Over schimmels en mijten Bouw Maisbaai vordert Ventilatie belangrijk bij het voorkomen Paspoort per 1 november in Europees jasje De gaande en de komende commandant Folders te kust en te keur UW Het klein chemisch afval- alfabet Bestemmingsplan Werk in uitvoering Commissies deze week Bij bureau Voorlichting Woensdag 11 oktober 1989 DE FAAM GEMEENTE MIDDELBURG Deze informatiepagina van de gemeente Middelburg wordt samengesteld door bureau Voorlichting. Reacties zijn welkom Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in de Vooriichtingswinkel, Stadhuisstraat 2, Telefoon 75000, geopend iedere werkdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ■Week— De Dorus Rijkersstraat is afgeslo ten in verband met een re constructie. Dit geldt ook voor de Langeviele- weg tussen de De Ruyterstraat en de Langevielesingel. Poortershove is plaatselijk af gesloten in verband met een her- strating. Langs de Walcherseweg wordt het fietspad tussen het R.K. kerkhof en de Laurens Stommesweg her- straat. Fietsers worden omgeleid over de rijbaan, dus automobi listen opgelet! Bestuurscommissie Culturele Za ken, donderdag 12 oktober om 15.45 uur. Onder meer wordt be handeld: - ontwerp-begroting 1990. Adviesraad Welzijnsaccommoda- ties, donderdag 12 oktober om 19.30 uur. Onder meer wordt be handeld: - ontwerp-begroting 1990. Commissie Sociale Zaken, don derdag 12 oktober om 19.30 uur. Onder meer wordt behandeld: - ontwerp-begroting 1990. Commissie Onderwijs, maandag 16 oktober om 16.00 uur. Commissie Gemeentewerken, maandag 16 oktober om 19.30 uur. Onder meer wordt be handeld: - ontwerp-begroting 1990. Commissie Economische Zaken, dinsdag 17 oktober om 19.30 uur. Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 18 oktober om 16.00 uur. De bovenstaande vergaderingen zijn openbaar. De agenda en an dere stukken liggen ter inzage bij bureau Voorlichting en bij de commissiesecretaris. Voor het ge bruik maken van het spreekrecht kunt u contact opnemen met de commissiesecretaris, telefoon 75000. Tafeltje Dekje" "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken, die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 16 oktober 1989 tot en met 21 oktober 1989. maandag zuurkool met worst dinsdag hamburger, appeltjes, rozijnen, pommes mignonettes woensdag varkensvlees, vruchtensaus, rijst donderdag gehakt, witlof, aardappelen vrijdag varkensoester, spinazie, aard appelen zaterdag macaroni met ham en kaas Dit artikel gaat over vocht en de daardoor veroorzaakte schimmel vorming en de mogelijke gevolgen voor de gezondheid. Ook gaan we nader in op het ventileren van wo ningen. Vochtproblemen Het vaststellen van de oorzaak van de vochtoverlast en de vaak daaraan gekoppelde schimmel problemen is een ingewikkelde aangelegenheid. De volgende fac toren spelen in deze binnenmilieu- problematiek in ieder geval een rol: een vochtige kruipruimte o.a. door hoge grondwaterstand, het ventilatie- en stookgedrag van de bewoner evenals vochtproduktie door bewoners. Uit recent onderzoek is vast gesteld dat ca. 15% van alle Ne- De eerste fase van de bouwactiviteiten op het voormalige Vitrite-terrein aan de Maisbaai begint herkenbare vormen aan te nemen. De foto toont het blok K, waarvan het hoogste punt bijna is bereikt. Bij het blok J is dat intussen gebeurd en de blokken L en M verrijzen langzaam maar zeker uit de grond. Deze vier blokken, die samen 129 woon eenheden tellen, liggen aan een nieuwe straat die de naam Touwbaan heeft gekregen. derlandse woningen vochtproble men heeft. Met name vochtige kruipruimten blijken een in het verleden onderschatte invloed te kunnen hebben op de vochtigheid in een woning. Schimmelvorming kan op bouw materialen optreden. Hierdoor kan schimmelalergeen worden ge vormd. (Allergenen kunnen allergie-reacties veroorzaken bijv. aan de luchtwegen en op de huid). De luchtvochtigheid heeft ook een belangrijke invloed op de groei van huisstofmijten in de wo ning. Een sterke uitbreiding kan plaatsvinden