwaterlopen. De sloten kun nen verder worden onderver deeld in schouwsloten en overige sloten. Schouwsloten zijn veelal sloten die van belang zijn voor twee of meer aangelan den. Deze onderscheiding heeft gevolgen voor de onderhouds verplichting. De hoofdwaterlo pen onderhoudt het waterschap zelf; de schouwsloten en overige sloten dienen door de eigenaren resp. gebruikers van aangrenzen de percelen te worden onder houden. De schouwsloten vervullen een belangrijke rol bij de afwatering van Walcheren. In deze schouwsloten vindt de doorvoer plaats van het overtollige polder water naar het hoofdwaterlo- penstelsel van het waterschap. Begroeiing of verondiepingen verhinderen een goede doorstro ming in de sloten. Schouwsloten val en plantengroei e.d. uit het slootprofiel te worden verwij derd. De toepassing van chemi caliën in het slootprofiel is in verband met de negatieve gevol gen voor de waterkwaliteit niet gewenst. De schouw dient ervoor om te controleren of "aangelanden" inderdaad aan hun onderhouds verplichting voldoen. De sloten die dit jaar vanaf 15 december zullen worden geschouwd zijn aangegeven op kaarten, die op het polderhuis te Middelburg (Groenmarkt 10) en te Westka- pelle (Zuidstraat 156) ter inzage liggen. Indien na 15 december blijkt dat een aangeland (eigenaar of ge bruiker) niet aan zijn verplichting heeft voldaan, wordt bekeken of maatregelen moeten worden ge nomen. Deze kunnen liggen in de strafrechtelijke sfeer (opma ken proces-verbaal) en in de bestuurlijke sfeer (het op kosten van de nalatige laten uitvoeren van de werkzaamheden). Naast de schouwsloten zijn op Walcheren nog ca. 1.000 kilo meter "overige" sloten aanwe zig die niet jaarlijks behoeven te worden onderhouden. Het on derhoud van deze sloten dient eveneens door de aangelanden te worden uitgevoerd na aan schrijving van het waterschap. Het overtollige polderwater (gro tendeels afkomstig uit de sloten) stroomt door de hoofdwaterlo pen naar de poldergamelen. De afmetingen van de hoofdwater lopen zijn veelal groter dan die van sloten. Het hoofdwaterlo- penstelsel (lengte 358 kilome ter) wordt door het waterschap onderhouden. De hoofdwaterlo pen worden jaarlijks schoonge maakt en over een lengte van ca. 20 kilometer van bagger ont daan. Tevens worden in de hoofdwaterlopen jaarlijks ca. 7.500 meter oevervoorzieningen geplaatst. en de zich daarin bevindende buisleidingen moeten daarom jaarlijks schoon worden gemaakt. Het onderhoud van de schouwsloten vindt in hoofd zaak handmatig of mechanisch plaats. Daarbij dient modder, af- Goed uitgevoerd delfwerk.

de Faam | 1990 | | pagina 33