Western winkel nu ook in Domburg Van Esbroek tweede Zeeuwse scharrelslager Paashaas deelt kostbare eieren uit in Middelburg Vlissingen... UW TICKETS NAAR HOLLYWOOD Arbeidsongeschikt Culinaire thriller in De Huifkar UNIEKE WATERBEDDEN PAASSHOW! 1989 redelijk jaar voor het Zeeuwse bedrijfsleven fEHkSTREEKS I DOE X m H N El .F De Boekelier afgestemd op de jaren negentig Boekhandel ondersteunt actie Terre des Hommes Windmolen met houthakker v KLEINERE BEDRIJVEN TROKKEN GEMIDDELDE OMLAAG Filmclub Paauwenburg Paauwenburgweg 75 Bronzen medialle voor Foto Back WATERBEDDEN Door drs. Thomas Klabbers Woensdag 11 april 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART Het bedrijfsleven in Zeeland heeft een redelijk jaar achter de rug. Tot die conclusie komen de Vereniging van Kamers van Koophandel, het Instituut voor Ruimtelijke Organisatie-TNO en de NMB Bank in een gezamelijk onderzoek naar De vitaliteit van het Nederlandse bedrijfsleven in 1989. Gekeken is naar de ontwikkeling van de omzet, de investeringen en de winst van een groot aantal ondernemingen verspreid over 25 bedrijfsklassen. Hierover werd een zogenoemde ERIN- score (Erbo-indicator) berekend. De ERIN-score voor zowel Zeeuwsch-Vlaanderen als voor overig Zeeland kwam uit op het eindcijfer 3,4 en bleef hiermee 0,1 punt achter op het landelijk gemiddelde. Het zijn vooral de kleinere bedrijven in Zeeland die het gemiddelde omlaag hebben getrokken. De grotere bedrijven hebben dit tegenvallend resul taat echter redelijk kunnen com penseren. Uitgesplitst naar bedrijfsklasse stelde het onderzoek grote regi onale verschillen vast. In Zeeuwsch-Vlaanderen scoorden de hout- en meubelbedrijven en de metaalindustrie hoog. Zwak daarentegen was in Zeeuwsch- Vlaanderen de ERIN-score voor de detailhandel non-food. Oor zaak hiervan was vooral de da lende omzet in deze bedrijfsklasse. In overig Zeeland deden de chemische- en rubbe rindustrie en de machine industrie het zeer goed. Beide vertoonden o.a. een omzetont wikkeling van meer dan 11 pro cent. De textiel- en confectie-industrie vertoonden van alle bedrijfsklassen de laagste cijfers. De overige be drijfsklassen in beide regio's volgden in grote mate het lande lijk patroon. Vergelijking van het Zeeuwse bedrijfsleven met dat van de aangrenzende regio's in de nabu rige provincies toont frappante verschillen. Ten opzichte van Zuid-Holland is de gezondheid van de Zeeuwse bedrijven duide lijk beter. Ten opzichte van het Noordbrabantse bedrijfsleven scoort Zeeland lager. Dit laatste is vooral een gevolg van de ach terblijvende investeringsontwik keling bij het Zeeuwse bedrijfsleven. Het rapport 'De vitaliteit van het Ne derlandse bedrijfsleven in 1989' is verkrijgbaar bij elk NMB-kantoor. Het Boekelierspersoneel achter de toonbank van de vernieuw de winkel. Voor Anita is prettig winkelen een vereiste. Door verantwoord en subtiel materiaalgebruik is ge probeerd een eigen sfeertje te scheppen. Het personeel doet ook een duit in het zakje. Anita: „De juiste instelling en een goede betrokkenheid van het personeel maakt het mede mogelijk de zaak goed te runnen, ook in tijden van hoogspanning". De Boekelier heeft een assorti ment tijdschriften van niet min der dan 2400 titels, wat uniek is voor Zuid-West Nederland. Alles wat in de losse verkoop zit of geïmporteerd wordt is in voor raad. Het vaste klantenbestand komt uit heel de provincie en breidt zich nog steeds uit. Daar naast heeft de Boekelier sinds 2 jaar een agentschap van de Staatsloterij. Het interieur van de Boekelier aan de Walstraat in Vlissingen is to taal vernieuwd. Een grondige ver bouwing en uitbreiding van de verkoopruimte werd in acht da gen gerealiseerd. De nieuwe for mule van de