'Het sacrament' en 'Han de Wit' Het verpeste feest van Alex d'Electrique Afterhours om vier uur in Vestzak Van Zweden, Brautigam en Slagter voor goed doel in Concertzaal Schilder Jaap Helenius exposeert in Bellamy 19 Akoestisch Parelmoer op folkpodium Razzmatazz Joke Bruijs speelt solo Kazimier Lux in De Piek Bekende Engelse organist in Concert- en Gehoorzaal Jonge musici in Kapel van Sint Maarten 15 FEBRUARI T/M 21 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND TWEE PREMIERES VAN NEDERLANDSE FILMS IN MIDDELBURG Woensdag 14 februari 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen, 'The packa ge' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'K-9' 19 en 21.30 uur Electro Middelburg, 'Han de Wit' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' (Hugo Claus) 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. 'Torch song trilogy' 22.30 uur. Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 14, 19 en 21.30 uur, 'Urbanus in Koko Flanel' 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur, 'The package' 19, 21.30 en 23.30 uur. Grand theater Goes, 'K-9' 19 en 21.30 uur, 'Urbanus in Koko Flanel' 23.30 uur. Electro Middelburg, 'Han de Wit' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur, 'The package' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Theo en Thea' 14 uur, 'K-9' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Han de Wit' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The package' 20 uur. Grand theater Goes, 'K-9' 20 uur. Electro Middelburg, 'Han de Wit' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The package' 20 uur. Grand theater Goes, 'K-9' 20 uur. Electro Middelburg, 'Han de Wit' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur, 'The package' 20 uur. Grand theater Goes, 'K-9' 20 uur. Electro Middelburg, 'Han de Wit' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. Alhambra I Vlissingen, 'Turner Hooch' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The package' 20 uur. Grand theater Goes, 'K-9' 20 uur. Electro Middelburg, 'Han de Wit' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Het Sacrament' 19.30 uur, 'A short film about love' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Walt Disney's Taran en de toverketel' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 üur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Walt Disney's Taran en de toverketel' 14 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Oliver Co' 14 uur. Kazimier Lux, de legendarische zanger van Brainbox, is zaterdag avond 17 februari 'met friends' in De Piek. Met deze band geniet Lux van het succes. KINDER door Jan Smeekens In 'Het Sacrament' (regie en sce- Alex d'Electrique heeft met ont hutsende programma's als Haaie- planeet. Schokland, Venijnig Va riété en The Electric Suburb een geheel eigen plaats veroverd in de Nederlandse theaterwereld. Nu toeren ze rond met Vitale De len, waarin waanzin, onbegrip, visuele grappen, agressie en ab surde humor ook nu weer de in grediënten zijn voor de show waarmee ze vrijdag 16 februari neerstrijken in de Stadsschouw burg. De voorstelling begint om 20.30 uur. Scene uit Vitale Delen. V/nr: Ronald Brautigam, Jacob Slagter en Jaap van Zweden. Onder de naam VSB-klassiek concerteren Jaap van Zweden (viool), Ronald Brautigam (piano) en Jacob Slagter (hoom) maan dag 26 februari in de Middelburg se Concert- en Gehoorzaal. Het programma vermeldt werken van Mozart, Brahms en Van Beetho- VIERDE IN EEN REEKS ZONDER THEMA ven. Het concert begint om 20.15 uur en is een initiatief van de Verenigde Spaarbank. In het Vestzaktheater in Vlissin gen klinken zondag 18 februari vanaf 16 uur Engelse folkklan- ken. Het folktrio Afterhours brengt