Open monumenten versierd en speciaal gebakken brood Première Le Due Quintet met project IMoorderwind Innerlijke landschappen van Jan Zembsch Kees Wisse exposeert Salomon Klezmorin musiceert voor herbouw synagoge 6 SEPTEMBER T/M 12 SEPTEMBER IN MIDDEN ZEELAND Monumentenknoop Leren luisteren 15 jaar Zeeuwse kunst getoond GESPROKEN Peter Sijnke Marijke Vissers beelden in PZEM-kantoor Leen de Broekert verzorg recital DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 5 september 1990 im iïï we iïï iïï De Vlissingse eerste burger Jaap van der Doef en de Middelburgse loco-burgemeester Gerrit Schoenmakers onderstrepen za terdag 8 september de dub belstadgedachte door een de gevel van het Stedelijk Museum in Vlissingen een monumenten bordje te schroeven. Met die handeling geven zij een officieel tintje aan de opening van de mo numentendag in Vlisburg. Ook in de plattelandsgemeenten van Walcheren wapperen zaterdag vlaggen op de voorgevel van historische gebouwen, ten teken dat het publiek er een kijkje kan nemen. In Middelburg kunnen zaterdag stadswandelingen gemaakt wor den (de binnenstad wordt dan voor het grootste deel in beslag genomen door de Stadhouders feesten op de Markt). Met een antieke bus die volgens een be paalde dienstregeling rijdt kan het publiek van her naar der wor den gebracht. De Vlissingse bakker Stuurwold heeft een recept voor een brood je bedacht, de monumentenk noop. Bakkers in Vlissingen, Middelburg en Oost-Souburg verkopen de de monumentenk noop. Verder is ook aan de jeugd gedacht. Bij de VVV-kantoren zijn kleurplaten verkrijgbaar die de kinderen kunnen inkleuren en in leveren. In de Walcherse plattelandsge meenten is eveneens een serie activiteiten. Arnemuiden bijvoor beeld stelt de kerktoren open met een eb- en vloedklok, in Westkapelle staan de deuren van de vuurtoren open en Veere doet ook een boekje open over de waardevolle monumenten. Dom burg heeft het gemeentehuis met vlag getooid aanstaande zater dag en het hof Altijd Zorg aan de Aagtekerkseweg 5 in Oostkapelle is eveneens te bezichtigen. Dat zelfde geldt voor de Nederlands hervormde kerken in Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke. En zo is er nog veel meer, in totaal zo'n vijftig monumenten op Walche ren, waarvan er ongeveer 35 in de twee grote steden. Monumenten in alle soorten en maten te bezichtigen op cheren. Wal- De bekende Zeeuwse componist Dies le Due voert met zijn Le Due Quintet en de fanfare Onda uit Nieuw en St. Joosland het project Noorderwind uit. Een groots gebeuren op vrijdag 7 september in de St Jacobskerk in Vlissingen. Het concert wordt gegeven in het kader van Zeeland Cultuurmaand en het honderdjarig bestaan van Ons Genoegen. Noorderwind is op gebouwd uit een aantal delen. Daarin vindt een confrontatie plaats tussen harmoniemuziek en jazz. frontatie) van Onda en het quintet. 'Way' Componeren is geen kwestie van simpelweg schema's op papier zetten. Althans niet voor de mu- Mf,. 'tÊBÊjfé, sicus uit Meliskerke Voordat hij ook maar één noot op papier heeft staan, wil hij een vastom lijnd beeld in zijn hoofd hebben. „Je kunt het publiek ook via een programma vertellen wat de ach terliggende gedachte is. Het eni ge gevaar wat daarin schuilt is dat je de mensen 'dwingt' alleen op jouw manier naar de muziek te luisteren", zegt hij. „Je kunt le ren kijken, maar ook leren luiste ren. Iets ligt goed in het gehoor en dat komt omdat het bekend is en ik heb ook weer geen zin om iets te componeren wat er al is. Dan kan ik net zo goed gaan co veren", stelt Le Due vast „Nee. Voor mij is het heel belangrijk om iets te maken wat nieuw en ei gen is". Zeeuwse componist betreurt dat de werelden van jazz en hafabra (harmonie, fanfare en brass bands) zo ver uit elkaar zijn ge groeid. Volgens Le Due komt dat door de componisten. „Deze mu- sieksoorten hebben ontzettend veel raakvlakken. Dus zo gek is de combinatie niet. Het publiek kan de combinatie nog niet goed plaatsen. Dat is nou eigenlijk pre cies de reden waarom ik het wel gedaan heb". De