Mini-rotonde Potjes Letten op landbouwtrekkers Behoud hoogaars Dubliners toeren door Nederland Elf landen strijden om wereldtitel kustvissen Creatieve uitkomst voor werkloze vrouwen Speedmetal, meiden en jamsessies in de Piek Midgard hipt hopt IN BEROEP Ontwikkelingssamenwerking Eerste twaalftal van Swift in nieuw tenue Carbazol in de Walk-lnn Twee slibjes uitgegeven Nieuwe trainingspakken voor jongens Cl elftal Balkan-orkest in Razzmatazz Vorige week donderdag is de actie Letten op landbouwtrekkers begonnen in de tuinbouwveiling in Kapelle. Begrip Attentie COM MISSIUS Girlstreet op Zeeuwse bodem Woensdag 26 september 1990 ABDIJ Verkeerstellingen bij Potjes In de eerste helft van oktober wordt begonnen met het ombouwen van het kruispunt Potjes tot mini-rotonde. Het kruispunt in de wegen Oostburg-Cadzand en Breskens-Sluis wordt gerekend tot de tien ge vaarlijkste in de provincie. Niet het aantal maar de aard van de ver keersongelukken heeft het die reputatie bezorgd. Het kenmerkende van mini- rotondes of mini-verkeersplei nen, zoals ze officieel heten, is dat het verkeer op de rotonde voorrang heeft op het verkeer dat van de toeleidende wegen komt. De situatie is daardoor overzich telijker en veiliger dan bij de rotondes-oude-stijl. Bovendien wordt de verkeersstroom vlotter afgewikkeld. Een ander voordeel van het mini- verkeersplein is dat passanten worden gedwongen sneldheid te minderen. De middencirkel van het plein heeft een veel kleinere straal (7,5 meter) dan de oude verkeerspleinen, waardoor de kromming sterker wordt. Boven dien staan de toeleidende wegen haaks op het plein, zodat een scherpe bocht moet worden ge maakt om op de rotonde te ko men. Bij de rotondes-oude-stijl werden de toeleidende wegen ra kend aan de cirkel gelegd om het verkeer een zo snel mogelijke doorstroom te bieden. Potjes wordt niet de eerste mini- rotonde in Zeeland. Er zijn er al in Vlissingen-Oost, Hansweert, Ter- neuzen, Westerschouwen en Zie- rikzee. Tegelijk met de verbetering van Potjes wordt een halve kilometer van de weg Breskens-Sluis ver vangen. De weg komt anderhalve meter lager te liggen en het fiets pad wordt drie meter breed ge maakt. De lagere ligging van de weg geeft een beter zicht op de nieuwe kruising. De aansluitende weg Potjes-Cadzand wordt over ruim anderhalve kilometer verbe terd. Zowel de weg als het fiets pad worden verbreed en er komt een bredere berm tussen de rij baan en het fietspad. Het werk is gegund aan Aug. Van Dijck-Petit Wegenbouwmaat schappij in Middelburg. De totale kosten zijn geraamd op drie mil joen gulden. Hl De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt vrijdagmid dag 28 september tweemaal zitting in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De bijeenkomsten zijn openbaar. De heer J.G. Bik uit Son wordt ge hoord over zijn bezwaarschrift te gen het bestemmingsplan totale herziening Schotsman-Ruiter- plaat van de gemeente Wissen- kerke. De heer Bik is het niet eens met de bebouwingsvoorschriften voor bijgebouwen. Ook het ge meentebestuur krijgt gelegen heid zijn standpunt toe te lichten. De zitting begint om twee uur. Om half drie worden gehoord de heren K.A. en mr. J. ter Horst uit respectievelijk Oostenberk en Hil versum. Namens caravanbezit- ters uit Nederland en Duitsland treedt op mr. L.J. den Hollander uit Middelharnis. Onderwerp van gesprek is een bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan Duinpolder van de gemeente Westerschouwen. De bezwaarden vinden, dat ter reinen waarop caravans staan ook met zoveel woorden de be stemming caravanterrein moe ten krijgen in het plan. De ge meenteraad geeft de voorkeur aan natuurgebied. Tot 1 december kunnen bij gedeputeerde staten van Zeeland verzoeken worden ingediend voor subsidie in kosten van ontwikkelingssamen werking. Groepen, organisaties of instellingen in Zeeland die zich op re gionaal of provinciaal niveau voor hulp aan de derde wereld inzetten, kunnen een beroep