Tunesië wint op kwaliteit Cyprus is iets heel anders GRIEKENLAND IS ONEINDIG ANVR ALLEEN DE SLAAPZAK MEE OP VAKANTIE ZOMER INFOPAGINA ZOMER INFOPAGINA ZOMER INFOPAGINA ZOMER INFOPAGINA ZOMER INFOPAGINA ZOMER INFOPAGINA STICHTING GARANTIEFONDS REISGELDEN (SGR) MEEKIJKEN IN "TOERISTIEK" ANVR REISADVIESBURO ANVR REISADVIES BURO WIJST DE WEG PER LIJNDIENST BEGINT VAKANTIE ELKE DAG DE FAAM Woensdag 4 april 19< Rotterdam Al een aantal jaren bestaat er een uniek garantiefonds voor alle kon- sumenten die bij een aangesloten reisburo boeken, namelijk het Ga rantiefonds Reisgelden. Het is van belang te weten dat elk ANVR reis- adviesburo bij dit Fonds is aange sloten. Een ANVR reisadviesburo is her kenbaar aan het op het reisburo aangebrachte vignet met de lachen de wereldbol. Indien u uw reis boekt bij een SGR-deelnemer, dan valt die reis onder de garantie van dit Fonds. GARANTIEFONDS REISGELDEN De nog steeds groeiende belang stelling voor Cyprus komt niet al leen voort uit de ligging onder een zuidelijke zon en in een mooi deel van de Middellandse Zee. Het Cy perse binnenland is ook een grote trekpleister. Dat biedt zowel vrucht bare valleien als hoge bergen. Op een daarvan, de Olympus (net als in Griekenland) kan zelfs enkele maanden van het jaar geskied worden. Om rond te rijden langs eeuwenoude dorpen, resten van De ouders waarderen de compleet heid. Een standaard huur tentvakan tie betekent dat bij aankomst een enorme bungalowtent gereed staat. Die slaat heel stevig, zo zet je je eigen tent niet neer. Op een van de mooiste plekjes van een toch al ge selecteerde camping. Ze biedt ruim slaapplaats aan vier of aan zes men sen in gescheiden cabines. Alle ge rei en gerief staat gereed: potten en pannen, bestek, bedden, lampen, koelkastje, stoelen en tafel. Geen kampeerder kan meer uitrusting bedenken dan dat gereed staat in een huurtent. Slechts de slaapzak ken gaan van thuis mee. Dat op diverse campings de huur- tentorganisatie ook voor kinderop vang en "animatie" gezorgd heeft, dat is leuk meegenomen. Dat open baar vervoer wordt aangeboden spreekt menigeen aan. Een organi satie laat zelfs een "gezinsbus" pen delen, een van de vele uitingen van creativiteit van de makers van dit soort vakanties. Sterke aanbieding van menige tour operator is ook de mogelijkheid om te kiezen voor meer kampeerterrei nen tijdens vakanties. Eerst een paar dagen in de bergen, dan een weekje aan de kust. het kan alle maal geregeld worden. Bij uw ANVR Reisadviesburo bij u om de hoek. Geen vakantie-dienst groeide de laatste seizoenen zo hard als de "huurtenten". Grote gespecialiseer de touroperators zagen hun omzet groeien met slappen van twintig procent per seizoen. Wat is het geheim van de populari teit huurtentvakanties? Niet de prijs. In het hoogseizoen liggen de prijzen op pittig niveau, voor dal geld is ook een appartementje te huur. Twee argumenten hanteren de intekenaars op een huurtent- vakantie: vrijheid en compleetheid. De vrijheid betreft die van een kam peerterrein. Vraag het kinderen in elke leeftijdsklasse, ze vieren het liefste vakantie op een camping. Daar kunnen ze gevaarloos rond rennen, daar vinden ze vriendjes, daar is de spanning van het zoge naamd primitief leven, daar zijn va der en moeder steeds in de buurt. Bij de balies van een ANVR Reis adviesburo liggen de "Toeristiek" boeken gereed. Dat zijn lijvige boe ken met heel precieze beschrijvin gen van vakantieplekken. Ligging van hotels en appartementencom plexen, afmetingen van stranden, hoeveelheid discotheken ter plaat se, mogelijke