UIT HET ZAKEN] Paul van Vliet heropende Röttisserie Michel Kerststollen van vernieuwd poeder Twee winkels met gescheiden aanbod in Vlissingse passage Open dag wereldwinkel Sint zet voet aan wal in Middelburg De Rode Pilaren, nieuwe drogisterij in Middelburg De Pagter meubelen zet nieuwe in appart pand 'Ook Nederlanders beginnen onze produkten te kennen' Uitgebreide Nikon show met camera van het jaar Leo Horn naar de andere kant verhuisd 'Innen van Vorderingen' Woensdag 15 november 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER De Zeeuwse beroepenmanifestatie die van 13 tot en met 16 december wordt gehouden in Goes heeft iets heel nieuws in petto: het meest moderne geautomatiseerde l-SEE-systeem, waarin een combinatie wordt gemaakt tussen het volledige bestand aan opleidingen, beroepen en arbeidsmarktgegevens voor heel Nederland. Vooral de schooldecaan, de beroepskeuze-adviseur en andere betrokkenen bij studie- en beroepskeuze hebben baat bij dit apparaat. De beroepenmanifestatie beleeft haar eerste lustrum. Binnen en buiten Zeeland is dit initiatief ge groeid tot een begrip. Aanvanke lijk was de opzet om scholieren te informeren, maar het blijkt dat een breder publiek belangstelling toont. Tijdens de komende manifestatie zijn maar liefst 150 beroepen in levende lijve te aanschouwen. Ontwikkelingen op talrijke vakge bieden worden getoond en de modernste apparatuur en hulp middelen zijn er te zien. Daar naast is veel informatie te verkrijgen over scholing, bij- en herscholing, nieuwe cdr-'êrekan- sen en er is ruimte waar wordt in gegaan op de mogelijkheid om een nieuwe (tijdelijke) baan te vinden. Veel aandacht wordt ook besteed aan de roldoorbreking bij veel beroepen. In totaal staan 300 mensen klaar om de nieuwsgierigen naar de wijze van broodwinning uitvoerig te infor meren. De wereldwinkel in Oost- Souburg houdt woensdag 22 no vember vanaf 10 uur een open dag. De SOS wereldhandel zegt produkten rechtstreeks van de makers of via betrouwbare orga nisaties te kopen. Vele artikelen uit de najaarscata logus zijn er te bezichtigen en te koop. Sieraden, gebruiksvoorwer pen, textiel en speciale kerstver sieringen. SOS wereldhandel zorgt ervoor dat ambachtslieden en coöperaties in de derde we reld van een inkomen worden voorzien. Sint Nicolaas, vergezeld van ve le zwarte Pieten te voet en te paard, arriveert per boot op za terdag 18 november om kwart voor twee bij de gedenknaald In het pand met 'de rode pilaren' aan de Lange Delft in Middelburg is sinds enkele weken een nieu we zaak gevestigd. Het betreft hier een drogisterij kruiderij met de toepasselijke naam De Rode Pilaren. De winkel is eigendom van Peter Gruijs (33) die hiermee zijn ervaring van jaren, als onder meer bedrijfsleider in andere za ken, hoopt te verzilveren. Gruijs denkt in zijn nieuwe zaak toch iets meer te kunnen bieden dan, wat wel genoemd wordt, de discount drogist. „Een discount drogist heeft over het algemeen geen exclusief assortiment", legt hij uit. „Ze verkopen de bekende merken tegen soms redelijk gere duceerde prijzen, omdat ze heel groot kunnen inkopen. De kunst voor de particulier is dan om daar wat tegenover te stellen. Specia liseren dus. Bijvoorbeeld natuur- cosmetica, originele badproduk- ten, speciaal voorverpakte krui den en noem maar op". Een andere wijze van specialisa tie heeft Peter Gruijs gezocht in een bepaalde vorm van service verlening. „Ik heb hier een groot assortiment homeopathische middelen, waarbij veelal geen uit gebreide gebruiksaanwijzing zit, met bijvoorbeeld alle gegevens over mogelijke bijwerking en der gelijke. Daarvoor heb ik een com puterprogramma opgesteld. Als