NAAR DE STEMBUS Stimuleren van contact onderwijs bedrijfsleven Naast markthandel nu ook stadswinkel Victoriaans Poppenhuis Een kopje koffie voor elke klant Koets erkend schoenhersteller Luchtkussen op de Nieuwe Modeshow Stemmen bij volmacht Kamer en werkplaats GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 1990 Schoenmakerij Koets aan de Scheldestraat in Vlissingen mag zich sinds kort 'Erkend Van Bommel Schoenhersteller' noe men. De Eigenaars Arie en Ina Koets kregen een oorkonde met dit predikaat overhandigd van directeur Frans van Bommel (rechts op de foto) van Schoenfabriek Van Bommel in Moer gestel. „Het begrip 'Erkend Van Bommel Schoenhersteller' is ingesteld om de consument die kwaliteitsschoenen wil laten repareren een indicatie te geven dat op deze adressen absoluut kwaliteit geleverd wordt", zo stelt Frans van Bommel. Woensdag 14 maart 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER LEERLINGEN DELTACOLLEGE EEN WEEK 'DE BAAS' BIJ V&D Op 21 maart vinden er verkiezingen plaats voor de gemeenteraad. In een serie van vier korte artikelen vertelt de Stichting Burgerschapskunde, Nederlands Centrum voor Politieke Vorming, u wat er aan de verkiezingen vooraf gaat, hoe de verkiezingen in hun werk gaan en wat er met uw stem gebeurt. Vandaag het derde artikel. Habee Intersport, de winkel in kampeer- en sportartikelen in de Nieuwe Burg in Middelburg, heeft een grote verbouwing ach ter de rug. Vandaag woensdag 14 maart is de feestelijke opening van de vernieuwde winkel. Het gehele interieur is veranderd en het assortiment is uitgebreid. Tij dens de openingsdagen (tot en Corrins Mode aan de Nieuwe Burg in Middelburg heeft er flink wat winkelruimte bij gekregen. Door het uitbouwen van de voor pui en het dieper doortrekken van het verkoopgedeelte, werd het Het stemmen kan op twee ma nieren. In sommige stembureaus gebeurt het stemmen met een stemmachine. In de meeste ge vallen echter ontvangt de kiezer een stembiljet tegen inlevering van de oproepingskaart. In het stemhokje kan hij/zij dan met een rood potlood dat daar ligt, een rondje voor de naam van de kandidaat op wie hij/zij wil stem men, rood maken. Denk erom dat je maar één hokje mag in kleuren. Stembiljetten waarop meer hokjes zijn roodgemaakt, of géén enkel hokje, of waarop iets is geschreven of getekend, zijn ongeldig. En ongeldige stem men worden niet meegeteld bij het verdelen van de raadszetels. Deze week is een groep van 45 leerlingen van het Deltacollege in Middelburg zes dagen lang op voorschuilende afdelingen van V D tijdelijk de baas. Bij het in richten van de etalages en de winkel, op de sport- en mode af delingen, bij de bijouterieën en in de extra verkoopstand op de par terre, zullen de tweede klassers van het middelbaar handels onderwijs de toon aangeven. Dit alles in het kader van de landelij ke actie van het Vendex-concern: V&D klapt uit de school. „Sinds december zijn de leerlin gen met de voorbereidingen be zig geweest", vertelt de heer A.C.Pot, docent economische vakken aan het Deltacollege. „De inrichting van de etalage werd op papier gezet, met de kassa werd geoefend, maar ook ontwierpen de leerlingen een strooifolder, waarin zij hun activiteiten in die week uit de doeken doen. Deze folder voor het winkelende pu bliek werd geheel door hen zelf samengesteld, getekend en ook de layout werd zelf verzorgd. De leerlingen kunnen nu allemaal in het echt meemaken, wat zij op school zo vaak hebben geoefend. Wij en het personeel van het wa renhuis, zullen slechts op de ach tergrond kijken