Vlissingen in de ban van een eeuw Ons Genoegen Groot aantal roeiers deelnemer sloepenrace Eenzaamheid wegspoelen met een bakje troost de ark Stremming Kruiningen-Perkpolder Workshops Gestalt en Bio-energetika Vrijdag 21 september, 10.00 uur, vergaderen provinciale staten Restauraties van Zeeland. Plaats van samenkomst is de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De vergadering is openbaar. Zeeland aan zet Jaarstukken Zorg Emancipatie IN BEROEP Gieterij Schaapskudde Scheidende Scheldeman onderscheiden OPEN HUIS DE ARK OOST-SOUBURG 1 DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Woensdag 12 september 1990 I EUWS Staten vergadering In de vergadering worden de ge loofsbrieven onderzocht van de heer J. van Dam uit Vlissingen. Uit het onderzoek moet blijken of de PvdA-kandidaat tot de staten kan worden toegelaten als opvol ger van mevrouw C. Visser uit Hengstdijk. De procedure is voorgeschreven in de kieswet en de provinciewet. Aan het eind van de vergadering wordt afscheid genomen van me vrouw Visser. In de nota Zeeland aan zet wordt de ontwikkeling van de provincie tot rond de eeuwwisseling aan gegeven. Onderdelen die aan bod moeten komen zijn onder meer de realisering van een Zeeuws sportcentrum, de aan leg van een vaste oeververbin ding Westerschelde, recreatieve- educatieve dagattracties en be houd en versterking van het mi lieu. De staten wordt gevraagd met de nota in te stemmen, waarna de plannen verder kunnen worden uitgewerkt. De rékening 1989 van de provin cie sluit met een batig slot van ruim 1,2 miljoen gulden. Destaten wordt geadviseerd het bedrag toe te voegen aan de algemene reser ve. Uit de jaarstukken 1989 van de Provinciale Stoombootdiensten Zeeland blijkt, dat de veerverbin- dingen ruim 50 miljoen gulden Emancipa tie beleid in statenvergadering. hebben gekost. Daarva neemt het' rijk ruim 31 miljoen gulden voor zijn rekening. Dp vervoersop- brengsten komen op bijna 19 mil joen gulden. De staten wordt gevraagd goed keuring te verlenen aan de jaarre kening 1989 van de Stichting Economische Ontwikkeling Zee land (SEOZ). Er is een batig slot van bijna 328.000 gulden. De staten beslissen over een waarderingssubsidie voor de kring Zeeland van het Nederland se Rode Kruis ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum in 1992. Het regionaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt, als de staten er mee instemmen, 48.000 gulden om de samenwerking in de regio nader gestalte te geven. Een subsidie van 55.000 gulden wordt voorgesteld voor een pro ject, waarbij lichamelijk en gees telijk gehandicapten thuis ver zorgende en huishoudelijke hulp krijgen. Het gaat om een experi ment van de provinciale vereni ging Het Zeeuwse Kruis, de stichting Crossroads, de stich ting Aanvullende Thuiszorg in Zeeland en de instellingen voor gezinsverzorging. Een bedrag van 12.000 gulden is nodig om de rentelasten te kun nen voorfinancieren van de res tauratie van het tongewelf in de Grote Kerk van Zierikzee. Voor de restauratie van standerd molen De Hoed in Waarde wordt een subsidie van bijna 140.000 gulden gevraagd. Andere restauratiesubsidies tot een totaal van bijna 297.000 gul den betreffen het voormalig Gast huis in Vlissingen en de korenmo lens in Schoondijke, De Koren bloem in Zonnemaire, De Onder neming in Wissenkerke en De Haas in Zierikzee. Op alle beleidsterreinen van het provinciaal bestuur is nagegaan welke emancipatiegerichte maat regelen voor vrouwen kunnen De gemeenteraad van Reimers- waal vindt dat rioleringswerk voor de PC-basisschool De Ze vensprong in Krabbendijke door de school zelf moet worden be taald en dat de gemeente hiervoor niet aansprakelijk is. De gemeenteraad van Valkenisse is dezelfde mening toegedaan voor de aanschaf van overgordij nen voor de PC-basisschool Im- manuël in Koudekerke. De schoolbesturen zijn het met die opvatting niet eens en hebben daarom beroep aangetekend bij gedeputeerde staten. De derde kamer uit gs hoort partij en dinsdag 18 september. De Rei- merswaalse zaak dient om 10.00 uur en die van Valkenisse om 10.20 uur. Een inwoner van Aardenburg heeft beroep ingediend tegen de beslissing van zijn gemeente bestuur op een aanvraag algeme ne bijstand. