DOE Publiek laten kennis maken met het Zeeuwse melk- en vleesvee VROM stimuleert gescheiden inzamelen van GFT-afval Nieuwe kapsalon zonder poespas Lerarenopleiding technische vakken moet weer in de lift Jacobspassage viert verjaardag Gaatje in de markt Nieuw bedrijf Cebeco AANVULLENDE BIJSTAND Van aardappels tot basilicum van kervel tot en met prei Zomerexpress Oostkapelle Domburg v.v. SCHILDERACHTIGE TUINMOLEN DANKZIJ SAMENWERKING MET HOGESCHOOL MEER FACILITEITEN WALCHERSE FOKVEEDAG IN SEROOSKERKE Kwaliteit OPENING NIEUWE GROENTEZAAK MAAS ZOON Nieuwe gezinsbeurs voor heel Zeeland Hotel Goes naar Van der Valk Woensdag 4 juli 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER Schildersbedrijf Arnemuiden bv, gevestigd aan de Langstraat in Arnemuiden is uitgebreid met een Doe-het- zelf-shop. „We zagen een gaatje in de markt", zo ver klaart directeur C. van Belzen de uitbreiding van zijn bedrijf. „Wij zijn hier in het dorp na melijk de enige leverancier van doe het zelf-artikelen". Wie het allemaal eens met ei gen ogen wil aanschouwen kan vrijdag 6 juli van 19 tot 21 uur een kijkje nemen bij de nieuwe onderneming. Dan is het namelijk 'open huis'. UIT HET ZAKENHART De eerste paal van de nieuwe vestiging van Cebeco Mechanisatie bv in Goes zit in de grond. Hij werd gesla gen door Cebeco-bedrijfs/eider PA. Meijaard. Dat gebeur de op het Goesse industrieterrein De Poel II. Op de daar aangekochte 11.000 vierkante meter grond wordt een compact en modern mechanisatiebedrijf neergezet. Naar alle waarschijnlijkheid kan het nieuwe mechanisatiebe drijf aan het eind van dit jaar in gebruik worden geno men. „Gelukkig is onze melk nog van puike kwaliteit en hebben wij geen dioxine problemen. Mijn vee kan zomers dan ook gewoon de wei in en ik hoop dat dat zo mag blijven. Voor de beesten zelf vooral, want daar wordt zelden Voor de 33ste keer wordt van de zomer in Serooskerke de Wal- cherse Fokveedag gehouden. Ditmaal op het terrein van Mane ge 'de Eendracht' aan de Rijcke- buurtweg. Om zoveel mogelijk publiek te trekken bij deze pre sentatie van het neusje van de zalm onder het Zeeuwse melk en vleesvee, vindt het evenement deze keer voor het eerst op een zaterdag plaats. Op 14 juli zullen de gehele dag keuringen gehou den worden, afgewisseld door demonstraties met paarden van de manege. Een unieke kans voor bewoners en toeristen op Wal cheren om meer te weten te ko men over de veeteelt op het 'eiland'. Lang geleden heetten het Agrari sche dagen en toen was ook het Zeeuwse trekpaard nog van de partij. „Tegenwoordig hebben die hun eigen vereniging en hun ei gen dag", vertelt Willem Francke, secretaris van de commissie, die de Fokveedag organiseert. „Ook wij hebben echter voor het pu bliek een aantrekkelijk evene ment te bieden. Wij verwachten ruim 120 koeien en 200 stuks vleesvee, waaronder de rassen Belgische Blauwe, Pimontese en Limousine. Vee dat momenteel sterk in de belangstelling staat. Er worden keuringen gehouden, waarbij verschillende bekers, me dailles en geldprijzen te winnen zijn. Uiteraard brengen de bedrij ven naar deze keuring alleen het beste dat ze thuis op stal hebben staan. Daarbij wordt er van te vo ren ook nog met de dieren geoe fend, zodat zij letterlijk hun beste beentje voorzetten", vertelt Francke, zelf melkveehouder in Grijpskerke. Wie denkt dat er met het Zeeuw se vee wellicht ook van alles mis zal zijn, heeft het volgens boer Francke bij het verkeerde eind. s~ flfflkSTREEKS aan gedacht in den Haag". Wat betreft het Zeeuwse vleesvee durft Francke niet met zekerheid te stellen dat daar niet op sommi ge plaatsen mee wordt geknoeid. „Uiteindelijk wonen we dicht bij België, waar alle hormoonprepa raten druk verhandeld worden. Maar ik durf te stellen dat de boeren hier op Walcheren nog steeds goed bezig zijn. Wie het allemaal met eigen ogen wil zien, moet zeker naar onze Fokveedag komen". Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen 01184-17810 Breestraat 15 Middelburg 01180-84000 l-/c iiicuvvc yi LVC7/Lcz.aai\ u/ui\ Op de Fokveedag zetten de koeien hun beste beentje voor. Het Ministerie van VROM wil het gescheiden inzamelen en verwer ken van het groente-, fruit- en Zeeland krijgt één grote Zeeuwse gezinsbeurs. Dat is de uitkomst van een samenwerkingsverband tussen de in de provincie actieve organisatoren. Bekende evene menten als de jaarlijkse voor- jaarsbeurs 'Expo Goes' in de Zeelandhallen en de Arnebeurs in Arnemuiden worden met ingang van oktober dan ook samenge voegd tot één beurs met vol doende aantrekkingskracht voor alle inwoners van Zeeland. Onder de naam Gezinsbeurs 'Wonen Wensen' wordt de eerste beurs in deze nieuwe formule gehou den in de herfstvakantie van 12 tot 17 oktober in de Zeelandhal len in Goes. Anders dan alle voorgangers valt het tijdstip waarop de beurs wordt gehouden in het najaar. De organisatoren willen 'Wonen Wensen' buiten het normale sei zoen presenteren om zo de deel nemers het maximum aantal bezoekers te garanderen, niet ge hinderd door concurrerende ma nifestaties. tuinafval (GFT) in versneld tempo introduceren. Over drie jaar moet de verwerkingscapaciteit voor huishoudelijk GFT-afval vertien voudigd zijn naar 750.000 ton per jaar. Om de gescheiden inza meling te stimuleren is vanaf vo rige week een speciaal informatiepunt GFT ingesteld. Het infopunt is telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 16 uur onder nummer 070-3624648. Als extra stimulans is er een 'Ac tieprogramma GFT' ontwikkeld. Dit programma behelst onder meer de organisatie van de ver wijderingsstructuur, bestaande uit de inzameling, verwerking en de afzet. Onderdeel van de eerste stap, de inzameling, is het infor matiepunt. Hiermee komt het mi nisterie van VROM tegemoet aan de toenemende vraag naar infor matie over het gescheiden inza- Het streekvervoer ZWN heeft een nieuwe zomerlijn ingesteld. Tot en met 25 augustus rijden er dagelijks bussen van Domburg naar Oostkapelle. De ritten wor den gereden door Carlier uit Mid delburg. De nieuwe buslijn is gericht op campingrecreanten. De bus rijdt dagelijks veertien keer van het CNV in Oostkapelle via de dorps centra van Oostkapelle en Dom burg naar Camping Domburg en weer terug. Er zijn speciale ritten- kaarten voor verkrijgbaar. Omdat er geen bijdrage van het rijk wordt ontvangen zijn abonne menten en strippenkaarten niet geldig. De zomerexpress wordt mede-gefinancierd door de ge meente Domburg, de VVV's en de campings langs de route. Wanneer er voldoende belang stelling voor deze experimentele lijn is, zal de bus ook de volgende zomers rijden. melen van huishoudelijk GFT-afval. Het informatiepunt is bedoeld voor de verschillende overheden, professionele organi saties en burgers. Het draagt overigens een tijdelijk karakter. De vier voorlichters die er werk zaam zijn gaan zich namelijk eveneens bezighouden met de voorbereiding tot de oprichting van een definitief Landelijk Infor matiepunt GFT-afval, dat begin 1991 operationeel zal zijn. Afgelopen 20 april hebben Loet en Louis Maas hun nieuw ver bouwde groentezaak geopend. Ze zijn gevestigd in Middelburg met groentezaak en kwekerij