Boekelier is afgestemd op de jaren negentig. Het geheel is ruimer en overzich telijker geworden, de kleuren en verlichting zijn aangepast aan het tijdsbeeld. De Boekelier is onderdeel van de Vereniging van Nederlandse Uit gevers en wordt in Vlissingen sinds 5 oktober 1985 door Anita Vaes-Thomaes geexploiteerd. Haar motto is: „als je stopt met verbeteren, dan ben je gestopt met goed te zijn". De kans om het interieur te veranderen heeft ze dan ook meteen aangegrepen. Dit is wel niet de houthakker die met één klap van zijn bijl alle bomen uit het bos kan vellen, maar hij is daarom niet minder stoer. Hij hakt zonder ophouden bij het lichtste briesje zodat hij een blikvanger voor uw huis is en de voorbijgangers zeker vol bewondering zullen blijven kijken. Omdat op de tekening de verschillende onderdelen op ware grootte zijn afgebeeld zult u weinig moeite hebben om deze attractie ve molen te bouwen en als u er nu aan begint dan kunt u hem straks als het wat mooier weer wordt op een paal of op het dak van uw huis installeren. De tekening kunt u bestellen door f 9,75 over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 231 F/VI. U krijgt de tekening dan per omgaande toe gestuurd. Wilt u meer weten over ons tekeningenprogramma? Bestel dan de nieuwe katalogus met afbeelding van meer dan 300 werkstuk ken door f 10,— over te maken op bovengenoemde rekening onder vermelding van kat.89 F/VI. ERIN-scores Zeeland in 1989 per COROP gebied ERIN-score gelijk f>35J oon of hoger don landelijke score' ERIN-score lager dan landelijke score' ©ERIN-score COROP KAAST GEOGSAflEK Wethouder A.Ma/jaars opent met de strijdbijl Westerner LCM in Domburg. Door de grote belangstelling van met name Duitse toeristen voor zijn Western winkel in Middel burg, ziet Michael Telepary de toekomst voor zijn nieuwe zaak in Domburg zonnig in. Afgelopen Er is een tweede diervriendelijke slagerij in Zeeland. Naast Vlissin gen heeft nu ook Oostkapelle een scharrelslager, die uitsluitend vlees verkoopt met het officiële scharrelvignet. Vlees van dieren dus, die zonder toevoeging van hormonen en andere groeibevor- derende middelen een normaal 'scharrelend' bestaan hebben ge leid. Hans van Esbroek, eigenaar van twee slagerijen op Walcheren, besloot vanaf begin april in één van zijn zaken, in Oostkapelle, voortaan nog uitsluitend scharrel vlees te verkopen. De winkel op Vrouwenpolder gaat voorlopig nog op de oude voet voort. „Als dierenliefhebber heb ik al langere tijd sympathie voor de schar relslagerij", zegt Van Esbroek. „In mijn zaak in Oostkapelle lag de kans het te proberen. Het dorp ligt gunstig ten opzichte van de omgeving en er komen veel toe risten, die over het algemeen graag scharreiprodukten kopen. Vooral de duitsers vragen er vaak naar, maar ook van de inwoners kreeg ik nu al veel positieve reac ties. Bovendien ben ik van plan de horeca op Walcheren te bena deren. Elders in het land wordt er al veel scharrelvlees gebruikt in de restaurants". Slagerij van Esbroek verkoopt uit sluitend scharrelvlees van var kens, rund en kalfsvlees van het Franse Limousinevee en scharrel- kippen. Ook in vleeswaren heeft de zaak scharreiprodukten in het assortiment en alle aankopen worden in milieuvriendelijk ver- mem' Slager Hans Esbroek in zijn 'diervriendelijke' slagerij pakkingsmateriaal aan de klant meegegeven. donderdag opende wethouder A.Maljaars van de badplaats met een indianen-strijdbijl het nieuwe winkeltje aan de Badstraat, dat de naam Westerner LCM kreeg. „Ik merkte aan het publiek in de hoofdstad dat met name de toe risten grote belangstelling heb ben voor mijn produkten", zegt Michael Telepary in zijn atelier achter de winkel in Middelburg, waar hij ook zelf lederen kleding