Bonsai en Sumi-e, Origami en Haiku onder één dak Twee eeuwen Walcherse dracht Zwemles Vestzaktheater in the picture Kindertheater in Minitheater VARA op talentenjacht 31 MEI T/M 6 JUNI IN MIDDEN ZEELAND Sumi-e en haiku Vrouw ontsnapt aan aanrecht TENTOONSTELLING IN DE SCHOTSE HUIZEN IN VEERE Kleurrijk DAGBOEK VAN EEN EEND door Valerie Schepers Mannenkleding Zangavond voor een goed doel Orgelconcerten Woensdag 30 mei 1990 DE FAAM - DE VLISSiNGER nu m isw® w® us is JAPAN CENTRAAL IN BIOLOGISCH MUSEUM Japanse cultuur en natuur gaan de komende maanden hand in hand in het Zeeuws Biologisch museum in Oostkapelle. Tot 15 september kan de bezoeker zich op de expositie 'Bonsai' niet al leen een duidelijk beeld vormen over deze oeroude kunst van mi- niboomkweken, maar daar ook kennismaken met de origami- vouwtechniek, het sumi-e schil deren en de haiku dichtkunst. Na de tentoonstelling van het vo rig jaar over China, waarop vooral de zijderupsen centraal stonden, koos directeur Wim Phaff op nieuw een oosters land voor zijn zomerexpositie. „Via een vriend, die bonsaikweker en verzamelaar is, kwamen wij op de gedachte een zaal van het museum geheel in Japanse sfeer te brengen", vertelt de heer Phaff enthousiast, terwijl een kabbelend stroompje in een stenen vijvertuin langzaam een dikke bamboebuis vult. „Dankzij de medewerking en sponsoring van verschillende be drijven op Walcheren zoals Intra- tuin, Bloemsierkunst 'De Binderije en Dierenspeciaalzaak La Soe konden we er hier een echte Japanse tuin van maken met onder meer deze hertenver- jager, een waterpartij met vissen en een echte Japanse tuinlan- taarn. De verzameling binnen- en buitenbonsai boompjes bonsai betekent letterlijk het trainen van bomen) is afkomstig uit de verza meling van Bert Meijering en daar zitten exemplaren bij van meer dan zestig jaar oud. Deze zeer oude techniek van het kweken van miniboompjes werd door de Zenboedhisten in Japan geïntro duceerd en stamt al uit de 9de eeuw", legt de directeur van het museum uit. Minder bekend dan Bonsai maar zeker even oud is de kunst van het Sumi-e schilderen (letterlijk inkt-schilderij), waarvan tijdens de opening de Japanse Emiko Kannan een demonstratie gaf. Phaff: „Met een dik penseel wor den hierbij op rijstpapier volgens een bepaalde techniek de lijnen opgebracht, waarbij de Zen gedachte wordt toegepast, dat 'alles wat niet nodig is, wordt weggelaten'. Op de expositie hangen verschillende Sumi-e schilderwerken van mevrouw H. Kiburg uit Groede en er zijn uiter aard ook materiaal en boekjes over dit onderwerp te zien, dank zij de firma Visser Allart uit Mid delburg". De Haiku-kern Zeeland en de schrijversvereniging Pennevreugd zorgden voor een aantal haiku's gedichtjes van zeventien letter grepen over drie regels verdeeld) over Zeeland en vooral de natuur. Deze zijn ook als postkaart ver krijgbaar, evenals enige dichtbun dels van Japanse oorsprong. Kindertheatergroep Ka ka Co. Kindertheatergroep Kaka Co. speelt zaterdag 9 juni vanaf 14.30 uur in het Minitheater aan de Verwerijstraat in Middelburg het stuk 'Ik zie je in het park'. De voorstelling gaat over de leuke en minder leuke kanten van vriend schap en is bedoeld voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar. 'Ik zie je in het park' is geregis seerd door Suzanne de Pagter die hiermee afstudeert aan de Hoge School der Kunsten in Utrecht. Voordat zij aan deze opleiding be gon is zij jaren werkzaam ge weest in het basisonderwijs in Zeeland. Kaka Co. is een ama teurgezelschap afkomstig uit Harmeien. De groep bestaat uit 5 spelers en 2 muzikanten. Voor re serveringen kan nummer 01180-16533 worden gebeld. De Origamisociëteit laat met haar Japanse tuin zien op welk ver fijnd niveau de vouwkunst zich in Japan heeft ontwikkeld. Mobiles van de zwaan of de duizend kraanvogels hebben allen hun ei