Spijbelen in Zeeland Waterbrief Albert Heijn gaat met LetterSpel van start Boerenbroodprojekt Bodybuildster Subtiele kostschoolfilm (OM M ISSI MS Provinciale staten beslissen 20 april over een subsidie van inn lAfHlf twee ton voor de verbouwing van de Volkshogeschool Zee- VUUrllwlllintl WUV land in A3rdGnbUrQ. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden volgende week, van west naar DELTA COLLEGE MAAKT GEBAAR NAAR ZEEUWSE BEDRIJFSLEVEN R DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 14 maart 1990 Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 VAN ZUULEN BOUWT IN VLISSINGEN MEE AAN VERNIEUWING Dat'ie nee moet verkopen, zit 'm dwars. Regelmatig komen er namelijk mensen die 'een balletje willen slaan'. Ook voor kin derfeestjes heeft hij nu even geen faciliteiten meer omdat de golfbaan er uit ligt. „Daartegenover staat echter een unieke vernieuwing", zo meld'ie tussen de puinhopen van het sloop werk. „We krijgen hier de mooiste midgetgolfbaan van Neder land". En die wordt begin april feestelijk geopend. „Al zeg ik hetzelf; ik heb toch een vrij uniek bedrijf hier opgebouwd. Een goedlopend café-restaurant, een midget-golfbaan, twee bil jarts, kortom: mensen kunnen zich hier vermaken". Trampolines Wedstrijden Jerry van Zuylen bij de restanten van de oude midget golfbaan. Het Engelse kostschoolleven van Neil Perry wentelt om door een nieuwe leraar. Het Middelburgse Delta College houdt 21 maart een sympo sium, waarvoor vertegenwoordigers uit het Zeeuwse be drijfsleven zullen worden uitgenodigd. Onder de titel "Onder nemend Zeeland naar het jaar 2000...." zal een vijftal gere nommeerde sprekers de toekomstvisie voor de economische ontwikkeling van de provincie Zeeland ontvouwen en nader toelichten. Groei Sponsor Leningrad Onmisbaar BDIJ WS In twee weken tijd kwamen 36 leerlingen op 25 scholen niet opdagen. Overigens komt spijbelen in heel Zeeland en op alle scholen voor. Leerlingen in het voortgezet onderwijs blijven vaker van school weg dan leerlingen in het basisonderwijs en op Walcheren wordt meer gespijbeld dan in andere delen van de provincie. Dat blijkt uit onderzoek, dat vo rig jaar onder de scholen in Zee land is gehouden. Het onderzoek is onderdeel van het leerplicht project, dat bij de provincie wordt uitgevoerd. Sommige leerlingen blijven weg voor extra vakantie, anderen melden, onterecht, dat zij ziek zijn en weer anderen geven op, dat zij zich hebben verslapen. Soms ook wordt geen reden aangegeven. Spijbelen is het niet nakomen van de leerplicht. In de leer plichtwet wordt onderscheid ge maakt tussen geoorloofd en on geoorloofd schoolverzuim. On der geoorloofd verzuim vallen voor de hand liggende dingen als het gesloten zijn van de school, ziekte of schorsing van de leer ling en de vervulling van gods dienstige plichten. Verder wordt gesproken van "andere gewich tige omstandigheden". Daaron der vallen verhuizing en huwe lijk, ernstige ziekte of overlijden van een familielid tot en met de vierde graad van de leerling. Een gewichtige omstandigheid kan ook zijn, dat het gezin, waartoe een kind behoort, niet tijdens de schoolvakanties weg kan, bij voorbeeld door werk van de ouder(s). Buitenlandse kinderen kunnen één keer in de drie jaar extra vakantie krijgen om met het gezin naar het land van her komst te gaan. De extra vakantie is nooit langer dan drie weken. Alle andere verzuim is ongeloor- loofd en staat dus gelijk aan spijbelen. IMu wil spijbelen niet altijd zeg gen, dat leerlingen uit gemak zucht niet naar school gaan. Moeilijkheden thuis of gepest worden op school kunnen ook de aanleiding zijn. Verschillende scholen roepen daartoe, in overleg met de leer ling, hulp in van deskundigen. Dat kan onder meer gaan om het Jongeren Advies Centrum (JAC), het algemeen maat schappelijk werk, een schoolbe geleidingsdienst, de raad voor de kinderbescherming of het consultatiebureau voor alcohol en drugs. De onderzoeksresultaten zijn sa mengevat in het informatieblad Spijbelen in Zeeland. Het blad is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. wm De statencommissie welzijn ver gadert maandag 19 maart, 14.00 uur. Op de agenda staan financiële zaken