Creativiteit geestelijk gehandicapten Verontreinigingsheffing 1990 (II) ROVINC N aanvraag van wanrooij te vlissingen Eye to Eye in Walk Inn waterschap uualcheren Op 23 januari openbare Algemene Vergadering Van Remortelstraat, Hontenisse provinciale griffie Op basis van een uitspraak van provinciale staten kan extra personeel worden aangetrokken voor het milieu. Er kunnen 5,3 volledige banen worden bezet wat ruim 353 duizend gul den kost. Vergunningen Onderzoek COM M I SS I MS Verhuizing Alleenwonenden Verzending aanslagen Bezwaar Woonruimte Geringe vervuiling Woensdag 14 februari 1990 £-'.><?■ t>($) DE FAAM - DE VLISSINGER Geestelijk gehandicapten die thuis wonen, kunnen dan ook aan het theater of de cursussen meedoen. De projecten vloeien voort uit een landelijke, rondreizende tentoonstelling van werk van geestelijk gehandicapten, die in 1988 in het provinciehuis was te zien. Daarbij kon namelijk worden vastgesteld, dat kunst zinnige uitingen een belangrijke rol spelen voor mensen, die moeilijk of niet kunnen praten. Provinciale staten beslissen 16 maart over zestig duizend gulden subsidie voor projecten creativiteit en kunstzinnige vorming voor geestelijk gehandicapten. In Zeeuwsch-Vlaanderert wordt het geld (18,6 duizend gulden) besteed aan een theaterstuk met dans, muziek, licht, mimiek en taalexpressie. Bij de pi oduk- tie wordt met vijftien geestelijk gehandicapten gewerkt, cos- tuums en decors worden door de bewoners van huizen en in stellingen voor geestelijk ge handicapten gemaakt. Op Walcheren is 19 duizend gul den beschikbaar voor cursussen tekenen en schilderen, muziek en beweging. Gedurende vijftien weken kunnen 76 geestelijk ge handicapten aan de cursussen meedoen. In de regio Oosterschelde (Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint Philipsland en de Bevelan- den) wordt een cursus tekenen en schilderen opgezet voor on bepaalde tijd. Verwacht wordt, dat per week 48 geestelijk ge handicapten eraan meedoen. Het project wordt begroot op 45 duizend gulden: voor de aan schaf van inventaris, materiaail en dergelijke is 27 duizend gul den nodig en voor de jaarlijkse exploitatie 18 duizend gulden. Het voorstel aan de staten is cje helft daarvan te subsidiëren, wat neerkomt op 22,5 duizend gul den. De regionale organen zwakzin nigenzorg bestaan uit alle in stellingen die zich bezighouden met zorg en dienstverlening aan geestelijk gehandicapten. Ook de ouders van de gehandicap ten zijn erin vertegenwoordigd. Dinsdag 20 februari, 10.00 uur, hoort de eerste kamer uit gede puteerde staten de heer P.A.M. Loof uit Terneuzen en het water schap De Drie Ambachten. On derwerp van gesprek is de ontheffing van het waterschap voor het maken van een afraste ring bij een sloot langs de Ka naalpolderweg in Philippine. Een inwoner van Vlissingen en een van Terneuzen zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeentebestuur op een aan vraag voor algemene bijstand. Dinsdag 20 februari, om respec tievelijk 10.20 en 10.40 uur, worden partijen gehoord in zit tingen van de tweede kamer uit gedeputeerde staten. Alle beroepzittingen zijn open baar. Zij worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Het waterschap Hulster Ambacht heeft de provincie gevraagd een deel van de Van Remortelstraat in de gemeente Hontenisse aan het openbaar verkeer te onttrekken. Op het stuk weg heeft de heer J. van Royen uit Lamswaarde recht van overpad. Het waterschap schrijft de provincie, dat bij de dijkverzwaring de heer Van Royen een ontsluiting van zijn perceel heeft gekregen aan de Zeedijk. Sinsdien wordt daarvan ook gebruik gemaakt. Het stuk Van Remortelstraat is gedeeltelijk onverhard en gedeeltelijk met puin verhard. Na de kruising met de Lange Nieuwstraat loopt de straat in noordelijke richting dood. De heer Van Royen heeft bezwaar aangetekend tegen de onttrek king. Hij schrijft onder meer, dat hij zowel van de dam aan de Zeedijk als aan de Van Remortelstraat gebruik maakt. Gs schrijven aan de staten, dat de onttrekking aan het openbaar verkeer het individuele recht van overpad onverlet laat. Het besluit houdt in, dat de algemene toegankelijkheid wordt beëindigd en dat het waterschap wordt ontheven van onderhoudsplicht. Zij vinden daarom, dat het verzoek van het waterschap kan worden gehonoreerd, waarbij het bezwaarschrift van de heer Van Royen on gegrond wordt verklaard. Provinciale staten beslissen 16 maart. 