excursies, het staat er allemaal in. De boeken zijn niet ge heim. Klanten mogen best mee kij ken en als ze een keus gemaakt hebben, trekt de reisadviseur graag een kopietje van de pagina waarop de vakantieplaats van hun keuze. Haarlem Reizen adviseren is een vak! Of het nu gaat om een vakantiereis of zakenreis, voor een zorgeloos ver loop ervan bent u aangewezen op een gekwalificeerde reisadviseur. Medewerkers van de bij de ANVR aangesloten reisadviesburo's zijn bij uitstek deskundig op het gebied van reizen. Goed opgeleid en bijgeschoold als zij zijn kunnen zij u alles vertellen over de door u gewenste bestem ming. Zij regelen uw reis en verblijf tot in de puntjes en ze geven u graag ad vies over de verschillende aspekten van uw vakantie. Vaak wordt gedacht, dat aan die kwaliteit ook een extra prijskaartje hangt. Foiit. De ook bij de ANVR aangesloten touroperators kunnen, doordat zij in het groot inkopen, aanzienlijke kortingen bedingen, die aan de klant worden doorbe rekend. Kom eens langs, een ANVR reis adviesburo zit altijd bij u in de buurt, en herkent u aan dit vignet. REISADVIESBURO ALS DE REIS NIET DOOR KAN GAAN Een annuleringsverzekering sluit een vakantieganger af op het mo ment dal hij een vakantie heeft be steld. Dan namelijk heeft hij een za kelijk proces in gang gebracht dat kosten met zich mee brengt. Hoe meer de datum van de reis nadert, hoe meer kosten er worden ge maakt. Degene die de opdracht gaf, blijft daar verantwoordelijk voor. Logisch tot dusver. Maar dan gebeurt er iets wat niet de bedoeling was. De reis kan niet doorgaan. Ziekte, ongeval, maar ook ergere dingen zoals een sterf geval in de naaste familie. Daarte gen verzekert de annuleringsverze kering bij het afsluiten, waarbij de ANVR reisagent gaarne bemiddelt. De voorwaarden zijn heel coulant. Zij zijn gemaakt vanuit de praktijk en elke mogelijke vorm van "over macht" staat wel in de voorwaar den. Als de annuleringsverzekering moet worden aangesproken, betaalt zij uit wat de reisorganisatoren te vor deren hebben op de vakantieganger die de reis bestelde. Hij of zij hoeft dus niets meer te betalen. Voor het geringe bedrag (een per centage van de reissom) dat een annuleringsverzekering kost, kan men het risico van én geen vakantie én toch geld betalen niet lopen. De meeste reisburo's in Neder land zijn lid van de ANVR. Dit is een belangenvereniging van reisagenten. Ze werkt in federa- tieverband samen met de ver eniging van reisorganisatoren. Op die manier kunnen produ centen en wederverkopers van vakanties elkaar raadplegen en eventueel op de vingers tikken in goed overleg. De consument, de vakantieganger, profiteert daarvan. Het lidmaatschap van de ANVR staat voor gegarandeerde kwaliteit. Dat weet de vakantieganger intus sen. Het beeldmerk van de ANVR is een rood-wit-blauwe wereldbol, sym bool van deskundigheid in vakan ties over de hele wereld. Het beeld merk van het vakanties-garanderen de Garantiefonds is eveneens een rood-wit-blauwe wereldbol. Dit is niet toevallig, want de ANVR stond aan de wieg van het Garantiefonds. Er zijn drie "Cötes" (want daar spreken ze ook Frans) in Tunesië. Een in het noorden, die lijkt wat op de Zuidfranse. Een langs de hele oostkust. Een eilandenkust, met name die van het grote eiland Djerba. De kusten verschillen sterk. In het noorden zijn wat kleine bad/haven plaatsen. Daar komen wel toeristen, maar dat zijn voornamelijk Fransen. Djerba is een uitgesproken rustig eiland met een paar hele grote, maar in vele bungalow-gedeeltes opgesplitste hotelcomplexen. Aan