Sociale vernieuwingLOTArestauratie wandtapijten Start bouw laatste fase Maisbaaiproject Bestemmingsplan A sfaltering Koestraat Huur- commissie Onder nemers Honden belasting Prijzen kleur- wedstrijd GEMEENTE Mittriibi MIDDELBURG Tafeltje Dekje De geschiedenis van het Maisbaaiprojekt in het kort. Stedebouwkundige ideeën-prijsvraag Wethouder G.B. Schoenmakers over het Maisbaaiproject DE FAAM Woensdag 17 oktober 1990 tor het oog van de Lange Jan IMIltnii/l >«imIIIIN|||«I(. li Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Er wordt nog gewerkt aan de Varkensinarkt. Het plein is nog opgebro ken. Komende maandag, 22 oktober, wordt een nieuwe bestraling aan gebracht. De Koestraat en de Hoogstraat worden geasfalteerd, de Vlissingsestraat krijgt een nieuwe bestrating. Tot en met deze maandag wordt de doorstroming van het verkeer door de werkzaamheden belem merd. Tot dinsdag 23 oktober geldt: De Varkensmarkt is geheel afgesloten voor alle verkeer. In het gebied is alleen doorgaand verkeer mogelijk van de Kalverstraat naar het Groene Woud vice versa. Het overige doorgaande verkeer vanaf de Sta- tionsbrug en vanuil Veere wordt via de Blauwedijk omgeleid. Het ver keer vanuit de Langeviele dat het centrum wil verlaten wordt geadviseerd via de Kromme Weele te rijden. De Koestraat, de Vlissing sestraat, de Hoogstraat, de Gravenstraat en de Gortstraat lopen gedu rende deze periode dood op de Varkensmarkt. Er is via deze straten geen doorgaand verkeer mogelijk. Op bovenstaand kaarte is de route voor het doorgaande autoverkeer en het fietsverkeer ingetekend. Vanaf dinsdag 23 oktober is doorgaand verkeer in het gebied weer mo gelijk, met uitzondering van de Gortstraat. Busdiensten De route van de lijnen 52, 53, 54 en 59 wordt door de werkzaamheden belemmerd. De halte Turf kaai vervalt, ook voor de lijnen 56, 57 en 58. Passagiers dienen in- en uit te stappen aan de Loskade. Voor de halte Koestraat geldt: Passagiers richting Walcheren, instappen aan het Groe ne Woud. Passagiers richting centrum, instappen aan hel Hof van Tan- ge (54 en 59) 'of Langevieleweg (52 en 53). Voor alle buslijnen die over de markt rijden zijn er tijdelijke haltes vóór het stadhuis geplaatst. De huurcommissie is een onaf hankelijke commissie, die op ver zoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan ge ven op allerlei vragen op het ge bied van huur en verhuur van woonruimte. Deze commissie houdt iedere der de donderdag van de maand spreekuur in Middelburg. Dus ook morgen donderdag 18 okto ber 1990 van 9.30 tol 12.30 uur in de B en W-kamer van het stadhuis. De huurcommissie is gevestigd in Goes, telefoon 01100 - 11891. Op dinsdag 23 oktober wordt in de Stadsschouwburg een informe le ondernemersbijeenkomst ge houden, die zal beginnen om 17.00 uur. Een aantal keren per jaar wordt een dergelijke bijeenkomst geor ganiseerd om hel contact tussen overheid, bedrijjsleven en daar aan verbonden organisaties te be- vorderen. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zie ken, die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag lussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld, U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 22 oktober 1990 tol en met 28 oktober 1990 maandag jachtschotel, rode kool met ap peltjes dinsdag runderlapje, gesneden boontjes, aardappelen woensdag rundergehakt, witlof, aard appelen donderdag 2 ballen gehakt, erwten/wortelen, puree vrijdag bami goreng speciaal met saté zaterdag varkensvlees, vruchtensaus, rijst Deze week vindt u een opgavefor- mulier hondenbelasting in uw brievenbus. In dit formulier wordt verzocht aan te geven of u of een van uw leden van uw huis houding houder is van een of meer honden. U wordt verzocht het formulier volledig in te vullen en binnen 14 dagen te retourne ren. Hiervoor kunt u gebruik ma ken van de bijgevoegde portvrije antwoordenvelop. Ook bij ont kennende beantwoording gelieve ti het opgaveformulier terug te sturen. Op woensdag 24 oktober maakt wethouder G.B. Schoenmakers van onder meer milieuzaken om 16.00 uur in de