UIT HET ZAKENHART Voorbereidend beroepsonderwijs volgens vernieuwde inzichten Gezellige show van Knuijt en 'Zijnen' Meubels tussen de Geluidsapparatuur Plantenverkoopkas in tropische sfeer Nieuwe Burg wordt een Engelse straat Nieuw kantoor voor Burg De Raad SWANENBURG WORDT WEYEVLIET Introductie van nieuwe topmerken in Zeeland Prijswinnaars Indiana Jones Dansen voor een zwembad Woensdag 11 oktober 1989 DE FAAM - DE VLISSINGER Vlissingen heeft er een nieuwe school bij. Nieuw en toch een beetje oud. Vrijdag jongstleden vond de feestelijke opening plaats van de school voor voor bereidend beroepsonderwijs Weyevliet. In het nieuwe gebouw vinden de leerlingen van scholen gemeenschap Swanenburgh, een school voor lager beroepson derwijs - die jaren lang op drie verschillende locaties in de Scheldestad gevestigd was - hun gezamenlijk onderkomen. En hier wordt nu al, vooruitlopend op het laatste wetsvoorstel, gewerkt volgens de nieuwste inzichten in zake voorbereidend beroepson derwijs. Eens was het een polder of een kapitale hofstea Daar zijn de ge leerden het niet geheel over eens. Het nieuwe Weyevliet ligt in elk geval als een oase midden in een groene vlakte bij de nieuwbouw wijken Westerzicht en Papegaai enburg in Vlissingen. De school, die tien miljoen heeft gekost, heeft ruimte voor 600 leerlingen en bestaat onder andere uit een praktijk- en theorieafdeling. In de zogenaamde stille vleugel wor den de algemeen vormende vak ken gegeven. Weyevliet kent een tweejarige brugperiode, die voor jongens en meisjes gelijk is (de verhouding is ongeveer fifty- fifty). Hierin ligt de nadruk op de algemeenvormende vakken. Daarna kan een keuze worden gemaakt uit zeven afdelingen: administratie, mode en kleding, verzorging, bouwtechniek, elek trotechniek, mechanische tech niek en motorvoertuigentechniek. In die bovenbouw wordt minimaal 24 aan komen. Na het doorlopen van Weyevliet, dat gezien moet worden als de start van de be roepsopleiding, heeft de leerling de kans om via vol- of deeltijdon derwijs verder te gaan naar mid delbaar en zelfs hoger beroepsniveau. In een vijfde leer jaar, de zogenaamde kopklas, kan de scholier eventueel naast extra aandacht voor de beroepsvakken ook een hoger niveau halen voor de algemeenvormende vakken. Men kan zo zelfs een peil halen, dat hetzelfde is als op de MAVO, of nog hoger". Regels «S**' J Werken in rust en geordendheid.... uur aan de beroepsgerichte vak ken besteed. Gecombineerd met stages en hechtere contacten met het bedrijfsleven moet deze scholing een betere aansluiting geven op het middelbare en ho gere beroepsonderwijs. Status „Daarom ook die naamsverande ring van onze school", zegt direc teur Hans van der Heijden. „Eén .nieuwe naam, een nieuw ge bouw, ook gedeeltelijk een nieu we invulling van het onderwijs. Het werd tijd om het 'stiefkind' lager beroepsonderwijs uit het slop te trekken. Veel ouders stu ren nog steeds hun kinderen naar een schooltype, waar zij eigenlijk niet thuis horen. Het lager be roepsonderwijs werd gezien als een laatste stap, een school waar je vuile handen krijgt. In de eerste plaats is dat niet zo door de ge avanceerde apparatuur, die te genwoordig, gebruikt wordt en bovendien wat zou dat eigenlijk", vraagt van der Heijden zich af, die zelf jaren lang bij de realise ring van een Middenschool was betrokken en nu ruim vier jaar de scepter zwaait over deze school. „De systematische onderwaar dering, ook door veel basisscho len, voor het beroepsgerichte vakonderwijs zorgde er jaren voor dat veel dropouts terecht kwa men bij dit soort scholen en daar moet nu, mede door nieuwe on derwijsontwikkelingen, een einde Wie voor Weyevliet kiest, kiest voor een school met duidelijke