Potjes-Cadzand Verkeers tellingen Stilte centrum 'Wij willen gids zijn in bureaucratisch doolhof' Alle bordjes op de vuilnishoop Open dag op splinternieuwe midgetgolfbaan Sterdealer in letters en grafische materialen Onlangs heeft het provinciaal bestuur het telematica-beleids- plan Zeeland gepresenteerd. In het plan wordt aangegeven hoe door telecommunicatie en informatie -samen telematica- het bedrijfsleven sterker kan opereren. Westerschelde Samenwerking (OM M ISSI ITS SOCIAAL RAADSLIEDEN OVER HUN WERK KWEKERIJ MOESCHBOSCH WORDT INTRATUIN Informatie Flexibiliteit Blinde vlek LETTERHOME BIJ DE VERFBRON IN VLISSINGEN DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ Kantonniers Vermeulen en Moens bij verkeerstelling Pot jes Provinciale staten beslissen 20 april over de verbetering van de weg Potjes-Cadzand en het kruispunt Potjes in Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor de uitvoering is 2,28 miljoen gulden nodig: 1,58 miljoen voor de weg en 7 ton voor het kruispunt. Voor de voorbereiding en het ko pen van grond hebben de staten eerder ai 320 duizend gulden uitgetrokken. Naar het zich laat aanzien kan het werk direct na het zomerseizoen beginnen. De weg Potjes-Cadzand moet over de volle lengte (ruim ander halve kilometer) op de schop. Er moet een zandbed onder de weg komen om de gevoeligheid voor vocht en vorst te weren. Verder moet de weg worden verbreed. Het. fietspad, dat nu 1,80 meter breed is en met tegels is verhard krijgt een breedte van 3 meter en een asfaltlaag. Tussen de weg en het fietspad komt een brede re strook. Op het kruispunt Potjes deden zich in de jaren 1986/1989 twaalf ongevallen voor. Op zich is dat aantal niet zo groot, maar de aard van de ongelukken was nogal ernstig. Bij het laatste grote ongeluk kwamen drie mensen om. De veiligheid moet worden ver groot door van het kruispunt (van de wegen Breskens-Sluis en Zuidzande-Cadzand) een mi ni-verkeersplein of minirotonde te maken. Het is de bedoeling, dat de weg- verbetering en de aanleg van de mini-rotonde tegelijk worden uit gevoerd. Rond zestig procent van het verkeer in zuidelijke richting over de Zeelandbrug en de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde heeft Schou- wen-Duiveland als (tijdelijke) thuisbasis. Ongeveer tien pro cent komt van de Zuidhollandse eilanden en minder dan tien pro cent komt vanaf Rotterdam en omgeving. Dat blijkt uit een verkeersen quête, die de onderafdeling ver keer van provinciale waterstaat 8 augustus vorig jaar heeft uit gevoerd in samenwerking met rijkswaterstaat. Overdag passeerden 3.342 au to's en motoren de Zeelandbrug en 5.226 de weg over de storm vloedkering. Ruim zestig procent van de on dervraagde weggebruikers gaf aan recreatief op stap te zijn, wat gezien de peildatum ook voor de hand ligt. De Zeelandbrug wordt voor woon-werkverkeer meer ge bruikt (31 procent) dan de weg over de stormvloedkering (13 procent). De gemiddelde bezet ting van de auto's was 2,6 per sonen. Auto's met een recreatie ve bestemming vervoerden doorgaans meer mensen dan die met een woon-werkbestemming of in het zakelijk verkeer. Overi gens lag de bezetting voor woon-werkverkeer ook gemid deld boven alleen de bestuurder: 1,4 personen en dat is iets hoger dan het landelijke gemiddelde, dat op 1,2 personen ligt. Van de gebruikers van de Zee landbrug had 45 procent een meerrittenkaart. Voor ongeveer een kwart van hen betaalt de werkgever de tol. In het voorjaar wordt opnieuw een telling op beide verbindin gen gedaan. Zo kan worden na gegaan hoe de getallen liggen buiten het toeristenseizoen. Woensdag 4 april 1990 NIEUWS Telematica in Zeeland Aan het plan ligt een onderzoek ten grondslag van het raadge vend ingenieursbureau voor tele- communicatieprojecten Intercai in Geleen. Voor het produceren van goede ren en diensten en voor het