Kerncentrale Borssele bestaat formeel niet 1 'Een brassband heeft hier nog het imago van een hoempapaband' I n TIJDELIJK 32b 5 A-^-C. MOTORRIJLES? J.P.A. Rossël tandprotheticus Radiatoren als dekoratie. iEEMM t "De Betere Geschenken" Swarovski kristal Marinoni tin Tichelaar Makkumer aardewerk Porceleyne fles Royal Albert Guzzini Er ligt een kostelijk praktijkboekje voor u klaar dat uw lessen stap voor stap ondersteunt. Vraag er uw rijschool om! Met Pen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! 90e JAARGANG NUMMER 43 25 OKTOBER 1989 BOEREN DE BOOT IN MET SCHADECLAIM Het gemeentebestuur van Borsele moet wel even met de ogen hebben geknipperd, toen ze het ver zoek van de landbouwers Nijsten, Overbeeke en De Winter op de bestuurlijke burelen kregen. Of de gemeente maar even een slordige drie miljoen gulden aan schadevergoeding op tafel wilde leg gen. Want, zo stelden de indieners van de claim, onze grond (ruim 100 hectare) ligt in de directe nabijheid van de kerncentrale Borssele en daarmee vermindert dus de waarde van de grond plus opstallen. Een simpele specificatie maakte duidelijk dat het ging om 25.000 gulden per hectare, twee ton voor de opstallen plus rente over de tijd dat de kerncentrale daar staat. De gemeente Borsele gaf de zaak over aan de Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken in Rotterdam en die zou de zaak eens duchtig onderzoeken. Met als resultaat: geen woord over de al dan niet terechte hoogte van de schadeclaim, maar een nuchtere constate ring: formeel staat er niet eens een kerncentrale en je kunt simpelweg geen schadevergoeding clai men van iets wat er niet is. Aan de hoogte van het bedrag waren ze dus niet eens toegekomen. Het schaamrood moet de bestuurders na deze constatering naar de kaken zijn gestegen want er stond toch wel degelijk een kerncentrale. Een foutje? „Wel wis en waarachtig", knort J. Nijsten (45). „De gemeente Borsele - en dan praten we over een gemeente van voor de herip- deling met een krappe 1500 zie len - heeft in 1967 een bouw vergunning afgegeven, terwijl de verklaring van geen bezwaar nog niet eens binnen was. Dat maakt de bouwvergunning nietig, dus is er niets gebouwd en dus staat er ook niets. Ook planologisch heeft de gemeente iets vergeten, want de grond waarop de centrale staat is nog steeds natuurgebied omdat het bestemmingsplan niet is veranderd". Dat de realiteit er totaal anders uitziet, bewijst de ronde koepel van de kerncentrale en het halve gros hoogspan ningsmasten waar de drie indie ners regelmatig tegenaan zitten te koekeloeren. Voor de gemeen te Borsele was daarmee de kous af. Er was geen centrale, dus werd de claim niet ontvankelijk verklaard en dat bespaarde dus mooi ruim een drie met zes nul len aan geld. Tenminste, voorlo pig, want Nijsten en de zijnen, gesteund door hun advocaat la ten het er niet bij zitten. Trammelant „Hier klopt natuurlijk geen jota van", stelt Nijsten gedecideerd vast. „Op z'n minst zou je ver wachten dat een gemeente bestuur met de betrokkenen praat. Nou, dacht je dat? Vergeet het maar. Alles puur formeel, tot op de punten en de komma's. Dat ze zelf een blunder hebben begaan vergeten ze maar voor het gemak". „De trammelant be gon met de dreigende komst van de COVRA (opslag en verwerking van radio-actief afval)", blikt Nijsten terug in de geschiedenis. „Het leek de wijze heren een pri ma idee om dat radio-actieve af val maar in Borssele neer te zetten. De raad - met uitzonde ring van de PvdA dan - was het daar volledig mee eens. Want mooier kon het toch