Gemeentebegroting 1990 Alle fracties aan het woord ov LOEK'S PERGAMANO Volkspartij Vrijheid en voor Democratie S.G.P. G.P.V. R.P.F. - fractie Politieke Partij Radikalen 4 HOV PERGAMANO De nieuwe hobbytechniek uit Columbia. Boekhandel POMA DE WINNENDE TUD PL'IÏÏS^ Woensdag 1 november 1989 DE FAAM Door het oog van de Lange Jan GEMEENTE MIDDELBURG Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Voorlichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ■Weekn Het is zover. De begroting voor het jaar 1990 ligt ter bespreking gereed. Allereerst hebben zich de politieke partijen gebogen over het "huishoudboekje" van de gemeente. Iedere fractie legt daarbij de eigen accenten op zaken die zij belangrijk vinden. Een samenvatting van de op- en aanmerkingen van de raadsfracties vindt u op deze en de volgende pagina. Naar aanleiding van deze zogenaamde "algemene beschouwingen" zal het college van burge meester en wethouders een antwoord opstellen, waarvan wij volgende week een uittreksel zullen publiceren. De complete algemene beschouwingen liggen bij bureau Voorlichting ter inzage. De mondelinge behandeling van de begroting vindt plaats op woensdag 8 november 1989 om 19.30 uur (replieken door de raad), vrijdag 10 november 1989 om 14.00 uur (duplieken door bur gemeester en wethouders) en zo nodig om 19.30 uur (afronding en vaststelling). Deze vergaderin gen worden gehouden in de raadszaal en zijn openbaar. De volgorde van behandeling is: VVD, PPR, SGP/RPF/GPV, PvdA, CDA en D'66. Omdat voor deze begrotingszaken zo veel ruimte vereist is, kan deze en volgende week geen aan dacht worden besteed aan de gebruikelijke onderwerpen. Publicaties over hinderwet en bestem mingsplannen vindt u in de Provinciale Zeeuwse Courant van vandaag en volgende week woensdag. De VVD gaat ervan uit dat een begroting van een gemeente met de daarbij behorende beleidstoe- lichting niet een document mag zijn, waarin slechts de (financiële) plannen voor het komende jaar zijn opgenomen. Bij de beleids voornemens en de voorbereiding van de plannen zal zeker ook re kening moeten worden gehouden met de toekomst. De VVD heeft in de thans voorgestelde begro ting en beleidstoelichting de visie voor de toekomst geheel gemist. De toenemende verkeersdruk op Middelburg maakt het, naar de mening van de VVD-fractie nood zakelijk om het huidige verkeers circulatieplan te evalueren en te herzien. Thans stroomt het ver keer telkens in een fuik zoals Plein 1940, Damplein, Markt, Koorkerkhof enz. De VVD is een tegenstander van het verkeersvrij maken van hel centrum. De Binnenstad geheel sluiten voor het autoverkeer zal een ernstige economische terug gang voor het midden- en kleinbe drijf in het centrum betekenen. De verkeerssituatie op het tangent is door de verkeerde regeling met behulp van vele verkeerslichten onhoudbaar geworden. De VVD heeft al jarenlang voor een groene golf gepleit, nu mag dat niet lan ger worden uitgesteld. De fractie heeft waardering voor de vasthoudendheid waarmee Burgemeester en Wethouders bij Rijkswaterstaat een verbeterde re geling voor de openingstijden van de kanaalbruggen heeft be werkstelligd. Wij hopen op goed resultaat. De toestand bij de Dienst Ge meentewerken baart de fractie van de VVD grote zorg. Onder andere inefficient werken, gebrek aan coördinatie, verkeerde priori teiten en slecht begroten van uit te voeren werken hebben tot grote financiële tekorten g'ëlëid. Opnieuw bepleit de VVD dat het hoognodige onderhoud aan het wegdek van zeer vele straten een hoge prioriteit krijgt. De VVD eist van het College van B&W dat zij zich indringender zal bezighouden met de activiteiten en het beheer van die Dienst. De VVD heeft waardering voor de activiteiten van het College om bedrijven uit te nodigen om zich in Middelburg te vestigen, waar door de economie van de stad kan worden versterkt. Dat wordt ge mikt op "schone" industrie is een schone zaak! De fractie pleit ervoor dat op nieuw in politiek Den Haag zal worden aangedrongen op een snelle aanleg van een derde ka naalkruising, omdat dit stellig ook een belangrijke bijdrage kan zijn in de economische ontwikke lingen. De samenwerking met Vlissingen acht de VVD een goede zaak, daar waar het