mensen nu bij mij in de winkel komen met een lichamelijke klacht en ze zoeken daar een be paald homeopathisch ge neesmiddel bij, dan zoek ik dat op in de computer en krijgt die klant daar een uitdraai van mee naar huis. Ook volledige dieet- plannen kan ik via de computer aan de klant aanbieden, want zo als bekend zijn veel klachten een gevolg van verkeerde eetge woonten". Naast deze service, wil Gruijs zijn klanten een stukje winkelplezier en vooral ook koopvrijheid bie den. „De mensen moeten zich hier op hun gemak voelen, rustig rond kunnen kijken en zonder schroom weg kunnen gaan zon der iets te kopen. Ze moeten dus zelf beslissen of ze iets willen ko pen of niet en daar passen geen opdringerige verkooptechnieken bij". Een beeld van de inrichting van de nieuwe zaak van Arjen de Pagter in de Herenstraat. Arjen de Pagter heeft in de He renstraat in Middelburg een nieuw pand ingebruik genomen. Naast de antiekhandel en De Egelantier is dit de derde winkel van De Pagter in de Herenstraat. In het nieuwe pand, waar voor heen café De Poort gevestigd was, heeft De Pagter de nieuwe geloogd grenen meubelen onder gebracht. „Geloogd grenen meubelen zijn de laatste jaren nogal in trek ge raakt bij het publiek", vertelt De Pagter. „Mogelijk is het een reac tie op de wat kille sfeer van de moderne wit-grijs-zwart-inrich- ting. We zijn dit soort meubelen destijds gaan verkopen in onze antiekzaak onder meer omdat ze veel gelijkenis vertonen met be paalde antieke meubelen die we verkopen. Ze worden nog op een ouuerweise uegelijke manier ge maakt van massief grenenhout. De hele sfeer van 'het oude meu bel' straalt er vanaf". Gebrek aan ruimte was er de oor zaak van dat De Pagter op zoek ging naar een andere ruimte „We konden het in feite wel kwijt, maar het kwam op den duur alle maal zo kort op elkaar te staan dat je bijna letterlijk door de bo men het bos niet meer zag. In het nieuwe pand komen de meube len veel beter tot hun recht. Niet alleen staan ze nu als één soort bij elkaar, maar je kan nu ook in een hoek bijvoorbeeld een com plete slaapkamer-inrichting laten zien. Voorheen stonden alle nieu we meubelen tussen het antiek. Dan is het veel moeilijker voor een klant om zich een voorstel ling te maken hoe zoiets nou bij hem thuis zou staan". aan de Beatrixbrug. Daar zal het Sint Nicolaascomité ter begroe ting aanwezig zijn. Na de aankomst van Sint Nico laas en zijn gevolg wordt een rij toer door de binnenstad gehouden, waarbij de Sint te paard is gezeten, terwijl de zwar te Pieten hem gedeeltelijk te paard en anderen hem te voet vergezellen. De stoet bestaat onder meer uit Juliana's Drum- and Buglecorps en het jeugdcorps "Johan Friso" met colone gards en de signaal afdeling van M.T.V. '69 met majorette-peloton. De route is als volgt: Rouaansekaai, Bier kaai, Londensekaai, Se- geersstraat, Lange Delft, Korte Delft, Damplein rond, Korte Delft, Lange Delft, Nieuwe Burg, Groenmarkt, Bachtensteene, Lange Noordstraat, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seis- dam, Achter de Houttuinen, Lan- geviele, Pottenmarkt, Plein 1940, Markt Noord- en Oostzij de, Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Korte Geere, Lange Geere, Langeviele, Markt, Stadhuis. Op de markt zullen er door de zwarte Pieten pepernoten voor de jeugd worden gestrooid. Rond kwart voor drie arriveert de stoet voor het stadhuis op de Markt en zal Sint Nicolaas en zijn gevolg officieel door het ge meentebestuur ten stadhuize worden ontvangen. De in de pui van het stadhuis, of bij slecht weer, in de hal te houden toespraken, zullen door middel van luidsprekers te volgen zijn. Om ongeveer kwart over drie