De mens kan meer doen voor het milieu dan het glas naar de glasbak dragen BIJOU 'Mensen zien nog vaak het van die oude man met een beeld stofjas' Flairck na USA nu in Middelburg SERVIEZEN Wedgwoo^ OKTOBER WOONMAAND WONEN J.P.A. Rossël In Zeeuwse Bibliotheek Stedebouw in vogelvlucht KIJK BIJ BIJOU De serviezen specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 "Sfeervol tafelen'/ NATIONALE in deze editie speciale aandacht voor 4 OKTOBER 1989 Wat kunnen wij zelt als konsument doen in de strijd tegen de vervuiling van ons milieu? Voor ve len is het bewaren van de oude kranten en de wekelijkse gang naar de glasbak de enige aktieve daad van milieubesef. Maar hoe zit het met het gebruik van tropisch hardhout, de Max Havelaar- koffie of onze afgewerkte motorolie? Voor wie het gevoel heeft meer te willen doen, maar niet weet hoe, is de studiedag 'Kritisch Konsumeren' be doeld. Deze wordt op zaterdag 7 oktober gehou den van 10 tot 15.30 uur in de PABO aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. Naast inleidingen over aktuele milieuproblemen in het dagelijks leven worden er workshops gehouden, waarin men van gedachten kan wisselen over hoe het ook anders kan als konsument. Het milieu is heden ten dage ons aller zorg. De problemen die zich voordoen door de verontreiniging van aarde, lucht en water worden niet meer beschouwd als de ver zinsels van een stel natuurfana- ten op geitewollen sokken, die de tijd stil willen doen staan, leder een beseft dat het zo niet langer kan, maar hoe moet je als eenling de strijd aanbinden in een leef wereld, waarin het milieu al jaren een ondergeschoven kind was en nooit als economisch goed werd gezien. „Deze manier van denken is gelukkig voorbij. Veel meer mensen zijn bereid aktie te on dernemen", vertelt Marten Wiersma, consulent van Natuur- en Milieu-educatie Zeeland en één van de organisatoren van de studiedag. Samen met de Regio medewerkster Wereldwinkels, het Milieukwartet en het Cen trum voor Ontwikkelingssamen werking maakt hij deel uit van het 'Honger-hoeft-niet-overleg', dat jaarlijks een aktieweek orga niseert rondom Wereldvoedsel- dag. „In ons overleg kwamen wij steeds meer tot de conclusie dat de milieu- en voedselvraagstuk- ken een mondiale samenhang vertonen. Rijke en arme landen zijn alle afhankelijk van één leef milieu, van één aarde Ons ge bruik van hardhout geeft in de ontwikkelingslanden erosie, als wij koffie gebruiken van de kleine boeren helpen wij daar de derde wereld mee. Het besef van de sa menhang tussen milieu- en ont wikkelingsvraagstukken bracht ons er toe een studiedag te orga niseren voor al die eenlingen en PZC WEEKBLADEN Oplage: 23.155. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage 46.605 Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84245. Advertenties: Markt 51, postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000. Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. Redactie: Bettie Hollestelle, 01180-81170 en Ad Hanneman, 01180-81171. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 17.00 uur. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 160.480. groepen, die beseffen dat het an ders moet en daar graag over mee willen denken", zegt Wiersma. Vrouwen Verschillende deskundigen ko men aan het woord op 7 oktober. Zo zal een medewerker van Con sumentencontact, die eerder werkzaam was bij Milieudefensie, een inleiding houden over vraag en aanbod van produkten. Waar om zou je een heel nieuw fiets- achterlicht in pvc-verpakking moeten kopen als alleen je glaas je kapot is? De biologe Irene Dan- kelman gaat in op de belangrijke positie van vrouwen zowel in het rijke Westen als in de ontwikke