Juliana uit de vaart Nieuwe muziek OEFENEN THUIS? wijziging vergunningen hercules ontwerp-beschikking dekker middelburg bv Vrijdag 24 augus^fs* is het zover. D D éh<£ COMMISSIES In Zeeland is deze zomer al verschillende keren smogfase 1 af gekondigd en een keer moest worden overgegaan tot smogfa se 2. Ozon Fasen provinciale griffie Met Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! provinciale griffie Woensdag 22 augustus 1990 ABDIJ De dubbeldekker Prinses Juliana op het veer Vlissingen-Breskens is van vrijdag 24 augustus, 18.50 uur tot maandag 27 augustus, 4.50 uur uit de vaart voor reparatiewerkzaamheden aan de voortstuwings installatie. Op de lijn zijn dan beschikbaar de twee enkeldeks veerboten Prinses Beatrix en Prinses Margriet. Als er een groot verkeersaanbod is kan de tweede boot op zaterdag vanaf 7.20 uur (vertrek Vlissingen) worden ingezet en zondag vanaf 8.20 uur (eveneens vertrek Vlissingen). Vrachtverkeer dat hoger is dan 4.00 meter kan met de enkeldekkers niet worden overgezet. Bij een hoogte tussen 3.90 en 4.00 meter kunnen de auto's alleen worden meegenomen bij een gunstige wa terstand. Dat komt doordat de doorrijhoogte bij de enkeldekkers lager is dan bij de Prinses Juliana. Informatie over het veer kan telefonisch worden verkregen in Vlissin gen 01184-65905 en in Breskens 01172-1663. Hl De vergaderingen zijn in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Voordat met de af werking van de agenda wordt be gonnen, is er gelegenheid tot inspraak. De statencommissie welzijn be spreekt onder meer de nota vrou- wenemancipatiefacetbeleid II, een experiment kinderopvang, het plan van scholen voor voort gezet onderwijs en het verslag ouderenbeleid 1987-1989. Aan subsidies en kredieten zijn er voorstellen voor de restauratie Zeeuwse wandtapijten, de stich- Maandag 27 augustus vergade ren drie statencommissies. Het zijn de commissie welzijn, de commissie waterstaat en ver keer en de commissie economi sche zaken. Alle bijeenkomsten beginnen op dezelfde tijd: 16.00 uur. ting Nieuwe Muziek, de restaura tie van gebouwde monumenten en hulp aan huis voor gehandi capten (Crossroads). De nadere verdeling van bedden in het ver pleeghuisplan, regionale samen werking in de zwakzinnigenzorg en de huisvesting van een medisch-sociaal centrum in Hulst staan ook op de agenda. De commissie waterstaat en ver keer bespreekt de ruilverkaveling Breskens-Zuidzande, de over dracht van een stuk weg in Aar denburg, een fietspad bij 's-Gra- venpolder en de nota vrouwene- mancipatiefacetbeleid II. Van de laatste nota worden alleen de on derdelen die betrekking hebben op waterstaat en verkeer aan de orde gesteld. De commissie krijgt inzicht in de transacties van de provincie op het gebied van koop, ruil en pacht. De commissie economische za ken vergadert over de jaarreke ning 1989 van de Stichting economische ontwikkeling Zee land (SEOZ), de overdracht van de SEOZ-aandelen in Gieterij Middel burg aan Thomassen Internatio nal in Rhenen en de vergaderstuk ken van de havenschappen Vlis singen en Terneuzen. Andere agendapunten zijn bijdragen uit provinciale fondsen voor een sa menwerkingsproject kleinen ker nen/recreatie en toerisme in Zeeuwsch-Vlaanderen en voor een bedrijfsverzamelgebouw in 's-Gravenpolder. Gesproken wordt over de ontwik keling van een toeristisch-recrea- tieve visie op de voordelta. DE FAAM IEUWS Zomersmog en de drie fasen Emancipatiebeleid in commis sievergaderingen lnhetdraaiboekZomersmog,dat gedeputeerde staten hebben vastgesteld, worden drie fasen onderscheiden. Per fase wordt aangegeven welke maatregelen moeten worden getroffen, zoals oproepen aan de bevolking en het bedrijfsleven. In geen van de fasen kunnen maatregelen dwingend worden opgelegd. Vorig jaar, toen een ander