9 Kerstgroet Kerstconcert Gastarieven Tarieven zwembad Wijzigen ophalen huisvuil Kerstkoopavonden Monumenten- vergunning Welzijnsprogramma Bestemmingsplan Op zoek naar minst schadelijke batterij Werk in uitvoering Fietsen Kantoren gesloten Geboorte bomen Fietsen stalling open Huur- commissie MP Woensdag 20 december 1989 DE FAAM Door het oog van de Lange Jan GEMEENTE liifrll. MIDDELBURG Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ■Week— A Er worden in Middelburg heel wat straten opnieuw bestraat. In verband daarmee kunt u enige hinder ondervinden door afslui tingen en dergelijke. Getracht zal worden het ongemak tot een mi nimum te beperken. Het betreft de volgende straten: -Oosterscheldestraat tussen de Grevelingenstraat en de Nieuwe Vlissingseweg; -Lombardstraat; -Breeweg tussen 't Zanddorp en de Koninginnelaan; -Molendijk in Nieuw en Sint Joosland tussen de Schelde- poortstraat en het einde van het dorp. De dijkvoet wordt verhard met betonblokken zoals in het an dere gedeelte van de Molendijk; -Rijnstraat Het werk begint aan de kant van de IJsselstraat; -Seislaan. Morgen, donderdag 21 december, wordt weer een kijkdag gehouden voor gevonden fietsen (elke derde donderdag van de maand). Van 9.00 tot 10.00 uur kan iedereen op de binnenplaats van het Middel burgse politiebureau komen kij ken of de vermiste fiets er bij staat. Op dezelfde dag krijgt iedereen de gelegenheid om 11.00 uur een fiets te kopen uit de voorraad, die er al langer dan twee maanden staat. Deze verkoop gebeurt door een deurwaarder bij afslag. Wie in het bezit is van een aan koopcertificaat krijgt voorrang bij de verkoop. Een dergelijk cer tificaat ontvangt iedereen die bij de gemeentepolitie van Middel burg aangifte doet van de vermis sing van een fiets. Tafeltje Dekje "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 27 december 1989 tot en met 1 januari 1990. Woensdag zuurkool met worst donderdag kwartponder, sperziebonen, aardappelen vrijdag rundvlees, spruiten, aardappelen zaterdag goulash, erwten, rijst maandag gehakt, witlof, aardappelen Waarschijnlijk ten overvloede: de gemeentelijke kantoren zijn op maandag 25 en dinsdag 26 decem ber, Eerste en Tweede Kerstdag, gesloten. Op woensdag 27 decem ber zijn de deuren weer op de ge bruikelijke tijden open. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten om ouders ter gelegenheid van de ge boorte van hun kind in de gele genheid te stellen in Middelburg een boom te planten. De Plant soenendienst van de gemeente heeft nu het verzoek gekregen hiervoor een plan uit te werken. Het is de bedoeling dat tweemaal per jaar een gelegenheid wordt ge boden, in het voor- en in het najaar. Het college van burgemeester en wethouders hecht veel belang aan de milieu-educatieve waarde van het plan. Daarom heeft men tot realisering ervan besloten. De bewaakte fietsenstalling Delta Cycle op het Zusterplein is op de extra kerstkoopavonden ook ge opend tot 21.15 uur (vanaf 's och tends 8.45 uur). De medewerkers danken u voor de belangstelling in het afgelopen jaar en zien u graag gezond in hel nieuwe jaar terug. De huurcommissie is een onaf hankelijke commissie, die op ver zoek van huurder of verhuurder adviezen of antwoorden kan ge ven op allerlei vragen op het ge bied van huur en verhuur van woonruimte. Deze commissie houdt iedere der de donderdag an de maand spreekuur. Dus ook morgen 21 december van 9.30 tot 12.30 uur in de B en W-kamer van het stad huis, Lange Noordstraat 1 te Middelburg. Gezamenlijk gaan we een nieuwe periode tegemoet. Kerst is vaak een moment van bezinning. We kijken met elkaar terug naar de jaren 80 en zijn vol spanning over de voor ons liggende jaren 90. De wereld is in beweging en