UIT HET ZAKENHART ,We doen echt niet alleen in bussen' Cursus vrouw en bijstand Nieuwe eigenaar voor lunchcafé La Reine Het zat 'em in het vraagteken Hobby groeit uit tot eigen winkel Promotie Vlissingen Veiligheid Centrum Zeeland legt accent op brandpreventie Gevarieerde collectie in uitverkochte Gevangentoren Bibliotheken in vereniging Pergamano-demonstratie bij Loek's Boekhandel Beleggingsmaand ABN succesvol verlopen Woensdag 1 november 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER CARLIER OPENT REISBUREAU IN MIDDELBURG Naast een vestiging in Goes, heeft Reisbureau Carlier er sinds zaterdag 28 oktober een vestiging bij. Afgelopen zaterdag is het nieuwe reisbureau in de Gravenstraat 4 in Middelburg offi cieel geopend. Uiteraard is dit bureau verbonden aan het tou ringcar Carlier, maar er wordt benadrukt dat er net als bij ieder reisbureau allerlei vakanties geboekt kunnen worden. Zon- en wintersportvakanties, maar ook vlieg-, auto- en busreizen. De zaak is door een speciale reisbureau-architekt uit Overijssel ingericht. Ruim, licht en modern. Er is een apart hoekje voor de kinderen en er worden doorlo pend video's gedraaid van allerlei vakantiebestemmingen die bij het reisbureau te boeken zijn. Over deze vakantiebestemmingen worden vanaf januari ook informatie-avonden gehouden. „We zijn deze vestiging gestart als een extra service voor onze klanten op Walcheren", vertelt Joke Verboom die de leiding over de vestiging voert. „Mensen den ken vaak dat wij alleen in busva kanties doen, maar het tegendeel is waar. Net als ieder reisbureau kunnen wij alles boeken wat aan gesloten is bij de ANVR Men sen die een reis gaan boeken zullen geholpen worden door Ma- riëtte Braam en Mea Dissen. Bei den hebben in de vestiging in Goes gewerkt, en kennen het klappen van de zweep. „Ook in deze vestiging werken we met vi ditel, dat betekent dat we op de computer alles kunnen oproepen, wat er op een bepaald gebied te verkrijgen is". „Samen met de klant kan je dan rustig overleggen en samen ver der zoeken, als een bepaalde reis- bestemming bijvoorbeeld al vol geboekt is. Bovendien krijgen we binnenkort ook de beschikking over een telefax, zodat mensen die erg laat een vakantie boeken of iets reserveren, toch de be vestiging op papier kunnen mee nemen". Mariëtte: „Er bestaat nogal wat verwarring over, hoe reisbureaus werken. Meestal is het zo, dat ieder reisbureau met allerlei reisorganisaties werkt. Als je een aanbieding in Zwolle ziet van een reisbureau, dan kun je die meestal bij elk reisbureau in het hele land boeken. Soms wil len mensen informatie over een bestemming. Aan hun manier van vragen merk je dan, dat ze ergens anders al te horen hebben gekregen, dat alles vol zit. Dan heeft het ook geen enkele zin om naar een ander reisbureau van de ANVR te gaan, want dan krijg je steeds hetzelfde te horen". Kerstinkopen Mariëtte Braam één van de medewerksters van het nieuwe reisbureau van Carlier. Het Vlissingse koffie- en lunchca fé La Reine gaat alweer in andere handen over. De huidige eigena ren, de familie Acda, gaan na een jaar hun energie in een nieuwe horecaonderneming steken en worden worden opgevolgd door Cor en Irene Nielen. De familie Nielen, eigenaar van Hotel Astoria in Domburg en het Pannekoekenhuis annex midget golf in Vlissingen, waar zoon Jer ry de scepter zwaait, breidt hiermee haar aantal horecaon- dernemingen uit tot drie. „Het is de bedoeling dat mijn vrouw Ire ne en onze zoon Michel met mijn steun La Reine gaan bemannen", Wall Street Fashion heeft ook een ruime herencollectie met zowel truien a/s rib broeken. Tandheelkunde op Vijvervreugd Thuisverblijvende geestelijke ge handicapten in de (zieken- fondsjregio Noord- en Midden-Zeeland kunnen met in gang van vandaag (woensdag) tandheelkundige hulp krijgen bij Vijvervreugd, het centrum voor geestelijk gehandicaptenzorg in Middelburg. Van deze poliklinische voorzie ning kan alleen gebruik worden gemaakt als behandeling door de eigen huistandarts niet mogelijk is door de aard van de handicap van de patiënt. De behandelend tandarts binnen Vijvervreugd