leefregels. Directeur van der Heij den: „Dit gebouw heeft tien mil joen gekost, de inventaris alleen al één miljoen. Ik vind dat wij te genover de belastingbetaler de plicht hebben dit alles zo goed mogelijk te beheren. Dat bete kent dat er in en rond onze school duidelijke leefregels zijn, die bij sommigen wellicht als streng overkomen. Ik ben van mening dat leerlingen alleen goed en prettig kunnen werken in een schoolomgeving waar rust en ge ordendheid heersen, zonder in het extreme te vervallen. Vandaar onze stille vleugel in het gebouw, waar ook vloerbedekking werd gelegd. Aan het begin van dit schooljaar kostte het even moei te om met leerlingen en perso neel (totaal 45) op één lijn te komen. Nu dat gelukt is merken wij dat er een goede werksfeer is ontstaan". De bezoeker of toevallige passant van Dert Video/Hi-Fi aan de Nieu- wendijk in Vlissingen zal zich in de komende dagen even achter het oor krabben. Een gedeelte van de winkel is namelijk inge richt als woning, met de daarbij behorende meubels. Het is ech ter niet zo dat Dert plotseling ook in de meubelhandel is terecht ge komen. Deze inrichting is be doeld om het nieuwe Beo Linksysteem van Bang Olufsen beter tot zijn recht te laten ko men. Het meubilair is verzorgd door Interieurverzorging Altena aan de Scheldestraat in Vlissin- Het idee voor deze ongewone aanpak komt van bedrijfsleider Aart Schram. „B&O doet zelf in den lande ook aan dit soort acti viteiten. Ze zetten dan een deel van hun apparatuur bijvoorbeeld in een meubelzaak. Mij leek het een goed idee om dat eens om te draaien. We noemen de hele show 'Life Style 1990', omdat de meubels in vormgeving net zo exclusief zijn als de B&O appara tuur". Het Beo Linksysteem van B&O houdt in, dat alle appara tuur, van tv-toestel tot cd-speler, vanuit ieder gewenst vertrek kan worden aan- en uitgeschakeld. Zo kan men in de slaapkamer bijvoorbeeld via het televisie toestel, het geluid van de cd- speler in de woonkamer ontvan gen via de speakers van de tv. „Dit leek ons de goede manier om dat aan de mensen duidelijk te maken", bekent Schram. „Zo'n inrichting is daarnaast natuurlijk ook een aardige manier om de mensen eens even op het ver keerde been te zetten". De moderne hifi-apparatuur van B&O staat bij Dert in Vlissin gen tussen even moderne meubels. Georgette van Noppen toont de collectie van haar nieuwe zaak. Noppen heeft er alles aangedaan om vele topmerken naar Zeeland te halen. Zo zal voor het eerst in onze provincie de kleding van Li- berto en Chevignon bij Contour in de winkel te koop zijn. Een pri meur voor heel Nederland vormt het merk North Western, dat vol gens van Noppen in België al ra zend populair is. „Vooral truien en T-shirts zijn van dit merk uitzon derlijk mooi", vertelt hij. „Wij heb ben nog lang niet alles binnen, want het is erg moeilijk nu nog een goede collectie voor de win ter samen te stellen, maar wie met deze merken wil kennis ma ken moet zeker naar de mode show komen, die onze twee za ken samen organiseren op 20 ok tober in discotheek Cosmo". De Walstraat heeft er weer een kledingzaak bij. Op de plaats (no.99) waar eerst een fournitu- renwinkeltje gevestigd was, opende Contour vorige week haar deuren. In deze zaak kan ie dereen terecht, die op zoek is naar vrijetijdskleding van de bes te merken. Het is de tweede winkel van de familie van Noppen in deze Vlis- singse winkelbuurt. Yvonne van Noppen geniet al enige jaren be kendheid met haar fitness- en balletmodezaak elders in de straat. De dochters Nathalie en Georgette zullen zich nu met be hulp van hun moeder ook op het ondernemerspad begeven met hun eigen winkel. Vader van BLOEMENHUtS CORONA VERBOUWD Driemaal zo groot werd