Sociaal-economisch ontwikkelingsfonds Dienst verlening Landschapsverzorging Landbouwverkeersquiz Fietsoversteek St. Laurens Plechtigheden bij oorlogsmonumenten in Westkapelle, Vlissingen en Arnemuiden Arbeidsbureau biedt meer dan alleen bemiddeling Sport Style Sinke nu wintersportspecialist ABDIJ Igft NIEUWS Een landbouwverkeersquiz is onderdeel van de actie Letten op land bouwtrekkers. De quiz bestaat uit vijf vragen, waarop maar één goed antwoord mogelijk is. De zesde en laatste vraag heeft betrekking op de zichtbaarheid van landbouwvoertuigen en daarop zijn meerdere antwoorden mogelijk een mini-opiniepeiling dus. Met de quiz zijn Zeeuwse fietsroutekaarten te winnen. Provinciale staten beslissen in de begrotingsvergadering op 10 november over de instelling van een fonds sociaal-economi sche ontwikkeling. De pot wordt gevormd door bundeling van het fonds bijzondere voorzieningen, het werkgelegenheids- fonds en het voorwaardenscheppend beleid. Werkervaringsprojecten vallen in de categorie arbeidsmarkt en scholing Teams van Veilig Verkeer Neder land reiken de wedstrijdkaarten uit op plaatsen, waar weggebrui kers gemakkelijk kunnen stop pen, zoals grens-overgangen, parkeerplaatsen en de tolhuizen bij de Zeelandbrug. De actie letten op landbouw trekkers wordt elk najaar in Zee land gehouden. Het doel is van alle weggebruikers begrip te vra gen voor eikaars positie op de weg. Automobilisten wordt ge vraagd te letten op landbouw- verkeer en (brom)fietsers en om gekeerd. Zo wordt van landbou wers verwacht, dat zij hun banden schoonmaken voor zij de weg opgaan en van de andere weggebruikers er rekening mee te houden, dat zij extra voorzich tig zijn bij slik op de weg. Letten op landbouwtrekkers is een initiatief van de rijkspolitie Zeeland, district Zeeland van Vei lig Verkeer Nederland, de ge westelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap en de pro vincie. Verenigingen en scholen, die wil len meedoen met de landbouw verkeersquiz kunnen de formulie ren daarvoor aanvragen bij me vrouw M.I.R. Hemelsoet-de Jae ger van Veilig Verkeer Nederland, Ewoutstraat 8, 4554 BD West- dorpe. Mevrouw Hemelsoet is op werkdagen telefonisch bereik baar onder nummer 01158-2316. De quizkaarten kunnen gratis worden opgestuurd tot en met De stichting Landschapsverzor ging Zeeland heeft bij de provin cie subsidie gevraagd voor de jaren 1990-1993. Het voorstel aan provinciale staten is het be drag voor 1990 te bepalen op ten hoogste 134.500 gulden voor het tekort in de exploitatie en 139.000 gulden voor het beheer en onderhoud van kleine land schapselementen. De daarop vol gende jaren zal het bedrag worden bepaald aan de hand van trendmatige verhogingen, reke ning houdend met de werkelijke stijging van de loonkosten. Onder verantwoordelijkheid van de stichting Landschapsverzor ging werken vrijwilligers aan natuur- en landschapsonder- houd. In 1988 waren er driehon derd weekendgroepen en vijftig weekgroepen (baanlozenprojec- ten) actief. De stichting stimu leert tot herstel en ontwikkeling van elementen in het landschap. 31 december. De juiste antwoor den worden begin volgend jaar bekend gemaakt in Abdijnieuws. IN BEROEP Dinsdag 31 oktober zijn er drie zittingen van de tweede kamer uit gedeputeerde staten. Behan deld worden beroepschriften te gen gemeentelijke beslissingen op aanvragen algemene bijstand. Gehoord worden bijstandaanvra gers uit Sas van Gent (10.00 uur), Sint Maartensdijk (10.20 uur) en Zierikzee (10.40 uur). Ook vertegenwoordigers van de res pectieve gemeentebesturen wor den in de gelegenheid gesteld hun mening te geven. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 31 oktober, 11.00 uur, mevrouw E. Warmenhoven uit Hengstdijk en het gemeentebestuur van Honte- nisse. Gs hebben een verklaring van geen bezwaar geweigerd aan de gemeente voor de herbouw van een woning aan de Hengst- dijksestraat in Hengstdijk. Me vrouw Warmenhoven heeft be zwaar gemaakt tegen de gs-be- slissing. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. zoals de aanplant van knotwil gen. Ook worden onderhouds- overeenkomsten afgesloten met particulieren, bijvoorbeeld voor leibomen, drinkputten en heggen en wordt subsidie verleend in de kosten van dat onderhoud. Ver der adviseert de stichting aan ei genaren/gebruikers van kleine landschapselementen. In dat ka der is onder meer een cursus ver zorgd voor het snoeien van hoogstamfruitbomen. Vooral voor de subsidie in onder houdskosten is veel belangstel ling en daarom heeft de stichting gevraagd of de provincie haar bij drage kan verhogen. Gedeputeer de staten schrijven in hun voorstel aan provinciale staten, dat zij, gezien de vele verzoeken om provinciaal geld, geen moge lijkheden zien hieraan tegemoet te komen. Provinciale staten beslissen op 10 november. Uit het nieuwe fonds kunnen bij dragen worden verstrekt voor de regionale ontwikkeling, visserij, veeteelt, land- en tuinbouw, ar beidsmarkt en scholing, innova tie, technologie en telematica en voor individuele bedrijven. Gemiddeld werd per jaar uit de drie afzonderlijke fondsen 7,5 miljoen gulden aan bijdragen en achtergestelde leningen ver strekt. Het voorstel is daarom het fonds sociaal-economische ont wikkeling een maximale hoogte van negen miljoen gulden te ge ven. Voor 1990 wordt het fonds met negen ton gevoed. Deelgebieden In de categorie regionale ontwik keling vallen investeringen in toeristisch-recreatieve projecten, het terugdringen van milieu- overlast bij bedrijven (door voor zieningen aan te brengen of door verplaatsing), stads- en dorpsver nieuwing, restauratieprojecten en gemeentelijke infrastructurele projecten. Verder kan een bijdra ge worden verleend in projecten, die de bekendheid van de provin cie vergroten, zoals het meedoen aan beurzen en tentoonstellin gen, het plaatsen van adverten ties en het maken van voorlich tingsmateriaal. Investerings- en onderzoeks kosten in visserij, veeteelt en land- en tuinbouw moeten ten doel hebben kwaliteitsverbete ring, dan wel vergroting van de de produktie of verscheidenheid in het areaal. Ook vernieuwende activiteiten kunnen worden mee- gefinancierd. Op het gebied van arbeidsmarkt en scholing moet worden ge dacht aan bijdragen in werkerva ringsprojecten, om-, her- en bij scholing en activiteiten voor groepen werklozen in een achter standspositie. Er moet voor wor den gewaakt, dat via de bijdra gen concurrentievervalsing op treedt, zowel ten opzichte van bedrijven als ten opzichte van de werknemers bij die bedrijven. Nieuwe technologieën, produk- tieprocessen of produkten kun nen worden ontwikkeld via een bijdrage vanuit de categorie inno vatie, technologie en telematica. Bijdragen kunnen worden ver strekt in onderzoek naar econo mische haalbaarheid, in investe ringskosten voor apparatuur en voor scholings-, vormings- en voorlichtingsactiviteiten in de drie sectoren. Individuele bedrijven kunnen aan spraak maken op het sociaal- economisch ontwikkelingsfonds, wanneer zij door hun activiteiten direct of indirect de werkgelegen heid vergroten. Uit het fonds kan een bijdrage in de investeringen worden gegeven, maar ook kan worden gekozen voor een achter gestelde lening, een garantie