gemeenschappelij ke belangen betreft. Dit mag evenwel niet leiden tot het opge ven van de eigen identiteit van Middelburg noch Vlissingen, zo vindt de fractie. De VVD vindt dat de Overheid, ook op gemeentelijk niveau, een zeer belangrijke functie heeft in het stimuleren van culturele acti viteiten. In de meeste gevallen zal deze stimulans uit financiële steun bestaan. Dit geldt ook voor de z.g. vernieuwende en grensverleg gende culturele uitingen. De VVD is evenwel van oordeel dat de verdeling van de financiële middelen in onderling juiste ver houding tot elkaar dienen te staan. Daar waar een groot pu bliek wordt bereikt zal dat een an dere steun behoeven dan activitei ten met een (zeer) klein publiek. Anders, zo vreest de VVD, zullen bepaalde kunstvormen "elitair" worden, hetgeen ongewenst is. Reeds jaren heeft Middelburg een groot tekort aan accommodatie voor de welzijns-activiteiten. De VVD zal gaarne zien dat eindelijk eens een inventarisatie wordt ge maakt om vast te stellen wat de werkelijke behoefte is. De technische toestand en de ca- paciteit van het zwembad laat zeer te wensen over. De fractie is van oordeel dat voor de korte ter mijn aanpassingen en reparaties nog wel acceptabel zijn, doch dat vervanging op langere termijn niet is te vermijden. De gebruiksmogelijkheden van de Stadsschouwburg zijn veel groter dan nu worden benut. Dit ge bouw leent zich ook goed voor vergaderingen en congressen. Dat zal dan ook sterk moeten worden gestimuleerd. Een planning voor de middellan ge en lange termijn voor alle wel- zijnsaccommodaties is dringend nodig. De VVD pleit ervoor om bij nieuw te bouwen woningen voor taan rekening te houden met mo gelijke aanpassingen (ook achter af) voor ouderen. Door bij de nieuwbouw reeds bredere deuren aan te brengen, drempels weg te laten en zo meer, zullen aanpas singen voor rolstoelen e.d. dan vaak niet meer nodig zijn. Oude ren zullen daarmee langer in hun vertrouwde omgeving kunnen blijven wonen. Bij de voortzetten de vergrijzing een factor van belang. De VVD blijft een tegenstander van een structurele verhoging van de Onroerend Goed Belasting. Voor het komende jaar wordt een verhoging van 4°7o voorgesteld om zodoende de inflatie over de afgelopen jaren te corrigeren. De VVD is van oordeel dat het toe passen van een inflatiecorrectie op zichzelf als goed financieel be heer moet worden gezien. Zij zal zich hiertegen dan ook niet ver zetten. Zij heeft wel bezwaar te gen een correctie van 4°/o ineens. De VVD stelt voor dit te spreiden over een aantal jaren. Twee vragen hebben we de raad gesteld, nl. Wat we bereikt heb ben in de achter ons liggende pe riode en of het beter had gekund. Daarbij kunnen we ons afvragen of de raad heeft voldaan aan het grote gebod: "God liefhebben boven alles en de naaste als ons zelf". Dan kunnen wij helaas al leen concluderen, dat wij als raad niets hebben bereikt. De wet van God is niet de leidraad voor onze raadsbeslissingen. Veel te veel is gekeken naar wat we leuk en goed vinden, zonder ons te normeren aan het Woord van God. Na jaren waarin de belastingen, retributies en rechten weinig of niet verhoogd zijn, worden nu over heel de linie verhogingen voorgesteld. Zijn deze verhogin gen gerechtvaardigd? Als je kijkt naar de zeer wankele positie van onze begroting moet ongetwijfeld gezegd worden dat er aan verho gingen niet is te ontkomen. Toch hebben wij er moeite mee met de voorstellen van het college mee te gaan. Middelburg is een dure, zo niet de duurste gemeente uit onze omgeving! Er blijft maar geld gepompt wor den in o.a. filmtheaters. Hoe dur ven we nog denken aan een kunst centrum? De aanleg van het kunstgrashockeyveld zit ons nog vers in het geheugen. Maar hoe staat het nu precies met de nood zakelijke uitbreiding van Stad huisstraat 2? Een herschikking betreft de ver houding gebruikers- en eigenaren deel van de onroerend- goedbelasting. Is het niet beter om nu reeds naar de verhouding 1:1,25 toe te werken om schok kende verhogingen in de komende jaren te vermijden? Wij vrezen dat er bij gemeente werken weer een overschrijding van de ramingen zal ontstaan. Een klein rekensommetje doet zien, dat er bij ongewijzigd beleid een forse overschrijding te