ha! van het stad huis de prijswinnaars bekend van een kleurwedstrijd die ter gelegen heid van de in juni gehouden bra derie werd georganiseerd. De gemeente Middelburg heeft met een stand "Gemeente en Milieu" aan de Middelburgse braderie deelgenomen met als doel de zorg voor het milieu nog dichter bij de Middelburgers en de jeugd te brengen. De door de jeugd ingezonden kleurplaten zijn door een deskun dige jury beoordeeld. Naast het bekendmaken van de prijswin naars zal er tevens een film over het verdronken Land van SaeJ'lin- ge worden getoond. De gemeenteraad vergadert Op maandag 22 oktober 1990 om 14.00 uur begint de maandelijkse ver gadering van de gemeenteraad in de raadzaal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die be reikbaar is vanaf de (oren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij bureau Voorlichting. Gesproken wordt over de volgende onderwerpen: 1. Vaststelling notulen van de ver gadering van de raad der gemeen te Middelburg, gehouden op 3 september 1990. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Kredietaanvraag ten behoeve van vernieuwen meubilair surveil lancedienst. 4. Inzamelen klein chemisch afval (KCA) met chemo-car. Dit onderwerp stond reeds op de agenda van de vorige raadsverga dering, maar de bespreking is toen uitgesteld. 5. Vaststelling voorbereidings- hesluiten Park Overwatcr en Noordweg. 6. Beschikbaarstellen krediet voor het rooien van bomen op de R.K.- begraafplaats. De laatste jaren hebben bewoners van percelen aan de President Kennedylaan, grenzend aan de R.K.-begraafplaats aan de Wal- cherscweg, klachten geuit omtrent de 12 populieren, staande op ge noemde begraafplaats. Naar aan leiding van die klachten heeft de plantsoendienst regelmatig de bo men gesnoeid. Thans is gebleken dat snoeien niet meer mogelijk is. De risico's voor de gemeente en derden worden bij stormweer gro ter door het mogelijk breken van bomen. Het afgelopen jaar is al een boom omgewaaid en op een schuurtje terecht gekomen. Er zal vervangende beplanting worden aangebracht. 7. Convenant sociale vernieuwing. Op 14 juli jl. hebben de Minister van Binnenlandse Zaken, me vrouw drs. C.l. Dales, namens het Rijk en mevrouw S. Smitskamp namens ons college een convenant sociale vernieuwing ondertekend. Hoofddoelstelling van sociale ver nieuwing is het verbeteren van de positie van mensen die een maat schappelijke achterstand hebben opgelopen of dreigen op te lopen. Door integratie van beleid op plaatselijk en waar nodig en mo gelijk op regionaal niveau dient die doelstelling te worden verwe zenlijkt. Deze verbetering dient bereikt te worden door een versoepeling van regelgeving van de kant van het Rijk en door een meer geïnte greerde aanpak van de kant van de gemeente. Het startpunt dient te zijn een bestuurlijke mentali teitsverandering, waarbij gewenste Verbeteringen en veranderingen worden aangegeven door de wijk bewoners. De gemeente speelt daar in samenwerking met organi saties en instellingen op in. Hoofdthema's van sociale ver nieuwing zijn: 1. verbeteren van de woonom geving; 2. scholing en vorming; 3. werken; 4. welzijn. Deze 4 W's (wonen, weten, wer ken en welzijn) moeten integraal worden aangepakt. In Middelburg wil men zich in eerste instantie richten op de wij ken: Magistraatwijk, Nieuw Mid delburg, Dauwendaele en Stromenwijk. 8. Vergoeding kosten inrichting speelplein Vrije School voor ba sisonderwijs (toepassing artikel 74 Wet op het Basisonderwijs). 9. Beschikbaarstellen aanvullend krediet integratieverbouwing o.b.s. "De Arneburch". 10. Gedeeltelijke vervanging meu bilair en gordijnen openbare ba sisschool "De Arneburch". De restauratie van de wandtapijten in het Stadhuis (agendapunt 14). 11. Vaststelling 19e begrotingswij ziging 1990. 