«•iMlillUiiiac. 4 Werk in uitvoering Branche- lijst Commissies Kwijt schelding Geschiedenis basisonderwijs Ntóffc IBHSÜ Bomen in de storm Hinderwet Bestemmingsplan Verkeer Vergunning GEMEENTE MIDDELBURG Week— Tafeltje Dekje DE FAAM Woensdag 7 maart 1990 Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. maandag boerenkool met worst dinsdag gehakt, andijvie, puree woensdag jachtschotel, rode kool, puree donderdag karbonade, spinazie, aardappelen vrijdag vis, groentemix, aardappelen zaterdag spaghetti bolognese met saus Eind januari jl. zijn de aanslagen afvalstoffenheffing/rioolafvoer- recht 1990 verzonden. Doordat voor de afvalstoffenheffing een tarief per perceel is ingevoerd (i.p.v. het aantal bewoners per perceel) en het rioolafvoerrecht extra is verhoogd ten behoeve van het rioolbeheersplan, is het totale aanslagbedrag voor 1990 per per ceel uitgekomen op 120,Ge bleken is dal de tariefsverhogin gen van genoemde belastingen met name door alleenwonenden als fors worden ervaren. Burgemeester en wethouders heb ben besloten om voor 1990 geen lager tarief afvalstoffenhef- fing/rioolafvoerrecht te hanteren voor alleenwonenden omdat: -het gedifferentieerde tarief voor de afvalstoffenheffing met ingang van 1990 om administratieve re denen is afgeschaft; -de toekomstige wijze van inza meling van afvalstoffen (invoe ring mini-container) zich niet ver draagt met een tariefsdifferen tiatie; -een éénmalige hantering van een tariefsdifferentiatie voor 1990 de besluitvorming tot uniforme ta rieven voor de volgende jaren na delig beïnvloed. Wel is het mogelijk om voor ge noemde gemeentelijke belastin gen kwijtschelding aan te vragen (indien de belastingplichtige niet in staat is, anders dan met buiten gewoon bezwaar, genoemde be lastingen te betalen). Kwijtschel ding moet binnen 2 maanden na ontvangst van de belastingaanslag worden aangevraagd. Om voor kwijtschelding in aanmerking te komen dient een speciaal daar voor opgesteld aanvraagformu lier te worden ingevuld. Dit for mulier is verkrijgbaar in de ge meentelijke voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2 en bij de afdeling Financiële Zaken, Helm 3. Als u nog vragen heeft met betrekking tot het voorgaande kunt u zich richten tot de afd. Financiële Za ken, telefoon: 75540/75544 (doorkiesnummers). Vorige week meldden we dat er weer gesubsidieerde compostva- ten verkrijgbaar zijn bij de dienst gemeentewerken (telefoon 82000). Een van de aanleidingen voor dit bericht vormden de cij fers over het opgehaalde huisvuil in 1989 in Middelburg. Dit bleek beduidend meer te zijn dan het jaar daarvoor. Al het organisch afval tot compost verwerken biedt hiervoor een gedeeltelijke oplossing. De afvalberg verminderen is ook mogelijk door glas voor herge bruik in de glasbakken te verza melen. De cijfers over 1989 in het afgebeelde staatje geven een ver heugend beeld. Ten opzichte van 1988 is 18% meer glas ingeleverd voor hergebruik. Wellicht is ook de warme zomer van 1989 hier een oorzaak van, maar toch zeker ook een groter milieubewustzijn. En ook dit jaar lijken de vooruit zichten gunstig: alleen in januari al werd 67,2 ton verzameld. De gemeente probeert hel de in woners zo gemakkelijk mogelijk te maken om het oude glas in te leveren. Er staan maar liefst 40 glasbakken in de stad en er zijn plannen om op korte termijn een vierde glasbak bij Maxis te plaat sen en ook één bij Aldi. De glas bakken worden een keer per week geledigd, (op dinsdag) bij particu liere instelingen gebeurt dit op afroep. Er staan glasbakken op de vol gende plaatsen: Veersesingei Zacli. Jansenstraat Nadorst Pryma Supermarkt Noordweg (Roggëveenhuis) Zuidsingel Molenwater Damplein Kinderdijk Prijsslag Maxis (P-terrein) Maxis (Zandstraat) Plein 1940 Schuifelstraat Stadliuisstraat Ooststraat St. I.aurens Euromarkt Essenlaan De Ruyterstraat Maasstraat Volkerakstraat Torentrans Huysenstraat Winkelcentrum Zuid Winkelcentrum Dauwendaele Breedmede Meanderlaan Nieuwland Ook staan er glasbakken bij de volgende instellingen: Roggeveenhuis Noordsingel Gasthuis Kazerne De Brug Groothandel Delta College Aanvankelijk was het lager on derwijs een aangelegenheid van de kerk en van particulieren. De kerk stimuleerde vier soorten scholen: domscholen, kapittel scholen, kloosterscholen en paro chiescholen. De eerste drie schooltypes leidden voornamelijk op tot geestelijke, hoewel ze ook wel "buitenscholen" kenden. De parochieschool had tot doel jonge mensen in te kunnen schakelen bij de diensten in de dorpskerk. Het gebouw lag meestal vlak bij de kerk en was