niet? Bors sele had een kerncentrale 'gekre gen'. Dankjewel. Nou, dan moet je natuurlijk iets terug doen en dan geef je je zegen aan zo'n belt. In eerste instantie was het de bedoeling dat die op het ter rein van de kerncentrale zou ko men. ledereen - en zeker niet te vergeten de landbouwers - ston den op hun achterste benen en uiteindelijk is dat feest dus mooi niet doorgegaan. Risico „Tweede ronde: dan de COVRA ergens anders, als het maar niet op landbouwgrond is. Nou, dat lukte aardig en met ons hoefden ze dus geen rekening te houden. Is ook niet gebeurd overigens. Voorlichtingsavonden? Stelde niets voor. Vragen werden niet beantwoord; tenminste niet vol doende. De hoorzitting? Idem di to en als een landbouwer iets op merkte werd gesteld dat dat niet aan de orde was. Verder de ver zekering dat zo er radioactieve straling zou zijn deze volledig on gevaarlijk was. Goed, een kleine hoeveelheid liep je wel op, maar dat was onbelangrijk. Wèl staat in de MER (Milieu Effect Rap port)", en Nijsten bladert het lijvi ge boekwerk door, „dat je maar beter geen vlees kunt eten of melk kunt drinken van koeien die daar in de buurt grazen. Alleen is dat hier geen probleem stellen ze, want in de wijde omgeving is er geen produktiviteit op dat gebied te bekennen. Dank je de koekoek. Dat betekent gewoon, en dat stéat er trouwens ook, dat ze je afraden om vee te houden want dat levert risico op. Welnu. Vanaf het begin van de tweede ronde hebben we al bij het voorberei- dingsbesluit bezwaarschriften in gediend. Brieven geschreven en vragen gesteld. Die zijn niet of nauwelijks in de procedure mee genomen, laat staan dat we een antwoord kregen. Toen hebben we maar eens een claim van een fors bedrag ingediend in de over tuiging dat ze (de gemeente) eens zouden reageren". Geen Alternatief En tevreden: „En dat hebben ze dan ook gedaan". „Die claim om schadevergoeding van waarde vermindering is terecht", vindt Nijsten. „Op de eerste plaats is er natuurlijk het psychische aspect. Het is en blijft kernenergie wat er voor je deur staat. Dan de consu ment. Eet jij spullen die van Tsjer- nobyl komen? Nou dan. In de toekomst moet de herkomst van de produkten worden vermeld. Borssele staat er dan op. De con sument laat dat dan liggen. Je kunt dus een aantal produktei. gewoohweg niet meer verbou wen. Alternatief? Wat dan? Vee kan niet, dat heeft het MER- rapport al aangegeven. Een cam ping? Kom nou. De camping die hier was is al lang weer vertrok ken. Lag vlak naast de centrale. En wie koopt er grond met de kerncentrale als buurman? Geen hond". Dat het geen loze argu menten zijn, geeft Dodewaard al aan, waar een industrieterrein al een verliespost van 500.000 gul den opleverde, omdat er geen in vesteerders zijn die bij die centrale willen zitten. Het zit Nijsten en de zijnen dus bepaald niet lekker wat er allemaal in Bor sele gebeurt, of beter misschien, niet gebeurt. „Vertegenwoordigers in de raad, met belangen in de landbouw hebben ons gewoon laten barsten. De raad - weer met uit zondering van de PvdA - toont kennelijk alleen maar minachting voor de burgers, door ze als het over kernenergie of -afval gaat volledig te negeren. Voorbeelden te over. De hele procedure rond de COVRA is daar een prachtig voorbeeld van. We worden ge woon genegeerd. En nu blijkt dat de gemeente een blunder heeft gemaakt, zijn ze niet thuis. Moet je kijken wat er gebeurt als ie mand een schuurtje bouwt zon der de nodige vergunningen. Dat wordt afbreken geblazen. Nee, daar klopt allemaal niet veel van". Het omvangrijke dossier