dan voornamelijk Ierse traditionals, aangevuld met ei gentijds materiaal in vaak onge bruikelijke arrangementen. In Bellamy 19 wordt vrijdag 16 februari om half vijf een ten toonstelling geopend van de Amsterdamse kunstschilder Jaap Hillenius. Het is de vierde kunstenaar in een reeks van zes. Drie collega's gingen hem voor. Elk jaar heeft de sectie Beelden de Kunst van de Culturele Raad Vlissingen soortgelijke ten toonstellingen. Voor het eerst is het niet gebonden aan een the ma. De Middelburgse filmliefhebbers kunnen in hun theaters hun hart ophalen deze week. Maar liefst twee Nederlandse filmpre mières, kan de Stichting Filmtheaters haar publiek voorschote len ('Han de Wit' en 'Het Sacrament') en daarnaast oogt 'A short'film about love' eveneens uitstekend. Parelmoer. Als het woord parelmoer iets zegt over schoonheid en pracht, dan kan het Razzmatazz-publiek zaterdag 17 februari nog wat ver wachten. Dan treedt namelijk vanaf 21 uur de muziekgroep Pa relmoer op op de kleine maar fij ne zolder van Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Oost- Souburg. Kaarten voor dit optre den zijn te reserveren via tele foonnummer 01100-30168. 'Het naadje van de kous' Beri ni's, theater, 't Beest Beesten markt 3 Goes. 21 uur. 'Mare Nostrum' Het Folklo ristisch Danstheater, Stads schouwburg, Molenwater 99, Middelburg. 20 uur. 'Het naadje van de kous' Beri ni's, theater, 't Beest Beesten markt 3 Goes. 21 uur. David Lowe, organist, Concert en Gehoorzaal, Singelstraat te Middelburg. 20 uur. 'Vitalen Delen' Alex d'Electri que, absurdistisch puinhoop theater. Stadsschouwburg, Mo lenwater Middelburg. 20.30 uur. Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat 11-13 Vlissingen. 14 - 17 uur. Eye to eye, symphonische rockgroep. Walk-inn, Minister Le- lystraat 4, Vlissingen, 22 uur. 'Helpers wegeerste ronde' Joke Bruys, theater. Stads schouwburg, Molenwater Mid delburg. 20 uur. 'Parelmoer' groep. Razzma tazz, Middelburgsestraat 113, Oost-Souburg. 21 uur. 'Kazimier Lux Friends' pop groep, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13 Vlissingen. 22 uur. "De ebbenhouten olifant" De Zeeuwse Komedie, Vestzakthea ter, Bellamypark 3-5 Vlissingen. 20.30 uur. 'Lydia Gitana' gitariste. Concert-en Gehoorzaal, Sin gelstraat Middelburg. 20 uur. 'Zeeland Zingt' Koor en samen zang mmv div. koren. Nieuwe Kerk, Groenmarkt 10, Middel burg. 19.15 uur. Concert, vijf musici. Kapel van St.Maarten, Hoogelande. 14.30 uur. Jamsessie, Frapo's, Bellamy park Vlissingen. 22 uur. De aap en de goheba" pop penspel, Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg. 15 uur. nario van Hugo Claus) komt in een Vlaams dorp de familie Hey- len bijeen om de sterfdag van moeder Heylen te herdenken. Tijdens het eerstvolgende con cert van de Zeeuwse Theateror gel Stichting, vrijdag 16 februari, is de bekende organist David Lo we te gast. De Engelsman speelt puur populaire muziek. Het con cert in de Concert- en Gehoor zaal begint om 20 uur. David Lowe. Joke Bruijs speelt solo. Dat ge beurt zaterdag 17 februari in de Stadsschouwburg te Middel burg, aanvang 20 uur. mm mm VRIJDAG 16 FEBRUARI ZATERDAG 17 FEBRUARI ZONDAG 18 FEBRUARI MAANDAG 19 FEBRUARI DINSDAG 20 FEBRUARI WOENSDAG 21 FEBRUARI DONDERDAG 22 FEBRUARI ZATERDAG 17 FEBRUARI ZONDAG 18 FEBRUARI WOENSDAG 22 FEBRUARI Han de Wit is een brave scholier met twee linkerhanden. Men zou hem een verwende egoïst kun nen noemen, die alles beter weet dan zijn ouders. Het leven van de jongen verandert op slag als va der ontslagen wordt. Hij moet van school af en wordt van de ene op de andere dag vuilnisop haler. Han ontmoet dan een meisje, maar zijn geluk is van kor te duur. Vader wordt invalide ver klaart en hij wordt ontslagen als