jL.*. i- Nieuwe aanwinst stadhuis Model VOC-schip O aangeboden Vakantieliefde Vrij veilig VAKANTIELIEFDE Hondenbelasting Restauratieplan synagoge H0Ü Z€ I#**1 Hinderwet Bestemmingsplan Verordening Leerlingenwerving basisscholen Werk in uitvoering Commissie Actie Bediening Schroebrug gewijzigd Boekje over bomen in Middelburg P-tel. 01180-34085 Parkeerfolder 1990 Dion Bouton Rally GEMEENTE MIDDELBURG iWeek» UW Tafeltje Dekje ST0F HUISHOÜ»6" DE FAAM Woensdag 4 juli 1990 tor het oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Uit recente publikaties zou kun nen worden begrepen dat het con venant tussen de besturen van de bijzondere scholen en de gemeen te, als bevoegd gezag van het openbaar onderwijs, aangaande het werven van leerlingen niet lan ger van toepassing zou zijn. A De Maisbaai is afgesloten in ver band met bestratingswerk rond om de flats. Commissie Openbare Orde en Veiligheid; Openbare vergadering met spreekrecht op dinsdag 10 juli om 16.00 uur in het stadhuis. Als u tijdens deze vergadering over één of meer van de te behan delen onderwerpen uw mening wilt geven kunt u gebruik maken van het spreekrecht. Maar hier voor een afspraak met de com missiesecretaris. Bij deze secretaris en bij bureau Voorlich ting liggen de stukken om in te zien. In het voorjaar hebben de drie openbare basisscholen in de Ma gistraat wijk kinderrommelmark ten georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede zou komen van de kinderboerderij "De Klep perhoeve" aan het Meiveld. De actie heeft uiteindelijk een be drag opgeleverd van ongeveer achthonderd gulden. Een deel van dit bedrag (ruim de helft) is bestemd voor de aankoop van een schaap; het andere deel is een bij drage in de bouwkosten van een varkenshok. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Middelburg hecht er aan te ver klaren dat de afspraken, die ten doel hebben een concurrentie tus sen scholen bij de leerlingenwer ving te voorkomen, door haar nog steeds worden gerespecteerd en wil daarmede nadrukkelijk af stand nemen van acties die buiten medeweten en instemming van het bestuur worden gevoerd, met als oogmerk de positie van een be paalde school van de vereniging te versterken. Het bestuur is voorstander van een schoolkeuze die door ouders in volle vrijheid, op basis van hen moverende redenen, gemaakt moet kunnen worden en wijst beeïnvloeding daarvan door mid del van nadrukkelijke wervings acties af. De thans door acties van ouders veroorzaakte onrust wordt door het bestuur dan ook be treurd. Zomers is het op de wegen in en rond Middelburg erg druk. Met name het openen van de Schroe brug geeft problemen voor de doorstroming van het wegverkeer. Het blijkt dat de brug soms kort na elkaar wordt bediend voor één of enkele rekreatievaartuigen. Bo vendien komt het in de praktijk regelmatig voor dat direct na een brugopening de spoorbomen van de spoorwegovergang bij de Schroebrug wordt neergelaten. Om de hinder voor het wegver keer zoveel mogelijk te beperken zal de bediening voor de rekrea- tievaart bij de Schroebrug als volgt worden aangepast: 1. Bij een brugopening voor de beroepsvaart kan de rekreatie- vaart meevaren. 2. De brug wordt telkens om 22 minuten over het hele uur bediend voor de rekreatievaart. De brug opening valt dan samen met het passeren van minimaal één trein bij de spoorwegovergang. Deze regeling geldt van 8.00 tot 18.00 uur. 3. De brug zal ook tussentijds voor de rekreatievaart worden be diend wanneer er vijf of meer re kreatievaartuigen liggen te wachten. 4. Van 1 juli t/m 16 september wordt de brug op zondag bediend van 9.00 tot 21.00 uur. Driehonderdveertig jaar geleden in 1650 werd in Middelburg een schip te water gelaten. De Prins Willem, een galjoen, gebouwd in een Middel burgse scheepswerf in opdracht van de VOC. Vele soorten handelswaar werden meegevoerd op verre handelsreizen en eenmaal werd het schip ingezet in de oorlog tegen de Engelsen. Op dinsdag 3 juli 1990 is hetzelfde schip onderwerp van een kleine plechtigheid. Op die dag wordt in de voorhal van het stadhuis een mo del van de Prins Willem door de maker, de heer A. Wennekes uit Roo sendaal, in bruikleen aangeboden aan de stad Middelburg. Het model meet 150 bij 65 centi meter en is 120 centimeter