ik CDA: Samen werken aan Middelburg P.v.d.A. kiest voor kwaliteit Mm VVD: Tien belangrijke punten SGP-RPF- GPV: Kort gemeente program Democraten 66: Een schone stad met een helder bestuur Groen links komt er aan GEMEENTE MIDDELBURG Week jLi ïMiMmÈÊS. J DE FAAM Woensdag 14 maart 1990 Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. r: /v-, "Kiezen voor kwaliteit" is het po litieke programma van de Partij van de Arbeid voor de komende vier jaar. In dit programma heb ben we niet alleen opgesomd wat we als P.v.d.A. in Middelburg be langrijk vinden en wat we in onze gemeente willen veranderen of verbeteren. Ook is beschreven waarom we dat willen, wat onze visie is op uiteenlopende onder werpen zoals milieu, sociale ze kerheid, verkeer, onderwijs, eco nomie, etc. Natuurlijk staat in het program ma ook hoe we de zaken die we belangrijk vinden willen realise ren. Al met al is "kiezen voor kwaliteit" dus geen verlanglijstje of mooipraterij voor de verkie zingstijd; Het is het politieke pro- gramma waar wij als vertegen woordigers van de Partij van de Arbeid aan gebonden zijn. U als Middelburger kunt ons daarop aanspreken. Niet alleen nii maar ook gedurende de komende vier jaar! Enkele hoofdpunten uit "kiezen voor kwaliteit" zijn: Een écht sociaal beleid dat gericht is op het wegnemen van achter standen en het scheppen van gelij ke kansen voor iedereen. Dus: kiezen voor eerlijk delen! Dat be paalt ook hoe we om willen gaan met volkshuisvesting en stadsver- meuwing, op wat voor manier we sociale zekerheid en werkgele- genhgeid willen verbeteren en wat wij belangrijk vinden in het wel zijnsbeleid, minderhedenbeleid en in het onderwijs. Een aktief, stimulerend milieube leid dat gericht is op een schoon leefmilieu en op respekt voor de natuurwaarden in en rond onze gemeente. Dat betekent bijvoor beeld: minder auto's en meer fiet sers in de binnenstad, een betere inzameling en verwerking van het huisvuil en van andere afvalstof fen, meer toezicht op bedrijven, etc. Het streven naar een duurzame ontwikkeling is bepalend voor hoe de P.v.d.A. om wil gaan met de ekonomische ontwikkeling en ruimtelijke ordening van Middel burg: geen ongebreidelde groei, versterking van de stedebouw- kundige kwaliteit, zuinig ruimte gebruik en geen stadsuitbreidin gen in gebieden met belangrijke natuurwaarden. Een aktief beleid op het gebied van ontwikkelingssamenwerking en het vredesbeleid. Dit betekent voor de P.v.d.A. dat de kontak ten met de zustersteden op dit be leid moeten worden toegespitst; dat Middelburg lid moet worden v. v-vMi M-v van LOTA (lagere overheden te gen apartheid), dat aktiviteiten worden georganiseerd om het projekt "Kaap Verdië" verder te ondersteunen en dat er in de be groting een aparte post wordt op genomen voor ontwikkelingssa menwerking. Verbetering van de kwaliteit van het openbaar bestuur: Openheid van bestuur en een kritische toet sing van dat bestuur door de be volking zijn geen gunst maar een récht en een voorwaarde voor goed demokratisch funktioneren. De P.v.d.A. vindt het daarom be langrijk dat de openbare vergade ringen van de gemeenteraad en van de raadskommissies 's avonds worden gehouden, dat onder zocht wordt of ook gemeentelijke voorlichting via "de kabel" kan worden gegeven, dat struktureel overleg gevoerd wordt met specia le doelgroepen zoals jongeren, ouderen en sporters en dat er een centraal meldpunt voor klachten wordt ingesteld. Alles bij elkaar willen we als P.v.d.A. misschien wel erg veel. Natuurlijk kunnen we geen ga ranties geven dat we alles zullen realiseren. Wel beloven we u dat we met onze volle inzet er aan zul len