Bloemen- huis Corona aan de Bad huisstraat in Vlissingen na een grondige verbouwing. Donder dag aanstaande opent de geheel vernieuwde winkel haar deuren voor het publiek. Dan kan men ook een kijkje gaan nemen in de nieuwe plantenverkoopkas, die achter de winkel werd ingericht. Een bloemen- en plantenzaak voor iedereen, maar wel met bij zondere dingen. Zo noemt eige naar Bart ten Hoeve nu de winkel, die hij sinds 1980 samen met zijn vrouw Dorothé runt. „le dereen verkoopt tegenwoordig wel bloemen, maar het is zaak je te onderscheiden door aparte planten", zegt de eigenaar. „Na deze verbouwing kreeg ik daar de ruimte voor. In de kas, die in tro pische sfeer werd aangelegd met een vijvertje, boomstronken en een waterval, komen onder meer een orchideëen- en een cactus- hoek. Voor deze planten verko pen wij bovendien speciale aarde. Ook voor bonzaiboompjes en hy drocultuur kan de klant binnen niet al te lange tijd bij ons te recht", vertelt ten Hoeve, die naast zijn winkel ook nog de schepen van de Olauline weke lijks bloemrijk versiert. Op het ge bied van poterie en vazen zal er een ruime keuze zijn in chinees aardewerk en moderne vazen in de nieuwste tinten als mintgroen en pastel. Van donderdag 12 tot en met za terdag 14 oktober zijn er open dagen voor het publiek in de nieuwe bloemenzaak. Iedere be zoeker wacht dan een attentie. de Faam de Vlissinger UW WEEKBLAD Bril en kleding zijn één. FOTO EDUARD ENGEL In een afgeladen Huys Ter Schel de presenteerden de Vlissingse modehuizen Knuijt, Zijnen, Van Kampen en brilmode Hardy Op tiek hun nieuwe collecties. De kleine salonnetjes van Huys Ter Schelde waren vorige week dins dag voor de gelegenheid tot één ruimte omgetoverd. De collecties van de verschillende winkels wa ren mooi op elkaar afgestemd en ladyspeaker Wil van Son had weinig moeite de goede sfeer er in te brengen. De herfst-feestweek van de Nieu we Burg staat weer voor de deur. De winkeliers zijn een aardige traditie aan het opbouwen, want dit jaar wordt het feest al voor de zesde keer gehouden. Om de herfstweek extra aantrekkelijk te maken, heeft de organisatie ge kozen voor een thema. De Nieu we Burg wordt in de week van zaterdag 14 tot en met zaterdag 21 oktober omgetoverd in een 'Engelse straat'. Aanleiding voor dit thema, is de nieuwe boot die door de Olau- Line in gebruik genomen is. In de winkels van de Nieuwe Burg kan men overal een speciale editie van 'The Nieuwe Burg Times' vinden. De krant staat vol met voordeelbonnen, want de winke liers hebben talloze aanbiedingen in de herfstweek. In deze krant staat een paginagrote puzzel waarmee, hoe kan het ook an ders, een aantal reizen met de Olau-line naar Engeland te win nen zijn. De straat wordt aange kleed met Engelse vlaggen, telefooncellen en wachthuizen. Ook de etalages krijgen een En gels karakter. Er zullen zelfs regel matig Bobbies op de Nieuwe Burg surveilleren. De boekhandelaren besteden aandacht aan Engelse schrijvers. De tabakhandelaar heeft een Brits merk, en de modezaken besteden aandacht aan mode uit Engeland. Op de beide zaterda gen en op de koopavond showt Renton Cars op de Nieuwe Burg haar Engelse auto's. Op zaterdag 14 oktober presenteren de in de straat gevestigde modezaken hun (ook niet Engelse) wintermo de Voor deze speciale week krijgt de straat er een extra win kelier bij. Het reisbureau AMZ is, samen met het Olau- promotieteam op de beide zater dagen en op de koopavond in de Nieuwe Burg aanwezig. Intertoys Goudswaard houdt op woensdag 18 oktober haar jaar lijkse Lego-wedstrijd. En als klap per op de vuurpijl vindt er, op zaterdag 21 oktober, de grootste boekenmarkt van Zuid-West Ne derland plaats. Er zijn duizenden boeken te koop, van