hoog. Acht jaar lang bracht de heer Wennekes zijn vrije uren door op zijn zolderkamer om het schip perfect na te bouwen op een schaal van 1 op 50. Het galjoen moest helemaal origineel zijn tot en met spanten in de romp, de lui ken, figuren en het want. Uit ker senhout werden de kleurige, hoge voor- en achterkastelen gesneden met figuren, mannetjes, dolfijnen en luiken met echt werkende scharnieren en grendels. Een mi- niscuul geschilderd stadsgezicht van Middelburg staat op het ach terkasteel. De zeilen werden met de hand genaaid. De heer Wenne kes ontwierp ook een mini- touwslagerijtje, waarmee de tou wen werden getwijnd. Het want is compleet met kabelschoentjes en katrolletjes en alles werkt. Een aanwinst voor het Middel burgse stadhuis en misschien een extra reden om eens een rondlei ding mee te maken! De zomer is alweer ruim een week geleden begonnen en voor velen staat de vakantie ook al voor de deur. Inmiddels heeft de zon zich regelmatig laten zien. De laatste weken heb je dan vast wel een keer op een terrasje gezeten en een drankje genuttigd. Tussen de stan daard bierviltjes is je waarschijn lijk iets opgevallen, namelijk een felgekleurd bierviltje met en 'vrij veilig tekst erop. Deze bierviltjes kun je in verschil lende horecagelegenheden in Mid delburg tegen komen. Ze zijn bedoeld om je er op te wijzen dat als je wilt vrijen, je dat dan beter op een veilige manier kan doen. Bijvoorbeeld door gebruik te ma ken van een condoom. Langza merhand zou je verwachten dat iedereen dit wel zal weten, maar uit onderzoek is gebleken dat dit in de praktijk behoorlijk tegen valt. Nog steeds komen geslachts ziekten bij jongeren veelvuldig voor, wat er op wijst dat er onvei lig gevreëen wordt. Men is erg creatief in het beden ken van een goede smoes om toch niet veilig te vrijen. De smoezen- campagne van vorig jaar wordt daarom dit jaar herhaald. De meest bekende smoezen zijn; - Ik heb al drie weken verkering, dus ik loop geen risico; - Deze jongen of dit meisje ziet er heel netjes en goed verzorgd uit, dus die zal wel niks hebben; - Ik ben niet zo'n type die het met 'iedereen' doet en mijn vriend(in) ook niet; - Sorry, maar ik had teveel ge dronken en toen ben ik 'vergeten' om veilig te vrijen; - Op vakantie vrij ik alleen met Hollanders want in Nederland komt het niet zo vaak voor; - Ik hoef niet veilig te vrijen want ik ken niemand met Aids. Uiteraard is het zo dat als je altijd met dezelfde partner vrijt en ge vreëen hebt, je geen geslachtsziek te of Aids kan krijgen, maar je moet dan wel heel zeker weten dat jouw partner ook alleen met jou heeft gevreëen. 'Vergeten' is natuurlijk helemaal uit den boze. We hebben het hier wel over een ziekte, Aids, waar je aan dood kan gaan. Het is een ge geven dat als je veel alcohol op hebt je je grenzen ook wat makke- "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zie ken, die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 9 juli 1990 tot en met 14 juli 1990 maandag saucijsjes, rode bieten, aard appelen dinsdag kuikenborstfilet, appeltjes, aard appelen woensdag 'gehakt, witlof, aardappelen idonderdag 'varkensvlees, vruchtensaus, rijst vrijdag kabeljauw, worteltjes, aard appelen zaterdag macaroni met ham en kaas Door de werkgroep Natuur- en Milieu-educatie van de gemeente Middelburg is een boekje samen gesteld met drie routebeschrijvin gen langs de bomen van Middelburg. Het boekje heet 'Bomenpad' en is geschreven in begrijpelijke taal voor jong en oud. Het is al ver spreid op de scholen voor basis onderwijs en de laagste klassen voor het voortgezet onderwijs. U kunt het nu ook kopen. Voor 7,50 is het beschikbaar bij bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 en bij boekhandel Fanoy. Misschien een leuk vakantie-idee? 'Bomenpad' bevat korte verhaal tjes en (wetens)waardigheden over de bomen die u in Middelburg te gen komt. Er zijn drie routebe schrijvingen en drie kaartjes, tekeningen en gegevens over bla deren, knoppen, bloemen, vruch ten en dergelijke.Om u een idee te geven plaatsen we hier een kort stukje tekst uit één van de routes. Abdijplein: 9.Bij het museum staat een schit terende oude meidoorn, die minstens 150 jaar oud is. 10.Bij het restaurant worden lin den als parasol gebruikt. Ga hier de overkapping onder door (Balans). 