door een hoge lucht vochtigheid. Huisstofmijten kun nen een bron zijn voor alle aller gieën en infecties. Ventilatie-voorzieningen De thans geldende minimum ven tilatie van 25 m3 verse lucht per persoon per uur is van oudsher gebaseerd op door de mens gepro duceerde geurstoffen welke te vens als maatstaf dienen om con centratie van door de mens zelf geproduceerde verontreiniging beneden een aanvaardbare grens te houden. De ventilatievoorzieningen wor den echter in veel gevallen bewust of onbewust onvoldoende benut. Dit kan leiden tot een toename van de verontreiniging van de bin- nenlucht en tot vochtproblemen hetgeen voor mensen met CARA (luchtweg-aandoeningen) onge wenst is. Voor het ventileren van woonka mers behoren minimaal twee ope ningen aanwezig te zijn in de vorm van ventilatieroosters of klepraampjes. Waarom ventileren? Vooral door het kierdicht maken van woningen voor de energie besparing is de kans groter gewor den dat er te weinig lucht wordt ververst. In woon- en slaapkamers is het daardoor van groter belang ge worden dat (klep)ramen en roosters gebruikt worden om de benodigde verse lucht binnen te krijgen. Er is een aantal redenen waarom we ventileren: 1. voor de afvoer van waterdamp en binnenlucht vervuilende stof- Vanaf 1 november 1989 zullen de gemeenten overgaan op afgifte van een Nederlands paspoort dat er iets anders uitziet dan het hui dige zwarte model. De nieuwe pas krijgt een Europese jas aan. Het belangrijkste uiterlijke kenmerk van het Europees model paspoort is de kleur van het kaft (rood). Voorts is dit rode paspoort iets kleiner van formaat dan het hui dige zwarte paspoort. Voor de burger heeft de overgang naar het rode paspport nauwelijks gevolgen. De zwarte paspoorten behouden hun geldigheid tot de erin vermelde datum, ook als deze na 1 november valt. Er is dus geen aanleiding om een nog geldig (zwart) paspoort om te wisselen voor het nieuwe paspoort. Het nieuwe paspoort kost niet meer dan het oude. Er is dus evenmin reden om voor 1 no vember vervroegd een nieuw zwart paspoort aan te schaffen. Zolang de pas geldig is, blijft het ook mogelijk kinderen daarin bij te schrijven onder dezelfde voor waarden als nu het geval is. De enige wijziging is dat zwarte paspoorten na 1 november niet meer kunnen worden verlengd na afloop van de geldigheidsduur. In plaats van verlenging wordt een nieuw paspoort uitgereikt. Deze wijziging is overigens ook van weinig betekenis, omdat de kosten voor aanschaf van een nieuw paspoort gelijk zijn aan de kosten van verlenging. Klein chemisch afval kunt u in de bekende plastic tassen verzamelen en iedere week afgeven aan de huisvuilophaaldienst. Is dat niet mogelijk dan kunt u af spraken maken met de buren of het klein chemisch afval brengen naar de garage van de reinigings dienst (Oude Veerseweg). Het is niet voor iedereen duidelijk wat "klein chemisch afval" pre cies is. Klein chemisch afval is: Accu; accuzuur; aceton; afbijt- middel; ammoniak; antivries; asbest; Batterij; beits; benzine; bestrij dingsmiddel; bleekwater; boenwas; Chloor; cosmetica; Deodorant; dia; dieselolie; Film; fixeer, fotochemicaliën; fri tuurvet; frituurolie; Geluidsband; geneesmiddel; glansspoelmiddel; gootsteen- ontstopper; Haarspray; Inkt; insekticide; Kamferspiritus; koper; koper poets; kwastenreiniger; kwik; Lak; latex; lood; lijm; Medicijn; mengsmering; meubel olie; mierenlokdoos; motorolie; muziekcassette; Nagellak; negatief; Olie; olijfolie; onkruidbestrij dingsmiddel; ontstopper; ontvet- tingsmiddel; ontwikkelaar; ont- wikkelpoeder; ontwikkel- vloeistof; oplosmiddel; ovenspray; Petroleum; peut; plamuur; Schoensmeer; schrijfmachinelint; siliconenkit; smeerolie; spaar lamp; spiritus; spuitbus; Terpentine; thermometer; thin ner; TL-buis; typemachinelint; type-out; Verf; verfverdunner; vernis; viltstift; vlekkenwater; vlooien band; vlooeienpoeder; Wasbenzine; Zilverpoets; zink; zonnebloemo lie; zoutzuur. Op vrijdag 13 oktober wordt de commandantuur van de