UIT HET ZAKENHART 'Ik heb hart voor m'n werk maar eigenlijk was het een slavenbaan' Eerste lustrum met prijzenfestival mjHS Een servicemonteur moet ook wel eens dweilen Elke maand stripverhaal voor de jongste klanten DOE HET ZELF Kleurige show van 't Gabbertje en 75-jarige modehuis Steketee Zonnige shows en kinderenspelen op Vlissingse Bevrijdingsdag WINDMOLENTJE-VISSER Winnaar Mc Donald's prijsvraag DE GISTGEEST VAN BAKKERIJ MOSTERT KLANTEN NAMEN AFSCHEID VAN LAATSTE BUURTWINKEL Door drs. Thomas Klabbers 01184-17810 01180-84000 Scholing met behoud van RWW KEES VAN NIEUWEHUYZEN 25 JAAR BIJ SUURMOND Vakantiecheque Boven bezig DE FAAM - DE VLISSINGER DE FAAM - DE VLISSINGER Beelden uit de gevarieerde modeshow. Het Karwei doe-het-zelf centrum bevindt zich inmiddels al weer vijf jaar in Middelburg aan de Waldammeweg nummer twee. Deze vijfde verjaardag zal Karwei op spectaculaire wijze vieren met maar liefst tienduizend gulden aan prijzen, duizenden presentjes en vele andere verrassingen en aktiviteiten. Dat gebeurt allemaal op donder dag 10 mei, vrijdag 11 mei en za terdag 12 mei houdt Karwei een driedaags open-huis om een ie der die in de afgelopen vijf jaar nog niet bij Karwei is geweest er eens vrijblijvend kennis mee te la- tenmaken. Maar ook om alle doe- het-zelvers die Karwei in deze ja ren zo succesvol hebben ge maakt daarvoor te bedanken. Daarom zal het tijdens de open huis-dagen ook prijzen en atten ties regenen bij Karwei. Drie da gen lang mag elke klant van Karwei een keer gratis grabbelen in een ton vol lootjes. Komt het nummer van dat lot overeen met een winnend prijsnummer, dan mag men die prijs meteen meenemen. De prijzen zijn niet mis. Elke dag opnieuw een kleurentelevisie met afstandsbediening, drie elektro nisch regelbare elektrische vijlen, drie klopboormachines, drie de- coupeerzagen en tien Bison doe- cadeau-dozen. Naast deze grote prijzen heeft Karwei nog duizen den leuke attenties klaarliggen gedurende deze drie dagen. Zaterdag 12 mei is er nog veel meer te beleven. Samen met haar fabrikanten heeft Karwei dan een aantal produktde- monstraties verzorgd. Ook de in nerlijke mens wordt die zaterdag niet vergeten. En ook voor de kinderen is er een traktatie: een clown deelt suikerspinnen uit. Bouwbeurs - De tweede Bouw- beurs voor Zuid-West Nederland vindt van woensdag 16 tot en met vrijdag 18 mei plaats in de Zeelandhallen in Goes. De beurs telt ruim honderd deelnemers af komstig uit de sectoren ontwerp, ruwbouw, afwerking, toeleve ringsbedrijven en voorlichtings instanties. Woensdag en donder dag is de beurs te bezoeken van 14 tot 22 uur. Vrijdag kan dat van 10 tot 17 uur. Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg De RWW is een van de meest ge bruikte sociale voorzieningen in Nederland. De afkorting staat voor Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers. Deze regeling valt onder de Bijstand en wordt uitge voerd door de Gemeentelijke So ciale Dienst. De RWW is een soort werkloosheidsuitkering op minimumniveau. Veel RWW'ers denken erover hun kansen op een baan te vergroten door zich bij te laten scholen. Dat kan soms een probleem opleveren: Want om recht te houden op de RWW-uitkering moet je beschik baar blijven voor de ar beidsmarkt. Om te beginnen, wie heeft er recht op een RWW-uitkering? De ze regeling is bedoeld voor werk loze werknemers van 18 jaar en ouder die geen voldoende andere inkomsten kunnen verwerven. Het gaat niet alleen om mensen die al eens een baan hadden, maar ook om bijvoorbeeld schoolverlaters. Zoals gezegd, je moet beschik baar zijn voor de arbeidsmarkt. Dat wil zeggen dat je je moet in schrijven bij het arbeidsbureau en dat je moet solliciteren. Maar dat wil ook zeggen dat je op normale werktijden beschikbaar