12. Lidmaatschap vereniging La- Op vrijdag 19 oktober wordt door middel van een lielikopter- vluchl het startsein gegeven voor de bouw van de tweede fase van het Maisbaaiproject. Op initiatief van de gemeente Middel burg wordt op het voormalige Vitriteterrein een stadsvernien- wingsproject uitgevoerd. De inmiddels gerealiseerde eerste fase omvat vier complexen met in totaal 129 woningen: 51 koopappartementen en 78 huurwo ningen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Omdat er nog geen definitief akkoord was bereikt tussen ge meente en bouwers over de tweede fase werd daarna eerst de der de fase gebouwd. Deze is in uitvoering en omvat 76 huurwoningen. De laatste fase gaat 19 oktober van start. Hierbij gaat het om vijf complexen met in totaal 120 woningen. Een open terrein invullen met bebouwing, dat is een bijzondere en veel omvattende opdracht. Zeker als dat terrein op een speciale plek ligt bin nen het centrum van een karakteristieke monumentenstad als Mid delburg. Voor deze opdracht zag zich de gemeente Middelburg geplaatst toen door de sloop van de Vitritegebouwen liet Maisbaaigebied vrij kwam. Een omvangrijke procedure kwam op gang, waarbij zeer veel deskundi gen betrokken werden. Op deze prijsvraag, die in 1985 werd uitgeschreven kwamen 164 inzen dingen, waarin architecten hun visie gaven op de invulling van het Maisbaaigebied. De jury kende echter geen eerste prijs toe, omdat geen enkele inzending volledig voldeed aan de hoge eis "een hedendaagse in vulling in harmonie met de Middelburgse binnenstad". De tweede prijs werd toegekend aan een plan dat veel lof oogstte, maar te weinig een "binnenstad-karakter" had. Opvallend is dat het plan, waaraan het pu bliek de publieksprijs toekende veel overeenstemming vertoont met het plan, zoals dat uiteindelijk is ontwikkeld. Het gemeentebestuur heeft vervolgens een "streefstructuur" laten op stellen, waarin naast de al genoemde eisen ook als voorwaarde werd op genomen, dat het gebied een watersportkarakter moest krijgen. Bovendien moest er een bovenwijkse, bij voorkeur culturele, voorzie ning in worden opgenomen. Op grond van deze streefstructuur ontwikkelde de Bouwkombinatie Maisbaai van september 1986 tot mei 1987 een presentatieplan. Daar voor werden de Amsterdamse architectenbureaus Lafour/Wijk en de Ley ingeschakeld. Omdat de gemeente de architectonische en stede- bouwkundige aspekten wilde bewaken en harmoniseren, werd een "su pervisor" aangesteld, de bekende architect Aldo van Eyck. Van de kant van de gemeente werd het opstellen van de plannen ook begeleid door de "Begeleidingscommissie beschermd stadsgezicht" on der leiding van Ir. H. Klarenbeek, die sinds de herbouwperiode betrok ken was bij het wel en wee van de Middelburgse binnenstad. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is vertegenwoordigd in deze commissie die als taak heeft het "waken" over de karakteristiek van het stadsgezicht. De start van de laatste bouwfase waarin het Maisbaaigebied de uit eindelijke vorm krijgt, is aanlei ding voor een gesprek met de Middelburgse wethouder voor Ruimtelijke Ordening en Stads vernieuwing de heer G.B. Schoen makers. "Er gaat, terecht overigens, veel aandacht naar de invulling van het Maisbaaigebied. De hier ge hanteerde aanpak mag echter geen ad hoe beleid zijn, maar moet ook in de toekomst richt snoer zijn voor onze bouw plannen. Dit betekent dat we bij stadsver nieuwing en stadsuitbreiding al leen met goede architecten en stedebouwkundigen moeten wer ken. Tenslotte is dat de specifieke taak van de overheid: zodanig bouwen dat de toekomstige waar de is gegarandeerd. Middelburg is aangewezen tot be schermd stadsgezicht. De histori sche monumenten, de zorg die aan de wederopbouw is besteed, het maakt Middelburg tot een ar chitectonisch heel interessante stad. En het schept verplichtingen voor iedere nieuwbouw. Maisbaai De geschiedenis van de invulling van het Maisbaaigebied is een bij zonder verhaal. Politiek is het bij zonder omdat het plan door een groot dee! van de raad werd ge dragen. De bouwwerken omvat ten lal van categorieën, van premie-huur en vrije sector tot so ciale woningbouw. Het totaal slaat onder supervisie van de ar chitect Aldo van Eijck. We zochten architecten die met verstand en inzicht een historische stad in zijn waarde kunnen laten. Die daarnaast creatief kunnen