lingslanden. Koop- en consu- meergedrag wordt immers grotendeels door hen bepaald. In de lunchpauze kunnen de deelne mers op de 'Het kan anders- markt' kennis maken met tal van bedrijven en produkten, die geen aanslag plegen op het milieu. Zo is er een bouwondernemer uit Wemeldinge die uitsluitend met inlands hout werkt, een firma uit Aardenburg met zonneboilers en een schildersbedrijf uit Middel burg dat laat zien dat ook met natuurverven het huis er piekfijn bij kan staan. De bezoeker kan daar tevens horen wat het boe renbroodplan inhoudt, waar Max Havelaarkoffie te krijgen is en hoe bijvoorbeeld een kringloop winkel werkt. Workshops Schilder Peter Minken met zijn natuurverven...een r deiijk alternatief. De middag wordt besteed aan vijf verschillende workshops. De marketinggroep gaat in op de verkoop van wereld vriendelijke produkten. Hoe zou je de.super markt kunnen beïnvloeden, zodat daar minder plasticverpakkingen gebruikt gaan worden? Moeten alternatieve produkten niet in een lager BTW-tarief? In een tweede workshop kan de deelnemer meedenken hoe er in de verschil lende gemeentes groepen ge vormd kunnen worden, die gezamenlijk aktie voeren. Hoe DE ARCHIVARIS IN BEELD Afgelopen vrijdag vond de presentatie en overhandiging plaats van het boekje 'De Middelburgers in beeld'. Het boekje werd samengesteld en geschreven door Monique Vaal, Anneke van Waarden-Koets en Peter Sijnke, allen werkzaam bij het Gemeente-archief van Middelburg. De foto's in het boekje da teren uit de tweede helft van de vorige eeuw tot en met de eerste helft van deze eeuw. Met de wat uitgebreidere achter grondinformatie die de foto's vergezelt, hopen de samenstel lers iets meer te bieden dan het gemiddelde fotoboekje in dit genre. verlengstuk van ons werk. Met een dergelijk onderzoek ontsluit je toch weer een gedeelte van het archief. Dat is uiteindelijk een van onze interessantste bezighe den". Stofjas Hoe het boekje tot stand is geko men, is een heel ander verhaal. „We zijn begonnen met het se lecteren van de foto's", vertelt Monique Vaal. „Daar moesten we behoorlijk kritisch in zijn, om dat we zoveel mogelijk nog niet gepubliceerde foto's in het boek je wilde opnemen. Als je dan weet dat we hier een fotocollec tie hebben van zo'n vijfduizend foto's, dan weet je het wel. Uit eindelijk zijn er ongeveer honderd foto's geselecteerd". Hoewel hiermee al veel werk was verricht, moest het grootste werk nog beginnen. „Ja, dat is natuur lijk het zoeken van bijpassende informatie", vult Peter Sijnke aan. „Daar hebben we ook echt ar chiefonderzoek voor moeten doen, wat veelal niet gebruikelijk is voor dit soort boekjes. Maar de uitgever wilde het boekje wat meer 'body' geven door middel van een iets uitgebreidere tekst bij de foto's. Dus ja, dan moet je er ook wat meer voor doen. Voor ons overigens geen enkel pro bleem, hoor. Het samenstellen van zo'n boekje is uiteindelijk een Volgens Anneke van Waarden denken veel mensen bij het be roep 'archivaris', nog vaak aan de oude man met de stofjas, die in een bedompte stoffige kelder met overvolle rekken zijn werk doet. „Zo is het natuurlijk niet. Ook bij ons is de computer een belangrijk hulpmiddel en de mo derne opbergsystemen zijn heus niet meer zo stoffig als vroeger. Een archief is een informatiedra ger. Dat kan zowel een compu terband zijn, als een kast met oude Middeleeuwse documen ten. Door ons zelf te profileren als iong en dynamisch, proberen we De drie archief medewerkers bekijken hun produkt nog eens met een kritisch oog. Van links naar rechts: Anneke van Waarden, Peter Sijnke en Monique Vaal. het beroep een beetje uit die stoffige sfeer te halen". Dienstbaar „Naast het