of een eenmalige uitkering fonds perdu. Als laatste categorie Dinsdag 31 oktober zijn ambte naren van provinciale waterstaat in het wijkcentrum Sint Laurens, Van Citterstraat 64, om toelich ting te geven op de mogelijkhe den tot verbetering van de fietsoversteek Noordweg in Sint Laurens. Varianten met een fietstunnel en met verkeerslichten zijn onder zocht. De ambtenaren van waterstaat zijn dinsdag tussen drie en zes uur 's middags en tussen acht en half tien 's avonds te raadplegen. De plannen liggen nog tot en met 3 november ter inzage bij de pro vincie, kamer B205, Sint Pie terstraat 42, Middelburg en bij wordt genoemd majeure projec ten. Daaronder moeten worden verstaan zwaarwegende projec ten, die niet onder de met name genoemde deelgebieden vallen, maar wel de economie van Zee land versterken. Toekenning Gaat het om bedragen van min der dan tienduizend gulden, dan ligt de bevoegdheid om over het fonds te beschikken bij gedepu teerde staten. Bedragen, die de tien mille te boven gaan, hebben de instemming nodig van de sta tencommissies voor economi sche zaken en voor bestuursza ken. De commissies komen er niet aan te pas als het aanvragen van individuele bedrijven betreft, ongeacht de hoogte van het be drag. Gs vinden, dat het vertrou welijke karakter van dergelijke aanvragen niet strookt met de openbaarheid van de commis sies. Wel zal iri die gevallen ad vies worden gevraagd van de rijksconsulent economische za ken van het ministerie van eco nomische zaken. Voorschot In de meeste gevallen kunnen de bijdragen bij voorschot worden verstrekt. De aanvrager moet kunnen aantonen, dat het geld direct dan wel op korte termijn nodig is. Het voorschot is nooit hoger dan 80 procent van het to tale bedrag. Voor achtergestelde leningen en garanties geldt deze regeling niet. WÊk het bureau voorlichting van de gemeente, Stadhuisstraat 2, Mid delburg. Tot en met 14 november kunnen schriftelijke bezwaren worden in gediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. WM De vereniging van instellingen voor maatschappelijke dienstver lening krijgt, als provinciale sta ten daarmee instemmen, voor 1990 ruim honderd duizend gul den subsidie. De vereniging bestaat uit de instanties, die het algemeen maatschappelijk werk en de gezinsverzorging in Zee land tot hun werkterrein hebben. Alleen de gezinsverzorging We- meldinge/Yerseke is niet aange sloten. Gevraagd was de subsidie voor een aantal jaren vast te leggen, maar gedeputeerde staten willen eerst de resultaten van het wel- zijnsonderzoek afwachten, waar bij aan het licht moet komen of er overlapping bestaat in werkterrei nen van alle provinciaal werken de verenigingen en instellingen in de welzijnssector. Ook de stichting Gehandicapten adviesbureau Zeeland heeft de provincie om subsidie gevraagd. Aan de staten wordt voorgesteld volgend jaar 55 duizend gulden beschikbaar te stellen. De stichting behartigt de belan gen van de gehandicapten in Zeeland en is in Middelburg ge vestigd. Hoe de subsidiëring er na 1990 gaat uitzien, zal worden opgenomen in de provinciale no ta gehandicapten-beleid. Gs schrijven de staten, dat de nota binnen afzienbare tijd wordt ge presenteerd. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 HERDENKING BEVRIJDING WALCHEREN In november is het precies 45 jaar geleden dat Walcheren door de geallieerden werd bevrijd van de Duitse overheersing. Ter nagedachtenis van de toen geleverde strijd en als herdenking van de daarbij gesneuvelde militairen zijn er zaterdag 4 novem ber een drietal officiële herdenkingsplechtigheden in Westka pelle, Vlissingen en Arnemuiden. De plechtigheid in Westkapelle begint om 9.15 uur met een toespraak van burgemeester H. van Maldegem bij het monument op het plateau bij het Zuider- hoofd. Bij dat monument zullen door de commissaris van de Ko ningin in Zeeland, dr C. Boertien, de burgemeester van Westkapel le, enkele militaire autoriteiten en buitenlandse en Nederlandse oud-strijders kransen worden ge legd. Na de plechtigheid, om 9.40 uur, is er een herdenking op de begraafplaats. Schoolkinderen brengen een bloemenhulde en na een rondgang over de begraaf plaats is de plechtigheid rond 10.40 uur beëindigd. In Vlissingen vangt de plechtig heid bij het landingsmonument om 12 uur aan. Burgemeester J. van der Doef en een oud-strijder houden een korte toespraak. Na het zingen van enkele liederen door de Vlissingse Oratorium vereniging vindt om 12.20 uur de kranslegging plaats door de Vlis singse burgemeester, de com missaris van de Koningin, verschillende militaire autoriteiten en Nederlandse- en buitenlandse oud-strijders. Na een kort défilé langs het monument is daar om 12.40 uur de plechtigheid ten einde. Sloedam Verder wordt er nog een officiële plechtigheid gehouden bij de drie monumenten op de Sloedam in Arnemuiden. De plechtigheid be gint om 15 uur met een kort wel komstwoord door de burgemeester van Arnemuiden, M. Markusse. Na het zingen van enkele liederen door 'De Lofstem' worden bij de monumenten kran sen gelegd door onder meer dr. C. Boertien, het gemeente bestuur van Arnemuiden, militaire- en burgerlijke autoritei ten, oud-strijders en vertegen woordigers van enkele ambassades. De Arnemuidse schooljeugd assisteert bij het leg gen van de kransen, 's Avonds om 19.30 uur wordt er in de Ne derlands Hervormde kerk een herdenkingsbijeenkomst gehou den. Aan deze bijeenkomst wordt medewerking verleend door bur gemeester Markusse, ds L. W. Ch. Ruijgrok en W. de Voogd uit Middelburg, die een referaat zal houden over de Tweede Wereld oorlog in Zeeland. Het Walchers Mannenkoor onder leiding van J. P. de Ridder brengt een aantal toepasselijke liederen ten gehore Eveneens in het kader van de be vrijding brengt een groep van on geveer 200 oud-strijders uit Engeland een bezoek aan Wal cheren. Het betreft hier Britse oud-commando's van de vierde Commando Brigade, nr 4 Com mando en 41, 47 en 48 Royal Marines Commando, die op 1 no vember 1944 voet aan wal heb ben gezet in Vlissingen en Westkapelle Nagenoeg alle nog in leven zijnde oud-officieren van die onderdelen maken deel uit van het gezelschap, onder wie de 83-jarige majoor-generaal J. L. Moulton. Commando's Op woensdag 1 november vin den in de voormiddag plechtighe den plaats bij de commando-monumenten in Vlis singen en Westkapelle, alsmede op de de begraafplats achter de vuurtoren van Westkapelle, waar kransen zullen worden gelegd. In de namiddag, om 15 uur, is er in de Nederlands Hervormde kerk in Zoutelande een speciale herden kingsdienst, die wordt geleid door Bishop Maurice Wood (En gels) en H. J. Schoenmaker (Ne derlands). De dienst is een herhaling van de dienst zoals die op 3 november 1944 in de (toen beschadigde) kerk van Zoutelan de samen met bevrijders en be volking werd gehouden en die toen eveneens door Maurice Wood werd geleid. Na afloop van de dienst, rond 16.30 uur is er in het verenigingsgebouw 'Midden dorp' gelegenheid tot een (her nieuwde) kennismaking met de bevrijders van destijds. Donderdag 2 november brengt de groep een bezoek aan de Geallieerde Erebegraafplaats in Bergen op Zoom en een dag la ter, vrijdag 3 november, vindt er een herdenkingsplechtigheid plaats