doen op de regeling voor activiteiten die volgend jaar hun beslag moeten krijgen. Er is 51.000 gulden te besteden, maar de steun kan ook bestaan uit ambtelijke hulp, bijvoorbeeld bij technische of planologische projecten. Het geld moet worden gebruikt voor daadwerkelijke ontwikke lingssteun. Bovendien kan een deel worden besteed aan voorlichting over het project in de eigen regio. Geprobeerd moet worden zoveel mo gelijk met andere organisaties samen te werken. Gegevens over de ac tiviteiten en hun draagwijdte moeten uit de aanvraag blijken. Gedeputeerde staten heslissen nog voor het eind van het jaar op de subsidieverzoeken. Aanvragen die na 1 december binnenkomen, wor den niet in behandeling genomen. DE FAAM IEUWS Gedeputeerde J.D. de Voogd van waterstaat en verkeer en direc teur drs. E.T.A. Maerman van de Coöperatieve Veiling Zeeland "plakten" een magnetische stic ker op de trekker van een fruitteler die zijn waar ter veiling bracht, waarmee de actie officeel was begonnen. Medewerksters van het voorlichtingsteam van Veilig Verkeer Nederland deelden ver volgens stickers uit aan de fruit telers. Het doel van de actie is land- bouwverkeer en alle andere ver keersdeelnemers begrip te vra gen voor eikaars positie op de weg. Voorzitter W. de Jager van de vei ling zei tijdens de bijeenkomst de situatie van beide kanten te ken nen. Als automobilist zei hij soms geïrriteerd te zijn als zijn pad wordt gekruist door een trekker. Zittend op de trekker ergert hij zich wel aan de capriolen die sommige automobilisten uitha len om hem te passeren. Als iedere weggebruiker pro beert zich in te leven in de situatie van de ander kunnen ongelukken worden voorkomen, aldus De Jager. Gedeputeerde De Voogd memo reerde dat vorig jaar rond de hon derd ongelukken werden gere gistreerd, waarbij landbouwvoer tuigen waren betrokken. Drie kwart van de ongelukken gebeurt buiten de bebouwde kom. Daar ook vallen de meeste gewonden. In 1989 waren er geen dodelijke ongelukken met landbouwtrek kers. In het totale Zeeuwse ver- keervielentoen 53dodenen 1150 gewonden. De meeste ongelukken met trek kers en andere landbouwvoertui gen zijn in de oogstperiode - de maanden augustus tot decem ber. Voor een deel kan dat worden toegeschreven aan de weersom standigheden in het najaar en aan het korten van de dagen. De gedeputeerde, die ook voor zitter is van het Regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland, zeg de toe dat via die organisatie geld beschikbaar kan worden gesteld voordeontwikkeling van appara tuur om de wegen slikvrij te ma ken. Op het ogenblik wordt met verschillende methoden geëxpe rimenteerd. Het voorlichtingsteam van Veilig Verkeer Nederland trekt de pro vincie in om stickers met de tekst Letten op landbouwtrekkers uit te delen aan weggebruikers en hen In de begrotingsvergadering (no vember) beslissen provinciale staten over een bijdrage van 35 duizend gulden per jaar in de stichting Behoud Hoogaars in Vlissingen. Methetgeld koopt de provincie het recht om vijftig da gen perjaargebruiktemaken van een hoogaars en haar be manning. De stichting stelt zich ten doel drie schepen in de vaart te hou den: een klein hoogaarsjacht, een groot hoogaarsjacht en een vis sershoogaars. Via de schepen kan de Zeeuwse maritieme traditie worden uitge dragen. Het provinciaal bestuur kan voor representatieve en promotionele activiteiten vijftig dagen per jaar aanspraak maken op de schepen. Afhankelijk van het doel en de grootte van het gezelschap kan uit een van de typen worden gekozen. Gedeputeerde staten schrijven aan provinciale staten dat het te duur is een eigen schip aan te schaffen. te wijzen op het belang van de ac tie. Verder worden weggebruikers geattendeerd via stickers op de auto's van de rijkspolitie en van de kantonniers van provinciale en rijkswaterstaat en de water schappen. De scholen van voort gezet onderwijs, de openbare bi bliotheken en gemeentelijke openbare gebouwen zijn