zullen Juliana's Drum- and Bug lecorps en het jeugdcorps "Jo han Friso" en een aantal zwarte Pieten afmarcheren via de vol gende route: Markt, Lange Delft, Segeersstraat en vervolgens via de kaaienroute naar de Seismo- len. De signaalafdeling van M.T.V. '69 zal met het Majoret- tenpeloton afmarcheren van de Markt, Burgpromenade, Groen markt, Korte Burg, Balans. Michel en Claudine de Vaan brengen samen met Paul van Vliet een heildronk uit. De cabaretier Paul van Vliet - hij was toch in Middelburg met een serie voorstellingen - opende vo rige week donderdag officieel Rotisserie Michel aan de Korte Geere in Middelburg. Met een glas champagne in de hand bracht hij een heildronk uit en wenste Michel de Vaan een goe de toekomst met zijn veranderde zaak. Rötisserie Michel bestaat al vele jaren. De Vaan besloot tot een verbouwing van het interieur om het bistro-gebeuren op een hoger t>lan te brengen. Omdat op dit moment tevens een tentoonstel ling is te zien in de rotisserie van kalligrafiewerken van Ernst de Vries met teksten van Paul van Vliet, lag het voor de hand de po diumkunstenaar uit te nodigen de zaak officieel te openen. Van Vliet deed dat 'met liefde' en on derhield zich tot in de kleine uur tjes geanimeerd met de aan wezigen. De sfeer in het nieuwe restaurant is ondanks de verandering be houden. De wanden zijn in pêche tinten gestuckadoord en het ta fellinnen is op die kleuren aange past. Het nieuwe servies en tafelzilver geven de zaak de klas se die ze van oudsher heeft „en die ze verdiend", vult Michel de Vaan aan. Vanzelfsprekend heeft Michel ook de spijskaart op een (nog) hoger niveau gebracht. De gasten tijdens de officiële her opening konden al meteen een proef op de som nemen. Van secretaresse tot officemanager De belangenvereniging van en voor secretaressen (het Se cretaresse Platform Zuid Ne derland) houdt zaterdag 25 november in hotel Terminus in Goes een introductiemiddag voor al haar Zeeuwse colle ga's. Gastspreker is Drs. A. Saman, secretaris van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging. Hij houdt een inleiding onder de titel: 'Secretaresse, van ty piste tot officemanager'. Na de pauze zal oud-voorzitter Marianne Smits ingaan op het belang van het Platform voor de secretaresse. Inlichtingen over deze vereni ging zijn te verkrijgen bij Anne-Marie Timmers: 04244-2159 (alleen 's avonds) Ontbijt aan huis nu ook in Zeeland Ook in Zeeland is het vanaf nu mogelijk om een ontbijt aan huis te bestellen. De cateringafdeling van het Visrestaurant Vlissingen (Stationsrestaurant) gaat onder leiding van chef-kok Ron Dunnes op geheel Walcheren deze ont bijtservice verlenen. Deze ontbijten moeten wel mini maal twee dagen van tevoren besteld worden. Er kunnen 'ge wone' Zeeuwse ontbijten besteld worden, maar ook super ontbij ten met champagne. AH Ak voor zijn vitrine. TURKSE SPECIALITEITENWINKEL IN MIDDELBURG Wie net naar Turkije op vakantie is geweest, en ook thuis een ech te Turkse maaltijd wil bereiden, kan nu voortaan al de ingrediën ten halen bij Benelux Al-Tan. De ze nieuwe speciaalzaak in Turkse levensmiddelen is gevestigd in de Gravenstraat 12 in Middelburg. Er is van alles te koop: Verschil lende soorten olijven, speciale kruiden, Turks deeg, allerlei feta's (schapenkaas) en 'sucuk de echte Turkse worst. Bovendien levert de zaak elke dag vers Turks brood. Daarnaast is er een groot assortiment conserven en ver koopt Al-Tan natuurlijk ook Turks fruit (hele zoete, zachte snoep- De zaak is ongeveer een maand open en loopt volgens de eige naar Ali Ak al lekker. „We krijgen natuurlijk een hoop mensen uit de Turkse gemeenschap in onze winkel", vertelt de