11.Meteen rechts staan twee lin den, die door snoeien een vrij scheve vorm hebben gekregen. Dat snoeien was toch nodig, om dat het gebouw electronisch be veiligd is en de takken anders tegen de ramen zouden waaien, waardoor het alarm kan afgaan. 12. Het meest opvallende aan dit plein zijn natuurlijk de drie ge weldige bruine beuken. Bij twee ervan zie je duidelijk dat ze geënt zijn, bij de derde is dit minder goed te zien. Loop rechtdoor, de Span jaardstraat in, dan de le straat rechts (Vijf Ringen). 13.De bol-esdoorns op het school plein zijn eigenlijk te klein voor zo'n groot plein (schaal!). Daar om dacht de Plantsoendienst dat enkele essen net buiten het schoolplein hier niet zouden misstaan. 14.Een eindje verder staat links een gj;ote beuk. Deze is echter niet zo vitaal meer (zie je het dode hout zitten) door wortelschade als gevolgd van graafwerk zaamheden. lijker verlegd. Als je toch wilt drinken, houd daar dan rekening mee. Je gaat op vakantie om er uit te zijn en te doen waar je zin in hebt en soms hoort sex daar bij. Want verliefd worden doe je makkelij ker op vakantie en tot vrijen komt het ook vaak sneller dan thuis. Het zou verschrikkelijk zijn als je aan al die vrolijke zaken iets over houdt waar je later spijt van krijgt. Het is soms heel moeilijk om met iemand op wie je echt verliefd bent, te praten over de noodzaak van veilig vrijen. Misschien ben je bang elkaar kwijt te raken. Mis schien ben je bang de romantische stemming te bederven. Maar als je werkelijk van elkaar houdt, laat je elkaar geen risico lopen. Als je denkt dat je een geslachts ziekte hebt, ga dan zo spoedig mogelijk naar een arts, of neem kontakt op met de GGD. Voor meer informatie kun je de folder halen of het postkantoor of bibliotheek. Je kunt ook op werk dagen tussen 9.00 -10.00 uur- eventueel anoniem- de sociaal ver pleegkundigen geslachtsziekten- bestijding van de GGD bellen: 01180 - 34085. De houders van een hond hebben onlangs de aanslag hondenbelasting 1990 in de brievenbus aangetroffen. Voor 1990 bedraagt de belasting voor de eerste hond 87,- per jaar; voor iedere hond meer dan een is de belasting 174,- per jaar. Met betrekking tot de hondenbelasting is belastingplichtig diegene die houder is van een of meer honden. Ieder die in de loop van het be lastingjaar houder van een hond wordt is verplicht hiervan binnen veer tien dagen bij de afdeling Financiële Zaken van het stadhuis aangifte te doen. Houders van een hond die er een of meer honden bijnemen dienen hiervan eveneens binnen veertien dagen aangifte te doen. Aan gifteformulieren zijn verkrijgbaar bij de afdeling Financiële Zaken. Bezwaren tegen de aanslag hondenbelasting kunnen binnen 2 maanden na dagtekening van de aanslag worden ingediend bij het hoofd van de afdeling Financiële Zaken, stadhuis Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Kwijtschelding van deze gemeentelijke belasting kan worden aange vraagd indien een belastingplichtige niet in staat is, anders dan met bui tengewoon bezwaar, de belasting te betalen. Kwijtschelding wordt uitsluitend verleend voor de eerste hond. Voor kwijtschelding dient een speciaal aanvraagformulier te worden ingevuld. Dit formulier is ver krijgbaar bij bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Indien u nog vragen heeft over de aanslag hondenbelasting kunt u zich richten tot de afdeling Financiële Zaken, telefoon: 75556/75544 (door- kiesnummers). Ook dit jaar geeft de gemeente in samenwerking met de VVV een zogenaamde parkeerfolder uit. In Op 11 juli zal mevrouw R. Herz- Goldsteen om 10.30 uur in de B. en W.