van bibliotheken, de eco nomische effecten van het Straatfestival Vlissingen 1989 en de besteding van het budget voor grensverleggende en ver nieuwende kunst. Geadviseerd wordt over geld voor een nieuwe Zeeuws-Museumfolder, voor de Volkshogeschool Zeeland en voor aanvullende patiëntenzorg in het psychiatrisch ziekenhuis Zeeland. Dinsdag 20 maart, 19.00 uur, vergadert de commissie basis- en eerste-lijnsgezondheidszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid in het Sociaal Centrum, F. den Hollanderlaan 25, Goes. Besproken worden de zorg aan thuis verblijvende patiënten in hun laatste levensfase (terminale thuiszorg) en het patiëntenbe- leid. De provinciale planologische commissie vergadert woensdag 21 maart, 10.00 uur, in het PPD- gebouw, Groenmarkt 13, Mid delburg. Het ontwerpruilverkavelingsplan Breskens-Zuidzande komt aan de orde, evenals de tracénota/- milieueffectrapportage vaste oe ververbinding en de nota Zee land aan zet. De bereikbaarheid van bedrijven (voor het perso neel en voor de goederen en diensten) wordt besproken aan de hand van de nota geleiding mobiliteit door een lokatiebeleid. De statencommissie ruimtelijke ordening bespreekt vrijdag 23 maart, 9.30 uur, bebouwings- vrije stroken langs wegen en de visie van het rijk (ministerie VROM) op het streekplan Zee land. Ook wordt gepraat over de aanleg van een vogeleiland op Neeltje Jans. Vrijdag 23 maart, 14.00 uur, ver gadert de statencommissie mi lieuhygiëne. Geagendeerd zijn subsidies uit het milieufonds voor een studie oost, drie voorlichtingsavonden belegd over de tracénota/milieu- effectrappotage vaste oeververbinding Westerschelde (WOV). De eerste bijeenkomst is maandag 19 maart, in Oostburg, Den Hoekzak, Langestraat 1. Terneuzen volgt op dinsdag 20 maart in de Opstandingskerk, Bellamystraat 74 en de laatste presentatie is in Kloosterzande op donderdag 22 maart in hotel Van Leuven, Hof te Zandeplein 19. Subsidie Volkshogeschool De Volkshogeschool is ontstaan uit het samengaan van de vor mingscentra Hedenesse in Cad- zand en Van Eeghenhuis in Aar denburg. Hedenesse is inmid dels overgegaan in Britse han den: B W Scout Travel Servi ce. Het Van Eeghenhuis moet nu worden verbouwd om als cen trum voor vorming, training en scholing dienst te doen. Er moeten cursusruimten en vergaderzalen worden gemaakt en voor meerdaagse cursussen moet er voldoende slaapaccom- modatie zijn met sanitaire voor zieningen en een goed ingerich te keuken. Ook komt er een restaurant in het gebouw. De verbouwingskosten belopen 2,5 miljoen gulden, waarvan nog naar compostering, het boeren broodplan, de inzameling van koelkasten en voor een gezond en veilig milieu in huizen en an dere gebouwen. Andere punten zijn een interprovinciaal plan voor de uitvoering van het natio naal milieubeleidsplan en een notitie over afvalverwijdering in Zeeland. Alle commissies vergaderen in openbaarheid. De statencom missies en de commissie uit de raad voor de volksgezondheid beginnen met spreekrecht voor het publiek. Tenzij anders bij de betreffende aankondiging ver meld, zijn de bijeenkomsten in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, Middelburg. Hl 350 duizend gulden ongedekt is. Gedeputeerde staten schrijven aan de staten, dat de Volkshoge school een belangrijke taak ver vult in de volwasseneneducatie. Het instituut verschaft directe werkgelegenheid aan ten minste 25 mensen. Verder moet reke ning worden gehouden met af geleide werkgelegenheid in de voedings-en verzorgingsbranche. Alle gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben besloten bij te dragen in de Volkshogeschool dan wel daartoe voorstellen aan de respectieve gemeenteraden te doen. Ook het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur stelt geld beschikbaar. Het voorstel aan provinciale sta ten is 200.000 gulden uit de provinciale kas beschikbaar te stellen. De statencommissie welzijn bespreekt het voorstel 19 maart, die voor bestuurszaken op 30 maart. Provinciale staten beslissen 20 april. Alle bijeenkomsten beginnen om half acht. Vanaf half zeven zijn medewerkers van provinciale waterstaat in de zaal aanwezig om vragen te beantwoorden, die mensen