23 t/m 26 NOV LT n Gemeentebegroting 1990 - de fracties aan het woord - vervolg Partij van de Arbeid Inspraak Buiten gebied verlengd Democraten '66 Christen Democratisch Appèl - BEURS - SHOW zeelandhallen goes DEUREN EN KASTEN) 79,50 Woensdag 1 november 1989 DE FAAM 'Het gaat goed met de ekonomie' hoor je tegenwoordig veel. Vol gens de PvdA wordt dat nogal eens te gemakkelijk gezegd. Op zich is ekonomische groei best mooi. Maar gaat het goed met de ekonomie als: -het milieu in de vernieling gaat? -de werkeloosheid voortduurt? -de kansen ongelijk zijn verdeeld? -de inkomens en de lasten onge lijk zijn verdeeld? Om dat te verbeteren probeert de PvdA in de Middelburgse ge meenteraad steeds voorstellen te doen. Dit jaar stelt de fractie voor meer geld uit te trekken voor voorlich ting aan burgers en kontrole op bedrijven als het om milieu gaat. Ook om meer geld te besteden aan maatregelen om vervuiling van de havens te voorkomen. Verder doet de Partij van de Ar beid dit jaar eigen voorstellen op het gebied van het rioolafvoer- recht. Op initiatief van deze frak- tie is onderzocht wat gedaan moet worden aan de riolen vanwege de volksgezondheid en het milieu. Het gaat daarbij om onderhoud, reparatie en vernieuwing. Geble ken is dat Middelburg hier veel te weinig geld in stopt. Op zo'n ma nier riolen verwaarlozen betekent dat je in de toekomst gewoon duurder uit bent. Het repareren van een lekke dakgoot is nu een maal goedkoper dan het maken van een dak wat rot geworden is omdat de dakgoot lekte. Om meer geld aan riolen te kunnen besteden, willen B&W het rioolaf- voerrecht verhogen. Met de ma nier waarop dat zou moeten is de PvdA het niet eens. De PvdA vindt het niet eerlijk dat in Middelburg alleen de gebrui kers van woningen (de huurders en zij die in een eigen huis wonen) en bedrijven moeten betalen. Waarom moeten de verhuurders niets betalen? Daarbij komt nog dat de vorige regering de gemeen te gedwongen heeft om de onroe- rendgoedbelasting voor verhuur ders te verlagen. Daardoor moet die belasting voor de huurders worden verhoogd!! De PvdA Middelburg stelt nu voor om ook de verhuurders van woningen rioolafvoerrecht te la ten betalen. In vele andere ge meenten is dat al zo. Een woning die op het riool is aangesloten is immers meer waard. De mensen die in een eigen huis wonen hoe ven volgens de PvdA niet meer te gaan betalen. Maar de huurders van woningen gaan geleidelijk 100,minder bealen dan B&W voorstellen. Voor hen voordelig! Verhuurders moeten juist meer gaan betalen. Volgens de PvdA moeten de sterkste schouders ook de zwaarste lasten dragen. Daar om is een ander voorstel van de PvdA dat bedrijven meer rioolaf voerrecht gaan betalen. Andere tarieven stijgen met zo'n 4*7o. Dat is gelijk aan de prijsstij ging sinds de laatste verhoging. Ook een gemeente wil immers be houd van koopkracht! De stijgin gen hebben trouwens niets te ma ken met de problemen bij de dienst gemeentewerken. Ten on rechte wordt dat wel eens beweerd. Ook de afgelopen jaren deed de PvdA voorstellen: -om een sociaal fonds voor de zwaksten in te stellen; -om welzijnsvoorzieningen in stand te houden en zelfs uit te breiden; -om meer aan stadsvernieuwing te doen. Door samenwerking tussen poli tiekorpsen wil de PvdA meer agenten op straat. Speciaal moet aandacht worden gegeven aan het fietsen op de Lange Delft en de Nieuwe Burg. Ook foutparkeer- ders moeten hard worden aange pakt. Het probleem van het hon- devuil is de PvdA nog steeds een De inspraaktermijn voor het ontwerpbestemmingsplan Buitengebied is met twee we ken verlengd. Inspraak is nu nog mogelijk tot en met vrijdag 10 no vember. Bij bureau Vorlichting zijn formulieren verkrijgbaar en is het plan in te zien en te leen. doorn in het oog. Gevraagd wordt hier nu echt iets aan te doen. De PvdA verzet zich tegen de plannen van de provincie om te bezuinigen op de