de oostkust is het meeste te doen: namen van badplaatsen als Hamma- met, Monastir en Sousse klinken bekend. Het zijn geen badplaatsen zoals wij ze kennen. Alleen bij Hammamet vind je enigszins de traditionele combinatie van haven, winkelstraat jes en flaneerboulevards. Elders is er wel een centrum, maar dat leidt een eigen leven zoals de befaamde en zeer bezienswaardige overdekte markt van Sousse. Dat komt omdat toerisme aan de oostkust van Tunesië niet langzaam is gegroeid. Een generatie geleden begonnen de Tunesiers hotels te bouwen aan de schitterende zand stranden. Hun streven was toen "een nieuwe Rivièra" te maken. Dat ging een beetje mis. Massatoerisme begon op te komen en dat vroeg niet om deftig en duur. Vliegvakanties per lijndienst wor den steeds vaker aangeboden. Er is vraag naar bij mensen die krap in hun tijd zitten, maar de meerprijs voor een lijndienst-ticket geen be zwaar vinden. Per lijndienst kan men immers vrijwel elke dag naar de gewenste plaats van bestem ming, terwijl chartervliegtuigen aan een vaste dag gebonden zijn. Veel duurder dan charters zijn lijn diensten overigens niet als ze bin nen een bepaald arrangement wor den aangeboden. Een bekend voor beeld zijn de weekeinde-arrange menten, waarbij zowel de lucht vaartmaatschappijen als de hotels hun prijzen .danig korten. "Fly drive" is een ander voorbeeld van gunstige lijndienst-tarieven. De rei ziger schaft zich dan tegelijk met het vliegvervoer het bezit van een huurauto voor een bepaalde periode aan. Het ANVR Reisadviesburo bij u om de hoek, heeft alle informatie voor u klaar'liggen. Ruim baan voor niet-rokers Het begon met rookvrije afdelingen in vliegtuigen en bussen. Vanaf een bepaalde rij stoelen werden de reizi gers verwacht geen rookwaren meer te gebruiken. Dat viel zeer in de smaak bij niet-rokers. Daarna kwamen compleet rookvrije reizen. Enkele grote touringcar-onderne mingen durven het thans aan hun gasten te vragen gedurende de tijd dat zij in de bus verblijven niet te ro ken. De maatregel oogstte applaus bij niet-rokers. Een tevreden roker is geen onruststoker. Hij kan wel wachten tot de bus een stop maakt. Dat doet ze vaak genoeg. Uw ANVR Reisadviesburo weet hier alles van. Maar de Tunesiers wilden een op gang gekomen ontwikkeling niet stopzetten. Ze hadden in zoverre geluk dat in Europa de mensen meer gingen verdienen en dat de Tunesische munteenheid in waarde achterbleef. Hun geluk was ook dat het land zich zonder grote proble men kon door-ontwikkelen. Betere opleidingen, meer talenkennis, vooral ook belangrijk: een paar goede hotelscholen. Het resultaat van dat alles is dat er nu in Tunesië een aantal concentra ties ligt met mooie grote hotels te midden van goed onderhouden tui nen. Die worden vakkundig gedre ven door managers die weten wie hun klanten zijn. De prijzen zijn laag. De sfeer is voor een Noord afrikaans land zeer tolerant. Wie van eten en drinken en uilgaan houdt, die wordt bepaald niet tegen gehouden. De Tunesische keuken, een beetje onder invloed van de Franse, is rijk en gevarieerd. De Tunesische wij nen zullen ook voor kenners een verrassing zijn en dan niet alleen vanwege hun kwaliteit, maar zeker ook vanwege de geringe prijzen. De Tunesiers hebben de laatste ja ren gezorgd voor uitgaansmogelijk heden in stijl. De eigen disco's van de grote hotels doen niets onder voor Europese. Bovendien is er veel sport bijgekomen: tennis, windsurf, golf zelfs en niet te vergeten hele fraaie paardrijmogelijkheden. De zon schijnt nog steeds even uit bundig, de stranden zijn