aan de Oude Vlissingseweg. Een uniek en interessante combinatie voor een bedrijf. Het is een echt familiebedrijf wat al zo'n twintig jaar bestaat. Het begon met wat klanten die hun groenten graag rechtstreeks bij de boer wilde ko pen en dat is langzaam aan uit gegroeid tot uiteindelijk deze prachtige winkel. „We zijn anderhalf jaar bezig ge weest met voorbereiden en ver bouwen," vertelt de 23-jarige Louis Maas. „Tekeningen uitwer ken en ontwerpen maken van bij voorbeeld de schappen in de winkel en de snijkeuken. Het was wel eens lastig, zeker omdat we ook niet gesloten zijn geweest. Maar uiteindelijk hebben we het meeste toch zelf gedaan, "vertelt de trotse Louis. „We hebben de verbouwing voor het grootste ge deelte geheim kunnen houden. Het was ook een hele verrassing voor de meeste mensen dat er in eens een nieuwe winkel was,"vertelt Louis. Het begrip 'winkel' is historisch gegroeid en we kregen meer klanten nadat de wijk hier werd gebouwd. De twee dagen dat we per week open zijn hebben we minimaal vijfhonderd klanten wat kan uitgroeien op topdagen naar zevenhonderd. We verkopen ver se groentes uit eigen kwekerij zo als aardappelen, alle koolsoorten, prei, uien en bloemkool. Bepaalde tijden van het jaar verkopen we ook verse tuinkruiden zoals dille, kervel, basilicum en bieslook. Verder hebben we op de sappen na een standaard assortiment aan artikelen in de winkel. „Wij zijn de enige in Middelburg die Niehoffs nectarreeks verkopen. Vooral de passievruchtensap daar wordt je helemaal wild van, zo lekker is dat,"aldus zoon Louis. Krijgt u alleen AOW met mis schien een klein pensioen, en bent u particulier verzekerd? Dan zou u in aanmerking kunnen ko men voor aanvullende bijstand. Zo kan iedereen die rechtmatig in Nederland verblijft recht hebben op aanvullende bijstand. Het gaat om mensen met een klein inko men, waarvan zij nauwelijks het voor het leven noodzakelijke kun nen betalen. Omdat de meningen over wat noodzakelijk is nogal uiteen lo pen, stelt de regering normbedra gen vast. Zo kan de Gemeentelijke Sociale Dienst be oordelen wie er in aanmerking komt voor aanvullende bijstand: Wanneer uw inkomen onder het normbedrag ligt, wordt het tot de norm aangevuld. Niet alleen het inkomen is be langrijk. Er zijn ook normbedra gen voor vermogen. Iemand met een klein maandelijks inkomen, maar met een groot vermogen, krijgt geen aanvullende bijstand. Als uw vermogen (spaargeld b.v.) boven de norm komt, komt u niet in aanmerking. Nog anders ligt het als u een ei gen huis heeft. De overwaarde van het huis (dat is de verkoop waarde min hypotheeklast) is ook een vorm van vermogen. Vaak ligt die boven de norm. Toch kunt u dan in aanmerking komen voor aanvullende bijstand. Dat gebeurt dan meestal in de vorm van een krediet-hypotheek. Ook voor zelfstandigen gelden bijzon dere bepalingen. Veel mensen met een pensioen tje of alleen AOW, en die particu lier verzekerd zijn, hebben een inkomen onder de norm. Dat komt omdat de ziektekosten bij particuliere verzekering hoog op kunnen lopen. Als u denkt dat u recht heeft op aanvullende bijstand, kunt u deze aanvragen bij de Sociale Dienst. Zo zag Kapsalon Duck er afgelopen maandag uit tijdens de druk bezochte open dag. Twee maanden lang stak Duck den Toonder samen met z'n vrouw Trudie al zijn vrije tijd in de verbouw en inrichting van wat eens een bakkerij was. Nu is er aan het Kerkplein nummer 4 in Nieuw- en Sint Joosland een hy permoderne kapsalon gevestigd. Afgelopen maandag was het open dag bij Kapsalon Duck. Vijftien jaar werkte de nu dertig jarige