uit Meliskerke afkomsti ge componist Dies Ie Due. Dies le Due woont in Meliskerke en zit al zo'n zestien jaar in de 'popmuziek'. De autodidact dankt zijn landelijke bekendheid aan de groep St. Juttemis. In veertien jaar tijd groeide die groep uit tot een uniek Neder lands ensemble. In februari 1989 besloot St. Juttemis plechtig zijn bestaan. Het laatste anderhalf jaar is Le Due zeer intensief bezig geweest met het componeren van het project Noorderwind. Ook heeft is hij druk bezig ge weest met de samenstelling van een nieuw quintet. Het Le Due Quintet maakt vrijdagavond zijn debuut met Noorderwind. Het project Noorderwind heeft al een staartje. Het is samengesteld uit 'Stratus" (1986) en Hifafa (1989). In de St. Jacobskerk wor den beide werken uitgevoerd, af gewisseld met typische fanfaremuziek. De apotheose oestaat uit een samenspel (con- Nog tot 4 november wordt in het Zeeuws Museum en an dere delen van het Abdijcom plex de tentoonstelling '15 jaar provinciale aankopen - een selectie' getoond. Het be treft werken van Zeeuwse beeldeifde kunstenaars die de provincie aankocht om zo een geselecteerde collectie Zeeuwse kunst op te bou wen. De expositie toont het werk dat de laatste vijftien jaar is aangekocht. Het be treft allerlei soorten kunst. Bij de tentoonstelling is een cata logus samengesteld. De 450 werken die tussen 1975 en 1990 zijn aangekocht zijn daarin afgebeeld. Gedepu teerde G. de Vries-Hommes schrijft er een voorwoord in. De catalogus komt in de tweede helft van september uit en kost f 25,-. Na Walcherse kunstenaars uit het verleden in de rubriek "Kunstenaars van toen" zullen we ons de komende tijd op de ze plaats weer bezighouden met hedendaagse kunst. Elke eerste woensdag van de maand een portret van een he dendaags kunstenaar onder de noemer "De kunstenaar gesproken". Jan Zembsch (Vlissingen 1953) opent de rij. "Op mijn veertiende of vijftiende wist ik het: zelf beeldende kunst ma ken. Dèt was hetgeen ik am bieerde", zegt Jan Zembsch. Dat resulteerde erin dat hij na de middelbare school op zijn 17de naar de kunstacademie (St. Joost te Breda) vertrok. Na het algemene basisjaar was Jan er al snel achter dat hij geen grafiek of andere zaken wenste te maken, maar zich uitsluitend met schilderen zou gaan bezighouden. Na een ge degen, tamelijk klassieke scho ling studeerde hij in 1975 af. Achteraf denkt Jan dat hij mis schien te jong is afgestudeerd. Want: hoewel hij ideeën ge noeg had deed hij er tamelijk lang over om uit te vinden wat hij eigenlijk wilde schilderen. Een lange periode van twijfel brak aan. Pas de laatste vijf, zes jaar is hij overtuigd bezig. Twee jaar woont en werkt Jan Zembsch, na perioden te Breda en Tilburg, in Middelburg. Toen hij hier nog maar net woonde had hij een tentoonstelling in Balans 17. In februari van dit jaar gevolgd door een expositie in De Vleeshal. De nieuwe ga lerie "Molenwater" van Frits van Til zal in oktober 15 nieu we werken tonen van Zembsch. "Ik werk graag in kleine series, zowel wat de om vang als het formaat van de doeken betreft, omdat je dan wat nadrukkelijker een gedach- tengang kunt volgen en boven dien wat sneller kunt werken". Typerend voor Jan's recente werk zijn 'schematische land schappen". Daarbij dient het landschap als vertrekpunt. De olieverven worden voorts ge kenmerkt door een zekere iro nie. Het ironische zit hem daarbij vooral in het - soms ab surde - kleurgebruik (bijvoor beeld geel en paars tegenover elkaar). Hij lijkt daarmee het abstracte schilderen te relative ren. "Ik vind het gebaar van het schilderen belangrijk, maar ik wil geen "mooi-schilder" zijn", zegt Jan. Daar zit het spanningsveld, want het schil derij moet uiteraard wel goed zijn... We zijn daarmee bij de essentie van het werk van Jan Zembsch aangeland. Eigenlijk gaat Jan in zijn werk altijd van een reëel gegeven uit. Die realiteit is in de serie waar hij nu aan werkt een 'Zeeuws' landschap. Het landschap wordt in fasen verabstraheerd KIËS:S totdat er tenslotte een volstrekt abstract doek over