draai boek werd gehanteerd en werd uitgegaan van een andere bereke ning met daaraan gekoppelde normen, kon de commissaris van de koningin in de alarmfase een rijverbod afdwingen en bedrijven verplichten maatregelen te ne men. De gegevens over de luchtveront reiniging worden geregistreerd bij het Rijksinstituut voor volksge zondheid en milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Provinciale waterstaat in Middelburg is via een computer op die gegevens aangesloten. Het RIVM heeft in Zeeland twee meetpunten: Zie- rikzee en de Braakman. De verwachte concentratie aan ozon in de lucht is bepalend voor de instelling van smogfasen. Uit gegaan wordt van uurgemiddel den. In de oude situatie ging het om ozon en stikstofdioxyde en werden daggémiddelden aange houden. Hoewel stikstofdioxyde wel een rol speelt bij de vorming van ozon, is het de ozon zelf die voor over last zorgt. De hinder kan bestaan uit irritatie aan ogen, neus en keel, hoesten, kortademigheid, hoofd pijn, duizelingen, verminderde longfunctie. In hoeverre de klach ten voorkomen, is afhankelijk van de hoeveelheid ozon in de lucht. Bovendien is de een er gevoeliger voor dan de ander. Mensen met aandoeningen aan hart- en luchtwegen worden tot de risicogroepen gerekend, evenals zij, die van nature sterk opozon reageren-de zogenoem de responders. Aangenomen wordt dat het om tien procent van de bevolking gaat. Ook men sen, die in de middaguren zware lichamelijke arbeid in de buiten lucht verrichten vallen onder de risicogroepen: bouwvakkers bij voorbeeld en sporters. Doordat de ozonconcentraties tussen twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds doorgaans het hoogst zijn, is de kans op klach ten in die periode het grootst. Smogfase 1 wordt ingesteld als er een kans van vijftig procent of meer bestaat, dat de gemiddelde uurwaarde van 180 microgram (miljoenste gram) per kubieke meter lucht wordt overschreden. Het hoofd van de afdeling milieu van provinciale waterstaat neemt daartoe het besluit. Ambtelijke en technische dien sten worden gewaarschuwd, op dat zij eventuele verslechtering van de situatie tijdig signaleren. Via een persbericht wordt alge mene bekendheid gegeven aan de luchtverontreiniging. Daarbij wordt gemeld dat mensen uit de risicogroepén het eerst last zullen hebben. Wie het aangaat, kan dan zijn of haar persoonlijke maatregelen treffen - door 's mid dags binnen te blijven bijvoor beeld. Aan provinciale staten wordt voorgesteld de stichting Nieuwe Muziek voor 1991 een subsidie van ten hoogste 358.800 gulden toe te kennen. Het dagelijks bestuur van de pro vincie komt hiermee terug op zijn standpunt het budget voor grensverleggende en vernieu wende kunstuitingen niet meer aan Nieuwe Muziek te besteden. Aanleiding daartoe zijn reacties Smogfase 2 treedt in als er een kans van vijftig procent of meer is op overschrijding van de uurwaar de van 240 microgram ozon per kubieke meter lucht. De beslis singsbevoegdheid ligt bij de hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat. De industrie wordt rechtstreeks gevraagd vervuilende werkzaam heden die kunnen worden uit gesteld ook daadwerkelijk op te schorten. Via een persbericht wordt automobilisten gevraagd de auto zoveel mogelijk te laten staan en gebruik te maken van het openbaar vervoer. De vervoersmaatschappijen wor den daarom ook afzonderlijk op de hoogte gesteld van de instel ling van smogfase 2. Behalve mensen, die tot de risico groepen horen, kunnen nu ook zij die aan duursporten doen hinder ondervinden. Daarom wordt aan geraden tijdens de duur van de smogfase af te zien van mara thons, triathlons en soortgelijke sportieve uitingen. Tot smogfase 3 wordt overge gaan bij een kans van vijftig pro cent of meer op overschrijding van de uurwaarde van 