vele hoopvolle ontwikkelingen tekenen zich af. We hopen dat het nieuwe decennium ook vee! goeds voor de mooie stad Middelburg mag brengen. Als bestuur en inwoners zullen we aan de ontwikkeling van de stad moeten werken. Hierbij is een goede harmonie onmisbaar. Het gemeentebestuur wenst u goede kerstdagen. Op Tweede Kerstdag dinsdag 26 december wordt het traditionele "Kerstconcert bij kaarslicht" ge geven in de Burgerzaal van het stadhuis om 20.30 uur. Het strijkorkest La Primavera brengt onder leiding van Maurice Broussard werken van Richter, Haydn en Beethoven. La Primavera bestaat uit een twintigtal jonge, enthousiaste vakmusici en werd in 1986 op gericht. De tarieven van de welzijnsaccommodaties zullen met ingang van 1 ja nuari 1990 in verband met een algemene tariefsverhoging met ongeveer 3% worden verhoogd. De vaste huurders zullen (of hebben) een gewij zigd tarievenlijst ontvangen. De tarieven van het zwembad "Poelendaele" zijn als volgt vastgesteld: Losse baden Volwassenen 2,90 Kinderen/houders van een Pas 65 1,90 10-Badenkaarten Volwassenen 22,40 Kinderen/houders van een Pas 65 14,90 Douches Volwassenen 1,15 Kinderen 0,85 Toeschouwers Alleen van toepassing als het buitenbad gesloten is 0,80 Zonnebank Enkele keer 7,25 Knipkaart 10-keer 67,— Kluisje 1,— Jaarabonnementen Volwassenen 187, 1 kind 144, 2 kinderen 172,25 3 kinderen 181,50 4 kinderen 186, Volgende kinderen steeds ƒ4,50 meer Zomerabonnement 25,75 Zwemlessen Volwassenen 37,40 per maand Kinderen 31,20 per maand Diplomazwemmen 8,50 De oude 10-badenkaarten, knipkaarten en zwemkaarten kunnen na 1 januari worden opgebruikt. In verband met de kerstdagen is een regeling getroffen voor het ophalen van huisvuil in de week na kerst. Deze regeling houdt het volgende in: Woensdag Op woensdag 27 december wordt het huisvuil opgehaald in de wij ken waar dat normaal op maan dag en dinsdag gebeurt (Stromen- wijk, Griffioen, binnenstad). De gemeentemensen zullen op die dag in een tweeploegensysteem werken aangevuld met uitzend krachten. Tussen 7.00 en 13.00 uur worden de maandag- en de dinsdagochtend-wijken gedaan, van 13.00 tot 19.00 uur de maandag- en dinsdagmiddag- wijken. De mensen van de Reinigings dienst verzoeken de inwoners van de genoemde wijken de vuilnis zakken om 7.00 uur buiten te zet ten. Er kan iets worden afgewe ken van de genoemde tijden en als de vuilniszakken vroeg in de avond nog niet opgehaald zijn: geen paniek, de mensen werken die dag tot 19.00 uur. Donderdag en vrijdag Op donderdag 28 december wordt het huisvuil opgehaald van de wijk waar dat normaal op de woensdag gebeurt. Op vrijdag 29 december wordt het huisvuil in de "donderdagwijk" opgehaald. Vanavond, 20 december, mogen de winkels extra open zijn tot 21.00 uur, evenals vrijdagavond 22 december. Op deze avonden is ook de parkeerkelder in het Geeregebied geopend tot 21.30 uur. De burgemeester van Middelburg maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12, lid 8 van de Monumentenwet bekend, dat ingaande 22 december 1989 op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie aanvragen om een wijzigingsvergun ning ter inzage liggen voor de monumentenpanden Dam 21 en Koudekerkseweg 131 te Middelburg. Tot en met 9 januari 1990 kunnen eventuele bezwaren schrifte lijk en gemotiveerd worden ingediend bij burgemeester en wet houders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg ma ken hierbij bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 10 november 1989 het gemeentelijk welzijnsprogramma 1990 heeft vastgesteld. Het vastgestelde welzijnsprogramma ligt gedurende een maand, vanaf 2 januari t/m 1 februari 1990, voor een ieder ter inzage op bureau Voorlichting en de afdeling