gaat dicht. Hoe het nu verder gaat? „We wachten wel af. Mis- schierl gaat het wel hetzelfde als in Drenthe. Daar is zes jaar gele den ook ten onrechte een gaszui- veringsinstallatie gebouwd. Nu moet de hele procedure van vo ren af aan opnieuw worden inge zet. Misschien gebeurt dat hier ook wel". Te mager Drs. Pieter Vollaard (PvdA- wethouder van Borsele): „CO VRA? Inderdaad hoefden ze puur formeel geen rekening te houden met de landbouwers en daar hebben ze zich met een aardig Jantje van Leiden van afgemaakt. En die kerncentrale? Dat is ge woon een fout van de gemeente geweest. Punt, klaar, uit. Maar die centrale staat er nu eenmaal en ik verwacht niet dat die wordt afgebroken. Dat wordt juridisch wel rondgebreid. Maar het vreemde blijft natuurlijk, dat er destijds niet één bezwaar tegen De kerncentrale bij Borssele: officieel een natuurgebied. de bouw is ingediend. Was dat wel gebeurd, dat was het natuur lijk allemaal anders gelopen. En die claim? De gemeente heeft ui terst formeel gehandeld. Veel te formeel zelfs. Ik vind dat de ge meente een funktie naar de be woners toe heeft en als je die mensen benadert met een 'zoek het maar uit', dan is dat naar mijn opvatting mager. Veel te mager zelfs. Er had minimaal met de mensen besproken moeten wor den wat er nu eigenlijk aan de hand is. „Wat nu en hoe verder. Ja, en dan dat bestemmigsplan. Als de gemeente nu eindelijk eens het destijds verworpen bestem- NIEUWE KUNSTGEBITTEN Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN PZC WEEKBLADEN Stoasm Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. CEES CEVAAL VEERTIG JAAR DIRIGENT We konden het al eerder lezen in deze krant: Cees Cevaal, woonachtig in Ritthem, viert deze maand zijn vijftigjarig jubi leum als muzikant en gedenkt tevens het feit dat hij al veertig jaar dirigent is. Een niet geringe prestatie. Cevaal, van beroep landbouwer, is inmiddels 63 jaar en momenteel dirigent bij brassband Wilhelmina in Colijnsplaat. Afgelopen zondag werd hij tijdens een koffieconcert van laatstgenoemd orkest gehul digd. E.J. Hoogendijk-van Duijn, burgemeester van Co lijnsplaat, verraste een beduuste Cevaal met het koninklijk zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Cees Cevaal was nog maar 10 jaar oud toen hij als muzikant (alt hoorn) begon bij Onda Ritthem, toen nog een fanfare. Al op zeer jonge leeftijd werd hij daar plaatsvervangend dirigent. Al snel werd hij de vaste dirigent van het orkest, hoewel dat vol gens hem eigenlijk helemaal niet z'n bedoeling was. „Dat dirigeren is me toch een beetje opgedron gen. Niet dat ik het niet leuk vond hoor, maar ik had er zelf nooit aan gedacht om vaste diri gent te worden". Het kwam alle maal doordat de toenmalige dirigent niet erg voldeed volgens de leden en het bestuur. „Hij was eigelijk niet voldoende prestatie gericht", vervolgt Cevaal. „Hij vond het gewoon leuk, maar daarmee alleen kom je er niet. Nou, op zekere dag, tijdens een concours in Kloetinge, kwam hij niet opdagen. Toen was het na tuurlijk afgelopen. En aangezien ik plaatsvervangend was, viel de keus al snel op mij. Maar ja, ik kon er in feite nog niets van. Dus ben ik aan een dirigenten cursus begonnen". Middelmatig Al snel werd Cevaal gevraagd als dirigent voor andere orkesten. Zo stond hij 15 jaar lang voor Onda Middelburg, één van de eerste Zeeuwse orkesten die werd om gezet in een brassband. Cevaal vindt zelf dat hij veel geluk heeft gehad als dirigent. Al die tam tam rond zijn jubileum hoeft voor hem dan ook niet zo nodig. „Ik ben ze ker niet meer dan een