wach ten staat. Al veel is gesproken en geschre ven over meer politie op straat. Veel vaart zit er niet in hebben we de indruk. De fraktie dringt er op aan er snel werk van te maken, de chaos op de weg wordt steeds gro ter en ieder doet wat hij wil. Toename van horecabedrijven en verruimen van sluitingstijden is dweilen met de kraan open en legt uiteraard een groot beslag op het politieapparaat. Om de inzet van vele vrijwilligers bij de brandweer niet te ontmoe digen dient er niet op opleidingen bezuinigd te worden. Nog maar kort geleden is het beroepsperso- neel uitgebreid om voldoende be manning van de ambulance te hebben. Inkrimping komt ons nu bij uitbreiding van de taken bij rampenbestrijding onlogisch voor. Voor het scheppen van een goed woonklimaat zijn het grote aantal festiviteiten met veel decibels tot late uren niet bevorderlijk. Dat ook de zondag hierbij nog betrok ken wordt, betreurt onze fraktie zeer. Zorg voor het personeel blijft be langrijk. Er is gelukkig een goed sociaal statuut vastgesteld. We blijven echter hechten aan een juiste gezagsverhouding. Dat is niet alleen gewenst, maar zelfs vereist. Gelijkschakeling van ie dereen leidt tot ongewenste toestanden. Dat geldt ook waar het gaat om mannen en vrouwen. Van onze zijde is geen enkele steun te verwachten voor een po sitief actieplan, zoals we ook het hele emancipatiestreven afwijzen. Krachtens scheppingsorde is "de man het hoofd van de vrouw" en wij kunnen en mogen dit niet zo maar naast ons neerleggen. Van groot belang is goed onder houd van onze akkommodaties. Het is oplangere termijn nog goedkoper ook. Ondanks alle be grotingsproblemen willen we daar toch meer geld voor uittrekken. Uitbreiding van archiefruimte is dringend nodig. Ook dient het ge meentelijk archief nog meer aan dacht te krijgen. Wat gaat er gebeuren met de Klo veniersdoelen? We moeten ons nader beraden. De ziekte AIDS vraagt aandacht en uitbreiding van deze ziekte dient met alle oorbare middelen voorkomen te worden. Het ge bruik van bierviltjes met de ge bruikte teksten is niet acceptabel. Hier wordt ontrouw goedgepraat. Willen we AIDS bestrijden, dan moeten we oproepen tot trouw, in het bijzonder tot huwelijkstrouw. De fraktie houdt vast aan de rou te bij het Arnezijkanaal als het gaat om het trace voor de derde kanaalkruising. Recent heeft het college toestem ming gegeven om de winkels op zondag 17 december open te heb ben. Dit heeft vele tongen losge maakt. Ook verschillende kerken hebben gereageerd. Ook zij drin gen aan om rekening te houden met godsdienstige bezwaren tegen openstelling op zondag. PPR-fraktie bepleit samenhang in beleid In de algemene beschouwingen voor de begrotingsbehandeling voor 1990 houdt de PPR-fraktie in de Middelburgse gemeenteraad een pleidooi om zoveel mogelijk zaken in samenhang te zien en daarnaar te handelen. Hoewel de gemeentebegroting volgens voorgeschreven regels bestaat uit een aantal afzonderlij ke hoofdstukken, zijn er beleids onderdelen, die in alle hoofdstuk ken terugkomen. Zo heeft het welzijn van de burgers niet alleen te maken met de subsidies, die de gemeente volgens het jaarlijks vast te stellen "welzijnsprogram- ma" toekent aan allerlei instellin gen op welzijnsgebied, maar ook met allerlei zaken in de diverse be grotingshoofdstukken. De verhouding van het bestuur tot de burgers komt naar voren in het hoofdstuk algemeen bestuur. Het hoofdstuk openbare orde en veiligheid handelt onder meer over de veiligheid van de burger. Welzijn door middel van goed openbaar vervoer wordt behan deld in het hoofdstuk verkeer, vervoer en waterstaat. En zo gaat de PPR-fraktie in de beschouwin gen door met de hoofdstukken: economische zaken (werkgelegen heid en goede winkels), onder wijs, cultuur en recreatie, sociale voorzieningen en maatschapelijk werk, volksgezondheid en tenslot te ruimtelijke ordening en volks huisvesting. Milieubehoud raakt vele kanten van gemeentelijk beleid Vervolgens geeft de PPR-fraktie aan, dat bijvoorbeeld ook goed milieubehoud verder gaat dan al leen het begrotingshoofdstuk, waarin het staat vermeld. Immers ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, economisch beleid, on derwijs en educatie, recreatie, ge