Decoratief wonen: het accent op sier Comfortabel wonen met wol Secretaire sierlijk door de eeuwen heen Bed-, bad- en huishoudtextiel: kleur en fantasie bepalen sfeer In de huidige woonmode spelen warmte, gezellig heid en comfort een belangrijke rol. Dat verklaart waarom zuiver scheerwol voor tapijt, meubelstof fen e.d. zulke hoge ogen gooit. Het heeft trou wens ook een beetje te maken met een veranderende mentaliteit: we beknibbelen niet meer op kwaliteit en weten mooie, duurzame pro- dukten te waarderen. Wol heeft de afgelopen jaren nogal wat concurrentie gekre gen van geperfectioneerde syn thetische materialen en katoen wanneer het ging om gordijnen, tapijt e.d., en bijvoorbeeld ook van tegels, parket, linoleum en vinyl. Behalve dat, stapten we massaal over van wollen dekens op donzen of synthetische dek bedden. En wanneer het tijd was voor nieuwe zitmeubelen, viel de keus wel opvallend vaak op leer. Toch is wol nooit wegge weest uit de woninginrichting. Op zich niet zo'n wonder. Want wol heeft van nature nou een maal een aantal bijzondere ei genschappen dat uitstekend van pas komt, juist in het interieur. Tapijt van zuiver of overwegend scheerwol is veerkrachtig, dus het plet niet. Wol is sterk, werkt warmte-isolerend en het dempt geluid. Het is van nature vuilwe- rend en anti-statisch en boven dien moeilijk ontvlambaar (dooft uit zichzelf). Vele knappe kop pen moesten eraan te pas ko men om dit soort eigenschappen te ontwikkelen voor synthetisch tapijt en wolta pijt heeft ze allemaal van moe der natuur meegekregen! Daarom kiezen steeds meer mensen voor een goede kwali teit wolmerktapijt, bijvoorbeeld met vier of meer sterren. Zéker nu zich zulke verrassende mode-ontwikkelingen afspelen in woltapijt. Er zijn heel mooie, actuele kleuren en verrassende structuren bij gekomen. Nieuw zijn de z.g. wooltweed tapijten, die duidelijk zijn geïnspireerd op de bekende stevige wollen tweed stoffen uit Schotland en Ierland. Wooltweed tapijt is onmisken baar het verfrissende en mo dieuze vervolg op de overbekende berbertapijten. Het kenmerkt zich door gemêleerde pooldraadjes (lusjes), intens warme kleuren en een tamelijk robuust, ruw uiterlijk. Mode, ge koppeld aan een heleboel fijne Tot het midden van de 18e eeuw waren de meeste meubels statussymbolen. Indrukwekkende kisten in Renaissance-stijl en zware kasten uit de tijd van de Barok zijn hier het bewijs van. De omscha keling naar meer praktische en vooral gracieuze re meubels was het gevolg van een nieuwe Een boudoirmeubel is eigenlijk een soort luxe meubel. Anders dan een stoel, een tafel en een bed, heeft een boudoirmeubel te maken met het gecultiveerde le ven, waarin veel tijd wordt be steed aan lezen en schrijven, handwerken en kaarten. Het moet dus tegemoet komen aan zekere wensen ten aanzien van wooncomfort. Boudoirmeubelen uit de Louis XV periode vormen een van de hoogtepunten uit de Europese meubelgeschiedenis. In Frankrijk was dit de tijd van de maïtresses, zoals Madame Du- bary en Madame de Pompadour, die mode- en kunststromingen sterk beïnvloedden. Het was ook de tijd van de prieeltjes, uiterst chique stoffen als zijde, brokaat (met goud- of zilverdraad) en da mast: tekenen van de zeer gra cieuze, vrouwelijke stijl die toen overheerste. Secretaires uit die tijd waren rond gebogen van vorm en rijkelijk versierd met bloemmotieven, inlegwerk en verguld bronzen beslag. In de Louis XVI-periode die daarop volgde, was de techniek weer wat verder en was de „table a écrire" - zoals de secretaire werd genoemd - voorzien van in genieuze