vuilnisophaler. Dan neemt Han de Wit het heft in eigen handen, experimenteert totdat hij meent dat zijn vader kan genezen; met zijn hulp. Het is een duivels plan, dat hij niettemin doorzet. Moeder helpt mee... spronkelijk uitgezien hebben. Voor wie thuis (nog eens) wil genieten van wat op minder dan een uur daar vandaan weer het stralende middelpunt van een mooie dierentuin is, schreef en tekende Corine Kisling DE WOORDEN VAN DE TEMPEL. De rol werd door uitgeverij C. de Vries-Brouwers in een stevige koker gestopt en kost f 17,90 Het schoolboek van Dr. Xargo: Het aardsjong door Jeanne Wil lis en Tony Ross. Vertaling Hu- berte Vriesendorp. Uitgeverij Van Goor, Amsterdam. Prijs f 19,90. Hoe leefden de Grieken? door Odile Bombarde en Gilbert Hou- bre. Uitgeverij Zwijsen, Tilburg. Prijs f 10,95. Een pakket van zes deeltjes uit de serie De we reld op zak (32 titels) kost f 57,00. Alex d'Electrique speelt in deze voorstelling voor de eerste keer in een nieuwe samenstelling, twee dames en twee heren. Vitale De len is een onderhoud tussen vier mensen en het publiek op een feest. De inzet is de vorming van de ideale mens. Op het einde zijn er geen vier mensen meer en het feestje is niet meer leuk. Vijf jonge musici geven zondag 18 februari een concert in de Ka pel van Sint Maarten in Hooge- lande. De musici zijn Noëmi Bodden (viool), Odile van Eek (hobo). Mart Fentener (altviool), Elsbeth Nijhuis (fluit) en Paul Uy- terlinde (cello). Zij spelen werken van Bach, Schubert en Mozart. Het concert begint om 14.30 uur. zodat het familiefeest reeds snel uit zijn voegen treedt. Na het diner wordt iedereen uit genodigd voor een spel. Maar dat ontaardt in een reeks komische en absurde, maar ook schrijnen de taferelen, die de familieleden meesleept in chaotische uitspat tingen. Claude - zo'n beetje een buitenbeentje - de enige persoon die compromisloos verlangt naar zuiverheid, wordt hiervan het slachtofferVoor de goede or de: 'Het Sacrament' draait in het Schuttershoftheater. Wie trouwens dit concert be zoekt geeft ook nog voor een goed doel. De Verenigde Spaar bank draagt namelijk per ver kocht kaartje (f 20,- en cliënten van VSB f 5,- korting) vijf gulden af aan de Stichting Foetale Cardi ologie, verbonden aan het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht. Afterhours bestaat uit Alan Burke (zang, gitaar, bodhran), Tim Potts (zang, banjo, bouzouki, mandoli ne, viool en whistles) en Henry Sears (zang, viool, mandoline en whistles). Alan Burke is van Ierse afkomst en kreeg van zijn ouders een onuitputtelijk repertoire van traditionals en ballads mee. Hij begon zijn muzikale carrière als rockdrummer, wat nog te horen is in zijn sterk ritmische manier van gitaarspelen. Tim Potts speelde in zijn jeugd fa got en heeft ook nog uitgebreid getourd in Europa als contra basspeler in een bluegrass trio. Henry Sears heeft een klassiek verleden achter de rug in or kesten en barokensembles. Van Helenius wordt naast recent werk ook werk uit voorgaande ja ren getoond. Het zijn kleurrijke j impressies studies van het licht in de natuur door alle jaargetijden heen die onderwerpen vormen voor zijn schilderijen. Overigens is bij deze reeks ten toonstellingen een catalogus ge maakt, die onlangs van de persen rolde. Zoals Herodotus 2500 jaar gele den in zijn 'Historiën' verslag deed van zijn reizen naar de grenzen van de toenmalige be schaafde wereld, zo legden Jeanne Willis en Tony Ross in HET SCHOOLBOEK VAN Dr. XARGO: HET AARDSJONG vast wat men van achter een veel verdere horizon over onze zeden en gewoonten te weten te komen is. Volgens Dr. Xargo (groen, vijf ogen en twee vreemde maar handzame tentakels) komen aardsjonkies voor in vier kleu ren. Ze hebben vierkante