Welzijnszaken ter ge meentesecretarie, beide gevestigd Stadhuisstraat 2 te Mid delburg. Tegen het vastgestelde welzijnsprogramma kan door iedere be langhebbende krachtens het bepaalde in de Wet Administratie ve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen, binnen de hierboven aangegeven termijn, een bezwaarschrift worden ingediend bij de gemeenteraad. Van de beslissingen van de raad op eventuele bezwaarschriften kan een beroep worden ingesteld bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Ontwerp-bestemmingsplan Streekschool Torenweg. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat ingaande vrijdag 22 december 1989 gedurende een maand ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, het ontwerp- bestemmingsplan Streekschool Torenweg ter inzage ligt. Dit bestemmingsplan heeft betrekking op een perceel grond ten zuiden van de Torenweg, grenzend aan de Eendrachtsweg. Doel van het bestemmingsplan is het vervangen van de huidige agra rische bestemming door de bestemming Maatschappelijke Doel einden c.a. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen het ont werp schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren kenbaar maken. Het bezwaarschrift dient dan gezonden te worden aan de raad van de gemeente Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Voorbereidingsbesluiten De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 11 december 1989 een voorberei- dingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. het perceel Koudekerkseweg 144, zoals aangegeven op teke ning S 181-45 d.d. 28 september 1989; b. het winkelcentrum Welsinge in de Magistraatwijk, zoals aan gegeven op tekening S 156-50 d.d. 17 oktober 1989; c. voor het gedeelte van het bestemmingsplan Span jaardstraat/Spuistraat, zoals aangegeven op tekening S 245-4 d.d. september 1984. De besluiten treden in werking op 20 december 1989 en liggen met de bijbehorende pre-adviezen en tekeningen voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. U vraagt zich vast ook wel eens af welke batterij nu eigenlijk het minst schadelijk is voor het mi lieu. Het wordt de consument niet echt makkelijk gemaakt. Op dit moment gaan er zo'n zeven ver schillende soorten over de toon bank. Milieuvriendelijk is er niet een. Alle batterijen bevatten che mische schadelijke metalen, en behoren dan ook tot het klein chemisch afval. Stel, u zoekt een staaf batterij voor de zaklamp of radio. U kunt kiezen! Ten eerste de oude ver trouwde zink-bruinsteenbatterij, naar het model van de "Witte Kat". Een zink-bruinsteenbatterij is te herkennen aan de letterkode R. Verder is er de alkaline batterij met de kode LR. Zoals de rekla- me doet vermoeden, trommelen speelgoedkonijntjes langer op de- Initiatief Vlissingen gesteund De raad van de gemeente Vlissin gen heeft in de vergadering van 28 oktober jongstleden met algeme ne stemming een motie aangeno men, die door de Middelburgse raad in de vergadering van 11 de cember is gesteund. Deze motie is een reactie op het fi nancieel plan van de PZEM 1990 en houdt het volgende in: De PZEM verwacht in 1990 een posi tief resultaat van ruim 7,5 miljoen gulden. Dit resultaat moet voornamelijk worden verkregen uit de afschaf fing van de korting op de gasta rieven voor het kleinverbruik en de blokverwarming. Deze korting bedraagt 2 cent per kubieke meter. De gemeente Vlissingen, nu ook gesteund door de gemeente Mid delburg, doet een beroep op de aandeelhouders van de nv PZEM om deze korting niet af te schaf fen, maar te handhaven. Als ar gumenten hiervoor worden onder meer aangevoerd: -De PZEM is een gezond bedrijf met een groot eigen vermogen; -Er is geen reden om dit vermogen door winst te versterken; -Er