omgaan met een complexe situa tie: aan de ene kant de enorme schaal van kanaal, Loskade en spoorweg, die in een strook van een paar honderd meter breed dwars door de stad lopen; in de bouwmassa's moest een antwoord gegeven worden op deze schaal en ruimte; Aan de andere kant de bijna pop penhuisachtige structuur van de binnenstad. In de persoon van van Eijck von den we iemand die er om bekend staat, dat hij ontwerpt met veel zorg voor de bestaande omgeving. Hij is een architect uit wat wel ge noemd wordt de Nieuw Amster damse School en hij had als supervisor het recht architecten aan te wijzen. We rekenden er op dat dat ook mensen vanuit die zelfde richting zouden zijn. Zij zijn wars van hel modieuze, van het "postmoderne" bouwen volgens de waan van de dag, van gigantische bouwwerken met spiegelende geve/wanden. Zij houden er rekening mee dat et- mensen moeten wonen, dat de bouwwerken onderdak moeten verlenen in een aangename omge ving. Je zou het een humane rich ting kunnen noemen. Uiteraard maken ze we! gebruik van de hui dige materialen en bouwtech nieken. Vroeger Hep ik al vaak door het Maisbaaigebied, maar nu doe ik dat met nog veel meer interesse. Het is fantastisch om te zien hoe een wat versjofelde omgeving nu een toegankelijk jachthavenge- bied is geworden. Kijk, een belegger had wellicht op deze plaats graag een soort "Port Middelburgien" willen bouwen. Dal wilden wij absoluut niet. De gemeente wilde een diversiteit aan woningcategorieën die zich harmonisch voegen in de Middel burgse binnenstad. In het begin ben je als gemeente machtig om dat de grond in je bezit is. Dit mo nopolie ben je kwijt a/s de grond is verkocht. Daarom moet er eerst een bouwplan liggen voor je gaal verkopen. Toekomst In feite vormt het gapende gat aan de Schuitvlotstraal de laatste open plek in de binnenstad. Het vreemde is dat dal soort kleine projecten vaak moeilijker te reali seren zijn dan grote, omdat beleg gers er niet in geïnteresseerd zijn. En dan is er uiteraard de stadsuit breiding. Er is vee! uitgebreid, maar er is weinig stedebouw tot stand gekomen. Als wethouder wordt je bedolven onder folders en brochures, met wijken die je overal in Nederland terug kunt vinden. Ik vind dat je moet ontwerpen voor de plek, waar de woningen komen. De hoge norm die we hanteerden voor het Maisbaaige bied mag geen incident zijn, maar moet ook gelden voor bijvoor beeld de nieuwbouw die is ge pland rond de Veerse weg of waar dan ook. Dut worden afrondingswij ken. Voor de vormgeving kun je gaan kijken naar de uitvalswegen van Middelburg: de Noordweg, Seis- weg, Oude Koudekerkseweg. Dat zijn mooie, spontane uitvalswe gen met luchtige rooilijnen, met bochten, groen en doorkijkjes. Dal karakter zou je kunnen geven aan wijken die Middelburg gaan afronden. In principe moet in zo'n wijk fiets- en openbaar vervoer veel nadruk krijgen. En er zou een aantal eigen voorzieningen zoals winkels in toegelaten moeten wor den. De ecologisch verantwoorde bouwwijze moet hier worden toe gepast. Ook hier geldt: interessant bou wen, uniek bouwen, a/s gemeente de beste mensen aantrekken. Dat is tenslotte bij de wederopbouw na '45 ook gebeurd en dat zijn we aan Middelburg verplicht". gere Overlieden Tegen Apartheid. Op 12 juli 1988 is op initiatief van dc gemeentebesturen van Amster dam, Arnhem, 's-Gravenhage, Groningen en Waddinxveen de vereniging LOTA opgericht. Doel van deze vereniging is de aan geslotenen te ondersteunen en te stimuleren bij het voeren van een anli-aparthcidsbeleid, hen te in formeren en te stimuleren alsmede waar mogelijk en nodig te komen tot afstemming en coördinatie van gemeentelijke anti-apartheid acti viteiten. In het beleidsprogramma 1990 - 1994 dat de raad in zijn vergade ring van 2 juli laatstleden heeft vastgesteld, wordt het lidmaat schap van LOTA gezien als een signaal tegen de apartheid. Opdat dit signaal, naast de vele andere signalen en activiteiten, die bete kenis zal hebben die daaraan wordt toegekend, acht men het ge boden om bij voorrang uitvoering te geven aan de realisering van dit beleidsvoornemen. Inmiddels is de eindrapportage van de Werkgroep Klaver Vier van het Platform Gemeentelijk Vre desbeleid verschenen, getiteld: "Als deel van het geheel". In dc nota wordt gepleit voor een sa menhangend gemeentelijk beleid op het terrein van de urgente in ternationale vraagstukken van vrede en veiligheid, ontwikke lingssamenwerking, schending van mensenrechten (anti apartheid) en milieuvernietiging (o.m. gebruik van tropisch hard hout). Vraagstukken die, hoewel van internationale aard, de burger direct raken. 