Monumentenzorg in Zeeland Vlissingse 50 plussers kunnen voortaan sporten Walcherse scoutinggroepen leggen wereldwijd contacten PL'Siiï de Jong Haarx ierzorging enk vandeine GEEN GEWONE FIETSEN juwelier jan wagemakers Vrijdag 26 oktober vergaderen provinciale staten van Zeeland. De openbare vergadering wordt gehouden in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De aanvang is 10.00 uur. Kanaal Cultuur Wetenschap COM M ISSI liS Emancipatie Ruimte IN BEROEP SPORTINSTUIVEN OM BEHOEFTE TE PEILEN Koersbaltoernooi 'IN VERBAND MET VOLLE HANDEN' Try-out nieuwe one-woman-show in jongerencentrum midgard PCIMA HORLOGES DE WINNENDE TUD Sint Pieterstraat 11, Middelburg, tel. 01180-13344 VOOR DE NIEUWE MOET U ZUN BIJ Ook voor dames- en herenpruiken, toupé's en haarwerk voor Zeeuwse klederdracht. Korte Noordstraat 6, Middelburg, tel. 01180-34266 GAZELLE MAAKT FIETSEN BETER! DE NIEUWE COLLECTIE '91 BIJ: DE FAAM ABDIJ £^é-h Oud-Sabbinge Ruim een miljoen gulden per jaar is nodig voor monumentenzorg en archeologie in Zeeland. Het grootste deel gaat op aan restauratie en onderhoud van monumenten en de monumentenwacht. Een kleine twee ton is nodig voor archeologie. Dat blijkt uit de nota monumen tenzorg en archeologie die provin ciale staten in hun vergadering van 26 oktober ter vaststelling krijgen voorgelegd. In de sector monumenten worden onderscheiden kerkelijke gebou wen, kastelen, landhuizen, bui tenplaatsen, molens, agrarische gebouwen, gebouwen van over heidsinstanties en andere monu menten. Uitgezonderd zijn woon huismonumenten. Over monumententale woonhui zen schrijven gedeputeerde sta ten in de nota, dat de gemeenten kunnen worden aangesproken als restauratie moet worden uitge voerd. Bovendien zijn voor deze categorie via de belastingen rege lingen te treffen. Subsidies zijn er voor restauratie en onderhoud van monumenten, waarbij verschillende percenta ges worden gehanteerd voor de soorten monumenten. Zo is er voor kerkelijke gebouwen, kaste len, landhuizen en buitenplaatsen 10 procent subsidie in de restau ratiekosten en ten hoogste 5.000 gulden in de onderhoudskosten. Wie onderhoudssubsidie wil heb ben, verplicht zich lid te worden van de Monumentenwacht. Molens kunnen met een provin ciale bijdrage van 25 procent wor den gerestaureerd. In de onder houdskosten wordt 20 procent bijgedragen. Wie een behoudenswaardige mo len koopt, kan aanspraak maken op ten hoogste 25 procent van een door gedeputeerde staten na der vast te stellen bedrag. Voor waarde is wel dat de koper een privaatrechtelijke rechtspersoon is zonder winstoogmerk (een stichting bijvoorbeeld). De orga nisatie verplicht zich na de aan koop de molen goed te onderhou den en eventueel te restaureren. Bovendien is er voor molens een draaipremie: een gulden per drie honderd asomwentelingen. Ruim 75 procent van de molens heeft een teller om de exacte subsidie te kunnen bepalen. Er wordt bijna 30.000 gulden per jaar betaald aan draaipremies. Een percentage van 15 wordt voorgesteld in de restauratiekos ten van agrarische gebouwen; 5 procent is de provinciale bijdrage in de restauratie van overheidsge bouwen en andere monumenten. In deze categorieën worden geen onderhoudssubsidies verstrekt. In het algemeen stellen gedepu teerde staten het te betreuren, dat de provincies minder bemoeienis krijgen met het monumentenbe leid. Doordat de provincies alleen nog kunnen adviseren over mo numenten binnen de bebouwde kom van de gemeenten en geen zeggenschap meer hebben in de volgorde van uit te voeren (grote) restauraties, ontstaat het gevaar, dat die restauraties niet of pas na verloop van lange tijd kunnen worden uitgevoerd. De provincies hebben er bij de minister op aan gedrongen dat zij in gemeenten die minder dan een ton voor mo numentenrestauratie krijgen, de voorrang van projecten kunnen aangeven. De minister is daarop niet ingegaan. Alle op of in de Zeeuwse bodem voorkomende onderwerpen van ten minste vijftig jaar oud wor den gerekend tot het Zeeuws bo demarchief. Daarbij moet nog worden gemeld, dat schoonheid of wetenschappelijk dan wel vol kenkundig belang criteria zijn om als bodemschat te kunnen wor den geboekstaafd. Het Zeeuwse archeologiebeleid moet zijn gericht op behoud, be scherming, herstel en beheer van het bodemarchief. Nagegaan moet worden hoe dat beleid zich verhoudt tot het museumbeleid en waar verbanden kunnen wor den gelegd. Om te voorkomen dat veel waar devols verloren gaat, bijvoorbeeld op bouwterreinen en door onoor deelkundige ontgravingen, moet een inventarisatie worden ge maakt van wat waar in de grond zit. Op die manier ontstaat een Zeeuws bodemarchief dat kan worden geraadpleegd vooraleer een spa de grond ingaat. Vliedbergen en andere elementen van archeologische aard moeten, waar nodig en mogelijk, worden hersteld en onderhouden. Zowel voor de monumentenzorg als de archeologie geldt dat zij breed onder de aandacht van de bevolking moeten worden ge bracht. Daarom wordt in de nota voorgesteld voor scholieren een educatief programma op te zet ten met de rijke geschiedenis van Zeeland als onderwerp. In het momumentenjaar (1975) is een reizende tentoonstelling de Zeeuwse scholen langs ge weest. Gedacht zou nu kunnen worden aan een permanente ten toonstelling in een museurn of het opzetten van een studiecol lectie. Hl Woensdag 17 oktober 1990 NIE UWS Staten vergadering De heer J. van Dam uit Vlissingen wordt beëdigd als staten-lid. Hij is de opvolger van het PvdA- statenlid mevrouw C. Visser. Statenlid mevrouw J.L.A. Boo- gerd-Quaak (D 66) uit Zaamslag verlaat provinciale staten. Haar opvolgster wordt mevrouw J.A. Jorritsma-van Oosten uit Mid delburg. Tijdens de vergadering worden de geloofsbrieven van mevrouw Jorritsma onderzocht. Bij akkoordbevinding kan het kandidaat-statenlid in de volgen de vergadering worden toe gelaten. Vooruitlopend op de overdracht van het Kanaal door Walcheren en het Kanaal door de Oude Arne van het rijk naar de provincie wordt aan de staten een vaarwegveror dening ter vaststelling aangebo den. De verordening waterkering en waterbeheersing moet aan de nieuwe situatie worden aange past. In de nota monumentenzorg en archeologie geven gedeputeerde staten aan, dat het provinciaal be leid wordt beperkt tot monumen ten buiten bebouwde kommen en tot advisering over de aanwijzing van beschermde stads- en dorps gezichten. In de nota is opgeno men de verordening monumen tensubsidies Zeeland. Voor een nadere toelichting op de nota en de subsidies wordt ver wezen naar "Monumentenzorg in Zeeland", elders in deze Abdij- nieuws. Aan de staten wordt geadviseerd de provinciale adviescommissie geschiedschrijving Zeeland 1940 -1945 op te heffen. Nu deel twee van Zeeland 1940-1945 is ver schenen, heeft de commissie haar taak volbracht. Provinciale staten spreken zich ook uit over de nota provinciaal kunstuitleenbeleid. In de nota wordt uitgegaan van een uitleen centrale in Middelburg en uitleen- punten in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Naar mate er meer behoefte ontstaat aan ge meentelijke