is D. Laverman. Deze nieuwe moge lijkheid kwam tot stand in nauw overleg met het verbindingskan toor van de AWBZ in Middelburg. Behandeling vindt in principe plaats op vrijdagmiddag. Afspra ken kunnen worden gemaakt via de doktersassistente van Vijver vreugd op dinsdagmiddag tussen 14 en 16- uur, via 01180-25751, toestel 353. WALL STREET FASHION MAG ER ZIJN De Wall Street mode mag er zijn. Dat bewees de Vlissingse mode zaak Wall Street Fashion onlangs maar weer eens met een uitver kochte modeshow in de Gevan gentoren. De zes modellen toonden zowel dames- als heren mode. Overigens niet alleen trui en - de specialisatie van de zaak - maar ook vesten, blouses, broe ken en broekrokken. -Ook bij Wall Street is het volop 'folklore wat de klok slaat. De "truien zijn over het algemeen uit- gevoerd in veelkleurig jacquard of in herfsttinten, al dan niet ge- -combineerd met een fellere con trastkleur. De Ierse kabeltruien en de angoratruien met bloemen- dessins zijn weer helemaal terug. Het folkloristische element duikt bij Wall Street ook in de jeans op. De blauwe spijkerbroeken wor den opgevrolijkt met vrolijke fel gekleurde biezen die weer uitstekend passen bij de gebor duurde witte blouses. Voor 'de meiden' heeft Wall Street Fashion tricot leggings met bij passende, lange truien in petto. Voor wie wat gekleder, maar wel in tricot door het leven wil gaan, heeft de zaak in de Walstraat combinaties van wijde broekrok ken met bijpassende bolero jasjes in huis. Deze pakken zijn feestelijk zwart met goud of bor deauxrood. Te combineren valt er ook volop met de wijde Dietrich- broeken en de wat degelijkere truien en vesten. zegt Cor Nielen. „Er zal in deze zaak niet veel veranderen, want het interieur was net vernieuwd. Wel willen wij 's avonds open blijven tot negen uur, zodat ook mensen die gewinkeld hebben bij ons nog een hapje kunnen eten. De 'kleine kaart', die we voeren wordt ook iets goedkoper en aantrekkelijker". Koffie- en lunchcafé La Reine aan de Lange Zelke in Vlissingen, te lefoon 01184-19402 is dagelijks geopend van 8.30 tot 21.00 uur. Op maandag gaat de zaak om 12.00 open en op zondag is deze de gehele dag gesloten. Het reisbureau heeft voor de ope ning een aantal bijzondere aan biedingen. „Als het zomer geweest was, dan hadden we ze ker voor een vliegaanbieding ge kozen. Maar in november gaan er bijna geen mensen op vakantie, vandaar dat we gekozen hebben voor dagtocht-aanbiedingen", zegt Joka Tijdens de openings week zijn er dagtocht aanbiedingen naar Parijs en ver schillende Duitse steden. Het reisbureau is van maandag tot vrijdag geopend van 9.30 tot 17.30 uur. Zaterdags van 10 tot 16 uur. Sint Nicolaas met Zonnebloem De vereniging De Zonnebloem, afdeling Vlissingen houdt op za terdag 25 november haar jaarlijk se Sint Nicolaasmiddag in de grote zaal van de MTS aan de Marconiweg in Vlissingen. De middag die begint om 13.30 uur is bedoeld voor zieken, gehandi capten en ouderen. Voor kaarten kan worden gebeld met A. van der Berg op dinsdag 7 november van 13.30 tot 17 uur via 01184-14177. Woensdag 8 no vember kunnen rond de zelfde tijd de volgende personen gebeld worden: T. Hoosemans (01184-17318), C. van der Werf (01184-71880) en L. Jobse (01185-2622). VLISSINGSE WINT BEHANGCHEQUE Bij de Verfbron van Gerard Rodts aan de Walstraat in Vlissingen kon mevrouw M.M. Ventevogel afgelopen donderdag een cheque ter waarde van f 250,- in ont vangst nemen. Dankzij haar juiste oplossing van de rebus die door de firma Rath en Doode- heefver in maart was uitgeschre ven, mag ze voor dit bedrag behang naar keuze bij de Verf bron uitzoeken. Mevrouw Ventevogel was daar mee één van de vijftig prijswin naars, die bij deze landelijke actie een 'behangcheque' wonnen. Er waren totaal 5000 inzendingen. Vertegenwoordiger Paul van Loon van Rath en Doodeheefver vertel de dat in de staart van de rebus het venijn stak. Want aan het eind van de zin 'Bang voor Be hang', die de oplossing vormde, moest een vraagteken worden geplaatst. Heel veel puzzelaars waren dat vergeten. „Ik heb nog een kamertje dat wel een nieuw behangetje