en accessoires maakt. „Vooral de Duitsers zijn enthousiast over de authentieke indianen-sieraden, riemen, buckles (gespen) en der gelijke. In hun land is dit alles niet alleen schaars maar ook peper duur. In Domburg denk ik in het seizoen zeker goed zaken te kun nen doen. In mijn nieuwe pandje verkoop ik met name typische westernartikelen, indianen- sieraden, laarzen en echte geïm porteerde indianentooien, die vooral als verzamelobject die nen". Westerner LCM aan de Badstraat 3 in Domburg, telefoon 01188-3715, is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 16.00 tot 21.00 uur en op zondag en maandag van 13.00 tot 21.00 uur. Ter ondersteuning van de actie 'Laat ze leren' van Terre des Hommes, is bij boekhandel Van Benthem en Jutting aan de Lan ge Delft in Middelburg op de eer ste verdieping een vitrine ingericht met spulletjes die te koop zijn bij de winkels van deze organisatie. In Middelburg is zo'n winkel gevestigd aan de Turfkaai Replica van het beeldje, ont worpen door Ed van Rosma len. Een paasei met daarin een waar debon van f 25,-. Stel je voor dat je dat zomaar op straat krijgt aangeboden. Het lijkt een sprookje, maar toch kan het op zaterdag 14 april werkelijkheid worden. Daarvoor moet dan wel een bezoek gebracht worden aan Middelburg en met name aan de Lange Delft, Korte Delft, Se- geerstraat en omgeving. De paashazen, vijf in totaal, zullen er in ieder geval zijn. De actie is een initiatief van de gezamenlijke winkeliersverenigin gen van bovengenoemd gebied. Vanaf ongeveer tien uur 's mor gens deelt de grote paashaas eie ren uit met daarin waardebonnen van vijf, tien of vijfentwintig gul den. Op de bon staat de naam vermeld van de winkel waar de desbetreffende bon te verzilveren is. Verder zijn er nog vier kleinere paashazen actief met het uitde len van snoepjes. De paashaas kijkt hier nog toe. Zaterdag 14 april loopt hij zelf tussen de mensen. 25-27. Verder is in de etalage bij Van Benthem en Jutting het beeldje te zien, speciaal ontwor pen voor de tientjes-actie 'Laat ze leren'. Het beeldje, ontworpen door Ed van Rosmalen, symboli- seerd het onderwijs. Dit nieuwe hulpprogramma van Terre des Hommes is er op ge richt om kinderen in Derde Wereld-landen door middel van vooral praktijkgerichte scholing een betere kans te geven op een redelijke toekomst. Hiervoor werft Terre des Hommes deelne mers aan de tientjes-actie. Voor tien gulden per maand heeft een kind in de Derde Wereld inder daad de mogelijkheid om te leren, ledereen die zich voor deze actie aanmeldt krijgt een replica van bovengenoemd beeldje. De inge richte vitrine bij boekhandel Van Benthem en Jutting vormt een extra ondersteuning van de actie. De opbrengst van de verkoop van deze artikelen gaat eveneens naar Terre des Hommes projecten in de Derde Wereld. „Je hebt zelf kinderen, je weet dat dit soort problemen bestaan dus, dan is dit toch wel het minste wat je doen kunt", vindt boek handelaar Gertrud den Hartog. Wie mee wil doen aan de actie 'Laat ze leren', door per maand f 10,- over te maken, kan con tact opnemen met Terre des Hommes in Den Haag via 070-637940 of geld storten op giro 252525. Meer informatie is verkrijgbaar bij de Informatie- Artikelen Kelder aan de Turfkaai 25 in Middelburg of via 01180-11415. Als U langdurig ziek of minder valide bent, kunt U recht hebben op een uitkering wegens arbeids ongeschiktheid. Er zijn twee wet ten: De WAO, voor werknemers; En een algemene arbeidsongeschiktheids-uitkering op minimumniveau, de AAW. Vaak wordt een kleine WAO- uitkering met behulp van de AAW tot het minimum aange vuld. Die AAW staat op het mo ment opnieuw in de actualiteit. Om recht te hebben op de AAW; moet U in Nederland wonen of werken, moet