liever niet in het publiek stel len of die meer van particuliere aard zijn. De tracénota/milieueffectrapportage ligt tot 14 april ter inzage in de gemeentehuizen in Zeeland, de openbare bibliotheken rond de Westerschelde, in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, en in het kantoor van rijkswaterstaat, Koestraat 30, beide in Middelburg. Tot 14 april kunnen reacties op de nota worden ingediend bij het se cretariaat van de Raad van de Waterstaat, Kneuterdijk 6, 2415 EN Den Haag. In een samenvatting van de nota zijn alle tracés beschreven. Ook wordt aangegeven welke gevolgen er per tracé optreden. De samen vatting is gratis verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. De nota kost vijftien gulden en kan bij het provinciaal informatiecentrum wor den gekocht. ra Zoet en zout zijn de hoofdmotie ven in de Waterbrief - het infor matieblad over de waterhuishou ding - die de provincie vorige week heeft gepresenteerd Een kwelscherm zorgt ervoor dat er minder zout doorsijpelt in het grondwater, waardoor ook het oppervlaktewater minder zilt wordt. Dat is gebleken uit de proef die op Schouwen-Duive- land is gedaan bij de Koudekerk- se Inlaag. In de Waterbrief wordt verslag gedaan van de proef. In een droge zomer houdt het scherm 70 procent van het zout tegen. Het minder zoute water zou voor een deel kunnen wor den gebruikt om het polderwa ter door te spoelen. Daarvoor wordt nu zoet water gebruikt en er zou dan 25 tot 30 procent minder nodig zijn. Een probleem is wel, dat de kosten van een kwelscherm (ongeveer 11 mil joen gulden) niet opwegen te gen de besparing op het water (2 tot 3 miljoen gulden). De proef is drie jaar geleden op gezet met het oog op de komst van een zoetwaterpijpleiding naar Schouwen-Duiveland. Die plannen zijn inmiddels niet meer zo urgent. In de Waterbrief wordt verder aandacht besteed aan verzilting en aan het polderpeil in de ruil verkaveling Walcheren. De brief is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. MM 'We krijgen de mooiste golfbaan van Nederland' Jerry van Zuylen (28) van het Pannekoekhuis Golfbaan Vlissin gen glimt van trots als hij over zijn verbouwing en de nieuwe golfbaan praat die om en nabij de ton gaat kosten. In bijna vijf jaar tijd heeft hij de attractie aan de Van Woelderenlaan uitgebouwd V6rsl6t6l1 van een uitspanning met een golfterrein tot een modern be drijf, dat voor zijn komst nauwe lijks levensvatbaar leek te zijn. „Twee jaar geleden heb ik er een nieuw gebouw neergezet waar nu het restaurant in zit. Dat ge bouw blijkt nu weer te klein. Er wordt nu 50 m2 aangebouwd". het publiek blijven trekken, dan moet je met de tijd meegaan. Ik had de keuze tussen renoveren en een nieuwe baan. Ik heb voor het laatste gekozen". Van Zuylen is bij die keuze overigens niet over één nacht ijs gegaan. Her en der oriënteerde hij zich. Zijn keu ze viel op het produkt van de fir ma Sporck in Turnhout. „En als die onderneming haar belofte waarmaakt, krijgt Vlissingen in de midgetgolfwereld een attrac tie van topformaat er bij". „De oude baan was op, helemaal versleten" stelt hij vast. „Wil je Albert Heijn is begonnen met een grote landelijke spelpromotie: het AH LetterSpel. Klanten van AH kunnen meespelen met behulp van kassabonnen en spelmapjes. Er zijn meer dan 60.000 prijzen beschikbaar. Het spel wordt gespeeld in zes ronden en loopt tot en met woensdag 30 mei. Vorig jaar namen ruim 1,1 miljoen klanten deel aan het Prijzen- troefspel van Albert Heijn. Bij het AH LetterSpel draait het dit keer om letters en cijfers. Kas sabon en spelmapje zijn de spel- middelen bij dit spel. De klant krijgt bij elke f 25,— aan bood schappen een spelmapje. Daarin zitten drie beginletters (rood om lijnd) en drie eindletters (blauw omlijnd). Die zijn nodig voor het begin en het eind van het woord dat de klant gaat maken. De kassabon geeft op de achter kant de tussenletters. Onder deze tussenletters staat steeds een getal van twee cijfers, dat kan va riëren van 35 t/m 99. Met de begin- en eindletters (op het spel mapje) en vijf tussenletters (op de kassabon) moet de klant een woord maken van zeven letters. De tussenletters moeten zo ge bruikt