werken! Enkele sterke punten van het CDA De gemeente en de burgers heb ben ieder hun eigen verantwoor delijkheid. De gemeente kan niet alles; ook u draagt uw steentje bij. Het CDA wil daarvoor ruim te scheppen. Wie zal dat betalen? Voor niets gaat de zon op, maar verder heeft alles zijn prijs. Het CDA vindt dat de lasten voor de burger, als het even kan, niet zwaarder moeten worden, boven dien moeten de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Het is billijk om van de burgers een re delijke vergoeding te vragen voor de voorzieningen en diensten waar ze gebruik van maken. In zuinig beheer en zorgvuldig huis houden zal de gemeente het voor beeld moeten geven. Fluiten in het donker De zorg voor de veiligheid binnen een samenleving is niet alleen een taak van de politie. Het CDA is van mening dat wij allemaal daar in een taak hebben. Die komt o.a. tot uiting in de opvoeding van on ze kinderen en de manier waarop we ons aan de regels houden in het verkeer. Het is de taak van de gemeente het verantwoordelijks- heidsgevoel bij de burgers te ver sterken door voorlichting. Een slordig gezicht, waar het ook ligt Milieuzorg is haast een afgeklo ven bot. Maar als we met elkaar niet goed zorgen voor ons milieu, dan zal horen en zien ons ver gaan, weten we geen raad met de troep en kunnen we geen adem meer halen. De gemeente heeft hier, in de ogen van het CDA, een belangrijke taak. Daar hoort ook bij de burgers op te wekken om er zelf wat aan te doen. Rijen, rijen in een wagentje De stad, en vooral het centrum van de stad, moet bereikbaar blij ven. Maar als je het autoverkeer niet beperkt, dan span je het paard achter de wagen. Hoe gek het dan ook klinkt. Met het oog op de grote verkeersdruk en ter wille van het milieu wil het CDA auto's die er niet perse moeten zijn, uit de binnenstad weren. Dat zal voor de burger soms wat lastig zijn, maar de gemeente moet dan aan de rand van het centrum zor gen voor parkeerterreinen. Ook moet door wegenaanleg het door gaande verkeer worden omgeleid. De derde kanaalkruising moet er komen. Van de weg en de goot Het is natuurlijk te zot, dat men sen met rugklachten van hun dok ter het advies krijgen om bepaal de straten te mijden, omdat het wegdek zo slecht is. In zo'n geval moet er wat met de straat gebeu ren. Onder het wegdek ligt de rio lering en die is vaak nog slechter. Het CDA vindt dat daar verbete ring in moet komen, want door lekken in het riool wordt de grond waarop wij wonen, vervuild. Dat de rioolleidingen slecht zijn, komt niet alleen door ouderdom maar ook door de talloze bijtende stof fen die wij erdoor spoelen. De ge meente zal door voorlichting dui delijk moeten maken, welke huis houdelijke stoffen schadelijk zijn. Die moeten zo mogelijk ver vangen worden, of anders apart ingezameld worden, bijvoorbeeld door de chemokar. Een beetje zorg voor elkaar Volgens het CDA zijn we niet al leen verantwoordelijk voor men sen die aan geld en goed gebrek hebben. Ook zijn we met elkaar verantwoordelijk voor de zwak ken en kwetsbaren die in onze stad samen met ons leven. De ge meente zal door subsidies het werk van burgers in het belang van die groepen mogelijk moeten maken. De gemeente zal door goede voorlichting moeten zor gen, dat burgers weten waar ze recht op hebben. 1. De VVD wil een toekomstge richt milieubeleid dat breed door de bevolking wordt gedragen. Het milieubeleid dient in de eerste plaats een preventief beleid te zijn. Met een goed en consequent toepassen van wettelijke regelge ving wordt een goed voorbeeld gegeven. Actieve medewerking van de individuele burgers, be drijven en instellingen is echter hard nodig. De VVD steunt van zelfsprekend de voortzetting van de uitvoering van het Hinderwet Uitvoeringsprogramma. 