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort de juridisch verte genwoordiger van de aanvrager en het gemeentebestuur op dins dag 18 september, 10.40 uur. De beroepzittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. M worden getroffen en welke kos ten daaraan zijn verbonden. De weerslag daarvan is de nota vrou- wenemancipatiefacetbeleid deel II. Aan provinciale staten wordt voorgesteld de nota vast te stel len en een bedrag van een ton te verdelen over een in te stellen fonds sociale veiligheid (25 dui zend), vrouwenhulpverlening (12,5 duizend), meisjesactivitei ten (25duizend), opstellen streef cijfers (12,5 duizend) en cursus sen emancipatie beleidsmede werkers (25 duizend). De Zeeuwse Vrouwenraad wordt omgebouwd tot een algemeen provinciaal steunpunt voor vrou wenwerk en vrouwenemancipa tie. Om het proces zo goed moge lijk te laten verlopen wil de Vrou wenraad deskundigheid kopen en daarvoor wordt een provinciale bijdrage gevraagd. Het voorstel is ruim 25.000 gul den beschikbaar te stellen. De staten wordt gevraagd goed keuring te hechten aan de over dracht van aandelen in de Gieterij Middelburg bv aan Thomassen International bv in Rheden. De aandelen zijn nu in het bezit van de Stichting Economische Ont wikkeling Zeeland (SEOZ). Het zijn er 2.450 die voor duizend gul den per stuk nominaal moeten overgaan. De stichting Zeeuwse schaaps kudde wil nieuwe schapen ko pen, cmdat de kudde heeft te kampen met de besmettelijke zwoegerziekte. De staten wordt voorgesteld een renteloze lening van 13.000 gulden beschikbaar te stellen. Het geld moet in jaar lijkse termijnen worden terug betaald. BB V i'V. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Zaterdag 15 en zondag 16 september kunnen alleen voetgangers en (brom)fietsers worden overgezet op het veer Kruiningen-Perkpolder. De verbinding is gestremd voor (vracht)auto's, motoren en scooters. In het weekeinde worden de laadbruggen in Kruiningen en Perkpoider gerepareerd. Voetgangers en (brom)fietsers worden overgezet met het ms Stad Veere. Zij worden via de zijsteiger ingescheept, zowel in Kruiningen als in Perkpoider. Er wordt volgens de normale dienst regeling gevaren. Dat wil zeggen, dat de eerste boot zaterdag om 7.00 uur vanaf Kruiningen en om 7.30 uur vanaf Perkpoider ver trekt. De eerste boot op zondag vaart om 8.00 uur vanaf Kruinin gen en om 8.30 uur vanaf Perk poider. Automobilisten en motor- en scooterrijders wordt geadviseerd in het weekeinde via Vlissingen- Breskens of via Antwerpen te rij den. Op de lijn Vlissingen-Bres- kens wordt de twee dagen vol gens de dienstregeling met twee boten gevaren. Als het verkeers aanbod daartoe aanleiding geeft, kan de tweede boot zaterdag al om 7.20 uur (vertrek Vlissingen) worden ingezet. Zondag is dat om 8.20 uur. De werkzaamheden gaan dag en nacht door. Maandag 17 septem ber moet het karwei zijn geklaard, opdat dan de gewone dienstver lening weer kan worden geboden. Mochten zich tegenvallers voor doen, dan kan zondagavond tele fonisch nadere informatie wor den ingewonnen op de veerplei- nen in Kruiningen (01130-1466) en Perkpoider (01148-1234). Dinsdag 18 september 19.00 uur, vergadert de commissie basis- en eerste-lijnsgezondheidszorg uit de provinciale raad voor de volks gezondheid. Bedrijfsgezondheidszorg, spoe deisende medische hulpverle ning, thuiszorg en de keuze van de huisarts staan op de agenda. De commissie verpleeghuiszorg en gezondheidszorg voor oude ren uit de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert woensdag 19 