bij het bevrijdingsmonu ment in Serooskerke waar kran sen zullen worden gelegd. Zowel op 1 als 3 november wordt me dewerking verleend door 'Keep them Rolling', die met een tiental oude legervoertuigen uit de tweede wereldoorlog de colonne van bussen en particuliere auto's zal begeleiden. Het gezelschap vertekt zaterdag 4 november weer naar Engeland. Ter gelegen heid van de 45-jarige herdenking is er vanaf 27 oktober een eerste- dag omslag (FDC) verkrijgbaar, waarvan de netto opbrengst is bestemd voor een deel van de or ganisatiekosten. Bij alle drie de plechtigheden wordt een erewacht gevormd door Commandotroepen uit Roo sendaal en zal tijdens de kranslegging het Fanfarekorps der Genie koraalmuziek ten geho re brengen. Manschappen van het Korps Nationale Reserve zul len bij de plechtigheden as sisteren. h Het herdenkingsmonument in Vlissingen t ARBEIDSBUREAU VLISSINGEN UITGEBREID Van-Kees Sinke (rechts) krijgt het getuigschrift "Win- tersportspecialist' overhandigd uit handen van A.A. van Schave ren, directeur van de Nederlandse Ski Vereniging. Als onderdeel van de campagne 'Blessures maak er geen sport van', kunnen ski-liefhebbers van vrijdag 3 november tot en met zaterdag 11 november de bindin gen van hun skies laten controle ren en afstellen. Dat kan bij alle ski-speciaalzaken die zijn aan gesloten bij de Federatie Sportza ken Nederland (FSN). Zo ook bij Sport Style Sinke aan de Sint Janstraat in Middelburg. Nog maar kort geleden mocht eige naar Jan-Kees Sinke als een van de eersten in Nederland, het ge tuigschrift in ontvangst nemen voor het met goed gevolg doorlo pen van de door de FSN opgezet te apllicatieopleiding 'Wintersportspecialist'. "Ik heb deze opleiding onder meer gevolgd om me enigszins te wapenen tegen de nieuwe Wet Aansprakelijkheid Bij Ongeval len", legt Sinke uit. "Met die wet komen we namelijk een beetje in de Amerikaanse rechtssfeer te recht. Als er nu iémand veronge lukt tijdens het skiën en het is op de een of andere wijze terug te brengen op bijvoorbeeld een ver keerde afstelling van de bindin gen, dan kan een fabrikant of een winkelier rechtstreeks aansprake lijk worden gesteld. En van de Oostenrijkse professoren waar we les van kregen vertelde dat op die manier een winkelier in Oostenrijk aansprakelijk werd gesteld voor ettelijke miljoenen guldens. Die man kon z'n zaakje dus wel opdoeken". Om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn, heeft Sinke ook maar gelijk splinternieuwe bin- dingsafstelapparatuur aange schaft. "Daar kun je geen fouten mee maken, dat ding is honderd procent zeker", verzekert Sinke De apllicatiecursus van de FSN betrof ski-advies en service, skibinding-montage en afstellen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoempapaband Een hoogtepunt was voor Cees Cevaal zonder twijfel een geza menlijk optreden met het stafor kest van het Leger des Heils. „Dat zijn stuk voor stuk top mu sici met een conservatorium opleiding. Door zo'n orkest word je gewoon gedragen. Ook de amateurs spelen dan op de top pen van hun kunnen". De ama- teurmuziek wordt overigens ten onrechte ondergewaardeerd in Nederland, vindt Cevaal. „De meeste amateurs hebben alle maal een drie- tot zesjarige oplei ding achter de rug, hoor. En dat ailemaal in de avonduren. Als je dan eens in Engeland kijkt. Daar worden de brassbands tijdens belangrijke concerten door sym- phonie dirigenten begeleid. In Ne derland hebben we ook topor kesten van dat niveau, maar hier hangt het er allemaal een beetje bij. Brassbandmuziek heeft hier nog steeds het imago van een hoempapaband". Het