vakjes, laatjes, schap- jes en een schuiflade waaruit in uitgetrokken toestand een lesse naar klapte. leefgewoonte die in de loop van de 18e eeuw zijn intrede deed en die duidelijk tot uiting kwam in de meubelontwerpen uit die tijd. Het is de tijd van de z.g. boudoirmeubelen, zoals bijvoorbeeld de se cretaire. In het begin van de 19e eeuw werd de klassieke oudheid als voorbeeld genomen voor meu belontwerpen. Brede, rustig ogende houten vlakken, zonder kostbaar inleg werk en vormen die typerend zijn voor het Romeinse rijk, be paalden de „trend" van die tijd. De Engelse Regency stijl ken merkte zich door het gebruik van Chinese, Indische en Egypti sche stijlmotieven, die van een nieuwe creatieve vrijheid moesten getuigen. De hang naar eenvoud, doelmatigheid, comfort en degelijkheid voerde de boventoon. Een hoogtepunt uit deze periode is de „patentse cretaire" van Thomas Sheraton, een beroemd meubelontwerper uit deze tijd. Dit meubel had de vorm van een vlakke, rechte kast, waarvan het bovenste ge deelte van de voorkant naar be neden kon worden geklapt, zodat een klein schrijfblad ontstond. De industrialisatie, tussen 1850-1900, bracht ingrijpende veranderingen in de meubelpro- duktie teweeg. Hout kon nu ma chinaal worden bewerkt, zodat meubels steeds vaker werden opgebouwd uit machinaal ver vaardigde onderdelen. Doordat men het druk had met de nieuwste technische ontwikke lingen, werd veel minder aan dacht besteed aan stijl, die dan ook hoofdzakelijk beperkt bleef tot imitaties uit vroegere tijden. Als reactie op de betrekkelijk fantasieloze stijlimitaties uit de tijd van de industrialisatie werd tijdens de Jugendstilperiode weer aanzienlijk meer nadruk gelegd op schoonheid. Van de meubelontwerpen verwachtte men niet alleen ambachtelijke maar juist ook artistieke kwalitei ten. Getuige de secretaires uit die tijd: kunstig vakwerk. In de periode van de Art Deco, die tussen de twee wereldoorlo gen viel, was qua ontwerp alles geoorloofd wat door de consu ment maar als mooi wordt erva ren. Van een vastomlijnde stijl is dan ook eigenlijk geen sprake; de herkenbaarheid moet eerder worden gezocht in het excentrie ke dat destijds het modebeeld bepaalde. Door de introductie van MDF meubelplaat (Medium Density Fibre Board, een zeer sterk ma teriaal) en de geavanceerde pro- duktietechnieken, heeft de hedendaagse secretaire een gladde, strakke vormgeving, zonder overbodige elementen. Enkele laden en een kastje in de onderbouw, een wegschuifbaar schrijfblad en een afsluitbare bo venbouw zijn de hoofdbestand delen van de moderne secretaire. De toepassing van hoogwaardige lakken zorgt voor een perfecte afwerking, waarvan de kleurételling kan variëren van wit, grijs en zwart tot de primaire kleuren en pasteltinten. Daar naast is er voor de liefhebbers van een klassiek interieur ook een riante keus uit stijlgetrouwe kopieën van de secretaires uit vroeger tijden. Maar of deze meubelen heden ten dage nog zijn bestemd voor het boudoir van de vrouw des huizes...? Wij betwijfelen het! practische eigenschappen die wol bezit, maakt dat bij velen weer zuiver scheerwol £>p de vloer komt. Is het niet in de vorm van tapijt, dan wel in de vorm van een mooi wollen karpet. Ook als meubelbekleding is wol weer helemaal in de gratie. Een wollen meubelstof komt het zit comfort beslist ten goede. Om dat wol ademt en warmte reguleert (voelt nooit koud aan, is nooit te warm of benauwd) „zit" een wollen meubelstof ge woon lekker. Een voordeel van wol is het feit dat het goed kleur echt is. Dat betekent voor meubel- en gordijnstoffen dat