bibliotheek. Dat het bedrijfsleven weinig betaalt voor de VVV vindt de PvdA ook niet juist. Juist bedrijven die veel aan toeristen verdienen moeten meebetalen. De beste reklame voor Middelburg vindt de PvdA trouwens goede aktiviteiten waar aan ook Middelburgers plezier beleven. Voor de jongere Middel burgertjes wil de PvdA een meer planmatig onderhoud van de speelterreintjes. Ook zou een sportbeleid moeten worden ge voerd. Oefenruimte voor jonge popmuziekliefhebbers staat ook hoog op het lijstje van de PvdA. AI enkele jaren pleit de PvdA voor een vroeg-onderzoek naar borstkanker. De fraktie vraagt om er voor te zorgen dat dit over een jaar kan starten. Intussen is bijna ieder Middel burgs huis aangesloten op de ka bel. Volgend jaar start de Om roep Zeeland. De PvdA wil on derzoeken of de gemeente de ka bel niet zou kunnen gebruiken om voorlichting te geven. De gemeente is het bestuur van de openbare basisscholen. Vanwege de ontwikkelingen in het onder wijs op langere termijn wil de PvdA een beleidsplan. Speciaal het beleid voor leerlingen uit kul- turele minderheden moet daarbij aandacht krijgen. Het huishoudboekje van een ge meente moet elk jaar in evenwicht zijn. Meer uitgeven dan je ont vangt kan niet. Voor 1990 zijn de uitgaven en inkomsten voor Mid delburg ruim 138 miljoen gulden. De inkomsten komen vooral uit het gemeentefonds en meerdere rijksregelingen (zoals politie, on derwijs, woningbouw, sociale uit keringen). Om de begroting slui tend te krijgen zijn er gemeentelij- CDA Omdat er het volgend voorjaar verkiezingen zijn voor de gemeen teraad kijkt het CDA niet naar de toekomst alleen. De fractie ziet bij haar algemene beschouwing ook terug op de nu aflopende zit tingsperiode. Niet alleen zijn naar haar mening veel voornemens uit het beleidsprogramma 1986 - 1990 tot uitvoering gekomen, maar dat is ook gebeurd in een goede onderlinge verstandhou ding. Dit mede dankzij de leiding van de voorzitter. Hij wist, ook als er principiële verschillen van opvatting waren, de discussie langs goede banen te leiden. Me ningen mochten botsen, personen niet. De samenwerking tussen Vlissin- gen en Middelburg die in de afge lopen jaren gegroeid is, dient naar mening van het CDA verder te worden uitgebouwd. Dit kan een sturend effect hebben op het Rijksbeleid voor die zaken welke voor beide steden van belang zijn. Hierbij denkt men aan het oprich ten van een "Politieschap" als bijzondere vorm van samenwer king. In overleg met de rijkspoli tie is het misschien wel mogelijk om tot een regionaal korps voor Walcheren te komen. Minder positief is men over de zichtbare resultaten van het "ac tieplan vandalisme". Niet duide lijk is wat de doelen zijn van dat plan en wat in de afgelopen twee jaar daarvan is bereikt. In het plan is sprake van verhaal van schadekosten. Het CDA is be nieuwd in hoeveel gevallen de vandalist M/V heeft moeten beta len en hoe groot het totaal bedrag van het verhaal is. De bestrijding van het vandalisme vindt men van groot belang en als het plan niet goed werkt, dan moet er een beter komen. Bij het beantwoorden van de vraag of Middelburg in de bin nenstad worstelt met een ver keersprobleem of met een par keerprobleem, kiest de CDA frac tie voor het laatste. Om langpar- keerders bij de meters en de P- automaten tot meer discipline te dwingen pleit de fractie voor het gebruik van wielklemmen.Verder dringt zij er bij B en W op aan om, net als de gemeente Den Haag, een regeling te maken waardoor de boetes van parkeero- vertredingen in de kas van de ge meente vloeien. Het sturen van de gemeente doet de raad door middel van de finan ciën. De beschikbare geldmidde len bepalen in hoofdzaak wat kan en wat niet kan en daarom is het goed dat aan de behandeling van de gemeentebegroting veel aan dacht wordt gegeven. Omdat ja renlang de gemeentelijke belastin gen gelijk zijn gebleven heeft