meentereiniging, voorlichting, dat alles heeft raakvlakken met milieubehoud. De verschillende afdelingen van het ambtelijk ap paraat zullen alle hierop gericht moeten zijn en niet langs elkaar of tegen elkaar in moeten werken. Het college van burgemeester en wethouders moet daarop letten. Zo zijn er voor bepaalde onderde- len ambtelijke commissies in gesteld: bijv. voor emancipatie en voor het minderhedenbeleid, evenals een coördinatieteam voor het milieu. Ook vredesbeleid en ontwikke lingssamenwerking heeft met vele gemeentelijke aktiviteiten te maken. Hoewel op het eerste gezicht vre desbeleid en ontwikkelingssamen werking nauwelijks gemeentelijke zaken lijken, zijn er veel gemeen telijke aktiviteiten, die ermee te maken hebben. Als men bedenkt dat het te maken heeft met hoe mensen met elkaar omgaan, dan moet juist de gemeente, die het dichtst bij de burger staat, hier aan aandacht besteden. Het ont wikkelingsproject op Kaap Verdië heeft naast geldinzameling ook een educatieve functie. Voorlich ting, onderwijs, educatie, sociaal culturele activiteiten, alle kunnen zij daaraan een bijdrage leveren. Maar ook economisch beleid (ves tiging van bedrijven, internatio nale contacten), inkoopbeleid, (derdewereldproducten, geen tro pisch hardhout), invulling van zusterstad-contacten, opvang van vluchtelingen/asylzoekers, om gang met mensen uit andere cuL turen, anti-racisme, enz. heeft raakvlakken met vredesbeleid en ontwikkelingssamenwerking. Bekijk op die manier de verschiU lende gemeentelijke activiteiten en toets deze aan een aantal we zenlijke doelstellingen. Aldus heeft de PPR-fraktie zich dit jaar onder meer gericht op: -het bestuur dicht bij de burger ("drempels" weg, openheid); -integrale aanpak van milieube houd (bevordering fietsverkeer en openbaar vervoer, geen aan tasting van de natuur, bevorde ring gescheiden afvalverwerking, milieu-educatie- en milieu- informatiecentrum); -zelfstandigheid voor de burger (werkgelegenheidsbeleid, volks huisvesting, voorlichting en maat schappelijke dienstverlening, openbaar vervoer, enz.); -verhoudingen tussen mensen (vredesbeleid en ontwikkelingssa menwerking, anti-racisme, educa tie en sociaal-cultureel werk). Wie een bezoek brengt aan het in dustrieterrein Ramsburg staat verbaasd over het chaotisch ge heel van dit terrein. Het is dan ook een juiste beslissing van het college dit terrein onder handen te nemen. Wij dringen aan op een snelle aanpak. De gevolgen van het besluit de markt in de zomermaanden auto vrij te maken worden merkbaar, omdat het college voornemens is de tarifering van parkeermeters e.d. drastisch te verhogen. Dit met het vooruitzicht, dat wanneer een parkeergarage aan de Kousteensedijk in exploitatie wordt genomen de "reserve par- keerfonds" nauwelijks dekking biedt, de tekorten op te vangen. Uitbreiding van parkeerplaatsen aan de noordzijde van de stad is dan nauwelijks denkbaar. Wat de openbare verlichting be treft verwijzen we naar het rap port van de werkgroep sociale vei ligheid. Hierin wordt geadviseerd dat halvering van de verlichting zou moeten worden verlegd van 22.00 uur naar 24.00 uur. Daar aan dient de nodige aandacht te worden geschonken. e\oPe0 CJVOS' ;da9 m óe TïoS Zat. b'' L°ek's bo. Alle materialen voor deze nieuwe hobby zijn bij ons verkrijgbaar. Zaterdag 4 nov. vanaf 10.00 uur. Demonstratie van deze papiertechniek. Tevens informatie over de speciale cursus Uw Bruna boekhandel op Walcheren Nieuwe Burg 19 Middelburg, Iel. 01180 - 13736 GRATIS MINISETJE KLEURPOTLODEN BIJ -f&k-fok KLEURWEDSTRIJD. HUN EERSTE ECHTE ZWITSERSE HORLOGE Uw juwelier: Doe mee! Haal vandaag nog de kleurplaat het gratis minisetje. Haal nu bij ons voor uw kind een kleur plaat voor de Flik Flak Kleurwedstrijd. U krijgt er in elk geval een origineel minisetje kleurpotloden GRATIS bij en uw kind maakt kans een echt Flik Flak horloge of wekker te winnen. JUWELIER VAN DEN BERGE Lange Delft 40 - MIDDELBURG Tel. 01180-13353 Horloges waar u topprestaties van mag verwachten. Waterdicht tot 3 atmosfeer. Sportieve vormgeving. Vanaf f 235,- bij uw juwelier. HORLOGES vanaf f 235,- bij uw juwelier juwelier de Jong Sint Pieterstraat 11, Middelburg, tel. 01180-13344

de Faam | 1989 | | pagina 4