voorzien van affiches met de tekst Letten op landbouwtrekkers. Langs de provinciale wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn borden geplaatst. In de dag- en nieuwsbladen wordt van tijd tot tijd met de slogan geadverteerd. De actie Letten op landbouwtrek kers is een initiatief van het dis trict Zeeland van de rijkspolitie, Veilig Verkeer Nederland, afd. Zeeland, de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap en het provinciaal bestuur. Stickers met de tekst Letten op landbouwtrekkers zijn verkrijg- De statencommissie voor water staat en verkeer vergadert maan dag 1 oktober, 13.30 uur. Agendapunten zijn de verbetering van gedeelten van de weg Bres kens-Sluis, de fietsoversteek- plaats Sint Laurens en de over dracht van beheer en onderhoud van wegen aan het havenschap Vlissingen. De vaarwegverorde ning Kanaal door Walcheren en de ruilverkaveling Schoondijke zijn ook onderwerp van gesprek. De provinciale raad voorde volks gezondheid vergadert maandag 1 oktober, 14.15 uur. Plaats van samenkomst is het gebouw van het Ziekenfonds, Achter de Hout tuinen 8, Middelburg. Groepsverzorging in bejaardente huizen, dependances van ver pleeghuizen bij bejaardenoorden in Tholen, Krabbendijke en Mid delburg en renovatie en spreiding bij De Sterre in Clinge zijn de agen dapunten. Ook wordt gesproken over algemene zwakzinnigen in richtingen (AZI). baar bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Zij kunnen ook worden afgehaald bij de kanto ren van de dienstkringen van pro vinciale waterstaat: Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingse- weg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. Hl Maandag 1 oktober, 16.00 uur, vergadert de statencommissie voor economische zaken. De commissie buigt zich over ver hoging van de subsidie voor de stichting Recreatiewerk Zeeland, de gebruikersovereenkomst met de stichting Behoud Hoogaars, het acquisitieplan en de Euregio Scheldemond. De vergaderstukken van de ha venschappen Vlissingen en Ter- neuzen komen ook aan bod. De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 3 oktober, 10.00 uur, in het ge bouw van de PPD, Groenmarkt 13, Middelburg. De concept-notitie woningbouw 1990, de streekplanuitwerking kust West-Zeeuwsch-Vlaanderen en het Zeeuws milieubeleidsplan Kerend tij worden besproken, evenals de nota regio's zonder grenzen - het regionale beleid voor de jaren 1991-1994. Alle vergaderingen zijn openbaar. De statencommissies komen bij een in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Zij be ginnen met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het Wereldkampioenschap Kust vissen vindt van zondag 30 sep tember tot en met vrijdag 5 oktober voor de Zeeuwse kust plaats. De Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties tekent samen met hoofdsponsor Silstar-Weesp voor de organisatie van dit zevende Wereldkampi oenschap. De wedstrijd staat on der auspiciën van de Confederation International de la Pêche Sportive. Elf landen doen mee en hebben ieder een team van vijf heren. Vier landen heb ben een damesteam geformeerd. Het kampioenschap gaat zowel om de individuele- als de landen- titel. De officiële opening begint met een vlaggenparade om 15.45 uur op het Schouwburgplein in Dom burg. Maandag 1 oktober aan het strand bij Domburg van 11 tot 15 uur een trainingswedstrijd voor de 75 deelnemers. De eerste echte wedstrijd is 2 oktober van 12 tot 16 uur bij Oostkapelle. Woensdag 3 oktober wordt 's avonds van 18 tot 20 uur gevist en gestreden vanaf het strand van Dishoek. Donderdag 4 okto ber zijn de hengelaars van 11.30 tot 15.30 uur in de visstrijd ver wikkeld, nu aan de Westerschel- de bij Kapelle-Biezelinge. De laatste dag van dit evenement, vrijdag 5 oktober wordt er op nieuw een lijntje uitgegooid aan de Westerschelde, alleen nu bij 's Heerenshoek van 12 tot 16 uur. Het NVVS-team van links naar rechts; coach Cor Wi/lemse, Wil Franken, Joop Sol/eve/d Ad Marijnissen, Jan