vaak niet meer dan een laag stenen gebouwtje, met riet gedekt en met leem bevloerd. In een hoek was er een slaapver trek afgeschoten voor de meester. Banken en tafels ontbraken aan vankelijk. De leerlingen schreven op wastafeltjes; papier kwam om streeks 1550 in gebruik. Als na 1300 de handel toeneemt, gilden gevormd worden, steeds meer ambtenaren nodig zijn, kan men in de steden niet meer vol staan met een schoolleider van ge ringe ontwikkeling en met wat elementair onderwijs. Zo ont stonden de Latijnse scholen. Zij brachten de leerlingen zo ver dat zij Latijnse brieven konden schrijven, kerkelijke Latijnse teksten konden lezen, acten en oorkonden opstellen en zich aan de universiteiten konden redden. De stedelijke besturen beperkten zich aanvankelijk tol deze onder wijsinstelling; pas later kwamen er ook stadsburgerscholen en stads-Franse scholen. Voor veel particulieren waren de mogelijkheden van deze scholen te beperkt. Zij stichtten bijscho len, die tal van namen droegen: schrijfschool, briefschool, lage school, onderschool, dietse school (Diets is Nederlands), Franse school (die doet denken aan een soort mulo). Zij openden maitressenschooltjes, zondags scholen en kostscholen. Middelburg De kerken werden in en na 1572 weggevaagd en de archieven met hen. Toch weten we dat in Mid delburg een kapittelschool be stond van 1311 tot 1574. In de dertiende eeuw wordt ook een kloosterschool genoemd. Een Latijnse school wordt ge noemd in het jaar 1365. Om streeks 1560 bestonden bijscho len, die door nonnen en vrouwen uit de burgerstand worden geleid. Middelburg kende er twee waar kinderen van vijf tot zeven jaar les kregen in wat lezen, schrijven en rekenen. Voor de iets oudere kinderen waren er in die tijd drie scholen. In 1539 werd in Middel burg het klooster Bachtensteene opgeheven en veranderd in een gesticht voor arme jongens. Voor onderwijs aan werkende kinderen was er een zondagsschool. De band tussen kerk en school bleef erg nauw. De Staten van Zeeland zeiden in 1583 dat "die gheheele Jonckheyd zal bij het be gin en einde van de school, op de knieën liggende, bidden". Zon dags gingen de leerlingen onder leiding van de meester naar de kerk. In de Zeeuwse steden zal het peil der particuliere scholen stellig hoog zijn geweest. Op het platte land was de situatie minder gunstig. De schoolmeesters had den geringe inkomsten en vulden deze aan door gelden uit nevenbe trekkingen, zoals schoenlapper, koster, klokkenluider, chirurgijn, notaris, gerechtsbode. Vanaf 1775 kwam er onder in vloed van het rationalisme een steeds grotere belangstelling voor het schoolwezen. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Vlissingen schreef zelfs een prijsvraag uit om ideeën te krij gen voor verbeteringen. Deze werd gewonnen door H.J. Krom, zeer gezien predikant te Middel burg. Hij drong onder meer aan op het aanstellen van schoolop zieners. Na de Franse omwenteling in 1795 werd het onderwijs een zaak van nationaal belang geacht. De Staatsregeling van 1798 schreef voor dat er een Agent voor de Na tionale Opvoeding zou komen, een soort minister van onderwijs. Er volgden drie schoolwetten in 1801, 1803 en in 1806. De eerste ging uit van een algemeen christe lijk karakter voor alle scholen. In de tweede wet verdween het on derscheid tussen openbare en bij zondere scholen. Dit onderscheid werd in de derde schoolwel weer hersteld. In 1842 werd bepaald dat bij de benoeming van onderwijzers acht zou worden geslagen op de gods dienstige gezindheid van het me rendeel van de bevolking. In 1848 volgde vrijheid van onderwijs, waar de rooms-katholieken en de confessioneel-hervormden in Zee land gebruik van hebben ge maakt, al kostte dit grote finan ciële offers. Het zou tot 1917 du ren voor het bijzonder en open baar onderwijs financieel gelijk geschakeld waren. Dit gebeurde in de grondwetsher ziening die ook een speciaal mini sterie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen instelde. Kort daarop volgde een Lager- onderwijswet in 1920 die vele ma len is herzien en aangevuld. In 1985 werd deze wet vervangen door de Wet op het basisonder wijs, die voorzag in een integratie van kleuter- en basisonderwijs. GLAS (TONNEN) 550 - 500 - 450 603.7 499.2 510.0 485.5 1985 1986 1987 1988 1989 Sociale werkplaats Vijvervreugd De Wellinge Hercules Buitenrust Sportvelden Nadorst Zogenaamd "plat glas" zoals ge broken ruiten door de vele stor men, kunt u brengen naar de rei nigingsdienst aan de Oude Veerseweg. Dit geldt overigens ook voor grof vuil (tot 1 m\ vuilniszakken als u op