arbeidsbureau Vlissingen heeft zijn stoffige imago afge schud. Niet alleen werd het pand aan de Spuistraat uitgebreid met een kantoorgedeelte aan het Bel- lamypark, ook werd het gebouw geheel in de nieuwe rood-wit- blauw-zwarte huisstijl ingericht. De verbouwing - die alles bij el kaar twee jaar in beslag nam - was hard nodig. Het diensten pakket van het bureau is namelijk zo hard gegroeid dat er geen ruimte meer was om de diverse projecten onder te brengen en ook het Informatiecentrum was te klein geworden. De meeste projecten die tot nu toe alleen maar bij het hoofdkan toor in Middelburg liepen zijn nu ook in Vlissingen te vinden. Nieu we projecten zijn onder meer het uitzendbureau Start, het Jeugd Ontplooiings Banenplan (JOB) en de Wet Vermeend Moor, een pro ject voor zeer langdurig werklo zen. Verder wordt het aantal heroriënteringsgesprekken uitge breid, wordt er meer aan studie begeleiding gedaan en komt er per 1 januari een sollicitatieclub. Volop werk Lag de nadruk bij het arbeidsbu reau vroeger vooral op bemidde ling, tegenwoordig wordt er ook heel veel aandacht aan scholing besteed. "Op Walcheren staan in totaal zesduizend mensen bij het arbeidsbureau ingeschreven", vertelt consulent personeelsvoor ziening Arthur Aspeslagh. "Toch blijven er veel vacatures openstaan. Dat komt meestal door een gebrek aan scholing of sollicitatietraining". Met de juiste opleiding is er vol gens Aspeslagh volop werk. "Wie nu een technische oplei ding gaat volgen, vindt gegaran deerd een baan. Ook gaat er een personeelstekort in de verzorging ontstaan èn is er veel werk in de administratieve sector, maar dan wel voor mensen op MEAO- niveau". Het arbeidsbureau ver zorgt of subsidieert allerlei cur sussen en opleidingen. "Bij de vakopleidingscentra kun je bij voorbeeld een puur praktijkge richte administratieve of technische opleiding volgen. Om dat daar geen bijvakken bij ko men kijken, duren deze cursussen meestal niet langer dan een jaar". Te oud Argumenten als 'ik ben toch te oud' gaan niet op, vindt Aspeslagh. "Want met een stuk je scholing lukt het gewoon. Te duur? Onzin. Boven de tweeën twintig zit je toch aan het gewo ne loon, dus dat maakt ook niks uit". Om in aanmerking te komen voor een studiekostenvergoeding moet er wel vraag zijn naar een bepaald opleidingsniveau en moet de scholing bij voorkeur aansluiten op de ervaring. "Als je na twee jaar huishoudschool ja renlang als verkoopster hebt ge werkt, heb je weinig kansen in de administratieve sector. Een stukje ervaring, ook al is het nog zo lang geleden, telt zwaar mee. Maar als het geen effect had gehad, dan waren wij al lang opgehouden om zoveel geld in de subsidiëring van scholing te steken". Er is, kortom, een overvloed aan rege lingen. Aspeslagh is dan ook erg blij met de uitbreiding van het In formatiecentrum. "Wij kunnen zo -veel informatie geven, niet al leen over cursussen en banen, maar ook over zaken als beroeps keuze, arbeidsovereenkomsten en ontslag. De meeste mensen weten dat echter niet. Terwijl je met goede informatie een hele boel problemen kunt voorkomen". Het arbeidsbureau 'nieuwe stijl' wordt vrijdag 27 oktober officieel geopend. Zaterdag 28 oktober is er, onder het motto 'Kijk eens rond in het arbeidsbureau' van 10 tot 16 uur een open dag. Concert van Nieuw Vlaams Symfonie Orkest In de Concertzaal in Middelburg concerteert vrijdag 27 oktober het Nieuw Vlaams Symfonie Or kest onder leiding van Patrick Pei- re. Het concert begint om 20 uur. Op het programma staan werken van Rossini, Mozart, Respighi, Carron en Prokoviev.

de Faam | 1989 | | pagina 7