worden dat de cijfers die eronder staan een zo hoog moge lijk getal vormen van 10 cijfers. Het woord kan opgeplakt worden op het spelmapje dat tevens fun geert als deelnameformulier. Het AH LetterSpel wordt gespeeld in zes spelrondes van elk twee weken, met in totaal meer dan 60.000 prijzen. De klant kan dit jaar opnieuw zelf bepalen voor welke prijs hij in aanmerking wil komen. Gemid deld zijn er 18 winkelprijzen en 12 landelijke prijzen per ronde te winnen. De 8e t/m de 10e prijs bestaande uit cadeaupakketten t.w.v. f 60,—, f 30,— en f 15, zullen per winkel worden uit gereikt. De 1e t/m 7e prijs - reizen van Sunair, Gulliver en Unitravel - zijn landelijke prijzen. De hoofdprijs is een bedrag van f 2.500,— en de mogelijkheid een SieMatic keu ken met Siemens apparatuur te verdienen. Vier extra prijzen in de vorm van een Siemens Magne tron Plus zijn voor de hoofdprijs spelers met niet het hoogste ge tal, maar met de vier daarop vol gende hoogste getallen. Speelt men mee voor de hoofd prijs (en dus ook voor de extra prijzen) dan moet men gebruik maken van de begin- en de eind letters die elke ronde worden vastgesteld. Deze hoofdprijslet- ters wisselen per ronde. Ze wor den via TV-commercials en in de winkel bekend gemaakt. Van Zuylen rekent niet alleen op recreanten. „Nu ik zo'n dure golf baan heb aangeschaft reken ik er op dat hier een florerende golf club wordt opgericht. Ooit was er zo'n club, maar de baan was niet meer in een zodanige condi tie dat een wedstrijdgolver er ple zier aan beleefde. Dat wil ik weer terughalen, zodat hier ook weer belangrijke wedstrijden worden gespeeld". En het wordt wat moois, voegt hij er glunderend aan toe. „De banen worden op gebouwd uit natuursteen. Dat is toch een prachtig zicht". Omdat de 28-jarige in Amster dam geboren Vlissinger zijn at tractieterrein ook uitbreidt met twee trampolines (het oude speeltuintje blijft gehandhaafd) heeft hij Vlissingen weer wat rij ker en aantrekkelijker gemaakt, stelt hij vast. „Wat ik doe past in het beeld van Vlissingen. Op re creatief gebied is Vlissingen ont zettend goed bezig. Je merkt op allerlei terreinen dat Vlissingen groeit. De stadsvernieuwing ver dient complimenten, de prachti ge boulevard, en daar liggen we hier vlak onder. Je merkt dat het hier steeds drukker wordt. Bo vendien ben ik de enige die zoiets doet. Volgens mij kan het succes niet uitblijven". Aan de opening van de nieuwe golfbaan wil Van Zuylen iets bij zonders en publiekvriendelijks doen. „Wellicht dat we een open dag organiseren waar de mensen gratis kunnen kennismaken met de nieuwe golfbaan. Hoe ik het precies wil doen weet ik nog niet. En wanneer dat gebeurt is natuurlijk afhankelijk van het weer. Ik reken op begin april". Het leven van kostschooljongens in 1959 was geen pretje. Als een nieuwe leraar de hoogste klas andere inzichten zoals zelfstan dig denken bijbrengt heeft dat grote gevolgen. Een subtiele, psychologische film. Gastsprekers geven visie op ondernemend Zeeland Op de sprekerslijst staat aller eerst de medio december in functie getreden Gedeputeerde voor Economische Zaken van Zeeland, mr. J.A. de Boe. Tweede spreker is ir. A.J. Maljaars. Deze zal, vanuit zijn functie als direk- teur van het Innovatiecentrum Zeeland uitleggen in hoeverre in novatie noodzakelijk is voor een gezonde economische ontwikke ling. De belangen van het milieu, alsmede de mogelijkheden om vanuit een innovatief standpunt deze op de juiste wijze te bena deren, zullen in zijn bijdrage aan de orde komen. De direkteur-generaal voortgezet onderwijs van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, drs. S.J.C. van Eijndhoven, zal als derde spreker uiteenzetten hoe het voortgezet onderwijs inspeelt op nieuwe ontwikkelingen, zich al vernieuwd heeft en zich de ko mende jaren nog verder zal ver nieuwen. Het Europa van 1992 en daarna zal vervolgens volop de aandacht krijgen in de bijdrage van de vier de spreker, drs. T.A.A.N. Hustinx. Hustinx is direkteur van het Bu reau Nederland van de Europese Gemeenschap. Als vijfde spreker heeft het Delta College prof. dr. A. Heertje bereid gevonden een bijdrage te leveren. Met diens bij drage, getiteld "De