vakantie gaat, klein chemisch afval enzovoorts. U kunt bij de gemeentewerf terecht aan de Oude Veerseweg van maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 16.30 uur. 21 maart nadert. Dit betekent dat we op die dag hopelijk allemaal onze stem zullen uitbrengen. Op 21 maart vinden namelijk de ver kiezingen van de leden van de ge meenteraad plaats. Alle kiesge rechtigden bepalen dan wie de ko mende vier jaar de gemeente zul len gaan besturen. Volgende week komen we op deze pagina uitvoe rig terug op de raadsverkiezingen. Houdt u deze pagina dan ook goed in de gaten! We zullen veel informatie geven over allerlei za ken die met de gemeenteraadsver kiezingen en het stemmen te ma ken hebben. "Door het oog van de Lange Jan" van volgende week zal het karakter van een thema-pagina hebben. We praten dan over het stadhuis dat op 21 maart 's-avonds open is, over een politieke markt, enz. Trouwens, de landelijke campagne "Samen wonen, samen stemmen" loopt gewoon door tot 21 maart. U kunt in de hal van het pand Stad huisstraat 2 of bij het gemeente lijk Bureau Voorlichting op het zelfde adres nog steeds terecht voor meer informatie over deze campagne. De stormen die vorige week over de stad raasden hebben het bo- menbestand van Middelburg op nieuw geteisterd. De wind waaide ditmaal uit een andere hoek dan bij de zware storm van 25 januari. Hierdoor moesten bomen die bij de vorige storm in de luwte ston den, of die een eenzijdig ontwik keld wortelgestel hebben nu als nog het loodje leggen. De rukwin den tijdens regenbuien zijn dan de grootste boosdoeners, slachtoffer werden vooral die bomen die in de loop der jaren wortelschade hebben opgelopen. Enkele tientallen bomen waaiden om. In St. Laurens vielen onge veer 10 linden in de Kerklaan en de van Cittersstraat. Deze bomen waren bij de komst van het aard gas beschadigd door gaslekkages. In de binnenstad moesten o.a. een esdoorn bij de Hofpleinkerk, een populier op het bolwerk en enkele iepen worden gerooid. Bij de brandweergarage dreigde een boom over de Tangent te vallen en daarmee ook de ingang van de brandweergarage te versperren. Om dit te voorkomen was de brandweer snel ter plaatse! Bij de kinderboerderij op het Meiveld dreigden enkele bomen op de ge bouwen te vallen, maar gelukkig konden zij nog tijdig gerooid worden. Op verschillende plaatsen moesten kruinen van bomen ge snoeid (gekandelaberd) worden, om de windvang te verminderen. Behalve aan de bomen wordt er op zulke dagen ook flink aan de financiën van de plantsoenen dienst geschud. Dankzij een goe de samenwerking tussen de brandweer en de plantsoenen dienst kon snel op gevaarlijke si tuaties worden gereageerd en kon de schade beperkt worden gehou den. Wel is het jammer dat het groenbestand an de stad weer een gevoelige knauw heeft gekregen. - tor het oog van de Lange Jan ièl+jl Over glas en glasbakken De Blauwedijk is afgesloten voor alle verkeer in verband met asfaltering- en andere werk zaamheden. De Nieuwe Kerkgang is in ver band met herstraling afgesloten en de parkeerplaatsen aan de Koorkerkstraat en de Koorkerk hof zijn niet bruikbaar om dezelf de reden. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat met ingang van heden gedurende een maand de aangepaste broche- lijst voor de weekmarkt ter inzage ligt op de afdeling Algemene Za ken ter gemeentesecretarie. Commissie Onderwijs, maandag 12 maart om 16.00 uur, secr. dhr. H. Groesser; Commissie Gemeen te werk en maandag 12 maart om 19.30 uur, secr. dhr. P.M. Meeusen; Commissie Financiële Zaken, dinsdag 13 maart om 16.00 uur, secr. dhr. N.A. Meijer; Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, dinsdag 13 maart om 19.30 uur, Plv. secr. dhr. H. Schild; Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 14 maart om 16.00 uur, secr. dhr. A.J. Wien. De bovenstaande commissies zijn openbaar. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij de commissiesecretaris en bij bureau Voorlichting. Voor het gebruik maken van het spreekrecht kunt u contact opnemen met de commis siesecretaris, tel. nr. 75000. Menu van 12 maart 1990 tot en met 17 maart 1990 600 - 21 maart Ait,I Bomen die werden "gekandelaberd" om ze minder windgevoelig en daardoor meer storm-bestendig te maken, (foto: E. Engel) Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne be kend dat zij vergunning ingevolge de Hinderwet hebben ver leend aan: 1. Fa. J. van Moolenbroek te Middelburg voor een herstel- en tectylinrichting voor motorvoertuigen gelegen aan de Sint Bar- baragang 4 te Middelburg (ex art. 6a van de Hinderwet); 