het CDA er geen bezwaar tegen dat er voor verschillende belastingen en rechten een verhoging plaats vindt. Een verhoging van het rioolaf voerrecht tot 48,— vindt zij zelfs mager. Het gemiddelde in Nederland is 120,Omdat de riolering door de afgevoerde stof fen wordt aangetast, vindt de fractie het billijk dat er een onder scheid wordt gemaakt in de hef fing. Wie de schadelijkste stoffen afvoert moet ook het meeste betalen. De door de raad vastgestelde be groting is bepalend voor de gren zen van de aktiviteiten van het ge meentelijk apparaat. Het gaat dan niet aan dat een gemeentelij ke dienst daar fors overheen gaat. De democratie wordt uitgehold indien men met de gouden teugels de laars lapt. Niet alleen de wet houder van financiën maar ook de vak-wethouders zullen moeten zorgen voor een goede krediet bewaking. Een forse uitbreiding van de kernen Sint Laurens en Nieuw en sint Joosland zal het leefklimaat daar gunstig beïnvloe den, maar men is bang dat de mi lieuvoorwaarden voor de geluids hinder een rem zullen blijken voor Nieuw en Sint Joosland. Verder dringt men er op aan om bij de uitbreiding van Sint Lau rens rekening te houden met de landschappelijke waarde van het Brigdamsepad en omgeving. Voor woningbouw in de vrije sec tor pleit de fractie om ook grotere bouwkavels in de plannen op te nemen. De inrichting van de woonomge ving is van groot belang voor de leefbaarheid van de wijken en daarom dient de renovatie en de herziening van oudere stadswij ken sneller dan tot nu toe te wor den aangepakt. Dit geldt in het bijzonder de Magistraatwijk en de Breewijk. In dit verband is het ook van groot belang dat er een bomenbeheersplan komt. Men dient te voorkomen dat in wijken kaalslag ontstaat omdat alle bo men tegelijk kaprijk zijn. Indien de provincie stopt met het subsidiëren van de stichting "Uit in Zeeland" dan zal de gemeente Middelburg daar rekening mee moeten houden vanwege de be langrijke functie van de podium kunsten. In de CDA- maatschappij visie vormen kunst en cultuur een onmisbaar deel van de samenleving. Ten aanzien van de uitvoering van jeugdbanenplannen zal de ge meente een actieve voortrekkers rol moeten vervullen en binnen dit beleid past een bedrijfsverza melgebouw voor startende onder nemers. Het op de lange baan schuiven van de Dammenroute en de aan leg van het aquaduct in het Ka naal door Walcheren is volkomen onaanvaardbaar op grond van de daarvoor aangevoerde motieven. Wellicht is het mogelijk dat de uitvoering kan worden versneld indien de gemeente aanbiedt om het werk (gedeeltelijk) voor te fi nancieren. Enige tijd geleden heeft de raad met instemming van het CDA aan het JAC een eenmalige subsidie verstrekt voor huisvesting te Mid delburg. Vanuit het oogpunt van gerechtigheid, is het CDA van mening dat, bij bewezen nood zaak, verdere subsidie moet volgen. Meer en meer wint de overtuiging veld dat hondepoep niet alleen er gernis oproept, maar ook de volksgezondheid nadelig beïn vloedt. Mentaliteitsverbetering is in de praktijk erg moeilijk. Ver scherpte regelgeving lijkt de enige begaanbare weg. Hierbij is ech ter, zoals bij alle werk in de ge meente raad, wijsheid geboden om uitglijers te voorkomen. ke belastingen (zoals onroerend- goed belasting en rioolafvoer recht) voor een bedrag van ruim 11 miljoen gulden. Om de begroting sluitend te krij gen stelt het college van burge meester en wethouders voor de belasting voor het onroerendgoed met maar liefst 4% te verhogen (totaal: 323.000 gulden) en het ri oolafvoerrecht flink te verhogen met in totaal 250.000 gulden. Voor 1990 zijn deze verhogingen - volgens het college- nodig. D'66 vindt dat burgers niet meer moeten betalen dan nodig is. De afgelopen jaren heeft de Dienst Gemeentewerken de begroting met bijna 4 miljoen overschreden (dat betekent meer uitgeven dan door de gemeenteraad is aangege ven). Of wel: per