Verhees en Tonny Mathijssen. Hennie van Rijn van het Sociaal Kultureel Werk Middelburg is op zoek naar tien tot twaalf werklo ze meisjes en jonge vrouwen voor het Zij-actief-project. Dit project werd in het kader van de 1990 maatregel opgezet en is gericht op vrouwen met maxi maal een Mavo-opleiding die nog geen duidelijk toekomstbeeld hebben. Van Rijn, van huis uit le rares textiele werkvormen, be gint 1 oktober met het project. De 1990 maatregel gaat ervan uit dat meisjes van achttien jaar en ouder voor zichzelf kunnen zorgen. Het ministerie van sociale zaken is dan ook deze zomer be gonnen met een landelijk experi ment om die meisjes een goede kans op een baan te geven. In Zeeland is deze proefneming on dergebracht bij de Stichting Vrouw en Werk Zeeland en de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg. Op de projectbijeenkomsten - maandag en dinsdag van 9 tot 16 uur en donderdag van 9 tot 12.30 uur - worden onder meer mensen met informatie over opleidingen en banen uitgeno digd. Hennie van Rijn hoopt hier mee de deelneemsters warm te maken voor een eventuele cursus of (bij)scholing. Verder worden de meisjes aan het werk gezet. Door creatieve werkzaamheden zoals kleding en poppen maken, wil ik de vrouwen laten wennen aan het werk in groepsverband", aldus de lerares. Het project vindt plaats in jongerengebouw Poor- tershove, Poortershove 1 in Mid delburg. Opgave via 01180-16083. Robey en Sporthuis Jan Jongepier hebben het eerste twaalftal van de korfbalvereniging Swift in het nieuw gestoken. Swift is opgericht in 1934 en heeft 6 senio renteams en 14 jeugdteams. Het eerste speelt zowel in de zaal als op het veld in de op één na hoogste klasse van Nederland. Swift heeft 330 leden en organiseert voor de gehele jeugd naast het korfbal iedere maand een activiteit. Op de foto staan van links naar rechts Leo Langebeeke, Henk Gillissen, Joost Boone, Denis Voshart, Rob Sanderse, Leonard Debbaut, Floor Schreuders, Ralph Gillisen en zittend Astrid Koole, Mir jam Hordijk, Carla Pouwer, Claudia Fritz, Machteld Schreuders, Karin Janse en Ellen van Hoepen. Het C1 elftal van de sportvereniging Walcheren is in het nieuw gestoken. Een geldelijke bijdrage van de fir ma Van Jeveren uit Heinkenszand maakte dit mogelijk. De kleuren van de nieuwe outfit zijn rood, wit en zwart en steken volgens de sportvereniging goed af tegen de clubkleuren. Op de foto van links naar rechts T. de Quelery, Jeroen Verhulst, Pepijn van de Anker, Domini que Eliëtte, Van Jeveren, Joren Lobbezoo, Matthijs Mosterd, Jeroen Dijker, Maarten Verstuyf, Ch. Wiess- ner, Björn Ronde, Alexander Merzdovnic, Ralph Wiess- ner, Barry Ramsteyn, Douk Groenendijk, Andor Dingemanse en Michael de Kaart. De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen heeft voor het ko mend weekend verschillend op tredens op het programma staan. De zanger/gitarist Dan H, afkom stig uit Minneapolis, treedt vrij dag 28 september op. Dit valt samen met de wekelijkse jamses sie. Dan H trad ook op in het voorprogramma van Bob Seeger. Zijn muziek is te omschrijven als rock met Dan H-invloeden waar bij de accoustische en electri- sche gitaar centraal staan. Na het optreden is er gelegenheid om met Dan te jammen. De eer ste Dan H-invloeden zijn om 22 uur te horen. Zanat. Het Balkan-orkest Zanat opent zaterdag 29 september het nieu we seizoen van Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Het optreden be gint om 21 uur. Zanat is een veelzijdig ensemble dat al achttien jaar bestaat. Het orkest speelt Joegoslavische, Bulgaarse en Roemeense mu ziek. Anneke van Zijl is de zange res, Ellen van Vliet speelt accordeon, Jan-Jaap Spaargaren saxofoon, fluit en kaval. De gitaar en tamboura worden bespeeld door Daan van de Bergh, Frank de Jong speelt bas en Mokhtar Ben Addulkhahir tapan, darabou- ka en trom. Reserveren voor deze avond wordt aanbevolen. Dat kan via Loes en Ad Lijnse 01100-30168. Zaterdag is er een dubbelconcert van