blijft. Het gaat om de vorm en om de kleur. "Ik ga van een ta melijk reëel landschap als het ware naar een soort innerlijk landschap". Hij experimenteert graag in zijn kleurgebruik. Dit uit zich in onlogische en vreemd contrasterende kleuren (met veel paars), die op een schilderij toch heel logisch over kunnen komen. De impressionisten spreken Jan erg aan, met name vanwe ge hun enorme technische kunnen. "Zonder traditie, in dit verband de schilderkunstige traditie, ben je nergens. Als je die veronachtzaamt kom je niet verder. Dat is overigens geen pleidooi voor het academische schilderen, want je moet de vrijheid hebben om met je werk en materiaal om te gaan zoals je dat zelf wilt". Een volledig programma is trou wens verkrijgbaar bij de diverse VVV-kantoren. Lezing - Het bestuur van de Ver eniging Vrienden van het Stede lijk Museum Vlissingen houdt dinsdag 11 september om 20 uur een bijeenkomst in het Stedelijk in Vlissingen. Het eerste deel is een lezing van E. Engelenberg en gaat over 1000 jaar Christendom in Rusland. Het tweede deel ge loofsbelijdenis in de kerk met na me erediensten, kerkelijke feesten en de betekenis van Iko- nen als thema. De Middelburgse kunstenares Marijke Visser exposeert tot en met 26 oktober twaalf olieverf schilderijen. De tentoonstellings ruimte is ondergebracht bij de receptie van het PZEM- hoofdkantoor aan de Poelendae- lesingel 10 in Middelburg. Het werk van Marijke Visser is te be kijken tijdens kantooruren op werkdagen. Marijke treedt naar buiten met traditionele thema's als vrouwen en dierenfiguren. De vrouwenfi guren zijn slechts waarneembaar op de rug of van de zijkant, waar door de ooguitdrukking niet of nauwelijks zichtbaar is. Deze po se geeft de portretten een zekere geladenheid mee. De dieren wor den en profil weer gegeven. Zij kijken de beschouwer aandoen lijk recht in de ogen. Kenmerkend voor het schilderwerk van Marij ke Visser is de magische, haast surrealistische aanpak en het ge bruikte kleurengamma. Dit doet denken aan de wissling van het zomerseizoen naar het najaar. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Rockformatie Eye to Eye, Hap py Buccaneer, Aagje De kenstraat, Vlissingen, 20 uur. VRIJDAG 7 SEPTEMBER Stadhoudersfeest in Mid delburg. Johnny's got the blues, optre den, Kasteel van Batavia, West kapelle, 12.30 uur. Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. Project Noorderwind, in het ka der van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie "Ons Genoegen", concert fanfare On da en het Le Due Sextet, St. Ja cobskerk, Vlissingen, 20 uur. Roland Sandheuvel en Dezz, Discotheek Cosmo, Voltaweg 3, Vlissingen, 20 uur. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Stadhoudersfeest in Mid delburg. •Herman van Vliet, kerkconcert, Ned. Hervormde Kerk, Kapelle, 20 uur. Grote Manifestatie i.h.k.v. 100 jaar Kon. Harmonie Ons Genoe gen, Oude Markt, Kleine Markt, De Ruyterplein, Vlissingen, m.m.v. Cecilia, Vlijt en Volhar ding, Onda, vanaf 11 uur. Arse naal Vlissingen: trombone-orkest en het Amsterdams trombone kwartet, beiaardierconcert Ge rard de Waardt, jubileumconcert, vanaf 20.45 uur. Beiaardierconcert i.h.k.v. Nat. Monumentendag door Henk G. van Putten, St. Jacobstoren, Vlissingen, 11 uur. ZONDAG 9 SEPTEMBER Stadhoudersfeest in Mid delburg. Leen de Broekert, piano. Lu therse Kerk, Zuidsingel 70, Mid- delburg, 16 uur. DINSDAG II SEPTEMBER Jamsessie, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen, 22 uur. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Poppentheater Parabel, voor stelling, theaterzaal Zeeuwse Bi bliotheek, Middelburg, 15 uur. DOMBURG Van 3 tot 28 september expo seert Kees Wisse schiderijen en aquarellen in de hal van de Rabo bank, Lange Geere 3 in Middel burg. Het werk is tijdens de openingsuren van de bank te be zichtigen. Wisse is opgegroeid in Vlissingen en vindt zee en strand heerlijke onderwerpen om te schilderen. Maar er is nog veel meer moois, bloemen en mensen bijvoor beeld. Kees Wisse schildert zijn onderwerpen naturalistisch. Hij heeft er geen behoefte aan om ze te vervormen. Sinds zijn pensioe- nering woont Wisse samen met zijn vrouw weer in Zeeland. Kees exposeerde eerder al in Assen, Maassluis, Eindhoven, Middel- beers, Soest, Vught en Oostka pelle. Om geld bijeen te vergaren voor de restauratie van de Middel burgse synagoge concerteert dinsdag 18 september het Amsterdamse ensemble Salomon Klezmorin. Dat gebeurt in de Stadsschouwburg op uitnodiging van de Ronde Tafel Wal cheren, een serviceclub die op deze manier een steentje wil bijdragen aan de herbouw van de synagoge. Het betreft een bijzonder concert. Klezmorin staat voor muziek die in vroegere Joodse gemeenschappen bij bruiloften en par tijen werd gespeeld. Klezmorin heeft bijgedragen aan de popu lariteit van de Joodse cultuur, meld G. van Bebber van de Ronde Tafel Walcheren. Deze Joodse feestmuziek liet ook zijn sporen na in de moderne muziek, nadat ze vorige eeuw werd geintroduceerd in Ameri ka. Ze is onder me.er terug te vinden bij Benny Goodman, Ir ving Berlin en George Gershwin. In Israël en Amerika is deze muziek nog springlevend. Het Amsterdamse ensemble dat in Middelburg optreedt heeft zich gespeciliseerd in klezmorin. Het concert begint om 20 uur, kaarten in de voorverkoop zijn te krijgen bij de VVV-kantoren in Vlissingen en Middelburg en bij de boekhandels Fanoy in Middelburg en Bikker in Vlissin gen. Leen de Broekert. Zondag 9 september speelt Leen de Broekert op piano werken van Liszt, Chopin en Franck. Dit reci tal vindt plaats in de Lutherse Kerk gelegen aan de Zuidsingel Nationale Monumentendag 8 september. Korenmolen "Welte vreden" (Roosjesweg), Toren en Hervormde Kerk van Domburg (Markt/Stationsstraat), Het Ge meentehuis (Markt 1), Ope ningstijden: van 10 tot 17 uur. Hof Domburg (Babelweg). Boule vard Architectuurproject. Dage lijks geopend. MIDDELBURG 70 in Middelburg. Aanvang 16.00 uur. De toegang bedraagt f10,-. Kinderen tot en met 12 jaar zijn onder geleide gratis. Roosevelt Studiecentrum. (Ab dij). Leven en werk van drie Roo- sevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke Floresse en Johan Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Din- gemans, Rob de Haan, olieverf schilderijen, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op af spraak. Holografiemuseum 'Dennis Ga- bor'. (Gortstraat 36). holografie. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, behalve maandag. Kunsthandel De Witte Swaen;t Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Per manente expositie oude- en mo derne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Galerie Dauvillier. (L. Noordstraat 56). schilderijen. tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Galerie Willem Vader. (L. Noordstraat 56). schilderijen, tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel. (Grootmede 66). Staal/touw plastieken, op tel. afspraak geo pend. tel 01180-16323. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteen- sedijk 7). Expositieruimte: 25 jaar Terre des Hommes. Hal begane grond: Toegang vrij. Jeugdafde ling begane grond: orginele il lustraties van het kinderboek Ena en de vissen, (t/m 8 september). Omslag 90. (vanaf 12 septem ber) Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Tweede ver dieping: Beelden uit het instru- trieel verleden van de kanaalzone. Openingstijden Bibli otheek. De Vleeshal. (Markt) 'Hommage aan Mondriaan' Ian Wallace. Openingstijden: Di. t/m za. 11 tot 17 uur. Zo. 13 tot 17 uur. Eetcafé Dangeroe. (Vlasmarkt 39). E/isa Kuipers. Francois Ryck- hals Museum. (Dam 71). "Terug in het geboortehuis". "Van Rem brandt tot Brandenburg" Grafiek. Openingstijden do. vr. za. van 13 - 17 uur. Rabobank. (Hal hoofdkantoor). Kees Wisse, schilderijen. Ope ningstijden bank. OOSTKAPELLE SEROOSKERKE VEERE VRIJDAG 7 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Pretty Wo man' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Recall' 19.30 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Born on the 4th of July' 20 uur, 'Shirley Valentine' 23 uur. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Pretty Wo man' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19.30 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middelburg, 'Born on the 4th of July' 20 uur, 'Shirley Valentine' 23 uur. ZONDAG 9 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Gremlins 2' 14 uur, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Recall' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Born on the 4th of July' 20.30 uur. MAANDAG 10 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Pretty Woman' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Shirley Valentine' 20.30 uur. DINSDAG 11 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Pretty Woman' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Shirley Valentine' 20.30 uur. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Pretty Woman' 20 uur. Electro Middelburg, gesloten i.v.m. opening 2e filmfestival Zeeland. Schuttershoftheater Middel burg, gesloten i.v.m. 2e filmfesti val Zeeland. Stadsschouwburg, opening filmfestival Presumed Innocent met aansluitend Brazilian Party 20 uur. DONDERDAG 13 SEPTEMBER Alhambra I en II Vlissingen, gesloten wegens verbouwing. Grand theater Goes, 'Pretty Woman' 20 uur. Electro Middelburg, 'Love you to death' 19.30 uur, 'Wild at Heart' 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'My 20th Century' 20 uur, 'She's been away' 22 uur. Zeeuws Biologisch Mu seum.(Duinvlietweg 6) "Amateur Beeldende Kunstenaars". Openingstijden Za. t/m Ma. 13.30 tot 17 uur, Di. t/m Vr. 10 tot 17 uur. Nationa le Monumentendag 8 september. Molen d'Arke (Noordweg), Het Hof "Altijd Zorg" (Aagtekerkse weg 5), De Oranjerie van het kasteel Westhove (Duinvlietweg 6), Duinbeek (Duinbeekseweg 19), Toren en Hervormde Kerk (Waterstraat). Openingstijden: van 10 tot 17 uur. Atelier Ida Picket en Bram Franc- ke. (Oostkapelseweg 31) olieverf schilderijen Openingstijden ma. t/m vr. 10 tot 12 uur 16 tot 20 uur. Museum "De Schotse Huizen". "Twee Eeuwen Walcherse Dracht" tentoonstelling. Ronald Mul/ie, topografieën. Openingstij den Ma. 13 tot 17 uur. Di. t/m Za. 10 tot 17 uur. Grote Kerk. World Press Photo. Foto's van Eva Besnyo Zomerten- toonstelling 1990. Openingstijden zo. 14-17 uur, ma. t/m za. 10 tot 17 uur. Museum "De Vierschaar". Het leven op een middeleeuws kasteel, tentoonstelling. Sanden- burgh, Openingstijden vanaf 1 september ma. t/m za. 12 tot 17 uur. Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Zeeland Water land. Dagelijks te bezichtigen. Potterie S. (S. Oomstraat 1). Spreeuwpottententoonste/ling. Ma. t/m za. van 12 tot 18 uur. Atelier Galery Paul de Vries. Ca- pellestraat 1 Schilderijen. Dagelijks geopend. VLISSINGEN Inguana. (Bellamypark 35). Le- Vervolg Expositie vende reptielen, amfibieën en in- sekten. Zo., ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, Di., wo., vr. en za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prin ses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantie land voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Sterrenkunde, Zeeuws Plane tarium. Stedelijk Museum Vlissingen. (Bellamypark 19). "De collectie gegroepeerd", zes interpretaties op de collectie zoals deze de af gelopen honderd jaar is ontstaan. "De oudheidkamer anno 1895". "Ons Genoegen 100 jaar jong". Openingstijden ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. Watertoren. Eric Brandts,hedendaagse kunst. Di. t/m zo. van 11 tot 17 uur. Watertoren (Walstraat 58, Vlis singen). Philippe Tonnard. Grens gebieden, di t/m zo 11 tot 17 uur. Stedelijk Museum, Pavi- loen Museumtuin 29, IJsprojec- ten ma t/m vr 10 tot 17 uur, za en zo 13 tot 17 uur. Gevangentoren (Boule vard de Ruyter 1a). Moniek Veas, schilderijen en wandmozaieken. dagelijks van 11 tot 17 uur. Strandhotel. (Bouelevard Everte- sen 4) Diversen kunstenaars ex poseren. 9 september 10 tot 17 uur. WËMELDINGE Galerie L. Rijks (Chezeeweg 27). schilderijen. Tel. 01192-1373. da gelijks geopend.

de Faam | 1990 | | pagina 7