brandweer door commandant J. de Klerk overge dragen aan de heer A.J. Te Paske. De heer de Klerk draagt zijn post over in het kader van het funktioneel leeftijdsontslag. De nieuwe brandweercommandant is geboren in 1954 in Apeldoorn. Na zijn opleiding bij de brandweeraca demie werkte de heer Te Paske als brandweer-officier bij de gemeente Den Bosch. fen zoals geisers, fornuizen, ta baksrook en stofdeeltjes; 2. voor de aanvoer van voldoende verse frisse buitenlucht; 3. voor de aanvoer van verbran dingslucht voor kooktoestellen en stookinstallaties. Aanbevelingen: 1. Voorkom vochtvorming en daardoor schimmelvorming door voldoende te ventileren. 2. Zorg ervoor dat uw woon- en slaapkamers zijn voorzien van ventilatie-openingen in de vorm van roosters of klepraampjes. 3. Vraag bij extreme vochtproble men advies bij de afdeling bouw en woningtoezicht van de ge meente, telefoon 82000. "Folders zijn verkrijgbaar bij postkantoor en bibliotheek". Zo sluiten de Postbus 51-spotjes meestal af. Maar wist u dat Postbus-51-folders vaak ook ver krijgbaar zijn bij bureau Voor lichting van de gemeente, Stad huisstraat 2? Daar vindt u ook publicaties van het ministerie en gemeentelijke folders over de meest uiteenlo pende onderwerpen. Een greep uit de nieuwste folders: -Algemene bijstand, hoofdlijnen en bedragen; -Stand van zaken, een beknopt overzicht van de sociale verzeke ringen; -IOAW, de wet inkomensvoorzie ning oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte werkloze werk nemers; -Sociaal fonds, over renteloze le ningen of giften door de gemeente in zeer speciale gevallen. Bovenstaande folders gaan over uitkeringen. Er wordt in vermeld om welke bedragen het gaat, aan welke voorwaarden moet worden voldaan en waar de uitkeringen kunnen worden aangevraagd. Het kan belangrijk zijn om deze gege vens goed te bestuderen. Nog een handjevol: -Belastingherziening 1990 over de belangrijkste veranderingen in het belastingstelsel naar aanleiding van het "plan Oort". -Meerderjarig. Sinds vorig jaar is de grens tussen minderjarig en meerderjarig verlaagd van 21 naar 18 jaar. De gevolgen hiervan voor bijvoorbeeld voogdij, le vensonderhoud, studiefinancie ring, kiesrecht en strafrecht wor den in de folder uiteengezet. -Een slimme meid is op haar toe komst voorbereid. Hierin wordt verteld wat de consequenties zijn van de "1990-maatregeI". Ieder een die op of na 1 januari 1990 18 jaar is, is zelf verantwoordelijk voor haar of zijn inkomen. Meis jes kunnen zich nu al voorberei den op een zelfstandige toekomst, door een goede studie te volgen. -En daarover gaat ook de folder, of eigenlijk is het een compleet tijdschrift Kies exact, een magazi ne voor scholieren. -Gelijke behandeling je goed recht kent u van de spotjes op te levisie over de wettelijke regeling gelijke behandeling van mannen en vrouwen. -Heel concreet is de informatie in vier brochures over Geluidhinder- isolatie. De delen behandelen vloeren en plafonds tussen wonin gen, muren tussen woningen, bui- tenlawaai en tussen kamers in ei gen woning. Tot zover een heel onvolledig beeld van de folders die verkrijg baar zijn bij bureau Voorlichting. Komt u gerust eens kijken wat er nog meer ligt. En uiteraard kunt u behalve voor folders ook bij Voorlichting te recht met allerhande vragen en voor de diverse inspraakpro jecten. De gaande (links) en komende man Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan: I. Griffioen II voor de bouw van een garage op het perceel Laan der Verenigde Naties 2; II. Uitbreidingsplan in onderdelen Nassaulaan voor de aanbouw van een keuken op het perceel Prins Johan Frisostraat. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 13 oktober 1989 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ie der ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die be zwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwa ren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Door het ooq van de Lancte Jan v

de Faam | 1989 | | pagina 5