groot en onbedorven, de zee is schoon. Betere verbindingen met het achterland passen uitstekend bij de groeiende interesse van veel toeristen om iets van land en de historie te zien. Tunesië met zijn rijk Romeins verleden en zijn bloeiend Arabische heden heeft ook in dit opzicht veel te bieden. De Tunesische vakantie-aanbieding anno 1990 past dus precies in het behoeftepatroon van veel Nederlan ders die iets anders, iets extra's wil len, maar dan wel in alle comfort. Het eiland Cyprus is een van de grootste van de vele eilanden in de Middellandse Zee. Het heeft een heel eigen karakter. Het is dan ook een zelfstandige staat. Weliswaar zijn de Griekse en Turkse invloeden sterk, hetgeen ook ten grondslag ligt aan de tijdelijke deling van het eiland in een Grieks en een Turks deel. Maar minstens drieduizend jaar geschiedenis heeft voor een duidelijke identiteit gezorgd. Cyprus is niet Turks^ niet Grieks, is iets heel anders. Deze garantie houdt in dat de kon- sument tegen een geringe vergoe ding ervan verzekerd is zijn voor uitbetaalde reisgeld terug te krij gen, als de reisorganisator, de ver voerder, de accommodatieverschaf fer of de verkoper zelf door finan cieel onvermogen de overeengeko men tegenprestatie (de reis dus) niet kan leveren. Bij boekingen voor 100,- of meer dient u bij de bevestiging van uw reis een garantiecertificaat te ont vangen. (Vraag daar zonodig uit drukkelijk naar.) De kosten hiervan bedragen 10,- per boeking voor maximaal 9 perso nen. Op het certificaat staat hoe te handelen bij recht op terugbetaling. Uw reissom is dus gegarandeerd bij alle ANVR reisadviesburo's die allemaal deelnemer zijn in de SGR. De ANVR georganiseerde reisburo's noemen zich bij voorkeur Reisad viesburo's. Dat komt omdat ze advi seren hun voornaamste taak vinden. Na een goed advies wordt een va kantie vanzelf verkocht, zo hebben ze geleerd. Terwijl een vakantie die niet "op maat" aan de klant werd verkocht gegarandeerd de laatste is die het reisburo aan de klant slijt. Wie niet goed is voorgelicht en dat pijnlijk merkt tijdens zijn vakantie, gaat voortaan naar een ander reis buro. De reisadviseurs op een ANVR Reisadviesburo zijn zeer goed opge leid. De eigen vakschool van de vereniging is de beste opleiding in dit genre. Vervolgcursussen ge schieden ook onder auspiciën van de ANVR. De vereniging waakt over beroepsethiek, stroomlijnt automatiseringen zodat de klant niet geconfronteerd wordt met fa lende computersystemen en houdt het prijzenfront rustig. Binnen de ANVR federatie zijn prijsafspraken gemaakt. Voor vakanties gelden uniforme prijzen. Dat heeft niet tot prijsverhogingen geleid, integen deel. Nederlandse vakanties beho ren tot de goedkoopste in West- Europa. De verschillen met bijvoor beeld West-Duitsland zijn zo groot dat duizenden Duitsers hun vakan ties in Nederland kopen. Van alle vakantielanden in de Middellandse Zee heeft Griekenland het langste verhaal te vertellen. Dat houdt in feite nooit op. Griekenland is als een boek dat men lang geleden begon te schrijven en dat steeds nieuwe vervolgen kent. Hoe komt dat toch? Natuurlijk om dat er zoveel zon schijnt en omdat de natuur zich van vele fraaie kanten laat zien. Omdat er zoveel eilanden zijn en voor vakantievieren heeft een eiland altijd een streepje voor. Omdat er al zo lang geleden zo mooi gebouwd werd, waar veel van over is. Het komt ook omdat op afgelegen eilanden eigen gebruiken goed bewaard worden. Dat is mooi om mee te maken. Maar bovenal is er zoiets als een eigen Griekse sfeer die zich nauwe lijks laat