al de sprekende kleuren die we te genkomen in modieuze weef- dessins, lang mooi blijven. Een wollen stof die wat kleur- intensiteit en uitstraling bijna niet te evenaren is, is mohairve- lours. Mohair is geen schapen wol, maar het glanzende, lange haar van de angorageit. In de kleurontwikkelingen en de ver hoogde belangstelling voor luxu euze produkten', past mohairvelours bijzonder goed. We zullen er de komende tijd vast meer van horen. Een tijd lang verdween de ver trouwde wollen deken volledig in de schaduw van het dekbed. Een feit is echter dat er nu weer meer wollen dekens worden ge kocht. Naast diegenen die zijn blijven zweren bij de traditionele wollen deken, zijn sommigen in middels helemaal „teruggeko men" van het donzen of synthetische dekbed. Toch maar liever één of enkele wollen de kens? Aan de dekenfabrikanten zal het niet liggen; die zijn met hun tijd meegegaan. En met de mode, want fraaie lichtgewicht dekens van zuiver scheerwol zijn tegenwoordig te koop in de meest schitterende modekleu ren en -dessins. Ook fabrikanten van bedtextiel houden daar re kening mee. Varianten op dekens en dekbed den zijn evenwel mogelijk en dan denken we aan wollen dek bedden. Ietsje zwaarder dan een donzen of synthetisch dekbed; dat bevalt velen prima. Dezelfde voortreffelijke warmte-isolerende en ventilerende werking die van de wollen deken mag worden verwacht, inclusief een uitste kend vocht-absorberend vermo gen, kenmerken het wollen dekbed. Ook z.g. vier-seizoenen dekbedden, samengesteld uit een licht en een zwaarder ge vuld gedeelde, behoren tot de mogelijkheden. Nieuw op dit ge bied is de deken/dekbedcombi natie, waarbij een wollen deken aan een wollen dekbed wordt geritst, zodat u altijd het meest ideale „wolletje" kunt kiezen om onder te slapen. Praktische kanten van de keuken Vormgeving en materiaalge bruik in de keuken is belangrijk. Maar natuurlijk dient ook reke ning te worden gehouden met de praktische kanten. Er moet efficiënt kunnen worden ge werkt. Kasten spelen daarbij 'n belangrijke rol. Ze zijn er in tien tallen verschillende uitvoerin gen, afgestemd op het gebruiks- doel. Onderkasten met verstel bare planken of uittrekbare kor ven, met een lade boven en/of een plintlade eronder, speciale kasten voor pannen, flessen, keukenmachines, met uittrek- baar werkblad of een uitschuif- tafel, aanrechtkasten, hoekon- derkasten, al dan niet met draai plateaus, inbouwkasten voor ap paraten, hoge kasten, uitrijdba- re apothekerskasten, boven kasten in verschillende hoogten, zelfs tot aan het plafond, opzet- kasten, open tussen- en eind- kasten, glasdeurkasten, nis- wandpanelen, kortom te veel om allemaal in één keuken onder te brengen. Dat wordt dus kiezen of delen. Om de juiste keus te kunnen maken, heb je wel de Bij de foto: Een flessenkast in de keuken is handig (Keiler). hulp van een deskundige nodig: de keukenspecialist. Daar be gint uw keukenkoop, in een be trouwbare speciaalzaak. Bij voorbeeld aangesloten bij de ANVK, de Algemene Nederland se Vereniging van Keukenspeci alisten. Adressen van leden kunt u aanvragen bij het secre tariaat in Bilthoven, tel. 030-286353. In de woninginrichting is de be langstelling voor elegante, sierlij ke produkten sterk toegenomen. Najaren van betrekkelijke sober heid heeft men nu steeds meer behoefte aan een levendig en warm interieur met decoratieve elementen. Meubelen en wo ningtextiel worden steeds meer kijk-object. Een stukje decoratie in het inte rieur is eigenlijk onmisbaar. Zon der dat zou het een saaie, doodse boel worden. Er zijn tal loze