transport worden kennis- en in formatieoverdracht steeds be langrijkere elementen. Telemati ca speelt daarin een belangrijke rol, schrijven gedeputeerde sta ten. Het beleid zal zich in eerste in stantie richten op het (zee-)ha- vengebied in de Westerschelde. Daar moeten de goederen-, informatie- en financiële stro men worden onderzocht. Met die inventarisatie kan worden nagegaan in hoeverre telemati ca al wordt toegepast, welke netwerken kunnen worden op gezet en hoe die moeten wor den beheerd. Een project, dat gerealiseerd zou kunnen worden is een databank met gegevens over aankomst en vertrektijden van schepen, vrachtwagens en hun ladingen. Ook het berichtenverkeer, zoals verschepingsinstructies, laad- en losberichten en handelstrans acties tussen verladers kunnen in een netwerk worden samen gebracht. Een speciaal bedrijf zou voor de ze vormen van dienstverlening opgezet kunnen worden. Het on derzoek in het Westerscheldege- bied wordt begroot op 240 duizend gulden. Andere projecten, die worden genoemd zijn een distripark of high-tradepark in Goes met als hoofdactiviteit goederenover slag, inclusief de daarmee ge paard gaande informatiestroom; een kabeltelevisie-bedrijventer rein, waarbij het medium een De stichting Aanvullende pa tiëntenzorg psychiatrisch zie kenhuis Zeeland heeft de provincie geld gevraagd voor een stiltecentrum op het terrein van het psychiatrisch zieken huis in Goes. De bedoeling is het stiltecen trum te bouwen bij het sociaal centrum, op het binnenplein van het ziekenhuis. Er komt ook een kleine vergaderruimte. Het stilte centrum krijgt een functie voor patiënten van alle levensbe schouwelijke stromingen. In de grote ruimte, waar veertig tot zestig mensen samen kunnen zijn, kunnen kerkdiensten maar ook andere bijeenkomsten wor den gehouden. Ook wordt er ruimte gecreëerd, waar mensen zich in alle stilte kunnen terug trekken. Verwacht wordt, dat het centrum vooral zal worden gebruikt door mensen die lang in het pyschiatrisch ziekenhuis ver blijven en die behoefte hebben aan geestelijke verzorging. Gs stellen provinciale staten voor zeven duizend gulden bij te schakel wordt in de alarmering bij rampen en kleinschalige on gelukken als brand en inbraak; telematica-workshops in het on derwijs. Voor een later stadium worden nog genoemd een hoog waardig of intelligent bedrijven park (high-techbedrijven) en smart-card-toerisme - de uit bouw van Zeeland ZIEN. Het telematicabeleid moet ge stalte krijgen door goede samen werking tussen het bedrijfsleven en de provincie. Beide partijen moeten ervoor zorgen, dat Zee land in gelijke pas loopt en mo gelijk een paar stappen vooruit op omringende regio's, inclusief de Belgische. Gs willen dit jaar nog 250 dui zend gulden uit het sociaal- economisch ontwikkelings fonds gebruiken voor telemati caprojecten. Voor de verdere uitbouw van het beleid willen zij een stuurgroep formeren met vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, de ge meentebesturen, PTTTelecom Breda, Zekatel, het Innovatiecen trum Zeeland en de provincie. Als adviseurs wordt gedacht aan het rijksconsulentschap econo mische zaken en rijkswaterstaat Zeeland. dragen in de verwezenlijking van het stiltecentrum. Provin ciale staten beslissen op 20 april. Er is een gezamenlijke vergade ring van de statencommissies voor bestuurszaken en voor economische zaken op maan dag 9 april, 10.00 uur, in de bo venzaal van het statenzaalcom plex, Abdij 10, Middelburg. Op de agenda staat de oprich ting van de nv Delta Nutsbedrijf als gevolg van de fusie van de nv PZEM en de nv WMZ. De provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert maandag 9 april, 14.15 uur. Plaats van samenkomst is het gebouw van het ziekenfonds, Achter de Houttuinen 8, Mid delburg. Besproken wordt het verzoek tot ondersteuning vanuit de raad van werknemers