1st~ m M Bij de nadere uitwerking van de statenbeslissing hebben gede puteerde staten het werkplan provinciaal milieu 1990 aange boden aan provinciale staten. Tot het takenpakket wordt advi sering gerekend. Onderwerpen als de inzameling van koel kasten, bodemsanering, ver hoogde luchtverontreiniging en natuurtechnische milieubouw, zoals op Neeltje Jans, komen in 1990 aan de orde. Autosloperijen en beheerders van autokerkhoven moeten voor hun werk een vergunning heb ben. Er zijn in Zeeland ongeveer negentig van die bedrijven. Ver wacht wordt, dat in 1990 ruim een kwart kan worden afgehan deld. De rest gaat door naar het komende jaar. Zestig bedrijven hebben een ge combineerde vergunning op grond van de hinderwet, de wet luchtverontreiniging en de wet geluidhinder. Bij nieuwe activi teiten in de bedrijven moeten nieuwe vergunningen worden aangevraagd. Bovendien moet een aantal vergunningen worden geactualiseerd. Per jaar worden er zo'n vier vergunningen bij gesteld. Verder moeten alle milieuvergun ningen op geluidsvoorschriften worden getoetst. Bij het verlenen van ontheffin gen op overheidseisen stelt de provincie zich terughoudend op. Aanvragen voor ontheffingen hebben betrekking op hogere grenswaarden voor geluid, be lasting van het water, de grond en de lucht. Bedrijven en particulieren die vergunningen en ontheffingen hebben gekregen moeten wor den gecontroleerd op de nale ving van de voorschriften. Dat gebeurt onder meer aan de hand van controle-metingen en (bedrijfs-)bezoeken. De gege vens worden in databanken verwerkt. In het bodemsaneringsprogram ma is ruimte voor tien nieuwe oriënterende onderzoeken. Ook moet er vervolg- en saneringson derzoek worden gedaan. In de gemeenten, die bij de provinciale geluidhinderdienst zijn aangeslo ten, moet akoestisch onderzoek worden uitgevoerd. Op het pro gramma staat het maken van een evaluatierapport over de me tingen van de lucht. Behalve be palingen aan de hand van luchtmetingen worden in het la boratorium analyses gemaakt voor grondwater. Het stellen van zones rond in dustrieterreinen wordt in 1990 afgerond. Vervolgens moet toe zicht worden gehouden op het naleven van voorwaarden, die bij de zonering horen. Voor de re gistratie van geluid kan daarbij gebruik worden gemaakt van een zone-grens-bewakingssysteem. De sanering van industrieel la waai kan worden begonnen. De provinciale geluidhinderdienst helpt gemeenten met de bestrij ding van geluidsoverlast door verkeer. De voorbereidingen voor de bo demsanering van het terrein van de voormalige gasfabriek in Mid delburg worden begonnen. Andere werkzaamheden zijn on- over. De statencommissie milieuhy giëne vergadert vrijdag 16 fe bruari, 14.00 uur. De commissie praat over de cri teria die moeten worden gesteld aan bijdragen uit het milieufonds en over de personeelsuitbreiding op milieugebied. Ook de voort gang in het waterbeheer bij de waterschappen staat op de agenda. Bij de ingekomen stuk ken zijn onder meer aan de orde de richtlijnen milieu-effectrap portage baggerspecie, het grondwaterbeleidsplan, de sloopstraat voor koelkasten en cijfers over vis- en vogel-sterfte. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert maandag 19 februari, 13.30 uur. Het gemeentebestuur van Val- kenisse heeft de commissiele den uitgenodigd voor een fietstocht Middelburg-Koude- kerke. Doel van de tocht is te wijzen op de onveiligheid op het smalle fietspad, vooral in de "scholenspits". De commissie is gevraagd in de tweede helft van maart, tussen acht uur en half negen 's morgens, een keer de rit te maken. Aan statenvoorstellen zijn er een gewijzigd veertarief voor moto ren en scooters, de sanering van het wegenbeheer met de vast stelling van het provinciaal we gennet en de onttrekking aan het openbaar verkeer van een der meer inventarisaties, zoals die naar vogel- vis- en zeehon den-sterfte in relatie tot botu- lisme, en administratieve en se cretariële ondersteuning van de werkzaamheden. Met het extra geld, dat provin ciale staten hebben uitgetrok ken (250 duizend gulden) en door geld van het rijk voor uit voering van wettelijke milieu- eisen (101 duizend gulden) kun nen 4,4 volledige arbeidsplaat