kan gebruiken", sprak de prijswinnares, die in het verle den onder meer al eens een va kantiereisje en een haarföhn had gewonnen. Als er een leuke prijs te halen valt doe ik altijd wel mee", zei ze laconiek. Prijswinnares M.M.Ventevogel (rechts) krijgt uit handen van Kitty Rodts van de Verfbron de in een bloemstuk verstopte be hangcheque. KINDERMODEZAAK IN MIDDELBURG Marianne en Dennis Sewpal voor hun nieuwe winkeltje. Vormings- en ontwikkelingswerk in Vlissingen begint vrijdag 17 november met de cursus vrouw en bijstand. In tien bijeen komsten wordt de deel neemsters duidelijkheid verschaft in de wirwar van regels van de Bijstandswet. Ook op het gebied van opleidingen en werk wordt de nodige uitleg gegeven. „On danks de voorlichting van ar beidsbureau en sociale dienst, is er toch een gebrek aan informa tie", stelt Riet Siero van het vormings- en ontwikkelingswerk vast. De cursus vrouw en bijstand is bedoeld voor vrouwen met een bijstandsuitkering of vrouwen die er in de toekomst één krijgen. „Maar ook vrouwen die een opleiding willen gaan volgen of binnenkort gaan werken zijn wel kom", aldus Siero. De cursus richt zich vooral op de praktische problemen waar vrouwen in de bijstand mee te maken krijgen. Aan de hand van de ervaringen van de deelneemsters wordt tij dens de eerste bijeenkomst een werkplan opgesteld. In de loop van de cursus komt er een medewerker van de sociale dienst meer over het reilen en zei len van deze instelling vertellen en verder worden er excursies naar onder meer het arbeidsbu reau en opleidingsinstituten voor volwassenen gemaakt. „Ener zijds gaat het erom dat de cur- sistes zo goed mogelijk op de hoogte raken van hun rechten, De Stichting Vlissingen Promotie houdt vanavond (woensdag 1 november) om 19.30 uur haar najaarsvergadering in de verga derruimte van de Skandia Resto aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen. 'Walcheren-arrangementen 1990' is één van onderwerpen die tijdens deze vergadering aan de orde komen. Het aantal hier aan deelnemende hotels is uitge breid tot acht. De deelnemers worden nader geïnformeerd over de specifieke 'arrangementen promotie-campagne' die door de Stichting Vlissingen Promotie ten behoeve van de participanten zal worden gevoerd. De gezamenlijke Openbare biblio theken in Zeeland hebben de Ver eniging van Zeeuwse Bibliotheken (VZB) opgericht. Het doel is de belangen van het openbare bibliotheekwerk in de provincie Zeeland te bevorderen. De VZB zal optreden als overleg partner van de provinciale over heid voor wat betreft de bekostiging en de uitvoering van de provinciale ondersteuningsta- ken. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe vereniging de advies functie van de Zeeuwse Biblio theekraad gaat overnemen. In sommige gemeenten bestaat de openbare bibliotheekvoorzie ning uitsluitend uit eèn bibliobus. Behalve besturen van openbare bibliotheken kunnen daarom ook gemeenten lid zijn van de vereni ging. Naar het zich laat aanzien zullen in ieder geval negen biblio theekinstellingen en zes bibliobus-gemeenten toetreden tot het overlegplatvorm. Het stre ven van de VZB is, dat alle biblio theken en bibliobusgemeenten zullen toetreden tot de vereni ging. Tot voorzitter vna de VZB is be noemd P. Vis, secretaris van het bestuur van de Stichting Ge meenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland. S. van Dix- hoorn is benoemd tot ambtelijk secretaris. anderzijds gaat het om een ver betering van hun situatie. Hoe ze hun kansen om uit de bijstand te komen kunnen verhogen, bijvoor beeld". Ook het uitwisselen van ervaringen is belangrijk. „Alleen voor de kinderen moeten zorgen en rondkomen van een bijstands uitkering zijn tenslotte geen een voudige zaken", vindt Riet Siero. De cursus is niet toegankelijk voor mannen. „Vrouwen hebben gemiddeld minder opleiding. Mannen hebben over het alge meen meer kansen. Die vinden vaak toch sneller een baantje Bo vendien zijn het juist meestal de vrouwen die de zorg over de kin deren hebben. Wanneer zij, als hun kind de leeftijd van twaalf jaar heeft bereikt, moeten gaan