feit dat het werk leuk en nuttig is, zijn we vooral ook dienstbaar bezig", legt Peter Sijn ke uit. „Een groot deel van ons werk bestaat uit het helpen van mensen die met een bepaald on derzoek bezig zijn. Dat varieerd van een stel schooljongens die een stamboom moeten maken, tot iemand die bezig is met een doctoraalscriptie over een of an der historisch onderwerp. De wa penspreuk van archiefmedewerkers is dan ook, 'Anderen helpende, brand ik zelf op'. Daarnaast wil ik het belang van archiefonderzoek als aanvul ling op historisch onderzoek nog wel even benadrukken. Daar heb ik zelf een soort lijfspreuk voor bedacht, namelijk: Een archivaris werkt in het heden, mét het ver leden, vóór de toekomst. Met an dere woorden. Wil je iets van het heden en de te verwachten toe komst weten, dan moet kennis hebben van het verleden. Dan pas leren mensen nadenken en worden het mondige burgers. Maar een volk zonder verleden heeft geen toekomst". Veel archiefmateriaal ligt 'helaas' nog opgeborgen in rekken, kasten en laden, zonder dat het ooit onderzocht is. Gebrek aan geld en personeel zijn daar de oorzaak van. „Een spijtige zaak", vindt Peter Sijnke. „Maar ja, ar chiefonderzoek heeft nu eenmaal geen hoge prioriteit bij de ge meente. Wij vormen de sluitpost van de begroting. Als er al eens geld te verdelen valt, dan gaat het naar een andere afdeling. Ge zien de hoge werkdruk hebben wij zodoende een te kleine bezet ting. Maar wij vormen geen uit zondering, hoor. In het hele archiefwezen is honderden jaren achterstand. En zelfs al zou alles op beeldplaten en computerban den zijn vastgelegd, dan zou er nog werk te over zijn om alles te inventariseren, onderhouden en op te slaan. Er komen ook steeds weer nieuwe dingen binnen. Klaar zijn we wat dat betreft nooit". kan het anders met afval is ook een punt waarover men van ge dachten kan wisselen. Op welke wijze kunnen wij de bestuurders van onze woonplaats er toe bren gen een beter afvalbeleid te voe ren? Moeten niet alle afvalprodukten steeds weer op nieuw als grondstoffen kunnen dienen (recycling)? En dat is meer dan het beschikbaar stellen van een compostbak. Hoe het met ons voedsel is gesteld en wat] voor alternatieven wij kunnen kiezen, hoort men in de work shop 'Het kan anders met voed sel'. Over biologisch dynamische- en geïntegreerde landbouw wordt hier het een en ander verteld. Bij de afsluiting van deze studie dag is het mogelijk groepen te vormen, die gezamenlijk aan de slag gaan. In het najaar verschijnt er bovendien een groene gids voor Zeeland met een overzicht van mogelijkheden voor de kriti sche konsument. In dit boekje wordt een lijst gegeven van kringloopwinkels, milieuvriende lijke initiatieven, ecologische/bio- dynamische winkels en dergelij ke. De prijs zal f 5,- bedragen. Wie zich op wil geven voor de studiedag (kosten f 6,-) of de groene gids wil bestellen kan bel len naar 01100-11675 of 01180-84291. Prijsuitreiking door Huub Stapel Tijdens het Filmfeest afgelopen vrijdag in de StadSdanszaal in Middelburg, vond de uitreiking plaats van de prijzen van de foto wedstrijd, die was georganiseerd door het Filmfestival Zeeland en Holland International Reisbureau. Huub Stapel overhandigde de eerste prijs - een volledig verzorg de reis voor twee personen naar Ibiza - aan Oene Ribbens uit Mid delburg voor zijn foto van een draaitrap in Italië. De tweede prijs - een fotocamera - en de speciale juryprijs - Cinemenu voor twee personen - werden beide gewon nen door de heer Timmermans uit Goes. De derde prijs - vrijkaar ten voor de Middelburgse biosco pen - werd gewonnen door Erik Langen uit Amersfoort. tandprotheticus NIEUWE KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Spec, voor slechtziende gebitten en ingevallen gezichten. GRATIS INFORMATIE Tel. afspraken 01184-14533 H08EINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Flairck, morgen tdonderdagin de Stadsschouwburg in Mid delburg. Wat valt er eigenlijk nog over Flairck te zeggen en te schrijven? Dat het een dijk van een groep is? Dat het stuk voor stuk vak mensen zijn? ledereen weet dat natuurlijk al en iedereen die een concert van deze professionals - en dat zijn ze echt niet omdat ze er voor worden betaald - heeft meegemaakt zal beamen dat vakmanschap nog steeds meesterschap is. Goed nieuws dan ook voor de muziek- en/of Flairckliefhebbers, want de groep treedt donderdag 5 oktober om 20 uur op in de Stadsschouw burg in Middelburg met het nieu we theaterprogramma 'The Emigrant'. In 'The Emigrant' gaat Flairck dieper in op bestaand repertoire, stukken zijn verder uitgewerkt en het geheel is uitgebreid met en kele nieuwe composities. Tal van theateraspecten zoals goochelen en acteren passeren de revue en mét de muziek van Flairck wordt het in ieder geval een bijzonder afwisselende avond. Na het platina-succes van de de buut LP in 1978 is het Flairck vooral ook internationaal voor de wind gegaan. De eigen muzikale identiteit en de ingrediënten van de theaterconcerten hebben er duidelijk toe bijgedragen dat de groep optrad in landen over de gehele wereld, waaronder Indo nesië, Engeland, Frankrijk, Grie kenland, Duitsland, Australië en de afgelopen zomer nog de U.S.A. Flairck produceerde de af gelopen jaren tien cd's/lp's, waar van er in totaal maar liefst 370.000 over de toonbank gin gen. De groep ontving twqe keer een Edison en in februari van dit jaar"de Gouden Harp. Nog even voor volledigheid. Flairck wordt gevoftnd door Erik Visser (12-snarige gitaren, bou- zouki, banjo, zang), Peter Wee kers (panfluit, dwarsfluit, piccolo, basfluit, bamboefluit, zang), Syl via Houtzager (violen, harp), Stan Stolk (contrabas, basgitaar). In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is tot en met zater dag 14 oktober de tentoonstel ling 'Stedebouw in vogelvlucht 1850-1940' te bezichtigen. Het gaat hier om een reizende expo sitie van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg over de stedebouw in de periode 1850-1940. Een onderwerp ove rigens, dat nog nauwelijks als een tentoonstelling aan de orde is gesteld. De expositie is te be zichtigen tijdens de normale ope ningsuren van de bibliotheek. De Rijksdienst kwam tot het in richten van een dergelijke ten- toonsteling door de verbreding van haar werkterrein van monu mentenzorg, waarbij de histori sche stedebouw en ruimtelijke ordening meer en meer worden betrokken. De tentoonstelling sluit tevens aan bij het landelijke 'Monumenten Inventarisatie Pro ject'. In dat kader was vorig jaar in de Zeeuwse Bibliotkeek de tentoonstelling 'Jonge Bouw kunst' te zien. Halverwege de vorige eeuw be gint een proces van stads- en dorpsuitbreidingen dat steeds sneller en steeds meer op basis van vooropgezette plannen ver loopt. De vormen van aanleg ver schillen al naar gelang de stedebouwkundige opvattingen en vooral niet te vergeten de be schikbare middelen in die tijd. Het rijk geschakeerde beeld van de verschillende ontwikkelingen binnen de jongere stedebouw wordt op deze tentoonstelling geïllustreerd aan de hand van dertig stedebouwkundige plan nen die tezamen het gehele land bestrijken. Denkend aan DE NAJAARSMODE nieuwe materialen nieuwe kleuren nieuwe stijl Keuze uit plm. 3000 VERSCHILLENDE TASSEN in iedere prijsklasse Lange Delft 44 - Middelburg 1 De zaak op de hoek STUDIEDAG KRITISCH KONSUMEREN IN MIDDELBURG

de Faam | 1989 | | pagina 1