eigenaar. „Maar inderdaad ook veel men sen die als toerist in Turkije zijn geweest. Je begint nu te merken dat Turkije als vakantieland erg in opmars is". Ali Ak heeft een klei ne enquete gehouden onder zijn klanten. Hieruit bleek dat de helft van 2ijn klanten Turks is, de ande re helft Nederlands. „De Neder landers beginnen onze produkten te kennen. Ze weten nu dat er verschillende soorten schapenka zen zijn. En ze waarderen onze wijn". De Turkse wijn is veel zui verder dan Franse wijn, zegt Ak. „Onze wijn wordt alleen gemaakt van druiven, daar wordt niet mee geknoeid. Het alcoholpercentage is niet zo hoog, dus dat is veel gezonder. De vraag naar het Turkse brood, is ook vrij groot. Dat is begrijpelijk, want het ronde brood is een prima alternatief voor bijvoorbeeld het stokbrood". Ali Ak, die samen met zijn zoon en wat familieleden de zaak runt, betrekt al zijn produkten van een Turkse groothandel in Rotterdam. Naast een Turkse staat er ook een Duitse beschrijving op het etiket. Binnenkort gaat hij zelf naar Turkije om in te kopen. De zaak maakt ook kerstpakketten voor Hollandse bedrijven en ver zorgt, ook op bestelling, speciale hapjes voor allerlei festiviteiten. leder bedrijf heeft trage betalers, of erger nog, debiteuren die hele maal niet betalen. De Middelburgse Kamer van Koophandel houdt op dinsdag 21 november in Hotel Arneville een workshop. Het thema luidt: 'Het innen van vorderingen'. De workshop begint om 15 uur. Het onderwerp valt te verdelen in twee fases. In de eerste fase wordt bekeken welke stappen de ondernemer zelf kan zetten tegen wanbe talers. In de andere fase wordt ingegaan op de juridische mogelijkhe den die er zijn om geld te kunnen innen. De rol van de deurwaarder, advocaat, rechtskundig adviesbureau en incassobureau worden besproken. Dit en nog veel meer komt aan de orde De inleiders van deze workshop zijn mr R. Thiry van het rechstkundig- en incassobu reau Intermedium te Goes en mr G. Nijland, advocaat in Zierikzee NIKON CENTRAAL BIJ FOTO BACK Foto Back houdt vrijdagavond 17 en zaterdag 18 november een grote Nikon-show in de zaak aan de St. Jacobspassage in Vlissin gen. Onder meer de camera van het jaar 1989, de Nikon F4, wordt uitvoerig gedemonstreerd. Speciaal voor deze gelegenheid komt Ron Hartel van Nikon naar Vlissingen om wetenswaardighe den over de produkten van de ca merafabrikant te vertellen. Volgens Hans Back van de foto zaak ook met vestigingen in Goes en Middelburg, heeft Nikon een aantal zeer mooie volauto matische camera's. Back moemt de RF2, de Nikon TW Zoom en de TW 20 camera. „Voor fotolief hebbers zijn deze camera's een ware uitkomst", stelt Hans Back vast. Als voordeel noemt hij de ingebouwde automatische flitser, zelfdenkende afstandinstelling en een volautomatisch film transport. Overigens heeft Foto Back, die al jaren deze shows organiseert, tij dens beide dagen interessante aanbiedingen. Die aanbiedingen gelden ook voor de zaken in Goes en Middelburg. Hoewel het nog maar november is, wordt er vooral door winke liers al weer volop vooruit geke ken naar de komende feestda gen. Zo ook bij bakkerij De Vlie ger in West-Souburg. Daar zijn de eerste kerststollen inmiddels weer de oven uitgerold. Dit jaar zijn ze echter een beetje anders van smaak dan andere jaren. De grondstoffenfabriek Sonneveld heeft namelijk in nauwe samen werking met bakkerij De Vlieger een nieuw boterstollenpoeder in de handel gebracht. „We zijn de afgelopen maanden met een zekere regelmaat bena derd door de fabriek, met de vraag of we eens een aantal proefstollen wilden bakken", ver telt Dick Huige, eigenaar van bak kerij De Vlieger. „Omdat we jaarlijks