solliciteren, levert dat veel meer problemen op". Belangstellenden voor deze cur sus kunnen zich tot 10 november opgeven via 01184-17819. De bij eenkomsten vinden plaats in het gebouw van de stichting Basise ducatie aan de Vlissingse Julia- nalaan en duren van 9 tot 11.30 uur. De kosten bedragen f 25,-, kinderopvang is gratis. In de schoolvakanties zijn er geen bij eenkomsten. Kindermode Denmar heet het ori ginele winkeltje dat Dennis en Marianne (ja, vandaar die naam) Sewpal onlangs in een gedeelte van hun woning aan de Jasmijnstraat in Middelburg heb ben geopend. Vanaf de straat kan de bezoeker al door de kleine ruitjes een blik werpen op het kleurige assortiment tweede handse en nieuwe kinderkleding. Zelf kleding maken was in voor Marianne Sewpal in eerste in stantie een hobby. „Toen mijn twee dochters eenmaal in de kle ren zaten, begon ik ook voor an deren iets te maken en dat groeide uit tot een klein verkoop hoekje achter in de kamer", ver telt ze. „Het was daar al gauw te klein en zo besloten we een ge deelte van de voorkamer om te bouwen tot winkel. Mijn man heeft alles zelf gedaan en mij ook kleuradvies gegeven bij de inrich ting. Er is hier baby- en kinderkle ding te koop tot de leeftijd van ongeveer zes jaar (maat 140). Meestal maak ik maar een enkel stuk van een bepaald model en dan van lapjes die ik her en der op de kop tik, vooral op de markt. Klanten kunnen ook kleding bestellen naar eigen patroon of kiezen uit de verschillende kin dermodebladen, die hier liggen. Wat betreft de tweedehands kle ding ben ik erg kritisch. Het liefst koop ik alleen merkkleding die er nog prima uitziet in. Daar is een goede markt voor", zegt de en thousiaste onderneemster, die van plan is in het voorjaar een kindermodeshow te organiseren. Alle door haar gemaakte model len zijn voorzien van een inge naaid etiket met het logo van de zaak, het Denmarbeertje, dat ook elders in de winkel overal is terug te vinden. Kindermode Denmar aan de Jasmijnstraat 43 in Middelburg, telefoon 01180-36227 is voorlo pig geopend op woensdag, don derdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. In Loek's Boekhandel aan de Nieuwe Burg in Middelburg geeft Emmy Stokvis uit Middelburg za terdag 4 november van 10 tot 17 uur een demonstratie Pergama- no. Dit is een teken- en schilder techniek, waarbij met inkt en verf synthetisch perkament dusdanig wordt bewerkt dat er reliëf ont staat. Het is een eeuwenoude techniek die stamt uit Colombia. Voor zover men heeft kunnen na gaan is deze kunstvorm ten tijde van de kolonisatie door de mis siezusters vanuit Spanje overge bracht naar Colombia. De schildertechniek van Emmy Stokvis is afgeleid van de oor spronkelijke Zaanse volksschil derkunst, die in de zeventiende eeuw veel werd toegepast op meubels. In de afgelopen tien jaar, waarin Emmy Stokvis zich zeer intensief met deze techniek heeft beziggehouden, heeft zij langzaam maar zeker een geheel eigen stijl ontwikkeld. Vier jaar terug begon zij zich toe te leggen op het schilderen van miniaturen, in hoofdzaak verstilde mystieke landschapjes. Wie afgelopen dinsdag naar het Tros- programma 'Meer plezier met pa pier' heeft gekeken, heeft al uit gebreid kennis kunnen maken met deze decoratietechniek. Aan de Voltaweg in Vlissingen is sinds kort het Veiligheid Centrum Zeeland (VCZ) gevestigd. Het is een nieuw bedrijf en dochteron derneming van de Industrial Sa fety Company in Coevorden. Het accent bij het VCZ ligt op de dienstverlening in de sector van de brandpreventie. Daarbij gaat het vooral om brandbeveiligings- werk met rijksgediplomeerde brandweermensen bij bedrijven in de chemische-, olie- en aanver wante industrie. Naast een kan toorbezetting van drie personen, heeft het bedrijf 31 brandwach ten in dienst, die werkzaam zijn door het hele land. „We doen overigens meer dan al leen het verhuren van brand wachten", vertelt bedrijfsmanager Cees Wortman. „Zo geven we bijvoorbeeld cur sussen aan bedrijven over de toe passing van de Arbeidsomstandigheden wet, be ter bekend als de Arbo wet. We hebben daarvoor een standaard cursus die eventueel