klauwtjes, wat vacht op hun hoofd en drinken een tijdlang al leen melk door een gat in hun gezicht, omdat ze bij hun ge boorte nog geen slagtand bezit ten. Het aardsjong lekt en verza melt haren, modder, eipraksel en banaan. Als het zijn melk op heeft wordt het door de- aardsmoeder geklopt en gekne pen om uit elkaar ploffen te voorkomen. De keiharde brul 'Waaaaa! is voor de aardsvader het sein zijn jong de ruimte in te gooien waarna hij probeert het weer op te vangen. Jeanne Willis en Tony Ross heb ben ongetwijfeld te goeder trouw de feiten en gegevens op getekend en zullen zich (net als Herodotus soms deed) bij onbe grip onzerzijds verschuilen ach ter het argument dat ze slechts navertellen wat ze gehoord heb ben. En iedereen weet dat er veel dwaze verhalen de ronde doen. Hun samenwerking lever de in ieder geval een vermake lijk, lichtvoetig prentenboek op voor kinderen van een jaar of acht en nog meer voor (echtpa ren die een kind verwachten. In de serie DE WERELD OP ZAK verscheen tegelijk met vijf ande re titels een handzaam en mooi uitgevoerd informatief boekje over de bakermat van de Euro pese beschaving. In HOE LEEF DEN DE GRIEKEN? belichten Odile Bombarde en Gilbert Hou- bre verschillende kanten Griekse beschaving en cultuur. Hoe leefden de Grieken, hoe woonden ze, hoe vermaakten ze zich, waarmee verdienden ze de kost en hoe gingen ze met elkaar om? Het ruim gedrukte, met korte teksten en veel illustraties toch zeer overzichtelijk ingedeelde boekje is bedoeld voor kinderen vanaf groep zes van de basis school. Zij krijgen in het geschie denisonderwijs alleen met de Klassieke Oudheid te maken als de invloed van de Romeinen op onze beschaving aan de orde gesteld wordt, maar zijn ook zeer geïnteresseerd in wat zich nog verder van huis afspeelde. Over heel ver weg en toch dicht bij verscheen een 'papierrol' van ruim anderhalve meter lang en tweeëntwintig cm breed over de Egyptische tempel van de Ant werpse Zoo. In 1854 gaf de beheerraad van de ZOO de Antwerpse architect Charles Servais opdracht een nieuw hok te bouwen voor de Afrikaanse dieren. Na de inhuldi ging van de tempel in 1856 door Leopold I werd het verhaal van de bouw in een Egyptische stijl op de muren geschilderd. Restauraties in de jaren daarna lieten echter zo weinig van die schilderingen over, dat men in 1987 besloot de taferelen en hiëroglyfen opnieuw te schilde ren maar dan zoals ze er oor- HAAMSTEDE De Bewaerschole. (Weststraat 18) Joh. den Herder, schilderijen. Ma. t/m za. van 13.30 tot 16.30 uur, (t/m 17 februari). MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Abdij). Leven en werk van drie Rooseve/ts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke F/oresse en Jo- han Sinkefoto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Tri rum, Dinge- mans, Rob de Haanolieverfschilderij en, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Stichting Beeldende Kunst Zeeland. (Kuiperspoort 22). Another Time, vi deokunst. "Voor het jonge volkje", 200 jaar kin derboeken. (vanaf 12 februari). "Het lied dat nooit ver stomde" Doopsgezinde liedboekjes. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Kunstenaarscentrum. (Kousteensedijk 7). Andries Minder hout, schilderijen. Openingstijden Bi bliotheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteense dijk 7). Foto PZC 1956, persfoto's. Openingstijden Bibliotheek. Bellamy 19, (Bellamy 19). Jaap Hillenius, schilderijen. Openingstijden ma t/m vr 10 tot 17 uur. za en zo 13 tot 17 uur. vanaf 16 februari. Rabobank. (Lange Geere 3). Tanja Castel, gemengde grafische technie ken. Openingstijden bank. Kunsthandel De Witte Swaen-t Zee paardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente expositie oude- en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Balans. (Balans 17). Gemeente aankopen 1989, Sophia v.d. Heuvel, Wim Riemens, Henny Schrijver, Ben S/eeuwenhoek. Wo, do en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Eetcafe Dangeroe. (Vlasmarkt). Jo- han Sinke, foto's. Openingstijden Dangeroe. Galerie Basket. (Schuitvlotstraat 32). Willem Oorebeek. Wo. t/m za. van 13 tot 17 uur. De Vleeshal. (Markt). Jan Zembsch, schilderijen. Di. t/m zo. van 13 tot 17 PZEM-Galerie. (Poelendaelesingel 10). 