licht bescha digd tot winkeldochters (boeken die al jaren op de planken staan). Het accent ligt op de gezelligheid in de straat, en om die sfeer te verhogen zijn er allerlei optredens gepland van muziekgroepen. Doedelzakken, maar ook Engelse muziek uit de jaren vijftig. De ge hele week zal er, aan het eind van de Nieuwe Burg - aan de kant van de Abdij - voor de kinderen een caroussel staan. Vroeger kwam superwijd alleen voor op de plankiers van de Parij- se couturecollecties. Voor deze winter is superwijd, liefst dun en glanzend, echter ook volop in de Vlissingse winkels verkrijgbaar. Broekrokken en gaucho's verlie zen het imago van passiedoders. Ze worden vrolijk en nonchalant. Zijnen Mode bracht ze in combi natie met aparte blousons, gilets en korte jasjes, zodat het element stijl aanwezig bleef. Knoopjes en kragen zijn belangrijk dit jaar. Vooral de grote pellerine, een soort matrozenkraag maar dan rond en chic, scoort goed. Colle ge mag ook nog. Naast de klas sieke trenches waren de jassen vooral van wol of cashmerelook. Voor de heren waren de pakken minder uitbundig dan de kledij van de dames. De tinten sloten wel aan: echte herfstkleuren als mos, oker, petrol, olijf en steen rood kleurden de vrij klassieke pakken. Klassiek is echter niet meer stijf. De colberts hebben een wat lossere lijn en de kleur doet ook veel. De degelijke schoenen van Van Kampen wisten zich vlekkeloos in de trends in te passen. Bij de grote Canadese bergjacks (ook voor de heren met bontkraag) en ribbroe ken kwamen stoere Mephisto's (volgens de speaker goed voor de vierdaagse in één dag). Bij de pakken bracht het schoenenhuis soepele mocassins. Ook de trui en van Saddle Club mochten er zijn. Bij een trui met beer en oli fant steeg een spontaan Aaaaa... op in de zaal. Om te laten zien dat de truien van echte scheer wol zijn werd even een speciale dressman van stal gehaald. Ja wel. Het schaap James. Alleen zijn populariteit werd hem snel te veel. De brillen hadden alle verlegen heid verloren. Vooral de schitte rende stukken van Jil Sander en Joop! vielen in het oog. Het is tijd dat Zeeland wat meer brillen koopt dan één per 5 jaar. Al met al, een echt gezellige show. En een compliment voor de onderlinge afstemming. Af en toe groeien bedrijven uit hun jasje. Dat was ook het geval met het accountants-, administratie-, en belastingcon sulenten kantoor Burg De Raad in Vlissingen. Begin januari verhuisde het kantoor van de Badhuisstraat naar de Coosje Buskenstraat. Na afloop van de hele reorganisatie, was het afge lopen vrijdag tijd voor een officië le inwijding. Door middel van een open huis werd het kantoor offi cieel in gebruik genomen. Om de gebeurtenis nog een extra accent te geven, kreeg de gemeente Vlissingen een tafeltennistafel aangeboden. Geen gewone ten- nistafel, maar een echt straat meubel. Met een klein partijtje tussen burgemeester van der Doef en Jan Kousemaker, de manager van het kantoor, werd de tafeltennistafel in het Waaigat officieel in gebruik genomen. „Ons oude pand in de Bad huisstraat was veel te klein ge worden", vertelt Jan Kousemaker. „Het uitkijken naar een ander pand, was een aanlei ding om de hele organisatie eens nader onder de loep te nemen en te herzien. We besloten om het kantoor in Vlissingen flink uit te breiden. Daarom hebben we wat mensen van onze vestiging in Middelburg naar hier gehaald, en extra mensen aangenomen. Me nigeen heeft bij de gedachte aan 'de accountant', nog het beeld van een oude wat grijzende man in driedelig pak, maar wij bewij zen het tegenovergestelde We zijn een jong en dynamisch be drijf. De gemiddelde leeftijd van onze twintig medewerkers ligt rond de dertig jaar". Het is voor het bedrijf