in de gezond heidszorg. Andere agendapun ten zijn het provinciaal weizijns- onderzoek, het voorontwerp- spreidingsplan ambulancever voer, zorgverlening aan aidspa- tiënten in verpleeghuizen en onderzoek naar verschillen in re gionale verpleeghuizen. Verder wordt gepraat over Tijd voor ge zondheid - een nota van de Zeeuwse raad voor ouderen en de wijziging van de drank- en ho- recaverordening van de gemeen te Middelburg. Woensdag 11 april, 14.00 uur, vergadert de afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale on derwijsraad in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Alle vergaderingen zijn open baar. De gecombineerde com missievergadering begint boven dien met spreekrecht voor het publiek. i Havencoördinatiecentrum V/issingen-Oost Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Sinds begin 1988 heeft de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Walcheren een afdeling Sociaal Raadslieden. Daartoe werd destijds een sociaal raadsman aangetrokken met als standplaats Vlissingen. De afdeling is inmiddels uitgebreid met een sociaal raadsvrouw, die haar standplaats heeft in Middel burg. De gemiddeld meer dan 120 hulpaanvragen per maand geven aan dat er duidelijk behoefte is aan deze dienstverle ning. Volgens raadsman Thomas Klabbers en raadsvrouw Dagmar Balz zijn er desondanks nog veel mensen die niet we ten met wat voor vragen ze bij hen aan kunnen kloppen. Sociaal Raadslieden; het klinkt al lemaal heel erg ambtelijk. „Ja, maar dat is nu precies wat wij niet zijn", stelt Thomas Klabbers. „Wij willen nu juist een gids zijn in het bureaucratische doolhof. Dat is namelijk waar veel mensen moeite mee hebben". De zeven- entwintigjarige Klabbers is nieuw in Vlissingen. Sinds 1 februari van dit jaar is hij de opvolger van Jan van de Velde die naar elders is vertrokken. Hij studeerde Poli- tiecologie in Nijmegen en koos Sociaal Zekerheidsbeleid als af studeerrichting. „Tijdens stages kwam ik in contact met sociaal raadslieden en dat trok me wel aan". Collega Dagmar Balz is een geboren en getogen Duitse. Drie jaar geleden verhuisde zij naar Middelburg. In Duitsland studeer- Voor letters in alle maten en kleu ren kan men voortaan, nog beter dan voorheen, terecht bij Gerard Rodts van de Verfbron in Vlissin gen. In een aparte ruimte in de zaak aan de Walstraat richtte hij een Letterhome in, waar de klant een keuze kan doen uit 644 ver schillende lettertypen, waaron der zelfs Russische en Arabische tekens. Ook in architectuursym bolen en grafische materialen is er volop keus. Als Mecanorma- sterdealer levert De Verfbron de bestellingen af binnen 24 uur. „Voor binnen en buiten heb ik alle lettertypes in huis", vertelt Ge rard Rodts. „Met Mecanorma kan ik garant staan voor het aller grootste assortiment voor belet tering die men zich maar kan de zij Sociale Pedagogiek, een studie die vrij goed aansluit op het werk wat ze nu doet. „Een specifieke opleiding voor dit be roep is er niet", weet zij te vertel len in vrijwel accentloos Nederlands. De beide sociaal raadslieden ma ken duidelijk dat in principe ieder een met allerhande vragen naar hen toe kan komen. „Een van de belangrijkste functies die wij heb ben is het geven van informatie over de meest diverse onderwer pen. Dat kan gaan over alle soor ten uitkeringen, over hoe huursubsidie of een studiebeurs aan te vragen, over de werking van nieuwe wetten en wat dat denken. In mijn vroegere werk plaats, die ik ombouwde tot Let terhome is het allemaal te vinden. Verder beschik ik over verschillende catalogi met voor beelden van logo's, pictogram men en letten/oorbeelden, die in grootte kunnen variëren van tien tot twaalfhonderd millimeter. Voor de layout zijn er nu markers, tekenpennen, rasters en airbrush- verven te kust en te keur te koop". De Verfbron is als sterdealer van Mecanorma