in Zijn uw reis- papieren in orde? Poolse stad Glogow wordt zusterstad Collecte op 10 en 12 mei Verkeersregels: uw veiligheid Herdenking bombardement Vergunning Verkeer Parkeren Commissies Werk in uitvoering 25 jaar Magistraatwijk Week Bestuurders de straat op voor Kaap Verdi'è GEMEENTE MIDDELBURG Paspoort Jeugdpaspoort Toeristenkaart Toeristenkaart minderjarigen Waar geldig? Tafeltje Dekje Visum Belangrijk Openingstijden EN TOCH ZIJN I^Ël ER NOU NOG MENSEN DIE G|. Djn HET NIET DOEN d&Tak Folder Granja DE FAAM Woensdag 9 mei 1990 oor het oog van de Lange Jan Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Vervelend als u op het laatste ogenblik moet ontdekken dat uw paspoort verlopen is, of dat u ver geten heeft uw kind in uw paspoort te laten bijschrijven. Controleer nu alvast of alles in orde is. Een nieuw paspoort kost 80,—. Verlengen wordt niet meer ge daan. Een paspoort is 5 jaar gel dig voor alle landen van de we reld. Om een nieuw paspoort te krijgen moet u aan de balie van de afdeling Burgerzaken, het "oude" reisdocument en twee zwart/wit pasfoto's inleveren, en vooruit betalen. Jongeren tot 16 jaar kunnen een jeugdpaspoort krijgen dat ook 5 jaar geldig is. Het kost 53,—. Beide ouders of de voogd(es) moeten hiervoor schriftelijk toe stemming verlenen. Jongeren tot 12 jaar kunnen ook worden bijge schreven op het geldige paspoort van een der ouders; dat kost ƒ7,-. Wie één van de bekende vakantie landen bezoekt kan ook volstaan met een toeristenkaart. Dat is goedkoper. Deze kaart is 2 jaar geldig en kost 25,50. U hebt er ook 2 zwart/wit pasfoto's voor nodig en u moet - net als bij het paspoort - vooruit betalen. De toeristenkaart is na deze 2 jaar niet meer te gebruiken. Er is ook een toeristenkaart voor jongeren tot 18 jaar verkrijgbaar. Die kost 14,75. Ook hiervoor is schriftelijk toestemming van bei de ouders of de voogd(es) nodig. Zoals gezegd is het paspoort gel dig voor alle landen van de we reld. Wanneer het echter niet lan ger dan 5 jaar verlopen is, kunt u er als toerist ook mee naar de vol gende landen: Andorra, België, Bondsrepubliek Duitsland (m.u.v. West-Berlijn), Frankrijk, Griekenland, Italië, Liech tenstein, Luxemburg, Monaco, Oostenrijk, San Marino, Turkije, Zwitserland, Spanje en Portugal. Wel is het zo dat in deze landen sommige banken een geldig reis document vragen als u daar geld wilt opnemen. Ook een toeristen- Op zaterdag 12 mei is de gehele dag de Markt niet beschikbaar als parkeerruimte in verband met de festivaldag van het Middelburgs Muziekkorps. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met num mer 01180 - 38570. Het bezorgen gebeurt ook op deze dagen. Menu van 14 mei 1990 tot en met 19 mei 1990 maandag gehakt, witlof, aardappelen dinsdag carbonade, spinazie, aardappelen woensdag gesneden rundvlees, sperciebo- nen, aardappelen donderdag saucijsjes, rode bietjes, aard appelen vrijdag kuikenborstfilet, appeltjes, aard appelen zaterdag wat de pot schaft Afdeling Burgerzaken bureau paspoorten kaart wordt niet altijd als legiti matie aanvaard. De toeristenkaart is 2 jaar geldig in alle hiervoor genoemde landen plus: Aruba, Denemarken, Groot-Brittanië, Ierland, Malta, Nederlandse Antillen, Noorwe gen en Zweden. Voor sommige landen hebt u, naast een geldig paspoort, een vi sum nodig. Voor inlichtngen hier omtrent kunt u zich wenden tot de ambassades of consultaten van deze landen in Nederland. De ANWB kan u hierover eveneens inlichtingen verstrekken. U dient uiteraard ten aller tijden uw eerder uitgereikte paspoort of toeristenkaart in te leveren. Alle reisdocumenten worden ver zorgd door de afdeling Burgerza ken, Stadhuisstraat 2. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur, en van 13.30 tot 15.00 uur. Tel: 75000, vragen naar afdeling Burgerzaken (bureau paspoorten). De wethouders van Middelburg G.B. Schoenmakers. Bestuurscommissie Culturele Za ken, woensdag 16 mei om 15.45 uur in het stadhuis: Secr. Mw. J. Cijsouw (tel: 75575). Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 16 mei om 16.30 uur in het stadhuis. Secr. dhr. A.J. Wien (tel: 75560). Commissie Volksgezondheid, woensdag 16 mei om 16.15 uur in het stadhuis. Secr. dhr. M.C. Westveer (tel: 75565). Commissie Sociale Zaken, woens dag 16 mei om 19.30 uur in het stadhuis. Secr. dhr. J.J. Groenenberg (tel: 75431). De bovenstaande commissiever gaderingen zijn openbaar. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij bureau Voor lichting. Voor spreekrecht kunt u contact opnemen met de commissie secretaris. De Blauwedijk is nog steeds af gesloten. Gestreefd wordt naar opening op 14 mei. De Abeelseweg tussen de Groene- weg en de Koudekerkseweg is af gesloten voor gemotoriseerd verkeer. Op woensdag 16 mei zal het ge meentebestuur van Middelburg om 11.00 uur in de Burgerzaal van het stadhuis een officiële band aangaan met de Poolse stad Glogow. Bij de evaluatie van de zusterstad betrekkingen in 1987 en bij de be handeling van de begroting 1989 gaf de gemeenteraad van Middel burg de wens te kennen een studie te verrichten naar de haalbaar heid van het aangaan van een re latie met een Oost-Europese stad. Daarom trad het college van bur gemeester en wethouders in con tact met de heer dr. C.V. Lafeber van de Stichting Samenwerkings verband Nederland-Polen. Het gemeentebestuur richtte de aan dacht op Polen omdat er in dit land duidelijk waarneembare ten densen waren voor een verdere democratisering. In de zomer van 1989 bracht bur gemeester mr. C.G.J. Rutten een oriënterend bezoek aan de Poolse steden Glogow en Wisla. De bur gemeester had uitvoerige gesprek ken met officiële vertegenwoordi gers van de beide plaatsen om een duidelijk inzicht in het karakter en de infrastruktuur van de plaat sen te verkrijgen. In oktober 1989 besloot de raad van Middelburg een officiële band met de Poolse plaats Glo gow aan te gaan. Gekeken werd naar het karakter van deze stad in die zin dat er een vergelijk getrok ken kon worden met Middelburg. Evenals in Middelburg het geval was werd ook het stadscentrum van Glogow door oorlogshande lingen verwoest. De keus viel niet op Wisla omdat deze plaats min der problemen kent dan Glogow. In Wisla vormt het toerisme een belangrijke bron van inkomsten. Glogow is een stad met 73.0ÜÖ in woners en heeft een niet onbelan grijke infrastructuur. Er zijn tal van voorzieningen op diverse ter reinen aanwezig. Glogow is een middeleeuwse stad en heeft gelij kenis met het Middelburg van de 19e eeuw. Het stadscentrum ligt nog steeds in puin vanwege een verwoesting door de Russen. Be gin 1945 is Glogow namelijk drie maanden lang frontstad geweest. Het stadsherstel in Glogow komt niet op gang. De apparatuur in het ziekenhuis is slecht. Boven dien is in Polen glutenvrij meel niet verkrijgbaar waardoor veel kinderen aan coeliakie lijden. Van 15 tot en met 18 mei zal een delegatie van Glogow Middelburg en omgeving bezoeken. Op 16 mei zullen vertegenwoordi gers van Glogow en Middelburg een samenwerkingsovereenkomst tekenen. Van de zijde van Glo gow zijn aanwezig de heren A. Polak (vertegenwoordiger van de raad van Glogow), J. Zielinski (burgemeester), J. Lewitski (loco burgemeester) en M. Adamtsoek (chef protocol). S. Smitskamp. In de vergadering van de gemeenteraad van Middelburg op 2 mei 1990 is besloten de portefeuilles als volgt te verdelen. Hierbij wordt aangete kend dat tijdens het deze maand nog te houden Collegeberaad nog na der overleg plaatsvindt over enkele details. E.M.J, van Brummelen- van