13. Vestiging zakelijk recht als be doeld in de Belenimeringenwet Privaatrecht voor de aanleg van een riool in een perceel aan de Singelweg. 14. Restauratie wandtapijten. Al weer bijna een halve eeuw be vinden zich in hel stadhuis vier waardevolle gobelins (twee in de Burgerzaal en tsvee in dc Trouw zaal). Deze fraaie 16e eeuwse Zuid-Nederlandse wandtapijten behoeven hoognodig restauratie. Plet restauratie-atelier De Tiend schuur te Tilburg is in staat de be nodigde behandeling gefaseerd in 1991 uit te voeren. Het is tevens gewenst dat de kli matologische omstandigheden in het gotische deel van het stadhuis worden aangepast om de gobelins en dc antieke meubelen optimaal te conserveren. 15. Subsidie t.b.v. Stichting Slach tofferhulp Zeeland. Sinds medio 1989 is er in Zeeland een Stichting Slachtofferhulp Zee land werkzaam. Deze stichting richt zich op het zodanig verlenen van hulp aan mensen die slachtof fer werden van een delict of een verkeersongeval dat de ontstane schade - materieel en/of immate rieel - zoveel mogelijk wordt weg genomen. De activiteiten van de stichting worden voor een belang rijk deel gefinancierd met een subsidie van het Ministerie van Justitie, welke wordt ontvangen door tussenkomst van de Vereni ging Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS) te Utrecht. In relatie tot de door de stichting opgestelde begroting 1990 resteert echter een tekort van 35.000,—, waarvoor dc stichting een beroep doet op de Zeeuwse gemeenten. Voor 1991 zal naar schatting on geveer eenzelfde tekort ontstaan. 16. Jaarrekening 1989 van de Zeeuwse Muziekschool. 17. Verlenen van gemeentegaran tie aan de Middelburgsche Mixed Hockey Club voor een te sluiten geldlening ten behoeve van de re novatie en uitbreiding van haar clubhuis. 18. Rondvraag. Bouwplan Herenstraat 14 - aanvrage monumentenvergunning (artikel 11 Monumentenwet) vrijstelling achtergevelrooilijn bouwverordening Van 19 oktober tot 2 november 1990 ligt op de afdeling Algeme ne Zaken van de gemeentesecretarie ter inzage het bouwplan voor de herbouw en reconstructie van de voormalige synagoge op het perceel Herenstraat 14. Voor de uitvoering van dit bouwplan dient een monumentenver gunning en een bouwvergunning verleend te worden. Voor de bouwvergunning zal toepassing dienen te worden gegeven aan de vrijstellingsbepaling voor het overschrijden van de achtergevel rooilijn. Gedurende bovenvermelde periode kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. art. 19 WRO procedure Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij een verzoek hebben ontvangen om medewerking aan het bou wen van een carport en een fietsenberging op het perceel Park Overwater 6. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse vi gerende bestemmingsplan Zanddorp. Aangezien echter uit plano logisch oogpunt in beginsel geen bezwaar tegen het bouwplan bestaat kan, vooruitlopende op de herziening van het bestem mingsplan, met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening vrijstelling worden verleend. Bij de besluitvorming omtrent het verlenen van een dergelijke vrijstelling wordt rekening gehouden met eventueel bij derden levende bezwaren. Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herziening van het bestemmingsplan liggen met ingang van vrijdag 19 okto ber 1990 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijk bezwaren worden kenbaar gemaakt aan burgemeester en wet houders, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg.

de Faam | 1990 | | pagina 5