in staat om binnen een dag een opdracht uit te voe ren, soms zelfs nog sneller. Ook voor advies bij de uitvoering van de belettering, bijvoorbeeld op een auto, kan men altijd bij Ge rard Rodts terecht. voor gevolgen voor de betreffen de persoon heeft en ga zo maar door. Daarnaast hebben we een belangrijke verwijzende functie Komen mensen met vragen bij ons die eigenlijk door andere in stanties beantwoord moeten worden, dan sturen wij ze door. Een derde belangrijk aspect van ons werk is het verlenen van concrete diensten, zoals het hel pen bij het invullen van formulie ren, het schrijven van brieven, maar ook het bemiddelen tussen cliënten en andere instanties als blijkt dat een cliënt daar zelf niet toe in staat is". Te veel om op te noemen dus? „Inderdaad", vindt ook Dagmar Balz. „En ik denk dat veel men sen dat nog niet weten. Vreemd is dat overigens niet. Het is alle maal nog erg nieuw hier in de re gio. Veel mensen weten ons zodoende ook nog niet te vin den". Het werk doet ze graag. „Al die mensen met zo verschil lende sociale achtergronden ma ken dit werk buitengewoon boeiend. Dat vereist overigens heel wat flexibiliteit". Haar colle ga valt haar bij: „Je moet bijvoor beeld niet in een driedelig pak gaan zitten, want dat werkt veel te afstandelijk". Het is dankbaar werk vindt hij. „Als je iemand hebt kunnen helpen of ge ruststellen, dan geeft dat veel be vrediging. De meeste mensen tónen zich ook heel erg dank baar". Er zitten natuurlijk ook minder leuke kanten aan het werk. „Dat is waar, we komen re gelmatig probleemgevallen tegen die moeilijk of niet te helpen zijn. Sommige mensen vallen bijvoor beeld precies binnen een aantal overheidsmaatregelen die voor hen ongunstig uitvallen. Dat is triest natuurlijk". Het Bureau Sociaal Raadslieden is een onafhankelijke instelling en de hulp die wordt geboden is gra tis en anoniem. „Wij verklappen niets aan de sociale dienst", ver zekert Thomas Klabbers. In Vlis singen is het bureau te vinden aan de Brouwenaarstraat 4 (01184-17810). Het bureau is open op maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag van 9 tot 12.30 uur en op dinsdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. In Middel burg is het bureau gevestigd in Kwekerij Moesbosch kreeg vori ge week een andere naam. Door aansluiting bij de landelijke keten van Intratuin moest het bekende tuincentrum tussen Vlissingen en Middelburg, van oorsprong de groentekwekerij van de buiten plaats Moesbosch, zijn oude naam opgeven en zich voortaan Intratuin Koudekerke noemen. Alle bordjes met de oorspronkelij ke aanduiding moesten naar de vuilishoop. Wel even wennen voor klant en personeel. Maar daar staan veel voordelen tegen over. Hij werkt er al vanaf zijn dertien de jaar. In 1947, toen de kwekerij zich uitsluitend nog met groente teelt bezig hield, kwam David Jo- ziasse er in dienst en hij leerde het vak uit de praktijk. Nu 43 jaar later staat hij samen met zijn broer Wim aan het hoofd van een tuincentrum, dat op heel Walche ren bekend staat om zijn breed assortiment aan buitenplanten, bomen, heesters, kamerplanten, snijbloemen en al het andere waarmee men huis en hof vol maakt kan maken. Ook wie op zoek is naar iets bijzonders als ouderwets geurende rozen of een afwijkende tuinplant vindt er veel David Joziasse in zijn vernieuwde intratuin. van zijn gading. En bestelllen is altijd mogelijk. Waarom sluit zo'n goed lopend tuincentrum zich aan bij een landelijke keten? „Intratuin is een organisatie van zelfstandige ondernemers, die door gezamenlijke inkoop van een bepaald basisassortiment van vooral dood materiaal als tuinmeubilair, potten, gereed schap en dergelijke de prijzen laag kunnen houden", vertelt di recteur David Joziasse aan de vooravond van de heropening. Daarnaast is iedere vestiging vrij om dat basisassortiment naar ei