Wilgen. J.A.R.M. Douwes. G.B. Schoenmakers (PvdA) - VROM; volkshuisvesting, stads ontwikkeling, Rijksgebouwen R.O., inclusief In 1965 vestigden zich de eerste bewoners in de Middelburgse Ma gistraatwijk. In hetzelfde jaar ontving de openbare basisschool "De Zuidburch" de eerste leer lingen uit de wijk. Vijfentwintig jaren wonen, wer ken, spelen, en schoolgaan wor den met foto's, knipsels en doku- menten getoond op een ten toonstelling die in de hal van "de Zuidburch" wordt gehouden. De tentoonstelling wordt op woensdag 16 mei a.s., 's morgens om tien uur, officieel geopend door de wethouder van onder wijs, mevrouw S. Smitskamp. De tentoonstelling is geopend op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 08.30 tot 16.00, op woensdag van 08.30 tot 13.00 en op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Tijdens de schoolva kanties is de tentoonstelling geslo ten. De expositie duurt tot en met 22 juni. De toegang is gratis. - milieu, inclusief reiniging en groenbeheer - personeel en organisatie S. Smitskamp (PvdA) - onderwijs, inclusief volwasse neneducatie - sociale zaken, inclusief arbcids- voorzieningenbeleid en R.B.A. - coördinatie van sociale vernieu wingen en emancipatie E.M.J. van Brummelen-van Wil gen (CDA) - financiën, inclusief grondbedrijf - infrastructuur: verkeer, beheer wegen, openbare verlichting, ri- oolbeheer - vertegenwoordiging in PZEM, WMZ en Wegschap - automatisering - jumelages, vredesbeleid, anti discriminatiebeleid en ontwikke lingssamenwerking J.A.R.M. Douwes (CDA) - maatschappelijk welzijn, daarin inbegrepen: welzijnsbeleid, sport beleid, jeugdbeleid en ouderen- In de week van 7 tot 13 mei wordt voor het eerst landelijk een Novib- collecte gehouden. De plaatselijke afdelingen van de Novib kunnen het geld bestemmen voor een zelfgekozen doel. In Middelburg is in sa menspraak met de bestuurscommissie Ontwikkelingssamenwerking ge kozen voor het gemeentelijk project op de Kaapverdische eilanden. Op donderdag 10 mei en zaterdag 12 mei gaan tussen 12.00 uur en 15.00 uur een wethouder raadsleden, leden van de Novib-groep Mid delburg en van de bestuurscommissie Ontwikkelingssamenwerking de straat op om voor dit doel te collecteren. Laat hen niet voor niets een beroep doen op uw vrijgevigheid! In de Zeeuwse bibliotheek staat op donderdag 10 mei en vrijdag 11 mei van 15.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 12 mei van 10.00 tot 13.00 uur een informatiestand van de Novib. Bij bureau Voorlichting is een fol der verkrijgbaar met foto's en an dere informatie over het Jongere- ninstituut Granja Sao Felipe. Het jongereninstituut Sao Felipe bestond al in de tijd dat de Kaap Verdische Eilanden nog een kolo nie van Portugal waren. In die tijd werd het gebruikt als een jeugdgevangenis waar jongens, die veroordeeld waren wegens diefstal, geweldpleging e.d. wer den ingesloten. De kinderen wer den er op een hardhandige manier "heropgevoed" door middel van o.a. lijfstraffen. Daarnaast be werkten zij het land rondom de gevangenis. De onafhankelijkheid van Cabo Verde in 1975 bracht een wijzi ging van de bestemming met zich mee. Het werd een opvanghuis voor kansarme jongeren. Vooral weeskinderen en degenen die thuis onvoldoende opvang krij gen, kunnen er nu terecht. Dit op vanghuis werd opgericht door het Instituto Caboverdeano de Soli- dariedade (JCS), een particuliere organisatie voortgekomen uit de Kaapverdische samenleving. ICS wordt vanuit Nederland on dersteund door de Nederlandse organisatie van Internationale Ontwikkelingssamenwerking (Novib) in Den Haag. De samen werking is erop gericht de projec ten zelfvoorzienend te maken. De kern van de Granja is het inter naat, waar alleen jongens verblij ven. Er is plaats voor 100 jon gens. Naast dit internaat is er ook een lagere school. Ongeveer 150 kinderen volgen daar onderwijs. Op de Granja worden de jongens opgevangen door gespecialiseerde medewerkers: docenten maar ook groepsbegeleiders en maatschap pelijk werkers, 's Morgens volgen de jongens lessen die op lagere schoolniveau liggen: taal, schrij ven, rekenen etc. 