uitleenpunten kan het aantal worden uitgebreid. De Wetenschapswinkel Zeeland in Middelburg vraagt de provin cie voor vijf jaar bij te dragen in het exploitatietekort. De Weten schapswinkel heeft als klanten organisaties en groepen die niet in staat zijn via andere kanalen onderzoek of ondersteuning op wetenschappelijke basis te ver werven. Aan de staten wordt voorgesteld voor 1990 een sub sidie van ten hoogste ruim 36 duizend gulden te geven. Inmid dels hebben gedeputeerde sta- De statencommissie bestuurs zaken vergadert donderdag 25 oktober, 16.00 uur, in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Voorname agendapunten zijn de najaarsnota van gedeputeerde staten over de bijstelling van de provinciale begroting 1991 en het formatieplaatsenplan - de in vulling van arbeidsplaatsen bij de ten voor 1991 besloten 50 duizend gulden beschikbaar te stellen. Provinciale staten beslis sen daarover in een later stadium. De behandeling van de beleidsno ta vrouwenemancipatiefacetbe- leid deel II is in de vorige staten vergadering doorgeschoven naar de bijeenkomst van 26 oktober. In de nota wordt aangegeven, dat de provincie op al haar beleidsterrei nen aandacht moet besteden aan emancipatie. Onderwerpen die aan bod komen, zijn onder meer ruimtelijke ordening, economie, volksgezondheid, cultuur en sport. In deel I van de nota zijn on der andere de algemene uit gangspunten van het emancipa tiebeleid en de kinderopvang ge regeld. Dat deel hebben provin ciale staten al vastgesteld. Het dagelijks bestuur doet aan provinciale staten verslag over het ruimtelijk beleid in 1989. De ontwikkelingen in het bevolkings aantal, de stads-en dorpsvernieu wing, het woonwagenbeleid, in dustriegebieden, natuur- en land schap, recreatie en verkeer en ver voer zijn elementen die in het ver slag aan bod komen. De staten wordt voorgesteld het verslag voor kennisgeving aan te nemen. Drie milieu-ambtenaren kunnen bij de provincie worden aan gesteld met geld van het rijk. Er is 225.000 gulden mee gemoeid. De statenvergadering wordt af gesloten met het afscheid van D'66-statenlid mevrouw J.L.A. Boogerd-Quaak. provincie aan de hand van de re organisatie van de ambtelijke diensten. In de najaarsnota spreken gede puteerde staten zich uit voor handhaving van tolheffing op de Zeelandbrug om het renteloze voorschot van 16,5 miljoen gul den van de nv Provinciale Zeeuw se Brug Maatschappij (PZBM) terug te krijgen. Uit het sociaal-economisch ont wikkelingsfonds moet drie jaar lang vijf ton worden geput voor de ontwikkeling van Euregio: de samenwerking tussen de provin cies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Anderhalve ton uit de algemene reserve moet in het fonds worden gestort om een ad ministratieve fout ongedaan te maken. Aan subsidies worden genoemd onder meer 50 duizend gulden voor de Wetenschapswinkel Zeeland en 5 duizend gulden voor de stichting Het werkend trekpaard. De commissievergadering is openbaar en begint met spreek- rechtvoorhetpubliek. WM Dinsdag 23 oktober houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten zitting om indieners van beroepschriften algemene bij stand te horen. In alle gevallen zijn de aanvragers van bijstand het niet eens met de beslissing van hun gemeentebestuur. Inwoners van Sint Philipsland (10.00 uur), Sas van Gent (10.20), Brouwershaven (10.40 en 11.00) en Vlissingen (11.20) worden ge hoord, evenals een vertegen woordiging van de betreffende gemeentebesturen. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Vijftig plussers kunnen voortaan georganiseerd sporten. Daarvoor gaat de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen zorgen. Zowel voor de Souburgse als Vlissingse inwoners worden acti viteiten op stapel gezet. Om te laten zien wat er allemaal moge lijk is zijn nu open dagen georga niseerd. Op woensdag 24 oktober is er in sporthal Baskens- burg van 9 tot 10.30 uur een sportinstuif en twee dagen later, vrijdag 26 oktober, herhaalt de stichting deze instuif in Oost- Souburg, tussen 14.30 en 16 uur in de sporthal. In Middelburg kunnen ouderen al sporten. Bart van der Warf gaat de Vlissingers begeleiden. Er is veel belangstelling voor 'ou- derensport', weet Lies Luikenaar, functionaris van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissin gen. Die belangstelling kwam aan het licht toen de Vlissingse stichting onlangs het balspel bowls introduceerde Niet minder Babysok - Bij de gemeentepoli tie in Middelburg zijn op 4 okto ber door Maxis Middelburg de volgende voorwerpen aangege ven. Een beige trui maat 52, een paar O'Hara gymschoenen, een wit damesvest maat 44, twee witte kindervesten, een witte ba bysok, een zwart plastic etui met bruine voorzetglazen, een bril met bruin montuur en donkere glazen, een bruine kaft van een Succes agenda, een bril etui,wit met een bruin randje, sleuteletui, model basketballschoentje met inhoud, groene voorzetglazen, groen blauwe nylon portemonnee, een sleutelhanger (circusmeester), grijs dopje, diverse steentjes van een oorbel, zwart horloge, merk Casio. Rugzak - Bij de gemeentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 3 tot en met 10 oktober de volgende voorwerpen aangege ven. Een herenbril in grijs etui, een zwart-witte jonge poes, een blauwe regenbroek met stofjas, een damessjaal, drie sleutels aan een ring, twee sleutels aan een zwart label, een rieten tas en een rugzak met inhoud. dan zestig Vlissingers meldde zich toen aan. Er is inmiddels een verzoek ingediend om een twee de bawlsbalmat aan te schaffen. Ook tijdens cursussen die voor bereiden op pensionering of de VUT toonden aan dat recreatief sporten zeer graag wordt gedaan door ouderen. Onderzoek bij be staande sportverenigingen lever de volgens mevrouw Luikenaar niets op. De sportclubs konden het organisatorisch onvoldoende inplannen, heette het. Meer dan 100 clubs uit Utrecht, Limburg, Noord-Brabant, Noord- Holland en Zeeland doen mee aan het eerste nationale koers baltoernooi op donderdag 18 ok tober. Dat gebeurt ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Zeeuwse koers baltoernooi, dat de Dienst Meer Bewegen voor Ouderen van de provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis traditioneel in ok tober houdt. Decor voor het toer nooi met meer dan 600 deelnemers is het sportcentrum in Goes. Ook koersbal is een sport die door veel ouderen wordt beoe fend. Bij de introductie - nu al meer dan vijf jaar geleden - kwa men heel veel zestig plussers in actie. Het is een prima manier om met het klimmen der jaren toch Renee Stevense geeft vrijdag 19 oktober een try-out van haar nieuwe one-woman-show 'In verband met volle handen'. Het optreden is in het Middelburgs jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort en de voorstelling begint om 20.30 uur. Renee Stevens timmert al enige tijd aan de weg. Enkele jaren was zij lid van de meidenband Ro mantic Bones waarmee zij een tournee maakte door Engeland om de opkomende emancipatie Renée Stevense aldaar een flinke duw in de rug te geven. Daarna kwam het pro gramma uit 