september, 10.15 uur. Besproken worden groepsverzor- ging in tehuizen, het verpleeghuis Tholen en een verpleeghuisde pendance in Krabbendijke. De afdeling voortgezet onder wijs uit de provinciale onderwijs raad vergadert woensdag 19 september, 14.00 uur. De agenda was bij de samenstelling van deze rubriek nog niet bekend. De provinciale milieuraad be spreekt donderdag 20 septem ber, 10.00 uur, het Zeeuwse milieu-beleidsplan Kerend tij. In het plan wordt aandacht be steed aan de milieuthema's ver spreiding, verzuring, verwijdering en verstoring in relatie tot de land bouw, bedrijven, consumenten, recreatie en toerisme, verkeer en vervoer en energievoorziening. Ook wordt aangegeven welke middelen de verschillende over heidsinstanties ten dienste staan om milieuproblemen op te lossen. Tot 1 oktober kunnen reacties op Kerend tij schriftelijk worden in gediend bij gedeputeerde staten. De vergaderingen van de com missies uit de provinciale raad voor de volksgezondheid zijn in het Magnoliagebouw in Goes; zij beginnen met spreekrecht voor het publiek. De andere vergaderingen zijn be legd in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Alle bijeenkomsten zijn openbaar. De provinciale commissie voor het waterbeheer vergadert don derdag 13 september, 10.00 uur. Besproken worden de beleids analyse/milieu-effectrapportage Veerse meer en de evaluatie van het waterbeheer op het Zoom meer. Komend weekeinde geen gemotoriseerd snelverkeer via Krui ningen - Perkpoider. ft Zicht op het mammoetconcert dat zaterdagavond werd gegeven. FOTO: ANDA VAN RIET Het eeuwfeest dat de Koninklijke harmonie Ons genoegen zaterdag samen met de bevolking vierde kon niet beter. Honderden belangstellenden waren op de been om het mammoetconcert mee te ma ken dat rond de jachthaven werd gegeven. Uit tal rijke Zeeuwse hafabra-orkesten waren muzikanten naar Vlissingen gekomen om deel te nemen aan het avondconcert of om 's middags te concerteren vanaf één van de podia. Ook zangers deden mee. Vlissingen bruiste, concludeerde de organisatie. En dat met muziek die aandacht trok. Angèle Nederlof begint definitief met workshops en groeps- en in dividuele Gestalt en Bio- Energetika therapie in Vlissingen. Vooraf zijn proeflessen gegeven om te kijken of de belangstelling groot genoeg was voor deze 'on bekende' vorm van therapie. De therapeute woont in Vlissingen met haar man en twee-jarig dochtertje. „De proeflessen werden over het algemeen als zeer positief erva ren", vertelt Nederlof. „Het be langrijkst met de therapie is een persoonlijke benadering van de deelnemers en het in kleine groe pen werken". Gestalttherapie is volgens de Vlissingse een thera pie van groei. „Spontaner, leven diger en gelukkig zijn, Gestalt helpt je een ruimere kijk op jezelf en je omgeving te krijgen", legt Angèle Nederlof uit. Belangstel lenden kunnen voordat zij begin nen met de therapie eerst een oriënterend gesprek voeren met de Gestalt-therapeute. „Met die gesprekken voer ik overleg om te kijken welke van de aangeboden mogelijkheden het meest ge schikt is voor de persoon in kwestie", legt de Vlissingse uit. De Gestalt en Bio-energetika is volgens de therapeute voor ie dereen geschikt maar er moeten geen wonderen worden ver wacht. „Je moet er natuurlijk ook zelf aan werken", benadrukt mevrouw Nederlof. Voor inlich tingen 01184-67542. Drs. C. Hartog De plaatsvervangend voorzit ter van de directie van de bv Koninklijke Maatschappij de Schelde drs. C. Hartog is per 1 september afgetreden we gens het bereiken van de 60-jarige leeftijd. De heer Hartog was sinds 1975 di recteur Financiële en Econo mische zaken van de Schelde. Ter gelegenheid van zijn vertrek is hij koninklijk onderscheiden. Donderdag 6 september ontving de heer Hartog uit handen van Loco- Burgemeester G.B. Schoen makers van Middelburg de versierselen behorend bij het Officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. Roeiers van het Hoechst-team aan het werk. ce is zo gekozen dat de sloepen met de grootste handicap als eer ste vertrekken.. De snelste boten gaan als laatste weg. De meeste sloepen arriveren daardoor tus sen 15.30 en 16.30 uur. Het grote voorbeeld - aldus voor zitter J. Collignon van de Stich ting Veerse Meer Sloepenrace - is de befaamde sloepenrace over de Waddenzee tussen Harlingen en Terschelling. De wedstrijd beperkt zich overi gens niet tot het middagpro gramma. Om 10 uur begint een nandicaprace over 2,5 kilometer. Gestart wordt bij de Jachthaven Oostwatering, de finish is voor Veere. Voor de organisatie van dit onderdeel tekent het Maritiem In stituut De Ruyter in Vlissingen. De race is dan ook genoemd naar de voormalig directeur van dit in stituut, de heer De Kubber. Ook zijn er authentieke zeilsloe- pen die deelnemen aan dit festijn. Deze race begint om 14 uur bij de Campveerse Toren. Na afloop is er een roeiersmaaltijd in De Roomnpot in Kamperland. De koffie pruttelt, de volksdans groep staat klaar. Het nieuwe sei zoen van het Open Huis is begonnen. Sinds drie jaar hebben de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk in Oost- Souburg een Open Huis in het gebouw De Ark naast de Her vormde Kerk op het Oranjeplein. Marianne van de Vooren, vrijwil ligster, en Helma Baas, coördina trice, werken in een roulatiesysteem tijdens de Open Huisdagen. Zij benadrukken dat De Ark voor iedereen toeganke lijk is, ongeacht geloof. Deze morgens betekenen beslist geen promotie voor welke kerk dan ook. De mensen die de organisa tie van het Open Huis wil berei ken, zijn mensen die zich Sien Tevel, Marianne van de Vooren en Helma Baars. Niet minder dan 300 roeiers trek ken zaterdag 15 september aan hun spanen tijdens de derde Hoechst Veerse Meer Sloepenra ce. De wedstrijd gaat over 25 ki lometer, start en finish zijn voor de Campveerse Toren. De eerste sloepen starten om 12 uur. Roei- teams uit het hele land hebben voor de wedstrijd ingeschreven. Daarnaast is er een handicap ra ce en er zijn authentieke zeilsloe- pen die de strijd aanbinden. De startvolgorde bij de sloepenra- eenzaam voelen en behoefte hebben aan een babbeltje of een bakje troost. Er zijn mogelijkhe den om spelletjes te doen en er wordt gedacht over een mogelijk heid om korte cursussen te gaan geven. Mevrouw Boogaards uit Oost- Souburg is ook aanwezig op het eerste Open Huis van het sei zoen. Zij woont in Bachten- Poorte en soms bezoekt ze op zondagmiddag het Open Huis. Als de dansgroep het publiek uit nodigt om mee te dansen blijft mevrouw Boogaards zitten. Sinds kort danst zij niet meer. Achtentachtig jaar en tot vorig jaar danste zij nog mee. Nu voelt mevrouw Boogaards zich echt te oud, maar genieten doet ze nog van dit optreden. Zij vindt het wel jammer dat het vaak zo stilletjes is in De Ark. Volgens Marianne van de Vooren betekent het feit, dat het een initiatief van de Kerk is en het Open Huis gehouden wordt in een gebouw van de Kerk een drempel voor veel men sen. Helma Baas voegt daar aan toe: „Als we een kelder onder een flatgebouw zouden hebben, dan zou het er stampvol zitten". Tussen de volksdansgroep en de aanwezige dames die uitgeno digd zijn om mee te dansen, staat één heer opgesteld die ook een moedige poging doet om de eerste stapjes onder de knie te krijgen. Zo gracieus mogelijk be weegt hij zien op de klanken van de muziek. Met kop en schou ders steekt hij boven het gezel schap uit maar dat hindert hem niet om heel enthou siast hand in hand met de dames mee te dansen. Het is de heer B. Koole, voorzitter van de gerefor meerde Kerkeraad die met zijn verschijning deze morgen duide lijk wil onderstrepen dat de Gere formeerde Kerk de Open Huis activiteiten steunt. De Open Huisdagen zijn iedere donderdag van 13-17 uur en iede re zondag van 14-17 uur.

de Faam | 1990 | | pagina 15