gen achtergrond en symboliek. Als extra attractie zal er op zater- Directeur Wim Phaff bij de Japanse hertenverjager. te zien zijn. Bovendien is er die dagen een Ikabanadocente aan wezig voor wie zich wil bekwa men in de Japanse bloemsierkunst. „En daar is uiter aard ook een stand van ons eigen museum, want natuur en cultuur liggen ook hier in eikaars verleng de", zegt Wim Phaff. dag 30 juni en zondag 1 juli een speciale 'Bonsai markt' georgani seerd worden op het plein voor het museum. De bezoekers kun nen daar terecht voor mini- boompjes, maar ook voor materiaal en informatie over de verschillende Japanse 'kunstui tingen' die op de tentoonstelling Shirley Valentine (Pauline Collins) bloeit - met be hulp van Tom Conti a Is Cos tas - op in Grie kenland. In Alhambra draait deze week de film Shirley Valentine, het verhaal van een vrouw van middelbare leeftijd die op overtuigende wijze ontsnapt aan de vicieuze cirkel van aanrecht, stofzuiger en echt genoot die zijn eten stipt om zes uur verwacht. Shirley (Pauline Collins) is er in de loop der jaren aan gewend ge raakt dat er niemand naar haar luistert. Daarom praat ze met haar keukenmuur. Deze op het eerste gezicht uitzichtloze situa tie verandert als ze met haar vriendin voor veertien dagen naar Griekenland gaat. Daar wordt ze weer de vrolijke, gekke, Shirley die haar lot stevig in eigen han den neemt en haar dromen in werkelijkheid omzet. Hoe lang het nog zal duren voor de laatste Zeeuwse boerin of vissersvrouw haar traditionele kostuum in de kast hangt, lijkt slechts een kwestie van enkele jaren. Daarna zal alleen in mu sed" nog iets terug te vinden zijn van wat eens een dagelijks 'goed' was. In Veere is hier momenteel een voorproefje van te zien. Afgelopen zaterdag werd in het museum De Schotse Huizen de tentoonstelling 'Twee eeuwen Walcherse dracht' geopend. Deze expositie geeft een overzichtelijk en verant woord beeld van de algemeen gangbare Walcherse en Arne- muidse dracht uit de periode vanaf circa 1800. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 30 september. De kern van de tentoonstelling wordt gevormd door de kleder drachten uit de eigen museum collectie. Ze zijn aan het begin van deze eeuw verzameld door mevrouw Alma Oakes, die bezig was met een studie over kleder drachten in Europa. Zij was de laatste bewoner van het Schotse huis genaamd De Struys. In 1947 schonk mevrouw Oakes het huis aan de Staat der Nederlanden en verkocht ze haar verzameling aan het rijk. Voorwaarde hierbij was wel dat het Rijk zowel De Struys als Het Lammeken, het andere Schotse huis, als museum zou exploiteren. Belangrijke bruiklenen voor deze tentoonstelling komen uit parti culier bezit. „We hebben bij de in richting veel hulp gehad van particulieren. Dat schijnt vrij uniek te zijn in de museumwe reld", vertelt J. van den Broeke, voorzitter van de Stichting het Walcherse Kostuum. Hij werkte mee aan het bijelkaar zoeken van alle materialen en stond daarvoor Een visser en vissersvrouw uit Arnemuiden, in de periode 1900 tot 1950. ook een deel van zijn eigen col lectie af. Jakken, rokken, schorten, beu ken, hoeden, mutsen, sieraden en accessoires worden getoond uit verschillende perioden. Zo is er een voorbeeld te zien van een kermiskostuum voor vrouwen uit Kleine eendjes moeten zwem men. Daar is iedereen van over tuigd en er is ook niets vertederender dan zo'n bad eendje dobberend in een teil. Toch kan men niet voorzichtig genoeg zijn met dat eerste wa terbad. Eendekinderen vatten heel gauw kou en hebben ze eenmaal een longonsteking, dan is het zo gebeurd. Niettemin is het belangrijk om hen tenminste een paar maal per dag te laten pootje baden in een niet te diepe schotel lauw warm water. De eerste keren niet langer dan een minuut. Voor Kwebbel hadden wij daar voor een parkietenbadje van plastic, dat alleen