2. De VVD wil meer steun voor de politie bij de uitvoering van haar taak.De VVD vindt dat iedere burger zich in zijn eigen woning, op straat en elders veilig moet kunnen voelen. Het is de taak van de gemeente om die veiligheid te bieden. Dat gevoel van veiligheid kan voor de burger worden ver groot door meer en duidelijke aanwezigheid van politie. De VVD vindt dat, zo nodig, extra fi nanciële middelen voor de politie taken beschikbaar moet zijn. 3. De VVD wil actieve en brede promotie van Middelburg als hoofdstad van Zeeland. De vele mogelijkheden die de stad biedt als woonstad, als vesti gingsplaats voor (high-tech)be- drijven en de vele aantrekkelijk heden voor de toeristen en andere recreanten moeten in en buiten Nederland zoveel mogelijk wor den bekend gemaakt. 4. De VVD wil dat de binnenstad voor iedereen gemakkelijk bereik- baar is en blijft. De VVD blijft zich verzetten te gen een ongenuanceerd afsluiten van de binnenstad voor het gemo toriseerd verkeer. Door de toege nomen verkeersdruk is een her evaluatie van het verkeerscircula tieplan noodzakelijk. Het aanleg gen van ruime parkeergelegenheid in de directe nabijheid van het centrum, zoals aan de Kousteen- sedijk en het Hof van Tange vindt de VVD juist. 5. De VVD wil dat ouderen hun plaats behouden in de samenle ving die zij mede hebben op gebouwd. Bij het ouderenbeleid zal rekening moeten worden gehouden met een groeiend aantal ouderen met zeer uiteenlopende leefwijzen, behoef ten en gezondheid. Daar waar de ze ouderen nog gaarne deelnemen aan het maatschappelijk verkeer zal hen zoveel mogelijk gelegen heid moeten worden geboden. De service-functie van de verzorgen de instanties zal moeten worden versterkt (open tafel, baden met hulp, pedicure, gymnastiek voor ouderen enz.). 6. De VVD wil jongeren meer kansen geven op werk, op een wo ning en op het gebied van cultuur- en sportbeleving. Jongeren zullen moeten worden toegerust voor hun toekomstige taken en verantwoordelijkheden in de maatschappij. Hiervoor is een apart beleid nodig dat zich speciaal hierop richt. Jongeren moeten door werkervaringspro jecten hun kansen op de arbeids markt kunnen vergroten. Er moet worden gestreefd naar goede en goedkope woonruimte voor de zelfstandige jongeren. Deelname aan cultuur, sport en recreatie moet worden aangemoedigd. 1. De VVD wil een sociaal recht vaardig gemeentelijk belastingbe leid zonder inkomenspolitiek. De VVD vindt dat belastingver hogingen alleen trendmatig mo gen zijn. Onroerend Goed Be lasting mag niet worden gebruikt voor inkomenspolitiek. Inko menspolitiek is een zaak van de Rijksoverheid. Kwijtscheldingen van publiekrechtelijke heffingen moeten wel mogelijk zijn, maar uitsluitend op individuele basis en in bijzondere gevallen. Ook hier dient geen inkomenspolitiek te worden bedreven. 8. De VVD wil een directe busver binding naar het ziekenhuis in Vlissingen gericht op patiënten en bezoekers. Door het verdwijnen van het Gasthuis als ziekeninrichting wordt een directe verbinding per openbaar vervoer naar het zieken huis in Vlissingen van groot be lang. De VVD denkt daarbij aan een route met vaste opstapplaat sen in Middelburg direct naar het ziekenhuis. Hiermede wordt de parkeerproblematiek verminderd en het milieu wordt hiermee ge diend. Voor ouderen, die toch re latief meer gebruik moeten ma ken van de diensten van het zie kenhuis is dit een zeer belangrijke openbare voorziening. 