2. Boon Chemie B.V. te Middelburg voor de uitbreiding van een overslagstation voor (klein) chemisch afval en tijdelijke opslag hiervan gelegen aan de Arnesteinweg 17 te Middelburg; 3. Drs. G.J. Beijen (VROM) te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een ruimte voor opslag van monsters van chemische samenstelling en monsternamehulpmiddelen gele gen aan de Grenadierweg 3a te Middelburg; 4. Installatiebedrijf "Middelburg" te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een installatiebedrijf aan de Arnesteinweg 36 te Middelburg. Aan deze vergunningen zijn voorschriften verbonden. De be schikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ter inzage tot 7 april 1990 tijdens kantooruren en op donderdagavond van 18.00 - 21.00 uur in het gemeentehuis (voor inzage op donder dagavond telefonisch afspreken 01 180 75432). Ingevolge artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen staat tot 7 april 1990 beroep open bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig de artikelen 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht en enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepas sing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een ver zoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikkingen. Het beroepschrift moet in tweevoud worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voorde geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne be kend, dat de heer C. Petiet te Middelburg een vergunning inge volge de Hinderwet heeft gevraagd voor het oprichten en in werking hebben van een cafébedrijf gelegen aan het Plein 1940 nr. 7 te Middelburg en dat zij voornemens zijn de gevraagde ver gunning te verlenen onder voorschriften. Ingaande heden ligt de aanvraag met de daarop betrekking heb bende stukken alsmede de ontwerpbeschikking elke werkdag tijdens kantooruren en op donderdagavond van 18.00 - 21.00 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentese cretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg. De terinzageleg- ging duurt tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. (Inzage op donerdagavond dient van tevoren telefonisch te wor den aangevraagd, telefoon 01180 - 75432). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben inge bracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aan toont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot 21 maart 1 990 bij hun college gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerpbeschik king. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij een verzoek hebben ontvangen om medewerking aan het gebruiken van de schuur op het perceel Veerstraat 10 als werk plaats. Het gebruik is niet in overeenstemming met het ter plaatse vige rende bestemmingsplan Nieuwland Kom. Aangezien echter uit planologisch oogpunt in beginsel geen bezwaar tegen het ge bruik bestaan kan, vooruitlopende op de herziening van het bestemmingsplan, met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling worden verleend. Het schetsplan van de voorgenomen herziening van het bestem mingsplan ligt met ingang van 9 maart 1 990 gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Gedu rende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren kenbaar wor den gemaakt aan burgemeester en wethouders. Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders hebben besloten door het aan brengen van een doorgetrokken gele streep terzijde van de rij baan, het parkeren te verbieden aan de westelijke zijde van de Grevelingenstraat, tussen de beide in-/uitritten van het parkeer terrein van de Werkplaatsen Walcheren (ongeveer tegenover de Haringvlietstraat) en over een lengte van 10 meter ten zuiden van de meest zuidelijk gelegen in-/uitrit van dit parkeerterrein. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden, als regel onder betaling van f 1 50, aan rechten, be roep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden inge diend bij de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pie terstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledige verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. Van 9 tot en met 22 maart 1990 ligt op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie een aanvraag om een wijzi gingsvergunning ter inzage voor het monumentenpand Rouaan- sekaai 5-7 te Middelburg. Gedurende bovengenoemde periode kunnen eventuele bezwa ren schriftelijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemees ter en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg.

de Faam | 1990 | | pagina 5