's Middags staan er praktische vaardigheden op het rooster, want naast de on derwijsafdeling onderneemt het internaat ook een aantal activitei ten die twee doelstellingen hebben: - ten eerste dejongeren gelegen heid geven om kenis te maken met verschillende beroepen en basis vaardigheden te leren; - en ten tweede het verschaffen Ook vorig jaar gingen bestuur ders de straat op voor Kaap Verdi'è. van werk aan mensen in de omge ving van het internaat die voor een groot deel werkloos zijn. Zo heeft de Granja een kippen fokkerij, een timmerwerkplaats en landbouwgrond. Voor de wa tervoorziening worden dammen en terrassen aangelegd en er wor den bomen aangeplant. Een auto als voetganger? beleid - volksgezondheid maatschappelijke dienstver lening - beheer gemeentelijke gebouwen, inclusief gemeentelijke accommo daties - cultuur - archief De burgemeester krijgt tot slot het beheer over de volgende por tefeuilles: - algemene coördinatie - economische aangelegenheden - voorlichting, waaronder verte genwoordiging ZEKATEL - openbare orde en veiligheid - brandweer De Nieuwe Kerk Op 17 mei a.s. is het 50 jaar geleden dat het monumentale hart van Middelburg door een bombardement van de Deutsche Luftwaffe werd verwoest. Dit bombardement heeft voor Middelburg en haar bezoekers grote gevolgen gehad. Het gemeentebestuur van Middelburg wil op 17 mei a.s. dan ook niet aan de herdenking van het bombardement voor bijgaan. Op die dag zal in de Nieuwe Kerk van het Abdijcomplex een stijlvolle herdenkingsplechtigheid worden georganiseerd. Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden zal deze plechtig heid bijwonen. In aansluiting op de plechtigheid zal Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana een monument onthullen dat herinnert aan het bombardement op Middelburg en dat op de kop van de Nieuwe Burg wordt geplaatst. Voor de plechtigheden op 17 mei is nog een beperkt aantal kaarten voorradig. Het gemeentebestuur van Middelburg stelt belangstellenden in de gelegenheid de plechtigheden bij te wonen. Bij het gemeentelijk Bureau Voorlichting op het adres Stadhuisstraat 2 kunt u vanaf heden een speciale uitnodigingskaart afhalen. Vanwege de beperkte voorraad kaarten wordt het principe "wie het eerst komt die het eerst maalt" gehanteerd. Het gemeentelijk Bureau Voorlichting is geopend van 8.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Van 10 tot en met 23 mei 1990 liggen op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie aanvragen om een wijzigings vergunning ter inzage voor de monumentenpanden Balans 11 en Singelstraat 29. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwa ren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemees ter en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeren te verbieden voor een op het wegdek van de Koorkerkstraat aan geduid parkeervak, gelegen op het plein tegenover het perceel Koorkerkstraat 1a, behalve voor de invalide waarvoor de par keerplaats is bestemd. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden, als regel onder betaling van f 1 50,— aan rechten, be roep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden inge diend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pie terstraat 42 te 4331 EW MIDDELBURG. Het volledige verkeers- besluit ligt bij het bureau voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK MIDDELBURG ter inzage.

de Faam | 1990 | | pagina 7