9. De VVD wil een cliëntgericht, toegankelijk en dienstvaardig ge meentelijk apparaat, waar ieder een antwoord op zijn vragen krijgt- De overheid is er voor de burger en niet andersom. Dit betekent dat het ambtelijk apparaat erop gericht moet zijn om aan de bur ger diensten te verlenen. Efficiënt en cliënt-vriendelijk werken maakt het voor de burger makke lijker om gebruik te maken van "zijn" gemeentelijke dienst. 10. De VVD wil dat de gemeente zich met plaatselijke zaken bezig houdt. Het zakelijk en principieel ge meentelijk beleid beperkt zich al lereerst tot het gemeentelijk be lang. Dit houdt in dat bij vraagstukken van vredesbeleid en ontwikkelingssamenwerking waar men op terrein van buitenlands beleid van de regering komt, men zich zeer terughoudend dient op te stellen. Lidmaatschap van LO TA wijst de VVD om die reden af. De combinatie SGP-RPF-GPV wil een constructieve en christelij ke bijdrage leveren aan het bestu ren van de stad Middelburg. Het beleid van de gemeentelijke over heid is gebonden aan de universe le Wet van God, zoals ontvouwd in Zijn Woord. Een goed uitgerust politieappa raat is nodig om de wet te hand haven, de ongebondenheid te be teugelen en de burgers tegen de gevolgen van wetsovertredingen te beschermen. Zowel een menta le, als materiële toerusting is drin gend noodzakelijk om de politie mensen in staat te stellen hun zware taak naar behoren te ver vullen. Er dient voldoende ruimte in en om de woningen te zijn, zodat de burger voldoende kan recreëren. Aan de kwaliteit van woningen dienen ten aanzien van geluid en warmteïsolatie hoge eisen gesteld te worden..Bij het treffen van pla nologische maatregelen dienen de agrarische belangen voldoende in acht genomen te worden. De gemeentelijke overheid dient toe te zien op eerbiediging van Gods Wet in het openbare leven. Daarom bevordere zij de zon dagsrust zodat de burgers deze dag naar Gods gebod kunnen vie ren. Het gemeentebestuur dient de openstelling van winkels op zondag tegen te gaan. Controle op tijdige sluiting van horecagele genheden dient te worden uitge oefend. Het gemeentebestuur dient voor waarden te scheppen voor een verantwoorde vrijetijdsbesteding. De burgers zijn in de eerste plaats zelf verantwoordelijk om activi teiten op het gebied van de recrea tie te ontplooien. De gemeente dient hierin slechts aanvullend te voorzien. Het gemeentebestuur neemt in zijn verkeers- en vervoersbeleid bevordering van de verkeersvei ligheid en de bescherming vairhet milieu tot' uitgangspunt. Vooral aan de veiligheid van de voetgan gers en fietsers als de meest kwets bare groep verkeersdeelnemers moet veel aandacht besteed worden. De zorg voor het instandhouden en bevorderen van een goed mi lieu is een rechtstreeks uitvloeisel van de opdracht van de Schepper om het geschapene tot Zijn eer en tot heil van de mens te bouwen en te bewaren. Onderwijsbeleid moet gericht zijn op het verschaffen van kennis, in zicht en vaardigheden, die nodig zijn voor de vervulling van de taak, die God in de samenleving geeft. Extra aandacht voor kinde ren in achterstandssituaties is hierbij nodig. Mannen en vrouwen zijn gelijk waardig en moeten zich naar ei gen gaven kunnen ontplooien. Ze zijn zelf verantwoordelijk voor de verdeling van gezins- en maat schappelijke taken, dus ook kin deropvang is een particuliere aan- Een schone stad met een helder bestuur: Twee van de vele belang rijke punten uit het programma van D66 in Middelburg voor de periode 1990 - 1994. - De zorg voor ons milieu is door D66 inmiddels al zo'n 20 jaar ge leden als eerste politieke partij duidelijk aangegeven. Ook in Middelburg pleit D66 ervoor om het afval gescheiden op te halen. Door compostering van groente-, fruit- en