beschrijven. Je moet dat meemaken en zelf proeven. Kenners van Griekenland zijn wel eens bang dat het land wordt plat gelopen door toeristen, dat er niets meer te ontdekken valt. Daarin ver gissen ze zich. Griekenland is oneindig in tijd en in ruimte. Elk jaar weer komen er nieuwe eilanden, nieuwe delen van het vasteland onder de aandacht van de vakantieganger. De keus is zo groot dat een mensenleven te kort is om alles te genieten. Komend seizoen zal het van Neder land uit meer dan ooit mogelijk zijn om diverse delen van Griekenland tijdens een vakantie te bezoeken. Rechtstreekse chartervluchten naar eilanden als Kefalinea, Skiathos, Santorini, Corfoe, Kos, Rhodos, lesbos en Chios leggen evenzovele "archipels" aan de voeten van de reiziger die graag variatie ziet. Van Santorini uit is het heel gemak kelijk om een rondreis te maken langs diverse eilanden in de Cycla- dengroep. Tussen Rhodos en Kos op en neer varen (dat kan desnoods in een dag) betekent kennis maken met de fascinerende Dodekanesos. Chios, Lesbos en Samos in de Egeïsche Zee liggen zo dicht bij de kust van Turkije dat je Azie kunt zien liggen. Van Skiathos uit is het heerlijk passagieren op de buur- eilanden Skopelós en Alonysos. Het eten is anders. De keuken is zeer gevarieerd, goed verzorgd, rijk aan eigen groentes en kruiden. De wijn is "Cypers", het eiland heeft uitstekende eigen wijnen alsmede sherry-achtige dranken. De men sen zijn anders, wat zakelijker mis schien, maar wel heel hartelijk. Ze hebben op Cyprus een moderne, financieel goed onderbouwde en vooral uitstekend georganiseerde hotellerie opgezet. Die is in staat om in elk seizoen de gasten het gevoel te geven dat ze waar krijgen voor hun geld. Cyprus is overigens geen duur eiland. Vele Cyprioten kunnen goed en gels, dankzij een langdurige Britse bezetting en dankzij de interna tionaal gerichte scholing van de Cyprioten in het Griekse (het groot ste en meest toeristische) deel. Er is in stijgende mate belangstel ling om Griekenland met eigen vervoer te "doen". Dat vereist enig improvisatietalent en vooral tijd, want het is een hele reis door diver se landen. De ANVR reisadviseur heeft voor auto-reizigers diverse goede adviezen in huis. Die betref fen zowel het regelen van onderdak als het verzorgen van aansluitend bootvervoer (veerboten naar Patras of Igoumenitsa bijvoorbeeld) tegen de meest correcte tarieven. Byzantijnse, Romeinse en Griekse periodes, door koele dennenbossen en langs warme druivenvelden, is Cyprus een uitnodigend eiland. De huurauto-organisaties doen dan ook goede zaken, mede omdat zij de prijzen redelijk houden. Het aloude eiland Corfoe aan de noordwestkust van Griekenland is een uitstekende uitvalsbasis voor een bezoek aan het vasteland. Kefalinea en Zakinthos, eveneens aan de westkust maar dan zuidelij ker, liggen zo dicht bij het vasteland dat een rondreis over het schierei land Peloponesos mogelijk is. Vanuit Nederland gaan zowel lijn dienst-vliegtuigen als charters rich ting Cyprus. Het aanbod is heel ge varieerd. Van de aangeboden strand- vakantieplaatsen is Ayia Nappa de meest complete. Het is een nieuw aangelegd oord met winkels, terras sen, restaurants en veel goede on derdakmogelijkheden. De "slenter boulevard" tussen strand en win kels ontbreekt niet. Op de hoek van het eiland is Paphos een van de an dere badplaatsen die vooral uitge zocht worden door diegenen die veel belang stellen in natuur en cultuur. Van Paphos uit liggen de belangwekkende cultuurhistorische resten het dichtste bij.

de Faam | 1990 | | pagina 12