een bewuste keuze geweest om in Vlissingen uit te breiden. „We hebben erg veel vertrouwen in de manier waarop de herstructurering van de bin nenstad wordt aangepakt", ver volgt Kousemaker. „Dat wilden we tot uitdrukking brengen door een bijdrage te leveren in de aan kleding van de stad. Daar hebben we de gemeente Vlissingen ook een tafeltennistafel aangeboden, om daarmee ook het jonge en dynamische karakter van ons kantoor te symboliseren". Het kantoor heeft zich in het mid den en klein bedrijf gespeciali seerd. „Wij richten ons op wat kleinere klanten, vrije beroepsbe oefenaars en stichtingen", vertelt Kousemaker. „Minder grote za ken moeten met al hun vragen, bij één persoon terecht kunnen. Wij proberen van medewerkers all-rounders te maken. Daarnaast werken er twee accountants, één fiscaal jurist, en één fiscaal advi seur (belastingdeskundigen). Het feit dat er in ons kantoor meerde re specialisten rond lopen, is een groot verschil met andere regio nale kantoren". Burgemeester Jaap van der Doef wenste de firma veel geluk met het nieuwe kantoor. „Ik hoop dat jullie langere tijd onder de naam Burg De Raad bekend blijven, want ik weet echt niet meer tot welke holding jullie behoren, dat is al zo vaak veranderd. Maar ge zien de werkgelegenheid die jullie verschaffen is Vlissingen erg blij met de uitbreiding van het kan toor. Natuurlijk wil ik jullie ook bedanken voor de tennistafel. Ik vind het een charmant gebaar om te laten zien, dat het kantoor blij is dat ze in Vlissingen zit", al dus de eerste burger van Vlissin gen. h Het echtpaar ten Hoeve in de nieuwe kas. De oplossing was de Indiana Jo nes prijsvraag was The Temple of Doom en The Raiders of the lost ark. De eerste prijs, het orginele Indiana Jones and the last crusa de pakket met pocket radio, hor loge, gordelriem, shirt en zonneklep in een safaritas ver pakt is gewonnen door: Christian Lampers uit Mid delburg. De tweede tot en met tiende prijs zijn gewonnen door: S. Ligten- berg, W.J. van Belzen, M. Ovaa en Ellen Franse uit Vlissingen; J.P. Coppoolse uit Oostkapelle; M. v.d. Wouw en W. Borremans uit Oost Souburg; L. de Witte uit Nieuw en St. Joosland; C.J. Lubbers-v.d. Oort uit Middelburg. De tiende tot en met twintigste prijs zijn gewonnen door: leno Havelaar, M. Caljouw, R. Schuurman, A. Nieuwenhuyse en M. Vermeule uit Middelburg; H. Wielemaker uit Westkapelle; Tim Roelse, P. Pherai en A. v. Driel uit Vlissingen; Jeroen van Dis uit Grijpskerka De prijswinnaars kunnen hun prijs afhalen op vertoon van een legitimatiebewijs bij de kassa van het Alhambra Theater, Coosje Buskenstraat 144 in Vlissingen. In dansschool Janvier aan de Ka- naalweg in Middelburg klinkt op zaterdag 14 oktober om 12 uur s'middags het startschot voor een twaalf uur durende dans- happening. De bedoeling van die dansmarathon is om zoveel mo gelijk geld bijeen te brengen voor een zwembad voor gehandicap ten in de Valkenberg in Rheden. Voor de volledigheid, de Valken berg is een vakantietehuis van het Rode Kruis. Zeker weten dat de spelers van het tweede team van FC Dauwendaele dit seizoen extra hun best doen om veel te scoren en hoog te eindigen. En dat mag ook wel, want Restaurant-Steakhouse De Tamboer in Middelburg heeft het complete elftal opnieuw aangekleed. Het tweede team speelt in de tweede klasse-A zaterdagvoetbal afde ling Zeeland en voert daar momenteel de ranglijst aan. De Rabobank in Oostkapelle heeft de twee dames- en herenteams van de volleybal afdeling van DOK- Oostkapelle in het nieuw gestoken. De dub speelt in de bedrijfscompetitie en probeert ook dit jaar weer, zo niet op de eerste plaats, dan toch zeker in de hoogste regio nen te eindigen.

de Faam | 1989 | | pagina 11