of het goed gaat". De vestigingsmanager van V D, de heer A.Heemskerk, is bij zonder enthousiast over het pro ject. „Het doel van deze actie is vooral het contact tussen onder wijs en bedrijfsleven te stimule ren. Uiteindelijk levert dit middelbaar middenstandsonder- wijs het middenkader voor V D. Het is dus eigenlijk van zelfsprekend dat deze leerlingen ook eens voor langere tijd en op grotere schaal dan in een norma le stage, de verantwoording dra gen voor bepaalde afdelingen. Zij hebben dit bijzonder goed voor bereid en leuke ideeën ontwik keld". Wie deze week bij V D bin nenstapt zal de 'tijdelijke' bedie ning herkennen aan de speciale De opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen liet tot voor kort nogal te wensen over. In 1986 was ze voor het eerst ho ger dan bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dit kwam mede doordat in datzelfde jaar de Tweede- Kamerverkiezingen werden gehouden. De raadsverkiezingen werden toen als voorproefje gezien van de Tweede- Kamerverkiezingen. de verkiezingsdag inleveren, om te kunnen stemmen. Er kan een situatie zijn waardoor je niet in staat bent in je eigen stembureau te stemmen. Door je oproepingskaart te laten omzet ten in een kiezerspas, kun je in een ander stembureau stem men. Om zo'n pas te krijgen, moet je naar het gemeentehuis. Als je niet in staat bent zelf je stem uit te brengen, kun je een volmachtstem laten uitbrengen. Degene die dit voor je doet, wordt de gemachtigde ge noemd. De kiezer zelf is de vol machtgever. Op de oproepingskaart zelf wordt aangegeven hoe je kunt stemmen bij volmacht. De kaart moet dan geheel worden inge vuld, met adressen en handteke ningen erbij, en vervolgens kan een volmachtstem worden uit gebracht. De oproepingskaart is dan omgezet in een volmachtbe- wijs. De gemachtigde moet wel op hetzelfde moment zijn of haar eigen stem uitbrengen als de volmachtstem. Bovendien moet de gemachigde in hetzelfde bureau stemmen als dat waarin de volmachtgever zou moeten stemmen. Ook mag de gemachtigde maar twee vol- machtstemmen uitbrengen. Dit voorkomt toestanden zoals die waarbij één persoon 20 of meer volmachtstemmen verwerft en er op het stembureau stemmen mee uitbrengt op de kandidaat van zijn of haar eigen keuze. Hebt u vragen over het stemmen bij volmacht of hebt u geen oproepingskaart ontvangen, neemt u dan contact op met de afdeling Burgerzaken in het ge meentehuis. begon mijn vader de zaak in de Paardenstraat. De hele zaak be stond uit een kamer en een werk plaats en dat alles bij zijn moeder thuis. En eigenlijk heeft de zaak altijd in het teken van uitbreiding gestaan", glimlacht Van Belle. „In 1939 zijn we naar de Schel destraat verhuisd. Ook daar heb ben we eerst een grote uitbreiding gehad en vanaf 1970 zitten we op de Hermesweg in Vlissingen". Als het aan de ge broeders Van Belle ligt, zouden ze hun winkel ook nu nog uit willen breiden, maar daar is op de Her mesweg geen plaats meer voor. „Het assortiment is in de loop van de jaren zo enorm uitgebreid. We hebben nu 2500 vierkante meter showruimte en een groot magazijn op de Mercuriusweg maar eigenlijk hebben we nog veel meer ruimte nodig, om ons assortiment aan de klanten te showen. Maar ja. Dan moet de gemeente natuurlijk mee wer ken". De winkel richt zich op drie mark ten in de meubelbranche: klas siek, eiken en moderne meubelen en allerlei woon-accessoires. De prijsklasse richt zich op het mid dengenre. Ingrid Roos in haar nieuwe zaak in Middelburg NIEUWE FOURNITURENZAAK IN MIDDELBURG J. van Belle. Kort en krachtig 