gen inzicht aan te vullen. De der tig tuincentra zijn over heel Nederland verdeeld en Zeeland was tot nu toe een blinde vlek, die nu is opgevuld. Onze eigen in breng blijft dus even belangrijk en wij kunnen nog steeds ook de bij zondere planten blijven verkopen. Wel kan de klant profiteren van de speciale aanbiedingen, die steeds op het themaplein te vin den zijn. In de 'Intratuinvriend', de tuinkrant die huis aan huis wordt bezorgd, staat daar alles over in", zegt Joziasse, die de he le groei van groentekwekerij, via potplantenverkoop naar tuincen trum meemaakte en sinds 1970 zelf samen met zijn broer de lei ding heeft over de bijna dertig personeelsleden van het bedrijf. Hoewel het Moesbosch drie jaar geleden al grootscheeps werd verbouwd, gingen ook de laatse maanden heel wat afdelingen nog eehs op de schop. Zo werd er een magazijn bijgebouwd, een nieuwe afdeling met beelden en ornamenten ingericht, de hoek met zijdebloemen uitgebreid en een informatiebar, annex koffie hoek neergezet. „Met alles wat er tegenwoordig op de markt komt is het moeilijker om het as sortiment binnen de perken te houden dan om het onbeperkt te laten groeien", zegt Joziasse te midden van een zee van tuin meubels. „Daarom hebben wij gekozen voor duidelijkheid voor de consument: Bepaalde merken, die altijd leverbaar zijn en geen zigzagbeleid. Daarbij hebben wij op iedere afdeling vaklieden, die de bezoeker altijd goed van ad vies kunnen dienen. Naast scho ling is het vooral het enthousiame van onze mensen dat uitstraalt naar de klant. Wij gooien wel met weemoed de bordjes met Moesbosch op de afvalhoop, maar als Intratuin ver andert onze service niet". Ter gelegenheid van de naams verandering zijn er bij Intratuin Koudekerke aan de Galgeweg 5 openingsaaanbiedingen door het hele plantenassortiment heen, kortingen op de tuinkussens en een kleurplaat voor de kinderen. A Gerard Rodts in zijn nieuwe Letterhome. Om de feestvreugde te verhogen heeft Van Zuylen de bekende jazzband Swingroon gecontrac teerd die tot in de avonduurtjes vrolijke jazzy deuntjes produ ceert. „Het is te hopen dat het weer meezit. Dan kan alles buiten gebeuren, op het terras". Behalve een nieuwe golfbaan - „De leverancier zegt dat het de mooiste is van heel Nederland" - heeft Van Zuylen ook twee tram polines aangeschaft, waarop de jeugd naar hartelust kan sprin gen. Verder heeft hij zijn restau rant met ongeveer 50 m2 vergroot. Daardoor komen de beide biljarts wat ruimer te staan en hebben de eters geen last van de biljarters. Verder is het terras veranderd. Thomas Klabbers en Dagmar Balz laten geen twijfel bestaan over het werk dat zij doen. het gebouw van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning aan de Breestraat 15 (01180-84000). Hier zijn de ope ningstijden: maandag en woens dag van 14 tot 16 uur en dinsdag en donderdag van 9 tot 12 uur. Het Bureau Sociaal Raadslieden heeft regelmatig informatie te bieden die voor iedereen nuttig en interessant kan zijn. Daarom is vanaf vandaag de rubriek Recht Streeks, welke al eerder in deze krant verscheen, weer we kelijks te vinden op de pagina 'Uit Het Zakenhart'. Daarin wordt door de sociaal raadslieden steeds een zo actueel mogelijk onderwerp behandeld. Liefhebbers van midgetgolven - of wie er eens kennis mee wil maken - kunnen zaterdag 7 april terecht bij de midgetgolfbaan aan de Van Woelderenlaan in Vlissingen. Dan wordt namelijk met een open dag officieel de splinternieuwe baan van Pannekoekenhuis- Midgetgolfbaan Vlissingen geo pend. En wie wil, mag gratis de baan uitproberen. „Geen opening met veel tam-tam en hoge heren", legt eigenaar Jerry van Zuylen uit. „Het gaat om de mensen die willen golven. En die onthalen we zaterdag feestelijk", belooft hij. De open dag van de midgetgolf baan begint overigens om 14 uur.

de Faam | 1990 | | pagina 13