inwoner is 100 gulden te veel uitgegeven. Ook voor 1990 mag deze dienst door het college weer 775.000 gulden extra meer uitgeven. D'66 vindt dat slecht beleid van de betreffende wethouder en/of college niet afgewenteld mag wor den op de inwoners van Middel burg door de belastingen maar te verhogen. D'66 stelt dan ook voor om die grote belastingverho gingen voor 1990 terug te draaien. Dat kan door tijdelijk iemand aan te trekken die bij de dienst ge meentewerken schoon schip maakt. Dat betekent: ervoor zor gen dat het afgelopen is met te veel geld uitgeven. Bovendien blijft,er dan nog geld over om volgend jaar speelterrei nen een extra opknapbeurt te ge ven. D'66 heeft zich de afgelopen tijd in de gemeenteraad verbaasd over het feit dat de grotere politie ke partijen die grote tekorten bij de dienst gemeentewerken bekij ken als een soort natuurverschijn sel waar je niets aan zou kunnen doen. Gelukkig is niet alles kommer en kwel. Om maar enkele positieve punten te noemen: -het mede door D'66 bepleite werkgelegenheidsfonds werkt uit stekend: al vele op dat moment werkloze inwoners zijn op die wij ze geholpen; -het op initiatief van D'66 tot stand gekomen Sociaal Fonds voldoet uitstekend. Het Sociaal Fonds is bedoeld voor inwoners die om welke reden dan ook in fi nanciële moeilijkheden zijn gekomen; -het mede door D'66 bepleite be drijfsverzamelgebouw verschijnt in 1990 mogelijk ook aan de horizon; -er komt volgend jaar meer politie zichtbaar op straat. Dit wordt mogelijk door interne veranderin gen bij de politie. In de algemene beschouwingen voor 1990 heeft D'66 vele en vooral ook konkrete onderwer pen aan de orde gesteld. De be langrijkste onderwerpen zijn: 1. Milieu. D'66 vindt dat het milieu niet op papier schoner moet worden, maar juist in werkelijkheid. Al vele jaren bepleiten we scheiding van afval aan de bron om de enorme afvalhoop niet alleen te beperken, maar ook zo goed mo gelijk onderdelen van die geweldi ge afvalstroom opnieuw te ge bruiken. Om dat mogelijk te ma ken stelt D'66 voor over te gaan tot de vorming van een milieu dienst. Het geld daarvoor kan be taald worden uit vermindering van het totale bedrag bestemd voor personeel. De milieudienst kan stap voor stap gestalte krij gen. Scheiding van afval aan de bron betekent het apart inzame len van papier, glas, groente- en tuinafval en chemische middelen. Ook de opzet van een kringloop winkel past hierbij. Juist ook op dit gebied kan met andere ge meenten samengewerkt worden. 2. Woningbouw Nu de derde kanaalkruising nog langer op zich laat wachten wordt het nog moeilijker nieuwbouw van woningen te plannen in de omgeving van de Veerseweg. D'66 vindt dat een beperkte uit breiding richting Vlissingen (in het verlengde van de Stromen- wijk) voldoende mogelijkheden biedt tot omstreeks het jaar 2000. Het college wil daar een golfter rein aanleggen van ettelijke hecta res. Aan zo'n golfterrein heeft D'66 geen behoefte, immers er zijn al niet zo veel geschikte gebie den in Middelburg om woning bouw te plegen. D'66 vindt het onbegrijpelijk dat het college voorstelt om in een ge bied als de omgeving van de Brig- damseweg (een gebied met een grote waarde op het gebied van natuur) woningen te willen bouwen. In de jaren negentig zullen zowel voor jongeren als voor ouderen meer woningen gebouwd moeten worden voor 1- en 2-persoonshuishoudens. Zowel bij nieuwbouw als bij herbouw van bestaande woningen. 3. Onderwijs. Al vanaf de eerste helft van de ja ren '80 pleit D'66 ervoor dat iede re basisschool (zowel openbare als bijzondere scholen) de be schikking krijgt over computers. D'66 vindt dat het veel te lang duurt voor dat eindelijk eens ge beurt. Tenslotte krijgen kinderen in de leeftijd van 10, 11 en 12 jaar over bijvoorbeeld 10 jaar nog veel meer met computers te maken. Met computers moet je kinderen nu al vertrouwd maken. D'66 is dan ook benieuwd of het er nu eindelijk eens van komt (straks is Middelburg de enige gemeente waar het nog niet zover is). 