'Roos' heet de nieuwe zaak in fournituren, handwerkartikelen en kralen van Leo en Ingrid Roos uit Middel burg. Aan de hoek van de Zusterstraat/Gravenstraat in Mid delburg opende dit onderne- merspaar, bekend op alle Zeeuwse markten met hun four- niturenkraam, zijn eerste echte winkel. Op de openingsdag, af gelopen donderdag, liep het storm. Wie op zoek is naar een bijzonde re knoop, allerlei soorten breika toen, aparte kralen of een goede voeringstof, kan altijd bij Roos gaan kijken. „De kralen heb ik van de vorige eigenaar overgeno men. Die zijn nieuw voor mij", vertelt Ingrid Roos. „Op de markt hebben wij uitsluitend fournitu ren. Ik wiiae graag een winkel met het oog op de toekomst. Als je ouder wordt is het marktleven heel vermoeiend en slecht voor je rug. Ook het opbouwen elke keer weer vroeg in de ochtend, valt niet mee. Daarom hebben wij dit pand gekocht, om er later in te staan. Want ook als ik ouder word wil ik aan het werk blijven. Voorlopig hebben wij hier één vaste kracht en twee perso neelsleden in wisseldienst. Ik zelf ga weer terug naar het markt kraam, want dat vind ik nog veel te leuk", zegt de enthousiaste ei genaresse. 'Roos' aan de Zusterstraat 17/ Gravenstraat 16 in Middelburg, telefoon 37962, is dagelijks geo pend van 9.00 tot 18.00 uur. Al leen op maandag gaat de zaak om 13.00 uur open en op zater dag om 9.30 uur. Ook op de don derdagse koopavond kan de klant bij 'Roos' terecht. Dit fantastische poppenhuis in Victoriaanse stijl is echt iets voor liefhebbers. Het is op schaal 1:12 en 60 cm breed bij 73 cm diep en 1 20 mm hoog. Achter de scharnierende zijwanden zijn er op de 3 verdiepingen vele kamers om op uw gemak naar eigen smaak of in originele stijl in te richten. Het scharnierend dak geeft toegang tot een ruime zolder. Door het huis aan de buitenkant af te werken in authentieke stijl met dakshingles en lijsten wordt het een pronkstuk waar u terecht trots op kunt zijn. De bouwtekening van dit huis is met materiaallijsten, duidelijke bouwinstrukties en infor matie over verlichting. Apart, of samen met de tekening kunt u eveneens de ruiten voor het huis en een tekening voor het meubi lair bestellen. De tekening van het meubilair is voor de komplete in richting van het huis. Tekening Victoriaans poppenhuis, bestelnr. 3060 F/VI. Prijs f 19,75; 19 bedrukte PVC ruiten, bestelnr. A 3060 F/VI. Prijs f 21,85; Tekening voor meubilair schaal 1:12 bestelnr. 1186 F/VI. Prijs f 13,75; Kompleet pakket (3060 A3060 11 86) bestelnr. P. 3060 F/VI. Prijs f 42,50. De tekenin gen etc. kunt u bestellen door het betreffende bedrag over te ma ken op postgiro nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder ver melding van het bestelnr. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u het bestelde per omgaande toegestuurd. Voor nadere informatie (er zijn nu ook bouwpakketten van komplete poppenhuizen!) kunt u ons bellen van ma. t/m vr. tussen 9 h. en 12 h. tel: 03407 - 3855. Aan het einde van de Nieuwe burg staat zaterdag 17 maart een super groot luchtkussen. Vanwege de opening van hun ver nieuwde zaak heeft Habee Intersport voor deze attractie ge zorgd, waar jong en oud gratis gebruik van mag maken. Van elf tot vijf mag iedereen komen springen. De heer A.C.Pot van het Deltacollege links in de Hi f evertrui) en vestigingsmanager A.Heemskerk van V&D. Hifever trui die zij in het kader van dit project in het warenhuis draagt. Naast hun dagelijkse werk in de zaak zetten de leerlin gen ook nog enige acties op touw. Zo kunnen kinderen op woensdag en