28 Eeuwen in beeld, phenicische godinnen van de vruchtbaarheid. (vanaf 16 februari) OOST-KAPELLE Zeeuws Biologisch Museum. (Duin- vlietweg 6). Nederlandse Roofvogels tentoonstelling, di t/m vr 10 tot 17 uur, za en zo 13.30 tot 17 uur. VEERE Stadhuis. (Markt 5). Inundatie en Be vrijding - Walcheren in oorlogstijd, fo to's, archiefstukken, videofilm, voorwerpen. Ma. t/m za. van 12 tot 17 uur. Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Verkeer, vervoer en communicatie. Wo. t/m zo. van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana. (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Ge hele week geopend van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Ster renkunde, Zeeuws Planetarium. Soif. (Bellamypark 14) Fred Paai. foto grafie Openingstijden cafe Art-titude. (Singel 14). Lucy de Graaf. (vanaf 18 februari). bijgenaamd Deedee. Aanvankelijk verloopt het weerzien voorspoe dig, ondanks onderlinge spannin gen. Het gezelschap gaat naar de mis, bezoekt het kerkhof en zet zich welgezind aan tafel. gel en was organist/koordirigent in de St. Peter's Church in Ship ley. In 1965 werd hij benoemd tot vaste organist van het Gaumont- theater en in de Silver Blades Ice Rink, beide in Bradford. Hij reisde veel, onder meer met een band. Bovendien maakte hij twee keer een toernee door Amerika. De groep Parelmoer werd opge richt in 1982. Sindsdien hebben de groepsleden hard gewerkt aan een repertoire van grotendeels ei gen nummers. Hoewel de basis van de muziek traditioneel is, zijn invloeden uit andere muzieksoor ten duidelijk waarneembaar. Het is gebleken dat Parelmoer, met puur akoestische muziek, het best tot z'n recht komt wanneer er contact met het publiek ge legd kan worden. Dat zit dus wel goed in Razzmatazz. Parelmoer wordt gevormd door Pieter Simons (zang, accordeon, draailier, doeldelzak en tinwhist- Ie), Gé van den Heuvel (zang en viool), Har Crommentuyn (zang, gitaar en basgitaar) en Nico Pe ters (zang, banjo, cister, draailier, gitaar en waldzither). Het optreden van de groep Trefoil op zaterdag 24 maart in Razzma tazz komt te vervallen. Daarvoor in de plaats is er op zaterdag 17 maart een optreden van de Rus sische volksmuziekgroep Skaz uit Moskou. DONDERDAG 15 FEBRUARI VRIJDAG 16 FEBRUARI ZATERDAG 17 FEBRUARI ZONDAG 18 FEBRUARI DINSDAG 20 FEBRUARI WOENSDAG 21 FEBRUARI 'Han de Wit' (Electro) is een film van Joost Ranzijn met Koen de Bouw, Nelly Frijda en Jim van der Woude in de hoofdrol. De rol prent is gebaseerd op het boek 'Han de Wit gaat in ontwikke lingshulp' van Heere Heerema. We de film bezoekt zal het boek - mits gelezen - niet herkennen, want scenarioschrijvers Jane Waltman en Joost Ranzijn heb ben bij de bewerking hun fantasie de vrije loop gelaten. En zo staat daar een eigenzinnige trago- komedie. Deze bijeenkomst vindt plaats in de pastorie, waar Natalie Heylen huishoudster is van de pastoor, De pastoor ontpopt zich daarbij als een sociaal figuur. Hij weet zich uitstekend aan te passen aan het bizarre karakter van de familieleden. Door het overmati ge eten en drinken komen de ton gen echter los. Latente rancunes en oude vetes passeren de revu, Lowe (42) studeerde piano en or-

de Faam | 1990 | | pagina 11