U 18 jaar of ouder en jonger dan 65 zijn, moet U een jaar lang minstens 25% ar beidsongeschikt zijn, mag U geen recht hebben op de Weduwen- en Wezenuitkering of op de arbeidsongeschiktheids uitkering voor ambtenaren en moet U, voor dat U arbeidsonge schikt werd een jaarinkomen van minstens f 4500,— hebben ge had (de "inkomenseis"). Mensen die voor hun 17de al gehandicapt waren, studenten en zelfstandi gen die nauwelijks winst maak ten hebben ook recht op AAW. Zij hoeven niet aan de inkomens eis te voldoen. Deze inkomens eis is in 1979 ingevoerd, ledereen die voor die tijd AAW kreeg hoef de nog niet aan de inkomenseis te voldoen. Dat gaat per 1 juni 1990 alsnog veranderen! Zij moeten alsnog aantonen dat ze vroeger inkomen hadden! Deeltijd-werkers krijgen als ze ar beidsongeschikt raken een deel- uitkering. De rechter vindt dat discriminatie ten opzichte van vroeg-gehandicapten, studenten en zelfstandigen. Staatssecreta ris E. Ter Veld van Sociale Zaken wil er daarom wat aan doen: Niet door deeltijd-werkers dezelfde rechten te geven, maar door ze de anderen (vroeg- gehandicapten uitgezonderd) ook af te nemen. Als ze te kort ko men, moeten ze bij de Sociale Dienst aankloppen. Bruiloftsgasten of verdachten? Samen met het Middelburgs Theater hebben Cristel Spee en Henriette Dietz, twee studentes van de Hotelschool uit Heerlen, op de vrijdagen 20 en 27 april een moordfeest in De Huifkar in Foto Back in Vlissingen heeft de bronzen medaille gewonnen bij de fotowedstrijd 'mens en hob by' die Colour Art Photo tijdens het jaarlijkse congres hield. Crea tiviteit en kwaliteit op een zeer hoog niveau, werd de winnaars verteld. De internationale jury kon maar moeilijk tot een eind rangschikking komen. Het congres van deze internatio nale organisatie handelde over lichteffecten en wat 'men' meer kon bereiken in de studio. De in zenders van de foto's voor de wedstrijd toonden dat het thema 'mens en hobby' grenzeloze mo gelijkheden biedt. Middelburg op poten gezet. Het evenement is een stage-opdracht van de twee studentes. Een stage-opdracht sluit het vier de en laatste jaar van de oplei ding aan de Hotelschool af. Het idee is gebaseerd op de moordweekends zoals die ook in de Randstad aan gastronomen die wel eens wat anders willen worden voorgeschoteld. Met be hulp van hints lossen de eters een mysterieuze moord op. Spe ciaal voor deze avonden heeft het Middelburgs theater een moord- verhaal geschreven, waarin zeven personages spelen. De vijftig gasten die uitgenodigd zijn voor een bizar bruiloftsfeest worden betrokken bij het oplos sen van de moord en mogen zich overal vrij bewegen. Aan het eind van de mogen de gasten raden wie de dader is. Voor de origi neelste en goede oplossing is er een leuke prijs. Speciaal voor deze avond is een "koudgemaakt buffet" samen gesteld. Het moord- en doodslag- bruiloftsfeest speelt zich af tus sen 19 en 24 uur. Opdonderdag 12, vrijdag 13, maandag 2e Paasdag, dinsdag 17 en woensdag 18 april: Sleeptrend biedt ie dereen nü de gelegen heid om alles aan de weet te komen over de grote voordelen van het waterbed. He lemaal vrijblijvend! Rond de Paasdagen eens op uw gemak een waterbed proberen. U zult enthousiast zijn! En cén van dc 55 Sleeptrend waterbeddenspcciaal/aken vlak bij huis. Stap dus even binnen en reken op een verrassend gebaar van Sleeptrend adviseur! Grote keuze in mo dellen, kleuren, for maten en accessoires. Slaapklachten? Een waterbed van Sleep trend kan uitkomst bieden. Welkom! GOES Wijngaardstraat 49 01100-16036 (donderdagavond koopavond; 's zaterdags dicht, zondag open!) Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen 01184-17810 Breestraat 15 Middelburg 01 180-84000

de Faam | 1990 | | pagina 13