zaterdag als clown op de foto. Donderdagavond en zaterdagmiddag worden er dart demonstraties gehouden en als klap op de vuurpijl vindt er op za terdag om 11.00, 14.30 en 16.00 uur telkens een dames- en kindermodeshow plaats, die ge heel door de leerlingen zelf wordt georganisserd, inclusief de man nequins en de muziek. „En daar na wordt alles weer op maandag piekfijn opgeruimd", zegt vesti gingsmanager Heemskerk en thousiast, „want ook dat hoort bij dit leerzame project". VERKOOPRUIMTE CORRINS MODE VERGROOT oppervlak vier meter langer. Hier door kon het assortiment kleding in deze zaak, die de meer klassie ke damesmode verkoopt, wat ruimer worden opgehangen. Terwijl eigenaresse Cor Wesdorp bedrijvig rondloopt, feliciteren verschillende vaste klanten haar met de heropening van de zaak. „Wij hebben een winkel waarin vriendelijkheid en service cen traal staan. De klanten krijgen bij ons ook een kopje koffie en wij nemen alle tijd. Onze zaak brengt mode, die door veel mensen ge dragen kan worden en daarbij zijn wij gespecialiseerd in de grote maten, tot maat 60. Als iets niet helemaal past kunnen wij te zelf- der tijd een beroep doen op onze coupeuse, want wij hebben ach ter de winkel een eigen atelier", stelt Cor Wesdorp. De opkomst bij de verkiezingen voor de gemeenteraad is sinds de afschaffing van de opkomst plicht niet erg hoog geweest. Dat is eigenaardig als u beseft dat de gemeenteraad als verte genwoordigend orgaan het dichtst bij de burgers staat. Over heel veel zaken wordt door de gemeenteraad beslist. Gemeen telijke beslissingen zijn beslissin gen die je als burger vaak heel direct raken. En op gemeentelijk niveau kun je als kiezer relatief meer invloed uitoefenen dan bij andere verkiezingen. Het opkomstpercentage is in grote gemeenten bij gemeente raadsverkiezingen opvallend la ger dan in kleinere gemeenten: vaak lager dan 60%. In kleine gemeenten is de opkomst over het algemeen vrij hoog. Ook het aantal voorkeurstemmen is daar groter. Kandidaten van plaatselij ke partijen (partijen dus die al leen in één gemeente actief zijn) hebben een relatief grote kans om in de gemeenteraad te ko men. Ze moeten dan wel eerst een aantal hindernissen hebben genomen, zoals het betalen van een borgsom als hun partij nog niet in de raad zit. Bovendien gaan de landelijke partijen steeds meer de landelijke poli tiek betrekken bij de gemeente raadsverkiezingen. We spreken in dit verband van een nationali sering van de lokale politiek, wat nadelig is voor de plaatselijke partijen. Het recht om te mogen stem men noemen we ook wel actief kiesrecht. De mensen die mogen gaan stemmen, noemen we stemgerechtigden. In principe mogen alle inwoners van acht tien jaar en ouder gaan stemmen in hun gemeente. Ook buitenlan ders die ten minste vijf jaar in Nederland wonen en een ver blijfsvergunning hebben, zijn stemgerechtigd. Enkele weken voordat de verkiezingen worden gehouden, ontvangen alle inwo ners die stemgerechtigd zijn een oproepingskaart. Op die kaart staat in welk stembureau in de gemeente je moet stemmen. De oproepingskaart moet je daar op Behangerij, stoffeerderij en bed- demakerij. Bij Van Belle Meube len in Vlissingen herinnert een klein bordje aan de muur van het kantoor aan vroegere tijden. In maart bestaat Van Belle Meube len zestig jaar en dat vieren ze. Op donderdag 22 maart is er een receptie voor genodigden en van af vrijdag 23 maart begint de grote jubileumshow in het bedrijf. Op deze show zijn de laatste, nieuwste modellen te zien van de internationale meubelbeurzen uit