moet zijn. Naar een dagschool met be houd van RWW is daarom in principe niet mogelijk. Ben je echter 21 jaar of ouder en meer dan een jaar van school, je hebt geen recht op studiefinan ciering en het arbeidsbureau vind bijscholing nodig, dan kan de So ciale Dienst een uitzondering ma ken. Dan is het mogelijk dagonderwijs op MBO-niveau en lager te volgen. Het is wel de be doeling dat je ondertussen ge woon door blijft solliciteren. Thomas Klabbers. Varkens - Varkens vind je overal. Niet alleen op boerderijen, maar ook in schuurtjes, op balkons en zelfs in huiskamers. Al deze var kens moeten vanaf 30 april 1990 aangemeld worden bij de Ge zondheidsdienst voor Dieren. Dit in verband met de zeer besmette lijke varkenspest. Aanmelden kan telefonisch of schriftelijk bij ge noemde dienst in de betreffende provincie. In Zeeland is dat de Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden-Nederland, Postbus 87, 2800 AB in Gouda. Of telefonisch via 01820-14588. De zon deed afgelopen zaterdag zo zijn best dat de grote massa wegbleef uit de binnenstad van Vlissingen. Jammer voor de strandgangers, want de stem ming zat er best in bij de shows en de kinderspelen die in het te ken van bevrijdingsdag gehouden werden. De kindervrijmarkt was ook ge zellig groot. De modeshows waren met recht zonnig te noemen. De Vlissingse winkels presenteerden fleurige, luchtige kleding voor jong en oud in allerlei soorten en maten. Voor al de kindermodeshows hadden veel belangstelling. En terecht. In het vorige nummer van De Faam/De Vlissinger stond toch echt aangekondigd dat er een wedstrijd voor de mooist versier de fiets zou komen. De prijzen konden helaas blijven liggen: niet één versierde fiets verscheen voor de jury. Sneu. Vooral na al dat feestgedruis. In de groente- en fruitwinkel an nex kruidenierszaak van Kees en Lenie Kole aan de Middelburgse Breestraat werd afgelopen vrij dag menig brok in de keel weg geslikt. Niet in de laatste plaats door Kees Kole zelf: na achten dertig jaar in 'het vak' gezeten te hebben is hij met pensioen ge gaan. Terwijl een orgelman er buiten de stemming indraait, is het piep kleine winkeltje van de familie Kole binnen volgestouwd met klanten, die tijdens de afscheids receptie nog snel even van de ge legenheid gebruik maken om het laatste ananasje of de laatste tros bananen te kopen. Overigens na men ze niet alleen afscheid van hun groenteman, maar ook van de laatste winkel in hun buurt. En dat het niet zo maar een winkel was, bleek wel uit de reacties Sponsorfietstocht - De afde ling Zeeland van de vereniging Wereldkinderen houdt vrijdag 11 mei een sponsorfietstocht voor basisschoolleerlingen uit de hoogste groepen. Het hiermee opgehaalde geld wordt gebruikt ter ondersteuning van projekten in ontwikkelingslanden. Op Wal cheren doen zo'n twintig scholen mee aan de tocht. van de klanten. „Hij had altijd tijd voor iedereen", aldus een klante van het eerste uur. „Niet alleen de goede service maakte deze winkel zo bijzonder. Het was ook de gezelligheid, het hier met z'n allen komen om van gedachten te wisselen". Kees en Lenie Kole, die flink in de bloemetjes zijn gezet en van hun vaste klantenkring een vakantie cheque ontvingen, kunnen dat alleen maar beamen. „Het was een vrije, gezellige winkel", zegt de vijfenzestigjarige Kees. „Er kwam veel werkvolk en dat liep allemaal door naar achter om een pilsje te drinken. En wat de ande re klanten betreft; er zijn er veel waar ik de naam niet eens van ken. Maar ik ken ze wel". Kole begon achtendertig jaar ge leden als groenteventer. Met paard en wagen en later met een bakfiets ging hij langs de Wal- cherse huizen. „Ik kende heel Middelburg en half Walcheren, kun je wel zeggen". „Middelburg was toen nog oud Middelburg en van