middelma tig dirigent", zegt Cevaal bescheiden. „En zonder een goed orkest bereik je al helemaal niets. Als de orkestleden bereid zijn te studeren en zich op en top inzet ten, dan zit het wel goed. Als diri gent moet je bezeten zijn van muziek. Je moet eergevoel heb ben, maar ook weer niet eerzuch tig zijn. Het spreekt vanzelf dat je goed met mensen om moet kun nen gaan". Hoogte- en dieptepunten waren er genoeg in de dirigenten carriè re van Cees Cevaal. Een belang rijk dieptepunt was toch wel het vertrek bij Onda Ritthem, notabe- ne de woonplaats van Cevaal. Veel wil hij er niet over kwijt. „In mijn ogen ging het allemaal om een klein conflict. Helaas ontaar de dit in een soort machtsstrijd tussen de voorzitter en de diri gent. Twee jaar daarvoor vierde ik nog mijn jubileum, met alle cere monie die daar bij hoort. Wat er nou precies mis was begrijp ik tot op de dag van vandaag nog niet". Mondstukpijpje Gelukkig kende Cevaal ook diep tepunten waar achteraf nog wel om gelachen kan worden, zoals tijdens dat concours in Engeland. „Ik was daar met brassband On da uit Middelburg. Nu wordt de brassband muziek in Engeland buitengewoon serieus genomen. Dirigent en orkest worden kort voor het optreden gescheiden en tijdens het optreden mag er nie mand van het podium af. Nu was onze buglespeler nog even de stad in geweest en kwam echt op het allerlaatste moment aan zetten. Gelukkig hadden de ande re muzikanten zijn intrument meegenomen. lelaas bleken ze zijn mondstukpijpje vergeten te zijn. Nou daar kom je dan als diri gent het podium op en word je door de orkestleden in het oor gefluisterd dat je het zonder bug- Ie moet doen. Zoals ik al zei, nie mand mocht van het podium af. Ik heb toen zijn solopartij maar door een ander instrument laten spelen. Dat heeft de goede man nog vaak moeten horen". VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Een bescheiden Cees Cevaal: „ik ben niet meer dan een mid delmatig dirigent. Zonder een goed orkest ben je nergens". 3Bévier Zuid li 75. Goes. Tel. 01100 12420 Openmgli|den toonzaal Werkdagen 09.00-12 00 uur 13 00-17 00 uur Donderdagavond 19.00-21 00 uur Zaterdag 09.30-12 30 uur mingsplan herziet en de opmer kingen van de Kroon meeneemt, hebben we een kans dat we over enige jaren een goedgekeurd bestemmingsplan hebben, zodat die kerncentale formeel op een plaats staat waar die al jaren op staat. Maar in diepste wezen is het natuurlijk een trieste zaak. Niet zo zeer die procedurefout die door de gemeente destijds is ge maakt, maar dat het zo wordt af gehandeld. Zo ga je niet met je burgers om". BIJ INLEVERING VAN UW VOLLE KLEURENROLLETJE. Onze 5 sterren staan garant vo< TOPKWALITEIT SNEL SERVICE GRATIS FOTOALBUM GRATIS NIEUWE FILM COMBIBACK FOTO VIDEO AUDIO St Jacobsslraat 27 Vlissingen Lange Kerkstraat 31 Goes Wintermantels jacks 129,— Zuiver wollen blazers 189,— 1e Kwaliteit lamswollen pulls 4897^ 85,— en vele andere koopjes van bekende merken. Wijngaardstraat 22 Pottenmarkt 8 (achter C&A) (tegenover Plein 40) Goes Middelburg KORTING OP V/RRIRBELE GLfiZEN i Variabele glazen zijn glazen waardoor u op alle afstanden goed kunt zien zonder hinderlijke overgang. Glazen zonder halve- maantjes dus. Veel mensen vinden dat prettiger en in ieder geval staat het mooier. Brilmij geeft t/m 4 november a.s. tegen inlevering van deze bon, maar liefst f50,- korting bij aankoop van een paar variabele glazen. (Geen andere kortingen te zelfder tijd.) En u mag twee maanden proberen of ze u bevallen. Middelburg Lange Delft 13 I

de Faam | 1989 | | pagina 1