Keulen, Brussel en Utrecht. Tijdens de show zijn er talloze aanbiedingen. Natuurlijk zijn er jubileumprijzen en leuke verras singen. Elke klant krijgt bij aan- koop een gratis wooncheque, die flinke korting geeft bij andere aankopen. En voor groot en klein heeft Van Belle Meubelen een leuke, blijvende attentie klaar staan. Een speciale feestkrant zal in de week voor de show over heel Walcheren verspreid worden. Er is de afgelopen jaren in het be drijf heel wat veranderd. Jacob van Belle, één van de drie aan deelhouders en één van de vijf broers die in het bedrijf werk zaam is, vertelt enthousiast over de veranderingen in de afgelopen zestig jaar. „Zestig jaar geleden Anneke Boers, Jannemieke Kempees en Anjo Me/se. met zaterdag 17 maart) zijn er een aantal feestelijke aanbiedin gen en attracties. Naast een goedkope aanbieding van tennis schoenen en een slaapzak, kun nen klanten bij aankoop van een artikel hun eigen kortingspercen tage bepalen: Naast de kassa ligt een grote dobbelsteen, op elke zijde staat een andere korting en klanten mogen zelf hun geluk be proeven. meeste merken hebben een be schermd dealerschap. Dat moet je als winkel waar maken. Dat we zoveel verschillende merken kun nen leveren, is toch het resultaat van een hechte samenwerking binnen het team." Als extra attractie staat er zater dag 17 maart'aan het einde van de Nieuwe Burg een groot lucht kussen, waar jong en oud, hun energie op kwijt kunnen. Boven dien kan iedereen tijdens de ope ningsdagen proberen een stop watch te winnen. De zaak is door de verbouwing een stuk groter geworden. De gehele eerste ver dieping is bij de winkel gekomen. „Dat geeft natuurlijk meteen de mogelijkheid om je assortiment uit te breiden", vertelt Henk Boers, eigenaar van Habee In tersport. „Bovendien hebben we twee verschillende afdelingen kunnen maken. Beneden is de sportafdeling en boven de kam- peerafdeling. Dat is voor de klant veel rustiger. Als je nu schoenen wil kopen, dan kan je rustig even passen en staat er niet een heel gezin naast je, die verschillende tuinstoelen willen zien. Deze af delingen blijven nu ook perma nent zo ingericht. Vroeger verdwenen de kampeerspullen in de winter naar het magazijn, maar we merken dat er steeds meer mensen zijn, die ook 's win ters gaan kamperen en dus graag de mogelijkheid willen hebben om nieuwe spullen te kopen." In 1983 openden Henk en Anne ke Boers hun sportzaak. De offi ciële opening van de vernieuwde winkel is precies zeven jaar later. „Zoiets is natuurlijk alleen moge lijk, als je, zoals wij, een heel goed en hecht team hebt. Een goede onderlinge sfeer straal je uit op je klanten." De zaak is lid van Intersport, een internationale inkooporganisatie. Bovendien le veren ze bijna alle goede merken op sport- en kampeergebied. „De Cor Wesdorp: een kopje koffie voor de klant UIT HET ZAKENHART bu Meer over hoe de verkiezingen in hun werk gaan, hoe de gemeente raad is samengesteld, wat de ver schillende taken zijn en hoe de gemeenteraad in de dagelijkse prak tijk werkt, vindt u in de boekjes 'Verkiezingen' (prijs f 8,25) en 'De Gemeente' (prijs f 7,50). U kunt deze schriftelijk of telefonisch bestellen bij de Stichting Burger schapskunde, Postbus 349, 2300 AH Leiden. Telefoon 071-121841. Genoemde prijzen zijn excl. ver zendkosten. Ook kunt u de gratis folder aanvra gen met een overzicht van alle pu- blikaties, cursussen en excursiemogelijkheden. Van Belle Meubelen bestaat zestig jaar De opkomst verkiezingen Uitbreiding voor Habee Intersport 9

de Faam | 1990 | | pagina 25