Paralysis en Thyrus. Beide bands staan garant voor een be hoorlijke dosis speedmetal. Para lysis is een Nederlandse formatie die meespeelde met Whiplash en Messina. Thyris is een Engelse band die momenteel bezig is met een Europese tournee. De eerste speedmetal klanken klinken om 22 uur. Zondagmiddag is de eer ste voorstelling van De Meiden te zien. Het stuk is geschreven door Jean Genet en wordt gespeeld door de Vlissingse toneelgroep Starlight Produkties onder regie van Wil Koelewijn. De meiden proberen te ontsnappen aan hun bestaan van onderdrukking en af hankelijkheid door middel van ce remonies. In het stuk vervaagd de grens tussen fantasie en wer kelijkheid. De Meiden beginnen om 16 uur. Met een spetterende hip-hop show opent de Eindhovense for matie D.A.M.N vrijdag 28 sep tember het podium-seizoen in jongerencentrum Midgard aan de Middelburgse Kuiperspoort. Het optreden begint om 22 uur. D.A.M.N bestaat uit Deejay Bass en rapper L. Rock. Bij optredens worden de dansers Ciano en Walden Brian aan de band toege voegd. De strakke show geeft ruimte aan improvisatie in de vorm van 'spinbacks' van deejay Bass en freestyle rap van L.Rock. Op vrijdag 28 september treedt Girlstreet op in discotheek Cosmo in Vlissingen. Het eerste Zeeuwse optreden van de drie dames begint om 24 uur. Het nieuwe damestrio bestaat uit Lisa, Simone en Suzanne. Na een uitgebreide voorbereiding was onlangs de tijd voor de groep aangebroken om zich via een plaat aan het publiek te presente ren. De meiden bleken alle drie over een verassend goed stem geluid en veel podiumervaring te beschikken. De single 'Turn into love' werd Tros-paradeplaat ge bombardeerd. The Dubliners. The Dubliners komen in het na jaar weer voor een reeks uitge breide concerten naar Nederland. Op donderdag 27 september tre den ze op in de Stenge in Hein kenszand. De leren verzorgen tijdens hun toernee een avondvullend pro gamma met het afwisselende re pertoire van de band. Aan bod komen behalve melancholieke ballades en 'jigs reels' ook po diumsuccessen als 'The Wild Ro- ver'en 'Seven Drunken Nights'. Ook ontbreken 'The Black Velvet Het Vlissingse podium Walk-lnn aan de Minister Lelystraat pre senteert vrijdagavond 28 sep tember de swingende afro-reggae groep Carbazol. De band bestaat vijf jaar en het re pertoire bestaat bijna geheel uit zelf geschreven nummers. Het optreden begint om 21.30 uur. De muziek is een smeltkroes van Afrikaanse, Europese en Zuid- Amerikaanse muziek. De klanken worden uiteindelijk als een zeer dansbare mix van reggae, funk en salsa ten gehore gebracht. De band heeft al veel succes ge boekt op festivals in zowel binnen- als buitenland. De forma tie kreeg vooral landelijke be kendheid door in het voorprogramma te spelen van Mai-Tai, Kumbi Saleh en Reve lation. Band' en 'The Irish Rover' niet op het progamma. De groep is zichtbaar opgebloeid sinds vermaarde bands als U2 en The Pogues kenbaar hebben ge maakt dat The Dubliners ook voor hen een voorbeeldfunctie vervullen. Geen wonder dat U2 in 1987 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van The Dubli ners op de Ierse televisie een mu zikaal eerbetoon aan de groep bracht en dat de oudgedienden in datzelfde jaar als speciale gasten optraden tijdens de openlucht concerten van U2 in Ierland. The Pogues brachten op hun beurt hun respect tot uitdrukking door op de jubileumelpee 'Celebration' met The Dubliners in twee num mers samen te "Werken. Er zijn weer twee boekjes in de Slibreeks verschenen. Het ene (nummer 48) is van Johanne Kruit, een gedichtenbundel dus, en heet 'De weg van het water', en het andere is van Fransisca van Vloten getiteld 'Heimwee houdt ons gevangen' (Nummer 49). In de gedichtenbundel treedt de zee op de voorgrond en Van Vlo ten schrijft over de schilders en schrijvers die zich in de beginja ren in Domburg ophielden. De bundel kost f 6,- en 'Heim wee houdt ons gevangen kost f 10,- in de boekhandel.

de Faam | 1990 | | pagina 17