tuinafval en door herge bruik (zoals papier, glas, batterij en) moet de enorme afvalstroom gelegenheid. De in het kader van de emancipatie of ander sociaal- cultureel werk op te zetten aktivi teiten mogen niet leiden tot het ondergraven van de belangrijke plaats van huwelijk en gezin in de samenleving. De zorg voor de gezondheid dient in de eerste plaats een zaak van persoonlijke en gezinsverant woordelijkheid te zijn. Overigens dient de gemeente wel voldoende waarborgen te scheppen voor een goede preventieve en curatieve ge zondheidszorg. Gezien de huidige concentratie van het ziekenhuis wezen in Vlissingen behoort Mid delburg toch over een volwaardig uitgebreid medisch centrum te be zitten. Preventieve gezondheids voorlichting, b.v. over AIDS diént alleen te geschieden, indien dit niet in strijd met de christelij ke levensbeschouwing plaats vindt. beperkt worden. D66 vindt dat er onmiddellijk gestopt moet wor den met het spuiten van giftige chemische bestrijdingsmiddelen in de straten en plantsoenen. Nieuwe wijken moeten zo worden ingericht dat woningen energie zuinig worden gebouwd. - D66 wil dat over belangrijke za ken rechtstreeks door de bevol king wordt beslist door invoering van het referendum. D66 heeft hiervoor een initiatief ingediend. De kwaliteit van de gemeentelijke democratie zal door invoering van het referendum in Middel burg worden verhoogd. - Het kernwinkelgebied moet au tovrij worden gemaakt. Dat bete kent wel dat op de parkeerterrei nen rond de binnenstad geen par- keergeld moet worden betaald. Het kernwinkelgebied moet aan trekkelijker worden gemaakt, bij voorbeeld door overkapping van straten. - Het op initiatief van D66 ge vormde sociaal fonds kan als het nodig is worden uitgebreid. - Het mede op initiatief van D66 gevormde werkgelegenheidsfonds heeft al veel mensen geholpen die al lang werkloos waren. Dat fonds moet de komende jaren in ieder geval gehandhaafd blijven. - Instellingen die voor en over ouderen beslissen, dienen in grote mate uit ouderen te bestaan. D66 is voorstander van een spoedige invoering van een ouderenraad zodat ouderen zelf kunnen beslis sen over zaken die ouderen aangaan. - Bij het verdelen van gelden voor emancipatie moet het veranderen van het bestaande rolpatroon voorop staan. Kinderopvang is een voorwaarde voor mannen en vrouwen om zich maatschappe lijk te kunnen ontplooien. Niet al leen peuterspeelzalen maar ook kinderdagverblijven moeten in de wijken aanwezig zijn. - Politie moet meer zichtbaar op straat aanwezig zijn. Ook de afgelopen 4 jaar heeft D66 in Middelburg veel werk ver richt. We willen dat ook de ko mende 4 jaar weer doen. Daar voor vragen we uw steun. D66 was de enige politieke partij die de afgelopen 4 jaar: - voorstander was van het behoud van de groene long in Wa- terwijck; - zich gekeerd heeft tegen de bouw van flats van 9-hoog in het Maïsbaai-gebied; - voorstander van aansluiting bij landelijke overheden tegen apartheid. Verder heeft D66 zich ingezet voor onderwerpen als: de invoe ring van computers in het basis onderwijs en woningbouw ook in Sint Laurens en Nieuw- en Sint Joostland. Bij de eerste 6 kandidaten van D66 vindt u 3 mannen en 3 vrouwen. Groen Links is een nieuwe politie ke formatie, voortgekomen uit de partijen PPR, PSP en CPN, die al op verschillende manieren met elkaar hebben samengewerkt. Met Progressief Middelburg is een eerste samenwerking tot stand gekomen in de raadsperiode 1982-1986. Groen links is een partij die partij kiest en duidelijk maakt dat het anders kan als het gaat om zaken als: milieu, vrede, bestrijding van racisme en sociale rechtvaar