sen worden betaald. Door her schikking van taken kan nog eens bijna een hele arbeids plaats worden gecreëerd. Be halve de al gemelde bedragen is nog ruim 2 duizend gulden no dig uit de post onvoorzien. Pro vinciale staten beslissen over het voorstel in hun vergadering van 16 maart. De commissie mi lieuhygiëne praat er 16 februari deel van de Van Remortelstraat in de gemeente Hontenisse. Ook het waterbeheer door de water schappen komt aan de orde. De provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert maandag 19 februari, 14.15 uur, in het gebouw van het zieken fonds, Achter de Houttuinen 8, Middelburg. Het plan jeugdhulpverlening, een geronto-psychatrische afdeling in het ziekenhuis De Honte in Terneuzen, de patiëntenstroom voor het radio-therapeutisch in stituut in Vlissingen en de aan vraag voor een helihaven in Vlissingen staan op de agenda. Andere punten zijn de vervan ging van ambulances, het ont- werp-kerndocument gezond heidsbeleid en zorg en dienstver lening aan geestelijk gehandi capten. De statencommissie voor eco nomische zaken vergadert maandag 19 februari, 16.00 uur. September-cultuurmaand en het project seizoenverlenging Zee land zijn onderwerpen van ge sprek, evenals de scheepswerf Duivendijk in Bruinisse, het ont wikkelingsplan Axelse Vlakte en de vergaderstukken van de ha venschappen Vlissingen en Ter neuzen. Woensdag 21 februari, 14.00 uur, vergadert de provinciale on derwijsraad. De leden praten over de toe komst van de raad, het meedoen in de tweede fase van het wel- zijnsonderzoek en over een ver tegenwoordiging in de regionale omroep. Vergaderplaats is, tenzij anders bij de betreffende commissie vermeld, het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Alle vergaderingen zijn open baar. De statencommissies be ginnen hun bijeenkomsten met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 personen, te weten 3 vervui lingseenheden a f 64,— f 192, Slechts voor alleen- wonenden wordt een uitzon dering gemaakt. Zij betalen voor 1 vervuilingseenheid f 64,-. Indien uit de gegevens van de afdeling bevolking van ge meenten blijkt dat in de loop van het jaar heffingsplichtigen zijn verhuisd naar een gemeen te buiten het behersgebied van het waterschap, dan wordt het teveel betaalde NIET automa tisch terugbetaald. Het teveel betaalde wordt gerestitueerd indien daar schriftelijk om wordt verzocht. Bij verhuizing binnen het ge bied van het waterschap in de loop van het jaar, volgt voor dat jaar geen tweede aanslag. De aanslag heeft dan zowel betrekking op het oude als op het nieuwe adres. Alleenwonenden worden voor 1 vervuilingseenheid aangesla gen. Wanneer zij toch voor 3 vervuilingseenheden zijn aan geslagen kunnen zij schriftelijk verzoeken de aanslag te redu ceren tot 1 vervuilingseenheid. Uiteraard wordt dat verzoek door ons bij de gemeente ge controleerd. De aanslagen verontreinigings heffing 1990 zullen in de tweede helft van de maand fe bruari worden verzonden. De dagtekening van de aanslagbil jetten is 28 februari 1990. De aanslagen mogen in twee ter- terecht bij het Waterschap 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751 Strandpaviljoens worden in de omslag betrokken. mijnen worden voldaan. De eerste termijn vervalt 31 maart 1990, de tweede 31 mei 1990. Op de achterzijde van de aan slagbiljetten staat een toelich ting. In de toelichting op de aanslagbiljetten verontreini gingsheffing voor woonruim ten is helaas een fout geslo pen. Onder "Berekening aan slag" had moeten staan: De aanslag voor een woonruimte wordt berekend op basis van drie vervuilingseenhëden (v.e.) met dien verstande, dat voor een woonruimte die door één persoon wordt gebruikt op schriftelijk verzoek van de ge bruiker, de vervuilingswaarde op één vervuilingseenheid wordt vastgesteld. Voor een bedrijfsruimte waar van het aantal vervuilingseen heden (v.e.) vijf of minder be draagt, wordt de vervuilings waarde vastgesteld op drie v.e. Voor een bedrijfsruimte waarvan het aantal vervuiling seenheden één of minder is, wordt op schriftelijk verzoek van de gebruiker de vervui lingswaarde op één v.e. vast gesteld. Waar in de omschrij ving bedrijf c.q. bedrijfsruimte vermeld staat kan - afhankelijk van de situatie - ook worden gelezen instelling, tehuis, ver huur, praktijk, kantoor, werk