-kamer van het stadhuis na mens het bestuur van de Stichting Synagoge Middelburg het restau ratieplan, vergezeld van een be groting, voor de synagoge aanbieden aan burgemeester mr. C.G.J. Rutten. Het restauratieplan behelst onder andere een aanzet voor het herstel van het exterieur van de synagoge, zoals dat er in oorspronkelijke vorm heeft uitgezien. Tevens wor den er aanzetten gegeven voor het interieur dat een multifunctioneel karakter moet krijgen. Essentieel in het plan is dat er in de synagoge weer synagogediensten mogelijk gemaakt worden. deze folder is informatie opgeno men over de belangrijkste par- keermogelijkheden in de Middelburgse binnenstad, die op een in de folder opgenomen han dige plattegrond zijn aangegeven. Hierop staan ook de routes voor het doorgaande verkeer en de toe- leidingswegen naar de parkeerter reinen vermeld. Ook is een toeristische wandelroute langs de mooiste plekjes in Middelburg aangegeven. Tevens vermeldt de folder de' belangrijkste toeristi sche attracties en de openingstij den daarvan voor het seizoen 1990. Er bestaat van deze folder een Ne derlandstalige en een drietalige (Frans, Duits en Engels) versie. De folder, die de afgelopen jaren zijn bestaansrecht meer dan bewezen heeft, is gratis af te halen bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2. Op 11 juli zal burgemeester mr. C.G.J. Rutten om 17.30 uur een veertigtal antieke auto's op het Abdijplein ontvangen. Op die dag zullen namelijk de deelnemers aan de zogenaamde Dion Bouton Rally Middelburg passeren. De rally wordt gereden in het kader van het 650-jarig bestaan van de stad Rotterdam. Behalve een groot aantal zeer bijzondere Dion Bouton's nemen er ook andere pronkstukken deel aan de rally, zoals een Panhard Levassor, een Wolseley, Hurtie, Minerva en Lor raine Diettrich. Alle auto's date ren van voor 1919 en rijden een gemiddelde snelheid van 25 km. per uur. De in de eerste decennia van deze eeuw gebouwde voertui gen vertonen een sterk uiteenlo pend karakter: van simpele driewielers met houten chassis en één-cilinder motor tot een machti ge reiswagen met dubbele achter wielen. De antieke automobielen komen via Nieuw- en Sint Joosland Mid delburg binnen en zijn vanaf on geveer 16.30 uur tot 18.30 uur op het Abdijplein te bewonderen. Om ongeveer 17.30 uur zal burge meester Rutten de berijders toespreken. De deelnemers aan de Dion Bouton Rally komen uit on der andere Nederland, Frankrijk, Engeland, Duitsland en Oostenrijk. Een aanvraag om een vergunning ingevolge de Hinderwet is bin nengekomen van Wagenvoorde Lastechniek B.V. te Middelburg voor een groothandel in lastechnisch materiaal aan de Arnestein- weg 63 te Middelburg. Een vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan: - Autobedrijf Sturm te Sint Laurens (gem. Middelburg) voor een autobedrijf aan de Noordweg 467 te Sint Laurens; - de heer J.M. Munter voor een werkplaats ten behoeve van constructielaswerk aan de Elektraweg te Middelburg; - de heer W.P. Spruyt te Sint Laurens (gem. Middelburg) voor een loodgietersbedrijf aan de Nieuwe Vlissingseweg 158 te Mid delburg. Voor informatie over inzage en de bezwaar- en beroepsprocedure kunt u terecht bij de secretarie, afdeling Algemene Zaken, tel. 75432. In de Provinciale Zeeuwse Courant van woensdag 4 juli 1990 staat de officiële kennisgeving. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van: I. artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Zanddorp voor de bouw van een garage achter de woning Langevielesingel 18a (Park Overwater); II. artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan: a. Griffioen II voor de bouw van een schuur op het perceel Pres. Kennedylaan 69; b. Sprencklaan voor de bouw van een berging op het perceel Noordweg 73; c. Magistraatwijk voor de bouw van een tuinschuur op het per ceel J.P v.d. Brandestraat 21; d. Klarenbeek IIA voor de bouw van een tuinhuisje op het per ceel Joh. Postkwartier 58; e. Magistraatwijk voor de bouw van een tuinmuur (erfafschei- ding) op het perceel Statenlaan 156. De bouwplannen en het schetsplan van de voorgenomen herzie ning van het bestemmingsplan Zanddorp liggen met ingang van vrijdag 6 juli 1990 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat bij besluit van de raad van die gemeente d.d. 23 april 1990 is vastgesteld de Verordening tot wijziging van de Marktverordening Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben bij brief van 25 juni 1990 de ontvangst bericht van de onderhavige verordening. Bovengenoemde verordening ligt met ingang van heden gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage op de gemeentesecretarie bij de afdeling Algemene Zaken, Lange Noordstraat 1 te Middelburg en bij bureau Voor lichting, Stadhuisstraat 2 te Middelburg. De verordening treedt in werking op 7 juli 1990.

de Faam | 1990 | | pagina 5