digheid. Groen Links wil een brugfunktie vervullen tussen lokale overheid en progressieve maatschappelijke bewegingen. De samenleving is de laatste 10 jaar sterk veranderd, ook in Middelburg. De verzor gende rol van de overheid heeft aan waardering verloren. De vrije markt, hel persoonlijke gewin en de eigen carrière maakten school. Op sociale zekerheid is sterk be zuinigd. Wie niet mee kon ko men, moest zich maar zien te red den. Waar de centrale overheid te kort schiet bij een rechtvaardige verdeling van arbeid en inkomen kan de gemeente toch nog wat rechtzetten: -scheppen van werkgelegenheid, scholing voor werklozen, positie ve aktie voor vrouwen en mi granten. -een maximale terughoudendheid bij het hanteren van strafkortin gen, voordeurregelingen en solli citatieplicht in de sociale ze kerheid. -kwijtschelding van gemeentelijke heffingen aan mensen met een mi nimum inkomen, goede doeltref fende informatie over allerlei kwijtscheldingsregelingen. Ook mensen die aan de onderkant van betaalde arbeid zitten moeten hier gebruik van kunnen maken. Hun positie is vaak niet veel beter. Groen Links wil met haar politiek bouwen aan een andere maat schappelijke ordening. In de raad zal Groen Links aansturen op een beleid gericht op het creëren van een Middelburgse samenleving die verschoond is van elke vorm van discriminatie op grond van geloof, ras, sexe, sexuele geaard heid en inkomen. Groen Links streeft naar een so ciaal veilige samenleving die spaarzaam met haar grondstoffen en leefomgeving omgaat. Al te ge makkelijk wordt het grensover schrijdende karakter van milieu vervuiling als excuus gebruikt om weinig tot niets te doen. Maar als iedereen nu eens begon met zijn eigen straatje schoon te vegen. In de raad zal Groen Links zich sterk maken voor: -bestrijding van vervuilende pro- duktie. - milieuvriendelijk consumptiege drag door doeltreffende voorlich ting en sturende maatregelen. - gescheiden afvalinzameling en verwerking op een milieuvriende lijke manier. Groen Links wil praktische en uit voerbare oplossingen voor poli tieke problemen aandragen. Niet dat de politiek alles moet regelen. Burgers en maatschappelijke groeperingen kunnen in veel ge vallen goed voor zichzelf opkomen. Groen Links wil niet in de raad om een machteloze oppositie te voeren, steeds maar te herhalen hoe slecht het bestuur het doet. Groen Links wil mee helpen het beleid te bepalen, eigen voorstel- len doen waar men niet omheen kan. Op de valreep van de jaren tachtig hebben we mogen aanschouwen hoe de roep om demokratisering en vrijheid sterker is dan welk systeem of dictator ook. Volkeren uit o.a. Oost Europa doen een be roep op ons om samen met hen de wereldgemeenschap een ander aanzien te geven. In de woorden van Gorbatsjov "samen het huis van Europa op te bouwen". Daarom zullen wij ook open kaart moeten spelen. Als we wer kelijk willen kan bij ons ook een politieke ommekeer niet uitblij ven. Elke verandering begint dicht bij huis. Stedenbanden met o.a. Glogow in Polen en pro- jektsteun met ontwikkelingslan den als Kaap Verdië betekent mondiaal denken en lokaal handelen. Voor elke ommekeer is een draag vlak nodig. Meestal moet dit draagvlak georganiseerd worden, maar demokratie is meer dan eens per vier jaar stemmen. De mensen betrekken bij het beleid, open heid, inspraak en zeggenschap ge ven; dat is nodig, ook in Mid delburg. tor het oog van de Lange Jan S.v Lijsttrekker Mevr. S. Smitskamp Lijsttrekker Mevr. E.M.J. van Brummelen Lijsttrekker Mevr. J.C. van Dijk Lijsttrekker Dhr. L.A. Kodde Lijsttrekker Dhr. J. Goetheer Lijsttrekker Dhr. W. Ovaa

de Faam | 1990 | | pagina 7