zal in 1990 al een forse lasten verzwaring voor kleinverbruikers plaatsvinden door de invoering van de milieuheffing op gas van 4,5 cent per kubieke meter. De motie wordt ter kennis ge bracht van de Provinciale Staten en de raden van de gemeenten die aandeelhouder zijn. ze batterij. Inderdaad leveren ze meer energie dan het zink- bruinsteentype. Maar nu het mi lieu! De keuze is duidelijk, de al kaline batterij bevat maar liefst tachtig keer meer kwik. Kwik be hoort samen met cadmium tot de schadelijkste metalen die in batte rijen voorkomen. Inmiddels zijn er maatregelen getroffen, in 1990 moet de alkaline batterij 85% minder kwik bevatten. Zeker tot 1990 maar ook nog daarna blijft de zink- bruinsteenbatterij de beste keuze voor het milieu. De oplaadbare nikkelcadmium batterij Met de opkomst van de walkman kwam er een derde type staafbat- terij in de mode; de oplaadbare nikkel-cadmiumbatterij. Met een hoeveelheid van vier tot zeven gram cadmium in één batterij lijkt het een zeer milieu onvriendelijk type. Toch is het omgekeerde waar. Een nikkel cadmiumbatterij kan met een een voudige oplaadapparaat zo'n 500 tot 1000 keer gebruikt worden. In totaal leveren ze dan 300 tot 600 wattuur aan energie. Daar staan 100 tot 200 zink-bruinsteen -of al kalinebatterijen tegenover. Dat betekent 40 tot 80 gram kwik als u alkalinebatterijen gebruikt! Een apparaat met een motortje (kassetterekorder, walkman, speelgoed) verbruikt veel energie en daarmee veel batterijen, een nikkel cadmiumbatterij is dan duidelijk de minst schadelijke keuze. Gebruikt u zelden een bat terij of een apparaat dat zeer wei nig energie verbruikt (bijvoor beeld een rekenmachine) dan is de zink-bruinsteenbatterij het beste alternatief. Informeer bij de win kelier hoeveel batterijen uw aan koop verslindt. Knoopcellen Voor gehoorapparaten, horloges en fotoapparatuur zijn er kleine en lichte batterijen ontwikkeld, de knoopjes. Er zijn vier typen in de handel: kwikoxyde-, zilveroxy- de, alkaline- en zinkluchtknoop- jes. Als de winkelier de knoopjes zonder verpakking verkoopt en niet weet te vertellen welke van de vier het is, kunt u daar toch ach terkomen door op de letterkode te letten. Kwikoxyde-knoopjes heb ben een cirkel om het plusteken en de letter M of N; zilveroxyde- knoopjes een S of T en alkaline knoopjes LR. De rest is zink lucht, waarvan ons de kodering niet bekend is. Als we het meest milieuvriendelijke knoopje zoe ken, is de keuze niet moeilijk. De kwikoxydebatterij valt vanwege zijn extreem hoge kwikgehalte onmiddellijk af. Het zilveroxy- deknoopje valt af omdat het met zijn kleine massa van 1,7 gram maar liefst 0,5 gram zilver bevat. Het meest milieuvriendelijk zijn de alkaline- en zink-lucht- knoopjes. Tips Alle batterijen bevatten schade lijke metalen. Mijd daarom zo veel mogelijk het gebruik van bat terijen. Schaf geen apparaten aan die op batterijen lopen, die u niet echt nodig heeft. Ga na of het apparaat ook met een adapter op het stopkontakt kan worden aangesloten. Lege batterijen mogen absoluut niet in het huisvuil terecht komen. Ze kunnen afgegeven worden in de daarvoor bestemde tas bij de huisvuilophaaldienst (net als ouder klein chemisch afval), bij de garage van de Reinigingsdienst aan de Oude Veerseweg, bij een batterijbak of de fotohandelaar. Als een batterij echt noodzake lijk is, doet u er góed aan een minder schadelijk type te gebrui ken. Bij staafbatterijen: de zink- bruinsteenbatterij en de nikkel cadmiumbatterij voor hoog ener gieverbruik. Bij knoopcellen: de zink-, lucht- of alkalineknoopcel. Voor meer informatie kunt u te recht bij de Zeeuwse Milieufede ratie, Singelstraat 7, Goes (tel: 01100 - 28259).

de Faam | 1989 | | pagina 5