manieren om het interieur te decoreren. Die zijn natuurlijk op de eerste plaats afhankelijk van uw persoonlijke smaak en stij!, rnaar in zekere zin ook van de woonmode. Wat dat laatste betreft, kunnen we stellen dat decoratie, in de allerruimste zin des woords „in" is. Er wordt heel veel aandacht besteed aan accessoires waarmee het inte rieur kan worden versierd. Zoals bijvoorbeeld rood aardewerk, kleurige (zijden) kussentjes, schitterende verlichtingsartike len, kunst en antiek of reproduk- ties daarvan. Dit zijn ook artikelen die iedereen ogenblik kelijk herkent en erkent als deco ratie. Maar daarnaast zijn het de Kleur en fantasie bepalen momenteel de sfeer van bed-, bad- en huishoudtextiel. De keuze in dessins, kleur- en stofvariatie is enorm toegenomen. Het lijkt wel alsof er dagelijks nieuwe modieuze varian ten bijkomen. Het meest opvallend is ongetwijfeld de bedmode, die door de popu lariteit van het dekbed een nieuwe dimensie heeft gekregen. Het dekbedovertrek is de smaakmaker voor de slaapkamer geworden, al valt niet te ontkennen dat er ook fraai gedessineerde dekens zijn. Er is een overweldigend aanbod van modieuze dekbedovertrekken met sterk uiteenlopende dessins. Strepen en bloemen blijven populair, maar we zien daarnaast een heel nieuwe ontwikkeling in anders- soortige dessins, waaronder veel vrolijke motieven voor een trendy interieur. De mode in bedtextiel tendeert qua kleur duidelijk naar ta melijk donkere, prachtige warme kleuren, waarbij parelmoerdruk, sporen van goud of zilver in het drukdessin alsmede een decoratieve afwerking met bijvoorbeeld sierstiksels voor extra cachet zorgen. De kwaliteits-dekbedovertrekken, die de goede speciaalzaken in hun collectie hebben, zijn veelal gemaakt van 100% katoen, kreuk- herstellend en dus makkelijk wasbaar. Voor het luxueuze slaapka merinterieur zijn er overtrekken van satijn. Bepaald niet goedkoop, maar wel ontzettend stijlvol, chique en, niet te vergeten, sterk. Dek bedovertrekken zijn meestal te koop in de maat 140 x 200 cm voor een éénpersoons dekbed en 200 x 200 cm voor een tweepersoons bed. Maar de laatste tijd zijn er ook steeds meer overtrekken met een lengte van 220 cm leverbaar. De grote populariteit van het dekbed heeft ertoe geleid dat de deken wat op de achtergrond is geraakt. Toch worden er nog steeds heel fraaie dekens in actuele kleuren en dessins gemaakt. En hetzelfde geldt voor lakens en spreien. Sommige fabrikanten van bedtextiel gaan ertoe over „gewone" lakens uit te voeren in dezelfde dessins als bepaalde dekbedovertrekken uit hun collectie. Wat dat betreft biedt de mode in bedtextiel mogelijkheden genoeg. Ook de sprei is voor een perfecte afstemming een heel functioneel produkt. Dankzij modieuze dessinering en nieuwe, lichtgewicht ma terialen, is de sprei thans weer favoriet. Een sprei kan overigens pri ma over een dekbed worden gelegd. Hij is per slot van rekening bedoeld als pronkstuk. Douchen en baden is onderdeel geworden van een dagelijks pa troon. Dat heeft zijn weerslag op de aankleding van de slaapkamer. Steeds meer mensen streven naar harmonie in kleur en dessin. Niet alleen binnen de badkamer, met badmatten, baddoeken, douche gordijnen etc. Maar ook met een link naar de slaapkamer, die vaak grenst aan de badkamer. Bed- en badtextiel zijn verrassend mooi op elkaar afgestemd. Soms kan men zelfs een bijpassende badjas uit kiezen... Het tafelkleed hoort er in een interieur gewoon bij. Bijna iedere Ne derlander dekt zijn tafel met een tafellaken wanneer er wordt gege ten. Mooie tafellakens zijn er niet alleen