Duck den Toonder bij diver se kapperszaken. Toen achtte hij de tijd rijp om een eigen zaak te beginnen. „De laatste jaren heb ik als bedrijfsleider gewerkt. Dan ben je dus al een beetje eigen baas. Als vooropleiding vormt dat in ieder geval een goede basis", meent Duck den Toonder. De kapsalon bestaat uit een moder ne lichtgekleurde ruimte in wit en grijs. Veel poespas is er niet bij. „Daar hou ik niet zo van", ver klaart Den Toonder. „Veel zaken op basis van electronica, zoals computerpermanent is eigenlijk maar onzin. De traditionele din gen blijken in de meeste gevallen goed genoeg te zijn. Niet dat ik tegen nieuwigheden ben, hoor. Ik gebruik bijvoorbeeld veel natuur lijke shampoo's en vloeistoffen om te permanenten. Dat zijn mi lieu vriendelijke materialen, die ook niet meer in plastic verpakt zitten maar in glazen potjes of flesjes. Zulk soort middelen blij ken tevens gezonder te zijn voor het haar. De Sint Jacobspassage Vlissingen voldoet aan alle verwachtingen. FOTO EDUARD De Sint Jacobspassage in Vlis singen bestaat zaterdag 7 juli precies één jaar en de winkeliers vieren dat met allerlei activitei ten, onder andere met speciale dagaanbiedingen en de introduc tie van de 'passagepoezen'. Het éénjarig bestaan is zeker een feestje waard, vindt feestcom missielid Hans Back. De passage voldoet aan alle verwachtingen. „De belangstelling voor de Ja cobspassage is duidelijk toege nomen. Dat merk je aan alle kanten. De kwaliteit van de win kels is er ook door verbeterd. Je ziet regelmatig winkeliers ver bouwen". Het is er ook een stuk gezelliger op geworden. „Zag je voor de overkapping de mensen bij regen echt voorbij scheuren, tegenwoordig wandelen ze op hun gemak van winkel naar win kel". De twijfels over de stevig- Hotel Goes aan de Anthony Fok kerstraat in Goes is sinds kort op genomen in het Van der Valk concern. De directie wordt even eens overgenomen door de fami lie Van der Valk. De general manager W. Jongerius en restau rant manager C. van der Slikke blijven in de zelfde functie funge ren bij het bedrijf. heid van de overkapping bij storm bleken ongegrond. „Die enorm zware stormen van dit jaar waren geen enkel probleem". Elke winkel in de - uiteraard cobspassage heeft zaterdag een knalaanbieding. Verder delen twee Passagepoezen (modellen van modebureau Alliënne) ver rassingsenveloppen en hapjes en feestelijk versierde - Sint Ja- drankjes uit. De hier afgebeelde tuinmolen is ca. 90 cm hoog en daardoor bij zonder geschikt voor niet al te grote tuinen. Het is een wipmo len waarvan het bovendeel draai baar is t.o.v. de piramidevormige ondertoren en met behulp van de staartbalken en de trap op de wind kan worden gezet (gekruid). Wij hebben deze tuinmolen ge maakt van watervast triplex en wat vurehouten latten en de konstruktie is zó eenvoudig ge houden dat de molen door ieder een is te maken. De naaf, waaraan de wieken zijn be vestigd, draait op een paar kogel lagers waardoor de wieken bij het lichtste briesje gaan draaien. Verf de molen in aantrekkelijke kleuren en u hebt een tuinversie- ring waar u jarenlang plezier van zult hebben. De bouwtekening is met materiaallijst en duidelijke bouwbeschrijving, de onderdelen zijn op ware grootte getekend. U kunt hem bestellen door f 17,50 over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleu ten, onder vermelding van bestelnr. 4016 F/VI. (een betaal cheque opsturen naar Karwei post, postbus 63, 3450 AB, Vleuten, kan natuurlijk ook). Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaan de toegestuurd. Bent u geïnteres seerd in andere tekeningen? Bestel dan de nieuwe katalogus door overmaking van f 10,— on der vermelding van kat'89 of bel voor nadere informatie 03407-3855 (van Ma. t/m Vr. tussen 9h en 12h). Alle gemor in het onderwijs ten spijt: wie een lerarenopleiding technische vakken gaat volgen is zeker van een baan en gaat goed verdienen. Dat zegt projectleider A. van Loenhout van de PTH-N (Pedagogisch Technische Hoge school Nederland). Kortgeleden verhuisde het instituut van Goes naar Vlissingen en ging 'inwo nen' bij de Hogeschool Zeeland. Daar kunnen de leraren in spé be ter bediend worden omdat de hulpmiddelen van de HTS ter be schikking staan. Dankzij andere faciliteiten krijgt de opleiding ook meer status. En dat was nodig, want in amper zes jaar tijd daalde het aantal studenten van ruim 200 tot amper 70. En dat het no dig is dat er meer technische le raren komen blijkt ook al uit het douceurtje van de minister. „De studenten krijgen een bonus, zo dat het studeren zo goed als gra tis is", meldt de heer Loenhout. De terugloop in het aantal stu denten is simpel te verklaren, al dus projectleider Loenhout. De meesten hebben zo goed als alle maal een baan. Meestal een technisch vak. „Toen we een de pendance van Rotterdam werden moesten veel Zeeuwen en Bra banders naar Rotterdam voor be paalde vakken. Zodoende haakte een groot aantal af. Stel je maar eens voor dat je een baan hebt en om kwart over zes in Rotter dam moet zijn", legt Loenhout uit. Met de verhuizing naar Vlis singen moet het allemaal aan- trekkerlijker worden. Ook voor Zeeuws-Vlamingen. „We hebben het lesrooster aangepast op de veerdienst Vlissingen-Breskens". Loenhout rekent er op dat veel „afhakers van vorige jaren" terug zullen keren. Op de deeltijdopleiding worden leraren 'gekweekt' voor de vak ken bouwtechniek, electrotech- niek, mechanische technieken en voertuigtechniek. De PTH-N ver zorgt ook tweedegraadsopleidin gen voor de bevoegdheid wiskunde en natuurkunde. Ver der komt er dit jaar het vak tech niek bij. Volgens Loenhout moet dat een succes worden. Immers: in de nabije toekomst zullen de leerlingen van algemeen vormen de opleidingen (Havo, Mavo en VWO) het vak techniek krijgen gedoceerd. En omdat het een nieuw vak is zullen er veel leraren voor worden gevraagd. Er zijn weinig vrouwen die de opleiding volgen. Dat vindt Loen hout jammer. „Vooral electro- techniek is interessant voor vrouwen. Een lerares metselen zie ik zo één-twee-drie niet zitten. Ik zou het toejuichen als er zich meer vrouwen melden hier". Het aantal afvallers is volgens de heer Loenhout gering. Hij denkt dat het komt omdat de meesten heel bewust hebben gekozen voor een opleiding tot leraar naast hun baan. „Hoewel die mensen eigenlijk twee levens hebben, blijven ze volhouden. Overigens krijgt een groot aantal derde- en vierdejaars studenten al een baan ii. het technische on derwijs. En het leuke is dat ze meteen worden ingeschaald van af hun laatst verdiende loon. Ze krijgen daar nog een periodiek bovenop". Met een MTS of Havo diploma kan de student meteen beginnen aan de opleiding. LTSers C/D moeten eerst nog een voorbereidend jaar volgen. In september zal de samenwer king tussen de Hogeschool Zee land en Zeeuwse afdeling van de PTH-N met een symposium offi cieel worden ingeluid. Een hoge oom van het ministerie van on derwijs komt dat feest opluiste ren. Ook zullen er vertegenwoordigers van de pro vincie en het Skoa zijn die er veel aan hebben gedaan om deze op leiding nieuw leven in te blazen, aldus de heer Loenhout.

de Faam | 1990 | | pagina 7