plaats en dergelijke. De vetge drukte woorden waren in de toelichting fout. Als belastingplichtigen menen dat een aanslag ten onrechte of tot een te hoog bedrag is opgelegd, kan men binnen twee maanden na dagtekening van de aanslag schriftelijk be zwaar indienen bij het dagelijks bestuur van het waterschap Walcheren, Postbus 179, 4330 AD Middelburg. De Algemene Vergadering van het waterschap Walcheren komt op vrijdag 23 januari bij een vanaf 10 uur in het Polder huis aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Aan de orde komt de geschots- verordening over gebouwde ei- gendsommen zoals paviljoens op de stranden. Ook de verbe tering van het kustgedeelte Ei landdijk in Vlissingen wordt besproken. Het tweede kamer lid drs. H. Eversdijk heeft daar over vragen gesteld aan de minster van Verkeer en Wa terstaat. In het begin van de ja ren zeventig is dit dijkvak verbeterd in het kader van de Deltawet. De praktijk heeft ech ter geleerd dat die ingreep on voldoende (deltaveilige) verbetering heeft gebracht. Ook in de personele sfeer wor den zaken onder de loep geno men. Ze krijgt de verouderde functiewaardering aandacht tij dens de vergadering. Daarnaast worden voordrachten gemaakt voor de benoeming van vijf ge zworenen, dat zijn leden van het dagelijks bestuur. De Kroon benoemt uiteindelijk deze bestuurders. De zittingsperiode eindigt op 30 april. In de vorige editie van deze rubriek is u onder meer vertelt waarom het waterschap Walche ren aanslagen verontreinigingsheffing oplegt, wat het verschil is met andere heffingen, wie verontreinigingsheffing betalen en hoeveel moet worden betaald. Bepaalde facetten van de verontreinigingsheffing die nog niet zijn besproken worden in hel: onderstaande stukje toegelicht. De gebruikers van woonruim ten worden voor hun geloosde afvalwater aangeslagen in de verontreinigingsheffing. Het moet wel om een zelfstandige woonruimte gaan. Er is sprake van een zelfstandige woon ruimte indien de bewoners ei gen voorzieningen hebben zo als een douche- of badgele genheid, een toilet en een keu ken. Als één of meer van deze voorzieningen met anderen moeten worden gedeeld (bij voorbeeld bij kamerverhuur) is er géén sprake van een zelf standige woonruimte. In dat geval wordt de aanslag opge legd aan de verhuurder. De aanslag wordt dan berekend aan de hand van het bekende waterverbruik. Helaas is het belastingsysteem niet zodanig ingericht dat mi lieubewust leven tot een lage re heffing leidt. Wél leidt een geringer waterverbruik en een geringere vervuiling van het af valwater tot een meer optima le werking van de zuiverings installatie zodat het eindresul taat toch positief is. Niet alleen differentieert het belasting systeem niet naar milieube wust leven, dit is óók niet het geval voor de grootte van een huishouden. In principe betaalt een huishouden van 2 perso nen evenveel als een huishou den van bijvoorbeeld 6 of meer Afvalwater, voor en na de behandeling in de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Ritthem. Hun grote voorbeelden zijn Kan sas, Toto en Scorpions, ze spelen covers van Dire Straits, John Wait en Kansas. Vrijdagavond 16 febnruari betreden ze het podium van Walk Inn aan de Minsier Le liestraat in Vlissingen, ook met Eye to Eye. eigen nummers.Het zijn de leden van de symfonische rockgroep Eye to Eye, die er optreden na een aantal jaren buitenlandse er varing en werk in de studio's. Het concert begint om 22 uur. ABD uws 1 Werkplan provinciaal milieu sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag De heer Th. van Wanrooij te Vlissingen heeft bij hen op 3 januari 1990 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een autosloperij en het han delen in tweede-hands-auto-onderdelen, op een perceel aan de Edison- weg 17a te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie K, nr. 403 ged. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 15 februari 1990 tot en met 14 maart 1990 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 14 maart 1990 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergunning en wel tot en met 14 maart 1990. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 7 maart 1990 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31670). Middelburg, 14 februari 1990.

de Faam | 1990 | | pagina 17