groot tot klein, ze kenden me allemaal". Toen Kole na zes jaar de winkel van zijn vader aan de Breestraat overnam, bleef hij nog Lenie Kole met bloemen em Kees Kole met groente temidden van een aantal oude vaste klanten. Midden de oudste klant, me vrouw A. Schoenmakers. tot het einde van de jaren zeven tig doorgaan met venten. Hoewel het zeker niet makkelijk was een winkel draaiende te hou den, was ook voor Lenie Kole het gezelligheidsaspect van de win kel heel belangrijk. „We hebben het altijd heel druk gehad. Was het beneden stil, dan waren we boven bezig. Het was constant op de klok werken". Wat dat be treft zal ze het nu een stuk rusti ger krijgen. „Maar de klanten zal ik heel erg missen. De ene had het moeilijk, de ander had vreug de, de één kreeg een baby, bij de ander was er weer iemand gestorven. We leefden allemaal met elkaar mee". Geen van de drie kinderen van de familie Kole wilde de zaak over nemen. Kees Kole kan dat goed begrijpen. „Ze hebben het nu veel te goed. Dit is eigenlijk een slavenbaan. Ik heb nooit iets an ders willen doen, want ik heb liefde voor m'n werk. Maar je werkt zeventig, tachtig uur per week terwijl je behoorlijk onder betaald wordt". 5-JARIG BESTAAN KARWEI GEVIERD Kees van Niewenhuyzen wordt vrijdag 11 mei flink in de bloe metjes gezet. Dan namelijk is de 41-jarige servicemonteur 25 jaar in dienst van de firma Suurmond in Oost-Souburg. De speciaal zaak in electrische apparatuur en verlichting houdt een receptie voor haar trouwe medewerker. Direct van school kwam Kees van Nieuwenhuyzen op 16-jarige leeftijd in dienst van de firma Suurmond. „Ervaring heb je niet als je van school komt. Maar van Bram de Bree, die dit jaar dertig jaar in dienst is van onze firma, heb ik het instaliatiewerk ge leerd". De jubilaris kwam in 1968 in de nieuwbouw terecht. Maar door de toenemende vraag naar was- en vaatwasmachines in die tijd kwam hij weldra terug als servi cemonteur. Dat werk doet hij nog steeds. En dat bevalt hem best. „Het is niks voor mij om tussen vier muren te werken. Dit werk geeft me toch de nodige vrijheid, waardoor ik nog steeds met ple zier naar m'n werk ga. 's Mor gens ligt er een lijst met adressen voor me klaar, dan pak ik de spul len die ik nodig heb en ga op pad. Soms staat ik te dweilen bij de reparatie van een wasmachine. Maar je moet flexibel zijn. Zeker bij oudere of zieke mensen. Dan verleen je service En uiteraard: je moet ook wel eens buiten de nor male werkuren inzetbaar zijn". Volgens R.J. Suurmond, eigenaar van de speciaalzaak in electri sche apparatuur en verlichting, moet een servicemonteur klant vriendelijk en vakbekwaam zijn. „In een gezin waar een zieke is, kan de was bijvoorbeeld geen dag blijven liggen. Een service- monteur is als persoon heel be langrijk. Hij moet dingen kunnen aanvoelen. Mensen als Kees biedt ik met graagte een feest aan. Hij heeft z'n sporen verdiend". De jubilerende Kees van Nieuwenhuyzen tussen de heren T.J. Suurmond (links) en R.J. Suurmond. Als de molen draait, beweegt de boot op en neer en spartelt de vis in het water. Deze originele tuinmolen heeft al heel wat bewondering van voorbij gangers gewekt. Het is een 40 cm hoge bij 58 cm lange versiering die u kunt monteren op het dak van uw huis of op een paal in de tuin. Een eenvoudige mechanische konstruktie zorgt er voor dat de boot met visser en de vis op en neer bewegen als de wieken draaien. De molen wordt gemaakt van watervast triplex en wat houten plankjes. Op de tekening zijn alle onderdelen op ware grootte afgebeeld zodat het u weinig moeite zal kosten om deze leuke molen zelf te maken. De tekening kunt u bestellen door f 9,75 over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 220... Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. Speciaal voor het 75-jarige bestaansfeest van Ste ketee aan de Lange Zelke in Vlissingen hadden de mannequins zich gekleed in de stijl van de beginja ren van het modehuis. Lange hoedjes en voiles ga ven een goed beeld welke waren deze Vlissingse zaak destijds haar klanten aanbood. De dochter van huize Steketee verraste haar ouders en oma met felicitaties en bloemen. En toen kwam de mode anno nu aan bod. Steketee had er voor gekozen om samen met kinderboetiek 't Gabbertje aan de Walstraat in Vlissingen de jubi leumshow te verzorgen. Fleurige lente- en zomer kleding met bloemenprints voor jong en oud werden getoond, afgewisseld met sportieve- en vrijetijdskleding. Ook de jeansmode was tijdens de show eind april goed vertegenwoordigd. Voor de marine-look hebben beide zaken eveneens veel te bieden. Opvallend was de kleinste dressboy. Ge kleed in spijkerbroek met shirt kwam hij parmantig en alleen op. De kleuren voor deze zomer zijn bij Steketee veelal Brique, zalmgroen met veel dessins van bloemen. Bad- en nachtkleding kunnen felgekleurd of in pasteltinten worden gedragen. Voor de jeugd heeft 't Gabbertje veel in de kleuren kiwi en lime. Bermu da's voor de jongens en fleurige rokjes en jurkjes voor de meisjes geven een aardig beeld van een zonnige zomer. Na afloop was er een bloemenhulde voor de man nequins, maar ook het publiek kreeg een roos mee naar huis. Wil van Son presenteerde de show en voor de muzikale omlijsting zorgde Bert van Noort. Beeld van de Modeshow bij het 75-jarige modehuis Steketee. "Ja natuurlijk kun je vanuit je auto bestellen en afhalen". Dit antwoord gaf de elf-jarige Philippe VZitziers en werd daarmee de tweede winnaar van de Mc Donald's prijs vraag. Samen met zijn familie mocht Philippe komen eten bij Mc Donald's in Middel burg. Een kijkje achter de schermen was bij de prijs in begrepen. Wie benieuwd is naar de beleve nissen van de geest, die sinds enige tijd in de bakkerij van Aad Mostert aan de Seisweg in Mid delburg rondwaart, kan voortaan elke maand meegenieten van de avonturen van deze gistgeest. In het eerste weekeinde van de maand ligt er vooral voor de klantjes een nieuwe aflevering van de avonturen van dit bakke- rijspook in de winkel klaar. Burge meestersvrouw Ineke Rutten nam het eerste exemplaar van dit stripverhaal afgelopen vrijdag. Een groep kleuters van de basis school De Westburgh, die ook waren uitgenodigd, kregen even eens een exemplaar van de strip, die tevens als kleurplaat kan wor den gebruikt. Niemand bleek bo vendien bang voor het spook in de grote gistgeesttaart, die de bakker speciaal voor deze dag had vervaardigd. Bakker Mostert is altijd in voor iets nieuws. Door de verschillen de acties, die hij geregeld onder neemt, geniet de bakkerij bekendheid op geheel Walcheren en ook daarbuiten. „Ik heb zelfs een klant die uit Domburg om brood komt. Zeker 30 tot 40 pro cent van de mensen is van buiten de wijk. Mijn oude plan voor een stripverhaal konden wij verwe zenlijken door de hulp van Sander Mevrouw Rutten ontvangt het eerste exemplaar van de strip. Gulien", zegt Mostert. Deze zestienjarige scholier uit Middel burg, die van het striptekenen zijn beroep wil maken en ook wel voor Donald Duck tekent, zorgt maandelijks voor de afleveringen. De gistgeest wekt overigens heel wat beroering in de bakkerij. Tekst en het tekenwerk zijn van Sander Gulien en drukkerij Pro voost levert de platen „voor een vriendenprijsje". Aan de achter kant vindt de klant de maandre- clame. Bakkersvrouw Tiny stelt tot slot vast: „Je moet hier in Zeeland steeds iets verzinnen om de mensen over de drempel te krijgen". Dat doet het bakker sechtpaar evenwel niet met te genzin. Integendeel. „Wij vinden dat juist een uitdaging".

de Faam | 1990 | | pagina 27