4. Winkels in de binnenstad. Zowel voor de eigen inwoners als voor toeristen is het belangrijk dat het winkelgebied in de bin nenstad aantrekkelijk is en blijft. In dat verband pleit D'66 ervoor om de mogelijkheden van een overdekte passage in de bin nenstad na te gaan. 5. Borstkankeronderzoek Twee jaar geleden heeft D'66 aan gegeven dat het wel degelijk mo gelijk is als je initiatieven neemt om borstkankeronderzoek in Middelburg mogelijk te maken (tot vorig jaar was het alleen mo gelijk in Rotterdam). D'66 stelt voor daar volgend jaar mee te starten. Het benodigde geld heb ben we daarvoor ook gevonden binnen de begroting. 6. Kinderopvang en emancipatie Volgend jaar komt er vanuit 'Den Haag' een flinke som om kinder opvang uit te breiden. D'66 wil dat daarbij aandacht wordt ge schonken aan de spreiding van kinderopvang. In eerste instantie denken we aan drie mogeelijkhe- den: in de binnenstad, ten zuiden van het Kanaal door Walcheren en ten noorden van het Kanaal door Walcheren. Andere onderwerpen die D'66 aan de orde stelt: D'66 komt met het verzoek om het gebruik van tropisch hard hout te verminderen. Verder komt D'66 met een voorstel waar bij het op straffe van een boete voor de eigenaar van een hond verboden wordt dat de betreffen de viervoeter uitwerpselen bui tenshuis laat liggen. Of wel: het moet afgelopen zijn met de over last door hondepoep. Contacten met zustersteden vindt D'66 positief. Maar het moet wel gaan over contacten tussen bur gers (en niet alleen bestuurders over en weer laten reizen). D'66 wil meer samenwerking met Vlissingen als het gaat om b.v. aanschaf van dure materialen die in Middelburg niet de hele week gebruikt worden. Evenals vorig jaar vraagt D'66 aandacht voor de weinige voor zieningen in de Magistraatwijk en Reyershove. Hier wonen enkele duizenden inwoners met betrek kelijk weinig voorzieningen. We vinden dat hier snel verandering in moet komen. Tenslotte: Een bestaande reserve bij de dienst gemeentewerken, die al jaren niet wordt gebruikt, kan rustig worden opgeheven. Daar mee kan belastingverhoging né 1990 worden voorkomen. Als zijn grootste vijand de mens is, bij wie moet hij dan voor hulp zijn? •wssSSPl De zeehondencrèche in Pielerburen geelt zieke zeehonden een kans op overleven. En dat Zolang er nog steeds mensen alval storten in hun leelgebied zullen wij om een storting op ons gironummer blijven smeken. Geel de zeehonden die laatste kans. Word donateur van de Zeehondencrèche Pielerburen. r1 en. tuur ..n acceptgiro I Postcode PlüÜ i tliïiï^Vo7oïotcne i L _l zeehondencrèchep i e t e r b u re n Alles voor in- en Donderdag 13.00-22.00 Vrijdag 13.00-22.00 Zaterdag 11.00-18.00 Zondag 11.00-18.00 or meer informal,* 0)100-21 VRAAG NU ADVIES VOOR NIEUWE AANLEG OF VERANDERING VAN UW TUIN Nieuwe aanvoer van stam- en struikrozen Tientallen rassen ouderwetse rozen uit voorraad leverbaar AANBIEDING!!! Groenblijvende struiken voor de heg en diverse hegconiieren, slechts 4.95 Zomer- en winterbloeiende hei -EL voor onze gevederde vrienden: 1 VOGELHUISJES en( VOEDERPLAHTEN/ BLOKHUTTEN en TUINSCHUREN, diverse aanbiedingen Het is nu de tijd om de 2-jarigen te planten Hydroplanten voor projektbeplantingen ELKE WEEK MEERDERE AANBIEDINGEN SIERKOOL en «t WINTERVIOLEN J foM* m Elke dag geopend tot 17.30 uur zaterdags tot 17.00 uur Postvormige vensterbanken 300 x 29 300 x 40 Typt 8800 Acme (dubbel) schuif- railsysteem Ideale toepassing onder de schuine kap op zolder 0BBYHUIS DOE HET ZELF J.C. BAARS Vlissingsestraat 48-50 M'burg 01180-25589 's Maandags gesloten Type 4500 Acme garderobe- sysieem mei schuifdeuren van vloer lol plafond (max 250 cm) en van wand tot wand o( mei zijpaneel Overal loe ie passen bv slaapkamer of zolder

de Faam | 1989 | | pagina 5