uitdaging van de jaren 90", wordt het sympo sium afgesloten. Aansluitend is er dan voor de aanwezigen tij dens een receptie-achtig gebeu ren volop gelegenheid voor infor meel contact en het bezoeken van enkele met het thema ver band houdende stands. Het Delta College heeft de laat ste jaren een opmerkelijke groei doorgemaakt. Met afdelingen voor lager en middelbaar econo misch en administratief onder wijs (LEAO/MEAO), lager en mid delbaar middenstandsonderwijs (LMO/MMO), middelbaar horeca- onderwijs (MHO) en vanaf het volgend cursusjaar de toeristi sche MTRO-opleiding, thans sa men goed voor bijna 2000 leer lingen, behoort het Delta College tot de grootste beroepsopleidin gen van Zeeland. Omdat het overgrote deel van de leerlingen tijdens de opleiding wel ergens in Zeeland een stage-periode door brengt binnen een Zeeuws be drijf, wil het Delta college met dit symposium een gebaar maken naar dat Zeeuwse bedrijfsleven. Tegelijkertijd wil men door de or ganisatie van het symposium een stukje meerwaarde geven aan de aanwezigheid van het Delta Col lege, als een der grootste instel lingen voor beroepsonderwijs in Zeeland. Het symposium wordt gehouden in de gebouwen van het Delta Collega aan de Merwedestraat te Middelburg. Als dagvoorzitter zal PZEM- en Zekatel-direkteur A.M. Kannekens fungeren, die als voorzitter van de afdeling Zee land van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel reeds meer dere symposia heeft voor gezeten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bodybuilden is niet goedkoop, met al die vele extra voeding. Vandaar dat Kasia ontzettend blij was toen Ben van Damme op het toneel verscheen. „Ik ben op een vreemde manier met deze sport in contact gekomen", vertelt de hotelier-restaurateur van Arnevil- le. „Er werd mij namelijk verteld wat er allemaal bij komt kijken bij deze sport. Nu sponsor ik regel matig in de sport en dan zie je dat die sporters heel veel moeten doen. Maar wat Kasia ervoor moet doen is ongelooflijk. Ik raakte er van onder de indruk". Bovendien ontdekte van Damme overeenkomsten met zijn bedrijf. Eerst informeerde hij nog voor zichtig of er geen verboden sti mulerende middelen werden gebruikt, maar toen hij er over tuigd van was dat dat niet het geval was, trok hij meteen de beurs. „Er is een overeenkomst met mijn bedrijf. Ik gebruik hier in het restaurant uitsluitend natuurlijke produkten en we be reiden die zeer zorgvuldig. Kasia gebruikt ook alleen maar natuur lijke produkten en wordt ook pr achtig". Als Kasia van Belzen straks in april bij de Nederlandse kampi oenschappen de selectie haalt, zal ze eind april naar Leningrad moeten om deel te nemen aan de Europese kampioenschappen. Veel dichten haar de kwaliteit toe om de selectie te halen. Zelf blijft ze gereseveerd en beschieden, maar ook verbaasd over de lofui tingen van anderen. Maar ze on dergaat het, rustig en zonder branie. In stilte bereidt ze zich voor. „En dan zien we wel wat er van komt". VERVOLG VAN VOORPAGINA ten geboekt met dergelijke pro jecten, dus een kans van slagen zit er zeker in. Maar we moeten met z'n allen naar meer alterna tieven zoeken. Daar wordt overi gens al aan gewerkt. Zo wordt er gekeken naar de mogelijkheid om gewassen met oliehoudende za den te kweken. Daarnaast kan er gedacht worden aan de verbouw van vezelprodukten om vuilnis zakken van te maken. Dit als al ternatief voor de plastic zak. Hiermee haak je zowel in op het energievraagstuk als op het mi lieuvraagstuk. Als we die verbin ding kunnen leggen dan ben ik bepaald optimistisch ten aanzien van de toekomst van de akker bouw". Maar om die toekomst te kunnen bereiken heeft de akkerbouw tijd en geld nodig. Kloet: „Dat staat ook in ons eisenpakket. We wil len tijdelijke hulp van de Neder landse overheid om te kunnen omschakelen en ons aan te pas sen. En wat het graan betreft; biologisch gezien is dit een onmis baar produkt voor de akkerbouw. Het geeft de grond rust en het voorkomt een aantal bodemziek tes. Daarom kan er niet simpel weg over produktievermindering gesproken worden. En daarom blijft het van belang dat we een goede prijs voor ons graan krij gen".

de Faam | 1990 | | pagina 9