aan de voor kant open was. Zij vond het heerlijk om daarin te spartelen in de zon op het terras. Vervol gens was ze zeker een half uur bezig met het opnieuw invetten van haar donzen verenpakje en het gladstrijken van ieder haar tje. Daartoe streek ze met haar snavel tientallen keren over de vetklier boven haar staart, die daardoor geactiveerd werd en steeds beter de onontbeerlijke stof produceerde voor een wa terdicht jasje. Bij een eend die niet zwemt komt deze vetklier ook niet op gang. Na twee weken werd het vogelbad te klein en kreeg Kwebbel een kleine en niet veel later een grote teil als zwem bad. De zwemlessen duurden nu ook langer en het eendekind vond niets heerlijker dan het deel 6 zwemmen van rondjes onder water in het lauwwarme nat. Op de baksteen, als eilandje aan de kant, pufte ze af en toe uit van dat diplomazwemmen. Daarna weer gauw onder de zonnebank in de vertrouwde doos en het poetsen kon weer beginnen. We realiseerden ons toen nog niet dat ze zo aan haar blauwe teil verknocht zou ra ken, dat ze enige weken later met geen mogelijkheid de vijver in te krijgen was. Ten einde raad duwden wij haar met teil en al het grote water op, wat ze pri ma vond. Voorlopig dobberde zij daar tevreden rond en over won slechts heel langzaam haar watervrees voor onbeken de diepten. wordt vervolgd MIDDELBURG de periode 1850-1900. „Het ker miskostuum bestond meestal uit kleding die uit de mode was ge raakt. Alleen als het kermis was werd deze kleding uit de kast ge haald", verduidelijkt Van den Broeke. „Opvallend is dan ook dat de klederdracht in vroeger jaren veel kleurrijker was. Door de strengere godsdienstbeleving te gen het einde van de negentien de eeuw mocht er echter geen gekleurde kleding meer gedragen worden". De mannenkleding is wat onder vertegenwoordigd. Van den Broe ke: „Ja, daar is duidelijk moeilij ker aan te komen. Dat zie je ook vandaag de dag bij de mensen die nog in klederdracht gekleed gaan. Dat zijn voornamelijk vrou wen. Die tendens is al voor de oorlog begonnen. Veel mannen hebben na hun diensttijd in de mobilisatieperiode van 1914-1918 hun traditionele kleding vaarwel gezegd". De tentoonstelling besteedt ver der thematisch aandacht aan beuken, doeken, kinderdracht en kerkgang. Het museum De Schotse Huizen is op maandag geopend van 13 tot 17 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. Zaterdagavond 16 juni wordt er een koor- en samenzangavond gehouden in de Nieuwe Her vormde kerk te Middelburg. Me dewerking aan deze avond wordt verleend door de Koorgroep Wal cheren, het Christelijk Waddinx- veens Mannenkoor 'De Gouwe Stem'. De aanvang is om 19.30 uur. Medewerking wordt verder ver leend door organisten Ben Kra mer en Jan Wisse en E. Baan (cornet). De toegang tot de zang avond is gratis. Wel wordt er een collecte gehouden. De opbrengst van deze collecte is voor Barti- meus te Zeist. Dit is een pro testants christelijke vereniging die de opvoeding, het onderwijs, de behandeling en de begeleiding van blinden, slechtzienden en meervoudig (visueel) gehandi capten kinderen verzorgt. Roosevelt Studiecentrum. (Ab dij). Leven en werk van drie Roo- sevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), presi dent Franklin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Disco theek. (Langeviele 82). Joke Flo- resse en Johan Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Tri rum, Dingemans, Rob de Haan, olie verfschilderijen, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op af spraak. Zeeuwse Bilbiotheek. (Kousteensedijk 7). Hal begane grond: Een mamma met een baard, kindertekeningen van Hannah-Martha. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Kunste naarscentrum. (Kousteensedijk 7). Ger Dekkers, landschapsfo tografie. Do van Rijn, schilderij en. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Gelegen- 11 eidsgedich ten, overzichtsten- toonstelling. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Museum. (Abdij 3). Ben d'Armagnac en Gerrit Dekker, tekeningen en ob jecten. Openingstijden Di. t/m Vr. van 10 tot 17 uur, Ma. van 13.30 tot 17 uur. Holografiemu- seum "Dennis Gabor". (Gortstraat 36). holografie. Da gelijks ge opend van 10 tot 17 uur behalve maandag. Kunsthandel De Witte Swaen-t Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente expositie oude- en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Stichting Beeldende Kunst. (Kuiperspoort 22). Cor van Dix- hoorn, schilderijen. Openingstij den Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. Balans 17. (Balans 17). Harry Vandevliet Openingstijden Wo. do. vr. van 12 tot 17 uur. Za. van 11 tot 16 uur. De Vleeshal. (Markt) Tragelaph, vernissage. Openingstijden: Di. t/m za. 11 tot 17 uur. Zo. 13 tot 17 uur. Rabobank. (Hal hoofdkantoor). Cobie Visschers, textiele schil derijen. Openingstijden bank. (vanaf 4 juni). Rest. De gespeten Arent. (Vlasmarkt 25). Trees Verwitti gen. aquarellen. Tijdens ope ningsuren. Schouwburg. (Molenwater 99). Grote poppenbeurs. Maandag 4 juni. Eetcafé Dangeroe. (Vlasmarkt 39). E/isa Kuipers. Galerie Veu- rink. (Vlissingsestraat 14). Mo del Solo. Het model in acryl/houtskool op papier. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Mu seum.(Duinvlietweg 6) "Bonsai", Openingstijden Za. t/m Ma. 13.30 tot 17 uur, Di. t/m Vr. 10 tot 17 uur. VEERE Museum "De Schotse Huizen". Karet van Veen schilderijen, tekeningen en plastieken. "Twee Eeuwen Wal cherse Dracht" tentoonstelling. Openingstijden Ma. 13 tot 17 uur. Di. t/m Za. 10 tot 17 uur. Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen-Duiveland, foto's. Zeeland Waterland. Dagelijks te I bezichtigen. Grote Kerk. Zomertentoonstel- ling 1990. Wisseltentoonstel ling: Beelden in brons van Jos Weiten. VLISSINGEN Inguana. (Bellamypark 35). Le vende reptielen, amfibieën en in- sekten. Gehele week geopend van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissel- lijsten met toeristische promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakan tieland voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Sterrenkunde, Zeeuws Plane tarium. Stedelijk Museum Vlissingen. (Bellamypark 19). De collectie gegroepeerd, zes interpretaties op de collectie zoals deze de af gelopen honderd jaar is ont staan. Openingstijden ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. Openbare Bi bliotheek. (Lange Zelke). selec tie van de werken van de A.B.K.Z. leden, tekeningen, pastel, olieverf- en acrylschilde- rijen, aquarellen, houtsnijwerk en keramiekbeelden. Ma. 13.30 tot 20 uur, Di., wo en vr. 10 tot 20 uur, za. 10 tot 12.30 uur. (vanaf 1 juni) DONDERDAG 31 MEI 'Pas op voor de hond', Lebbis Jansen, theater, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes, 21 uur. The Storyville Jassband, band, Stadsschouwburg, Molenwater, Middelburg, 21 uur. 13e Jazzfestival, Original Ja- wari Haihepic, Rototon Streetpa- rade Jazzband, binnenstad Middelburg, 19 tot 21 uur. 13e Jazzfestival, Dutch Swing Collegeband, Roy Kirby's Para gon Jazz Band, Stadsschouw burg, Molenwater, Middelburg, 21 uur. VRIJDAG 1 JUNI Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. 13e Jazzfestival, In div. gele genheden, div. bands, Middel burg, 21 uur. Amerikaanse gitaar- en rhythm bluesband Evan Johns The H-Bombs, 't Beest, Beesten markt 3, Goes, 22 uur. Formatie Go Ape, rock and roll. Jongerencentrum Midgard, Kui perspoort 22, Middelburg, 22 uur. Lois Lane, live concert. Disco theek Cosmo, Voltaweg 5, Vlis singen, 23.30 uur. ZATERDAG 2 JUNI Streetparades en podiumcon certen, binnenstad Middelburg, 13 uur. 