'Renee goes depri'. Nu is haar eerste solo programma en tweede show ge reed. In verband met volle han den is een humoristische one-woman-show die gaat over een alleenstaande moeder met drie kinderen die allemaal een plaatsje in de maatschappij willen veroveren. De show bevat veel mime, muziek en zang. Renee be geleidt zichzelf op contrabas, bal- lofoon en gitaar. nog wat aan beweging te doen, werd er toen ter introductie bij verteld. Koersbal wordt gespeeld op een mat van acht bij twee me ter met een bal waarvan het mid delpunt niet helemaal in het midden is. In Goes worden veer- Ouderen sporten in Middelburg. tig matten gespreid. Jaarlijks wordt een wisselbeker beschik baar gesteld. Het team uit West- kapelle heeft die beker momenteel in bezit. Burgemees ter T.R. Stienstra opent het inter provinciale toernooi om 10 uur. Scoutinggroepen in Middelburg, West-Souburg en Veere doen mee aan de internationale jambo ree on the air die in het weekein de van 20 en 21 oktober wordt gehouden. De Walchenaren staan die dagen in contact met scoutinggroepen in meer dan honderd landen, wereldwijd. In Nederland doen 250 scouting groepen mee aan het Jota- weekeinde. De wereldwijde contacten wor den gelegd via zendapparatuur. Medewerking verlenen radio zendamateurs die kennis en ap paratuur beschikbaar stellen. Dankzij een speciale machtiging van de PTT mogen de scouts meedoen. De scoutinggroepen hebben normaliter zelf geen zendvergunning. Behalve via ra dio worden ook contacten gelegd via telex en seinsleutels. Rondom de Jota wordt een aantal activi teiten gehouden. In Middelburg zijn de scouts van de Kazan de Wolfgroep te vinden bij het clubgebouw op het Mey- veld, er staan twee masten van elk veertig meter. Ook de geeste lijk gehandicapte scouts van de Blauwe Junglegroep doen daar mee. In West-Souburg is de Willi- brordusgroep actief in het nieu we clubgebouw, de voormalige kleuterschool Marijke aan Van Doornlaan. Op het scoutcentrum Zeeland aan de Wulpenburgse- weg in Veere heeft de Berdenis van Berlekomgroep haar tenten opgezet. Het zenden gebeurt vanaf het Hopman Vernielhuis. Het zenden begint om midder nacht in de nacht van vrijdag op zaterdag en duurt precies twee keer 24 uur. Zaterdagmiddag tus sen 14 en 17 uur kan het publiek een kijkje komen nemen. Lezing - Schilderes Marja de Lange en Predikant Aarnoud Job- sen houden donderdag 18 okto ber een lezing over de achtergronden van het boek Leeftocht. De lezing wordt ge houden in de aula van de Zeeuw se Bibliotheek, Kousteendijk 7 in Middelburg, ledereen is om 20 uur welkom deze voordracht bij te wonen. Lezing - Van 22 oktober tot en met 24 november is er in de ex positieruimte van de Zeeuwse Bi bliotheek een tentoonstelling te bezichtigen van de schrijver Men- no ter Braak. Naar aanleiding van de tentoonstelling Menno ter Braak, zijn strijd tegen het fascis me 1936-1940, houdt professor J.J. Oversteegen dinsdag 23 ok tober over dit onderwerp een le zing. Belangstellenden worden om 20 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen dijk 7 in Middelburg verwacht. Horloges waar u topprestaties van mag verwachten. Waterdicht tot 3 atmosfeer. Sportieve vormgeving. Vanaf f 99.- bij uw juwelier HORLOGES Elke Gazelle wordt geleverd met 10 jaar garantie op vork en frame. En dat is toch allesbehalve gewoon. Om nog maar te zwijgen over de afwerking met maar liefst 7 lak- en moffel- behandelingen plus een achtste stoot- en krasvaste blanke laklaag. Oostkapelle, Noordweg 17, 01188-1344

de Faam | 1990 | | pagina 13