voor de feestdagen, hoewel we met Kerst en Pasen natuurlijk wel iets bijzonders kiezen. Een ex tra accent verkrijgt men door een tafellaken te voorzien van een de coratief dekservet. Het meeste tafelgoed is gemaakt van katoen, linnen of halflinnen. Wil men gewoon in de landsaard blijven, dan ligt Brabants bont nog altijd het meest voor de hand. Als u dacht dat het weg was, dan zit u er goed naast, want het is weer helemaal in. U kunt er zelfs de bijpassende gordijnen en keukendoeken weer bij aanschaffen. Wonen anno 1989 is het harmonieus afstemmen van kleuren en des sins. Dat is en blijft een zeer individueel spel dat - wanneer het goed gespeeld wordt - dankzij het brede aanbod in interieur- en huishoud textiel grote voldoening geeft. interieurartikelen zélf, dus pro dukten die op de eerste plaats eigenlijk een praktische woon functie hebben, die meer en meer een decoratieve rol zijn gaan spelen in het interieur. Kijk maar eens naar de nieuwste collecties gordijn- en meu belstoffen, tapijt, karpetten e.d., bedtextiel, wandbekleding en let dan vooral op de vele mooie kleuren en materialen, de fan tastische dessins. Zelden of nooit tevoren was er zo'n ruime keuze uit even modieuze als de coratieve stofferingsprodukten. Er wordt meer dan ooit gebruik gemaakt van kleur en gespeeld met de mogelijkheden. Een op deskundige wijze gedrapeerde lap gordijnstof (dus niet precies geplooid aan een rail) is pure raamdecoratie. Ook de toepas sing van binnenzonwering houdt in steeds mindere mate enkel verband met zonneschijn. Minstens zo belangrijk is tegen woordig het decoratieve en sfeerbepalende karakter daarvan. Bij meubelen zien we ongeveer dezelfde ontwikkeling: steeds meer meubelen zijn behalve puur practisch, echte kijk- objecten. Mooie meubelen om van te houden. Fijn om naar te kijken. Decoratief door hun sier lijke ontwerp en de mooie mate rialen waarvan ze vaak gemaakt zijn. Voor het decoratieve effect zijn soms ook heel verschillende materialen op verrassende ma nieren samengevoegd in één meubel. Stof, leer, glas, perspex, natuursteen, hout, metaal, enz. Vast staat dat kwalitatief hoogstaande, voorname materi alen, die van een meubel iets bij zonders maken, actueel zijn. Diverse soorten natuursteen en edele houtsoorten, zoals bijvoor beeld wortelhout, zijn van nature door hun kleur en structuur bij zonder decoratief. Ook messing is een materiaal dat wordt ge waardeerd om zijn „rijke" uit straling en elegante karakter. Houttinten, variërend van blank tot diep roodbruin, worden vol gens de nieuwste meubeltrends vaak gecombineerd met zwart gebeitst hout, mat of hoogglan- zend zwart gelakt materiaal. Nieuw zijn meubelen waarin roodachtig wortelhout, messing en zwarte hoogglans of matte lak met elkaar zijn gecombi neerd. Het resultaat is heel sier lijk. De combinatie van wortelhout met diepzwart doet u wellicht denken aan de Art Deco stijl. Dan zit u aardig in de rich ting, want in bedoelde meubel collecties zijn ook stijl-elementen uit de periode meegenomen. Overigens is juist het decoratieve aspect kenmer kend voor de Art Deco periode uit het begin van deze eeuw - geen wonder dus dat deze sier lijke stijl, de laatste jaren op nieuw populair is geworden. Er zijn dressoirs, kasten, salonta fels, étagères, consoles (smal model tafel, dat vaak tegen de wand wordt geplaatst) en zelfs lampen in bovengenoemde ma teriaalcombinatie. Exclusieve meubelen, die in prijs toch nog meevallen. Tezamen zorgen ze voor een vleugje chique en een stukje romantiek in de huiselijke sfeer.

de Faam | 1989 | | pagina 23