een omzet hebben van zo'n vijfhonderd kerststollen, hebben we daaraan meegewerkt en uiteindelijk is daar dit nieuwe poeder uit voortgekomen. De stollen zijn nu nog malser dan voorheen. Ook zijn er natuurlijke kleur- en smaakstoffen voor ge bruikt". Het 'stollenproduktieteam' met van links naar rechts: Dick en Ankie Huige en de bakkersknechten Robert Kelderman en Joop Grootenboer. De stoffenzaak van Leo Horn aan de Walstraat in Vlissingen is ver huisd. Voor de regelmatige be zoeker zal dat heel even wennen zijn. Het nieuwe pand waarin de stoffenzaak nu te vinden is staat namelijk recht tegenover het vori ge pand. Een kwestie van omkij ken dus. „De verhuizing was noodzakelijk, omdat het pand waar we in zaten werd verkocht", legt filiaalleidster Jannie van der Kaag uit. „Geluk- Filiaalleidster Jannie van der Kaag van stoffenzaak Leo Horn, in het nieuwe pand aan de Walstraat in Vlissingen. kig liep het allemaal nogal vlot. Het pand waar we nu in zitten kwam rond die zelfde tijd vrij, dus besloten we om dan maar over te steken. We vonden het namelijk belangrijk om wel in de zelfde buurt te blijven zitten. Niet alleen omdat de mensen ons daar we ten te vinden, maar ook omdat dit een gunstige plaats is, vooral als hier in de nabije toekomst een nieuw winkelcentrum wordt geo pend". Aan de inrichting is niet veel ver anderd. „Het is natuurlijk een an der pand, maar voor het overige hebben we alles maar bij het oude, hopelijk 'vertrouwde', gela ten", vervolgt Jannie van der Kaag. „Het enige wat nieuw is is de open etalage. Voorheen had den we een gesloten etalage, waardoor bij sommige mensen een zekere drempelvrees be stond. Nu kunnen ze zo de win kel inkijken, wat toch meer uitnodigd om ook eens binnen te stappen". JUWELIERS VAN BOVEN OPENEN NIEUWE ZAAK De Scheldestad heeft sinds vori ge week een Goud- en Zilverpro- fitshop, waar de klant de nieuwste trend in horloges, klok ken en gouden- en zilveren siera den kan aanschaffen. In deze tweede juwelierszaak aan de Ja cobspassage 12 ligt het accent op het voordelig winkelen. De an dere winkel verderop in de straat (nr.28), werd eveneens grondig vernieuwd. Daar blijft de echte juwelier gevestigd met het 'zwa re goud' en de duurzame siera den. Twee winkels met een duidelijk gescheiden aanbod aan goede ren. Zo kwalificeert Hans van Bo ven zijn beide zaken. „Ook al zal de Zeeuwse klant de meeste voorkeur houden voor het 'zware goud', toch moeten wij juweliers ons daarnaast veel meer gaan richten op de jongeren, die voor een leuke prijs een zilveren- of gouden sieraad willen aanschaf fen. Overal zie je de wandel-in- shops verrijzen, in warenhuizen komen zilvershops en als de ech te juwelier niet mee gaat met die trend missen wij de boot", zegt van Boven, die al de vierde gene ratie vormt van juweliers in .zijn familie Beide zaken maken deel uit van het familiebedrijf dat ne gen medewerkers telt. Twee dochters en een schoonzoon hel pen naast het juweliersechtpaar dagelijks afwisselend in beide winkels. „Hoewel de twee zaken ieder hun eigen sfeer hebben, zal de persoonlijke service op beide locaties hetzelfde zijn", besluit van Boven. Van Boven Juweliers aan de Ja cobspassage 12 en 28 in Vlissingen, zijn van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 17.30 uur. Tussen de middag zijn de zaken gesloten van 12.30 tot 13.30, maar op de vrijdagse koopavond kan men er wel terecht. Zaterdags sluit men om 17.00 uur de deuren. de Faam-ie U\N \NEEKBLftO De juweliersfamilie in de nieuwe Profitshop, vlnr Esther Hamoen-van Boven, Arnold Hamoen, Hans van Boven en Debo rah van Boven. WORKSHOP KAMER VAN KOOPHANDEL

de Faam | 1989 | | pagina 13