kan worden aangepast, al naar gelang de aard van het bedrijf. Verder wordt er hier hard gewerkt aan een in structielokaal voor een cursus Kleine Blusmiddelen. Dat wordt een cursus die we aan iedereen kunnen geven. Ik denk dan bij voorbeeld aan een club huisvrou wen die instructies krijgen over wat ze moeten doen als de vlam in de pan slaat". Ook met de verkoop van allerlei brandblus- en beveiligingsappara tuur houdt het Veiligheid Cen trum Zeeland zich bezig. Daaronder valt tevens de elektro nische apparatuur in de vorm van brand- en inbraakalarm. Een en ander wordt veelal gecombineerd met een uitgebreid advies en zo nodig wordt de installatie door het VCZ zelf geïnstalleerd. Over de functie van brandwacht wil Cees Wortman nog wel wat kwijt: „Ja, ik geloof niet dat dat altijd even duidelijk is voor een buitenstaander. De belangrijkste functie van een brandwacht is het voorkomen van brand. Meestal wordt een brandwacht ingehuurd bij bijvoorbeeld een bedrijf in de chemische sector, op het moment dat daar werk zaamheden moeten gebeuren met een verhoogd brandrisico. Denk maar aan het lassen van bepaalde leidingen waar brand bare stoffen doorheen lopen. Een brandwacht geeft dan aan hoe een en ander het veiligst kan ge beuren, waar op moet worden gelet en niet te vergeten, wat de wettelijke veiligheidsvoorschrif ten zijn in zo'n geval. Een brand wacht moet bij het begin van brand natuurlijk ook kunnen blus sen en zo nodig alarm slaan. In principe echter moet hij brand zien te voorkomen. Een goeie brandweerman hoeft nog geen goeie brandwacht te zijn en an dersom net zo. Een beetje gene raliserend zou je kunnen stellen dat als er brand uitbreekt de brandwacht zijn werk niet goed gedaan heeft". De belangstelling voor beleggen neemt de laatste jaren sterk toe en met name onder de jongere mensen. Trouwens, niet alleen de belangstelling is groeiend, ook het aanbod van beleggingsmoge lijkheden en vooral voor de 'be ginners' is het vaak een gigantische klus om uit al die 'aanbiedingen' een verantwoorde Moslims herdenken geboorte Mohammed 'led-Mielaad-Un-Nabi', de ge boorte van de Heilige Profeet Mohammed, wordt zondag 5 no vember gevierd in een gezamen lijke bijeenkomst van Surinaamse, Turkse en Marok kaanse moslims. Dit gebeurt om 13 uur aan de Oranjestraat 8 in Vlissingen. De organisatie is in handen van de Stichting Shane Rasoel. Wat de betekenis van led-Mielaad-Un-Nabi precies is wordt door een zestal voorgan gers in het Urdu, Turks, Arabisch en Nederlands toegelicht. Veiligheid Centrum Zeeland aan de Voltaweg in Vlissingen. keuze te maken. Reden dan ook voor de ABN Bank om oktober tot beleggingsmaand uit te roepen. Tot nu toe heeft het ABN-kantoor aan de Coosje Buskenstraat in Vlisingen absoluut geen reden tot klagen gehad. „Veel mensen zijn zomaar binnen komen lopen om over de mogelijkheden te pra ten", vertelt C. M. de Graaff. „Wat daarbij aan de orde kwam was natuurlijk onder meer de keuze van de beleggingsvorm. Ie mand die met een hoog risico een hoog rendement uit zijn be legging wil halen krijgt natuurlijk een totaal ander advies dan de spaarder die naast zijn rente- vrijstellihg zonder veel risco wil profiteren van dividendvrijstel ling. leder advies is en blijft maat werk ook al omdat het afhankelijk is van het bedrag dat iemand wil beleggen". De ervaringen die De Graaff tot op heden heeft gehad, is dat het vaak niet bij een oriënterend ge sprek bleef maar dat de 'nieuws gierigen' terugkwamen. En waar ze in belegden? „De beginnende beleggers startten vaak met de Girale Beleggingsrekening. Dat is een goedkope en eenvoudige manier van beleggen met een aantrekkelijk rendement en een beperkt risico. En verder natuur lijk veel belegingen in het nieuwste beleggingsfonds van ons, Albefo. Een fonds voor grote en kleine beleggers, waarvan het vermogen binnen een jaar uit groeide tot 750 miljoen gulden. En met een belegginsresultaat van 9,6 procent is dat niet aardig, maar zelfs goed. En voor wat de belangstelling betreft mag het voor mij elke maand oktober zijn", besluit De Graaff.

de Faam | 1989 | | pagina 19