360 micro gram ozon per kubieke meter lucht. De commissaris van de ko ningin heeft hier de beslissings bevoegdheid. De oproepen aan bedrijfsleven en automobilisten zijn gelijk aan die bij smogfase 2: uit te stellen ver vuilende werkzaamheden op schorten, respectievelijk de auto zoveel mogelijk laten staan. Bovendien wordt aangeraden evenementen in de open lucht uit te stellen tot de lucht wat meer is geklaard. De organisatoren van de activiteiten moeten hiertoe worden benaderd. vanuit de maatschappij om de subsidiëring voort te zetten, de samenwerking tussen de stich ting Nieuwe Muziek met het Cen trum De IJsbreker en de stichting Gaudeamus en het positieve ad vies van de statencommissie wel zijn om geld beschikbaar te blijven stellen. Met het voorstel wordt het de stichting mogelijk gemaakt in 1991 opnieuw een festival nieu we muziek te organiseren. Van het subsidiebedrag is 228.600 bestemd voor activitei ten en 157.200 voor bureau kosten. Voor de jaren daarna willen gede puteerde staten de subsidie zo be schikbaar stellen, dat Nieuwe Muziek wat meer bewegingsvrij heid heeft in de besteding van het geld. Tot nu toe is de stichting ge bonden aan overlegging van een specificatie per activiteit. Als voorwaarde aan de verdere subsidiëring wil het college stel len, dat de samenwerking met De IJsbreker en Gaudeamus wordt gecontinueerd. ng Naarmate de ozonconcentraties toenemen, kunnen ook de ge zondheidsklachten ernstiger worden of vaker voorkomen. Zo kan in smogfase 2 een vermin derde longfunctie van vijf tot tien procent optreden en in smogfase 3 van vijftien tot twintig procent. Voor alle fasen geldt: wie licha melijke hinder ondervindt, wordt aangeraden tussen twaalf en acht uur zware inspanning in de buitenlucht te vermijden en als dat niet helpt zoveel mogelijk bin nen te blijven. m Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Vergunningen Zij zijn voornemens tot wijziging over te gaan van de door hen bij besluit van 4 september 1973, no. 1607B/286 aan Hercules BV te Middelburg verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, inwerking brengen en in werking houden van een fabriek tot het vervaardigen en in opslag houden van koolwaterstofharsen aan de Herculesweg 35 te Middelburg en de daarna verleende uitbreidings- en wijzigingsvergunningen ingevolge de Hinderwet. Om de kans op bodemverontreiniging te verminderen is het noodzakelijk dat alle opslag tanks met een inhoud van 100 m3 of meer, aan een regelmatige inspectie worden onder worpen. Wijziging De voorgenomen wijziging houdt in dat het volgende voorschrift aan de vergunningen wordt toegevoegd: "Alle opslagtanks met een inhoud van 100 m3 of meer, bestemd voor opslag van vloeistof fen bij nagenoeg atmosferische druk en bij omgevingstemperatuur moeten regelmatig worden geïnspecteerd. Daartoe moet een inspectieprogramma worden opgesteld dat binnen 1 maand nadat dit besluit van kracht is geworden ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat. Dit programma moet onder meer een opsomming bevatten van alle tanks die onder dit voorschrift vallen met vermelding van de termijnen waarbinnen elke tank periodiek uitwen dig en inwendig wordt geïnspecteerd. Voor de inspectietermijn, de inspectiemethode en de interpretatie van de verkregen gege vens dient het gestelde in onderdeel 6.3 ("Inspectie van tanks") van CPR 9-3 "Vloeibare aardolieprodukten - bovengrondse opslag - grote installaties" als leidraad te worden aan gehouden. Alle aan een tank verrichte wijzigingen, reparaties, onderzoekingen en beproevingen moe ten op overzichtelijke wijze worden vastgelegd in een administratiesysteem. Binnen 2 maanden na afloop van elk kalenderjaar moet omtrent de stand van zaken t.a.v. de hier bedoelde periodieke inspecties van opslagtanks schriftelijk worden gerapporteerd aan de Provinciale Waterstaat". Bezwaren Gemotiveerde schriftelijke bezwaren kunnen 23 augustus 1990 tot en met 5 september 1990 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg wor den ingebracht. Tevens kan hierbij worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 22 augustus 1990. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 examen ja/nee rijbewijs a/b Na de theorieles thuis oefenen? Koop het boek "Examen A/B" met 210 vragen. Een pracht uitgave voor optimale examentraining. Vraag er uw rijschool om! Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Op 11 april 1990 is een verzoek ontvangen van Dekker Middelburg BV om vergunning in gevolge de Afvalstoffenwet voor het bewaren en bewerken van beton en metselpuin op het terrein Industrieweg 7 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, no. 292. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-beschikking en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 17 augustus 1990 tot en met 30 augustus 1990 op de volgende plaat sen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond, van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-26251; tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 20 augustus 1990, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de afgegeven beschikking, liggen de stukken tér inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 30 augustus 1990 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-beschikking. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 16 augustus 1990 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 STICHTING ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT SEIZOEN 1 9 9 0 1 9 9 1 HET NIEUWE ZVU PROGRAMMA KOMT EEN DEZER DAGEN UIT.'.'! Hei programma bevat méér dan honderd cursussen, verspreid over Zeeland. Naast de "oude" cursussen, treft u wederom een aantal nieuwe cursussen aan. Zo is het talenpakket uitgebreid met een cursus Noors en een cursus Engelse Letterkunde, terwijl aan de algemene en creatieve cursussen eveneens een aantal nieuwe cursussen zijn toegevoegd. IN IIET PROGRAMMABOEKJE VINDT U GEGEVENS OVER ALLE CURSUSSEN! ZVU-leden krijgen het programmaboekje-direct bij het verschijnen-gratis toegezonden. Wanneer u geen lid bent, kunt u het boekje aanvragen of afhalen bij het ZVU-bureau: Dam 22 -4331 GJ Middelburg telefoon -01180 - 3 4 8 0 0 Kantooruren -maandag t/m donderdag van 8.30-15.30 uur vrijdag van 8.30-12.30 uur In een aantal plaatsen in Zeeland, te weten Middelburg, Goes en Zierikzee wordt een INFORMATIEDAG gehouden. Voor Middelburg en Goes is de INFORMATIEDAG op zaterdag I september; in Zierikzee vindt de Informatiedag plaats op zaterdag 29 september. Tijdens de Informatiedag kunt u kennis maken met docenten en medewerkers. U kunt vragen stellen over de cursussen. Boeken en werkstukken liggen ter inzage. U kunt op de Informatiedag ook inschrijven voor een cursus! WACHT NIET TE LANG MET AANMELDEN! Een groot aantal cursussen start reeds in september. Bovendien zijn er cursussen, waaraan slechts een beperkt aantal cursisten kan deelnemen. ziens op- dingdag" 19.00-2 zMnr1700 9.00-17" Lisette Kindermode Biezelingsestraat 24, 4421 B Tel. 01102-44250 Ruime parkeergelegenheid, p- Lisette Kindermode opent haar deuren om u iets nieuws te presenteren. Een zaak met jeugdig élan. Verfrissend, aktueel en toch ook doordacht degelijk. Met een ruim assortiment kinderkle ding, zoals die zelf zou willen maken en zoals jij die zelf zou willen dragen. Kinderklasse vanaf maat 86 t/m maat 188. Wij hopen ook u te mogen begroeten, ieder geval ontvangt iedere jeugdige bezoe ker een leuke attentie. Ook, hebben wij een kleurwed- strijd met fantastische prijzen.

de Faam | 1990 | | pagina 9