'Thanatos', death-metal, 't Beest, Beestenmarkt 3, Goes. 22 uur. MAANDAG 4 JUNI Christ Ophorus Cantorei, jeugdkoor, St. Jakobskerk, Vlis singen, 19 uur. DINSDAG 5 JUNI Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur. Klaas J. Mulder, orgelconcert. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 WOENSDAG 6 juni 'Joris en Reuzeneus', poppen theater Sim Bolus, kindervoorstelling, Kattendijkse- weg. Goes. 14.30 uur. Zeeuws talent krijgt een kans om zich voor een landelijke omroep waar te maken. Dat gebeurt op zaterdag 2 juni op initiatief van de VARA. Deze organisatie heeft de salonboot Madeleine gehuurd. De opnamen vinden plaats op het Veerse Meer. De talenten worden beoordeeld door een vakjury, maar ook het publiek heeft inbreng. De win naar mag op kosten van de VA RA in een Zeeuwse studio een demo maken. Rond de talentenjacht is een (Zeeuws) programma opgezet met liedjes van Rien Veenker, het cabaret van Ans Schilder en Els Austmann en Annelies Joose die liedjes zing over vrouw-zijn. De Vlissinger Lex Maes presenteert de show. Klaas Jan Mulder opent de serie orgelconcerten in da Nieuwe Kerk in Middelburg. De serie om vat tien concerten deze zomer. Het eerste concert is dinsdag 5 juni en het laatste staat gepland op dinsdag 28 augustus. De aan vang is telkens 20 uur. Mulder vertolkt aanstaande dins dag werken van Bach, Krebs,' Schumann, Drifill, Franck en re- ger. Hij besluit met een improvi satie. VRIJDAG 1 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Look who's talking' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Koko Fla nel' 19, 'Romeo' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Vincent en Theo' 20 uur, 'Dekaloog 5 en 6' 22 uur, ZATERDAG 2 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Look who's takling' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Koko Fla nel' 19 uur, 'Romeo' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Vincent en Theo' 20 uur, 'Dekaloog 5 en 6' 22 uur. ZONDAG 3 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 19 en 21.30. Grand theater Goes, 'Look who's talking' 14, 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Koko Flanel' 19 uur, 'Romeo' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Dekaloog 5' 20.30 uur, 'Dekaloog 6' 21.45 uur. IMAANDAG 4 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 20 uur. Grand theater Goes, 'Look who's talking' 14 en 20 uur. Electro Middelburg, 'Koko Fla nel' 19 uur, 'Romeo' 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Dekaloog 5' 20.30 uur, 'Dekaloog 6' 21.45 uur. DINSDAG 5 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 20 uur. Grand theater Goes, 'Look who's talking' 20 uur. Electro Middelburg, 'Romeo' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Dekaloog 5' 20.30 uur, 'Dekaloog 6' 21.45 uur. WOENSDAG 6 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 20 uur. Grand theater Goes, 'Look who's talking' 20 uur. Electro Middelburg, 'Romeo' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Dekaloog 5' 20.30 uur, 'Dekaloog 6' 21.45 uur. DONDERDAG 7 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Look who's talking' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Shirley Valentine' 20 uur. Grand theater Goes, 'Look who's talking' 20 uur. Electro Middelburg, 'Romeo' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Dekaloog 5' 20.30 uur, 'Dekaloog 6' 21.45 uur. ZONDAG 3 JUNI Alhambra II Vlissingen, 'De reddertjes' 14 uur. MAANDAG 4 JUNI Alhambra II Vlissingen, 'De reddertjes' 14 uur. De KRO zendt in de maand juni op maandagavond 'Spelen derwijs' uit. Dit is een vijfdelige serie over het amateurtoneel in Nederland. Met als motto 'Wie doet wat, waarom doen ze dat en waar gebeurt het' komen alle aspecten van het amateurto neel aan bod. In aflevering vier (maandag 18 juni, 22.05 uur, Ne derland 1) vertellen Tim Riemeijer en Ed van Reijmersdal meer over het Vestzaktheater in Vlissingen.

de Faam | 1990 | | pagina 7